Formalizujte svoje podnikanie

Aký typ podnikania by som si mal otvoriť v Uruguaji?

Monotributo, unipersonal, Literal E, SAS, SRL. Rozdiel nie je v štýle: mení sa, koľko platíte, či ste zodpovední za svoj dom a či sa môžete vrátiť. Každý obrázok na tejto stránke obsahuje štandard, ktorý ho podporuje.A tam, kde to zákon neumožňuje, to hovoríme namiesto toho, aby sme si vymýšľali.

Povedzte nám svoj príbeh

Nie je to skóre ani hodnotenie názorov: najprv aplikujeme právne brány (systém, na ktorý nespĺňate podmienky, nie je „horší“, je nelegálny) a až potom porovnáme náklady medzi tými, ktoré vám zostali.

1. Koľko očakávate, že budete účtovať ročne?
$

50.000 dolárov mesačne, fakturácia rovnomerne.

2. Čo predávate?

„Osobné služby“ sa vzťahujú na vašu prácu mimo pracovného pomeru: vývoj, dizajn, poradenstvo, obchod, povolanie. Toto je odpoveď, ktorá najvýznamnejšie mení výsledok: zjednodušený daňový režim (monotributo) ich zo zákona vylučuje.

3. Kto od vás nakupuje?

Zjednodušený daňový režim (Monotributo) vyžaduje predaj výlučne koncovým spotrebiteľom a je to jediný daňový systém, ktorý táto odpoveď môže vylúčiť. Ak sa niektoré z vašich tržieb vyvážajú, zmeňte túto odpoveď: úprava DPH je odlišná a my vám ukážeme podrobnosti pre každý daňový systém.

4. Koľko ich je?
5. Zamestnanci?
6. Potrebujete chrániť svoj osobný majetok?

Verdikt

Najlacnejší z režimov legálne môžete použiť a ktorých cenu vieme vypočítať v plnej výške.

Monotributo

Neobmedzená zodpovednosť

Jednorazová platba, ktorá nahrádza dane a príspevky. Iba živnostníci a spoločnosti založené na princípe de facto a iba v prípade, že predávate výlučne koncovým spotrebiteľom.

Príspevky BPS
$ 4.761
mesačne
Dane
V rámci jednorazovej platby
mesačne
Pult
Nepotrebuješ to
v tomto režime
Mesačný súčet
$ 4.761
57.132 dolárov ročne
Otvorenie stojí $ 270 štátny postup.
  • Jednorazová platba nahrádza DPH, IRAE a príspevky na vašu vlastnú činnosť.
  • Váš dôchodok je založený na fiktívnych 9.240 dolároch mesačne, nie na tom, čo skutočne zarobíte.
  • Nachádzate sa v postupnej fáze zákona 19.942 (25 % v prvom roku, 50 % v druhom).

Toto sú všeobecné informácie, nie účtovnícke poradenstvo. Uvedené číslo je odvodené z oficiálnych štandardov a tabuliek, ale vaša konkrétna situácia môže obsahovať podrobnosti, ktoré formulár nezachytáva – a niektoré z týchto podrobností môžu zmeniť výsledok. Pred registráciou si overte informácie u účtovníka.

Prečo vylučujeme ostatných?

Toto je auditovateľná časť stránky, a preto ju neskrývame za tlačidlom. Každé vylúčenie obsahuje pravidlo, ktoré ho ukladá, s odkazom na toto pravidlo.

Unipersonálne – doslovné E

Oprávnené
9.167 USD/mesiac

Môžeš to použiť, ale stojí ťa to peniaze. 4.406 dolárov viac mesačne to odporúčanie.

Unipersonálne — IRAE

Oprávnené
14.333 USD/mesiac

Môžeš to použiť, ale stojí ťa to peniaze. 9.572 dolárov viac mesačne to odporúčanie.

SAS

Oprávnené
16.004 USD/mesiac

Môžeš to použiť, ale stojí ťa to peniaze. 11.243 dolárov viac mesačne to odporúčanie.

Sociálna monotax MIDES

Nemôžeš to použiť
  • Vyžaduje sa predchádzajúca kvalifikácia od MIDES: domácnosť musí byť pod hranicou chudoby alebo v zraniteľnej situácii. Kvalifikácia sa vyžaduje vopred a je výlučnou zodpovednosťou MIDES.Zákon 18.874 čl. 2

Osobné služby – Daň z príjmov fyzických osôb kategórie II

Nemôžeš to použiť

de facto spoločnosť

Nemôžeš to použiť
  • Vyžaduje si to dvoch alebo viacerých ľudí pracujúcich spoločne: partnerstvo vznikne, keď sa 2 alebo viac ľudí dohodne na prispievaní.Zákon 16.060 čl. 1

SRL

Nemôžeš to použiť
  • Spoločnosť s ručením obmedzeným (SRL) vyžaduje minimálne počet partnerov 2. Ak podnikáte samostatne, ekvivalentnou štruktúrou je zjednodušená akciová spoločnosť (SAS), ktorú môže založiť jedna osoba.Zákon 16.060 čl. 1

SA

Nemôžeš to použiť
  • Akciová spoločnosť (SA) vyžaduje minimálne počet akcionárov 2. Ak podnikáte samostatne, ekvivalentnou štruktúrou je zjednodušená akciová spoločnosť (SAS), ktorú môže založiť jedna osoba.Zákon 16.060 čl. 1

Deväť režimov vedľa seba

Stĺpec „mesačné náklady“ sa prepočíta s údajmi, ktoré ste nahrali vyššie.

RežimHorný limit príjmuMesačné náklady (váš prípad)ZodpovednosťMonotribúto?Doslovné E?DividendyOtváracie náklady
Sociálna monotax MIDES$ 1.175.537Nemôžeš to použiť
neobmedzený
Je to režim (variant MIDES)Nie – ide o vzájomne sa vylučujúce režimy—Zadarmo
Monotributo$ 1.175.5374.761 USD/mesiac
neobmedzený
Je to režimNie – ide o vzájomne sa vylučujúce režimy—$ 270
Unipersonálne – doslovné E$ 1.959.2299.167 USD/mesiac
neobmedzený
NieJe to režim—$ 270
Osobné služby – Daň z príjmov fyzických osôb kategórie IIBez vlastného limitu, ale pri príjme presahujúcom 4.000.000 UI za rok, je IRAE POVINNÉ od prvého mesiaca nasledujúceho roka (Vyhláška 150/007 čl. 7): tento režim končíNemôžeš to použiť
neobmedzený
Nie — Zákon 18.083 čl. 72 písm. c)Sivá zóna (Dopyt DGI 4761)—$ 270
Unipersonálne — IRAEBez obmedzenia14.333 USD/mesiac
neobmedzený
NieNie – výberom IRAE ste vylúčený/á—$ 270
de facto spoločnosťBez vlastného limitu; nad 4.000.000 UI (príjem z predchádzajúceho roka) je povinné dostatočné účtovníctvo a IRAE sa stáva skutočnýmNemôžeš to použiť
neobmedzený
Áno – maximálne 2 partneri (3, ak sú rodinní príslušníci)Áno—Zadarmo (nastaví sa samo)
SRLBez vlastného limitu; nad 4.000.000 UI (príjem z predchádzajúceho roka) je povinné dostatočné účtovníctvo a IRAE sa stáva skutočnýmNemôžeš to použiť
obmedzený
Nie – článok 70 článku 18.083 je výslovnýÁno0 % daň z príjmu fyzických osôb do 4.000.000 UI → 25 % spolu; nad 30,25 %540 USD + notár a publikácie (cena na vyžiadanie)
SASBez vlastného limitu; nad 4.000.000 UI (príjem z predchádzajúceho roka) je povinné dostatočné účtovníctvo a IRAE sa stáva skutočným16.004 USD/mesiac
obmedzený
Nie – článok 70 článku 18.083 je výslovnýÁno0 % daň z príjmu fyzických osôb do 4.000.000 UI → 25 % spolu; nad 30,25 %2.530 USD (bez notára, 100 % digitálne)
SABez obmedzeniaNemôžeš to použiť
obmedzený
Nie – článok 70 článku 18.083 je výslovnýV súčasných predpisoch sme nenašli žiadne výnimky → pozri „Čo nemôžeme potvrdiť“7 % vždy → 30,25 % spolu55.732 USD od ICOSA + notár a publikácie (cena bude oznámená neskôr)

Dve veci, o ktorých takmer žiadny sprievodca nehovorí dobre

Ak si o tom prečítaš aj iné stránky, je veľmi pravdepodobné, že si tieto dve čísla dostal nesprávne.

Nález 1

Vaša malá SAS alebo SRL neplatí 30,25 %. Platí 25 %.

Vo všetkých sprievodcoch sa opakuje „IRAE 25 % + 7 % IRPF z dividend = 30,25 %“. Pre drvivú väčšinu uruguajských spoločností SAS a SRL to nie je pravda: nižšie 4.000.000 UI z príjmu (≈ 25.694.800 USD ročne), dividendy, ktoré si vyberiete, sú OSLOBODENÝ od dane z príjmov fyzických osôb.

SAS / SRL pod stropom25%
SAS / SRL nad limitom30,25%
SA — vždy, bez ohľadu na veľkosť30,25%

Základňa: Hlava 7 článok 38 písm. C, regulované Vyhláška 148/007 čl. 34, ktorá oslobodzuje zisky „rozdelené partnerstvami, ktorých príjem v roku, v ktorom došlo k rozdeleniu, nepresiahol limit stanovený na povinné vyrovnanie IRAE v rámci dostatočného účtovného režimu“ – a tento limit je stanovený zákonom Vyhláška 150/007 čl. 168 písm. b)4.000.000 UI z príjmu z predchádzajúceho fiškálneho roka v záverečných hodnotách. Vzťahuje sa na SAS, pretože Zákon 19.820 čl. 42 Zaobchádza s ním ako s partnerstvom na všetky daňové účely vrátane rozdelenia zisku – a DGI to potvrdil v Dotaz 6306.

Nález 2

Riaditeľ akciovej spoločnosti (AK), ktorý nedostáva mzdu, neprispieva ničím. Správca zjednodušenej akciovej spoločnosti (ZAS) nikdy je zbavený viny.

Je to kompromis, o ktorom nikto nehovorí a je to presný opak toho, čo by človek očakával od „modernej“ postavy:

  • Neplatený riaditeľ SA: prispieva nula (Zákon 16.713 čl. 171 písm. A). Na oplátku nemá FONASA.
  • Správca SAS:10.504 dolárov mesačne Aj keď nedostáva plat ani nefakturuje ani jedno peso: oslobodenie podľa článku 171 sa na neho nevzťahuje – „v žiadnom prípade sa oslobodenie podľa článku 171 neuplatňuje“. Dostáva však krytie FONASA. (Deaktivujte spoločnosť So BPS je to možné, ale je to formalita: pozri nižšie.)
  • On obyčajný akcionár SAS, ktorú ani nespravuje, ani nezastupuje, Neprispieva k BPSČlánok 172 sa nevzťahuje na korporácie.

Základňa: Zákon 16.713 čl. 171 písm. A — Riaditelia, ktorí nedostávajú žiadnu odmenu, sú oslobodení a táto skutočnosť musí byť preukázaná notársky overeným alebo účtovným osvedčením (t. j.: oslobodenie existuje, ale musí byť preukázané) — a Zákon 19.820 čl. 43, ktorý odkazuje správcu SAS na článok 172 zákona 16.713 a zatvára mu tieto dvere: „v žiadnom prípade sa neuplatní výnimka podľa článku 171“.

Informačný list pre každý režim

Čo to je, čím reagujete a odkiaľ každá vec pochádza?

Sociálna monotax MIDES

Neobmedzená zodpovednosť

Pre podniky prevádzkované domácnosťami v zraniteľných situáciách. Vyžaduje sa predchádzajúca kvalifikácia od MIDES.

Východový zámok — 3 roky

Ak prekročíte limit, ste mimo; môžete sa vrátiť nasledujúci rok so súhlasom MIDES.

Zákon 18.874 čl. 4
Zdroje

Monotributo

Neobmedzená zodpovednosť

Jednorazová platba, ktorá nahrádza dane a príspevky. Iba živnostníci a spoločnosti založené na princípe de facto a iba v prípade, že predávate výlučne koncovým spotrebiteľom.

Východový zámok — 3 roky

Ak nesplníte ktorúkoľvek z podmienok, budete automaticky a okamžite prepustený a nemôžete sa vrátiť až do konca tretieho kalendárneho roka. Toto platí aj v prípade, že odídete dobrovoľne.

Vyhláška 199/007, články 13 a 14
Zdroje

Unipersonálne – doslovné E

Neobmedzená zodpovednosť

Malé podniky: oslobodené od IRAE (dane z príjmu právnických osôb), platia minimálnu sadzbu DPH. Pri elektronickej fakturácii sa minimálna sadzba DPH rovná nižšej z dvoch súm: suma DPH alebo 3,3 % z fakturovanej sumy.

Východový zámok — 3 roky

Ak prekročíte limit, musíte z prebytku zaplatiť IRAE v tom istom roku a ste povinní platiť IRAE minimálne 3 roky.

Hlava 4 čl. 66 písm. E
Zdroje

Osobné služby – Daň z príjmov fyzických osôb kategórie II

Neobmedzená zodpovednosť

Cesta nezávislého odborníka: progresívna daň z príjmu fyzických osôb s nezdaniteľným minimom a fiktívnou nezdaniteľnou položkou vo výške 30 % plus DPH v rámci všeobecného režimu.

Zdroje

Unipersonálne — IRAE

Neobmedzená zodpovednosť

Živnostník podľa všeobecného režimu: IRAE (fiktívna alebo skutočná) plus DPH. Neexistuje žiadna minimálna hranica – tu môžete účtovať málo – ale tam sa nevyhnutne dostanete, keď prekročíte limit doslova E.

Zdroje

de facto spoločnosť

Neobmedzená zodpovednosť

Vzniká automaticky, keď dvaja ľudia konajú spoločne bez toho, aby to formálne uzavreli. Zodpovednosť je spoločná a neobmedzená a ktorýkoľvek partner ju môže zrušiť.

Zdroje

SRL

Obmedzená zodpovednosť

Obmedzené ručenie, minimálne 2 spoločníci. Prevod akcií vyžaduje jednomyseľnosť, ak je 5 alebo menej spoločníkov, plus notárske poplatky a zverejnenie.

Zdroje

SAS

Obmedzená zodpovednosť

Spoločnosť s ručením obmedzeným s jedným spoločníkom, bez minimálneho základného imania, bez nutnosti notárskeho vybavovania a 100 % online. Správca však platí BPS, aj keď nefakturuje.

Zdroje

SA

Obmedzená zodpovednosť

Drahé a pomalé: verejná listina, kontrola AIN a ICOSA na neurčito. V dnešnej dobe je to pre malú spoločnosť zriedka vhodné.

Zdroje

Daň z príjmov fyzických osôb kategórie II – stupnica z roku 2026

Spoľahlivá cesta pre profesionálneho freelancera. Je progresívna a začína s minimálnym prahom oslobodeným od dane 48.048 dolárov mesačnePreto zvyčajne na začiatku poráža IRAE.

Mesačný vypočítateľný príjemSadzba
Až 48.048 dolárov0%
$ 48.048 a $ 68.64010%
$ 68.640 a $ 102.96015%
$ 102.960 a $ 205.92024%
$ 205.920 a $ 343.20025%
$ 343.200 a $ 514.80027%
$ 514.800 a $ 789.36031%
Viac ako 789.360 dolárov36%

Odpočíta sa 30 % z fiktívnych výdavkov (nie zo skutočných výdavkov). BPS — sadzby dane z príjmu fyzických osôb 2026-07-13

Fiktívny IRAE – nie je to plochých 12 %

Článok 64 dekrétu 150/007 ustanovuje škálovať podľa sekcií ročná fakturácia v používateľskom rozhraní a je okrajovýKaždá kategória sa vzťahuje iba na tú časť príjmu, ktorá do nej patrí („na tržby…“). zahrnuté v každej sekciiuplatní sa zodpovedajúce percento k uvedenej sekcii„Z tohto predpokladaného príjmu sa vypláca 25 %.“

Ročné fakturačné pásmoImputovaný príjemúčinný IRAE
Až do 1.000.000 používateľských rozhraní12%3%
UI 1.000.000 až UI 2.000.00014%3,5%
UI 2.000.000 až UI 3.000.00048%12%
Viac ako 3.000.000 používateľských rozhraní60%15%

De facto spoločnosť: nemusíte ju chcieť vytvoriť.

Je nakonfigurovaný pre udalostiDve osoby, ktoré začnú konať spoločne, sa považujú za jednu osobu (Zákon 16.060 článok 36) a možno to preukázať akýmkoľvek spôsobom (článok 41). Nie je potrebné nič podpisovať.

  • Spoločná a nerozdielna zodpovednosť bez možnosti oslobodenia od zodpovednosti (článok 39): veriteľ sa môže obrátiť na 100% dlhu voči partnerovi, ktorý má majetok, priamo, bez toho, aby najprv prešiel spoločnosťou a bez ohľadu na percento, na ktorom sa dohodli.
  • Interné dohody Nie sú vymáhateľné voči tretím stranám (čl. 37).
  • Článok 43: ktorýkoľvek spoločník môže požiadať o zrušenie jednoducho oznámením ostatným. Váš partner môže lietať so spoločnosťou v ktorýkoľvek utorok.
  • Neskôr to zregulujte Nevysvetľuje to predchádzajúcu zodpovednosť. (čl. 42).

Je to lacné len do dňa, kedy sa niečo pokazí. Ak sa chystáte zadlžiť, zamestnať ľudí alebo podpísať zmluvy so sankčnými pokutami, SAS (zjednodušená akciová spoločnosť) stojí 2.530 dolárov a oddeľuje aktíva.

Postupy: čo je povinné a čo nie

Bez zamestnancov je zoznam oveľa kratší, ako vám povedia.

TeloPovinné?Kedy?
DGI (RUT) + BPS
SIEMPRE
Pri začatí podnikania. Je to jeden postup: formulár 0351 kombinovaný.
Príspevky držiteľa BPS
SIEMPRE
Každý mesiac. Žiadny zamestnanec neoslobodzuje majiteľa od osobného prispievania.
MTSS (pracovný rozvrh)
Podmienené
Iba s 1 alebo viacerými závislými osobami. Dnes sa generuje z údajov BPS: nie je to samostatný postup.
BSE (úrazové poistenie)
Podmienené
Iba s 1 alebo viacerými vyživovanými osobami.
Povolenie (intendancia)
Podmienené
Iba ak máte komerčné alebo priemyselné priestory.
Hasiči
Podmienené
Budovy, ktoré nie sú určené na bývanie.
Potravinárska veda / RUNAEV
Podmienené
Kategória potravín (4 UR na predajňu).
Zdravotná karta
Podmienené
Pre tých, ktorí pracujú. Je to zadarmo u vášho poskytovateľa a platné 2 roky.

Tri veci, v ktorých sa uruguajské blogy mýlia

„BSE je vždy povinná.“

Falošné, žiadni zamestnanci. Zákon 16.074 zaväzuje zamestnávateľov, definovaných ako tých, ktorí „využívajú prácu iného“ (článok 3), poskytovať poistenie a sankcia v článku 56 trestá tých, ktorí nepoistia „svoj personál“. Bez zamestnancov neexistuje žiadna povinnosť – BSE (Štátna poisťovacia banka) predáva dobrovoľné poistenie práve na tento účel. (Novinka v roku 2025: Zákon 20.396, článok 17, sa vzťahuje na samostatne zárobkovo činné osoby na digitálnych platformách, pričom platforma koná ako zamestnávateľ.)

„Musíte odoslať pracovný formulár MTSS.“

Falošné, žiadni zamestnanci. Vyhláška 278/017 – ktorá zrušila vyhlášku 108/007, na ktorú sa stále odvolávajú mnohé blogy – spája túto povinnosť so zamestnávateľmi, „ktorí majú závislý personál“. A dnes je mzdová agenda správou vygenerovanou z údajov BPS, nie samostatným postupom.

„Začnite podnikať s programom „Spoločnosť za jeden deň“.“

Neuplatňuje sa. „Empresa en el Día“ je určený na zakladanie právnických osôb (SRL, SA). Živnostenský podnik sa otvára online s formulárom 0351 kombinovaným s formulármi DGI a BPS a nič z toho sa nevyžaduje.

Pozastaviť a zatvoriť: čo sa samo nevypne

Otvorenie účtu je jeden proces a zatvorenie účtu je druhý. Nič medzi tým nie je automatické: prestaňte fakturovať a nič nezrušíte a dlh, ktorý sa medzitým nahromadí, je jednou z mála vecí na tejto stránke, ktorá rastie bez vášho zásahu.

Mesiac bez fakturácie: čo sa vypne (málo) a čo nie (takmer všetko)

DGI odpovedal na túto otázku presne a predvolená odpoveď je, že sa NEVYPNE: „Minimálna platba DPH začína v mesiaci, v ktorom daňovník dosiahne svoj prvý príjem, a musí pokračovať až do posledného mesiaca fiškálneho roka, aj keď počas tohto obdobia prestane mať príjem.“ Ak ste začali s fakturáciou za daný rok, platba pokračuje až do konca roka, aj keď medzitým nič nepredáte.

Výnimkou je elektronická fakturácia a ide o jednoduchý výpočet: tí, ktorí používajú elektronickú fakturáciu, platia NIŽŠIU z dlžnej sumy a 3,3 % zo svojich mesačných príjmov a 3,3 % z nuly je nula. DGI to jasne uvádza: „V týchto prípadoch, ak v danom mesiaci nedošlo k žiadnym tržbám, daňovník nebude povinný zaplatiť minimálnu sumu DPH za daný mesiac.“ Toto je jediná medzera v zákone a je dostupná iba pre DGI.

Keď sa zmení fiškálny rok, hodiny sa vynulujú: kvóta sa začína odznova „od mesiaca, v ktorom sa uskutočnil prvý predaj, až do konca daného fiškálneho roka“. Celý rok bez predaja kvótu nevytvára; pol roka áno a pokračuje až do konca roka.

BPS sa nevypne po skončení fakturačného cyklu a práve v tom je problém.

Všetko, čo vám tento modul účtuje za BPS – živnostníka (8.833 USD), partnera v spoločnosti s ručením obmedzeným (6.265 USD), správcu SAS (10.504 USD) a monotributistu – sa vypočítava na základe fiktívneho príspevkového základu: je to FIKTÍVNY príspevok a nezohľadňuje to, čo ste fakturovali. Platíte plnú sumu za mesiac bez predaja.

Nie je to jedno pravidlo a je dôležité vedieť, ktoré z nich sa na vás vzťahuje: spoločník v spoločnosti s ručením obmedzeným (SRL) a samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zamestnáva zamestnancov, prispievajú podľa článku 172 zákona 16.713; správca zjednodušenej akciovej spoločnosti (SAS) podľa článku 43 zákona 19.820, ktorý odkazuje na ten istý článok 172; monotributista (daňovník v zjednodušenom daňovom režime) podľa článku 75 zákona 18.083, ktorý vypočítava daň „z fiktívnej mzdy“; a majiteľ živnostníka podľa tabuľky príspevkov pre podnikateľov v priemysle a obchode, ktorú zverejnil BPS. Štyri rôzne cesty s rovnakým koncom: fiktívna mzda.

Jedinou výnimkou, ktorú zákon stanovuje pre „neprijatie platby“, je výnimka uvedená v článku 171 zákona 16.713 a samotný jeho názov uvádza jej rozsah: „(Výnimka pre riaditeľov, správcov a správcov akciových spoločností).“ Pododdiel A oslobodzuje tých, ktorí „neprijímajú žiadnu odmenu, čo musí byť preukázané notársky overeným alebo účtovným osvedčením“. Inými slovami: vzťahuje sa na akciovú spoločnosť a musí byť PREUKÁZANÉ – nestačí len prestať prijímať platby.

Zjednodušená akciová spoločnosť (SAS) sa výslovne ruší. Článok 43 zákona 19.820 nariaďuje, aby správca dodržiaval všeobecný režim článku 172 zákona 16.713 a dodáva, že „v žiadnom prípade sa neuplatňuje výnimka ustanovená v článku 171 zákona č. 16.713“. Táto stránka používa túto frázu dvakrát ako výnimku; pravidlo, ktoré potvrdzuje, je toto: okrem riaditeľa Zjednodušenej akciovej spoločnosti (SA), ktorý nedostane platbu a preukáže ju, sa nikomu nezadržiava príspevok z dôvodu nefakturácie.

Pre všetkých ostatných nie je riešením zastaviť fakturáciu: je to formalita. A existujú dve rôzne formy s rôznymi účinkami.

Pauza: nečinnosť proti BPS

BPS zverejňuje samostatný postup odlišný od ukončenia činnosti, a to „vyhlásenie dočasného zastavenia činnosti“, a tento postup skutočne existuje: nazýva sa inaktivácia spoločnosti.

A nie je to „nevykonávanie praxe“. Venujte tomu pozornosť, pretože ide o dva samostatné postupy s dvoma rôznymi agentúrami a uzavretie jedného neukončí druhý: vyhlásenie o NEAKTIVITE je pre spoločnosť a podáva sa BPS; čestné vyhlásenie o NEVYKONÁVANÍ PRAKSY je pre odborníka a podáva sa Profesijnej asociácii, ktorá vyžaduje, aby bolo predložené „do 90 (deväťdesiatich) dní od ukončenia štúdia alebo odbornej certifikácie, ak je to relevantné, alebo od ukončenia praxe“ (zákon 17.738, články 64 a 65), s pokutou za oneskorené podanie. Všetko vysvetľujeme na /preguntas-economia-personal.

V skutočnosti BPS vyžaduje certifikát od inej organizácie: pre držiteľa s ODBORNÝM oprávnením nie je požiadavkou nižšie uvedený účtovnícky alebo notársky certifikát, ale „dôkaz o nečinnosti z Notárskeho fondu alebo Fondu univerzitných profesionálov (CJPPU)“ – ktorý „môže byť nahradený účtovníckym alebo notárskym osvedčením obsahujúcim rovnaké informácie ako pre neprofesionálov“ –. Inými slovami: ak ste notár alebo univerzitný profesionál, najprv je Fond a potom BPS.

Má rovnako krátku lehotu ako všetko ostatné tu: do 30 kalendárnych dní od dátumu nečinnosti a postup „generuje sankcie, ak sa podá oneskorene“.

Umožňuje spätné podávanie správ, ale s dôkazom. Pre neprofesionálnych daňovníkov sa vyžaduje notársky overený alebo účtovný certifikát s uvedením, „že sa nevykonávala žiadna zdaniteľná činnosť“, dátumu začiatku nečinnosti a podrobností o poslednej vystavenej faktúre – a BPS to výslovne vyžaduje, „keď sa nečinnosť začala pred viac ako 90 dňami alebo keď boli platby vykonané po jej ukončení“. Ak to nemôžete získať, alternatívou, ktorú BPS akceptuje, je notársky overené vyhlásenie (článok 203 Notárskeho poriadku), „v ktorom 3 svedkovia vyhlásia obdobie nečinnosti a že sa nevykonávala žiadna zdaniteľná činnosť“.

Okrem verzie pre spoločnosti existuje aj verzia pre jednotlivcov: „nečinnosť partnera“, ktorá slúži na „vyhlásenie ukončenia činnosti partnera, ktorý zostáva v spoločnosti“. Je to presný ekvivalent informácií, ktoré tento modul požaduje a bez ktorých spoločnosť odmieta platiť príspevky na sociálne zabezpečenie: článok 172 účtuje poplatky za každého partnera, KTORÝ VYKONÁVA ČINNOSŤ, a ide o postup, ktorým partner prestane vykonávať túto činnosť bez toho, aby opustil spoločnosť.

A Zjednodušená akciová spoločnosť (SAS) SA MÔŽE deaktivovať: BPS zverejňuje postup pre zjednodušenú akciovú spoločnosť, ako aj pre ostatné. Čo zákon 19.820, článok 43, správcovi upiera, je niečo iné – výnimka podľa článku 171 pre nepoberanie platu – a to sú dva rôzne procesy, ktoré by sa nemali zamieňať.

Dávajte si pozor, kto to dokáže. BPS zverejňuje stav nečinnosti pre živnostníkov v sektore OSOBNÝCH SLUŽIEB, sociálnu monotaň MIDES, spoločnosti SAS, de facto spoločnosti, osobné spoločnosti so zmluvami, pracovné alebo sociálne družstvá, jedálne vo vzdelávacích centrách a príjemcov postgraduálnych štipendií a konzorciá: osem postupov a týchto osem je všetkých. Pre živnostníkov v priemysle a obchode a pre spoločnú monotaň nezverejňuje ekvivalentný postup: zverejňuje ukončenie. Netvrdíme, že zákon to zakazuje – neoverili sme to –; uvádzame to, čo zverejňuje BPS.

Uzavretie: vypnutie, jeden postup pred DGI a BPS

Uzavrie sa tak, ako sa otvorí, ako celok. Registrácia je formulár 0351 pre DGI a BPS; odhlásenie je formulár 0355, „Zrušenie“, ktorý sa podáva s uvedením posledného dňa aktivity.

Začnite online: najprv odošlite žiadosť o zrušenie prostredníctvom online služieb DGI (Jednotný register daňovníkov → Žiadosť o zrušenie) a potom dokončite proces. Ak má vlastník overený používateľský účet BPS, „informácie potrebné na zrušenie sa vyplnia online, takže nie je potrebná žiadna dokumentácia.“

Lehota je 30 kalendárnych dní „od dátumu ukončenia“ a stránka s postupom upozorňuje, že „nedodržanie lehôt má za následok sankcie“: medzi požiadavkami je aj doklad o pokute pre tých, ktorí tak urobia mimo lehoty.

Relevantný dátum je ten, ktorý uvediete ako posledný deň vašej činnosti, nie dátum, kedy ste proces dokončili; preto môže byť dátum uzávierky spätne účinný. S oneskorením sa mení DÔKAZ: ak sú po tomto dátume vykonané nejaké vyhlásenia alebo platby, BPS vyžaduje účtovné alebo notársky overené osvedčenie preukazujúce, že nedošlo k žiadnej následnej činnosti.

Najprv si musíte zorganizovať papiere: formulár 0453, ak ste vydávali neelektronické doklady, predchádzajúcu správu o všetkých elektronických daňových dokladoch, ak používate elektronickú fakturáciu, a doklad o uzavretí zmluvy pred MTSS, ak ste mali vyživované osoby.

Uzatvorenie tiež stojí peniaze: vyžaduje si profesionálnu pečiatku. Ak sa vykoná online s používateľským účtom BPS, neprikladáte ju – gub.uy varuje, že „nemali by ste prikladať profesionálnu pečiatku, pretože jej cena bude zahrnutá v ďalšej faktúre za záväzky BPS“, a BPS na druhej strane uvádza: „Tento postup generuje náklady na profesionálnu pečiatku, ktorá bude zahrnutá do účtu spoločnosti.“ Sumu nezverejňujeme: suma uvedená v postupe má obmedzenú dobu platnosti a jej platnosť už uplynula.

Ak jednoducho prestanete platiť

BPS vás označuje ako neaktívneho NA ZÁKLADE OFICIÁLNEHO ŽIADANIA a nejde o láskavosť. Vzťahuje sa na osoby registrované v zjednodušenom daňovom režime (Monotributo) a osoby registrované v sociálnom programe MIDES Monotributo „za to, že neprispievali 2 po sebe idúce mesiace“. Ide o administratívny stav, nie o zatvorenie.

Ktokoľvek zostane, musí podnik ukončiť – BPS zverejňuje pre tento prípad konkrétny postup – a to v rovnakej 30-dňovej lehote. Mlčanie dlh nevymaže: nechá ho rásť, zatiaľ čo si myslíte, že ste podnik ukončili.

Čo sme nedokázali overiť

Do akého mesiaca je splatný príspevok vlastníka a minimálna platba DPH, ak je proces ukončený oneskorene? BPS a DGI zverejňujú termín (30 dní) s tým, že oneskorené podanie má za následok pokutu a dôkaz potrebný na akceptovanie skoršieho dátumu. Ani jeden z nich nezverejňuje, či sú príspevky a poplatky vytvorené medzi skutočným ukončením pracovného pomeru a dátumom podania zrušené, prepočítané alebo zostávajú platné. Toto je najdrahšia otázka v tejto časti a nebudeme na ňu odpovedať spamäti.

Jediné, čo je v danej časti zverejnené, je pravidlo pre daňovníkov, ktorí ZOSTÁVAJÚ registrovaní: minimálna DPH sa platí „do posledného mesiaca fiškálneho roka“, aj keď prestanete mať príjem. Toto pravidlo neplatí pre tých, ktorí zatvoria svoje podniky, a na nich ho nevzťahujeme.

Taktiež nezverejňujeme výšku odbornej známky za uzavretie: postup ju zverejňuje iba s platnosťou jeden semester a tá online už uplynula. Radšej vám povieme, že je splatná, ako by sme vám mali povedať sumu a riskovať chybu.

Overené podľa normy a postupu 2026-08-10Časy spracovania a výšky kolkovného sa menia podľa uznesenia: pred odoslaním akejkoľvek žiadosti si ich, prosím, overte na odkaze.

Pri ktorých nákupoch si môžete odpočítať DPH?

Podľa všeobecného systému sa DPH, ktorú platíte z nákupov, odpočítava od DPH, ktorú vyberiete z predaja. Otázka, ktorú si kladie takmer každý – „Môžem to uplatniť na svoje podnikanie?“ – nie je tá, ktorú kladie nariadenie: nariadenie sa pýta, na čo je nákup určený, a pre vozidlá pridáva vlastné pravidlo, ktoré nezávisí od toho, kto ste.

Pravidlom nie je, či ide o firemný výdavok: ale na akú operáciu je nákup určený

Hlava 10, článok 14, sa nazýva „Daňové vyrovnanie“ a funguje v dvoch krokoch. Najprv sa zaúčtuje debet: „Daň splatná bude vyrovnaná na základe celkovej dane fakturovanej“ vašim zákazníkom. Potom sa zaúčtuje kredit: z neho sa odpočíta „daň zodpovedajúca nákupom tovarov a služieb nadobudnutých daňovníkom, zdokumentovaná spôsobom stanoveným v časti A) predchádzajúceho článku“.

Ústrednou podmienkou – tou, ktorú sa treba naučiť – je prepojenie: úver sa poskytuje, pokiaľ „uvedené dane pochádzajú z tovarov a služieb, ktoré priamo alebo nepriamo tvoria súčasť nákladov na tovary a služby určené na zdaňované operácie“.

Nie je to jediný prípad. Samotný oddiel A tiež vyžaduje, aby bol nákup ZDOKUMENTOVANÝ, ako to vyžaduje článok 13, oprávňuje výkonnú moc stanoviť, že odpočet sa uplatňuje iba vtedy, keď „sa zdá, že dodávateľ má platené dane z pridanej hodnoty (DPH)“, a oprávňuje ju „obmedziť odpočet dane zahrnutej v nadobudnutiach daňovníkov uvedených v oddieloch B) a C) článku 6“, ak sú len čiastočne spojené so zdaniteľnou činnosťou. A existuje zníženie podľa kategórie, ktoré sa týka všetkých: vozidlo, o dve poznámky nižšie.

S týmito výnimkami neexistuje všeobecný zoznam povolených nákupov: existuje test prepojenia a tá istá položka spĺňa podmienky pre úver alebo nie v závislosti od jej zamýšľaného použitia. Pojem „priamo alebo nepriamo“ je zámerne široký: nájomné za priestory, energie alebo softvér, ktorý používate na fakturáciu, sú nepriamo súčasťou ceny toho, čo predávate, aj keď nie sú priamo dotknuté produktom.

Oslobodené a nezdaniteľné transakcie: pomerné rozdelenie

Ak všetko, čo predáte, podlieha zdaneniu, odpočet je v plnej výške. Ak časť z toho nie je, článok 14 vás nenúti vybrať si: „Ak sa uskutočňujú zdaniteľné aj oslobodené transakcie, odpočet dane z tovarov a služieb, ktoré nie sú určené výlučne pre jednu alebo druhú osobu, sa vykoná úmerne k sume zdaniteľných transakcií.“ Čo možno pripísať jednej alebo druhej osobe, sa pripíše; čo je spoločné, sa rozdelí pomerne.

Export je prípad, ktorý sa vymyká intuícii, a táto stránka sa mu už venuje v informačnom liste pre každý daňový režim: nie je zdaňovaný a NAPRIEK si stále ponechávate daňový bonus, pretože samotný článok 14 vám umožňuje odpočítať si „daň zodpovedajúcu tovarom a službám, ktoré priamo alebo nepriamo tvoria súčasť ceny vyvážaného produktu“. Preto oslobodenie od dane a export nie sú pre vašu peňaženku to isté, aj keď obe končia slovami „neúčtujete DPH“.

Vozidlo má svoje vlastné pravidlá a tie platia pre VŠETKÝCH – vrátane spoločností SAS a SRL.

Toto je kľúčová otázka – „Prispievam nákladným vozidlom spoločnosti?“ – a nedá sa na ňu odpovedať len stanovením súvislosti. Článok 14 priraďuje vozidlu konkrétnu kategóriu a táto kategória neuvádza žiadnu osobu: patrí do tej istej sekcie, ktorá práve stanovila súvislosti („za podmienok tejto sekcie“), takže sa vzťahuje na všetkých daňovníkov DPH. Patria sem SAS, SRL a živnostníci podliehajúci IRAE (daň z príjmu z hospodárskych činností).

Text: „Pokiaľ ide o daň zahrnutú do nadobudnutia vozidiel, Generálnemu daňovému riaditeľstvu (DGI) sa musí oznámiť iba daň zodpovedajúca úžitkovým vozidlám (nákladné vozidlá a dodávky) a daň zo zvyšných vozidiel, ktoré sú na základe predpisov vydaných výkonnou mocou potrebné na správu daňovníka, v každom prípade kúpna cena, značka, typ, model vozidla a účel jeho použitia.“

Sú tam dvoje dvere, nie jedny. Ak ide o úžitkové vozidlo – nákladné auto alebo dodávku – sú zahrnuté. Ak nie, sú zahrnuté iba vtedy, ak to predpisy umožňujú v rozsahu nevyhnutnom pre prevádzku daňovníka, a aj vtedy je potrebné nahlásiť DGI kúpnu cenu, značku, typ, model a zamýšľané použitie. Faktúra vystavená na meno spoločnosti neotvára ani jedny dvere.

Tieto predpisy nie sú sľubom: existujú, sú to dekrét 220/998, článok 124, a sú platné. A potvrdzujú, pre koho je toto pravidlo napísané, pretože odpočet sa vzťahuje „na nadobudnutie vozidiel daňovníkmi OKREM tých, ktoré sú uvedené v časti C) článku 6“ – teda na spoločnosti; vylučuje profesionálov iba preto, že nasledujúca poznámka to pre nich výslovne zakazuje. Tam je „úžitkové vozidlo“ definované odkazom na „kategórie ‚A‘ a ‚B‘ článku 35 dekrétu č. 96/990“ a pre všetky ostatné vozidlá sa vyžaduje, aby boli v prílohe k čestnému vyhláseniu uvedené nasledujúce informácie pre každú jednotku: „značka, typ, model vozidla, dátum nákupu, cena, číslo motora, evidenčné číslo vozidla, evidenčné číslo vozidla alebo iný ukazovateľ, ktorý umožňuje jeho individualizáciu, a konkrétna činnosť alebo činnosti, pri ktorých sa bude používať.“

Čo nezverejňujeme: ktoré konkrétne modely patria do každej kategórie podľa dekrétu 96/990. Je to samostatné nariadenie a my ho neoverujeme. Potvrdzujeme len to, na čo otázka odpovedá: pre každé vozidlo existuje zoznam a postup a nezávisia od toho, ktorú kategóriu ste si vybrali.

Druhý strih, ten, ktorý je podľa témy: vozidlá A nábytok profesionála

Ďalej článok 14 obsahuje druhú čiernu listinu s dvoma položkami a táto má svojho vlastníka: „Daňovníci, ktorí dostávajú odmenu za osobné služby poskytované mimo pracovného pomeru a neplatia daň z príjmov z hospodárskej činnosti (IRAE), si nemôžu odpočítať daň zahrnutú v ich nadobudnutí: A) vozidiel. B) nábytku a výdavkov osobnej povahy.“

Tieto dve podmienky sú kumulatívne a subjektívne: poskytovanie osobných služieb mimo pracovného pomeru A neplatenie IRAE (dane z príjmov právnických osôb). Do tejto kategórie patria samostatne zárobkovo činné osoby v rámci dane z príjmov fyzických osôb kategórie II (IRPF) a pre nich vozidlo nemá ani dvoje dvere uvedené v predchádzajúcej poznámke: nemôžu si ich odpočítať, ani si nemôžu odpočítať nábytok či osobné výdavky. Zjednodušená akciová spoločnosť (SAS), spoločnosť s ručením obmedzeným (SRL) ani živnostník podliehajúci IRAE nie sú v tomto zozname zahrnuté.

Ale to, že nie sú zahrnutí do tohto zoznamu, ich nenecháva bez akýchkoľvek odpočtov. Naďalej sa uplatňuje test prepojenia a všeobecný odpočet pre vozidlo, ktoré sa prekrývajú: vozidlo, ktoré nie je priamo alebo nepriamo súčasťou nákladov na zdaniteľné operácie, nemá nárok na odpočet a také, ktoré nie je oprávnené, ak nie je úžitkovým vozidlom alebo nespĺňa požiadavky predpisov vyžadujúcich oznámenie DGI. Jediné, čoho sa spoločnosť v súvislosti s profesionálom zbaví, je položka B), nábytok a osobné výdavky.

Pokladničný doklad bez položkovej DPH nie je platný

Daňový bonus podľa článku 14 je „daň zodpovedajúca nákupom“ a daň musí byť zahrnutá: článok 13 nariaďuje, že „výsledná suma musí byť uvedená samostatne na faktúre alebo rovnocennom doklade“. Bez položkovej DPH nie je čo odpočítať. Nejde len o technickú úpravu formátovania; daňový bonus jednoducho neexistuje.

Dva daňové režimy neúčtujú DPH na základe vzoru. Prvým je oddiel E, pretože dekrét 220/998, článok 106, stanovuje, že „vyššie uvedení daňovníci nesmú fakturovať ani vyúčtovať daň z pridanej hodnoty zodpovedajúcu ich operáciám“. Druhým je zjednodušený daňový režim (Monotributo), ktorý zákon 18.083, článok 70, definuje ako platbu „namiesto osobitných príspevkov na sociálne zabezpečenie vytvorených ich vlastnou činnosťou a všetkých bežných vnútroštátnych daní, s výnimkou daní vyberaných z dovozu“.

V prípade oddielu E nie je potrebné to ani zdôvodňovať z dokladu: posledný odsek článku 14 to rieši priamo a z pohľadu kupujúceho. „Daň zahrnutá do prevodu tovaru alebo poskytnutia služieb vykonaného daňovníkmi uvedenými v oddiele E) článku 66 hlavy 4 tohto konsolidovaného textu si kupujúci nemôžu odpočítať.“

Funguje to obojsmerne a je dôležité pochopiť to PRED výberom daňového režimu. Ak od nich nakúpite, tento nákup vám neposkytne daňový bonus. A ak ste ten, kto má nižší daňový režim, ani vaši firemní klienti nebudú mať žiadny bonus – pri rovnakej katalógovej cene ste pre nich drahší ako konkurent vo všeobecnom daňovom režime – a navyše sa DPH z vašich vlastných nákupov stáva pre vás nákladom: Hlava 10, článok 21 uvádza, že ak vznikne prebytok, „nebude to viesť k daňovému bonusu“.

Overené podľa normy a postupu 2026-08-10Časy spracovania a výšky kolkovného sa menia podľa uznesenia: pred odoslaním akejkoľvek žiadosti si ich, prosím, overte na odkaze.

Podpora, ktorá skutočne existuje

S aktuálnym dátumom uzávierky. Nezverejňujeme žiadne sadzby BROU pre firmy. BROU ich nezverejňujea každá suma, ktorá koluje, je vymyslená.

ProgramZostávaŠtát
ANDE Seed 2026Nevratná suma do 1.000.000 USD (do 400.000 USD bez účtovníctva). Vyžaduje sa fakturácia ≤ 2.000.000 USD za 6 mesiacov.
Otvorené — zatvorené 06/10/2026
Validácia nápadov (VIN) 2026Nevratná suma do 200.000 USD, 90 % vopred.
Otvorené — zatvorené 21/07/2026
ANII — Inovatívne podnikyDo 80 % projektu, maximálne 3.000.000 USD. Vyžaduje sa fakturácia ≤ 2.400.000 USD.
Trvalé okno
SiGa (záruka)Pokrýva až 70 % úveru. Žiadosť podávate V BANKE, nie cez SiGa.
Trvalý
INEFOP — Štandardný výcvikDotácia vo výške 85 % (mikropodniky), 75 % (malé podniky) alebo 60 % (stredné podniky) – súčasná sieť má päť úrovní: 85/75/60/40/50. Vyžaduje sa certifikát MSP.
Trvalý
Certifikát pre malé a stredné podniky (DINAPYME)Zadarmo. Odblokuje INEFOP, Prodiseño a PIADE.
Trvalý
Verejné obstarávanie pre malé a stredné podnikyPreferenčná marža 8 – 16 % a rezerva 10 % z výzvy.
Trvalý

Čo nemôžeme potvrdiť

Toto je najcennejšia časť tejto stránky a tá, ktorú nepíše žiadna content farma. Tu končia overiteľné informácie oproti primárnemu zdroju. Čo bude ďalej, nevieme. A preto sme to nevymysleli.

Môže byť freelancer poskytujúci čisto služby uvedený v doslovnom E?

Nevieme. Toto pravidlo vylučuje príjmy z iných než podnikateľských činností a čisto osobné služby sa považujú za príjem zo zamestnania; rozhodnutie DGI 4761 naznačuje opak. V praxi sa to robí masívne. Preto to označujeme ako „sivú zónu“ a nikdy to neodporúčame, bez ohľadu na to, aké lacné sa môže zdať: spoľahlivou a overenou cestou je daň z príjmu fyzických osôb (kategória II) plus DPH v rámci všeobecného režimu. Poraďte sa s účtovníkom.

Prispieva profesionál s účtom Caja (CJPPU), ktorý fakturuje prostredníctvom živnostníka, do BPS, do účtu Caja alebo do oboch?

Toto je najdrahšia otázka na stránke a my na ňu nevieme odpovedať. Živnostník nie je samostatnou právnickou osobou, takže naďalej fakturujete „vo svojom vlastnom mene“ – scenár je uvedený v článku 43 zákona 17.738. V tom istom článku sa však uvádza, že to platí „bez toho, aby boli dotknuté akékoľvek prepojenia s inými inštitúciami sociálneho zabezpečenia, ktoré sa môžu uplatniť“, bez toho, aby sa špecifikovalo, kedy sa môžu uplatniť. Žiadne nariadenie tento rozpor nerieši a CJPPU (Správcovia dôchodkových fondov provincie Buenos Aires) nezverejňuje svoju stupnicu. Preto, ak zaškrtnete toto políčko, neposkytneme vám celkovú sumu v rámci ŽIADNEHO systému: vymyslené číslo v oboch smeroch by bolo horšie, ako keby sme vám neposkytli vôbec nič.

Aké kvalifikácie presne pokrýva Profesionálny fond?

Zoznam nie je v zákone uvedený. Článok 42 zákona 17.738 sa vzťahuje na povolania podľa predchádzajúceho systému (zákon 12.997, splatný prostredníctvom IMPO) plus tie, ktoré založila správna rada dôchodkového fondu, a zákon 20.410 (2025) ich neuvádza. Neexistuje žiadny oficiálny zoznam na bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy ani impo.com.uy. Môžeme však potvrdiť, že vývojár softvéru BEZ uznaného titulu prispieva do BPS: BPS definuje „neprofesionála“ na základe činnosti „bez ohľadu na to, či má univerzitný titul“.

Je SA vylúčená z doslovného E?

Mnohé štúdie to potvrdzujú. V súčasných predpisoch sme nenašli žiadne takéto vylúčenie: Časť E uvádza štyri vylúčenia, žiadne nie na základe právnej formy, a DGI opisuje režim ako uplatniteľný na „malých daňovníkov akejkoľvek právnej formy“. Je to dosť akademické – spoločnosť platí ICOSA bez ohľadu na to – ale nebudeme opakovať tvrdenie, ktoré sme nedokázali overiť.

Existuje ešte „Business in a Day“?

Nepotvrdzujeme to ani jedným, ani druhým spôsobom. Stránky katalógu nie sú publikované (HTTP 403) a aplikácia je stále aktívna bez oficiálneho oznámenia o ukončení jej podpory.

Koľko stojí notár na kľúč alebo „hotový notársky úrad“?

Nikto nezverejňuje ceny. Notárske poplatky, cena už založenej spoločnosti, poplatky BROU pre firmy a náklady na druhé uverejnenie v súkromných novinách podliehajú trhovým cenám. Žiadne z nich si nevymýšľame, a preto sú „počiatočné náklady“ pre spoločnosť s ručením obmedzeným a spoločnosť, ktoré vidíte vyššie, iba vládnou časťou.

Koľko prispieva zamestnanec v oblasti osobných služieb v Literal E na dôchodkové dávky?

BPS necháva túto bunku v kategórii 1 svojej tabuľky odstupňovaných príspevkov doslova prázdnu. Mohli by sme to vypočítať, ale nie je to zverejnené a my sme to nevymysleli. Preto uvádzame cestu k dani z príjmu fyzických osôb (IRPF) kategórie II bez odstupňovaných príspevkov, čo bolo overené: zľava na prvé 3 roky podľa zákona 19.889 je výhodou SEKCIE E a končí vstupom do všeobecného režimu DPH. Zjednodušený daňový režim (Monotributo) má svoju vlastnú samostatnú zľavu podľa zákona 19.942 s dvoma úrovňami: 25 % v prvom roku a 50 % v druhom.

A čo krytie FONASA pre partnera v de facto partnerstve?

Tabuľka BPS pre tento obrázok zobrazuje jednu sumu na člena BEZ stĺpca FONASA: zobrazujeme dôchodok + FRL. Nevieme, či má člen nárok na poistenie ani koľko by ho to stálo, preto odporúčame, aby v prípade, že je oprávnený, skutočný príspevok bol VYŠŠÍ, ako vidíte.

Sú údaje IRAE a IRPF, ktoré uvádzajú, presné?

Nie: sú zámerne stanovené ako strop. Z predpokladanej dane z príjmu právnických osôb (IRAE) neodpočítavame platy vlastníkov alebo partnerov, čo umožňuje článok 64, pretože sa nepýtame, či si vyplácate plat sami. Z dane z príjmu fyzických osôb (IRPF), ktorá sa odpočítava sadzbou 14 % alebo 8 %, neodpočítavame odpočítateľné položky (príspevky, vyživované deti). V oboch prípadoch je to, čo by ste v skutočnosti zaplatili, MENEJ, ako ukazujeme – nikdy nie viac. Radšej sa snažíme byť opatrní, aby ste sa nedostali do zlej situácie.

Vypočítava sa limit 4.000.000 UI z toho, čo ste fakturovali tento rok alebo minulý rok?

Pokiaľ ide o predchádzajúci rok: Dostatočné účtovníctvo sa stáva povinným, „keď príjem z predchádzajúceho roka prekročí“ prahovú hodnotu, takže daňový režim v tomto roku závisí od vašich príjmov z predchádzajúceho roka. Formulár zohľadňuje iba vaše odhadované príjmy za dnes, nie za predchádzajúci rok: ak sa blížite k prahovej hodnote, berte výsledok ako orientačný bod na potvrdenie vašej skutočnej situácie s účtovníkom, nie ako definitívny záver.

Koľko administrátorov môže mať SAS?

Neexistuje žiadny zákonný maximum. Zákon 19.820, článok 30, stanovuje, že zastupovanie je „v rukách jednej alebo viacerých osôb“ bez obmedzenia a stanovy ho definujú. Štandardne predpokladáme 1 (zvyšok z článku 29), ale každý aktívny správca prispieva k BPS: ak ich chcete vymenovať viacero, dajte nám vedieť pri doladení, pretože to zmení náklady.

Existujú nejaké podmienky zjednodušeného daňového režimu, ktoré odporúčateľ nekontroluje?

Áno, tri, pretože vám tieto otázky nekladieme a nevytvárame medzeru v legislatíve bez potrebných informácií: nekontrolujeme, či máte viac ako jeden stánok alebo prevádzku súčasne (zákon 18.083 čl. 71 písm. B), ani či vykonávate inú činnosť s príspevkami zamestnávateľa (článok 71 písm. C), ani – v prípade zjednodušeného daňového režimu pre malé podniky – či je vašou činnosťou domáce služby alebo stavebníctvo, ktoré sú vylúčené (vyhláška 220/012 čl. 2). Ak sa na vás niektorý z týchto bodov vzťahuje, zjednodušený daňový režim nemusí byť vhodný, aj keď to odporúčateľ neuvedie: overte si to u BPS alebo účtovníka.

Často kladené otázky

Primárne zdroje

62 zdrojov, všetky oficiálne (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Žiadny právny údaj na tejto stránke – limity, príspevky, sadzby – nie je zverejnený bez jedného z týchto zdrojov; výšky podpory zahŕňajú vlastný dátum overenia na webovej stránke každej agentúry. Posledné overenie: 2026-07-13.

  • BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · overené 2026-07-13
  • BPS — Zjednodušený daňový limit pre jednu osobu (ZI) · Zjednodušený daňový limit pre jednu osobu 2026 · Zjednodušený daňový limit pre de facto spoločnosti 2026 · Zjednodušený daňový limit pre majetok v zjednodušenom daňovom režime 2026 · overené 2026-07-13
  • BPS — Úplne zjednodušený daňový režim bez FONASA · Úplne zjednodušený daňový režim s FONASA, s deťmi · Úplne zjednodušený daňový režim s FONASA, s manželom/manželkou a deťmi · Zjednodušený daňový režim, dôchodok + FRL na partnera · BPS — Zjednodušený daňový režim · overené 2026-07-13
  • BPS — Úplný zjednodušený daňový režim s FONASA, bez manžela/manželky alebo detí · Úplný zjednodušený daňový režim s FONASA, s manželom/manželkou · overené 2026-07-13
  • BPS — Monotributo rok 1 (25 %), bez FONASA · Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, s deťmi · Monotributo rok 1 (25 %), s FONASA, s manželom/manželkou a deťmi · Monotributo rok 2 (50 %), bez FONASA · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, s deťmi · Monotributo rok 2 (50 %), s FONASA, s manželom/manželkou a deťmi · Monotributo de facto spoločnosť, rok 1 (25 %): dôchodok + FRL na partnera · Monotributo de facto spoločnosť, rok 2 (50 %): dôchodok + FRL na partnera · overené 2026-07-13
  • BPS — Monotributo 1. rok (25 %), s FONASA, bez manžela/manželky alebo detí · Monotributo 1. rok (25 %), s FONASA, s manželom/manželkou · Monotributo 2. rok (50 %), s FONASA, bez manžela/manželky alebo detí · Monotributo 2. rok (50 %), s FONASA, s manželom/manželkou · overené 2026-07-13
  • BPS — Sociálna monotax 1. rok (25 %), bez FONASA · Sociálna monotax 2. rok (50 %), bez FONASA · Sociálna monotax 3. rok (75 %), bez FONASA · BPS — Sociálna monotax · overené 2026-07-13
  • BPS — BPS živnostník (11 BFC, FONASA, slobodný) · BPS živnostník s deťmi · BPS živnostník s manželom/manželkou · BPS živnostník s manželom/manželkou a deťmi · BPS vlastník, ktorý už prispieva do FONASA prostredníctvom zamestnania · BPS partner v spoločnosti s ručením obmedzeným s činnosťou (15 BFC, bez FONASA) · BPS partner v de facto spoločnosti bez vyživovaných osôb (11 BFC, bez FONASA) · BPS správca SAS (15 BFC, povinné FONASA) · BPS správca SAS s deťmi · BPS správca SAS s manželom/manželkou · BPS správca SAS s manželom/manželkou a deťmi · Dôchodok + FRL za osobné služby (11 BFC, stĺpec SS 9/SS 99) · BPS — Priemysel a obchod (príspevok na partnera) · BPS — Priemysel a obchod (príspevky od majiteľov podnikov) · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS živnostník, 1. rok (zákon 19.889) · BPS živnostník, 1. rok, s deťmi · BPS živnostník, 1. rok, s manželom/manželkou · BPS živnostník, 1. rok, s manželom/manželkou a deťmi · BPS živnostník, 2. rok · BPS živnostník, 2. rok, s deťmi · BPS živnostník, 2. rok, s manželom/manželkou · BPS živnostník, 2. rok, s manželom/manželkou a deťmi · BPS živnostník, 3. rok · BPS živnostník, 3. rok, s deťmi · BPS živnostník, 3. rok, s manželom/manželkou · BPS živnostník, 3. rok, s manželom/manželkou a deťmi · BPS vlastník s FONASA z dôvodu zamestnania, 1. rok (zákon 19.889) · Držiteľ BPS s FONASA na jedno zamestnanie, 2. rok · Držiteľ BPS s FONASA na jedno zamestnanie, 3. rok · overené 2026-07-13
  • BPS — Výška odpočítateľných výdavkov (IRPF kat. II) · Mesačné nezdaniteľné minimum (7 BPC) · Sadzba dane z príjmu fyzických osôb kat. II 2026 · BPS — Sadzby dane z príjmu fyzických osôb 2026 · overené 2026-07-13
  • BPS — Základ FONASA = fakturované bez DPH × 70 % (IRPF) · overené 2026-07-13
  • BPS — Osobná sadzba FONASA bez manžela/manželky alebo detí (základ > 2,5 BPC) · Osobná sadzba FONASA s deťmi · Osobná sadzba FONASA s manželom/manželkou · Osobná sadzba FONASA s manželom/manželkou a deťmi · overené 2026-07-13
  • BPS — Minimálny mesačný príspevok do FONASA, exkluzívna činnosť (75 % CPE, dekrét 25/026) · Minimálna ročná fakturácia (30 BPC) na udržanie pokrytia FONASA · overené 2026-07-13
  • BPS — BFC fiktívneho odchodu do dôchodku monotributa (na rozdiel od 11 BFC unipersonálneho) · overené 2026-07-13
  • BPS — Lehota na nahlásenie nečinnosti pre BPS (kalendárne dni od dátumu nečinnosti) · Dĺžka nečinnosti, od ktorej BPS vyžaduje dodatočnú dokumentáciu (dni) · Svedkovia notársky overeného vyhlásenia, ktorých BPS akceptuje, ak neexistuje osvedčenie · BPS — Nečinnosť živnostníka poskytujúceho osobné služby · overené 2026-08-10
  • BPS — Po sebe idúce mesiace bez platby, po ktorých BPS automaticky deaktivuje monotributistu · BPS — Ukončenie neaktívneho monotributistického živnostníka z úradnej moci · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS — Deaktivovať spoločnosti · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS — Nečinnosť zjednodušenej akciovej spoločnosti (SAS) · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS — Nečinnosť partnera · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS — Ukončenie činnosti živnostníka · overené 2026-08-10
  • BPS — BPS — Osobitné situácie pre ukončenie činnosti živnostníka · overené 2026-08-10
  • DGI — Indexovaná jednotka (13/07/2026) · UI pre 01/01/2026 (nastavuje limity 2026) · overené 2026-07-13
  • DGI — Literal Cap E (UI) · Literal Cap E 2026 · DGI — Príjmový strop, malé podniky · overené 2026-07-13
  • DGI — Minimálna sadzba DPH 2026 · Minimálna sadzba DPH v roku 1 (25 %) · Minimálna sadzba DPH v roku 2 (50 %) · overené 2026-07-13
  • DGI — Strop: 3,3 % z mesačných príjmov s elektronickou faktúrou · DGI — Výhody elektronickej faktúry (3,3 %) · overené 2026-07-13
  • DGI — ICOSA pri založení (iba SA) · Ročná ICOSA (iba SA) · DGI — ICOSA 2026 · overené 2026-07-13
  • DGI — DGI — Ak daňovník nemá žiadne tržby, môže prestať platiť minimálnu DPH? · overené 2026-08-10
  • gub.uy — Postupy — Profesionálna pečiatka (živnostník) · Pečiatky SRL (bez publikácií alebo notára) · DGI/BPS — Registrácia živnostníka · overené 2026-08-10
  • gub.uy — Postupy — Štátne náklady na digitálny SAS (DGR + DGI + BPS) · Postup digitálneho SAS · overené 2026-07-13
  • gub.uy — Postupy — Lehota na oznámenie DGI a BPS o zrušení (kalendárne dni od dátumu zrušenia) · gub.uy — Zrušenie živnostenského podniku (DGI a BPS) · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Prahová hodnota, nad ktorou je povinné dostatočné účtovníctvo a predpokladaný IRAE prestáva byť k dispozícii (UI, príjem z predchádzajúceho roka) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Ročný príjem z osobných služieb, nad ktorým je od prvého mesiaca nasledujúceho roka povinný IRAE (Internal Revenue Day - daň z príjmu, príjem za rok, záverečný príspevok) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Príjem, pod ktorým sú zisky rozdelené súkromnými spoločnosťami a SAS oslobodené od IRPF (UI) · overené 2026-07-25
  • IMPO — predpisy — Maximálna plocha priestorov (monotributo) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zjednodušený daňový režim: maximálny počet spoločníkov v de facto spoločnosti bez rodinných väzieb (článok 70 písm. B) · Zjednodušený daňový režim: maximálny počet spoločníkov v de facto spoločnosti zloženej výlučne z rodinných príslušníkov (článok 70 písm. C) · Zákon 18.083 články 70 – 84 · Zákon 18.083 článok 70 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — MIDES Social Monotax: maximálny počet partnerov v združení (článok 1 písm. B) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Minimálny počet osôb potrebný na existenciu obchodnej spoločnosti (zákon 16.060 článok 1) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Základná sadzba DPH · Minimálna sadzba DPH · overené 2026-07-25
  • IMPO — predpisy — Sadzba IRAE · Hlava 4 (IRAE) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Daň z príjmu fyzických osôb kategórie I z dividend · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Lehota na predloženie čestného vyhlásenia o nevykonávaní praxe Najvyššiemu súdu USA (dni) · Zákon 17.738 čl. 65 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Rozsah fiktívneho IRAE (vyhláška 150/007, článok 64) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 18.874 · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Vyhláška 220/012 (nariadenia) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 17.738 čl. 43 – chránená odborná činnosť (CJPPU) · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Hlava 4 článok 66 písm. S · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Vyhláška 150/007 čl. 6 · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 16.060 články 36 – 43 · Zákon 16.060 · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 16.713 čl. 172 — príspevok partnera, ktorý vykonáva činnosť · Zákon 16.713 čl. 172 — 15 BFC na partnera, ktorý vykonáva činnosť · Zákon 16.713 čl. 172 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Zákon 19.820 · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 19.820 čl. 29 – správny orgán · overené 2026-07-13
  • IMPO — predpisy — Zákon 19.820 čl. 43 — príspevky správcu na sociálne zabezpečenie · Zákon 19.820 čl. 43 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Vyhláška 220/998 čl. 106 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Hlava 10 článok 21 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Zákon 16.713 čl. 171 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Zákon 18.083 čl. 75 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Zákon 17.738 čl. 64 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Hlava 10 článok 14 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Hlava 10 článok 13 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Hlava 10 článok 6 písm. C · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Hlava 10 článok 5 · overené 2026-08-10
  • IMPO — predpisy — Vyhláška 220/998 čl. 124 · overené 2026-08-10