Itaú Volar: πώς να κερδίσετε μίλια, πόσο κοστίζει και ποια οφέλη προσφέρει
Η Itaú Volar (Visa/Mastercard International) κατατάσσεται 6η από τις 23 στην κατάταξη πιστωτικών καρτών της Ουρουγουάης, με 67 βαθμούς από τους 100 (Tier B). Ιδανική για χρήστες που ξοδεύουν σε πέσος/δολάρια και επιθυμούν πλήρη ευελιξία στην εξαργύρωση εισιτηρίων σε οποιαδήποτε αεροπορική εταιρεία, χωρίς να συνδέονται με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα τακτικών επιβατών.
Βαθμολογία κατάταξης
6η από τις 23 · Κατηγορία Β
Καλή επιλογή, με μια σαφή προειδοποίηση.
| Αξονας | Βάρος | Σκορ |
|---|---|---|
| ΣυσσώρευσηΠόση πραγματική αξία επιστρέφει για κάθε δολάριο που ξοδεύεται (πόντοι, μίλια ή επιστροφή μετρητών). | 25% | 62 |
| Δίκτυο εκπτώσεωνΠεδίο εφαρμογής και χρησιμότητα εκπτώσεων και παροχών (σουπερμάρκετ, γαστρονομία, καύσιμα, δόσεις). | 25% | 68 |
| ΑνταλλαγήΤι μπορεί να εξαργυρωθεί και πόσο εύκολο και βολικό είναι να το κάνετε αυτό. | 20% | 72 |
| ΚόστοςΕτήσιο κόστος και συντήρηση σε σχέση με το όφελος που παρέχει. | 15% | 65 |
| ΕυκαμψίαΛήξη πόντων, επιλογές μεταφοράς και χρήσης. | 8% | 65 |
| ΚάλυψηΑποδοχή και διαθεσιμότητα δικτύου για διαφορετικά προφίλ. | 7% | 68 |
Ο ισχυρότερος άξονάς του είναι η εξαγορά (72) και ο ασθενέστερος είναι η συσσώρευση (62). Η συνολική βαθμολογία δεν γράφεται χειροκίνητα: υπολογίζεται από 6 άξονες με σταθερό βάρος: συσσώρευση 25%, δίκτυο έκπτωσης 25%, εξαγορά 20%, κόστος 15%, ευελιξία 8% και κάλυψη 7%.
Γιατί αυτό το σκορ;
Επιβεβαιωμένη συσσώρευση 1 μιλίων ανά 1 US$ (~1-1,5% υποθέτοντας την αγοραία αξία ανά μίλι, δεν έχει δημοσιευτεί από την Itaú) και ευέλικτη εξαργύρωση (εισιτήρια σε οποιαδήποτε αεροπορική εταιρεία χωρίς περιορισμούς ημερομηνίας + κατάλογος). Εύλογο κόστος (1 δωρεάν ανά έτος, τότε UI 864 = $U 5.743 με το UI της 22/9/2026). Το ποσοστό συσσώρευσης/εξαργύρωσης θεωρείται συντηρητικό επειδή η Itaú δεν δημοσιεύει επίσημη αναλογία αξίας ανά μίλι. Η εξαργύρωση περιορίζεται στον κάτοχο της κάρτας.
Συσσώρευση, εξαργύρωση, εκπτώσεις και κόστος
Itaú Fly (Visa/Mastercard International)
- Πομπός
- Banco Itaú Ουρουγουάη
- Τύπος εκδότη
- Τράπεζα
- Δίκτυα
- Visa και Mastercard
- Πρόγραμμα
- Πτήση (μίλια Itaú)
- Πώς συσσωρεύεται
- Πίστωση: 1 μίλι Itaú για κάθε 1 δολάριο ΗΠΑ (ή το ισόποσο σε πέσος) που δαπανάται σε αγορές. Χρεωστική Volar: 1 μίλι για κάθε 2 δολάρια ΗΠΑ. Επιβεβαιώθηκε στις επίσημες Συχνές Ερωτήσεις και στο milesItauVolar.html.
- Πόσο αξίζει ένα μίλι;
- Δεν έχει δημοσιευτεί επίσημη τιμή. Η πραγματική αξία ανά μίλι εξαρτάται από το αντικείμενο που εξαργυρώνεται στον κατάλογο Jetmar. Δεν έχει επιβεβαιωθεί.
- Πώς να εξαργυρώσετε
- Μίλια που μπορούν να εξαργυρωθούν για αεροπορικά εισιτήρια (οποιασδήποτε αεροπορικής εταιρείας, χωρίς περιορισμούς ημερομηνίας), εγχώρια ταξιδιωτικά πακέτα, τεχνολογία, μόδα, παραστάσεις, βιβλία και είδη σπιτιού. Τα εισιτήρια παρέχονται από την Jetmar Viajes. Εξαργυρώνονται μόνο από τον κύριο κάτοχο της κάρτας (οι επιπλέον κάτοχοι κάρτας δεν μπορούν να εξαργυρώσουν). Η πίστωση θα εκδοθεί εντός 10 εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία λήξης.
- Εκπτώσεις και οφέλη
- Πρόσβαση στο δίκτυο παροχών Itaú: εκπτώσεις όλο το χρόνο σε φαρμακεία, εστιατόρια, σούπερ μάρκετ, καταστήματα μόδας και χώρους ψυχαγωγίας. Τα συγκεκριμένα ποσοστά/ημέρες ποικίλλουν και δεν αναφέρονται στη σελίδα του προϊόντος (οι λεπτομέρειες δεν έχουν επαληθευτεί).
- Κόστος
- 1 ετησίως χωρίς κόστος· στη συνέχεια UI 864/έτος, το οποίο είναι ≈ $U 5.743 με UI 22/9/2026 ($U 6,6468, τιμή INE). Το κόστος επιβεβαιώνεται στον επίσημο πίνακα χρεώσεων, έκδοση Σεπτεμβρίου 2026 (καλύπτει "September 10, 2026", ίδιες τιμές UI με την έκδοση 1/8/2026), για τη Διεθνή γραμμή, Visa και Mastercard. Χρεώνεται σε δόσεις 3 σε τοπικό νόμισμα, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Ελάχιστο δηλωμένο εισόδημα ~$26.000. Η πρώτη επιπλέον χρέωση έχει έκπτωση 100%, οι επόμενες χρεώσεις είναι 50%. Σημείωση: ο πίνακας χρεώσεων αναγράφει "$5.010" δίπλα στο UI 864, αλλά πρόκειται για μια τιμή αναφοράς που έχει παγώσει κατά την ημερομηνία εκτύπωσης, όχι το ποσό που θα χρεωθεί. Το ίδιο πρόγραμμα χρεώσεων παραθέτει και τα άλλα επίπεδα της σειράς: Περιφερειακό UI 471 για Visa και UI 414 για Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Χρυσό UI 961 (≈ $U 6.388) και για τις δύο μάρκες, και Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Η εναλλακτική λύση στο μεμονωμένο κόστος είναι τα πακέτα λογαριασμών, τα οποία περιλαμβάνουν την κάρτα: Light UI 91 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα International, διεθνή 3% + ΦΠΑ), Full UI 190 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα Platinum, διεθνή 1% + ΦΠΑ) και Personal Bank UI 280 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα Infinite, χωρίς επιπλέον χρέωση διεθνώς), συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.
- Σημείωμα
- Το κύριο πρόγραμμα πιστότητας της Itaú Ουρουγουάης. Το «Partiu» είναι ένα πρόγραμμα της Itaú Βραζιλίας. Δεν υπάρχει με αυτό το όνομα στην Ουρουγουάη. Όσον αφορά τη λήξη των μιλίων, υπάρχουν δύο αντικρουόμενα επίσημα έγγραφα: ένα PDF που φιλοξενείται στο itau.com.uy αναφέρει 24 μήνες, αλλά είναι από το 2013 (αναφέρεται στο «Πρόγραμμα Volare» και δεν αναφέρει το χρεωστικό επιτόκιο). Οι τρέχοντες όροι στο tiendavolar.com.uy αναφέρουν 5 χρόνια, τα οποία δημοσιεύσαμε.
- Επιβεβαιωμένα δεδομένα
- Ναι, σύμφωνα με επίσημη πηγή (αναθεώρηση 22/09/2026)
Υπέρ και κατά
Υπέρ
- Μίλια χωρίς σταθερή αεροπορική εταιρεία: εξαργυρώστε εισιτήρια με οποιαδήποτε αεροπορική εταιρεία και χωρίς κλειδώματα ημερομηνίας
- Απλή και διαφανής τιμή: 1 μίλι = πίστωση 1 δολαρίου ΗΠΑ
- Μπόνους καλωσορίσματος 2.500 μιλίων με την πρώτη σας αγορά (3.500 από Platinum και Mastercard Black, 10.000 από την κάρτα Infinite της Personal Bank)
- Η αυτόματη εγγραφή κατά την έκδοση της κάρτας και η πρώτη επιπλέον κάρτα είναι 100% δωρεάν.
- Εκτεταμένος κατάλογος (ταξίδια, τεχνολογία, σπίτι) καθώς και εισιτήρια
Κατά
- Επιβάρυνση για αγορές στο εξωτερικό: 3% + ΦΠΑ (περίπου 3,66% πραγματικός συντελεστής) και με τη Visa, επιπλέον 3% επί της συναλλαγματικής ισοτιμίας της Visa International. Μεταξύ των δύο, αυτές οι χρεώσεις καταναλώνουν αρκετές φορές το περίπου 1% που κερδίζεται ανά μίλι, ακριβώς την δαπάνη που υπόσχεται να ανταμείψει η κάρτα. Η επιβάρυνση μειώνεται από το πακέτο λογαριασμού, όχι από την ίδια την κάρτα: με το Πλήρες Πακέτο είναι 1% + ΦΠΑ, και με την Personal Bank δεν υπάρχει επιβάρυνση (τιμολόγιο Σεπτεμβρίου 2026).
- Η χρηματική αξία ανά μίλι δεν έχει δημοσιευτεί· εξαρτάται από τον κατάλογο/Jetmar (η πραγματική απόδοση είναι αβέβαιη)
- Δεν συσσωρεύουν αναλήψεις μετρητών, δάνεια με 0% επιτόκιο, τραπεζικούς τόκους/χρεώσεις ή πληρωμές μέσω Abitab/Redpagos.
- Τα μίλια λήγουν μετά από 5 χρόνια
- Οι λεπτομέρειες του δικτύου εκπτώσεων απαιτούν σύνδεση/εφαρμογή, κάτι που δεν είναι πολύ διαφανές στον δημόσιο ιστότοπο.
- Προσθέτοντας πίστωση στο Volar, δεν θα συσσωρεύετε πλέον πίστωση σε άλλα τραπεζικά προγράμματα (π.χ., LATAM).
Ιδανικό για: Χρήστης που ξοδεύει σε πέσος/δολάρια και θέλει πλήρη ευελιξία για να εξαργυρώσει εισιτήρια σε οποιαδήποτε αεροπορική εταιρεία, χωρίς να είναι δεσμευμένος με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα μιλίων.
Πού είναι οι εκπτώσεις στο Itaú;
Ο χάρτης είναι φορτωμένος με τις πιστωτικές κάρτες Itaú που έχουν ήδη επιλεγεί και δείχνει ποια καταστήματα έχουν εκπτώσεις σήμερα.
Itaú Πετάξτε ενάντια σε άλλες κάρτες
Κάθε σύγκριση αντιπαραβάλλει τα δύο προγράμματα μεταξύ τους ανά άξονα, χρησιμοποιώντας την ίδια ρουμπρίκα.
Άλλες κάρτες για να δείτε
Συχνές ερωτήσεις
- Πόσα μίλια δίνει ο Itaú Volar;
- Πίστωση: 1 μίλι Itaú για κάθε 1 δολάριο ΗΠΑ (ή το ισόποσο σε πέσος) που δαπανάται σε αγορές. Χρεωστική Volar: 1 μίλι για κάθε 2 δολάρια ΗΠΑ. Επιβεβαιώθηκε στις επίσημες Συχνές Ερωτήσεις και στο milesItauVolar.html.
- Πόσο κοστίζει ένα μίλι με το Itaú Volar;
- Δεν έχει δημοσιευτεί επίσημη τιμή. Η πραγματική αξία ανά μίλι εξαρτάται από το αντικείμενο που εξαργυρώνεται στον κατάλογο Jetmar. Δεν έχει επιβεβαιωθεί.
- Πώς μπορώ να εξαργυρώσω μίλια Itaú Volar;
- Μίλια που μπορούν να εξαργυρωθούν για αεροπορικά εισιτήρια (οποιασδήποτε αεροπορικής εταιρείας, χωρίς περιορισμούς ημερομηνίας), εγχώρια ταξιδιωτικά πακέτα, τεχνολογία, μόδα, παραστάσεις, βιβλία και είδη σπιτιού. Τα εισιτήρια παρέχονται από την Jetmar Viajes. Εξαργυρώνονται μόνο από τον κύριο κάτοχο της κάρτας (οι επιπλέον κάτοχοι κάρτας δεν μπορούν να εξαργυρώσουν). Η πίστωση θα εκδοθεί εντός 10 εργάσιμων ημερών από την ημερομηνία λήξης.
- Έχει ετήσιο κόστος το Itaú Volar;
- 1 ετησίως χωρίς κόστος· στη συνέχεια UI 864/έτος, το οποίο είναι ≈ $U 5.743 με UI 22/9/2026 ($U 6,6468, τιμή INE). Το κόστος επιβεβαιώνεται στον επίσημο πίνακα χρεώσεων, έκδοση Σεπτεμβρίου 2026 (καλύπτει "September 10, 2026", ίδιες τιμές UI με την έκδοση 1/8/2026), για τη Διεθνή γραμμή, Visa και Mastercard. Χρεώνεται σε δόσεις 3 σε τοπικό νόμισμα, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. Ελάχιστο δηλωμένο εισόδημα ~$26.000. Η πρώτη επιπλέον χρέωση έχει έκπτωση 100%, οι επόμενες χρεώσεις είναι 50%. Σημείωση: ο πίνακας χρεώσεων αναγράφει "$5.010" δίπλα στο UI 864, αλλά πρόκειται για μια τιμή αναφοράς που έχει παγώσει κατά την ημερομηνία εκτύπωσης, όχι το ποσό που θα χρεωθεί. Το ίδιο πρόγραμμα χρεώσεων παραθέτει και τα άλλα επίπεδα της σειράς: Περιφερειακό UI 471 για Visa και UI 414 για Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Χρυσό UI 961 (≈ $U 6.388) και για τις δύο μάρκες, και Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Η εναλλακτική λύση στο μεμονωμένο κόστος είναι τα πακέτα λογαριασμών, τα οποία περιλαμβάνουν την κάρτα: Light UI 91 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα International, διεθνή 3% + ΦΠΑ), Full UI 190 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα Platinum, διεθνή 1% + ΦΠΑ) και Personal Bank UI 280 ανά μήνα (περιλαμβάνει την κάρτα Infinite, χωρίς επιπλέον χρέωση διεθνώς), συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.
- Ποιες εκπτώσεις και οφέλη προσφέρει η Itaú Volar;
- Πρόσβαση στο δίκτυο παροχών Itaú: εκπτώσεις όλο το χρόνο σε φαρμακεία, εστιατόρια, σούπερ μάρκετ, καταστήματα μόδας και χώρους ψυχαγωγίας. Τα συγκεκριμένα ποσοστά/ημέρες ποικίλλουν και δεν αναφέρονται στη σελίδα του προϊόντος (οι λεπτομέρειες δεν έχουν επαληθευτεί).
- Ποια είναι η βαθμολογία κατάταξης του Itaú Volar;
- 67 στα 100: κατατάχθηκε 6η από τις 23 στην κατάταξη πιστωτικών καρτών της Ουρουγουάης, επίπεδο Β, μια καλή επιλογή, με σαφή προειδοποίηση. Το ισχυρότερο στοιχείο της είναι η εξαργύρωση (72) και το ασθενέστερο η συσσώρευση (62). Η συνολική βαθμολογία δεν είναι χειρόγραφη: υπολογίζεται με βάση 6 παράγοντες σταθερού βάρους: συσσώρευση 25%, δίκτυο έκπτωσης 25%, εξαργύρωση 20%, κόστος 15%, ευελιξία 8% και κάλυψη 7%.
- Για ποιον είναι καλός ο Itaú Volar;
- Χρήστης που ξοδεύει σε πέσος/δολάρια και θέλει πλήρη ευελιξία για να εξαργυρώσει εισιτήρια σε οποιαδήποτε αεροπορική εταιρεία, χωρίς να είναι δεσμευμένος με κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα μιλίων.