luottokortit

Itaú Visa LATAM Pass International vai OCA: Kumpi luottokortti tarjoaa enemmän käteispalautusta?

Itaú Visa LATAM Pass International ja OCA ovat käytännössä tasan (58 vs. 59 pistettä): päätös ei perustu keskiarvoon, vaan siihen, kumpi voittaa sinulle tärkeimmillä osa-alueilla. Itaú Visa LATAM Pass International on paras kilometrien kertymisessä, joustavuudessa ja kattavuudessa. OCA voittaa verkoston kattavuudessa. Itaú Visa LATAM Pass International on tarkoitettu: usein LATAM Airlines -lentoyhtiöillä matkustaville, jotka mieluummin keskittävät kilometrit LATAM Pass -ohjelmaan ja käyttävät sen yhteistyökumppaneiden toimipisteitä. OCA on tarkoitettu: niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin 20 % alennuksella). Metroille se ei ole vaivan arvoista: arvo piilee alennuksessa.

Akseli akselilta

Palkitsemisohjelmia vertaillaan sen perusteella, mitä ne todellisuudessa tarjoavat: kuinka monta pistettä keräät, mikä on kunkin pisteen arvo, kuinka helppoa niitä on lunastaa, mitä alennuksia ne tarjoavat ja kuinka paljon kortin ylläpito maksaa. Alle 5 pisteen ero katsotaan tasapeliksi: pisteet ovat tutkimusarvio, eivät desimaalilukuja.

Akseli (paino)Itaú Visa LATAM Pass InternationalOCAVoittaa
Kertymä (25 %)4530Itaú Visa LATAM Pass International
Alennusverkosto (25 %)5886OCA
Vaihto (20 %)6260Piirrä
Kustannukset (15 %)6562Piirrä
Joustavuus (8 %)7062Itaú Visa LATAM Pass International
Kattavuus (7 %)7055Itaú Visa LATAM Pass International
Kokonaispisteet5859Piirrä

Data rinnakkain

FaktaItaú Visa LATAM Pass InternationalOCA
LähetinBanco Itaú UruguayOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.
VerkotVisaMastercard, Visa
PisteohjelmaLATAM-lippuMetrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkosto
Miten se kertyyKerää 1 LATAM Pass -maileja jokaisesta luotto-ostoksiin käytetystä 2 Yhdysvaltain dollarista (tai vastaavasta summasta pesoina). Vahvistettu osoitteessa tarjetaLatam.html.OCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset.
Mikä on pisteen arvo?Itaú ei julkaise LATAM Pass -mailin arvoa; markkina-arvioiden mukaan se on noin 0,01–0,015 Yhdysvaltain dollaria mailia kohden, vaihdellen reitin ja saatavuuden mukaan. Ei virallisesti vahvistettu.Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä.
LunastaminenMailit kertyvät jäsenen LATAM Pass -tilille; ne lunastetaan LATAM Pass -ohjelman kautta (LATAMin ja yhteistyökumppanilentoyhtiöiden lennot, luokankorotukset), ei Volar-luettelon kautta. Mailit ovat voimassa 36 kuukautta ja niitä voidaan uusia, jos maileja kertyy 5.000 vuodessa.Metro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti.
AlennuksetItaún etuverkosto (apteekit, ravintolat, supermarketit, muoti, viihde) sekä mitä tämä LATAM Pass -taso todellisuudessa tarjoaa, mikä on vähemmän kuin yleisesti uskotaan: 1 pistettä jokaista 2 mailia kohden ilman rajoitusta, 50 % bonuspisteitä kuukaudessa ansaituista maileista, priority-luokankorotushakemukset (ei ilmaislentoja), mailien voimassaolon uusiminen keräämällä 5.000 mailia vuodessa ja 5 % alennus LATAM Pass -ostoksista. Virallisessa LATAM Pass Uruguay -taulukossa Kansainvälinen-sarake näyttää seuraavat edut: priority-lähtöselvitys, ilmaiset päivityslennot Etelä-Amerikan sisällä ja ulkopuolella, istumapaikan ennakkovalinta, priority-matkatavarat, 23 kg lisämatkatavaraa, pääsy Visa Loungeen ja 25 % bonusmailien kertymä.Laaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta.
Kustannukset1 vuosi maksutta; sen jälkeen käyttöoikeus 864/vuosi, ≈ $U 5.743 käyttöoikeudella 22/9/2026, vahvistettu 2026-hinnoittelun syyskuun versiossa (sama arvo kuin 1/8/2026-versiossa). Minimitulot ~ 26.000 dollaria. Tervetuliaisbonuksena 2.500 mailia. Ensimmäinen lisämaili ilmainen.Mastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille.
Vahvistetut tiedotKyllä, virallisen lähteen mukaan.Kyllä, virallisen lähteen mukaan.

Puolesta ja vastaan

Itaú Visa LATAM Pass International

Pankki · Banco Itaú Uruguay

Puolesta

  • Mailit integroidaan suoraan jäsenen LATAM Pass -tilille
  • 2.500 mailin tervetuliaisbonus ensimmäisen ostoksesi yhteydessä
  • 5 % alennus LATAM Pass -ostoksista ja 1 piste jokaista 2 mailia kohden ilman ylärajaa, sekä lisäksi 50 % pisteitä kuukausittain hyvitetyistä maileista
  • Edullinen vuosihinta (864 UI ≈ 5.743 UI $) ja ensimmäinen lisätilaus ilmaiseksi

Vastaan

  • Alhainen hinta: vain 1 maili per 2 Yhdysvaltain dollaria (puolet Volar-hyvityksen hinnasta)
  • Se ei tarjoa sille yleensä annettuja matkustusetuja: ei ensisijaista lähtöselvitystä, ei ilmaisia päivityssegmenttejä, ei istumapaikan ennakkovalintaa, ei ensisijaista matkatavaraa eikä pääsyä Visa Loungeen.
  • Ulkomaanostoksista perittävä lisämaksu: 3 % + alv (1 % + alv Täysipaketilla; ei lisämaksua Personal Bankilla), sekä 3 % Visa Internationalin vaihtokurssista
  • Mailit sidottu LATAM:iin ja kumppaneihin; vähemmän joustava kuin Volar
  • Vanhenee 36 kuukauden kuluttua (lyhyempi kuin Volarilla), ellei sitä uusita toiminnan vuoksi
  • Niille ei kerry korkoja, ennakkomaksuja, uhkapeli-/kasinotapahtumia, uudelleenjärjestelyjä, luottolimiittilainoja tai verojen maksuja.

OCA — Ohjelmamittari (Metrit)

Ei-pankkitoiminnan liikkeeseenlaskija · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.

Puolesta

  • Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
  • 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
  • Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
  • Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
  • Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija

Vastaan

  • Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
  • OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
  • Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
  • Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.

Tulkintamme jokaisesta

Itaú Visa LATAM Pass International

Vahvistettu, mutta alhainen kilometrimäärän kertymä (1 mailia per 2-USD, arvioitu tuotto ~0,5-0,75), heikoin Itaú-mailikorteista. Alennukset putoavat 68:stä 58:ään virallisen LATAM Pass -taulukon sarake sarakkeelta tarkastelun jälkeen: tämä taso EI sisällä priority-lähtöselvitystä, ilmaisia päivityssegmenttejä, istumapaikan valintaa, priority-matkatavaraa tai Lounge Visaa, jotka olivat etuja, joita edellinen taso tarjosi. Se säilyttää Itaú-verkoston, 5 LATAM Pass -ostosbonuksen ja kelpuutuspisteet. Kohtuullinen hinta (1 ensimmäinen vuosi ilmaiseksi, sitten 864-USD = 5.743-USD) ja 2.500-mailibonus.

OCA

17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.