OCA czy ANDA: Która karta kredytowa daje większy zwrot gotówki?
OCA i ANDA mają praktycznie remis (59 do 55 punktów): decyzja nie opiera się na średniej, ale na tym, która z nich wygrywa w obszarach, które są dla Ciebie najważniejsze. OCA wyróżnia się pod względem sieci, realizacji i elastyczności. ANDA wygrywa pod względem gromadzenia punktów i zasięgu. OCA jest dla: osób, które często robią zakupy w lokalnych sklepach stacjonarnych i planują zakupy na dni z największymi rabatami (piątki, 20%). Dla tych, którzy szukają więcej punktów, nie warto: wartość tkwi w zniżce. ANDA jest dla: członków ANDA, którzy korzystają z umów społecznościowych, rat bez odsetek i karty międzynarodowej bez opłaty rocznej i opłat za transakcje zagraniczne.
Oś po osi
Programy lojalnościowe są porównywane na podstawie tego, co faktycznie oferują: ile punktów się gromadzi, ile punktów się je ma, jak łatwo je wymienić, jakie zniżki oferują oraz jaki jest koszt utrzymania karty. Różnica mniejsza niż 5 punktów jest uznawana za remis: wynik jest oceną analityczną, a nie wartością dziesiętną.
| Oś (waga) | OCA | ANDA | Wygrać |
|---|---|---|---|
| Akumulacja (25%) | 30 | 45 | ANDA |
| Sieć rabatowa (25%) | 86 | 68 | OCA |
| Wymiana (20%) | 60 | 45 | OCA |
| Koszt (15%) | 62 | 62 | Rysować |
| Elastyczność (8%) | 62 | 48 | OCA |
| Zasięg (7%) | 55 | 62 | ANDA |
| Wynik ogólny | 59 | 55 | Rysować |
Dane obok siebie
| Fakt | OCA | ANDA |
|---|---|---|
| Nadajnik | OCA SA (Grupa Itaú Unibanco); OCA Blue wyemitowany przez OCA Dinero Electrónico S.A. | Krajowe Stowarzyszenie Stowarzyszeń (ANDA) |
| Sieci | Mastercard, Visa | Wiza, Inne |
| Program punktowy | Metro (program punktowy OCA) + rozbudowana sieć rabatowa | Dale (program lojalnościowy z gromadzeniem punktów) |
| Jak się kumuluje | OCA Blue: 1 Metro za każde wydane $U 120, zgodnie z aktualną kartą od 15/09/2026 (poprzednia, obowiązująca od 01/10/2025, określała 1 Metro za każde $U 104). W połączeniu z wartością realizacji bonu paliwowego $U 0,20 za Metro, zwrot dla OCA Blue wynosi około 0,17% wydatków (był to około 0,19%), najniższy w zestawie. W przypadku karty kredytowej OCA stawka za peso pozostaje nieopublikowana (karta kredytowa Mastercard obowiązująca od 01/09/2026 nie wspomina o Metro) i zmienia się w zależności od kampanii x2/x3. Płatności, wypłaty gotówki, opłaty za karty, kredyty amortyzowalne i refinansowania nie kumulują punktów Metro; w przypadku karty OCA VISA kumulują się tylko wydatki lokalne, a nie zakupy za granicą. | Stawka jest publikowana dla każdej usługi: z kartą kredytową, każde wydane $40 = 1 punktów; w przypadku pożyczek, każde wnioskowane $125 = 1 punktów; w przypadku wypłat gotówki, każde wypłacone $U125 = 1 punktów; zaliczki emerytalne, 4 punktów za każdą zaliczkę; turystyka, apteki, kliniki medyczne i stomatologiczne oraz inne lokalne firmy, każde $U40 = 1 punktów; gwarancje najmu, 1.000 punktów za rok umowy w momencie jej podpisania lub odnowienia, tylko dla umów od 01/01/2026 wzwyż. Punkty są naliczane codziennie, a maksymalny czas przetwarzania wynosi 72 godzin roboczych. |
| Jaka jest wartość punktu? | Wartość realizacji bonów paliwowych wynosi U 0,20 za metro. Wynika to z samej tabeli Metro: U 500 za liczniki 2.500, U 1.500 za liczniki 7.500 i U 1.000 za olej napędowy za liczniki 5.000 — wszystkie trzy wskaźniki dają dokładnie U 0,20. Istnieje jednak realizacja, która daje ponad dwukrotność tej kwoty, jak opublikowano w FAQ Metro (czytaj na 22/9/2026): liczniki 2.000 anulują kwartalny koszt karty Mastercard lub Visa, który wynosi UI 130 (≈ U 864 z UI z 22/9/2026) lub ≈ U 0,43 za metro; na razie jest to możliwe tylko osobiście w oddziałach OCA lub Metro albo za pośrednictwem 1730 i tylko wtedy, gdy koszt został już zafakturowany. Uważaj na wartość „Metro Value” wydrukowaną w poprzednim cenniku ($U 52 / US$ 1,30 w wersji 04/08/2026; $U 37 / US$ 1,5 w cenniku 2019, skąd pochodzi publikowana wcześniej kwota): ta wartość to wartość odniesienia, stopa substytucji brakujących biletów Metro za gotówkę, a NIE to, co Metro oferuje po zrealizowaniu. Połączenie jej ze stopą akumulacji dałoby zwrot w wysokości 50%, co jest absurdalne. | Wartość pieniężna punktów Dale nie jest publikowana: to informacja, która uniemożliwia obliczenie rzeczywistego zwrotu. Publikowany jest jedynie fakt, że punkty tracą ważność po 24 miesiącach od ich zdobycia i można je wymienić na stronie andatienda.com.uy. |
| Jak zrealizować | Karty Metro można wymienić na bony paliwowe (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 lub Diesel) na stacjach DISA w całym kraju, na butle z propanem Riogas i uzupełnianie zapasów, doładowania telefonów komórkowych, bilety do kina w formacie gotówka + Metro (2D $U 260 + 360 Metros), przejazdy Hiperviajes oraz – najlepszą dostępną opcję – kwartalny koszt samej karty Mastercard lub Visa w postaci kart 2.000 Metros. Realizacja wymaga regularnego płacenia za wszystkie produkty OCA. Ważna poprawka: karta OCA Blue również gromadzi i wymienia karty Metros (posiadacze karty ustalają własną stawkę, 1 Metro za $U 120 od 15/09/2026); nie jest to karta „tylko zniżkowa”. | Wymieniaj punkty na ekskluzywne produkty, zniżki i korzyści w sklepie „Dale” (andatienda.com.uy). |
| Rabaty | Rozległa sieć: 20% w piątki z kartą kredytową + 12 raty każdego dnia, ograniczone do 5.500 USD miesięcznie na konto u uczestniczących sprzedawców, zgodnie ze stroną korzyści OCA (ważne od 1/6/2026 do 31/5/2027). Trzy warunki zmieniają sposób obliczania: dodatkowe 5% przy płaceniu za pomocą aplikacji OCA, Apple Pay lub Google Pay ma własny limit w wysokości 500 USD miesięcznie, dzielony na wszystkie aktywne promocje aplikacji OCA; 12 rat jest dostępnych wyłącznie dla Mastercard; promocja nie dotyczy zakupów dokonywanych za pośrednictwem Mercado Pago ani nie łączy się z innymi zniżkami. Dodatkowo 10% dziennie u wybranych sprzedawców i zniżki 10%-30% na żywność, modę, elektronikę i edukację. | „Dni rabatowe” według kategorii dla członków; umowy dotyczące edukacji, sportu, zdrowia, domu i rekreacji. Z planem przedpłaconym DEANDA masz dostęp do zniżek VAT zgodnie z prawem: −2 punktów w sklepach ogólnych i −9 punktów w restauracjach do 30/4/2027 (Dekret 235/026; DGI konsultowany w sprawie 23/10/2026), z 7,38% od całkowitej kwoty dla podatników minimalnego podatku VAT. Ponadto zwrot IMESI na stacjach benzynowych w regionie przygranicznym. Raty od 2 do 6 lub do 12 bez dopłaty u uczestniczących sprzedawców. Karta ANDA VISA jest międzynarodowa, bez opłaty rocznej, bez prowizji za zakupy międzynarodowe lub wypłaty gotówki za granicą, z preferencyjnym kursem wymiany określonym przez ANDA i akceptowana w całej sieci sprzedawców VISA (ponad 45.000 w kraju); stara karta ANDA działa nadal, aż do jej wymiany. |
| Koszty | Wyciąg z karty Mastercard ważny od 01/09/2026 oraz dokument „Aktualne stawki” od 15/09/2026: obsługa karty OCA UI 130 kwartalnie z VAT (UI 520 rocznie, ≈ USD 3.456 z UI od 22/9/2026), dodatkowy małżonek UI 0, dodatkowe dziecko/inne osoby UI 65 kwartalnie z VAT, wymiana UI 130, odnowienie UI 0; Visa International UI 130 kwartalnie i Visa Gold UI 162,50 kwartalnie (≈ USD 4.320 rocznie), obie z VAT, zgodnie z „Aktualnymi stawkami”. Użytkowanie karty za granicą 2,44% z VAT; wypłata za granicą USD 2,459 + VAT; ubezpieczenie salda 0,4% z VAT (maksymalnie 50 UI). Finansowanie salda: dwa dokumenty w OCA nie określają tego samego — broszura 01/09/2026 określa 64% RRSO + VAT w pesos (12% w dolarach), wypłatę gotówki 80% + VAT i opóźnienie w płatności 75% + VAT (13% w dolarach); dokument „Aktualne stopy procentowe” w 15/09/2026 określa 63% (12% w dolarach), 80% i opóźnienie w płatności 72% (13%). Publikujemy oba dokumenty do momentu ich ujednolicenia w OCA. Kary: za pełną płatność w ciągu 48 godzin od terminu płatności UI 50 + VAT, za opóźnienie w płatności UI 50 + VAT; wysyłanie wyciągu z konta UI 10 + VAT miesięcznie (opcjonalnie); Nieuzasadnione opłaty 10% + VAT od kuponu, minimalnie $100 / US$ 4 i maksymalnie $600 / US$ 15; wypłaty w bankomatach i oddziałach OCA $0. OCA Niebieski: $0 za kartę główną, kartę dodatkową, prowadzenie konta, niska średnia prowizja i wymiana do 2ª, ale pobiera 0,35% + VAT od kwoty faktury za płatności w sieciach windykacyjnych oraz ma dzienne limity $U 20.000 / US$ 500 na zakupy lokalne i międzynarodowe oraz $U 20.000 / US$ 520 na wypłaty. | Karta nie ma opłaty rocznej (ani karta ANDA, ani karta ANDA VISA), a dodatkowe karty są bezpłatne. Finansowanie zakupów jest dostępne ze stawką roczną (AER) wynoszącą 27,30% + VAT, zgodnie z oficjalną kartą informacyjną przejrzaną na 22/9/2026 (w recenzji na 17/8/2026 podano 27,40%), najniższą w segmencie pozabankowym z dużym marginesem. Obowiązują opłaty członkowskie: Pełne członkostwo 831 USD, Członek subskrybent 50 UI (około U 332 USD przy wartości UI 22/9/2026) dla kategorii turystycznych i finansowych oraz usługi pogrzebowe 132 USD z VAT. Wypłaty pożyczek można dokonywać w bankomatach Abitab, Redpagos, Banred i oddziałach ANDA. Kartę można uzyskać nawet jeśli jesteś wymieniony w Clearing de Informes (w zależności od historii kredytowej, ewentualnie z zabezpieczeniem), a płatności są dokonywane poprzez potrącenie z wynagrodzenia. |
| Potwierdzone dane | Tak, według oficjalnego źródła. | Częściowy |
Za i przeciw
OCA — miernik programu (metry)
Emitent niebankowy · OCA S.A. (Grupa Itaú Unibanco); OCA Blue wyemitowany przez OCA Dinero Electrónico S.A.
Za
- Największa sieć rabatów w sklepach stacjonarnych na rynku lokalnym
- 20% zniżki w piątki + 12 rat to jedna z najbardziej agresywnych promocji w Urugwaju
- Karty Metro nie tracą ważności i można je przenosić między kartami OCA, OCA Blue i OCA VISA tego samego posiadacza
- Konkretna i użyteczna wymiana: bony paliwowe na stacjach DISA, kanistry Riogas, doładowania telefonów komórkowych, bilety do kina i na podróż oraz kwartalny koszt samej karty (liczniki 2.000 = UI 130, ≈ $U 0,43 za licznik)
- Dodatkowe 5% z portfelem cyfrowym; powszechnie używany wystawca spoza banku
Przeciwko
- System Metro oferuje bardzo mały zwrot: przy jedynej opublikowanej stawce (OCA Blue, 1 Metro za 120 USD od 15/09/2026 r.) i wymianie paliwa wynoszącej 0,20 USD za Metro zwrot wynosi ≈ 0,17% wydatków, czyli jedną szóstą ~1% programów bankowych; nawet płacenie kartą kredytową za pomocą Metro (0,43 USD) nie osiąga 0,4%.
- Współczynnik akumulacji środków na karcie kredytowej OCA nie jest publikowany i zmienia się w zależności od kampanii x2/x3
- Brak zwrotu gotówki: korzyścią jest zniżka uzależniona od dni/sklepów i limitów (5.500 USD miesięcznie i 500 USD dodatkowo za aplikację)
- 5% zniżki w aplikacji, 12 rat (tylko Mastercard) i brak możliwości dokonywania zakupów za pośrednictwem Mercado Pago umniejszają wartość promocji gwiazdkowej.
ANDA — Karta kredytowa ANDA + program Dale + przedpłata DANDA
Spółdzielnia · Krajowe Stowarzyszenie Stowarzyszeń (ANDA)
Za
- Karta bez opłaty rocznej (ANDA i ANDA VISA) oraz dodatkowe karty bez opłat
- Najtańsze finansowanie w segmencie pozabankowym: 27,30% + VAT, w porównaniu do 63-64% w OCA, 63,56% w Pronto! i 107% w Passcard
- Współczynnik akumulacji publikowanych usług po usłudze i największa gęstość punktów na wagę zbioru ($U 40 = 1 punkt)
- Karta ANDA VISA ma charakter międzynarodowy i nie pobiera prowizji za zakupy ani wypłaty za granicą.
- Model współpracy z umowami socjalnymi (edukacja, zdrowie, sport) oprócz karty
- Dostęp do niego można uzyskać w Czyszczeniu raportów
Przeciwko
- Aby uzyskać dostęp do wszystkich korzyści, wymagane jest członkostwo (opłata członkowska: 831 USD dla członka pełnoprawnego, 50 USD dla abonenta UI)
- ANDA nie publikuje wartości pieniężnej punktów Dale: wiesz, ile punktów zdobywasz, ale nie ile są warte.
- Punkty Dale tracą ważność po 24 miesiącach, a ich wykorzystanie jest ograniczone do andatienda.com.uy
- Potrącenia z wynagrodzenia wiążą kartę ze stosunkiem pracy lub emeryturą.
Nasze odczytanie każdego z nich
OCA
Największa korekta z przeglądu 17/8/2026 pozostaje w mocy. W rankingu wyceniono Metro na U37 USD, wykorzystując „Wartość Metro” z cennika, która jest wartością odniesienia, a nie wartością realizacji: trzy wskaźniki bonów paliwowych opublikowane przez samą Metraje (U500 USD dla Metro 2.500 i ekwiwalentów) dają U 0,20 USD za Metro. Przy jedynej opublikowanej stawce (OCA Blue, 1 Metro co U120 USD od 15/09/2026, poprzednio U104 USD), rzeczywisty zwrot wynosi ~0,17%, więc akumulacja pozostaje na poziomie 30. Wartość realizacji wzrasta z 58 do 60 przy 22/9/2026, ponieważ Metraje publikuje lepszy wskaźnik realizacji niż bony: Metro 2.000 pokrywa kwartalny koszt karty (UI 130), czyli U 0,43 USD za Metro. Elastyczność na poziomie 62, ponieważ Metro nie wygasają i można je przenosić między kartami posiadacza karty, co jest lepsze niż prawie cały zestaw. Ich prawdziwym produktem pozostaje sieć rabatowa.
ANDA
Trzy korekty w górę na podstawie oficjalnych źródeł. Wzrost kosztów z 45 do 62: karta nie ma opłaty rocznej, dodatkowe karty są bezpłatne, a RRSO w wysokości 27,30% + VAT (karta 22/9/2026) jest zdecydowanie najniższe w segmencie pozabankowym (OCA, 63-64%, Passcard 107%). Zakres ochrony wzrasta z 45 do 62, ponieważ karta ANDA VISA jest międzynarodowa, korzysta z sieci VISA i nie pobiera prowizji za zakupy ani wypłaty za granicą. Akumulacja wzrasta z 35 do 45, ponieważ stawka programu Dale jest publikowana usługa po usłudze (40 = 1 punktów z kartą) i nie wzrasta dalej, ponieważ ANDA nadal nie opublikowała wartości punktów: bez tego nie można obliczyć rzeczywistego zwrotu. Ciężar nadal stanowi opłata członkowska, a nie sama karta.