kreditní karty

Itaú Volar Mastercard Black nebo OCA: Která kreditní karta nabízí více cashbacku?

Karta Itaú Volar Mastercard Black vítězí s těsným náskokem: 64 bodů oproti 59 bodům u OCA. Karta Itaú Volar Mastercard Black vyniká v hromadění bodů, jejich uplatňování a pokrytí. OCA vede v přístupu k síti a nákladech. Karta Itaú Volar Mastercard Black je určena pro: klienty s vysokými výdaji/bohaté klienty, kteří chtějí špičkovou kartu Volar v síti Mastercard s prémiovými výhodami. OCA je určena pro: ty, kteří často nakupují v místních kamenných obchodech a plánují si nákupy na dny s největšími slevami (pátky, 20 %). Nevyplatí se zvažovat poplatky Metro; hodnota spočívá ve slevě.

Náprava po nápravě

Programy odměn se porovnávají na základě toho, co skutečně nabízejí: kolik bodů nasbíráte, hodnota každého bodu, jak snadné je uplatnit, jaké slevy poskytují a náklady na správu karty. Rozdíl menší než 5 bodů je považován za remízu: skóre je výzkumným posouzením, nikoli desetinným měřením.

Osa (hmotnost)Platba kartou Mastercard BlackOCAVyhrát
Akumulace (25 %)6030Platba kartou Mastercard Black
Slevová síť (25 %)7886OCA
Výměna (20 %)7060Platba kartou Mastercard Black
Náklady (15 %)4262OCA
Flexibilita (8 %)6362Remíza
Pokrytí (7 %)6055Platba kartou Mastercard Black
Celkové skóre6459Platba kartou Mastercard Black

Data vedle sebe

SkutečnostPlatba kartou Mastercard BlackOCA
VysílačBanco Itaú UruguayOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané společností OCA Dinero Electrónico S.A.
SítěMastercardMastercard, Visa
Bodový programLet (míle Itaú)Metropole (bodový program OCA) + rozsáhlá síť slev
Jak se hromadíZískejte 1 míli Itaú za každý 1 USD (nebo ekvivalent v pesos) utracený za nákupy na kredit, stejná pravidla jako u Volar. Odlišná sazba pro segment Black není ve veřejném informačním listu uvedena (předpokládá se, že je stejná jako u letecké společnosti; nebylo to konkrétně ověřeno).OCA Blue: 1 Metro za každých utracených $U 120, dle aktuální karty od 15/09/2026 (předchozí, platná od 01/10/2025, uváděla 1 Metro za každých $U 104). V kombinaci s hodnotou uplatnění palivových poukázek ve výši $U 0,20 za Metro je návratnost u OCA Blue přibližně 0,17 % z útraty (byla přibližně 0,19 %), nejnižší v sadě. U kreditní karty OCA zůstává sazba za peso nezveřejněna (kreditní karta Mastercard platná od 01/09/2026 Metro nezmiňuje) a liší se v závislosti na kampaních x2/x3. Platby, výběry hotovosti, poplatky za kartu, amortizovatelné úvěry a refinancování se v Metro neakumulují; u karty OCA VISA se akumulují pouze místní výdaje, nikoli nákupy v zahraničí.
Jaká je hodnota bodu?Žádný oficiální poměr nebyl zveřejněn. Nepotvrzeno.Výkupní hodnota v palivových poukázkách je $U 0,20 za Metro. Tato hodnota je odvozena ze samotné tabulky Metro: $U 500 pro elektroměry 2.500, $U 1.500 pro elektroměry 7.500 a $U 1.000 nafty pro elektroměry 5.000 – všechny tři poměry dávají přesně $U 0,20. Existuje však výkupní hodnota, která dává více než dvojnásobný výnos, jak je uvedeno v Často kladených otázkách k Metro (viz 22/9/2026): Elektroměry 2.000 ruší čtvrtletní cenu karty Mastercard nebo Visa, která je UI 130 (≈ $U 864 s UI od 22/9/2026), nebo ≈ $U 0,43 za Metro; prozatím je to možné pouze osobně v pobočkách OCA nebo Metro nebo prostřednictvím 1730, a to pouze v případě, že cena již byla vyúčtována. Pozor na „hodnotu metra“ uvedenou v předchozím ceníku (ve verzi 04/08/2026 to byla U 52 / US$ 1,30; v ceníku 2019 to bylo U 37 / US$ 1,5, odkud pochází i výše, kterou jsme zveřejnili dříve): tato hodnota je referenční hodnota jízdného, míra nahrazení chybějících jízd metra penězi, NE to, co metro vynese při uplatnění. Kombinace s akumulační mírou by dala návratnost 50 %, což je absurdní.
Jak uplatnitStejně jako Volar: letenky do jakékoli letecké společnosti + katalog, přes itauvolar.com.uy/SuperApp. Uplatnění pouze pro držitele karty.Karty Metro lze uplatnit na palivové poukázky (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 nebo Diesel) na čerpacích stanicích DISA po celé zemi, na propanbutanové nádrže a jejich doplňování Riogas, na dobití mobilních telefonů, vstupenky do kina v hotovosti + formát Metro (2D $U 260 + 360 Metro), na cesty přes Hiperviajes a – nejlepší nabízený způsob uplatnitelnosti – na čtvrtletní cenu samotné karty Mastercard nebo Visa v kartě 2.000 Metro. Pro uplatnění je nutné mít aktuální tarif všech produktů OCA. Důležitá oprava: Karta OCA Blue také shromažďuje a uplatňuje karty Metro (držitelé karty si stanovují vlastní sazbu, 1 Metro za $U 120 počínaje 15/09/2026); nejedná se o kartu „pouze se slevou“.
SlevySíť výhod Itaú plus úroveň Mastercard Black, zveřejněná dnes v zářijovém sazebníku poplatků 2026: od úrovně 1/2/2026 získává držitel karty 4 bezplatný přístup do VIP salónku plus 10 přístupy v hodnotě 10 USD za kalendářní rok a od úrovně 15 platí 38 USD za každý přístup; přístup pro další držitele karty se odečítá od ceny držitele karty. Kromě toho se u řady Itaú Mastercard bezplatná cestovní asistence od Universal Assistance vztahuje výhradně na karty Black, a to jak pro hlavního držitele karty, tak i pro další držitele karty.Rozsáhlá síť: 20 % v pátek s kreditem + 12 splátky každý den, limit 5.500 USD na účet za měsíc u zúčastněných obchodníků, dle stránky s výhodami OCA (platné od 1/6/2026 do 31/5/2027). Výpočet mění tři podmínky: dodatečných 5 % při platbě pomocí aplikace OCA, Apple Pay nebo Google Pay má svůj vlastní limit 500 USD za měsíc, který se rozděluje mezi všechny aktivní akce aplikace OCA; splátky 12 jsou exkluzivní pro Mastercard; a akce se nevztahuje na nákupy uskutečněné prostřednictvím Mercado Pago ani ji nelze kombinovat s jinými slevami. Dále 10 % denně u vybraných obchodníků a slevy 10 %–30 % na potraviny, módu, elektroniku a vzdělávání.
NákladyUI 1.454/rok, ≈ $U 9.664 s UI 22/9/2026 ($U 6,6468), potvrzeno v oficiálním sazebníku poplatků, zářijová verze 2026 (stejná hodnota jako verze 1/8/2026; Visa Infinite stojí stejně, UI 1.454). První rok je zdarma i pro kartu Black: sazebník poplatků to uvádí pro všechny typy karet, i když to v informačním listu produktu neopakuje. Účtuje se ve splátkách 3 v místní měně, včetně DPH; další splátky u karty Black jsou stejné jako u karty Gold. Uvítací bonus 3.500 v podobě mil Itaú při prvním nákupu. Minimální kreditní limit: bude potvrzen.Výpis z karty Mastercard platný od 01/09/2026 a dokument „Aktuální sazby“ od 15/09/2026: servisní sazba karty OCA UI 130 za čtvrtletí včetně DPH (UI 520 za rok, ≈ $U 3.456 s UI od 22/9/2026), UI pro dalšího manžela/manželku 0, UI pro další dítě/ostatní 65 za čtvrtletí včetně DPH, náhradní UI 130, obnovení UI 0; Visa International UI 130 za čtvrtletí a Visa Gold UI 162,50 za čtvrtletí (≈ $U 4.320 za rok), obojí včetně DPH, dle „Aktuálních sazeb“. Použití karty v zahraničí 2,44 % včetně DPH; výběr v zahraničí USD 2,459 + DPH; pojištění zůstatků 0,4 % včetně DPH (maximální UI 50). Financování zůstatku: dva dokumenty v OCA neuvádějí totéž – brožura 01/09/2026 uvádí 64 % RPSN + DPH v pesos (12 % v dolarech), hotovostní zálohu 80 % + DPH a pozdní platbu 75 % + DPH (13 % v dolarech); dokument „Aktuální sazby“ v 15/09/2026 uvádí 63 % (12 % v dolarech), 80 % a pozdní platbu 72 % (13 %). Obojí zveřejňujeme, dokud je OCA nesjednotí. Sankce: za úplnou platbu do 48 hodin od data splatnosti UI 50 + DPH, za pozdní platbu UI 50 + DPH; zasílání výpisu z účtu UI 10 + DPH měsíčně (volitelné); Neoprávněné poplatky 10 % + DPH z kupónu, minimálně $100 / US$ 4 a maximálně $600 / US$ 15; výběry z bankomatů a poboček OCA $0. OCA Modrá: $0 na hlavní kartu, dodatečnou kartu, vedení účtu, nízká průměrná provize a nahrazení až do výše 2ª, ale účtuje 0,35 % + DPH z fakturované částky za platby v inkasních sítích a má denní limity $U 20.000 / US$ 500 pro místní a mezinárodní nákupy a $U 20.000 / US$ 520 pro výběry.
Potvrzené údajeAno, podle oficiálního zdroje.Ano, podle oficiálního zdroje.

Pro a proti

Platba kartou Mastercard Black

Banka · Banco Itaú Uruguay

Ve prospěch

  • Nejvyšší úroveň řady Volar (Mastercard Black)
  • 4 bezplatné roční vstupy do VIP salónků (jediná úroveň Itaú, která si zachovává bezplatný přístup) plus 10 vstupů za 10 USD
  • Univerzální asistenční služba bez příplatku, exkluzivně pro linku Black, pro držitele hlavní a dalších karet.
  • Stejná flexibilita výměny letenek u jakékoli letecké společnosti
  • Uvítací bonus 3.500 mil

Proti

  • Nejvyšší roční náklady v daném rozmezí (1.454 UI ≈ 9.664 USD)
  • Příplatek za nákupy v zahraničí: 3 % + DPH (1 % + DPH s Plným balíčkem; bez příplatku s Osobní bankou)
  • Míle propadají po 5 letech; neexistuje žádná oficiální hodnota míle.
  • Stejné vyloučení akumulace

OCA — Měřič programu (měřiče)

Nebankovní emitent · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané společností OCA Dinero Electrónico S.A.

Ve prospěch

  • Největší síť slev ve fyzických obchodech na místním trhu
  • 20% sleva v pátek + 12 splátek je jednou z nejagresivnějších akcí v Uruguayi
  • Karty Metro nemají promlčenou platnost a jsou převoditelné mezi kartami VISA OCA, OCA Blue a OCA stejného držitele.
  • Konkrétní a užitečná směna: poukázky na palivo na čerpacích stanicích DISA, kanystry Riogas, dobíjení mobilních telefonů, jízdenky do kina a cestovní lístky a čtvrtletní náklady na samotnou kartu (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD za Metro)
  • Dalších 5 % s digitální peněženkou; široce používaný nebankovní emitent

Proti

  • Metro nabízí velmi malou návratnost: s jedinou zveřejněnou sazbou (OCA Blue, 1 Metro za kus $U 120 z 15/09/2026) a směnou paliva $U 0,20 za Metro je návratnost ≈ 0,17 % z nákladů, což je jedna šestina z ~1 % bankovních programů; ani platba kartou u Metro ($U 0,43) nedosahuje 0,4 %.
  • Míra akumulace kreditní karty OCA není zveřejněna a liší se podle kampaně x2/x3.
  • Žádný cashback: výhodou je sleva podmíněná dny/prodejnami a s limity (5.500 USD měsíčně a 500 USD navíc za aplikaci)
  • 5% sleva na aplikaci, 12 splátek (pouze Mastercard) a vyloučení nákupů přes Mercado Pago snižuje hodnotu hvězdné propagační akce.

Naše interpretace každého z nich

Platba kartou Mastercard Black

Výhody prémiové úrovně Black jsou nyní potvrzeny v sazebníku poplatků (zářijová verze 2026, stejné hodnoty jako u 1/8/2026): je to jediná úroveň Itaú, která si zachovává bezplatný přístup do VIP salónků (4 ročně), a jediná úroveň Mastercard s bezplatnou univerzální asistencí. Nejvyšší roční cena v nabídce (UI 1.454 = $U 9.664, nikoli $9.000 uvedená ve starém přepočtu) i nadále negativně ovlivňuje celkové náklady a diferencovaná sazba pro úroveň Black není v informačním listu podrobně uvedena (předpokládá se, že je stejná jako u Volar), což snižuje krytí.

OCA

Největší korekce z recenze 17/8/2026 zůstává v platnosti. Žebříček ohodnotil Metro na $U37 s použitím „hodnoty Metro“ z ceníku jízdného, což je referenční hodnota jízdného a nikoli hodnota pro uplatnění: tři poměry palivových poukázek zveřejněné samotnou společností Metraje ($U500 za 2.500 Metro a ekvivalenty) vynášejí $U 0,20 za Metro. S jedinou zveřejněnou sazbou (OCA Blue, 1 Metro, každá $U120 od 15/09/2026, dříve $U104) je skutečný výnos ~0,17 %, takže akumulace zůstává na 30. Uplatnění se zvyšuje z 58 na 60 u 22/9/2026, protože Metraje zveřejňuje lepší sazbu pro uplatnění než poukázky: 2.000 Metro platí čtvrtletní cenu karty (UI 130), tj. $U 0,43 za Metro. Flexibilita u 62, protože karty Metro nemají promlčenou platnost a jsou přenositelné mezi kartami držitele, je lepší než u téměř celé sady. Síť slev zůstává její skutečnou silnou stránkou.