luottokortit

OCA vai ANDA: Kumpi luottokortti antaa enemmän käteispalautusta?

OCA ja ANDA ovat käytännössä tasan (59–55 pistettä): päätös ei perustu keskiarvoon, vaan siihen, kumpi voittaa sinulle tärkeimmillä osa-alueilla. OCA loistaa verkostossa, lunastuksissa ja joustavuudessa. ANDA voittaa pisteiden keräämisessä ja kattavuudessa. OCA sopii: niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, 20 %). Niille, jotka etsivät enemmän pisteitä, se ei ole sen arvoista: arvo on alennuksessa. ANDA sopii: ANDA-jäsenille, jotka hyödyntävät sosiaalisia sopimuksia, korottomia osamaksuja ja kansainvälistä korttia ilman vuosimaksua tai ulkomaanmaksukuluja.

Akseli akselilta

Palkitsemisohjelmia vertaillaan sen perusteella, mitä ne todellisuudessa tarjoavat: kuinka monta pistettä keräät, mikä on kunkin pisteen arvo, kuinka helppoa niitä on lunastaa, mitä alennuksia ne tarjoavat ja kuinka paljon kortin ylläpito maksaa. Alle 5 pisteen ero katsotaan tasapeliksi: pisteet ovat tutkimusarvio, eivät desimaalilukuja.

Akseli (paino)OCAANDAVoittaa
Kertymä (25 %)3045ANDA
Alennusverkosto (25 %)8668OCA
Vaihto (20 %)6045OCA
Kustannukset (15 %)6262Piirrä
Joustavuus (8 %)6248OCA
Kattavuus (7 %)5562ANDA
Kokonaispisteet5955Piirrä

Data rinnakkain

FaktaOCAANDA
LähetinOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.Kansallinen jäsenjärjestö (ANDA)
VerkotMastercard, VisaVisa, muu
PisteohjelmaMetrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkostoDale (kanta-asiakasohjelma pisteiden keräämisellä)
Miten se kertyyOCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset.Hinta julkaistaan palvelukohtaisesti: luottokortilla jokainen käytetty 40 USD = 1 piste; lainoilla jokainen pyydetty 125 USD = 1 piste; käteisnostoilla jokainen nostettu 125 USD = 1 piste; eläkeennakot, 4 pistettä per ennakko; matkailu-, apteekki-, lääkäri- ja hammaslääkäriasemat ja muut paikalliset yritykset, jokainen 40 USD = 1 piste; vuokratakuut, 1.000 pistettä sopimusvuotta kohden allekirjoitus- tai uusimishetkellä, vain sopimuksille alkaen 01/01/2026. Pisteitä hyvitetään päivittäin, enintään 72 aukiolotunnin ajan.
Mikä on pisteen arvo?Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä.Dale-pisteiden rahallista arvoa ei julkaista: tämä tieto estää todellisen tuoton laskemisen. Julkaistu on tieto siitä, että pisteet vanhenevat 24 kuukauden kuluttua niiden ansaitsemisesta ja ne voidaan lunastaa osoitteessa andatienda.com.uy.
LunastaminenMetro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti.Lunasta pisteitä ainutlaatuisiin tuotteisiin, alennuksiin ja etuihin Dale-myymälässä (andatienda.com.uy).
AlennuksetLaaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta.Jäsenille luokittain 'Alennuspäivät'; sopimuksia koulutuksen, urheilun, terveyden, kodin ja virkistyksen aloilla. DEANDA-ennakkomaksusopimuksella saat lain mukaisia ALV-alennuksia: −2 pistettä sekatavarakaupoissa ja −9 pistettä ravintoloissa jopa 30/4/2027 pistettä (asetus 235/026; DGI kuultu 23/10/2026:stä), jolloin veronmaksajille on 7,38 % vähimmäis-ALV:n kokonaissummasta. Lisäksi IMESI-palautus rajaseudun huoltoasemilla. 2 - 6 tai jopa 12 erämaksut ilman lisämaksua osallistuvissa kaupoissa. ANDA VISA -kortti on kansainvälinen, ilman vuosimaksua, ilman palkkiota kansainvälisistä ostoksista tai ulkomailla tehdyistä käteisnostoista, ANDA:n määrittelemällä edullisella vaihtokurssilla ja koko VISA-verkostossa (yli 45.000 kauppiasta maassa); vanha ANDA-kortti toimii, kunnes se korvataan.
KustannuksetMastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille.Kortilla ei ole vuosimaksua (ei ANDA- eikä ANDA VISA -korteilla), ja lisäkortit ovat ilmaisia. Ostorahoitusta on saatavilla 27,30% + alv:n vuosikorolla (AER) 22/9/2026:ssa tarkastellun virallisen tietolomakkeen mukaan (17/8/2026:ssa julkaistussa arvostelussa se oli 27,40%), mikä on selvästi alhaisin ei-pankkisegmentissä. Jäsenmaksut ovat seuraavat: täysjäsenyys $U 831, tilaajajäsenyys 50 UI (noin $U 332 22/9/2026:n UI:n kanssa) matkailu- ja rahoituskategorioissa ja hautajaispalveluissa $U 132 sis. alv. Lainan nostoja voi tehdä Abitabissa, Redpagosissa, Banred-pankkiautomaateissa ja ANDA-konttoreissa. Kortin voi hankkia, vaikka olisi listattu Clearing de Informesissa (luottohistoriastasi riippuen, mahdollisesti takauksella), ja maksut suoritetaan palkanpidätyksenä.
Vahvistetut tiedotKyllä, virallisen lähteen mukaan.Osittainen

Puolesta ja vastaan

OCA — Ohjelmamittari (Metrit)

Ei-pankkitoiminnan liikkeeseenlaskija · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.

Puolesta

  • Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
  • 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
  • Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
  • Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
  • Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija

Vastaan

  • Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
  • OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
  • Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
  • Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.

ANDA — ANDA-luottokortti + Dale-ohjelma + DEANDA Prepaid

Osuuskunta · Kansallinen jäsenjärjestö (ANDA)

Puolesta

  • Kortti ilman vuosimaksua (ANDA ja ANDA VISA) ja lisäkortit veloituksetta
  • Halvin rahoitus pankkisektorin ulkopuolella: 27,30 % + alv, verrattuna OCA:n 63–64 %:iin, Pronto!:n 63,56 %:iin ja Passcardin 107 %:iin
  • Kertymisprosentti julkaistaan syöttö syöttökohtaisesti ja sarjan tihein pistemäärä painoarvoa kohden (U 40 = 1 piste)
  • ANDA VISA on kansainvälinen, eikä se veloita palkkioita ulkomailla tehdyistä ostoksista tai nostoista.
  • Yhteistyömalli, jossa kortin lisäksi on yhteiskunnallisia sopimuksia (koulutus, terveys, urheilu)
  • Siihen pääsee käsiksi raporttien tyhjennystilassa.

Vastaan

  • Jäsenyys vaaditaan (jäsenmaksu: 831 USD täysjäsen, 50 UI-tilaaja) kaikkien etujen saamiseksi.
  • ANDA ei julkaise Dale-pisteiden rahallista arvoa: tiedät ansaitsemiesi pisteiden määrän, et niiden arvoa.
  • Dale-pisteet vanhenevat 24 kuukauden kuluttua ja niitä voi lunastaa vain osoitteessa andatienda.com.uy.
  • Palkkavähennys sitoo kortin työ- tai eläkesuhteeseen

Tulkintamme jokaisesta

OCA

17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.

ANDA

Kolme ylöspäin suuntautuvaa korjausta virallisten lähteiden perusteella. Kustannukset nousevat 45:stä 62:een: kortilla ei ole vuosimaksua, lisäkortit ovat ilmaisia ja todellinen vuosikorko 27,30 % + alv (22/9/2026 alkaen) on ylivoimaisesti halvin pankkisektorin ulkopuolisessa segmentissä (OCA 63–64 %, Passcard 107 %). Kattavuus nousee 45:stä 62:een, koska ANDA VISA on kansainvälinen, käyttää VISA-verkkoa eikä sillä ole palkkiota ulkomailla tehdyistä ostoista tai nostoista. Kertymä nousee 35:stä 45:een, koska Dale-ohjelman hinta julkaistaan palvelu palvelulta (40 dollaria = 1 piste kortilla), eikä se nouse enempää, koska ANDA ei ole vieläkään julkaissut pistearvoa: ilman näitä tietoja todellista tuottoa ei voida laskea. Rasitus on edelleen jäsenmaksu, ei itse kortti.