Itaú Volar Visa Platinum vai OCA: Kumpi luottokortti tarjoaa enemmän käteispalautusta?
Itaú Volar Visa Platinum voittaa niukasti: 66 pistettä OCA:n 59 pisteen erolla. Itaú Volar Visa Platinum loistaa pisteiden keräämisessä, lunastamisessa ja kattavuudessa. OCA johtaa verkon kattavuudessa ja kustannuksissa. Itaú Volar Visa Platinum on tarkoitettu: keski- ja ylemmän tulotason asiakkaille, jotka matkustavat ja arvostavat mukana tulevaa apua ja VIP-loungen käyttöoikeutta edullisin hinnoin säilyttäen samalla Volarin lunastusjoustavuuden. OCA on tarkoitettu: niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, 20 %). Metroa harkitseville se ei ole vaivan arvoista: arvo piilee alennuksessa.
Akseli akselilta
Palkitsemisohjelmia vertaillaan sen perusteella, mitä ne todellisuudessa tarjoavat: kuinka monta pistettä keräät, mikä on kunkin pisteen arvo, kuinka helppoa niitä on lunastaa, mitä alennuksia ne tarjoavat ja kuinka paljon kortin ylläpito maksaa. Alle 5 pisteen ero katsotaan tasapeliksi: pisteet ovat tutkimusarvio, eivät desimaalilukuja.
| Akseli (paino) | Itaú Volar Visa Platinum | OCA | Voittaa |
|---|---|---|---|
| Kertymä (25 %) | 62 | 30 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Alennusverkosto (25 %) | 70 | 86 | OCA |
| Vaihto (20 %) | 72 | 60 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Kustannukset (15 %) | 55 | 62 | OCA |
| Joustavuus (8 %) | 65 | 62 | Piirrä |
| Kattavuus (7 %) | 68 | 55 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Kokonaispisteet | 66 | 59 | Itaú Volar Visa Platinum |
Data rinnakkain
| Fakta | Itaú Volar Visa Platinum | OCA |
|---|---|---|
| Lähetin | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Verkot | Visa | Mastercard, Visa |
| Pisteohjelma | Lento (Itaú-mailia) | Metrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkosto |
| Miten se kertyy | Kerää 1 Itaú-mailia jokaista luotto-ostoksiin käytettyä 1 Yhdysvaltain dollaria (tai vastaavaa summaa pesoina) kohden. Samat kertymissäännöt kuin Volar-limiitillä. Vahvistettu osoitteessa tarjetaVolar.html. | OCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset. |
| Mikä on pisteen arvo? | Virallista suhdetta ei julkaistu; todellinen arvo riippuu valuuttakurssista. Ei vahvistettu. | Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä. |
| Lunastaminen | Sama kuin Volar Base: liput mille tahansa lentoyhtiölle + luettelo (teknologia, kotimaanmatkailu, muoti, näytökset) osoitteessa itauvolar.com.uy/SuperApp. Vain kortinhaltija voi lunastaa liput. | Metro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti. |
| Alennukset | Itaún etuverkosto sekä Platinum-tason edut, pienellä präntättynä, joka muutti 1/2/2026-tiliä: pääsy VIP-loungeihin ei ole ilmaista; Visa Platinum -kortinhaltijalla on 10-käyttöoikeus hintaan 10 Yhdysvaltain dollaria per kalenterivuosi, ja 11-tiloista eteenpäin he maksavat 38 Yhdysvaltain dollaria per käyttökerta (käyttöoikeus tapahtuu Visa Airport Companion -sovelluksen kautta, ja muiden kortinhaltijoiden käyttöoikeus vähennetään pääkortinhaltijan 10-tilistä). Ilmaisia ominaisuuksia ovat kaksi erilaista ja ei-kumulatiivista vakuutusturvaa: Universal Assistance enintään 15.000 Yhdysvaltain dollaria henkilöä kohden maailmanlaajuisesti, Uruguayta lukuun ottamatta, kortinhaltijalle, puolisolle ja alle 21-vuotiaille huollettaville lapsille; ja AXA USA lääketieteellisiin hätätilanteisiin enintään 60 peräkkäisten päivien matkoilla, mikä edellyttää lipun ostamista Visa Platinum -kortilla ja todistuksen luomista ennen jokaista matkaa. | Laaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta. |
| Kustannukset | 1er vuodessa ilman kuluja; sen jälkeen käyttöliittymä 1.058/vuosi, ≈ $U 7.032 käyttöliittymällä 22/9/2026 ($U 6,6468). Vahvistettu virallisessa hinnastossa, syyskuun versio 2026 (sama arvo kuin 1/8/2026-versio); veloitetaan 3-erissä paikallisessa valuutassa, ALV sisältyy hintaan. Täysipakettiin (käyttöliittymä 190 kuukaudessa, ALV sisältyy hintaan) Platinum-kortti sisältyy hintaan ja lisämaksu ulkomailla laskee 1 %:iin + ALV. Minimiraja/luotto: Volar-listauksessa lukee $U 125.000 ja Visa Volar Platinum -tietolomakkeessa itsessään lukee $U 120.000 (lue 22/9/2026); julkaisemme listauksessa olevan summan ja huomioimme pankin ristiriidan. | Mastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille. |
| Vahvistetut tiedot | Kyllä, virallisen lähteen mukaan. | Kyllä, virallisen lähteen mukaan. |
Puolesta ja vastaan
Itaú Volar Visa Platinum
Pankki · Banco Itaú Uruguay
Puolesta
- 10 VIP-loungen sisäänpääsyä vuodessa hintaan 10 USD/kpl (erikoishinta, ei ilmainen sisäänpääsy: 11. sisäänpääsystä alkaen hinta on 38 USD hinnaston mukaan; tuote-esitteessä on edelleen 27 USD)
- Maksuton yleisapu jopa 15.000 Yhdysvaltain dollariin asti vakuutuksenottajaa ja hänen perhettään kohden henkilöä kohden (maailmanlaajuisesti Uruguayta lukuun ottamatta)
- Sama hinta 1 maili = 1 Yhdysvaltain dollari ja joustava lipun lunastus
- 3.500 mailin tervetuliaisbonus
Vastaan
- Korkeammat vuosikustannukset (UI 1.058 ≈ $U 7.032) kuin kansainvälisellä
- Ulkomaanostoksista perittävä lisämaksu: 3 % + alv (1 % + alv Täysipaketilla; ei lisämaksua Personal Bankilla), sekä 3 % Visa Internationalin vaihtokurssista
- Edellyttää korkeaa tulotasoa/tulorajaa (125.000 Australian dollaria listauksen mukaan; 120.000 Australian dollaria lomakkeen mukaan)
- Mailit päihittivät 5-vuodet, eikä mailien arvoa ole julkaistu
- Samat suoriteperusteiset poikkeukset (käteinen, korot, perintäverkot)
OCA — Ohjelmamittari (Metrit)
Ei-pankkitoiminnan liikkeeseenlaskija · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.
Puolesta
- Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
- 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
- Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
- Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
- Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija
Vastaan
- Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
- OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
- Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
- Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.
Tulkintamme jokaisesta
Itaú Volar Visa Platinum
Sama keräys- ja lunastusjärjestelmä kuin Volar-peruspaketissa, mutta Platinum-tason edut ovat edelleen voimassa (Universal Assistance ilmainen jopa 15.000 USD). Alennukset laskevat 75:stä 70:ään hinnaston tarkistamisen jälkeen: 1/2/2026:stä alkaen Platinum-paketti ei enää sisällä ilmaista pääsyä VIP-loungeihin; pääsy maksaa nyt 10 eli 10 USD ja 38 USD alkaen 11 USD, mikä tarkoittaa etuoikeutettua hintaa ilman sisäänpääsyä. Korkeampi vuosikustannus (UI 1.058 = U $7.032) perusversioon verrattuna jättää sen käytännössä samalle tasolle Volar Internacionalin kanssa.
OCA
17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.