kreditné karty

OCA alebo ANDA: Ktorá kreditná karta poskytuje viac cashbacku?

OCA a ANDA sú prakticky na rovnakej úrovni (59 až 55 bodov): rozhodnutie nie je založené na priemere, ale na tom, ktorá z nich vyhráva v oblastiach, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. OCA vyniká v sieti, uplatňovaní a flexibilite. ANDA vyhráva v akumulácii bodov a pokrytí. OCA je pre: tých, ktorí často nakupujú v miestnych kamenných obchodoch a plánujú si nákupy na dni s najväčšími zľavami (piatky, 20 %). Pre tých, ktorí hľadajú viac bodov, sa to neoplatí: hodnota spočíva v zľave. ANDA je pre: členov ANDA, ktorí využívajú výhody spoločenských zmlúv, bezúročných splátok a medzinárodnej karty bez ročného poplatku alebo poplatkov za zahraničné transakcie.

Náprava po náprave

Vernostné programy sa porovnávajú na základe toho, čo skutočne ponúkajú: koľko bodov nazbierate, hodnota každého bodu, aké ľahké je ich uplatniť, aké zľavy poskytujú a náklady na vedenie karty. Rozdiel menší ako 5 bodov sa považuje za remízu: skóre je výskumné hodnotenie, nie desatinné meranie.

Os (hmotnosť)OCAANDAVýhra
Akumulácia (25 %)3045ANDA
Zľavová sieť (25 %)8668OCA
Výmena (20 %)6045OCA
Náklady (15 %)6262Remíza
Flexibilita (8 %)6248OCA
Pokrytie (7 %)5562ANDA
Celkové skóre5955Remíza

Dáta vedľa seba

FaktOCAANDA
VysielačOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané spoločnosťou OCA Dinero Electrónico S.A.Národná asociácia pridružených spoločností (ANDA)
SieteMastercard, VisaVízum, Iné
Bodový programMetropolitné oblasti (bodový program OCA) + rozsiahla sieť zliavDale (vernostný program so zhromažďovaním bodov)
Ako sa hromadíOCA Blue: 1 Metro za každých minutých $U 120, podľa aktuálnej karty od 15/09/2026 (predchádzajúca, platná od 01/10/2025, uvádzala 1 Metro za každých minutých $U 104). V kombinácii s hodnotou uplatnenia palivových poukážok $U 0,20 za Metro je návratnosť pre OCA Blue približne 0,17 % z výdavkov (bola približne 0,19 %), najnižšia v sade. Pri kreditnej karte OCA zostáva sadzba za peso nezverejnená (kreditná karta Mastercard platná od 01/09/2026 Metro neuvádza) a líši sa v závislosti od kampaní x2/x3. Platby, výbery hotovosti, poplatky za kartu, amortizovateľné pôžičky a refinancovanie sa v Metro neakumulujú; pri karte OCA VISA sa akumulujú iba miestne výdavky, nie nákupy v zahraničí.Sadzba sa zverejňuje pre jednotlivé služby: pri kreditnej karte sa každý utracený $U 40 = bod 1; pri pôžičkách sa každý požadovaný $U 125 = bod 1; pri výberoch hotovosti sa každý vybratý $U 125 = bod 1; pri zálohách na dôchodok sa body 4 za zálohu; v cestovnom ruchu, lekárňach, lekárskych a zubných klinikách a iných miestnych podnikoch sa každý $U 40 = bod 1; v zárukách prenájmu sa body 1.000 za rok zmluvy v čase podpisu alebo obnovenia, iba pre zmluvy od 01/01/2026. Body sa pripisujú denne, s maximálnym časom spracovania počas pracovných hodín 72.
Aká je hodnota bodu?Výkupná hodnota v palivových poukážkach je $U 0,20 za Metro. Táto hodnota je odvodená zo samotnej tabuľky Metro: $U 500 pre merače 2.500, $U 1.500 pre merače 7.500 a $U 1.000 nafty pre merače 5.000 – všetky tri pomery dávajú presne $U 0,20. Existuje však výmena, ktorá prináša viac ako dvojnásobný výnos, ako je uvedené v Často kladených otázkach o Metro (čítajte na 22/9/2026): Merače 2.000 rušia štvrťročné náklady na kartu Mastercard alebo Visa, ktoré sú UI 130 (≈ $U 864 s UI od 22/9/2026) alebo ≈ $U 0,43 za Metro; zatiaľ je to možné iba osobne v pobočkách OCA alebo Metro alebo prostredníctvom 1730 a iba v prípade, že náklady už boli vyúčtované. Dajte si pozor na „hodnotu metra“ vytlačenú v predchádzajúcom cenníku (vo verzii 04/08/2026 to bola U 52 / US$ 1,30; v cenníku 2019 to bola U 37 / US$ 1,5, odkiaľ pochádza aj údaj, ktorý sme zverejnili skôr): tento údaj je referenčným cestovným, mierou nahradenia chýbajúcich lístkov metra za peniaze, NIE tým, čo metro prinesie pri uplatnení. Jeho kombinácia s akumulačnou mierou by poskytla návratnosť 50 %, čo je absurdné.Peňažná hodnota bodov Dale nie je zverejnená: táto informácia bráni výpočtu skutočného výnosu. Zverejnené je, že body vypršia 24 mesiacov od ich získania a je možné ich uplatniť na stránke andatienda.com.uy.
Ako uplatniťKarty Metro je možné uplatniť na palivové poukážky (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 alebo Diesel) na čerpacích staniciach DISA v celej krajine, na propánové nádrže a ich doplnenie Riogas, na dobitie mobilných telefónov, na lístky do kina v hotovosti + formát Metro (2D $U 260 + 360 Metro), na cesty cez Hiperviajes a – pri najlepšej ponuke na uplatnenie – na štvrťročnú cenu samotnej karty Mastercard alebo Visa v kariet 2.000 Metro. Na uplatnenie je potrebné mať aktuálne produkty OCA. Dôležitá oprava: Karta OCA Blue tiež zhromažďuje a uplatňuje karty Metro (držitelia karty si stanovujú vlastnú sadzbu, 1 Metro za $U 120 od 15/09/2026); nie je to karta „iba so zľavou“.Vymeňte si body za exkluzívne produkty, zľavy a výhody v obchode „Dale“ (andatienda.com.uy).
ZľavyRozsiahla sieť: 20% v piatok s kreditom + 12 splátky každý deň, limit 5.500 USD na účet mesačne u zúčastnených obchodníkov, podľa stránky výhod OCA (platné od 1/6/2026 do 31/5/2027). Výpočet menia tri podmienky: dodatočných +5% pri platbe cez aplikáciu OCA, Apple Pay alebo Google Pay má svoj vlastný limit 500 USD mesačne, ktorý sa rozdeľuje medzi všetky aktívne akcie aplikácie OCA; splátky 12 sú exkluzívne pre Mastercard; a akcia sa nevzťahuje na nákupy uskutočnené prostredníctvom Mercado Pago ani ju nemožno kombinovať s inými zľavami. Okrem toho 10% denne u vybraných obchodníkov a zľavy 10% – 30% na potraviny, módu, elektroniku a vzdelávanie.„Zľavové dni“ podľa kategórie pre členov; dohody v oblasti vzdelávania, športu, zdravia, domácnosti a rekreácie. S predplateným programom DEANDA máte zo zákona prístup k zľavám na DPH: −2 bodov v obchodoch so zmiešaným tovarom a −9 bodov v reštauráciách až do výšky 30/4/2027 (Vyhláška 235/026; DGI konzultovalo 23/10/2026), pričom 7,38 % z celkovej sumy pre daňovníkov s minimálnou DPH. Tiež vrátenie IMESI na čerpacích staniciach v pohraničnej oblasti. Splátky 2 až 6 alebo až 12 bez príplatku u zúčastnených obchodníkov. Karta ANDA VISA je medzinárodná, bez ročného poplatku, bez provízie za medzinárodné nákupy alebo výbery hotovosti v zahraničí, s preferenčným výmenným kurzom definovaným ANDA a akceptovanou v celej sieti VISA (viac ako 45.000 obchodníkov v krajine); stará karta ANDA funguje naďalej, kým nie je nahradená.
NákladyVýpis z karty Mastercard platný od 01/09/2026 a dokument „Aktuálne sadzby“ od 15/09/2026: servis karty OCA UI 130 za štvrťrok vrátane DPH (UI 520 za rok, ≈ $U 3.456 s UI od 22/9/2026), UI pre ďalšieho manžela/manželku 0, UI pre ďalšie dieťa/iné 65 za štvrťrok vrátane DPH, náhradný UI 130, obnovený UI 0; UI Visa International 130 za štvrťrok a UI Visa Gold 162,50 za štvrťrok (≈ $U 4.320 za rok), obe vrátane DPH, podľa „Aktuálnych sadzieb“. Použitie karty v zahraničí 2,44 % vrátane DPH; výber v zahraničí USD 2,459 + DPH; poistenie zostatkov 0,4 % vrátane DPH (maximálny UI 50). Financovanie zostatku: dva dokumenty v OCA neuvádzajú to isté – brožúra 01/09/2026 uvádza 64 % RPSN + DPH v pesos (12 % v dolároch), zálohu 80 % + DPH a oneskorenú platbu 75 % + DPH (13 % v dolároch); dokument „Aktuálne sadzby“ v 15/09/2026 uvádza 63 % (12 % v dolároch), 80 % a oneskorenú platbu 72 % (13 %). Obe sadzby zverejňujeme, kým ich OCA nezjednotí. Sankcie: za úplnú platbu do 48 hodín od dátumu splatnosti UI 50 + DPH, za oneskorenú platbu UI 50 + DPH; zasielanie výpisu z účtu UI 10 + DPH mesačne (voliteľné); Neopodstatnené poplatky 10% + DPH z kupónu, minimálne $100 / US$ 4 a maximálne $600 / US$ 15; výbery z bankomatov a pobočiek OCA $0. OCA Modrá: $0 na hlavnú kartu, dodatočnú kartu, vedenie účtu, nízka priemerná provízia a výmena až do 2ª, ale účtuje 0,35% + DPH z faktúrovanej sumy za platby v inkasných sieťach a má denné limity $U 20.000 / US$ 500 na miestne a medzinárodné nákupy a $U 20.000 / US$ 520 na výbery.Karta nemá žiadny ročný poplatok (ani karta ANDA, ani karta ANDA VISA) a ďalšie karty sú bezplatné. Financovanie nákupu je k dispozícii s ročnou efektívnou úrokovou sadzbou (AER) 27,30 % + DPH, podľa oficiálneho informačného listu recenzovaného na 22/9/2026 (recenzia na 17/8/2026 uvádza 27,40 %), čo je najnižšia sadzba v nebankovom segmente s veľkým rozdielom. Platia členské poplatky: Riadny člen $U 831, Predplatiteľský člen 50 UI (približne $U 332 s UI od 22/9/2026) pre kategórie cestovného ruchu a financií a pohrebné služby $U 132 vrátane DPH. Výbery z pôžičiek je možné uskutočniť v bankomatoch Abitab, Redpagos, Banred a v pobočkách ANDA. Kartu je možné získať, aj keď ste uvedení v Clearing de Informes (v závislosti od vašej úverovej histórie, prípadne so zárukou) a platby sa vykonávajú prostredníctvom zrážok zo mzdy.
Potvrdené údajeÁno, podľa oficiálneho zdroja.Čiastočné

Za a proti

OCA — Merač programu (metre)

Nebankový emitent · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue vydané spoločnosťou OCA Dinero Electrónico S.A.

V prospech

  • Najväčšia sieť zliav vo fyzických predajniach na lokálnom trhu
  • 20% zľava v piatok + 12 splátok je jednou z najagresívnejších akcií v Uruguaji.
  • Karty Metro nemajú expirujúcu platnosť a sú prevoditeľné medzi kartami VISA OCA, OCA Blue a OCA toho istého držiteľa.
  • Konkrétna a užitočná výmena: poukážky na palivo na čerpacích staniciach DISA, kanistre Riogas, dobitie mobilného telefónu, lístky do kina a cestovné lístky a štvrťročné náklady na samotnú kartu (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD za Metro)
  • Extra 5 % s digitálnou peňaženkou; široko používaný nebankový vydavateľ

Proti

  • Metro ponúka veľmi malú návratnosť: s jedinou zverejnenou sadzbou (OCA Blue, 1 Metro každý $U 120 od 15/09/2026) a výmenou paliva $U 0,20 za Metro je návratnosť ≈ 0,17 % z nákladov, čo je jedna šestina z ~1 % bankových programov; ani platba kartou s Metro ($U 0,43) nedosiahne 0,4 %.
  • Miera akumulácie kreditných kariet OCA nie je zverejnená a líši sa v závislosti od kampane x2/x3
  • Žiadny cashback: výhodou je zľava podmienená dňami/predajňami a s limitmi (5.500 USD mesačne a 500 USD navyše za aplikáciu)
  • 5% zľava na aplikáciu, 12 splátok (iba Mastercard) a vylúčenie nákupov cez Mercado Pago znižujú hodnotu hviezdičkovej akcie.

ANDA — kreditná karta ANDA + program Dale + predplatená karta DEANDA

Družstvo · Národná asociácia pobočiek (ANDA)

V prospech

  • Karta bez ročného poplatku (ANDA a ANDA VISA) a ďalšie karty bez poplatku
  • Najlacnejšie financovanie v nebankovom segmente: 27,30 % + DPH, v porovnaní so 63 – 64 % od OCA, 63,56 % od Pronto! a 107 % od Passcard.
  • Miera akumulácie publikovaná pre jednotlivé služby a najhustejšia v bodoch na váhu množiny (U 40 = 1 bod)
  • Karta ANDA VISA je medzinárodná a neúčtuje si províziu za nákupy ani výbery v zahraničí.
  • Kooperatívny model so sociálnymi dohodami (vzdelávanie, zdravotníctvo, šport) okrem karty
  • Je prístupný počas vymazávania správ.

Proti

  • Na prístup k všetkým výhodám je potrebné členstvo (členský poplatok: 831 USD pre riadnych členov, 50 USD pre predplatiteľov).
  • ANDA nezverejňuje peňažnú hodnotu bodov Dale: viete, koľko bodov získate, nie akú majú hodnotu.
  • Body Dale vypršia po 24 mesiacoch a ich uplatnenie je obmedzené na andatienda.com.uy
  • Zrážky zo mzdy viažu kartu k pracovnému alebo dôchodkovému pomeru.

Naše čítanie každého z nich

OCA

Najväčšia korekcia z preskúmania 17/8/2026 zostáva v platnosti. Hodnotenie ocenilo Metro na $U37 s použitím „hodnoty Metro“ z cenníka cestovného, ktorá je referenčným číslom cestovného a nie hodnotou uplatnenia: tri pomery palivových poukážok zverejnené samotnou spoločnosťou Metraje ($U500 za 2.500 Metro a ekvivalenty) prinášajú $U 0,20 za Metro. Pri jedinej zverejnenej sadzbe (OCA Blue, 1 Metro, každá $U120 od 15/09/2026, predtým $U104) je skutočný výnos ~0,17 %, takže akumulácia zostáva na 30. Uplatnenie sa zvyšuje z 58 na 60 pri 22/9/2026, pretože Metraje zverejňuje lepšiu sadzbu uplatnenia ako poukážky: 2.000 Metro platia štvrťročné náklady na kartu (UI 130), teda $U 0,43 za Metro. Flexibilita v 62, pretože karty Metro nemajú expiráciu a sú prenosné medzi kartami držiteľa karty, je lepšia ako u takmer celej sady. Sieť zliav zostáva jej skutočnou silnou stránkou.

ANDA

Tri úpravy smerom nahor na základe oficiálnych zdrojov. Náklady sa zvyšujú zo 45 na 62: karta nemá ročný poplatok, ďalšie karty sú bezplatné a RPSN 27,30 % + DPH (karta 22/9/2026) je zďaleka najlacnejšia v nebankovom segmente (OCA, 63-64 %, Passcard 107 %). Krytie sa zvyšuje zo 45 na 62, pretože karta ANDA VISA je medzinárodná, využíva sieť VISA a nemá žiadnu províziu za nákupy ani výbery v zahraničí. Akumulácia sa zvyšuje zo 35 na 45, pretože sadzba programu Dale je zverejňovaná pre každú službu (40 = 1 bodov s kartou) a ďalej sa nezvyšuje, pretože ANDA stále nezverejnila hodnotu bodov: bez toho nie je možné vypočítať skutočný výnos. Záťažou naďalej zostáva členský poplatok, nie samotná karta.