luottokortit

OCA vai Pronto!: Kumpi luottokortti antaa enemmän käteispalautusta?

OCA ja Pronto! ovat käytännössä tasan (59 vs. 63 pistettä): päätös ei perustu keskiarvoon, vaan siihen, kumpi voittaa sinulle tärkeimmillä osa-alueilla. OCA loistaa joustavuudessa ja kattavuudessa. Pronto! voittaa kertymisessä. OCA sopii: niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, 20 %). Metroille se ei ole vaivan arvoista: arvo piilee alennuksessa. Pronto! sopii: ihmisille, joilla ei ole pankkitiliä tai luottohistoriaa (nuoret, luottokortin ensikertalaiset) ja jotka haluavat huomattavia alennuksia jokapäiväisistä ostoksista.

Akseli akselilta

Palkitsemisohjelmia vertaillaan sen perusteella, mitä ne todellisuudessa tarjoavat: kuinka monta pistettä keräät, mikä on kunkin pisteen arvo, kuinka helppoa niitä on lunastaa, mitä alennuksia ne tarjoavat ja kuinka paljon kortin ylläpito maksaa. Alle 5 pisteen ero katsotaan tasapeliksi: pisteet ovat tutkimusarvio, eivät desimaalilukuja.

Akseli (paino)OCAPian!Voittaa
Kertymä (25 %)3058Pian!
Alennusverkosto (25 %)8685Piirrä
Vaihto (20 %)6058Piirrä
Kustannukset (15 %)6258Piirrä
Joustavuus (8 %)6250OCA
Kattavuus (7 %)5548OCA
Kokonaispisteet5963Piirrä

Data rinnakkain

FaktaOCAPian!
LähetinOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.Tulossa pian! (Scotiabank Uruguay)
VerkotMastercard, VisaVisa
PisteohjelmaMetrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkostoSoon Rewards (ilmainen Visa-ostohälytys erillisenä etuna)
Miten se kertyyOCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset.Pronto!n virallisella verkkosivustolla vahvistettu hinta: 1 piste jokaista käytettyä 30 dollaria kohden ja 1.000 tervetuliaispistettä, kun rekisteröidyt Pronto+ -ohjelmaan. Ohjelman nimi on Pronto Premios ja sillä on oma verkkosivusto (prontopremios.com.uy).
Mikä on pisteen arvo?Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä.Pisteen rahallista arvoa ei julkaista, eikä myöskään vanhenemispäivää: tiedät kuinka monta pistettä ansaitset, mutta et niiden arvoa. Tärkein vetonaula on edelleen alennusverkosto.
LunastaminenMetro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti.Luettelo on julkinen: osoitteessa prontopremios.com.uy pisteitä voi lunastaa kodinkoneisiin, kodintarvikkeisiin, muotiin, lasten tuotteisiin, viihteeseen ja teknologiaan sekä matkapuhelimen latauskuponkeihin ja Mercado Libre -lahjakortteihin. Ohjelman lisäksi Visan "Ilmainen ostohälytys" voi tarjota bonuksen ostoksista.
AlennuksetLaaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta.Laaja alennusverkosto: esim. 25 % McDonald's, 50 % Grido, 50 % elokuvateatterit, 25 % Colonia Express; jopa 35 % majoitus, jopa 50 % gastronomia, jopa 60 % viihde; 15 % kiinteä alennus makeisista, lelukaupoista ja pizzerioista valtakunnallisesti.
KustannuksetMastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille.Kustannukset julkaistaan virallisissa ehdoissa (voimassa syyskuusta 2026 alkaen, sama maksuluettelo kuin elokuun versiossa), eikä "ensimmäinen vuosi ilmainen" ole yleispätevä: se riippuu sinulle osoitetusta portfoliosta. Vuosimaksu: portfolio 259 1.308 dollaria + alv ensimmäisestä vuodesta alkaen; portfolio 52 3.468 dollaria + alv; portfoliot 299 ja 312 5.148 dollaria + alv; portfolio 313 0 dollaria ensimmäisenä vuonna ja 1.308 dollaria + alv sen jälkeen; portfolio 201 0 dollaria ensimmäisenä vuonna ja 2.970 dollaria + alv sen jälkeen. Lisämaksut: 594–1.485 dollaria + alv vuodessa. Tilinpäätöksen toimitus: 10 dollaria + alv kuukaudessa; raportti ja uusinta: 90 dollaria + alv. Rahoitus, nyt julkaistu samoilla ehdoilla: rahoituksen enimmäiskorko 63,56 % + alv, käteisnostot 63,56 % + alv ja myöhästymismaksut 73,82 % + alv. Maksamatta jääneestä summasta peritään joko 50 %:n sakko maksamatta olevasta summasta tai 50 UI + ALV tai pienempi näistä, sekä perintämaksu 10 UI + ALV ilmoitusta kohden, enintään 50 UI + ALV vuodessa. Kansainvälisistä ostoksista perittävä 3 %:n palkkio on olemassa: Pronto! tarjoaa luopua siitä, ja vain "suosikkipalveluidensa" luettelosta (ostokset, varaukset tai tilaukset), ei kaikista kansainvälisistä ostoksista.
Vahvistetut tiedotKyllä, virallisen lähteen mukaan.Kyllä, virallisen lähteen mukaan.

Puolesta ja vastaan

OCA — Ohjelmamittari (Metrit)

Ei-pankkitoiminnan liikkeeseenlaskija · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.

Puolesta

  • Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
  • 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
  • Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
  • Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
  • Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija

Vastaan

  • Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
  • OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
  • Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
  • Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.

Pronto! — Pronto+ Visa -kortti (pisteet + edut)

Muu kuin pankkilainaaja · Pian! (Scotiabank Uruguay)

Puolesta

  • Erittäin vahva ja monipuolinen alennusverkosto (pikaruoka, elokuvateatterit, matkat)
  • Hakemukset otetaan vastaan vain henkilöllisyystodistusta vastaan; palkkakuitteja tai pankkitilitietoja ei vaadita.
  • Julkaistu korko ja yksi markkinoiden tiheimmistä: 1 piste jokaista 30 dollaria kohden, plus 1.000 tervetuliaispistettä
  • Julkinen vaihtoluettelo (kodinkoneet, tekniikka, Mercado Libre -lahjakortit ja matkapuhelimen lataukset)
  • 3 % bonus kansainvälisestä palkkiosta osallistumisesta "suosikkipalveluihin"

Vastaan

  • Pisteiden arvoa pesoina eikä pisteiden vanhenemispäivää julkaista.
  • "Ensimmäinen ilmainen vuosi" riippuu paketista: jotkut paketit veloittavat 1.308 dollaria + alv ensimmäisestä vuodesta alkaen, kun taas toiset veloittavat 5.148 dollaria + alv.
  • 3 %:n kansainvälinen bonus koskee vain osallistuvia palveluita, ei kaikkia ulkomailla tehtyjä ostoksia.
  • Kallis rahoitus: Enimmäiskorko 63,56 % + alv ja viivästyskorko 73,82 % + alv (ehdot voimassa syyskuuhun 2026 asti), OCA-alueella ja kaukana ANDAn 27,30 % + alv -korosta

Tulkintamme jokaisesta

OCA

17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.

Pian!

Erittäin laaja ja aggressiivinen alennusverkosto (25 % McDonald'sissa, 50 % Gridossa/elokuvateattereissa, jopa 50 % ravintoloissa, jopa 60 % viihdepaikoissa). Kertymis- ja lunastusprosentit ovat nousseet edelliseen tarkasteluun verrattuna, koska seuraamuksen syy on poistunut: 1 pisteen hinta per 30 dollaria ja luettelo julkaistaan nyt liikkeeseenlaskijan toimesta, eivätkä vertailusivustoilla. Hinta on laskenut 68:sta 58:aan maksutaulukon julkaisemisen myötä: ensimmäinen ilmainen vuosi ei ole universaali, ja jotkut salkut maksavat jopa 5.148 dollaria + alv vuodessa. Kunkin pisteen arvoa pesoina ei vieläkään julkaista.