Käytettyjen autojen markkinat Uruguayssa
Mitä on tänään alennuksessa, mihin hintaan, kuinka paljon kukin malli menettää vuodessa ja missä on neuvotteluvaraa? Se tulee… 19.751 mainosta Ajankohtaiset listaukset 960 mallista, luettavissa päivittäin Mercado Libressä, Facebook Marketplacessa ja kahdeksalla auto- ja ilmoitussivustolla. Tiedot 6. marraskuuta 2026 alkaen.
Tämä mittaa tarjontaa, ei myyntiä. Kukaan Uruguayssa ei julkaise käytettyjen autojen myyntimääriä mallikohtaisesti, joten kun tässä sanotaan "malli, jossa on eniten mainoksia", se tarkoittaa sitä eikä mitään muuta: se voi olla myydyin malli tai vaikeimmin myytävä malli.
Markkinat kuutena numerona
Ajankohtaiset ilmoitukset
19.751
80 tuotemerkkiä
Keskitason hinta
US$ 12.500
25 p 8.900 USD · 75 p 18.000 USD
Mediaanivuosi
2018
p25 2013
Keskipitkät kilometrit
107.000 km
niistä, jotka ilmoittavat siitä
Myy autoliikettä
48 %
52 % omistaja
Hinta muuttui
317
7 päivän kuluttua
Mitä data kertoo
Molemmille osapuolille
Isot autot menettävät arvoaan paljon nopeammin.
Yli 22.000 Yhdysvaltain dollarin hintaisten mallien arvo laskee 10,0 % ikää kohden; alle 12.000 Yhdysvaltain dollarin hintaisten mallien 4,7 %. Jos ostat katumaasturin tai suuren pakettiauton, suhteellisen uusi on jo imenyt itseensä laskun kalleimman osan; jos omistat sellaisen etkä epäröi myydä sitä, se maksaa sinulle joka vuosi enemmän kuin pienen auton omistajalle.
Molemmille osapuolille
Automaattivaihteisto on arvoltaan pienempi kuin miltä näyttää
Saman mallin manuaalivaihteiseen versioon verrattuna automaattivaihteinen auto maksaa 4,5 % enemmän. Saman mallin ja vuoden manuaalivaihteiseen versioon verrattuna se maksaa varustelutasosta riippumatta 10,8 % enemmän: ero johtuu vakiovarusteista. Jos maksat tuon verran enemmän, muista tarkistaa, minkä version ostat.
Molemmille osapuolille
Se on ostajan markkinat.
Jokaista 10-kohteen hintaa muuttavaa hintaa kohden 9 laskee keskimäärin 4,4-prosentin verran. Myyjät listaavat kohteen korkealla hinnalla ja tekevät muutoksia myöhemmin: ostajilla on liikkumavaraa ja myyjät voittavat aikaa listautumalla markkinahintaan alusta alkaen.
Jos ostat
Autoliike veloittaa hieman enemmän kuin omistaja.
Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Renault Kwid, Nissan Sentra, Nissan March y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.
Jos myyt
Kilometrit painavat alle vuoden
Saman mallin ja vuoden sisällä jokainen 10.000 km:n ero lisää hintaan 1,5 %: 50.000 km lisää 7 %: Yksi ylimääräinen ikävuosi lisää kuitenkin 5,9 %: yli kaksinkertainen vuoden hintaeroon verrattuna. Myyjille: todellisen ajomäärän ilmoittaminen on halvempaa kuin mainos, jota kukaan ei voi verrata.
Kuinka monta autoa on kussakin hintaluokassa?
| Hapsut | Ilmoitukset | Osa markkinoista | |
|---|
| jopa 5.000 Yhdysvaltain dollaria | 721 | 3,7 % | |
| 5.000–8.000 Yhdysvaltain dollaria | 3.049 | 15,4 % | |
| 8.000–12.000 Yhdysvaltain dollaria | 5.714 | 28,9 % | |
| 12.000–18.000 Yhdysvaltain dollaria | 5.314 | 26,9 % | |
| 18.000–25.000 Yhdysvaltain dollaria | 2.389 | 12,1 % | |
| 25.000–40.000 Yhdysvaltain dollaria | 1.613 | 8,2 % | |
| yli 40.000 Yhdysvaltain dollaria | 951 | 4,8 % | |
Puolet markkinoista pyytää hintaa 8.900–18.000 Yhdysvaltain dollaria. Keskihintaluokan auto (12.500 Yhdysvaltain dollaria) on vuoden 2018 malli, jolla on ajettu 107.000 km.
Mitä myydään: polttoaine, kassakone ja kuka sen myy
Polttoaine
- Teollisuusbensiini81,8 %
- diesel-5,8 %
- Ei tietoja5,3 %
- Sähköinen4,4 %
- Hybridi2,7 %
- GNC0,1 %
Laatikko
- Manuaalinen59,1 %
- Automaattinen30,5 %
- Ei tietoja10,4 %
Kuka myy
- Autoteollisuus47,8 %
- Omistaja52,1 %
- Ei tietoja0,1 %
Autoliike kysyy 3,0 % enemmän enemmän kuin yksi omistaja samalle mallille ja vuosimallille.
Eniten tarjouksia saaneet mallit
Jälleen kerran: ne ovat niitä, joilla on eniten ilmoituksia, eivätkä ne ole myydyimpiä. Se on aivan yhtä hyödyllistä, ja erittäin hyödyllistä: satojen ilmoitusten mallia on helppo vertailla, helppo löytää haluamasi versio ja helpompi jälleenmyydä.
| Malli | Ilmoitukset | Keskitason hinta | Vuosi / tyypillinen km | Häviöitä vuodessa | Hintaluokka | Automaattinen |
|---|
| Chevrolet Onix | 655 | US$ 12.700 | 2021 · 74.932 km | 4,4 % | 26 % | 13 % |
| Volkswagen Gol | 520 | US$ 10.395 | 2014 · 127.500 km | 3,9 % | 41 % | 3 % |
| Peugeot 208 | 479 | US$ 12.900 | 2021 · 72.000 km | 5,9 % | 39 % | 17 % |
| Volkswagen Saveiro | 406 | US$ 14.300 | 2019 · 106.000 km | 3,7 % | 28 % | 1 % |
| Suzuki Celerio | 368 | US$ 9.500 | 2018 · 98.000 km | 4,5 % | 34 % | 6 % |
| Fiat Strada | 366 | US$ 14.895 | 2022 · 84.750 km | 5,8 % | 37 % | 14 % |
| Hyundai HB20 | 344 | US$ 13.490 | 2022 · 65.000 km | 3,7 % | 20 % | 6 % |
| Renault Kwid | 326 | US$ 9.900 | 2021 · 67.540 km | 3,5 % | 20 % | 1 % |
| Renault Oroch | 291 | US$ 14.800 | 2022 · 89.000 km | 4,6 % | 33 % | 17 % |
| Toyota Hilux | 291 | US$ 29.900 | 2017 · 202.240 km | 7,5 % | 71 % | 19 % |
| Suzuki Swift | 282 | US$ 13.490 | 2020 · 89.300 km | 5,8 % | 40 % | 14 % |
| Citroën C3 | 257 | US$ 11.200 | 2021 · 74.173 km | 4,1 % | 36 % | 7 % |
| Peugeot 2008 | 244 | US$ 13.990 | 2020 · 79.000 km | 7,1 % | 36 % | 38 % |
| Fiat Uno | 242 | US$ 8.545 | 2017 · 119.750 km | ei tietoja | 18 % | 1 % |
| Nissan Versa | 232 | US$ 12.900 | 2020 · 96.000 km | 8,0 % | 52 % | 49 % |
| Ford Ecosport | 219 | US$ 11.800 | 2017 · 119.105 km | 4,1 % | 27 % | 19 % |
| Volkswagen ylös! | 215 | US$ 10.500 | 2018 · 104.500 km | ei tietoja | 15 % | 0 % |
| Suzuki Alto | 202 | US$ 6.925 | 2017 · 118.000 km | 6,2 % | 38 % | 0 % |
| Nissan Kicks | 192 | US$ 16.800 | 2020 · 85.000 km | 7,3 % | 27 % | 85 % |
| Chevrolet-seurantalaite | 191 | US$ 17.270 | 2021 · 87.500 km | 8,4 % | 42 % | 72 % |
| Chevrolet Spark | 180 | US$ 6.900 | 2012 · 129.000 km | ei tietoja | 20 % | 1 % |
| Volkswagen Amarok | 173 | US$ 27.000 | 2019 · 179.000 km | 12,0 % | 69 % | 46 % |
| Chevrolet Celta | 162 | US$ 6.500 | 2010 · 151.000 km | ei tietoja | 37 % | 0 % |
| Chevrolet Corsa | 158 | US$ 6.000 | 2008 · 185.750 km | ei tietoja | 35 % | 1 % |
| Nissan Sentra | 155 | US$ 11.990 | 2015 · 116.697 km | 8,3 % | 82 % | 59 % |
Tuuletin Kyse on siitä, kuinka paljon saman mallin hinnat eroavat halvimman ja kalleimman neljänneksen välillä. Yli 40 % tarkoittaa, että kyseisessä hintaluokassa on hyvin erilaisia autoja – versioita, moottoreita, kuntoa – eikä pelkkä listahinta kerro paljoakaan.
Kuinka paljon kukin malli menettää vuodessa?
Tämä on saman mallin nykyhinnan vertailu vuodesta toiseen. Jos aiot pitää auton viisi vuotta, tämä tekijä on merkittävämpi kuin alkuperäinen hinta: mallin, jonka arvo laskee 2,4 % vuodessa, ja mallin, jonka arvo laskee 12,0 % vuodessa, välillä 15.000 Yhdysvaltain dollarin ero viiden vuoden aikana on 7.200 Yhdysvaltain dollarin ero.
Ne, jotka kestävät parhaiten arvon
| Malli | Häviöitä vuodessa | Sen keskimääräisestä hinnasta |
|---|
| Chevrolet Prisma | 2,4 % | US$ 252 |
| Renault Kwid | 3,5 % | US$ 347 |
| Volkswagen Saveiro | 3,7 % | US$ 529 |
| Hyundai HB20 | 3,7 % | US$ 499 |
| Volkswagen Gol | 3,9 % | US$ 405 |
| Citroën C3 | 4,1 % | US$ 459 |
| Ford Ecosport | 4,1 % | US$ 484 |
| Volkswagen Nivus | 4,2 % | US$ 861 |
Ne jotka menettävät eniten
| Malli | Häviöitä vuodessa | Sen keskimääräisestä hinnasta |
|---|
| Volkswagen Amarok | 12,0 % | US$ 3.240 |
| Hyundai Tucson | 11,8 % | US$ 1.628 |
| Nissan Frontier | 10,3 % | US$ 2.420 |
| Volkswagen Vento | 10,3 % | US$ 2.153 |
| Volkswagen Tiguan | 9,6 % | US$ 2.390 |
| Ford Ranger | 9,5 % | US$ 1.519 |
| Chevrolet-seurantalaite | 8,4 % | US$ 1.451 |
| Nissan Sentra | 8,3 % | US$ 995 |
Se lasketaan suoralla viivalla kunkin valmistusvuoden mediaanihinnan perusteella, ja se julkaistaan vain kuuden vuoden tiedoilla ja viiden vuoden jaksolla. Malli, joka vaikuttaa tasaiselta, sekoittaa lähes aina eri versioita eikä pidä arvoaan.
Mitä ostat kullakin budjetilla
Mallit, joiden mainoskulut ovat 80–100 % budjetista, verrattuna saman rahan vuosittaisiin kustannuksiin tänään. Se ei ole "halvin vaihtoehto": kyse on siitä, mitä ostat käyttämällä rahasi.
Suzuki Alto 20175.600 USD · 138.000 km2008 Chevrolet Corsa5.495 USD · 190.000 km2006 Chevrolet Celta5.500 USD · 186.559 kmVolkswagen Gol 20025.000 USD · 220.000 kmChevrolet Spark 20105.500 USD · 135.000 kmChevrolet Corsa Classic 20095.900 USD · 162.000 kmPeugeot 206 20025.500 USD · 215.000 kmSuzuki Alto 800 20145.900 USD · 141.170 km
Renault Kwid 20209.490 USD · 81.300 kmFiat Uno 20178.990 USD · 115.000 kmVolkswagen Gol 20129.000 USD · 147.000 km2017 Suzuki Celerio9.200 USD · 109.500 kmPeugeot 208 20169.390 USD · 106.000 km2017 Chevrolet Onix9.500 USD · 128.000 kmVolkswagen Up! 20179.800 USD · 114.908 kmNissan March 20158.990 USD · 113.250 km
2023 Chevrolet Onix13.500 USD · 58.200 kmHyundai HB20 202213.500 USD · 63.541 kmVolkswagen Saveiro 201813.990 USD · 116.400 kmPeugeot 208 202313.500 USD · 60.000 kmVolkswagen Gol 202013.490 USD · 88.750 km2019 Renault Oroch13.500 USD · 115.000 kmSuzuki Swift 202213.900 USD · 79.000 kmPeugeot 2008 202013.800 USD · 80.000 km
Fiat Strada 202417.490 USD · 50.161 km2024 Chevrolet Montana18.300 USD · 48.750 kmVolkswagen Saveiro 202317.300 USD · 46.000 km2023 Renault Oroch17.900 USD · 55.000 kmNissan Kicks 202217.800 USD · 75.000 kmPeugeot 208 202416.990 USD · 29.000 km2023 Chevrolet Onix17.200 USD · 37.627 kmVolkswagen Nivus 202218.990 USD · 71.350 km
2013 Toyota Hilux26.500 USD · 295.000 km2020 Volkswagen Tiguan26.990 USD · 88.000 kmBYD Yuan Pro 202525.900 USD · 20.570 km2023 Nissan Frontier28.900 USD · 100.000 km2022 Toyota Corolla Cross27.850 USD · 82.737 km2023 Jeep Compass26.495 USD · 55.500 kmVolkswagen Amarok 201726.450 USD · 190.000 kmVolkswagen T-Cross 202526.500 USD · 30.000 km
Kuinka paljon neuvotteluvaraa on?
Viimeisen 7 päivän aikana näimme hinnan muutoksen 317 mainosta (1,1 % päivittäin seuraamistamme ihmisistä, mukaan lukien ne, joita ei ole lueteltu yllä olevissa taulukoissa). 285 henkilöä laski ja 32 nousi; mediaanilasku oli 4,4 %.
Nämä ovat muutoksia, jotka näimme Mainoksessa väitettyjä alennuksia ei ole kahden lukukerran välillä. Se toimii pohjana sille, kuinka paljon hinta voi muuttua neuvottelematta: jos myyjä on jo itse laskenut hintaa, tilaa on.
Kuinka kauan myynti kestää?
Puolet mainoksista katoaa 22.619 päivää tai vähemmän, noin 11.292 mainosta, jotka poistuivat markkinoilta sillä aikaa, kun me tarkastelimme niitä.
Mitä ilmoituksissa sanotaan
630 ilmoituksessa (2,7 %) mainitaan autoon liittyvä seikka, joka muuttaa ostopäätöstä: velka, keskeneräiset paperityöt, onnettomuus, vakuutuskorvausvaatimus, rikkinäinen mekaanikko. Nämä kaikki mainitaan myyjän selityksen kera ja kertovat, miten paljon kukin syy vaikuttaa hintaan – velka alentaa hintaa, keskeneräiset paperityöt eivät. velkaantuneet tai romutuneet autot.
Tuo prosenttiosuus nousee joka päivä, eikä siksi, että markkinat huononisi: luemme edelleen jokaisen mainoksen kuvauksen, jossa myyjä selittää sen.
Kuinka käyttää tätä valintaan
Jos haluat meidän tekevän sen puolestasi, ostoneuvoja Vertaa budjettiasi ja käyttöäsi samoihin tietoihin, patenttiin ja varaosien hintaan.
Oletko toisella puolella? opas auton myyntiin Käytä samoja tietoja tilausmäärän määrittämiseen ja arvioija laske omasi.
- Aseta budjetti ja katso, minä vuonna maksat. Samalla rahasummalla saa viisi vuotta uudemman suositun mallin kuin viisi vuotta vanhan ja ison mallin, ja uudempaan malliin on varaosia ja vastaavia osia saatavilla vuosiksi.
- Katso, kuinka paljon se menettää vuodessa ennen sisääntulohintaa. Jos aiot pitää sitä viisi vuotta, poistot ovat suuremmat kuin neuvottelemasi tuhat dollaria.
- Valitsin mallin, jolla on laaja valikoima. Satojen ilmoitusten joukosta voit odottaa haluamaasi versiota ja ajokilometrimäärää vastaavaa autoa ja vertailla todellisia hintoja.
- Laaja valikoima vaihtoehtoja ei ole mahdollisuus, se on varoitus. Kun saman mallin hinta vaihtelee 40 %, se tarkoittaa, että sisällä on erilaisia autoja: eri versioita, moottoreita ja kuntoja. Vertaa hinnoittelua kilpailijoihisi, älä keskiarvoon.
- Ennen kuin allekirjoitat, tarkista. Maksamattomat ajoneuvon rekisteröintimaksut SUCIVE:ssa, ajoneuvon rekisteröintitodistukseen kohdistuvat panttioikeudet ja rasitteet sekä mekaanikon tarkastama auto. Alhaisen hinnan syy selitetään kohdassa tämä toinen listahalpa ilman syytä, mahdollisuudet.
Menetelmä ja rajoitukset
- Ovatko mainoksissa pyydetyt hinnatEi kiinteitä myyntihintoja tai arviointeja.
- Sama auto, joka on listattu useissa lähteissä, lasketaan mukaan vain kerran. Pesoissa ilmoitetut ilmoitukset ja ne, joiden valuutan päättelimme, on jätetty pois, koska niitä ei voida verrata dollareissa.
- Malli tulee kaavioihin, kun sillä on 30 tai enemmän ilmoituksia; jokainen poistokäyrän vuosi tarvitsee 3 ilmoitusta. Tämän alapuolella mediaani on anekdoottinen.
- Emme mittaa myyntiä. Uruguayssa käytettyjen autojen vaihtoja ei listata mallin mukaan, joten kukaan – emme edes me – voi sanoa, mikä käytetty auto oli kuukauden myydyin. Lähimpänä tietoa voimme sanoa, kuinka kauan listaus kestää, ja julkaisemme tiedot, kun listaus on riittävän pitkä.
- Se lasketaan uudelleen joka päivä hakemiston suorituksen yhteydessä.