Creditel czy OCA: Która karta kredytowa daje większy zwrot gotówki?
Creditel i OCA plasują się praktycznie na równi (57 vs. 59 punktów): decyzja nie opiera się na średniej, ale na tym, która z nich wyróżnia się w tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Creditel wygrywa pod względem gromadzenia punktów. OCA wygrywa pod względem sieci, realizacji i elastyczności. Creditel jest dla: użytkowników, którzy cenią sobie natychmiastowe, codzienne zniżki i prosty system punktowy, bez polegania na banku. OCA jest dla: osób, które często robią zakupy w lokalnych sklepach stacjonarnych i planują zakupy na dni z największymi zniżkami (piątki, 20%). Dla Metros (lokalnego sklepu) nie jest to opłacalne: wartość tkwi w zniżce.
Oś po osi
Programy lojalnościowe są porównywane na podstawie tego, co faktycznie oferują: ile punktów się gromadzi, ile punktów się je ma, jak łatwo je wymienić, jakie zniżki oferują oraz jaki jest koszt utrzymania karty. Różnica mniejsza niż 5 punktów jest uznawana za remis: wynik jest oceną analityczną, a nie wartością dziesiętną.
| Oś (waga) | Kredyt | OCA | Wygrać |
|---|---|---|---|
| Akumulacja (25%) | 45 | 30 | Kredyt |
| Sieć rabatowa (25%) | 75 | 86 | OCA |
| Wymiana (20%) | 50 | 60 | OCA |
| Koszt (15%) | 58 | 62 | Rysować |
| Elastyczność (8%) | 52 | 62 | OCA |
| Zasięg (7%) | 55 | 55 | Rysować |
| Wynik ogólny | 57 | 59 | Rysować |
Dane obok siebie
| Fakt | Kredyt | OCA |
|---|---|---|
| Nadajnik | Creditel S.A. (Grupa Santander) | OCA SA (Grupa Itaú Unibanco); OCA Blue wyemitowany przez OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Sieci | Karta MasterCard | Mastercard, Visa |
| Program punktowy | Kredyty | Metro (program punktowy OCA) + rozbudowana sieć rabatowa |
| Jak się kumuluje | Każde 25 dolarów wydane kartą Creditel Mastercard daje 1 punkt kredytowy (zgodnie z oficjalnym komunikatem Creditel). Potwierdzono kurs dla pesos; równoważny kurs dla zakupów w dolarach nie został tutaj potwierdzony. | OCA Blue: 1 Metro za każde wydane $U 120, zgodnie z aktualną kartą od 15/09/2026 (poprzednia, obowiązująca od 01/10/2025, określała 1 Metro za każde $U 104). W połączeniu z wartością realizacji bonu paliwowego $U 0,20 za Metro, zwrot dla OCA Blue wynosi około 0,17% wydatków (był to około 0,19%), najniższy w zestawie. W przypadku karty kredytowej OCA stawka za peso pozostaje nieopublikowana (karta kredytowa Mastercard obowiązująca od 01/09/2026 nie wspomina o Metro) i zmienia się w zależności od kampanii x2/x3. Płatności, wypłaty gotówki, opłaty za karty, kredyty amortyzowalne i refinansowania nie kumulują punktów Metro; w przypadku karty OCA VISA kumulują się tylko wydatki lokalne, a nie zakupy za granicą. |
| Jaka jest wartość punktu? | Wartość pieniężna za Credipunto (równowartość w dolarach wykorzystanego punktu) NIE została jasno opublikowana; przy kumulacji 25 USD = 1 punkt, rzeczywisty zwrot zależy od katalogu. Niepotwierdzone. | Wartość realizacji bonów paliwowych wynosi U 0,20 za metro. Wynika to z samej tabeli Metro: U 500 za liczniki 2.500, U 1.500 za liczniki 7.500 i U 1.000 za olej napędowy za liczniki 5.000 — wszystkie trzy wskaźniki dają dokładnie U 0,20. Istnieje jednak realizacja, która daje ponad dwukrotność tej kwoty, jak opublikowano w FAQ Metro (czytaj na 22/9/2026): liczniki 2.000 anulują kwartalny koszt karty Mastercard lub Visa, który wynosi UI 130 (≈ U 864 z UI z 22/9/2026) lub ≈ U 0,43 za metro; na razie jest to możliwe tylko osobiście w oddziałach OCA lub Metro albo za pośrednictwem 1730 i tylko wtedy, gdy koszt został już zafakturowany. Uważaj na wartość „Metro Value” wydrukowaną w poprzednim cenniku ($U 52 / US$ 1,30 w wersji 04/08/2026; $U 37 / US$ 1,5 w cenniku 2019, skąd pochodzi publikowana wcześniej kwota): ta wartość to wartość odniesienia, stopa substytucji brakujących biletów Metro za gotówkę, a NIE to, co Metro oferuje po zrealizowaniu. Połączenie jej ze stopą akumulacji dałoby zwrot w wysokości 50%, co jest absurdalne. |
| Jak zrealizować | Kupuj produkty z katalogu za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, z dostawą do domu. Opcje SMS z możliwością realizacji, wykorzystujące tekst CANJE na numer 4242 i logo „ShopCreditel”, pojawiały się w komunikatach Creditel w latach 2021-2023, ale nie są już wymienione na oficjalnej stronie internetowej: należy je traktować jako kanały historyczne, obecnie niepotwierdzone. | Karty Metro można wymienić na bony paliwowe (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 lub Diesel) na stacjach DISA w całym kraju, na butle z propanem Riogas i uzupełnianie zapasów, doładowania telefonów komórkowych, bilety do kina w formacie gotówka + Metro (2D $U 260 + 360 Metros), przejazdy Hiperviajes oraz – najlepszą dostępną opcję – kwartalny koszt samej karty Mastercard lub Visa w postaci kart 2.000 Metros. Realizacja wymaga regularnego płacenia za wszystkie produkty OCA. Ważna poprawka: karta OCA Blue również gromadzi i wymienia karty Metros (posiadacze karty ustalają własną stawkę, 1 Metro za $U 120 od 15/09/2026); nie jest to karta „tylko zniżkowa”. |
| Rabaty | Duży nacisk na zniżki: do 20% zniżki każdego dnia w różnych kategoriach oraz bezodsetkowe plany ratalne/promocje. Pierwszy rok karty międzynarodowej gratis, w zależności od promocji. | Rozległa sieć: 20% w piątki z kartą kredytową + 12 raty każdego dnia, ograniczone do 5.500 USD miesięcznie na konto u uczestniczących sprzedawców, zgodnie ze stroną korzyści OCA (ważne od 1/6/2026 do 31/5/2027). Trzy warunki zmieniają sposób obliczania: dodatkowe 5% przy płaceniu za pomocą aplikacji OCA, Apple Pay lub Google Pay ma własny limit w wysokości 500 USD miesięcznie, dzielony na wszystkie aktywne promocje aplikacji OCA; 12 rat jest dostępnych wyłącznie dla Mastercard; promocja nie dotyczy zakupów dokonywanych za pośrednictwem Mercado Pago ani nie łączy się z innymi zniżkami. Dodatkowo 10% dziennie u wybranych sprzedawców i zniżki 10%-30% na żywność, modę, elektronikę i edukację. |
| Koszty | Koszty emisji/utrzymania nie zostały potwierdzone w konsultowanych źródłach; częste promocje bonusowe w pierwszym roku. | Wyciąg z karty Mastercard ważny od 01/09/2026 oraz dokument „Aktualne stawki” od 15/09/2026: obsługa karty OCA UI 130 kwartalnie z VAT (UI 520 rocznie, ≈ USD 3.456 z UI od 22/9/2026), dodatkowy małżonek UI 0, dodatkowe dziecko/inne osoby UI 65 kwartalnie z VAT, wymiana UI 130, odnowienie UI 0; Visa International UI 130 kwartalnie i Visa Gold UI 162,50 kwartalnie (≈ USD 4.320 rocznie), obie z VAT, zgodnie z „Aktualnymi stawkami”. Użytkowanie karty za granicą 2,44% z VAT; wypłata za granicą USD 2,459 + VAT; ubezpieczenie salda 0,4% z VAT (maksymalnie 50 UI). Finansowanie salda: dwa dokumenty w OCA nie określają tego samego — broszura 01/09/2026 określa 64% RRSO + VAT w pesos (12% w dolarach), wypłatę gotówki 80% + VAT i opóźnienie w płatności 75% + VAT (13% w dolarach); dokument „Aktualne stopy procentowe” w 15/09/2026 określa 63% (12% w dolarach), 80% i opóźnienie w płatności 72% (13%). Publikujemy oba dokumenty do momentu ich ujednolicenia w OCA. Kary: za pełną płatność w ciągu 48 godzin od terminu płatności UI 50 + VAT, za opóźnienie w płatności UI 50 + VAT; wysyłanie wyciągu z konta UI 10 + VAT miesięcznie (opcjonalnie); Nieuzasadnione opłaty 10% + VAT od kuponu, minimalnie $100 / US$ 4 i maksymalnie $600 / US$ 15; wypłaty w bankomatach i oddziałach OCA $0. OCA Niebieski: $0 za kartę główną, kartę dodatkową, prowadzenie konta, niska średnia prowizja i wymiana do 2ª, ale pobiera 0,35% + VAT od kwoty faktury za płatności w sieciach windykacyjnych oraz ma dzienne limity $U 20.000 / US$ 500 na zakupy lokalne i międzynarodowe oraz $U 20.000 / US$ 520 na wypłaty. |
| Potwierdzone dane | Częściowy | Tak, według oficjalnego źródła. |
Za i przeciw
Creditel — Creditontos
Emitent niebędący bankiem · Creditel S.A. (Grupa Santander)
Za
- Jasna i prosta zasada akumulacji (25$ = 1 punkt kredytowy)
- Realizacja online za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej, z dostawą do domu
- Konkurencyjne zniżki dzienne do 20%
- Wsparcie grupy Santander
Przeciwko
- Rzeczywista wartość punktu w wymianie nie jest przejrzysta: na samej stronie znajduje się akordeon zatytułowany „Jaka jest jego wartość?”, na który nigdy nie udziela się odpowiedzi.
- Jest to jedyny emitent w swoim segmencie, który nie publikuje pobieralnego cennika ani taryf, mimo że przepisy BCU tego wymagają.
- Program ten jest bardziej nastawiony na rabaty niż na akumulację jako generator wartości.
OCA — miernik programu (metry)
Emitent niebankowy · OCA S.A. (Grupa Itaú Unibanco); OCA Blue wyemitowany przez OCA Dinero Electrónico S.A.
Za
- Największa sieć rabatów w sklepach stacjonarnych na rynku lokalnym
- 20% zniżki w piątki + 12 rat to jedna z najbardziej agresywnych promocji w Urugwaju
- Karty Metro nie tracą ważności i można je przenosić między kartami OCA, OCA Blue i OCA VISA tego samego posiadacza
- Konkretna i użyteczna wymiana: bony paliwowe na stacjach DISA, kanistry Riogas, doładowania telefonów komórkowych, bilety do kina i na podróż oraz kwartalny koszt samej karty (liczniki 2.000 = UI 130, ≈ $U 0,43 za licznik)
- Dodatkowe 5% z portfelem cyfrowym; powszechnie używany wystawca spoza banku
Przeciwko
- System Metro oferuje bardzo mały zwrot: przy jedynej opublikowanej stawce (OCA Blue, 1 Metro za 120 USD od 15/09/2026 r.) i wymianie paliwa wynoszącej 0,20 USD za Metro zwrot wynosi ≈ 0,17% wydatków, czyli jedną szóstą ~1% programów bankowych; nawet płacenie kartą kredytową za pomocą Metro (0,43 USD) nie osiąga 0,4%.
- Współczynnik akumulacji środków na karcie kredytowej OCA nie jest publikowany i zmienia się w zależności od kampanii x2/x3
- Brak zwrotu gotówki: korzyścią jest zniżka uzależniona od dni/sklepów i limitów (5.500 USD miesięcznie i 500 USD dodatkowo za aplikację)
- 5% zniżki w aplikacji, 12 rat (tylko Mastercard) i brak możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem Mercado Pago umniejszają wartość promocji gwiazdkowej.
Nasze odczytanie każdego z nich
Kredyt
Dobre skupienie na rabatach (do 20% dziennie, raty bez odsetek) i komunikowany wskaźnik akumulacji (25 USD = 1 punkt kredytowy). Oceny są zachowawcze, ponieważ ekwiwalent pieniężny punktu kredytowego nie jest publikowany (rzeczywisty zwrot zależy od katalogu ShopCreditel), wskaźnik akumulacji w dolarach nie jest potwierdzony, a opłata za prowadzenie rachunku nie jest wymieniona w źródłach.
OCA
Największa korekta z przeglądu 17/8/2026 pozostaje w mocy. W rankingu wyceniono Metro na U37 USD, wykorzystując „Wartość Metro” z cennika, która jest wartością odniesienia, a nie wartością realizacji: trzy wskaźniki bonów paliwowych opublikowane przez samą Metraje (U500 USD dla Metro 2.500 i ekwiwalentów) dają U 0,20 USD za Metro. Przy jedynej opublikowanej stawce (OCA Blue, 1 Metro co U120 USD od 15/09/2026, poprzednio U104 USD), rzeczywisty zwrot wynosi ~0,17%, więc akumulacja pozostaje na poziomie 30. Wartość realizacji wzrasta z 58 do 60 przy 22/9/2026, ponieważ Metraje publikuje lepszy wskaźnik realizacji niż bony: Metro 2.000 pokrywa kwartalny koszt karty (UI 130), czyli U 0,43 USD za Metro. Elastyczność na poziomie 62, ponieważ Metro nie wygasają i można je przenosić między kartami posiadacza karty, co jest lepsze niż prawie cały zestaw. Ich prawdziwym produktem pozostaje sieć rabatowa.