Itaú Volar alebo OCA: Ktorá kreditná karta ponúka viac cashbacku?
Itaú Volar vyhráva s tesným rozdielom: 67 bodov oproti 59 bodom OCA. Itaú Volar vyniká v oblasti navyšovania, uplatnenia a pokrytia. OCA vedie v pokrytí siete. Itaú Volar je určený pre používateľov, ktorí míňajú v pesos/dolároch a chcú úplnú flexibilitu pri uplatňovaní leteniek u akejkoľvek leteckej spoločnosti bez toho, aby boli viazaní na konkrétny program míľ. OCA je určený pre tých, ktorí často nakupujú v miestnych kamenných obchodoch a plánujú si nákupy na dni s najväčšími zľavami (piatky, 20 %). Neoplatí sa to kvôli bodom Metro; hodnota spočíva v zľave.
Náprava po náprave
Vernostné programy sa porovnávajú na základe toho, čo skutočne ponúkajú: koľko bodov nazbierate, hodnota každého bodu, aké ľahké je ich uplatniť, aké zľavy poskytujú a náklady na vedenie karty. Rozdiel menší ako 5 bodov sa považuje za remízu: skóre je výskumné hodnotenie, nie desatinné meranie.
| Os (hmotnosť) | Itaú Fly | OCA | Výhra |
|---|---|---|---|
| Akumulácia (25 %) | 62 | 30 | Itaú Fly |
| Zľavová sieť (25 %) | 68 | 86 | OCA |
| Výmena (20 %) | 72 | 60 | Itaú Fly |
| Náklady (15 %) | 65 | 62 | Remíza |
| Flexibilita (8 %) | 65 | 62 | Remíza |
| Pokrytie (7 %) | 68 | 55 | Itaú Fly |
| Celkové skóre | 67 | 59 | Itaú Fly |
Dáta vedľa seba
| Fakt | Itaú Fly | OCA |
|---|---|---|
| Vysielač | Banco Itaú Uruguaj | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané spoločnosťou OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Siete | Visa, Mastercard | Mastercard, Visa |
| Bodový program | Let (míle Itaú) | Metropolitné oblasti (bodový program OCA) + rozsiahla sieť zliav |
| Ako sa hromadí | Kredit: 1 míľa Itaú za každý 1 USD (alebo ekvivalent v pesos) minutý na nákupy. Debetná karta Volar: 1 míľa za každé 2 USD. Potvrdené v oficiálnych Často kladených otázkach a na stránke milesItauVolar.html. | OCA Blue: 1 Metro za každých minutých $U 120, podľa aktuálnej karty od 15/09/2026 (predchádzajúca, platná od 01/10/2025, uvádzala 1 Metro za každých minutých $U 104). V kombinácii s hodnotou uplatnenia palivových poukážok $U 0,20 za Metro je návratnosť pre OCA Blue približne 0,17 % z výdavkov (bola približne 0,19 %), najnižšia v sade. Pri kreditnej karte OCA zostáva sadzba za peso nezverejnená (kreditná karta Mastercard platná od 01/09/2026 Metro neuvádza) a líši sa v závislosti od kampaní x2/x3. Platby, výbery hotovosti, poplatky za kartu, amortizovateľné pôžičky a refinancovanie sa v Metro neakumulujú; pri karte OCA VISA sa akumulujú iba miestne výdavky, nie nákupy v zahraničí. |
| Aká je hodnota bodu? | Oficiálna sadzba nebola zverejnená; skutočná hodnota za míľu závisí od položky uplatnenej v katalógu Jetmar. Nepotvrdené. | Výkupná hodnota v palivových poukážkach je $U 0,20 za Metro. Táto hodnota je odvodená zo samotnej tabuľky Metro: $U 500 pre merače 2.500, $U 1.500 pre merače 7.500 a $U 1.000 nafty pre merače 5.000 – všetky tri pomery dávajú presne $U 0,20. Existuje však výmena, ktorá prináša viac ako dvojnásobný výnos, ako je uvedené v Často kladených otázkach o Metro (čítajte na 22/9/2026): Merače 2.000 rušia štvrťročné náklady na kartu Mastercard alebo Visa, ktoré sú UI 130 (≈ $U 864 s UI od 22/9/2026) alebo ≈ $U 0,43 za Metro; zatiaľ je to možné iba osobne v pobočkách OCA alebo Metro alebo prostredníctvom 1730 a iba v prípade, že náklady už boli vyúčtované. Dajte si pozor na „hodnotu metra“ vytlačenú v predchádzajúcom cenníku (vo verzii 04/08/2026 to bola U 52 / US$ 1,30; v cenníku 2019 to bola U 37 / US$ 1,5, odkiaľ pochádza aj údaj, ktorý sme zverejnili skôr): tento údaj je referenčným cestovným, mierou nahradenia chýbajúcich lístkov metra za peniaze, NIE tým, čo metro prinesie pri uplatnení. Jeho kombinácia s akumulačnou mierou by poskytla návratnosť 50 %, čo je absurdné. |
| Ako uplatniť | Míle je možné uplatniť na letenky (akákoľvek letecká spoločnosť, bez obmedzenia dátumu), domáce cestovné balíčky, technológie, módu, predstavenia, knihy a domáce potreby. Letenky poskytuje Jetmar Viajes. Uplatňuje ich iba hlavný držiteľ karty (ďalší držitelia kariet ich nemôžu uplatniť). Kredit bude pripísaný do 10 pracovných dní od dátumu uzávierky. | Karty Metro je možné uplatniť na palivové poukážky (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 alebo Diesel) na čerpacích staniciach DISA v celej krajine, na propánové nádrže a ich doplnenie Riogas, na dobitie mobilných telefónov, na lístky do kina v hotovosti + formát Metro (2D $U 260 + 360 Metro), na cesty cez Hiperviajes a – pri najlepšej ponuke na uplatnenie – na štvrťročnú cenu samotnej karty Mastercard alebo Visa v kariet 2.000 Metro. Na uplatnenie je potrebné mať aktuálne produkty OCA. Dôležitá oprava: Karta OCA Blue tiež zhromažďuje a uplatňuje karty Metro (držitelia karty si stanovujú vlastnú sadzbu, 1 Metro za $U 120 od 15/09/2026); nie je to karta „iba so zľavou“. |
| Zľavy | Prístup k sieti výhod Itaú: celoročné zľavy v lekárňach, reštauráciách, supermarketoch, módnych obchodoch a zábavných podnikoch. Konkrétne percentá/dni sa líšia a nie sú uvedené na stránke produktu (podrobnosti neoverené). | Rozsiahla sieť: 20% v piatok s kreditom + 12 splátky každý deň, limit 5.500 USD na účet mesačne u zúčastnených obchodníkov, podľa stránky výhod OCA (platné od 1/6/2026 do 31/5/2027). Výpočet menia tri podmienky: dodatočných +5% pri platbe cez aplikáciu OCA, Apple Pay alebo Google Pay má svoj vlastný limit 500 USD mesačne, ktorý sa rozdeľuje medzi všetky aktívne akcie aplikácie OCA; splátky 12 sú exkluzívne pre Mastercard; a akcia sa nevzťahuje na nákupy uskutočnené prostredníctvom Mercado Pago ani ju nemožno kombinovať s inými zľavami. Okrem toho 10% denne u vybraných obchodníkov a zľavy 10% – 30% na potraviny, módu, elektroniku a vzdelávanie. |
| Náklady | 1er rok bez poplatkov; potom UI 864/rok, čo je ≈ $U 5.743 s UI 22/9/2026 ($U 6,6468, hodnota INE). Náklady potvrdené v oficiálnom sadzobníku poplatkov, septembrová verzia 2026 (pokrytie „september 10, 2026“, rovnaké hodnoty UI ako verzia 1/8/2026), pre medzinárodnú linku, Visa a Mastercard. Účtuje sa v splátkach 3 v miestnej mene vrátane DPH. Minimálny deklarovaný príjem ~$26.000. Prvý dodatočný poplatok je zľavnený na 100 %, nasledujúce poplatky na 50 %. Poznámka: sadzobník poplatkov zobrazuje vedľa UI 864 „$5.010“, ale ide o referenčnú hodnotu zmrazenú v deň tlače, nie o účtovanú sumu. V rovnakom sadzobníku poplatkov sú uvedené aj ďalšie úrovne v tomto rozsahu: Regionálny UI 471 pre Visa a UI 414 pre Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Zlatý UI 961 (≈ $U 6.388) pre obe značky a Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Alternatívou k individuálnym nákladom sú balíky účtov, ktoré zahŕňajú kartu: Ľahký UI 91 mesačne (vrátane medzinárodnej karty, medzinárodnej karty 3 % + DPH), Plný UI 190 mesačne (vrátane karty Platinum, medzinárodnej karty 1 % + DPH) a Osobný bankový UI 280 mesačne (vrátane karty Infinite bez medzinárodného príplatku) vrátane DPH. | Výpis z karty Mastercard platný od 01/09/2026 a dokument „Aktuálne sadzby“ od 15/09/2026: servis karty OCA UI 130 za štvrťrok vrátane DPH (UI 520 za rok, ≈ $U 3.456 s UI od 22/9/2026), UI pre ďalšieho manžela/manželku 0, UI pre ďalšie dieťa/iné 65 za štvrťrok vrátane DPH, náhradný UI 130, obnovený UI 0; UI Visa International 130 za štvrťrok a UI Visa Gold 162,50 za štvrťrok (≈ $U 4.320 za rok), obe vrátane DPH, podľa „Aktuálnych sadzieb“. Použitie karty v zahraničí 2,44 % vrátane DPH; výber v zahraničí USD 2,459 + DPH; poistenie zostatkov 0,4 % vrátane DPH (maximálny UI 50). Financovanie zostatku: dva dokumenty v OCA neuvádzajú to isté – brožúra 01/09/2026 uvádza 64 % RPSN + DPH v pesos (12 % v dolároch), zálohu 80 % + DPH a oneskorenú platbu 75 % + DPH (13 % v dolároch); dokument „Aktuálne sadzby“ v 15/09/2026 uvádza 63 % (12 % v dolároch), 80 % a oneskorenú platbu 72 % (13 %). Obe sadzby zverejňujeme, kým ich OCA nezjednotí. Sankcie: za úplnú platbu do 48 hodín od dátumu splatnosti UI 50 + DPH, za oneskorenú platbu UI 50 + DPH; zasielanie výpisu z účtu UI 10 + DPH mesačne (voliteľné); Neopodstatnené poplatky 10% + DPH z kupónu, minimálne $100 / US$ 4 a maximálne $600 / US$ 15; výbery z bankomatov a pobočiek OCA $0. OCA Modrá: $0 na hlavnú kartu, dodatočnú kartu, vedenie účtu, nízka priemerná provízia a výmena až do 2ª, ale účtuje 0,35% + DPH z faktúrovanej sumy za platby v inkasných sieťach a má denné limity $U 20.000 / US$ 500 na miestne a medzinárodné nákupy a $U 20.000 / US$ 520 na výbery. |
| Potvrdené údaje | Áno, podľa oficiálneho zdroja. | Áno, podľa oficiálneho zdroja. |
Za a proti
Itaú Fly (Visa/Mastercard International)
Banka · Banco Itaú Uruguaj
V prospech
- Míle bez pevne stanovenej leteckej spoločnosti: využite letenky u akejkoľvek leteckej spoločnosti a bez viazanosti na dátum
- Jednoduchá a transparentná sadzba: 1 míľa = kredit 1 USD
- Uvítací bonus 2.500 míľ pri prvom nákupe (3.500 z kariet Platinum a Mastercard Black; 10.000 z karty Infinite od Personal Bank)
- Automatické zaregistrovanie pri vydaní karty a prvá ďalšia karta je 100 % bezplatná.
- Rozsiahly katalóg (cestovanie, technológie, bývanie) plus lístky
Proti
- Príplatok za nákupy v zahraničí: 3 % + DPH (efektívna sadzba približne 3,66 %) a pri karte Visa dodatočné 3 % z medzinárodného výmenného kurzu Visa International. Tieto poplatky niekoľkonásobne prevyšujú približne 1 % zarobené na míľu, čo je presne tá suma, ktorú karta sľubuje odmeniť. Príplatok sa znižuje o balík účtu, nie o samotnú kartu: pri plnom balíku je to 1 % + DPH a pri karte Personal Bank sa príplatok neúčtuje (sadzobník poplatkov zo septembra 2026).
- Peňažná hodnota za míľu nie je zverejnená; závisí od katalógu/Jetmaru (skutočný výkon je neistý)
- Nezhromažďujú výbery hotovosti, pôžičky s 0% úrokom, bankové úroky/poplatky ani platby prostredníctvom Abitab/Redpagos.
- Míle prepadajú po 5 rokoch
- Podrobnosti o zľavovej sieti vyžadujú prihlásenie/aplikáciu, čo na verejnej webovej stránke nie je veľmi prehľadné.
- Pridaním kreditu do programu Volar už nebudete zhromažďovať kredity v iných bankových programoch (napr. LATAM).
OCA — Merač programu (metre)
Nebankový emitent · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané spoločnosťou OCA Dinero Electrónico S.A.
V prospech
- Najväčšia sieť zliav vo fyzických predajniach na lokálnom trhu
- 20% zľava v piatok + 12 splátok je jednou z najagresívnejších akcií v Uruguaji.
- Karty Metro nemajú expirujúcu platnosť a sú prevoditeľné medzi kartami VISA OCA, OCA Blue a OCA toho istého držiteľa.
- Konkrétna a užitočná výmena: poukážky na palivo na čerpacích staniciach DISA, kanistre Riogas, dobitie mobilného telefónu, lístky do kina a cestovné lístky a štvrťročné náklady na samotnú kartu (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD za Metro)
- Extra 5 % s digitálnou peňaženkou; široko používaný nebankový vydavateľ
Proti
- Metro ponúka veľmi malú návratnosť: s jedinou zverejnenou sadzbou (OCA Blue, 1 Metro každý $U 120 od 15/09/2026) a výmenou paliva $U 0,20 za Metro je návratnosť ≈ 0,17 % z nákladov, čo je jedna šestina z ~1 % bankových programov; ani platba kartou s Metro ($U 0,43) nedosiahne 0,4 %.
- Miera akumulácie kreditných kariet OCA nie je zverejnená a líši sa v závislosti od kampane x2/x3
- Žiadny cashback: výhodou je zľava podmienená dňami/predajňami a s limitmi (5.500 USD mesačne a 500 USD navyše za aplikáciu)
- 5% zľava na aplikáciu, 12 splátok (iba Mastercard) a vylúčenie nákupov cez Mercado Pago znižujú hodnotu hviezdičkovej akcie.
Naše čítanie každého z nich
Itaú Fly
Potvrdený nárast míľ 1 za každý 1 USD (~1-1,5 % za predpokladu trhovej hodnoty za míľu, nezverejňuje Itaú) a flexibilné uplatnenie (letenky u akejkoľvek leteckej spoločnosti bez obmedzenia dátumu + katalóg). Primeraná cena (1 zadarmo na rok, potom UI 864 = $U 5.743 s UI 22/9/2026). Miera nárastu/uplatnenia sa považuje za konzervatívnu, pretože Itaú nezverejňuje oficiálny pomer hodnoty za míľu; uplatnenie je obmedzené na držiteľa karty.
OCA
Najväčšia korekcia z preskúmania 17/8/2026 zostáva v platnosti. Hodnotenie ocenilo Metro na $U37 s použitím „hodnoty Metro“ z cenníka cestovného, ktorá je referenčným číslom cestovného a nie hodnotou uplatnenia: tri pomery palivových poukážok zverejnené samotnou spoločnosťou Metraje ($U500 za 2.500 Metro a ekvivalenty) prinášajú $U 0,20 za Metro. Pri jedinej zverejnenej sadzbe (OCA Blue, 1 Metro, každá $U120 od 15/09/2026, predtým $U104) je skutočný výnos ~0,17 %, takže akumulácia zostáva na 30. Uplatnenie sa zvyšuje z 58 na 60 pri 22/9/2026, pretože Metraje zverejňuje lepšiu sadzbu uplatnenia ako poukážky: 2.000 Metro platia štvrťročné náklady na kartu (UI 130), teda $U 0,43 za Metro. Flexibilita v 62, pretože karty Metro nemajú expiráciu a sú prenosné medzi kartami držiteľa karty, je lepšia ako u takmer celej sady. Sieť zliav zostáva jej skutočnou silnou stránkou.