Η αγορά μεταχειρισμένων αυτοκινήτων στην Ουρουγουάη
Τι πωλείται σήμερα, σε ποια τιμή, πόσο χάνει κάθε μοντέλο ετησίως και πού υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης; Προέρχεται από 19.788 διαφημίσεις Τρέχουσες καταχωρίσεις για μοντέλα 960, διαβάζονται καθημερινά στο Mercado Libre, στο Facebook Marketplace και σε οκτώ ιστότοπους αυτοκινήτων και αγγελιών. Δεδομένα από 6 Νοεμβρίου 2026.
Αυτό μετρά την προσφορά, όχι τις πωλήσεις. Κανείς στην Ουρουγουάη δεν δημοσιεύει πόσα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα πωλούνται ανά μοντέλο, οπότε όταν λέει εδώ «το μοντέλο με τις περισσότερες διαφημίσεις» εννοεί αυτό και τίποτα περισσότερο: θα μπορούσε να είναι το μοντέλο με τις περισσότερες πωλήσεις ή αυτό που είναι πιο δύσκολο να πουληθεί.
Η αγορά σε έξι αριθμούς
Τρέχουσες ειδοποιήσεις
19.788
80 μάρκες
Τιμή μεσαίας κατηγορίας
US$ 12.500
p25 8.900 $ ΗΠΑ · p75 18.000 $ ΗΠΑ
Μεσαία χιλιόμετρα
107.000 χλμ.
από αυτούς που το αναφέρουν
Πουλάει μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων
48 %
52% ιδιοκτήτης
Η τιμή άλλαξε
316
σε 7 ημέρες
Τι λένε τα δεδομένα
Και για τις δύο πλευρές
Τα μεγάλα αυτοκίνητα αποσβένονται πολύ πιο γρήγορα.
Τα μοντέλα με τιμή άνω των 22.000 δολαρίων ΗΠΑ χάνουν το 10,0% της αξίας τους ανά έτος ηλικίας, ενώ εκείνα με τιμή κάτω των 12.000 δολαρίων ΗΠΑ, το 4,7%. Αν αγοράσετε ένα SUV ή ένα μεγάλο φορτηγό, ένα σχετικά καινούργιο έχει ήδη απορροφήσει το πιο ακριβό μέρος αυτής της μείωσης. Αν έχετε ένα και διστάζετε να το πουλήσετε, κάθε χρόνο σας κοστίζει περισσότερο από ό,τι θα κοστίσει σε κάποιον με ένα μικρό αυτοκίνητο.
Και για τις δύο πλευρές
Το αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων αξίζει λιγότερο από όσο φαίνεται
Σε σύγκριση με την έκδοση με μηχανικό κιβώτιο του ίδιου μοντέλου, το αυτόματο κοστίζει 4,5% περισσότερο. Σε σύγκριση με την έκδοση με μηχανικό κιβώτιο του ίδιου μοντέλου και έτους, ανεξάρτητα από το επίπεδο εξοπλισμού, κοστίζει 10,9% περισσότερο: η διαφορά οφείλεται στον βασικό εξοπλισμό. Εάν πληρώνετε αυτό το επιπλέον ποσό, φροντίστε να ελέγξετε ποια έκδοση αγοράζετε.
Και για τις δύο πλευρές
Είναι μια αγορά αγοραστών.
Από κάθε 10 καταχωρίσεις που αλλάζουν τιμή, οι 9 μειώνονται, με μέση μείωση τιμής 4,4%. Οι πωλητές καταχωρούν υψηλά και προσαρμόζονται αργότερα: οι αγοραστές έχουν περιθώριο ελιγμών και οι πωλητές κερδίζουν χρόνο καταχωρώντας τις προσφορές τους στην τιμή της αγοράς από την αρχή.
Αν αγοράσετε
Η αντιπροσωπεία αυτοκινήτων χρεώνει λίγο περισσότερο από τον ιδιοκτήτη.
Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Renault Kwid, Nissan Sentra, Nissan March y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.
Αν πουλάτε
Χιλιόμετρα ζυγίζουν λιγότερο από ένα χρόνο
Εντός του ίδιου μοντέλου και έτους, κάθε διαφορά 10.000 χλμ. προσθέτει 1,5% στην τιμή: 50.000 χλμ. περισσότερα, 7%. Ένα επιπλέον έτος ηλικίας, ωστόσο, προσθέτει 5,9%: περισσότερο από το διπλάσιο της διαφοράς τιμής ενός έτους. Για τους πωλητές: η αποκάλυψη των πραγματικών χιλιομέτρων κοστίζει λιγότερο από μια διαφήμιση που κανείς δεν μπορεί να συγκρίνει.
Πόσα αυτοκίνητα υπάρχουν σε κάθε κατηγορία τιμών;
| Κροσσός | Ειδοποιήσεις | Μέρος της αγοράς | |
|---|
| έως 5.000 δολάρια ΗΠΑ | 721 | 3,6 % | |
| 5.000 δολάρια ΗΠΑ έως 8.000 δολάρια ΗΠΑ | 3.055 | 15,4 % | |
| 8.000 δολάρια ΗΠΑ έως 12.000 δολάρια ΗΠΑ | 5.725 | 28,9 % | |
| 12.000 δολάρια ΗΠΑ έως 18.000 δολάρια ΗΠΑ | 5.323 | 26,9 % | |
| 18.000 δολάρια ΗΠΑ έως 25.000 δολάρια ΗΠΑ | 2.393 | 12,1 % | |
| 25.000 δολάρια ΗΠΑ έως 40.000 δολάρια ΗΠΑ | 1.618 | 8,2 % | |
| περισσότερα από 40.000 δολάρια ΗΠΑ | 953 | 4,8 % | |
Η μισή αγορά ζητά τιμές μεταξύ 8.900 και 18.000 δολαρίων ΗΠΑ. Ένα αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας (12.500 δολάρια ΗΠΑ) είναι μοντέλο του 2018 με 107.000 χλμ.
Με τι πωλείται: καύσιμα, ταμειακή μηχανή και ποιος το πουλάει
Καύσιμα
- Νέφτι81,8 %
- Ντίζελ5,8 %
- Δεν υπάρχουν δεδομένα5,3 %
- Ηλεκτρικός4,3 %
- Υβρίδιο2,7 %
- GNC0,1 %
Κουτί
- Εγχειρίδιο59,1 %
- Αυτόματο30,5 %
- Δεν υπάρχουν δεδομένα10,4 %
Ποιος πουλάει
- Αυτοκινητοβιομηχανία47,8 %
- Ιδιοκτήτης52,1 %
- Δεν υπάρχουν δεδομένα0,1 %
Μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων ρωτάει 3,0% περισσότερο από έναν ιδιοκτήτη για το ίδιο μοντέλο και έτος.
Τα μοντέλα με τις περισσότερες προσφορές
Και πάλι: είναι αυτά με τις περισσότερες καταχωρίσεις, όχι τα best seller. Είναι εξίσου χρήσιμο, και μάλιστα πολύ: ένα μοντέλο με εκατοντάδες καταχωρίσεις είναι εύκολο να συγκριθεί, εύκολο να βρεθεί στην έκδοση που θέλετε και πιο εύκολο να μεταπωληθεί.
| Μοντέλο | Ειδοποιήσεις | Τιμή μεσαίας κατηγορίας | Έτος / τυπικά χιλιόμετρα | Απώλειες ανά έτος | Εύρος τιμών | Αυτόματο |
|---|
| Chevrolet Onix | 656 | US$ 12.645 | 2021 · 74.991 χλμ. | 4,4 % | 26 % | 13 % |
| Volkswagen Gol | 523 | US$ 10.400 | 2014 · 127.000 χλμ. | 3,9 % | 41 % | 3 % |
| Peugeot 208 | 481 | US$ 12.800 | 2021 · 72.000 χλμ. | 5,9 % | 39 % | 17 % |
| Volkswagen Saveiro | 407 | US$ 14.300 | 2019 · 106.000 χλμ. | 3,7 % | 28 % | 1 % |
| Φίατ Στράντα | 369 | US$ 14.890 | 2022 · 85.000 χλμ. | 5,7 % | 36 % | 14 % |
| Suzuki Celerio | 368 | US$ 9.500 | 2018 · 98.000 χλμ. | 4,5 % | 34 % | 6 % |
| Hyundai HB20 | 347 | US$ 13.490 | 2022 · 65.000 χλμ. | 3,7 % | 20 % | 6 % |
| Renault Kwid | 326 | US$ 9.900 | 2021 · 67.540 χλμ. | 3,5 % | 20 % | 1 % |
| Toyota Hilux | 292 | US$ 29.900 | 2017 · 200.928 χλμ. | 7,6 % | 71 % | 19 % |
| Renault Oroch | 291 | US$ 14.800 | 2022 · 89.000 χλμ. | 4,6 % | 33 % | 17 % |
| Suzuki Swift | 285 | US$ 13.490 | 2020 · 89.300 χλμ. | 5,9 % | 41 % | 14 % |
| Citroën C3 | 257 | US$ 11.200 | 2021 · 74.173 χλμ. | 4,1 % | 36 % | 7 % |
| Peugeot 2008 | 244 | US$ 13.990 | 2020 · 79.000 χλμ. | 7,1 % | 36 % | 38 % |
| Φίατ Ούνο | 242 | US$ 8.545 | 2017 · 119.750 χλμ. | δεν υπάρχουν δεδομένα | 18 % | 1 % |
| Nissan Versa | 232 | US$ 12.900 | 2020 · 96.000 χλμ. | 8,0 % | 52 % | 49 % |
| Ford Ecosport | 219 | US$ 11.800 | 2017 · 119.105 χλμ. | 4,1 % | 27 % | 19 % |
| Volkswagen Up! | 215 | US$ 10.500 | 2018 · 104.500 χλμ. | δεν υπάρχουν δεδομένα | 15 % | 0 % |
| Σουζούκι Άλτο | 201 | US$ 6.950 | 2017 · 118.000 χλμ. | 6,2 % | 37 % | 0 % |
| Nissan Kicks | 192 | US$ 16.800 | 2020 · 85.000 χλμ. | 7,3 % | 27 % | 85 % |
| Chevrolet Tracker | 191 | US$ 17.270 | 2021 · 87.500 χλμ. | 8,4 % | 42 % | 72 % |
| Chevrolet Spark | 180 | US$ 6.900 | 2012 · 129.000 χλμ. | δεν υπάρχουν δεδομένα | 20 % | 1 % |
| Φολκσβάγκεν Αμαρόκ | 175 | US$ 27.000 | 2019 · 177.750 χλμ. | 12,0 % | 71 % | 47 % |
| Chevrolet Celta | 162 | US$ 6.500 | 2010 · 151.000 χλμ. | δεν υπάρχουν δεδομένα | 37 % | 0 % |
| Σεβρολέτ Κόρσα | 158 | US$ 6.000 | 2008 · 185.750 χλμ. | δεν υπάρχουν δεδομένα | 35 % | 1 % |
| Nissan Sentra | 155 | US$ 11.990 | 2015 · 116.697 χλμ. | 8,3 % | 82 % | 59 % |
Ανεμιστήρας Είναι το πόσο διαφοροποιούνται οι τιμές του ίδιου μοντέλου μεταξύ του φθηνότερου και του πιο ακριβού τριμήνου. Πάνω από 40% σημαίνει ότι υπάρχουν πολύ διαφορετικά αυτοκίνητα σε αυτό το εύρος - εκδόσεις, κινητήρες, κατάσταση - και ότι η τιμή καταλόγου από μόνη της δεν λέει πολλά.
Πόσα χάνει κάθε μοντέλο ετησίως;
Αυτή είναι μια σύγκριση της τρέχουσας τιμής του ίδιου μοντέλου από έτος σε έτος. Εάν σκοπεύετε να κρατήσετε το αυτοκίνητο για πέντε χρόνια, αυτός ο παράγοντας είναι πιο σημαντικός από την αρχική τιμή: μεταξύ ενός μοντέλου που υποτιμάται κατά 2,4% ετησίως και ενός που υποτιμάται κατά 12,0%, μια διαφορά 15.000 δολαρίων ΗΠΑ σε διάστημα πέντε ετών αντιπροσωπεύει μια διαφορά 7.200 δολαρίων ΗΠΑ.
Αυτά που αντέχουν καλύτερα την αξία
| Μοντέλο | Απώλειες ανά έτος | Σχετικά με τη μέση τιμή του |
|---|
| Chevrolet Prisma | 2,4 % | US$ 252 |
| Renault Kwid | 3,5 % | US$ 347 |
| Volkswagen Saveiro | 3,7 % | US$ 529 |
| Hyundai HB20 | 3,7 % | US$ 499 |
| Volkswagen Gol | 3,9 % | US$ 406 |
| Citroën C3 | 4,1 % | US$ 459 |
| Ford Ecosport | 4,1 % | US$ 484 |
| Volkswagen Nivus | 4,2 % | US$ 861 |
Αυτοί που χάνουν τα περισσότερα
| Μοντέλο | Απώλειες ανά έτος | Σχετικά με τη μέση τιμή του |
|---|
| Φολκσβάγκεν Αμαρόκ | 12,0 % | US$ 3.240 |
| Hyundai Tucson | 11,8 % | US$ 1.617 |
| Nissan Frontier | 10,3 % | US$ 2.420 |
| Volkswagen Vento | 10,3 % | US$ 2.153 |
| Volkswagen Tiguan | 9,6 % | US$ 2.390 |
| Ford Ranger | 9,5 % | US$ 1.519 |
| Chevrolet Tracker | 8,4 % | US$ 1.451 |
| Nissan Sentra | 8,3 % | US$ 995 |
Υπολογίζεται χρησιμοποιώντας μια ευθεία γραμμή με βάση τη μέση τιμή για κάθε έτος κατασκευής και δημοσιεύεται μόνο με δεδομένα έξι ετών και μια πενταετή περίοδο. Ένα μοντέλο που φαίνεται απλό σχεδόν πάντα αναμειγνύει διαφορετικές εκδόσεις, χωρίς να διατηρεί την αξία του.
Τι αγοράζετε με κάθε προϋπολογισμό
Μοντέλα των οποίων το κόστος διαφήμισης κυμαίνεται μεταξύ 80% και 100% του προϋπολογισμού, σε σύγκριση με το έτος που πληρώνουν τα χρήματα σήμερα. Δεν είναι «η φθηνότερη επιλογή»: είναι αυτό που αγοράζετε ξοδεύοντάς το.
Suzuki Άλτο 20175.600 δολάρια ΗΠΑ · 138.000 χλμ.Chevrolet Corsa 20085.495 δολάρια ΗΠΑ · 190.000 χλμ.Chevrolet Celta 20065.500 δολάρια ΗΠΑ · 186.559 χλμ.Volkswagen Gol 20025.000 δολάρια ΗΠΑ · 220.000 χλμ.Chevrolet Spark 20105.500 δολάρια ΗΠΑ · 135.000 χλμ.Chevrolet Corsa Classic 20095.900 δολάρια ΗΠΑ · 162.000 χλμ.Peugeot 206 20025.500 δολάρια ΗΠΑ · 215.000 χλμ.Suzuki Alto 800 20145.900 δολάρια ΗΠΑ · 141.170 χλμ.
Renault Kwid 20209.490 δολάρια ΗΠΑ · 81.300 χλμ.Φίατ Ούνο 20178.990 δολάρια ΗΠΑ · 115.000 χλμ.Volkswagen Gol 20129.000 δολάρια ΗΠΑ · 147.000 χλμ.Suzuki Celerio 20179.200 δολάρια ΗΠΑ · 109.500 χλμ.Peugeot 208 20169.395 δολάρια ΗΠΑ · 105.706 χλμ.Chevrolet Onix 20179.500 δολάρια ΗΠΑ · 128.000 χλμ.Volkswagen Up! 20179.800 δολάρια ΗΠΑ · 114.908 χλμ.Nissan March 20158.990 δολάρια ΗΠΑ · 113.250 χλμ.
Chevrolet Onix 202313.500 δολάρια ΗΠΑ · 58.200 χλμ.Hyundai HB20 202213.500 δολάρια ΗΠΑ · 63.000 χλμ.Volkswagen Saveiro 201813.990 δολάρια ΗΠΑ · 116.000 χλμ.Peugeot 208 202313.500 δολάρια ΗΠΑ · 60.000 χλμ.Volkswagen Gol 202013.490 δολάρια ΗΠΑ · 88.750 χλμ.Renault Oroch 201913.500 δολάρια ΗΠΑ · 115.000 χλμ.Suzuki Swift 202213.900 δολάρια ΗΠΑ · 79.000 χλμ.Peugeot 2008 202013.800 δολάρια ΗΠΑ · 80.000 χλμ.
Φίατ Στράντα 202417.490 δολάρια ΗΠΑ · 50.161 χλμ.Chevrolet Montana 202418.300 δολάρια ΗΠΑ · 48.750 χλμ.Volkswagen Saveiro 202317.300 δολάρια ΗΠΑ · 46.000 χλμ.Renault Oroch 202317.900 δολάρια ΗΠΑ · 55.000 χλμ.Nissan Kicks 202217.800 δολάρια ΗΠΑ · 75.000 χλμ.Peugeot 208 202416.990 δολάρια ΗΠΑ · 29.000 χλμ.Chevrolet Onix 202317.200 δολάρια ΗΠΑ · 37.627 χλμ.Volkswagen Nivus 202218.990 δολάρια ΗΠΑ · 71.350 χλμ.
Toyota Hilux 201326.500 δολάρια ΗΠΑ · 295.000 χλμ.Volkswagen Tiguan 202026.990 δολάρια ΗΠΑ · 88.000 χλμ.BYD Yuan Pro 202525.900 δολάρια ΗΠΑ · 20.570 χλμ.Nissan Frontier 202328.900 δολάρια ΗΠΑ · 100.000 χλμ.Toyota Corolla Cross 202227.850 δολάρια ΗΠΑ · 82.737 χλμ.Jeep Compass 202326.495 δολάρια ΗΠΑ · 55.500 χλμ.Φολκσβάγκεν Αμαρόκ 201726.450 δολάρια ΗΠΑ · 190.000 χλμ.Volkswagen T-Cross 202526.500 δολάρια ΗΠΑ · 30.000 χλμ.
Πόσο περιθώριο υπάρχει για διαπραγμάτευση;
Τις τελευταίες 7 ημέρες είδαμε την τιμή να αλλάζει σε 316 διαφημίσεις (1,1% αυτών που παρακολουθούμε καθημερινά, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που δεν περιλαμβάνονται στους παραπάνω πίνακες). 284 μειώθηκαν και 32 αυξήθηκαν. Η διάμεση μείωση ήταν 4,4 %.
Αυτές είναι αλλαγές που είδαμε Μεταξύ δύο αναγνώσεων, δεν υπάρχουν εκπτώσεις που ισχυρίζεται ότι έχει η διαφήμιση. Χρησιμεύει ως κατώτατο όριο για το πόσο μπορεί να κυμαίνεται μια τιμή χωρίς να διαπραγματευτεί κανείς: αν ο πωλητής την έχει ήδη μειώσει μόνος του, υπάρχει περιθώριο.
Πόσο χρόνο χρειάζεται για να πουληθεί;
Οι μισές διαφημίσεις εξαφανίζονται 22.619 ημέρες ή λιγότερο, περίπου 11.292 διαφημίσεις που έφυγαν από την αγορά ενώ τις εξετάζαμε.
Τι αναφέρουν οι ανακοινώσεις
630 καταχωρίσεις (2,7%) αναφέρουν κάτι σχετικά με το αυτοκίνητο που αλλάζει αυτό που αγοράζετε: χρέη, εκκρεμή έγγραφα, ατύχημα, ασφαλιστική απαίτηση, χαλασμένοι μηχανικοί μηχανισμοί. Όλα αυτά είναι εκεί, με την εξήγηση του πωλητή και το πόσο κάθε λόγος επηρεάζει την τιμή — το χρέος μειώνει την τιμή, ενώ τα εκκρεμή έγγραφα όχι — στο αυτοκίνητα με χρέη ή τρακαρισμένα.
Αυτό το ποσοστό αυξάνεται καθημερινά, και όχι επειδή η αγορά χειροτερεύει: εξακολουθούμε να διαβάζουμε την περιγραφή κάθε διαφήμισης, όπου και την εξηγεί ο πωλητής.
Πώς να το χρησιμοποιήσετε για να επιλέξετε
Αν θέλετε να το κάνουμε εμείς για εσάς, σύμβουλος αγορών Συγκρίνετε τον προϋπολογισμό και τη χρήση σας με τα ίδια δεδομένα, την ευρεσιτεχνία και την τιμή των ανταλλακτικών.
Είσαι στην άλλη πλευρά; οδηγός για την πώληση του αυτοκινήτου σας Χρησιμοποιήστε τα ίδια δεδομένα για να προσδιορίσετε πόσο θα παραγγείλετε και το διατιμητής υπολόγισε το δικό σου.
- Ορίστε τον προϋπολογισμό και δείτε ποιο έτος θα πληρώσετε. Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις ένα δημοφιλές μοντέλο πέντε χρόνια νεότερο από ένα μεγάλο, παλιό, και το νεότερο θα έχει ανταλλακτικά και συγκρίσιμα εξαρτήματα για χρόνια.
- Δείτε πόσα χάνει ετησίως πριν από την τιμή εισόδου. Αν πρόκειται να το κρατήσετε για πέντε χρόνια, η απόσβεση υπερτερεί των χιλίων δολαρίων που διαπραγματευτήκατε.
- Διάλεξα ένα μοντέλο με μεγάλη ποικιλία επιλογών. Με εκατοντάδες καταχωρίσεις, μπορείτε να περιμένετε για αυτό με την έκδοση και τα χιλιόμετρα που θέλετε και να συγκρίνετε τις πραγματικές τιμές.
- Ένα ευρύ φάσμα επιλογών δεν είναι ευκαιρία, είναι προειδοποίηση. Όταν η τιμή του ίδιου μοντέλου διαφέρει κατά 40%, αυτό σημαίνει ότι τα αυτοκίνητα στο εσωτερικό είναι διαφορετικά: έκδοση, κινητήρας, κατάσταση. Συγκρίνετε με τους ανταγωνιστές σας, όχι με τη διάμεση τιμή.
- Πριν υπογράψετε, ελέγξτε. Μη καταβληθέντα τέλη ταξινόμησης οχήματος στο SUCIVE, προσημείωση και εμπράγματη ασφάλεια στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και έλεγχος του αυτοκινήτου από μηχανικό. Ο λόγος για τη χαμηλή τιμή εξηγείται στο αυτή η άλλη λίστα; το φτηνό χωρίς δηλωμένο λόγο, σε ευκαιρίες.
Μέθοδος και όρια
- Εκτάριο τιμές που ζητούνται στις διαφημίσειςΔεν υπάρχουν σταθερές τιμές πώλησης ή εκτιμήσεις.
- Το ίδιο αυτοκίνητο που αναφέρεται σε πολλαπλές πηγές μετράει μόνο μία φορά. Οι διαφημίσεις σε πέσος και εκείνες των οποίων το νόμισμα εξαγάγαμε εξαιρούνται επειδή δεν μπορούν να συγκριθούν σε δολάρια.
- Ένα μοντέλο εισέρχεται στα γραφήματα με 30 ή περισσότερες ειδοποιήσεις. Κάθε έτος της καμπύλης απόσβεσης χρειάζεται 3. Κάτω από αυτό, η διάμεσος είναι ανεπίσημη.
- Δεν μετράμε τις πωλήσεις. Στην Ουρουγουάη, οι μεταφορές μεταχειρισμένων αυτοκινήτων δεν αναφέρονται ανά μοντέλο, επομένως κανείς —ούτε καν εμείς— δεν μπορεί να πει ποιο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο ήταν το πιο δημοφιλές του μήνα. Το πιο κοντινό που μπορούμε να πάρουμε είναι για πόσο καιρό διαρκεί μια καταχώριση και θα δημοσιεύσουμε αυτές τις πληροφορίες όταν η σειρά είναι αρκετά μεγάλη.
- Υπολογίζεται ξανά κάθε μέρα με την εκτέλεση του καταλόγου.