OCA או ANDA: איזה כרטיס אשראי נותן יותר החזר כספי?
OCA ו-ANDA כמעט בתיקו (59 עד 55 נקודות): ההחלטה אינה מבוססת על הממוצע, אלא על מי מהם מנצח בתחומים החשובים לכם ביותר. OCA מצטיין ברשת, מימוש וגמישות. ANDA מנצח בצבירת נקודות וכיסוי. OCA מיועד ל: אלו שקונים לעתים קרובות בחנויות פיזיות מקומיות ומתכננים את רכישותיהם לימי ההנחה הגדולים ביותר (ימי שישי, 20%). למי שמחפש יותר נקודות, זה לא משתלם: הערך טמון בהנחה. ANDA מיועד ל: חברי ANDA המנצלים הסכמים חברתיים, תשלומים ללא ריבית וכרטיס בינלאומי ללא עמלה שנתית או עמלות עסקאות בחו"ל.
ציר אחר ציר
תוכניות תגמולים מושוות על סמך מה שהן מציעות בפועל: כמה נקודות צוברים, ערך כל נקודה, כמה קל לממש אותן, אילו הנחות הן מספקות ועלות תחזוקת הכרטיס. הפרש של פחות מ-5 נקודות נחשב לתיקו: הציון הוא הערכה מחקרית, לא מדידה עשרונית.
| ציר (משקל) | OCA | ANDA | לְנַצֵחַ |
|---|---|---|---|
| צבירה (25%) | 30 | 45 | ANDA |
| רשת הנחות (25%) | 86 | 68 | OCA |
| החלפה (20%) | 60 | 45 | OCA |
| עלות (15%) | 62 | 62 | לִמְשׁוֹך |
| גמישות (8%) | 62 | 48 | OCA |
| כיסוי (7%) | 55 | 62 | ANDA |
| ציון כולל | 59 | 55 | לִמְשׁוֹך |
הנתונים, זה לצד זה
| עוּבדָה | OCA | ANDA |
|---|---|---|
| מַשׁדֵר | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue שהונפקה על ידי OCA Dinero Electrónico S.A. | האיגוד הלאומי של שותפים (ANDA) |
| רשתות | מאסטרקארד, ויזה | ויזה, אחר |
| תוכנית נקודות | מטרו (תוכנית נקודות OCA) + רשת הנחות נרחבת | דייל (תוכנית נאמנות עם צבירת נקודות) |
| איך זה מצטבר | OCA כחול: 1 מטרו עבור כל דולר אמריקאי 120 שהוצא, בהתאם לכרטיס הנוכחי מאז 15/09/2026 (הקודם, בתוקף מאז 01/10/2025, קבע 1 מטרו עבור כל דולר אמריקאי 104). בשילוב עם ערך מימוש שובר הדלק של דולר אמריקאי 0,20 לכל מטרו, התשואה עבור OCA כחול היא כ-0,17% מההוצאה (היא הייתה כ-0,19%), הנמוכה ביותר בקבוצה. עבור כרטיס האשראי OCA, התעריף לפסו נותר לא פורסם (כרטיס האשראי Mastercard בתוקף מאז 01/09/2026 אינו מזכיר את מטרו) ומשתנה בהתאם לקמפיינים x2/x3. תשלומים, משיכות מזומן, עמלות כרטיס, הלוואות ניתנות לפירעון ומימון מחדש אינם מצטברים במטרו; עם OCA VISA, רק הוצאות מקומיות מצטברות, לא רכישות בחו"ל. | התעריף מתפרסם לפי שירות: עם כרטיס האשראי, כל $U 40 שהוצא = נקודה 1; על הלוואות, כל $U 125 מבוקש = נקודה 1; על משיכות מזומן, כל $U 125 שנמשך = נקודה 1; מקדמות פנסיה, נקודות 4 למקדמה; תיירות, בית מרקחת, מרפאות רפואיות ודנטליות, ועסקים מקומיים אחרים, כל $U 40 = נקודה 1; ערבויות להשכרה, נקודות 1.000 לשנת חוזה בעת החתימה או החידוש, רק עבור חוזים מ-01/01/2026 ואילך. נקודות מזוכות מדי יום, עם זמן עיבוד מקסימלי של שעות פעילות 72. |
| מהו ערכה של נקודה? | ערך המימוש בשוברי דלק הוא 0,20 דולר אוסטרלי למטרו. נתון זה נלקח מהמטראג'ה עצמו: 500 דולר אוסטרלי עבור 2.500 מטראג'ים, 1.500 דולר אוסטרלי עבור 7.500 מטראג'ים, ו-1.000 דולר אוסטרלי עבור סולר עבור 5.000 מטראג'ים - שלושת היחסים מניבים בדיוק 0,20 דולר אוסטרלי. עם זאת, ישנה אפשרות מימוש שמניבה יותר מכפול, כפי שפורסם בשאלות הנפוצות של מטראג'ה (נקראו ב-22/9/2026): 2.000 מטראג'ים מבטלים את העלות הרבעונית של כרטיס מאסטרקארד או ויזה, שהיא 130 דולר אוסטרלי (≈ 864 דולר אוסטרלי עם ערך אוסטרלי של 22/9/2026), או ≈ 0,43 דולר אוסטרלי למטרו; נכון לעכשיו, זה זמין רק באופן אישי בסניפי OCA או מטראג'ה או בטלפון 1730, ורק אם העלות כבר חויבה. היזהרו מ"ערך המטרו" שהודפס בלוח המחירים הקודם (52 אירו / 1,30 דולר אמריקאי בגרסת 04/08/2026; בלוח המחירים של 2019 הוא היה 37 אירו / 1,5 דולר אמריקאי, ומכאן הגיע הנתון שפרסמנו קודם): נתון זה הוא יחס מחיר, שיעור החלפה של כרטיסי מטרו חסרים בכסף, ולא מה שהמטרו מניב בעת מימוש. שילובו עם שיעור הצבירה ייתן תשואה של 50%, וזה אבסורד. | הערך הכספי של נקודות דייל אינו מתפרסם: זהו המידע שמונע חישוב תשואה אמיתית. מה שפורסם הוא שתוקפן של הנקודות פג 24 חודשים לאחר צבירתן וניתן לממש אותן באתר andatienda.com.uy. |
| כיצד לממש | ניתן לממש כרטיסי מטרו עבור שוברי דלק (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97, או Diesel) בתחנות DISA ברחבי הארץ, מיכלי פרופאן ומילוי חוזר של Riogas, טעינת טלפונים ניידים, כרטיסי קולנוע במזומן + פורמט מטרו (2D $U 260 + 360 מטרו), נסיעות דרך Hiperviajes, ו - המימוש הטוב ביותר המוצע - העלות הרבעונית של כרטיס Mastercard או Visa עצמו ב-2.000 מטרו. המימוש דורש עדכון בכל מוצרי OCA. תיקון חשוב: OCA Blue צובר ומממש גם כרטיסי מטרו (בעלי הכרטיס קובעים את התעריף שלהם, 1 מטרו לכל $U 120 החל מ-15/09/2026); זה לא כרטיס "הנחה בלבד". | מימוש נקודות עבור מוצרים בלעדיים, הנחות והטבות בחנות 'דייל' (andatienda.com.uy). |
| הנחות | רשת נרחבת: 20% בימי שישי עם אשראי + 12 תשלומים בכל יום, מוגבל ל-$U 5.500 לחשבון לחודש אצל סוחרים משתתפים, בהתאם לדף ההטבות OCA (בתוקף מ-1/6/2026 עד 31/5/2027). שלושה תנאים משנים את החישוב: לתוספת של 5% בעת תשלום באמצעות אפליקציית OCA, Apple Pay או Google Pay יש מגבלה משלה של $U 500 לחודש, המתחלקת בין כל מבצעי האפליקציה הפעילים OCA; התשלומים 12 בלעדיים למאסטרקארד; והמבצע אינו חל על רכישות שבוצעו דרך Mercado Pago וגם לא ניתן לשלבו עם הנחות אחרות. בנוסף, 10% מדי יום אצל סוחרים נבחרים והנחות של 10%-30% על אוכל, אופנה, אלקטרוניקה וחינוך. | 'ימי הנחה' לפי קטגוריה לחברים; הסכמים בתחומי החינוך, הספורט, הבריאות, הבית והבילוי. עם תוכנית ה-DEANDA בתשלום מראש, יש לך גישה להנחות מע"מ על פי חוק: −2 נקודות בחנויות כלליות ו-−9 נקודות במסעדות עד 30/4/2027 (צו 235/026; DGI התייעצות לגבי 23/10/2026), עם 7,38% על הסכום הכולל למשלמי מס המע"מ המינימלי. כמו כן, החזר IMESI בתחנות שירות באזור הגבול. תשלומים של 2 עד 6 או עד 12 ללא תוספת תשלום אצל סוחרים משתתפים. כרטיס ANDA VISA הוא בינלאומי, ללא דמי שירות שנתיים, ללא עמלה עבור רכישות בינלאומיות או משיכות מזומן בחו"ל, עם שער חליפין מועדף שנקבע על ידי ANDA וקבלתו ברחבי רשת VISA (יותר מ-45.000 סוחרים במדינה); כרטיס ANDA הישן ממשיך לפעול עד להחלפתו. |
| עלויות | דף חשבון כרטיס מאסטרקארד בתוקף מ-01/09/2026 ומסמך "תעריפים נוכחיים" מ-15/09/2026: שירות כרטיס OCA UI 130 לרבעון כולל מע"מ (UI 520 לשנה, ≈ $U 3.456 עם UI מ-22/9/2026), בן/בת זוג נוסף UI 0, ילד/אחרים נוספים UI 65 לרבעון כולל מע"מ, UI חלופי 130, UI חידוש 0; ויזה אינטרנשיונל UI 130 לרבעון וויזה גולד UI 162,50 לרבעון (≈ $U 4.320 לשנה), שניהם כוללים מע"מ, לפי "תעריפים נוכחיים". שימוש בכרטיס בחו"ל 2,44% כולל מע"מ; משיכה בחו"ל 2,459 דולר אמריקאי + מע"מ; ביטוח על יתרות 0,4% כולל מע"מ (מקסימום 50 UI). מימון יתרה: שני המסמכים ב-OCA אינם מציינים את אותו הדבר - חוברת 01/09/2026 קובעת את שיעור התשלום השנתי השנתי 64% + מע"מ בפזו (12% בדולרים), מקדמה במזומן 80% + מע"מ ותשלום באיחור 75% + מע"מ (13% בדולרים); מסמך "שיעורי התשלום השוטפים" ב-15/09/2026 מציין 63% (12% בדולרים), 80% ותשלום באיחור 72% (13%). אנו מפרסמים את שניהם עד ש-OCA יאחד אותם. קנסות: עבור תשלום מלא תוך 48 שעות ממועד הפירעון UI 50 + מע"מ, עבור תשלום באיחור UI 50 + מע"מ; שליחת דף חשבון UI 10 + מע"מ לחודש (אופציונלי); חיובים לא מבוססים של 10% + מע"מ על הקופון, מינימום $100 / דולר אמריקאי 4 ומקסימום $600 / דולר אמריקאי 15; משיכות בכספומטים ובסניפים OCA $0. OCA כחול: $0 בכרטיס הראשי, כרטיס נוסף, תחזוקת חשבון, עמלה ממוצעת נמוכה והחלפה עד 2ª, אך גובה 0,35% + מע"מ על סכום החשבונית עבור תשלומים ברשתות גבייה, ויש לו מגבלות יומיות של $U 20.000 / דולר אמריקאי 500 על רכישות מקומיות ובינלאומיות ו-$U 20.000 / דולר אמריקאי 520 על משיכות. | לכרטיס אין דמי חבר שנתיים (לא ANDA ולא ANDA VISA), וכרטיסים נוספים הם בחינם. מימון רכישה זמין בריבית שנתית אפקטיבית (AER) של 27,30% + מע"מ, על פי גיליון המידע הרשמי שנבדק ב-22/9/2026 (הסקירה ב-17/8/2026 ציינה 27,40%), הנמוך ביותר במגזר הלא-בנקאי בהפרש ניכר. דמי חבר חלים: חבר מלא $U 831, חבר מנוי 50 UI (כ-$U 332 עם UI מ-22/9/2026) עבור קטגוריות תיירות ופיננסים, ושירותי הלוויה $U 132 כולל מע"מ. ניתן למשוך הלוואה בכספומטים של Abitab, Redpagos, Banred וסניפי ANDA. ניתן להשיג את הכרטיס גם אם אתם רשומים ב-Clearing de Informes (בהתאם להיסטוריית האשראי שלכם, אולי עם ערבות), והתשלומים מתבצעים באמצעות ניכוי משכורת. |
| נתונים מאומתים | כן, לפי מקור רשמי. | חֶלקִי |
בעד ונגד
OCA — מד תוכנית (מטרים)
מנפיק חוץ בנקאי · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue שהונפקה על ידי OCA Dinero Electrónico S.A.
בעד
- רשת ההנחות הגדולה ביותר בחנויות פיזיות בשוק המקומי
- 20% הנחה בימי שישי + 12 תשלומים הוא אחד המבצעים האגרסיביים ביותר באורוגוואי.
- כרטיסי מטרו אינם פגים וניתנים להעברה בין כרטיסי ויזה OCA, OCA Blue ו-OCA של אותו בעל.
- החלפה קונקרטית ושימושית: שוברי דלק בתחנות DISA, מיכלי ריוגאס, טעינת טלפון סלולרי, כרטיסי קולנוע ונסיעות, ועלות רבעונית של הכרטיס עצמו (2.000 מטרו = UI 130, ≈ $0,43 מטרו למטרו)
- תוספת של 5% עם ארנק דיגיטלי; מנפיק שאינו בנקאי בשימוש נרחב
נֶגֶד
- המטרו מציעה תשואה מועטה מאוד: עם התעריף היחיד שפורסם (OCA כחול, 1 מטרו כל דולר U 120 מ-15/09/2026) והחלפת דלק של דולר U 0,20 לכל מטרו, התשואה היא ≈ 0,17% מההוצאה, שישית מ-~1% של תוכניות בנקאיות; אפילו תשלום בכרטיס עם מטרו ($U 0,43) לא מגיע ל-0,4%
- שיעור הצטברות כרטיסי האשראי OCA אינו מתפרסם ומשתנה בהתאם לקמפיין x2/x3
- אין החזר כספי: ההטבה היא הנחה המותנית בימים/חנויות ובמגבלות (5.500 דולר אוסטרלי לחודש, ו-500 דולר אוסטרלי נוספים עבור האפליקציה)
- ההנחה של 5% באפליקציה, 12 התשלומים (מאסטרקארד בלבד) והדרת רכישות דרך Mercado Pago מפחיתים מקידום הכוכבים.
ANDA — ANDA כרטיס אשראי + תוכנית דייל + DEANDA תשלום מראש
קואופרטיב · האיגוד הלאומי של שותפים (ANDA)
בעד
- כרטיס ללא דמי שימוש שנתיים (ANDA ו-ANDA VISA) וכרטיסים נוספים ללא תשלום
- המימון הזול ביותר במגזר החוץ-בנקאי: 27,30% + מע"מ, לעומת 63-64% מ-OCA, 63,56% מ-Pronto! ו-107% מ-Passcard
- שיעור הצטברות שפורסם לפי שירות, והצפיפות הגבוהה ביותר בנקודות למשקל של הקבוצה ($U 40 = 1 נקודה)
- ויזה ANDA היא בינלאומית ואינה גובה עמלה על רכישות או משיכות בחו"ל.
- מודל שיתופי עם הסכמים חברתיים (חינוך, בריאות, ספורט) בנוסף לכרטיס
- ניתן לגשת אליו בזמן ניקוי הדוחות
נֶגֶד
- נדרשת חברות (דמי חברות: $U 831 חבר מלא, 50 UI מנוי) כדי לקבל את כל ההטבות
- ANDA לא מפרסמת את הערך הכספי של נקודת דייל: אתם יודעים כמה נקודות אתם צוברים, לא כמה הן שוות.
- נקודות דייל פגות לאחר 24 חודשים והמימוש מוגבל ל-andatienda.com.uy
- תשלומי ניכוי שכר קושרים את הכרטיס ליחסי עבודה או פרישה.
הקריאה שלנו של כל אחד מהם
OCA
התיקון הגדול ביותר מסקירת 17/8/2026 נותר בתוקף. הדירוג העריך את המטרו ב-$U37 באמצעות "ערך המטרו" מלוח התעריפים, שהוא ייחוס למחיר ולא ערך המימוש: שלושת יחסי שוברי הדלק שפורסמו על ידי Metraje עצמה ($U500 עבור 2.500 Metros ומקבילים) מניבים $U 0,20 למטרו. עם התעריף היחיד שפורסם (OCA Blue, 1 Metro כל $U120 מ-15/09/2026, בעבר $U104), התשואה בפועל היא ~0,17%, כך שהצבירה נשארת על 30. המימוש עולה מ-58 ל-60 ב-22/9/2026 מכיוון ש-Metraje מפרסמת שיעור מימוש טוב יותר מהשוברים: 2.000 Metros מכסים את העלות הרבעונית של הכרטיס (UI 130), כלומר, $U 0,43 למטרו. גמישות ב-62 מכיוון ש-Metros אינם פגים וניתנים להעברה בין כרטיסי בעל הכרטיס, טובה יותר כמעט מכל הסט. רשת ההנחות נותרה המוצר האמיתי שלהם.
ANDA
שלוש התאמות כלפי מעלה המבוססות על מקורות רשמיים. עליות העלות מ-45 ל-62: לכרטיס אין דמי חבר שנתיים, כרטיסים נוספים הם בחינם, והריבית השנתית של 27,30% + מע"מ (כרטיס 22/9/2026) היא הזולה ביותר בהרבה במגזר הלא-בנקאי (OCA, 63-64%, Passcard 107%). הכיסוי עולה מ-45 ל-62 מכיוון ש-ANDA VISA הוא בינלאומי, משתמש ברשת VISA, ואין בו עמלה על רכישות או משיכות בחו"ל. הצבירה עולה מ-35 ל-45 מכיוון ששיעור תוכנית Dale מתפרסם שירות אחר שירות (40 = 1 נקודות עם הכרטיס), והוא לא עולה עוד מכיוון ש-ANDA עדיין לא פרסמה את ערך הנקודות: בלעדיו, לא ניתן לחשב תשואה אמיתית. הנטל ממשיך להיות דמי החברות, לא הכרטיס עצמו.