Formalizujte své podnikání

Jaký typ podnikání bych si měl/a otevřít v Uruguayi?

Monotributo, unipersonal, Literal E, SAS, SRL. Rozdíl není ve stylu: mění se výše platby, zda nesete odpovědnost za svůj dům a zda se můžete vrátit. Každý obrázek na této stránce obsahuje standard, který jej podporuje.A tam, kde to zákon neumožňuje, to říkáme, místo abychom si vymýšleli.

Řekněte nám svůj příběh

Není to skóre ani hodnocení názorů: nejprve aplikujeme právní brány (systém, na který se nekvalifikujete, není „horší“, je nelegální) a teprve poté porovnáme náklady mezi těmi, které vám zbyly.

1. Kolik očekáváte, že budete účtovat ročně?
$

50.000 dolarů měsíčně, fakturace rovnoměrně.

2. Co prodáváte?

„Osobní služby“ označují vaši práci mimo pracovní poměr: vývoj, design, poradenství, obchod, povolání. Toto je odpověď, která nejvýznamněji mění výsledek: zjednodušený daňový režim (monotributo) je ze zákona vylučuje.

3. Kdo od vás nakupuje?

Zjednodušený daňový režim (Monotributo) vyžaduje prodej výhradně koncovým spotřebitelům a je to jediný daňový systém, který tato odpověď může vyloučit. Pokud je některý z vašich prodejů exportován, změňte tuto odpověď: režim DPH je odlišný a my vám ukážeme podrobnosti pro každý daňový systém.

4. Kolik jich je?
5. Zaměstnanci?
6. Potřebujete chránit svůj osobní majetek?

Verdikt

Nejlevnější z režimů legálně můžete použít a jejichž cenu můžeme vypočítat v plné výši.

Monotributo

Neomezená odpovědnost

Jednorázová platba, která nahrazuje daně a odvody. Pouze pro živnostníky a de facto společnosti a pouze pokud prodáváte výhradně koncovým spotřebitelům.

Příspěvky BPS
$ 4.761
za měsíc
Daně
V rámci jednorázové platby
za měsíc
Čelit
Nepotřebuješ to
za tohoto režimu
Měsíční součet
$ 4.761
57.132 dolarů ročně
Otevření stojí $ 270 státní postup.
  • Jednorázová platba nahrazuje DPH, IRAE a příspěvky na vaši vlastní činnost.
  • Váš důchod je postaven na fiktivních 9.240 dolarech měsíčně, nikoli na tom, kolik skutečně vyděláte.
  • Jste v postupné fázi Práva 19.942 (25 % v prvním roce, 50 % ve druhém).

Toto jsou obecné informace, nikoli účetní rady. Výše uvedené číslo je odvozeno z oficiálních standardů a tabulek, ale vaše konkrétní situace může obsahovat podrobnosti, které formulář nezachycuje – a některé z těchto podrobností mohou změnit výsledek. Před registrací se informujte u účetního.

Proč vylučujeme ty ostatní?

Toto je auditovatelná část stránky, a proto ji neschováváme za tlačítkem. Každé vyloučení obsahuje pravidlo, které ho ukládá, s odkazem na toto pravidlo.

Unipersonální – doslovné E

Oprávněný
9.167 USD / měsíc

Můžete to použít, ale stojí vás to peníze. 4.406 dolarů více měsíčně to doporučení.

Unipersonální — IRAE

Oprávněný
14.333 USD / měsíc

Můžete to použít, ale stojí vás to peníze. 9.572 dolarů více měsíčně to doporučení.

SAS

Oprávněný
16.004 USD / měsíc

Můžete to použít, ale stojí vás to peníze. 11.243 dolarů více měsíčně to doporučení.

Sociální monotax MIDES

Nemůžeš to použít
  • Je vyžadována předchozí kvalifikace od MIDES: domácnost musí být pod hranicí chudoby nebo ve zranitelné situaci. Kvalifikace je vyžadována předem a je výhradní odpovědností MIDES.Zákon 18.874 čl. 2

Osobní služby – Daň z příjmu fyzických osob kat. II

Nemůžeš to použít

de facto společnost

Nemůžeš to použít
  • Vyžaduje to dva nebo více lidí pracujících společně: partnerství vznikne, když se 2 nebo více lidí dohodne na přispění.Zákon 16.060 čl. 1

SRL

Nemůžeš to použít
  • Společnost s ručením omezeným (SRL) vyžaduje minimálně partnery typu 2. Pokud podnikáte samostatně, ekvivalentní strukturou je zjednodušená akciová společnost (SAS), kterou může založit jedna osoba.Zákon 16.060 čl. 1

SA

Nemůžeš to použít
  • Akciová společnost (SA) vyžaduje minimálně akcionáře typu 2. Pokud podnikáte samostatně, ekvivalentní strukturou je zjednodušená akciová společnost (SAS), kterou může založit jedna osoba.Zákon 16.060 čl. 1

Devět režimů vedle sebe

Sloupec „měsíční náklady“ se přepočítá s údaji, které jste nahráli výše.

RežimLimit příjmuMěsíční náklady (váš případ)OdpovědnostMonotributo?Doslovné E?DividendyPočáteční náklady
Sociální monotax MIDES$ 1.175.537Nemůžeš to použít
neomezený
Je to režim (varianta MIDES)Ne – jedná se o vzájemně se vylučující režimy—Uvolnit
Monotributo$ 1.175.5374.761 USD / měsíc
neomezený
Je to režimNe – jedná se o vzájemně se vylučující režimy—$ 270
Unipersonální – doslovné E$ 1.959.2299.167 USD / měsíc
neomezený
ŽádnýJe to režim—$ 270
Osobní služby – Daň z příjmu fyzických osob kat. IIBez vlastního limitu, ale u příjmů přesahujících 4.000.000 UI za rok, je IRAE POVINNÉ od prvního měsíce následujícího roku (vyhláška 150/007 čl. 7): tento režim končí.Nemůžeš to použít
neomezený
Ne — Zákon 18.083 čl. 72 písm. c)Šedá zóna (dotaz DGI 4761)—$ 270
Unipersonální — IRAEBez omezení14.333 USD / měsíc
neomezený
ŽádnýNe – volbou IRAE jste vyloučeni—$ 270
de facto společnostBez vlastního limitu; nad 4.000.000 UI (příjem z předchozího roku) je povinné dostatečné účetnictví a IRAE se stává skutečnýmNemůžeš to použít
neomezený
Ano – až 2 partneři (3, pokud jsou členy rodiny)Jo—Zdarma (nastaví se samo)
SRLBez vlastního limitu; nad 4.000.000 UI (příjem z předchozího roku) je povinné dostatečné účetnictví a IRAE se stává skutečnýmNemůžeš to použít
omezený
Ne – článek 70 článku 18.083 je výslovnýJo0% daň z příjmu fyzických osob do 4.000.000 UI → 25 % celkem; nad 30,25 %540 $ + notář a publikace (cena na vyžádání)
SASBez vlastního limitu; nad 4.000.000 UI (příjem z předchozího roku) je povinné dostatečné účetnictví a IRAE se stává skutečným16.004 USD / měsíc
omezený
Ne – článek 70 článku 18.083 je výslovnýJo0% daň z příjmu fyzických osob do 4.000.000 UI → 25 % celkem; nad 30,25 %2.530 USD (bez notáře, 100% digitální)
SABez omezeníNemůžeš to použít
omezený
Ne – článek 70 článku 18.083 je výslovnýV současných předpisech jsme nenašli žádnou výjimku → viz „Co nemůžeme potvrdit“7 % vždy → celkem 30,25 %55.732 USD od ICOSA + notář a publikace (cena bude upřesněna)

Dvě věci, které téměř žádný průvodce neříká dobře

Pokud si o tom přečtete další stránky, je velmi pravděpodobné, že jste tato dvě čísla dostali nesprávně.

Nález 1

Vaše malá SAS nebo SRL neplatí 30,25 %. Platí 25 %.

Všechny průvodce opakují „IRAE 25 % + 7 % IRPF z dividend = 30,25 %“. To je nepravdivé pro drtivou většinu uruguayských společností SAS a SRL: níže. 4.000.000 UI z příjmu (≈ 25.694.800 USD ročně), dividendy, které si vyberete, jsou OSVOBOZENO od daně z příjmu fyzických osob.

SAS / SRL pod stropem25%
SAS / SRL nad limitem30,25%
SA — vždy, bez ohledu na velikost30,25%

Báze: Hlava 7 čl. 38 písm. C, regulované Vyhláška 148/007 čl. 34, která osvobozuje zisky „rozdělené partnerstvími, jejichž příjem v roce, v němž k rozdělení došlo, nepřekročil limit stanovený pro povinné vypořádání IRAE v rámci dostatečného účetního režimu“ – a tento limit je stanoven zákonem Vyhláška 150/007 čl. 168 písm. b)4.000.000 UI z příjmu z předchozího fiskálního roku v konečných hodnotách. Platí pro SAS, protože Zákon 19.820 čl. 42 Pro všechny daňové účely, včetně rozdělení zisku, s ní zachází jako s partnerstvím – a DGI to potvrdila v… Dotaz 6306.

Nález 2

Ředitel akciové společnosti (AK), který nedostává mzdu, nepřispívá ničím. Správce zjednodušené akciové společnosti (ZAS) nikdy je zproštěn viny.

Je to kompromis, o kterém nikdo nemluví, a je to přesně opak toho, co by člověk očekával od „moderní“ postavy:

  • Neplacený ředitel SA: přispívá nula (Zákon 16.713 čl. 171 písm. A). Na oplátku nemá FONASA.
  • Správce SAS:10.504 dolarů měsíčně I když nedostává plat ani nefakturuje ani jedno peso, výjimka podle článku 171 se na něj nevztahuje – „v žádném případě se výjimka podle článku 171 nepoužije“. Pojištění FONASA má však nárok. (Deaktivujte společnost S BPS je to možné, ale je to formalita: viz níže.)
  • On pouhý akcionář SAS, kterou ani nespravuje, ani nezastupuje, Nepřispívá k BPSČlánek 172 se nevztahuje na korporace.

Báze: Zákon 16.713 čl. 171 písm. A — Ředitelé, kteří nepobírají vůbec žádnou odměnu, jsou osvobozeni a tato skutečnost musí být prokázána notářsky ověřeným nebo účetním osvědčením (tj. osvobození existuje, ale musí být prokázáno) — a Zákon 19.820 čl. 43, který odkazuje správce SAS na čl. 172 zákona 16.713 a tyto dveře mu zavírá: „v žádném případě se výjimka podle článku 171 neuplatní“.

Informační list pro každý režim

Co to je, čím reagujete a odkud se každá věc vzala?

Sociální monotax MIDES

Neomezená odpovědnost

Pro podniky provozované domácnostmi ve zranitelných situacích. Vyžaduje předchozí kvalifikaci od MIDES.

Východový zámek – 3 roky

Pokud překročíte limit, jste mimo hru; můžete se vrátit v následujícím roce s doporučením MIDES.

Zákon 18.874 čl. 4
Zdroje

Monotributo

Neomezená odpovědnost

Jednorázová platba, která nahrazuje daně a odvody. Pouze pro živnostníky a de facto společnosti a pouze pokud prodáváte výhradně koncovým spotřebitelům.

Východový zámek – 3 roky

Pokud nesplníte některou z podmínek, budete automaticky a okamžitě propuštěni a nemůžete se vrátit dříve než na konci třetího kalendářního roku. To platí i v případě, že odejdete dobrovolně.

Vyhláška 199/007, články 13 a 14
Zdroje

Unipersonální – doslovné E

Neomezená odpovědnost

Malé podniky: osvobozeny od IRAE (daně z příjmu právnických osob), platí minimální sazbu DPH. U elektronické fakturace se minimální sazba DPH rovná nižší z částky DPH a 3,3 % z fakturované částky.

Východový zámek – 3 roky

Pokud limit překročíte, musíte z překročení zaplatit IRAE v témže roce a jste povinni platit IRAE po dobu minimálně 3 let.

Hlava 4 čl. 66 písm. E
Zdroje

Osobní služby – Daň z příjmu fyzických osob kat. II

Neomezená odpovědnost

Cesta nezávislého odborníka: progresivní daň z příjmu fyzických osob s nezdanitelným minimem a fiktivní odečitatelnou částkou ve výši 30 % plus DPH v rámci obecného režimu.

Zdroje

Unipersonální — IRAE

Neomezená odpovědnost

Živnostník v rámci obecného režimu: IRAE (fiktivní nebo skutečný) plus DPH. Neexistuje žádná minimální hranice – zde můžete účtovat málo – ale tam se nevyhnutelně dostanete, když překročíte limit doslova E.

Zdroje

de facto společnost

Neomezená odpovědnost

Vzniká automaticky, když dva lidé jednají společně, aniž by to formálně uzavřeli. Ručení je společné a neomezené a kterýkoli z partnerů jej může zrušit.

Zdroje

SRL

Omezená odpovědnost

Omezené ručení, minimálně 2 společníci. Převod akcií vyžaduje jednomyslnost, pokud je 5 nebo méně společníků, plus notářské poplatky a zveřejnění.

Zdroje

SAS

Omezená odpovědnost

Společnost s omezeným ručením s jediným společníkem, bez minimálního základního kapitálu, bez nutnosti notáře a 100% online. Správce však platí BPS, i když nefakturuje.

Zdroje

SA

Omezená odpovědnost

Drahé a pomalé: veřejná listina, kontrola AIN a ICOSA na dobu neurčitou. V dnešní době je to pro malou firmu zřídkakdy výhodné.

Zdroje

Daň z příjmu fyzických osob kategorie II – stupnice z roku 2026

Spolehlivá cesta pro profesionálního freelancera. Je progresivní a začíná minimální hranicí osvobození od daně. 48.048 dolarů měsíčněProto obvykle na začátku poráží IRAE.

Měsíční započitatelný příjemHodnotit
Až 48.048 dolarů0%
$ 48.048 a $ 68.64010%
$ 68.640 a $ 102.96015%
$ 102.960 a $ 205.92024%
$ 205.920 a $ 343.20025%
$ 343.200 a $ 514.80027%
$ 514.800 a $ 789.36031%
Více než 789.360 dolarů36%

Odečte se 30 % z fiktivních výdajů (ne ze skutečných výdajů). BPS — sazby daně z příjmu fyzických osob 2026-07-13

Fiktivní IRAE – nejedná se o plochých 12 %

Vyhláška 150/007, článek 64, zavádí měřítko podle sekcí roční fakturace v uživatelském rozhraní a je okrajovýKaždá kategorie se vztahuje pouze na tu část příjmů, která do ní spadá („k tržbám…“). zahrnuto v každé sekcibude uplatněno odpovídající procento k uvedené sekci"Z tohoto domnělého příjmu se vyplácí 25 %."

Roční fakturační pásmoImputovaný příjemefektivní IRAE
Až 1.000.000 UI12%3%
UI 1.000.000 až UI 2.000.00014%3,5%
UI 2.000.000 až UI 3.000.00048%12%
Více než 3.000.000 uživatelských rozhraní60%15%

De facto společnost: nemusíte ji chtít vytvořit.

Je nakonfigurován pro událostiDvě osoby, které začnou jednat společně, jsou považovány za jednu osobu (Zákon 16.060 článek 36) a to lze prokázat jakýmkoli způsobem (článek 41). Není třeba nic podepisovat.

  • Společná a nerozdílná odpovědnost bez možnosti zproštění odpovědnosti (čl. 39): věřitel se může domáhat 100% dluhu vůči partnerovi, který má majetek, přímo, aniž by nejprve prošli společností, a bez ohledu na procento, na kterém se dohodli.
  • Interní dohody Nejsou vymahatelné vůči třetím stranám (čl. 37).
  • Čl. 43: kterýkoli společník může požadovat zrušení pouhým oznámením ostatním. Váš partner může s danou společností létat kterékoli úterý.
  • Později to upravte To nevyjasňuje předchozí odpovědnost. (čl. 42).

Je to levné jen do dne, kdy se něco pokazí. Pokud se chystáte zadlužit, najmout lidi nebo podepsat smlouvy se sankcemi, SAS (zjednodušená akciová společnost) stojí 2.530 dolarů a odděluje aktiva.

Postupy: co je povinné a co ne

Bez zaměstnanců je seznam mnohem kratší, než vám řeknou.

TěloPovinné?Když?
DGI (RUT) + BPS
SIEMPRE
Při zahájení podnikání. Je to jeden postup: formulář 0351 kombinovaný.
Příspěvky držitele BPS
SIEMPRE
Každý měsíc. Žádný zaměstnanec NEOSVINUJE majitele povinnosti osobně přispívat.
MTSS (pracovní rozvrh)
Podmíněné
Pouze s 1 nebo více závislými osobami. Dnes se generuje z dat BPS: nejedná se o samostatný postup.
BSE (úrazové pojištění)
Podmíněné
Pouze s 1 nebo více vyživovanými osobami.
Pověření (autorizace)
Podmíněné
Pouze pokud máte komerční nebo průmyslové prostory.
Hasiči
Podmíněné
Budovy, které nejsou určeny k bydlení.
Potravinářské vědy / RUNAEV
Podmíněné
Kategorie potravin (4 UR na prodejnu).
Zdravotní průkaz
Podmíněné
Pro ty, kteří pracují. Je to u vašeho poskytovatele zdarma a platné 2 roky.

Tři věci, ve kterých se uruguayské blogy mýlí

„BSE je vždy povinná.“

Falešné, žádní zaměstnanci. Zákon 16.074 zavazuje zaměstnavatele, definované jako ty, kteří „využívají práci jiných“ (článek 3), poskytovat pojištění, a sankce v článku 56 trestá ty, kteří nepojistí „svůj personál“. Bez zaměstnanců neexistuje žádná povinnost – BSE (Státní pojišťovací banka) prodává dobrovolné pojištění právě za tímto účelem. (Novinka v roce 2025: Zákon 20.396, článek 17, se vztahuje na osoby samostatně výdělečně činné na digitálních platformách, přičemž platforma vystupuje jako zaměstnavatel.)

„Musíte odevzdat pracovní formulář MTSS.“

Falešné, žádní zaměstnanci. Vyhláška 278/017 – která zrušila vyhlášku 108/007, na kterou se dodnes odvolává mnoho blogů – propojuje tuto povinnost se zaměstnavateli, „kteří mají závislé zaměstnance“. A dnes je mzdová agenda zprávou generovanou z dat BPS, nikoli samostatným postupem.

„Začněte podnikat s programem „Společnost za jeden den“.“

Není relevantní. „Empresa en el Día“ je určena pro zakládání právnických osob (SRL, SA). Živnostenský podnik se otevírá online s formulářem 0351 kombinovaným s formuláři DGI a BPS a nic z toho nevyžaduje.

Pozastavit a zavřít: co se samo nevypne

Otevření účtu je jeden proces a uzavření účtu je další. Nic mezi tím není automatické: ukončení fakturace nic nezruší a dluh, který se mezitím nahromadí, je jednou z mála věcí na tomto webu, která roste, aniž byste s tím cokoli udělali.

Měsíc bez fakturace: co se vypne (málo) a co ne (téměř všechno)

DGI na tuto otázku odpověděl přesně a výchozí odpověď je, že se NEVYPÍNÁ: „Minimální platba DPH začíná v měsíci, ve kterém daňový poplatník generuje svůj první příjem, a musí pokračovat až do posledního měsíce fiskálního roku, i když v tomto období přestane mít příjem.“ Pokud jste začali s fakturací za daný rok, platba pokračuje až do konce roku, i když mezitím nic neprodáte.

Výjimkou je elektronická fakturace, a to je jednoduchá aritmetika: ti, kteří používají elektronickou fakturaci, platí NIŽŠÍ z dlužné částky a 3,3 % ze svých měsíčních příjmů a 3,3 % z nuly je nula. DGI to jasně uvádí: „V těchto případech, pokud v daném měsíci nedošlo k žádným tržbám, nebude daňový poplatník povinen zaplatit minimální částku DPH za daný měsíc.“ Toto je jediná mezera v legislativě a je dostupná pouze pro DGI.

Když se změní fiskální rok, hodiny se resetují: kvóta začíná znovu „od měsíce, ve kterém je uskutečněn první prodej, až do konce daného fiskálního roku“. Celý rok bez prodeje kvótu negeneruje; půl roku ano, a to pokračuje až do konce roku.

BPS se nevypne, když skončí fakturační cyklus, a to je ten problém.

Všechno, co vám tento modul účtuje za BPS – za živnostníka (8.833 USD), partnera v SRL (6.265 USD), správce SAS (10.504 USD) a monotributistu – se vypočítává na základě fiktivního základu příspěvku: jedná se o FIKTIVNÍ příspěvek a nezohledňuje to, co jste fakturovali. Platíte plnou částku za měsíc bez tržeb.

Není to jedno pravidlo a je důležité vědět, které z nich se na vás vztahuje: společník v SRL (společnost s ručením omezeným) a osoba samostatně výdělečně činná, která zaměstnává zaměstnance, přispívají podle článku 172 zákona 16.713; správce SAS (zjednodušená akciová společnost) podle článku 43 zákona 19.820, který odkazuje na stejný článek 172; monotributista (poplatník zjednodušeného daňového režimu) podle článku 75 zákona 18.083, který vypočítává daň „z fiktivní mzdy“; a majitel živnostenského podniku podle tabulky příspěvků pro podnikatele v průmyslu a obchodu zveřejněné BPS. Čtyři různé cesty se stejným koncem: fiktivní mzda.

Jedinou výjimku, kterou zákon stanoví pro „nepřijetí platby“, je výjimka uvedená v článku 171 zákona 16.713 a její samotný nadpis uvádí její rozsah: „(Výjimka pro ředitele, administrátory a správce akciových společností).“ Pododdíl A osvobozuje ty, kteří „nepobírají žádnou odměnu, což musí být prokázáno notářsky ověřeným nebo účetním osvědčením“. Jinými slovy: vztahuje se na akciovou společnost a musí být PROKAZATELNÁ – pouhé ukončení přijímání platby nestačí.

Společnost SAS (Zjednodušená akciová společnost) se výslovně ruší. Článek 43 zákona 19.820 nařizuje, aby správce dodržoval obecný režim článku 172 zákona 16.713 a dodává, že „v žádném případě se nepoužije výjimka stanovená v článku 171 zákona č. 16.713“. Tato stránka používá tuto frázi dvakrát jako výjimku; pravidlo, které potvrzuje, je toto: kromě ředitele společnosti SAS (Zjednodušená akciová společnost), který neobdrží platbu a prokáže ji, se nikomu nezadržuje vklad z důvodu nefakturování.

Pro všechny ostatní není řešením zastavit fakturaci: je to formalita. A existují dvě různé formy s různými účinky.

Pauza: nečinnost proti BPS

BPS zveřejňuje oddělený postup od uzavření, „k prohlášení dočasného ukončení činnosti“, a ten skutečně existuje: nazývá se inaktivací společnosti.

A nejedná se o „nevykonávání praxe“. Věnujte tomu pozornost, protože se jedná o dva samostatné postupy se dvěma různými agenturami a uzavření jednoho neukončí druhý: prohlášení o NEAKTIVItě je pro společnost a podává se u BPS; čestné prohlášení o NEVYKONÁVÁNÍ PRAXE je pro odborníka a podává se u Profesní asociace, která vyžaduje, aby bylo předloženo „do 90 (devadesáti) dnů od ukončení studia nebo případné profesní certifikace, nebo od ukončení praxe“ (zákon 17.738, články 64 a 65), s pokutou za pozdní podání. Vše vysvětlujeme na /preguntas-economia-personal.

Ve skutečnosti BPS vyžaduje certifikát od jiné organizace: pro držitele PROFESIONÁLNÍHO OZNÁMENÍ se nepožaduje níže uvedený účetní ani notářský certifikát, ale „důkaz o nečinnosti od Notářského fondu nebo Fondu univerzitních profesionálů (CJPPU)“ – který „může být nahrazen účetním nebo notářským certifikátem obsahujícím stejné informace jako pro neprofesionály“ –. Jinými slovy: pokud jste notář nebo univerzitní profesionál, Fond je na prvním místě a poté BPS.

Má stejnou krátkou lhůtu jako všechno ostatní zde: až 30 kalendářních dnů od data nečinnosti a postup „generuje sankce, pokud je podán pozdě“.

Umožňuje zpětné vykazování, ale s doložením. Pro neprofesionální daňové poplatníky je vyžadován notářsky ověřený nebo účetní certifikát s uvedením, „že nebyla vykonávána žádná zdanitelná činnost“, s datem zahájení nečinnosti a podrobnostmi o poslední vystavené faktuře – a BPS to výslovně vyžaduje, „když nečinnost začala před více než 90 dny nebo byly platby provedeny po jejím ukončení“. Pokud toto nemůžete získat, alternativou, kterou BPS akceptuje, je notářsky ověřené prohlášení (článek 203 notářského řádu), „ve kterém 3 svědci prohlásí období nečinnosti a že nebyla vykonávána žádná zdanitelná činnost“.

Kromě verze pro společnosti existuje i verze pro fyzické osoby: „nečinnost partnera“, která slouží „k prohlášení o ukončení činnosti partnera, který ve společnosti zůstává“. Je to přesný ekvivalent informací, které tento modul požaduje a bez kterých společnost odmítá platit příspěvky na sociální zabezpečení: Článek 172 účtuje poplatky za každého partnera, KTERÝ VYKONÁVÁ ČINNOST, a jedná se o postup, kterým partner ukončí tuto činnost, aniž by opustil společnost.

A Zjednodušenou akciovou společnost (SAS) LZE deaktivovat: BPS zveřejňuje postup pro zjednodušenou akciovou společnost i pro ostatní. Co zákon 19.820, článek 43, správci upírá, je něco jiného – výjimka podle článku 171 pro nepobírání platu – a to jsou dva různé procesy, které by se neměly zaměňovat.

Buďte opatrní, kdo to dokáže. BPS zveřejňuje stav nečinnosti pro živnostníky v sektoru OSOBNÍCH SLUŽEB, sociální monotax MIDES, společnosti SAS, de facto společnosti, soukromé společnosti se smlouvami, pracovní nebo sociální družstva, jídelny ve vzdělávacích centrech a příjemce postgraduálních stipendií a konsorcia: osm postupů a těchto osm je všech. Pro živnostníky v průmyslu a obchodu a pro společnou monotax nezveřejňuje ekvivalentní postup: zveřejňuje uzavření. Netvrdíme, že zákon to zakazuje – to jsme neověřili –; uvádíme, co zveřejňuje BPS.

Uzavření: vypnutí, jeden postup před DGI a BPS

Uzavře se tak, jak se otevře, jako celek. Registrace je formulář 0351 pro DGI a BPS; odhlášení je formulář 0355, „Zrušení“, který se podává s uvedením posledního dne aktivity.

Začněte online: nejprve odešlete žádost o uzavření prostřednictvím online služeb DGI (Jednotný registr daňových poplatníků → Žádost o uzavření) a poté dokončete proces. Pokud má vlastník ověřený uživatelský účet BPS, „informace potřebné k uzavření se vyplňují online, takže není vyžadována žádná dokumentace.“

Lhůta je 30 kalendářních dnů „od data uzavření“ a stránka s postupem upozorňuje, že „nedodržení lhůt má za následek sankce“: mezi požadavky je i doklad o pokutě pro ty, kteří tak učiní po uplynutí lhůty.

Relevantní datum je to, které uvedete jako poslední den vaší činnosti, nikoli datum dokončení procesu; proto může být datum uzávěrky zpětně účinné. Co se zpožděním mění, je DŮKAZ: pokud po tomto datu dojde k nějakým prohlášením nebo platbám, BPS vyžaduje účetní nebo notářsky ověřený certifikát prokazující, že nedošlo k žádné následné činnosti.

Nejprve si musíte uspořádat papírování: formulář 0453, pokud jste vydávali neelektronické doklady, předchozí zprávu o všech elektronických daňových dokladech, pokud používáte elektronickou fakturaci, a doklad o uzavření schůzky před MTSS, pokud jste měli vyživované osoby.

Uzavření také stojí peníze: vyžaduje profesionální razítko. Pokud se provede online s uživatelským účtem BPS, nepřikládáte ho – gub.uy varuje, že „neměli byste přikládat profesionální razítko, protože jeho cena bude zahrnuta v další faktuře za závazky BPS“, a BPS na druhé straně uvádí: „Tento postup generuje náklady na profesionální razítko, které budou zahrnuty do účtu společnosti.“ Částku nezveřejňujeme: ta uvedená v postupu má omezenou dobu platnosti a již vypršela.

Pokud prostě přestanete platit

BPS vás označuje jako neaktivního NA ZÁKLADĚ OFICIÁLNÍHO PROHLÁŠENÍ a nejedná se o laskavost. Vztahuje se na osoby registrované v rámci zjednodušeného daňového režimu (Monotributo) a na osoby registrované v rámci sociálního programu MIDES Monotributo „za to, že neplatíte příspěvky po dobu 2 po sobě jdoucích měsíců“. Jedná se o administrativní status, nikoli o uzavření.

Kdokoli zůstane, musí podnik ukončit – BPS zveřejňuje pro tento případ konkrétní postup – a to ve stejné 30denní lhůtě. Mlčení dluh nesmaže: nechá ho růst, zatímco si myslíte, že jste podnik ukončili.

Co jsme nemohli ověřit

Do jakého měsíce je splatný vklad vlastníka a minimální platba DPH, pokud je proces dokončen opožděně? BPS a DGI zveřejňují lhůtu (30 dní) s tím, že za pozdní podání je účtována sankce, a doklad potřebný k přijetí dřívějšího data. Ani jeden z nich nezveřejňuje, zda jsou příspěvky a poplatky vygenerované mezi skutečným ukončením pracovního poměru a datem podání zrušeny, přepočítány nebo zůstávají v platnosti. Toto je nejdražší otázka v této části a nebudeme na ni odpovídat zpaměti.

Jediné, co je v dané části zveřejněno, je pravidlo pro daňové poplatníky, kteří ZŮSTAJÍ registrováni: minimální DPH se platí „do posledního měsíce fiskálního roku“, i když přestanete mít příjem. Toto pravidlo neplatí pro ty, kteří ukončují své podnikání, a my ho na ně nerozšiřujeme.

Také nezveřejňujeme výši odborné známky za uzavření: postup ji zveřejňuje pouze s platností jeden semestr a ta online již vypršela. Raději uvedeme, že je splatná, než abychom vám sdělili částku a riskovali chybu.

Ověřeno podle normy a postupu 2026-08-10Doby zpracování a výše kolkovného se mění podle usnesení: před odesláním čehokoli je prosím ověřte na odkazu.

Které nákupy umožňují odpočet DPH?

V rámci obecného systému se DPH, kterou platíte z nákupů, odečítá od DPH, kterou vyberete z prodeje. Otázka, kterou si klade téměř každý – „Mohu to uplatnit na své podnikání?“ – není ta, kterou klade nařízení: nařízení se ptá, k čemu je nákup určen, a u vozidel přidává vlastní pravidlo, které nezávisí na tom, kdo jste.

Pravidlem není, zda se jedná o firemní výdaj: jde o to, pro jakou operaci je nákup určen

Hlava 10, článek 14, se nazývá „Vyrovnání daně“ a funguje ve dvou krocích. Nejprve se provede debet: „Daň splatná bude vyúčtována na základě celkové daně fakturované“ vašim zákazníkům. Poté se provede dobropis: od něj se odečte „daň odpovídající nákupům zboží a služeb pořízených daňovým poplatníkem, doložená způsobem stanoveným v části A) předchozího článku“.

Ústřední podmínkou – tou, kterou je třeba se naučit – je propojení: daňový kredit je udělen, pokud „uvedené daně pocházejí ze zboží a služeb, které přímo či nepřímo tvoří součást nákladů na zboží a služby určené pro zdaněné operace“.

Není to jediný případ. Samotný oddíl A také vyžaduje, aby byl nákup DOKUMENTOVÁN, jak je stanoveno v článku 13, zmocňuje výkonnou moc stanovit, že odpočet je použitelný pouze tehdy, „jak se zdá, že dodavatel má daň z přidané hodnoty (DPH)“, a opravňuje ji k „omezení odpočtu daně zahrnuté v pořízeních daňových poplatníků uvedených v oddílech B) a C) článku 6“, pokud se tato pořízení vztahují k zdanitelné činnosti pouze částečně. A existuje snížení podle kategorie, které se týká všech: vozidla, o dvě poznámky níže.

S těmito výjimkami neexistuje obecný seznam povolených nákupů: existuje test vazby a tatáž položka se kvalifikuje pro úvěr či nikoli v závislosti na jejím zamýšleném použití. Pojem „přímo či nepřímo“ je záměrně široký: nájemné za prostory, energie nebo software, který používáte pro fakturaci, jsou nepřímo součástí ceny toho, co prodáváte, i když se jich produkt přímo nedotýká.

Osvobozené a nezdanitelných plnění: poměrné rozdělení

Pokud je vše, co prodáváte, zdanitelné, je odpočet daně v plné výši. Pokud část daně neplatí, článek 14 vás nenutí k volbě: „Pokud jsou uskutečňována zdanitelná i osvobozená plnění, odpočet daně u zboží a služeb, které nejsou určeny výhradně pro jedno nebo druhé, se provede v poměru k výši zdanitelných plnění.“ Co lze připsat jednomu nebo druhému, je připsáno; co je společné, je poměrně rozděleno.

Export je případ, který se vzpírá intuici, a tato stránka se jím již zabývá v informačním listu pro každý daňový režim: není zdaněn, a PŘESTU si stále ponecháváte daňový kredit, protože samotný článek 14 vám umožňuje odečíst si „daň odpovídající zboží a službám, které přímo či nepřímo tvoří součást ceny vyváženého produktu“. Proto osvobození od daně a vývoz nejsou pro vaši peněženku totéž, i když obojí končí slovy „neúčtujete DPH“.

Vozidlo má svá vlastní pravidla a ta platí pro VŠECHNY – včetně společností SAS a SRL.

Toto je klíčová otázka – „Přispívám nákladní automobil společnosti?“ – a nelze na ni odpovědět pouhým stanovením souvislosti. Článek 14 přiřazuje vozidlu specifickou kategorii a tato kategorie nejmenuje žádnou osobu: je součástí stejné sekce, která právě stanovila souvislosti („za podmínek této sekce“), takže se vztahuje na všechny plátce DPH. To zahrnuje SAS, SRL a živnostníky podléhající dani z příjmu z hospodářské činnosti (IRAE).

Text: „Pokud jde o daň zahrnutou v pořízení vozidel, musí být Generálnímu daňovému ředitelství (DGI) sdělena pouze daň odpovídající užitkovým vozidlům (nákladním automobilům a dodávkám) a daň ze zbývajících vozidel, která jsou na základě předpisů vydaných výkonnou mocí nezbytná pro hospodaření daňového poplatníka, a to v každém případě s uvedením kupní ceny, značky, typu, modelu vozidla a účelu jeho použití.“

Jsou tam dvoje dveře, ne jedny. Pokud se jedná o užitkové vozidlo – nákladní automobil nebo dodávku – jsou zahrnuty. Pokud ne, jsou zahrnuty pouze tehdy, pokud to předpisy povolují v nezbytném rozsahu pro provoz daňového poplatníka, a i tehdy je nutné DGI nahlásit kupní cenu, značku, typ, model a zamýšlené použití. Faktura vystavená na jméno společnosti neotevírá ani jednu z těchto dveří.

Tato nařízení nejsou slibem: existují, jsou to vyhláška 220/998, článek 124, a jsou v platnosti. A potvrzují, pro koho je toto pravidlo napsáno, protože odpočet se vztahuje „na pořízení vozidel daňovými poplatníky S VÝJIMKOU těch v oddíle C) článku 6“ – tedy na společnosti; vylučuje profesionály pouze proto, že jim to následující poznámka výslovně zakazuje. Tam je „užitkové vozidlo“ definováno odkazem na „kategorie ‚A‘ a ‚B‘ článku 35 vyhlášky č. 96/990“ a u všech ostatních vozidel se vyžaduje, aby v příloze k čestnému prohlášení byly pro každou jednotku uvedeny následující informace: „značka, typ, model vozidla, datum nákupu, cena, číslo motoru, registrační značka, registrační značka nebo jiný ukazatel umožňující jeho individualizaci a konkrétní činnost nebo činnosti, při kterých bude používáno.“

Co nezveřejňujeme: které konkrétní modely spadají do jednotlivých kategorií vyhlášky 96/990. To je samostatný předpis a my ho neověřujeme. Potvrzujeme pouze to, na co otázka odpovídá: pro každé vozidlo existuje seznam a postup, které nezávisí na tom, jakou kategorii jste si vybrali.

Druhý střih, ten, který je dle tématu: vozidla A nábytek profesionála

Dále článek 14 obsahuje druhou černou listinu se dvěma položkami a ta má svého vlastníka: „Daňoví poplatníci, kteří přijímají odměnu za osobní služby poskytované mimo pracovní poměr a neplatí daň z příjmu z hospodářské činnosti (IRAE), si nemohou odečíst daň zahrnutou v jejich pořízení: A) vozidel. B) nábytku a výdajů osobní povahy.“

Tyto dvě podmínky jsou kumulativní a subjektivní: poskytování osobních služeb mimo pracovní poměr A neplacení IRAE (daně z příjmu právnických osob). Osoby samostatně výdělečně činné v rámci daně z příjmu fyzických osob kategorie II (IRPF) spadají do této kategorie a pro ně vozidlo nemá ani dvoje dveře zmíněné v předchozí poznámce: nemohou si je odečíst, ani si nemohou odečíst nábytek či osobní výdaje. Zjednodušená akciová společnost (SAS), společnost s ručením omezeným (SRL) ani živnostníci podléhající IRAE nejsou v tomto seznamu zahrnuty.

Ale to, že nejsou na tomto seznamu, je nenechává bez jakýchkoli odpočtů. Test propojení a obecný odpočet pro vozidla se nadále uplatňují a překrývají se: vozidlo, které není přímo ani nepřímo součástí nákladů na zdanitelné operace, nemá nárok na odpočet, a také vozidlo, které není způsobilé, pokud se nejedná o užitkové vozidlo nebo nesplňuje požadavky předpisů vyžadujících oznámení DGI. Jediné, čeho se společnost v souvislosti s profesionálem zbavuje, je položka B), nábytek a osobní výdaje.

Účtenka bez položkové DPH není platná

Daňový bonus podle článku 14 je „daň odpovídající nákupům“ a daň musí být zahrnuta: Článek 13 nařizuje, že „výsledná částka musí být uvedena samostatně na faktuře nebo rovnocenném dokladu“. Bez položkové DPH není co odečíst. Nejde o pouhou technickou záležitost formátování; daňový bonus jednoduše neexistuje.

Dva daňové režimy neúčtují DPH na základě designu. Prvním je oddíl E, protože nařízení 220/998, článek 106, stanoví, že „výše uvedení daňoví poplatníci nefakturují ani neúčtují daň z přidané hodnoty odpovídající jejich operacím“. Druhým je zjednodušený daňový režim (Monotributo), který zákon 18.083, článek 70, definuje jako platbu „namísto zvláštních příspěvků na sociální zabezpečení vygenerovaných jejich vlastní činností a všech běžných celostátních daní, s výjimkou daní vybíraných z dovozu“.

U oddílu E není ani třeba to z dokladu vyvozovat: poslední odstavec článku 14 to řeší přímo a z pohledu kupujícího. „Daň zahrnutá do převodu zboží nebo poskytnutí služeb uskutečněného daňovými poplatníky uvedenými v oddílu E) článku 66 hlavy 4 tohoto konsolidovaného textu nemůže být kupujícími odečtena.“

Funguje to oběma směry a je důležité si to uvědomit PŘED výběrem daňového režimu. Pokud od nich nakoupíte, tento nákup vám neposkytne žádný kredit. A pokud jste ten, kdo má nižší daňový režim, vaši firemní klienti také nebudou mít žádný kredit – při stejné katalogové ceně jste pro ně dražší než konkurent v obecném daňovém režimu – a navíc se pro vás DPH z vašich vlastních nákupů stává nákladem: Hlava 10, článek 21 stanoví, že pokud vznikne přebytek, „nebude to dávat vzniknout kreditu“.

Ověřeno podle normy a postupu 2026-08-10Doby zpracování a výše kolkovného se mění podle usnesení: před odesláním čehokoli je prosím ověřte na odkazu.

Podpora, která skutečně existuje

S aktuálním datem uzávěrky. Nezveřejňujeme žádné sazby BROU pro firmy. BROU je nezveřejňujea jakákoli částka, která obíhá, je smyšlená.

NaprogramovatZbýváStát
ANDE Seed 2026Až 1.000.000 USD bez možnosti vrácení (až 400.000 USD bez účetnictví). Vyžaduje fakturaci ≤ 2.000.000 USD za 6 měsíců.
Otevřeno — zavřeno 06/10/2026
Validace nápadů (VIN) 2026Nevratná záloha až do výše 200.000 USD, 90 % záloha.
Otevřeno — zavřeno 21/07/2026
ANII — Inovativní podnikyAž 80 % projektu, maximálně 3.000.000 USD. Vyžaduje fakturaci ≤ 2.400.000 USD.
Trvalé okno
SiGa (záruka)Pokrývá až 70 % úvěru. Žádáte o něj V BANCE, ne přes SiGa.
Trvalý
INEFOP — Standardní školeníDotace ve výši 85 % (mikropodniky), 75 % (malé podniky) nebo 60 % (střední podniky) – současná mřížka má pět úrovní: 85/75/60/40/50. Vyžaduje certifikát malého nebo středního podniku.
Trvalý
Certifikát pro malé a střední podniky (DINAPYME)Zdarma. Odblokuje INEFOP, Prodiseño a PIADE.
Trvalý
Veřejné zakázky pro malé a střední podnikyPreferenční marže 8–16 % a rezerva 10 % z call opce.
Trvalý

Co nemůžeme potvrdit

Toto je nejcennější část této stránky a ta, kterou nepíše žádný content farm. Zde končí ověřitelné informace oproti primárnímu zdroji. Co bude dál, nevíme. A proto jsme to nevymysleli.

Může být freelancer čistě poskytující služby uveden v doslovném E?

Nevíme. Toto pravidlo vylučuje nepodnikatelské příjmy a čistě osobní služby jsou považovány za příjmy ze zaměstnání; rozhodnutí DGI 4761 naznačuje opak. V praxi se to dělá masivně. Proto to označujeme jako „šedou zónu“ a nikdy to nedoporučujeme, bez ohledu na to, jak levné se může zdát: solidní a ověřenou cestou je daň z příjmu fyzických osob (kategorie II) plus DPH v rámci obecného režimu. Poraďte se s účetním.

Přispívá profesionál s účtem Caja (CJPPU), který fakturuje prostřednictvím živnostenského podniku, do BPS, do účtenky Caja nebo do obou?

Toto je nejdražší otázka na webu a my na ni nedokážeme odpovědět. Živnostník není od vás samostatnou právnickou osobou, takže nadále fakturujete „svým vlastním jménem“ – scénář popsaný v článku 43 zákona 17.738. Stejný článek však uvádí, že se to vztahuje „bez újmy na jakýchkoli vztahech s jinými institucemi sociálního zabezpečení, které se mohou vztahovat“, aniž by specifikoval, kdy se mohou vztahovat. Žádný předpis tento rozpor neřeší a CJPPU (Správci penzijních fondů provincie Buenos Aires) nezveřejňuje svou sazbu. Pokud tedy toto políčko zaškrtnete, neposkytneme vám celkovou částku v ŽÁDNÉM systému: vymyšlené číslo v obou směrech by bylo horší, než kdybychom vám nedali vůbec nic.

Jaké kvalifikace přesně Profesionální fond kryje?

Seznam není v zákoně uveden. Článek 42 zákona 17.738 se vztahuje na profese podle předchozího systému (zákon 12.997, splatný prostřednictvím IMPO) a na profese založené správní radou penzijního fondu, zatímco zákon 20.410 (2025) je neuvádí. Na bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy ani impo.com.uy neexistuje žádný oficiální seznam. Můžeme však potvrdit, že vývojář softwaru BEZ uznaného titulu přispívá do BPS: BPS definuje „neprofesionálního“ na základě činnosti „bez ohledu na to, zda má vysokoškolský titul, nebo ne“.

Je SA vyloučeno z doslovu E?

Mnoho studií to potvrzuje. V současných předpisech jsme žádnou takovou výjimku nenašli: Oddíl E uvádí čtyři výjimky, žádná z nich není založena na právní formě, a DGI popisuje režim jako použitelný pro „malé daňové poplatníky jakékoli právní formy“. Je to poněkud akademické – korporace platí ICOSA bez ohledu na to – ale nebudeme opakovat tvrzení, které jsme nemohli ověřit.

Existuje ještě „Business in a Day“?

Nepotvrdíme to ani tak, ani tak. Stránky katalogu nejsou publikovány (HTTP 403) a aplikace je stále aktivní, bez oficiálního oznámení o ukončení.

Kolik stojí notář na klíč, nebo „hotový notářský zápis“?

Nikdo nezveřejňuje ceny. Notářský poplatek, cena již zapsané korporace, poplatky BROU pro firmy a náklady na druhou publikaci v soukromých novinách podléhají tržním cenám. Nic z toho si nevymýšlíme, a proto „počáteční náklady“ pro společnost s ručením omezeným a korporaci, které vidíte výše, představují pouze vládní část.

Kolik přispívá zaměstnanec v oblasti osobních služeb v Literal E na důchodové pojištění?

BPS nechává tuto buňku v kategorii 1 své tabulky odstupňovaných příspěvků doslova prázdnou. Mohli bychom ji vypočítat, ale není zveřejněna a my jsme ji nevymysleli. Proto uvádíme cestu k dani z příjmu fyzických osob (IRPF) kategorie II bez odstupňovaných příspěvků, což bylo ověřeno: sleva na první 3 roky podle zákona 19.889 je výhodou SEKCE E a končí vstupem do obecného režimu DPH. Zjednodušený daňový režim (Monotributo) má svou vlastní samostatnou slevu, slevu podle zákona 19.942, se dvěma úrovněmi: 25 % v prvním roce a 50 % ve druhém.

A co krytí FONASA pro partnera ve faktickém partnerství?

Tabulka BPS pro tento obrázek ukazuje jednu částku na člena BEZ sloupce FONASA: zobrazujeme důchod + FRL. Nevíme, zda má člen nárok na pojištění ani kolik by to stálo, proto doporučujeme, aby v případě nároku skutečný příspěvek byl VYŠŠÍ, než jaký vidíte.

Jsou údaje IRAE a IRPF, které uvádějí, přesné?

Ne: jedná se o strop, jak je záměrné. Z předpokládané daně z příjmu právnických osob (IRAE) neodečítáme platy vlastníků ani partnerů, což článek 64 umožňuje, protože se neptáme, zda si vyplácíte plat sami. Z daně z příjmu fyzických osob (IRPF), která se odečítá sazbou 14 % nebo 8 %, neodečítáme srážky (příspěvky, vyživované děti). V obou případech byste ve skutečnosti zaplatili MÉNĚ, než uvádíme – nikdy ne více. Raději se snažíme být opatrní, abychom vás nenechali v nepříjemné situaci.

Je limit 4.000.000 UI vypočítán z toho, co jste fakturovali za tento rok nebo za loňský rok?

Ohledně předchozího roku: Dostatečné účetnictví se stává povinným, „když příjem z předchozího roku překročí“ daný limit, takže daňový režim pro tento rok závisí na vašich příjmech z předchozího roku. Formulář zohledňuje pouze vaše odhadované příjmy za dnešek, nikoli za předchozí rok: pokud se blížíte limitu, berte výsledek jako vodítko k ověření vaší skutečné situace s účetním, nikoli jako definitivní závěr.

Kolik správců může mít SAS?

Neexistuje žádný zákonný limit. Zákon 19.820, článek 30, stanoví, že zastoupení je „v kompetenci jedné nebo více osob“ bez omezení a stanovy jej definují. Standardně předpokládáme 1 (zbytek z článku 29), ale každý aktivní správce přispívá k BPS: pokud jich budete jmenovat více, dejte nám vědět při doladění, protože to mění náklady.

Existují nějaké podmínky zjednodušeného daňového režimu, které doporučující osoba nekontroluje?

Ano, tři, protože se vás na tyto otázky neptáme a nevytváříme mezeru v legislativě bez potřebných informací: nekontrolujeme, zda máte více než jeden stánek nebo provozovnu současně (zákon 18.083 čl. 71 písm. B), ani zda vykonáváte jinou činnost s příspěvky zaměstnavatele (čl. 71 písm. C), ani – v případě zjednodušeného daňového režimu pro malé podniky – zda se jedná o domácí služby nebo stavebnictví, které jsou z nich vyloučeny (vyhláška 220/012 čl. 2). Pokud se na vás některý z těchto bodů vztahuje, zjednodušený daňový režim nemusí být vhodný, i když to doporučující osoba neuvede: ověřte si to u BPS nebo účetního.

Často kladené otázky

Primární zdroje

62 zdrojů, všechny oficiální (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Žádný právní údaj na této stránce – limity, příspěvky, sazby – není zveřejněn bez jednoho z těchto zdrojů; výše podpory zahrnuje datum vlastního ověření na webových stránkách každé agentury. Poslední ověření: 2026-07-13.

  • BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Zjednodušený daňový limit pro jednotlivce (ZI) · Zjednodušený daňový limit pro jednotlivce 2026 · Zjednodušený daňový limit pro de facto společnosti 2026 · Zjednodušený daňový limit pro aktiva v rámci zjednodušeného daňového režimu 2026 · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Plně zjednodušený daňový režim bez FONASA · Plně zjednodušený daňový režim s FONASA, s dětmi · Plně zjednodušený daňový režim s FONASA, s manželem/manželkou a dětmi · Zjednodušený daňový režim, důchod + FRL na partnera · BPS — Zjednodušený daňový režim · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Plně zjednodušený daňový režim s FONASA, bez manžela/manželky nebo dětí · Plně zjednodušený daňový režim s FONASA, s manželem/manželkou · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Monotributo rok 1 (25 %), bez FONASA · Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, s dětmi · Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, s manželem/manželkou a dětmi · Monotributo rok 2 (50 %), bez FONASA · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, s dětmi · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, s manželem/manželkou a dětmi · Monotributo de facto společnost, rok 1 (25 %): důchod + FRL na partnera · Monotributo de facto společnost, rok 2 (50 %): důchod + FRL na partnera · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, bez manžela/manželky nebo dětí · Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, s manželem/manželkou · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, bez manžela/manželky nebo dětí · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, s manželem/manželkou · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Sociální monotax 1. rok (25 %), bez FONASA · Sociální monotax 2. rok (50 %), bez FONASA · Sociální monotax 3. rok (75 %), bez FONASA · BPS — Sociální monotax · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — BPS OSVČ (11 BFC, FONASA, svobodný) · BPS OSVČ s dětmi · BPS OSVČ s manželem/manželkou · BPS OSVČ s manželem/manželkou a dětmi · BPS majitel, který již přispívá do FONASA ze zaměstnání · BPS partner v SRL s činností (15 BFC, bez FONASA) · BPS partner ve faktické společnosti bez vyživovaných osob (11 BFC, bez FONASA) · BPS správce SAS (15 BFC, povinné FONASA) · BPS správce SAS s dětmi · BPS správce SAS s manželem/manželkou · BPS správce SAS s manželem/manželkou a dětmi · Důchod + FRL za osobní služby (11 BFC, sloupec SS 9/SS 99) · BPS — Průmysl a obchod (příspěvek na partnera) · BPS — Průmysl a obchod (příspěvky od majitelů podniků) · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS OSVČ, 1. rok (zákon 19.889) · BPS OSVČ, 1. rok, s dětmi · BPS OSVČ, 1. rok, s manželem/manželkou · BPS OSVČ, 1. rok, s manželem/manželkou a dětmi · BPS OSVČ, 2. rok · BPS OSVČ, 2. rok, s dětmi · BPS OSVČ, 2. rok, s manželem/manželkou · BPS OSVČ, 2. rok, s manželem/manželkou a dětmi · BPS OSVČ, 3. rok · BPS OSVČ, 3. rok, s dětmi · BPS OSVČ, 3. rok, s manželem/manželkou · BPS OSVČ, 3. rok, s manželem/manželkou a dětmi · BPS OSVČ s FONASA z důvodu zaměstnání, 1. rok (zákon 19.889) · Držitel BPS s FONASA pro jedno zaměstnání, 2. rok · Držitel BPS s FONASA pro jedno zaměstnání, 3. rok · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Částka odpočitatelných výdajů (IRPF kat. II) · Měsíční nezdanitelná částka (7 BPC) · Sazba daně z příjmu fyzických osob kat. II 2026 · BPS — Sazby daně z příjmu fyzických osob 2026 · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Základ FONASA = fakturováno bez DPH × 70 % (IRPF) · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Osobní sazba FONASA, bez manžela/manželky a dětí (základ > 2,5 BPC) · Osobní sazba FONASA, s dětmi · Osobní sazba FONASA, s manželem/manželkou · Osobní sazba FONASA, s manželem/manželkou a dětmi · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Minimální měsíční příspěvek do FONASA, výhradní činnost (75 % CPE, vyhláška 25/026) · Minimální roční fakturace (30 BPC) pro udržení pokrytí FONASA · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — BFC fiktivního odchodu do důchodu monotributa (na rozdíl od 11 BFC unipersonálního) · ověřeno 2026-07-13
  • BPS — Lhůta pro prohlášení o nečinnosti BPS (kalendářní dny od data nečinnosti) · Délka nečinnosti, od které BPS vyžaduje dodatečnou dokumentaci (dny) · Svědci notářsky ověřeného prohlášení, které BPS přijímá, pokud neexistuje osvědčení · BPS — Nečinnost živnostníka poskytujícího osobní služby · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — Po sobě jdoucí měsíce bez platby, po kterých BPS automaticky deaktivuje monotributistu · BPS — Ukončení neaktivní monotributistické živnosti z moci úřední · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS — Deaktivovat společnosti · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS — Nečinnost zjednodušené akciové společnosti (SAS) · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS — Nečinnost partnera · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS — Ukončení podnikání · ověřeno 2026-08-10
  • BPS — BPS — Zvláštní situace pro ukončení činnosti živnostníka · ověřeno 2026-08-10
  • DGI — Indexovaná jednotka (13/07/2026) · UI pro 01/01/2026 (nastavuje limity 2026) · ověřeno 2026-07-13
  • DGI — Literal Cap E (UI) · Literal Cap E 2026 · DGI — Příjmový strop, malé podniky · ověřeno 2026-07-13
  • DGI — Minimální sazba DPH 2026 · Minimální sazba DPH pro rok 1 (25 %) · Minimální sazba DPH pro rok 2 (50 %) · ověřeno 2026-07-13
  • DGI — Limit: 3,3 % měsíčního obratu s elektronickou fakturou · DGI — Výhody elektronické faktury (3,3 %) · ověřeno 2026-07-13
  • DGI — ICOSA při založení (pouze SA) · Roční ICOSA (pouze SA) · DGI — ICOSA 2026 · ověřeno 2026-07-13
  • DGI — DGI — Může daňový poplatník přestat platit minimální DPH, pokud nemá žádné tržby? · ověřeno 2026-08-10
  • gub.uy — Postupy — Profesní razítko (živnostník) · Razítka SRL (bez publikací nebo notáře) · DGI/BPS — Registrace živnostníka · ověřeno 2026-08-10
  • gub.uy — Postupy — Státní náklady na digitální SAS (DGR + DGI + BPS) · Postup digitálního SAS · ověřeno 2026-07-13
  • gub.uy — Postupy — Lhůta pro oznámení DGI a BPS o uzavření (kalendářní dny od data uzavření) · gub.uy — Ukončení podnikání živnostníka (DGI a BPS) · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Prahová hodnota, nad kterou je povinné dostatečné účetnictví a předpokládaný IRAE přestává být k dispozici (investiční daň z příjmu, příjem z předchozího roku) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Roční příjem z osobních služeb, nad který je od prvního měsíce následujícího roku povinné zdanění IRAE (Internal Retirement Agreement, příjem za rok, konečný příspěvek) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Příjem, pod kterým jsou zisky rozdělované osobními společnostmi a SAS osvobozeny od IRPF (UI) · ověřeno 2026-07-25
  • IMPO — předpisy — Maximální plocha areálu (monotributo) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zjednodušený daňový režim: maximální počet společníků ve faktické společnosti bez rodinných vazeb (čl. 70 písm. B) · Zjednodušený daňový režim: maximální počet společníků ve faktické společnosti složené výhradně z rodinných příslušníků (čl. 70 písm. C) · Zákon 18.083 čl. 70–84 · Zákon 18.083 čl. 70 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — MIDES Social Monotax: max. počet partnerů ve sdruženém podniku (čl. 1 písm. B) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Minimální počet osob potřebný pro existenci obchodní společnosti (zákon 16.060 článek 1) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Základní sazba DPH · Minimální sazba DPH · ověřeno 2026-07-25
  • IMPO — předpisy — Míra IRAE · Hlava 4 (IRAE) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Daň z příjmu fyzických osob kategorie I z dividend · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Lhůta pro předložení čestného prohlášení o nevykonávání praxe CJPPU (dny) · Zákon 17.738 čl. 65 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Rozsah fiktivní IRAE (vyhláška 150/007, článek 64) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 18.874 · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Vyhláška 220/012 (předpisy) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 17.738 čl. 43 – chráněná profesní činnost (CJPPU) · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Hlava 4 čl. 66 písm. S · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Vyhláška 150/007 čl. 6 · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 16.060 články 36–43 · Zákon 16.060 · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 16.713 čl. 172 — vklad partnera, který vykonává činnost · Zákon 16.713 čl. 172 — 15 BFC na partnera, který vykonává činnost · Zákon 16.713 čl. 172 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Zákon 19.820 · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 19.820 čl. 29 — správní orgán · ověřeno 2026-07-13
  • IMPO — předpisy — Zákon 19.820 čl. 43 — příspěvky správce na sociální zabezpečení · Zákon 19.820 čl. 43 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Vyhláška 220/998 čl. 106 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Hlava 10, článek 21 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Zákon 16.713 čl. 171 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Zákon 18.083 čl. 75 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Zákon 17.738 čl. 64 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Hlava 10, článek 14 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Hlava 10, článek 13 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Hlava 10 čl. 6 písm. C · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Hlava 10, článek 5 · ověřeno 2026-08-10
  • IMPO — předpisy — Vyhláška 220/998 čl. 124 · ověřeno 2026-08-10