Itaú Volar vai OCA: Kumpi luottokortti tarjoaa enemmän käteispalautusta?
Itaú Volar voittaa niukasti: 67 pistettä OCA:n 59 pisteen erolla. Itaú Volar loistaa kertymisessä, lunastuksessa ja kattavuudessa. OCA johtaa verkoston kattavuudessa. Itaú Volar on tarkoitettu käyttäjille, jotka käyttävät pesoja/dollareita ja haluavat täyden joustavuuden lunastaa lippuja millä tahansa lentoyhtiöllä ilman, että he ovat sidottuja tiettyyn kilometriohjelmaan. OCA on tarkoitettu niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, 20 %). Se ei ole vaivan arvoista Metro-pisteiden takia; arvo piilee alennuksessa.
Akseli akselilta
Palkitsemisohjelmia vertaillaan sen perusteella, mitä ne todellisuudessa tarjoavat: kuinka monta pistettä keräät, mikä on kunkin pisteen arvo, kuinka helppoa niitä on lunastaa, mitä alennuksia ne tarjoavat ja kuinka paljon kortin ylläpito maksaa. Alle 5 pisteen ero katsotaan tasapeliksi: pisteet ovat tutkimusarvio, eivät desimaalilukuja.
| Akseli (paino) | Itaú Fly | OCA | Voittaa |
|---|---|---|---|
| Kertymä (25 %) | 62 | 30 | Itaú Fly |
| Alennusverkosto (25 %) | 68 | 86 | OCA |
| Vaihto (20 %) | 72 | 60 | Itaú Fly |
| Kustannukset (15 %) | 65 | 62 | Piirrä |
| Joustavuus (8 %) | 65 | 62 | Piirrä |
| Kattavuus (7 %) | 68 | 55 | Itaú Fly |
| Kokonaispisteet | 67 | 59 | Itaú Fly |
Data rinnakkain
| Fakta | Itaú Fly | OCA |
|---|---|---|
| Lähetin | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Verkot | Visa, Mastercard | Mastercard, Visa |
| Pisteohjelma | Lento (Itaú-mailia) | Metrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkosto |
| Miten se kertyy | Luotto: 1 Itaú -maileja jokaista ostoksiin käytettyä 1 Yhdysvaltain dollaria (tai vastaava summa pesoina) kohden. Volar Debit: 1-maileja jokaista 2 Yhdysvaltain dollaria kohden. Vahvistettu virallisissa usein kysytyissä asioissa ja milesItauVolar.html-tiedostossa. | OCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset. |
| Mikä on pisteen arvo? | Virallista hintaa ei julkaistu; todellinen mailia kohden oleva arvo riippuu Jetmarin luettelossa lunastetusta tuotteesta. Ei vahvistettu. | Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä. |
| Lunastaminen | Maileja voi lunastaa lentolippuihin (mikä tahansa lentoyhtiö, ei päivämäärärajoituksia), kotimaanmatkapaketteihin, teknologiaan, muotiin, esityksiin, kirjoihin ja kodintarvikkeisiin. Liput tarjoaa Jetmar Viajes. Vain pääkortinhaltija voi lunastaa mailit (muut kortinhaltijat eivät voi lunastaa maileja). Hyvitys myönnetään 10 arkipäivän kuluessa päätöspäivästä. | Metro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti. |
| Alennukset | Pääsy Itaún etuverkostoon: ympärivuotisia alennuksia apteekeissa, ravintoloissa, supermarketeissa, muotiliikkeissä ja viihdepaikoissa. Tarkat prosenttiosuudet/päivät vaihtelevat, eikä niitä ole lueteltu tuotesivulla (tietoja ei vahvistettu). | Laaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta. |
| Kustannukset | 1 vuodessa ilman kuluja; sen jälkeen käyttöliittymä 864/vuosi, joka on ≈ $U 5.743 käyttöliittymän ollessa 22/9/2026 ($U 6,6468, INE-arvo). Kustannukset on vahvistettu virallisessa hinnastossa, syyskuun versio 2026 (kattaa "syyskuun 10, 2026", samat käyttöliittymän arvot kuin 1/8/2026-versiossa), kansainväliselle linjalle, Visalle ja Mastercardille. Veloitus tapahtuu 3-erissä paikallisessa valuutassa, ALV sisältyy hintaan. Minimitulo ~$26.000. Ensimmäisestä lisämaksusta maksetaan alennusta 100%, seuraavista maksuista 50%. Huom: hinnastossa on "$5.010" käyttöliittymän 864 vieressä, mutta se on painohetkellä voimassa oleva viitearvo, ei veloitettava summa. Samassa hinnastossa luetellaan myös muut hintaluokan tasot: Regional UI 471 Visalle ja UI 414 Mastercardille (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Gold UI 961 (≈ $U 6.388) molemmille tuotemerkeille ja Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Vaihtoehto yksilölliselle hinnalle ovat tilipaketit, jotka sisältävät kortin: Light UI 91 kuukaudessa (sisältää kansainvälisen kortin, kansainvälinen 3% + ALV), Full UI 190 kuukaudessa (sisältää Platinum-kortin, kansainvälinen 1% + ALV) ja Personal Bank UI 280 kuukaudessa (sisältää Infinite-kortin, ilman kansainvälisiä lisämaksuja), ALV sisältyy hintaan. | Mastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille. |
| Vahvistetut tiedot | Kyllä, virallisen lähteen mukaan. | Kyllä, virallisen lähteen mukaan. |
Puolesta ja vastaan
Itaú Fly (Visa/Mastercard International)
Pankki · Banco Itaú Uruguay
Puolesta
- Maileja ilman kiinteää lentoyhtiötä: lunasta liput millä tahansa lentoyhtiöllä ja ilman päivämäärälukkoja
- Yksinkertainen ja läpinäkyvä hinnoittelu: 1 maili = 1 Yhdysvaltain dollarin hyvitys
- 2.500 mailin tervetuliaisbonus ensimmäisellä ostoksellasi (3.500 mailia Platinum- ja Mastercard Black -korteilla; 10.000 Personal Bankin Infinite-kortilla)
- Automaattinen rekisteröinti kortin myöntämisen yhteydessä ja ensimmäinen lisäkortti on 100 % ilmainen.
- Laaja luettelo (matkailu, teknologia, koti) sekä liput
Vastaan
- Ulkomaanostoista perittävä lisämaksu: 3 % + alv (noin 3,66 %:n efektiivinen verokanta) ja Visalla 3 % Visa Internationalin vaihtokurssin mukaan. Nämä kaksi maksua yhdessä syövät moninkertaisesti noin 1 %:n mailia kohden ansaitseman tuoton, joka on juuri se kulutus, josta kortti lupaa palkita. Lisämaksua pienentää tilipaketti, ei itse kortti: Täysipaketissa se on 1 % + alv, ja Personal Bankissa lisämaksua ei peritä (syyskuun 2026 hinnasto).
- Rahallista arvoa mailia kohden ei julkaistu; riippuu luettelosta/Jetmarista (todellinen suorituskyky epävarma)
- He eivät kerää käteisnostoa, 0 % korkoisia lainoja, pankkikorkoja/maksuja tai maksuja Abitabin/Redpagosin kautta.
- Mailit vanhenevat 5 vuoden kuluttua
- Alennusverkoston tiedot vaativat kirjautumisen/sovelluksen käytön, mikä ei ole kovin läpinäkyvää julkisella verkkosivustolla.
- Lisäämällä luottoa Volariin, et enää kerrytä luottoa muissa pankkiohjelmissa (esim. LATAM).
OCA — Ohjelmamittari (Metrit)
Ei-pankkitoiminnan liikkeeseenlaskija · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.
Puolesta
- Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
- 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
- Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
- Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
- Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija
Vastaan
- Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
- OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
- Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
- Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.
Tulkintamme jokaisesta
Itaú Fly
Vahvistettu 1-mailien kertymä per 1-USD (~1–1,5 % olettaen markkina-arvon mailia kohden, ei Itaún julkaisema) ja joustava lunastus (liput millä tahansa lentoyhtiöllä ilman päivämäärärajoituksia + luettelo). Kohtuulliset kustannukset (1 ilmaiseksi vuodessa, sitten käyttöoikeus 864 = U 5.743, käyttöoikeus 22/9/2026). Kertymä-/lunastusprosenttia pidetään varovaisena, koska Itaú ei julkaise virallista mailikohtaista arvon suhdetta; lunastus on rajoitettu kortinhaltijaan.
OCA
17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.