Formaliseer uw bedrijf

Welk type bedrijf zou ik in Uruguay moeten starten?

Monotributo, unipersonal, Literal E, SAS, SRL. Het verschil zit hem niet in de stijl: het verandert hoeveel je betaalt, of je aansprakelijk bent met je huis en of je het kunt terugdraaien. Bij elke afbeelding op deze pagina staat de standaard vermeld waarop deze is gebaseerd.En als de wet het niet toestaat, zeggen we dat gewoon in plaats van iets te verzinnen.

Vertel ons jouw verhaal.

Het is geen score of een opinieranglijst: eerst passen we de juridische toegangspoorten (Een systeem waarvoor je niet in aanmerking komt, is niet "slechter", het is illegaal.) Pas daarna vergelijken we de kosten met de systemen die je nog over hebt.

1. Hoeveel verwacht u per jaar te factureren?
$

$50.000 per maand, gelijkmatig verdeeld.

2. Wat verkoopt u?

"Persoonlijke diensten" verwijst naar uw werkzaamheden buiten een dienstverband: ontwikkeling, ontwerp, consultancy, een ambacht, een beroep. Dit antwoord heeft de grootste invloed op de uitkomst: de vereenvoudigde belastingregeling (monotributo) sluit deze wettelijk uit.

3. Wie koopt er bij u?

Het vereenvoudigde belastingstelsel (Monotributo) vereist dat uitsluitend aan eindconsumenten wordt verkocht, en dit is het enige belastingstelsel dat in dit antwoord kan worden uitgesloten. Als u exporteert, wijzig dan dit antwoord: de btw-behandeling is anders en we zullen u de details voor elk belastingstelsel laten zien.

4. Hoeveel zijn er?
5. Werknemers?
6. Moet u uw persoonlijke bezittingen beschermen?

Het vonnis

Het goedkoopste regime wettelijk U kunt gebruikmaken van onze diensten en wij kunnen de volledige kosten hiervan berekenen.

Monotributo

Onbeperkte aansprakelijkheid

Een eenmalige betaling ter vervanging van belastingen en premies. Alleen voor eenmanszaken en feitelijke vennootschappen, en alleen als u uitsluitend aan eindconsumenten verkoopt.

BPS-bijdragen
$ 4.761
per maand
Belastingen
Bij de eenmalige betaling
per maand
Balie
Je hebt het niet nodig.
onder dit regime
Maandelijks totaal
$ 4.761
$57.132 per jaar
Het openen ervan kost geld $ 270 staatsprocedure.
  • De eenmalige betaling vervangt de btw, IRAE en bijdragen voor uw eigen bedrijfsactiviteiten.
  • Je pensioen is gebaseerd op een fictief bedrag van $9.240 per maand, niet op wat je daadwerkelijk verdient.
  • Je bevindt je in de geleidelijke fase van Recht 19.942 (25% in het eerste jaar, 50% in het tweede).

Dit is algemene informatie, geen boekhoudkundig advies. Het bovenstaande cijfer is afgeleid van officiële standaarden en tabellen, maar uw specifieke situatie kan details bevatten die niet in een formulier worden weergegeven – en diverse van deze details kunnen de uitkomst beïnvloeden. Overleg met een accountant voordat u zich registreert.

Waarom sluiten we de anderen uit?

Dit is het controleerbare deel van de pagina, daarom hebben we het niet achter een knop verborgen. Elke uitzondering bevat de regel die deze oplegt, met een link naar de regel.

Unipersoonlijk — Letterlijk E

In aanmerking komend
$9.167 / maand

Je kunt het gebruiken, maar het kost je geld. $4.406 meer per maand die aanbeveling.

Unipersoonlijk — IRAE

In aanmerking komend
$14.333 / maand

Je kunt het gebruiken, maar het kost je geld. $9.572 meer per maand die aanbeveling.

SAS

In aanmerking komend
$16.004 / maand

Je kunt het gebruiken, maar het kost je geld. $11.243 meer per maand die aanbeveling.

MIDES Sociale Monotaxis

Je kunt het niet gebruiken.
  • Voorafgaande kwalificatie door MIDES is vereist: het huishouden moet onder de armoedegrens leven of zich in een kwetsbare situatie bevinden. De kwalificatie is vooraf vereist en valt volledig onder de verantwoordelijkheid van MIDES.Wet 18.874 art. 2

Persoonlijke diensten — Inkomstenbelasting voor particulieren, categorie II

Je kunt het niet gebruiken.

feitelijke samenleving

Je kunt het niet gebruiken.
  • Het vereist dat twee of meer mensen samenwerken: er is sprake van een partnerschap wanneer 2 of meer mensen overeenkomen om bijdragen te leveren.Wet 16.060 art. 1

SRL

Je kunt het niet gebruiken.
  • Een besloten vennootschap (SRL) vereist minimaal 2 vennoten. Als u het alleen doet, is de equivalente structuur een vereenvoudigde naamloze vennootschap (SAS), die door één persoon kan worden opgericht.Wet 16.060 art. 1

SA

Je kunt het niet gebruiken.
  • Een naamloze vennootschap (NV) vereist minimaal 2 aandeelhouders. Als u het alleen doet, is de equivalente structuur de vereenvoudigde naamloze vennootschap (SV), die door één persoon kan worden opgericht.Wet 16.060 art. 1

De negen regimes, naast elkaar

De kolom 'maandelijkse kosten' wordt opnieuw berekend met de gegevens die u hierboven hebt geüpload.

RegimeInkomenslimietMaandelijkse kosten (in uw geval)VerantwoordelijkheidMonotributo?Letterlijke E?DividendenOpeningskosten
MIDES Sociale Monotaxis$ 1.175.537Je kunt het niet gebruiken.
onbeperkt
Het betreft het regime (MIDES-variant).Nee, het zijn elkaar uitsluitende regimes.—Vrij
Monotributo$ 1.175.537$4.761 / maand
onbeperkt
Het is het regimeNee, het zijn elkaar uitsluitende regimes.—$ 270
Unipersoonlijk — Letterlijk E$ 1.959.229$9.167 / maand
onbeperkt
NeeHet is het regime—$ 270
Persoonlijke diensten — Inkomstenbelasting voor particulieren, categorie IIZonder eigen limiet, maar bij een inkomen van meer dan 4.000.000 UI per jaar, is IRAE VERPLICHT vanaf de eerste maand van het volgende jaar (Decreet 150/007 art. 7): dit regime eindigtJe kunt het niet gebruiken.
onbeperkt
Nee — Wet 18.083 art. 72 lit. cGrijze zone (Query DGI 4761)—$ 270
Unipersoonlijk — IRAEGeen limiet$14.333 / maand
onbeperkt
NeeNee — door voor IRAE te kiezen, bent u uitgesloten.—$ 270
feitelijke samenlevingZonder eigen limiet; boven de 4.000.000 UI (inkomen van het voorgaande jaar) is een adequate boekhouding verplicht en wordt de IRAE reëel.Je kunt het niet gebruiken.
onbeperkt
Ja, maximaal 2 partners (3 als het familieleden zijn).Ja—Gratis (het installeert zichzelf)
SRLZonder eigen limiet; boven de 4.000.000 UI (inkomen van het voorgaande jaar) is een adequate boekhouding verplicht en wordt de IRAE reëel.Je kunt het niet gebruiken.
beperkt
Nee — Artikel 70 van Wet 18.083 is expliciet.Ja0% inkomstenbelasting voor personen onder 4.000.000 UI → 25% totaal; daarboven 30,25%$540 + notaris en publicaties (prijs op aanvraag)
SASZonder eigen limiet; boven de 4.000.000 UI (inkomen van het voorgaande jaar) is een adequate boekhouding verplicht en wordt de IRAE reëel.$16.004 / maand
beperkt
Nee — Artikel 70 van Wet 18.083 is expliciet.Ja0% inkomstenbelasting voor personen onder 4.000.000 UI → 25% totaal; daarboven 30,25%$2.530 (geen notaris, 100% digitaal)
SAGeen limietJe kunt het niet gebruiken.
beperkt
Nee — Artikel 70 van Wet 18.083 is expliciet.We hebben geen uitzondering gevonden in de huidige regelgeving → zie "Wat we niet kunnen bevestigen"7% altijd → 30,25% totaal$55.732 van ICOSA + notaris en publicaties (prijs op aanvraag)

Twee dingen die vrijwel geen enkele reisgids goed vermeldt.

Als je hierover andere pagina's leest, is de kans groot dat deze twee getallen je onjuist zijn doorgegeven.

Bevinding 1

Uw kleine SAS of SRL betaalt geen 30,25%, maar 25%.

Alle handleidingen herhalen "IRAE 25% + 7% IRPF op dividenden = 30,25%". Dit is onjuist voor de overgrote meerderheid van Uruguayaanse SAS- en SRL-bedrijven: zie onderstaande voorbeelden. 4.000.000 UI van het inkomen (ongeveer $ 25.694.800 per jaar), zijn de dividenden die u opneemt VRIJGESTELD van persoonlijke inkomstenbelasting.

SAS / SRL onder de limiet25%
SAS / SRL boven de limiet30,25%
SA — altijd, ongeacht de omvang30,25%

Baseren: Titel 7 art. 38 lit. C, gereguleerd door de Besluit 148/007 art. 34, wat de winst vrijstelt die “wordt uitgekeerd door vennootschappen waarvan het inkomen in het jaar dat aanleiding geeft tot de uitkering de vastgestelde limiet voor de verplichte afwikkeling van de IRAE onder het toereikend boekhoudregime niet heeft overschreden” — en die limiet wordt vastgesteld door de Decreet 150/007 art. 168 lit. b4.000.000 UI aan inkomsten uit het vorige fiscale jaar, tegen slotkoersen. Van toepassing op de SAS omdat de Wet 19.820 art. 42 Het wordt voor alle fiscale doeleinden als een vennootschap beschouwd, inclusief de winstverdeling — en DGI bevestigde dit in de Vraag 6306.

Bevinding 2

De directeur van een naamloze vennootschap (AV) die geen salaris ontvangt, draagt niets bij. De beheerder van een vereenvoudigde naamloze vennootschap (SAV) nooit wordt vrijgesproken.

Het is de afweging waar niemand het over heeft, en het is precies het tegenovergestelde van wat je zou verwachten van de "moderne" figuur:

  • Onbetaalde SA-directeur: draagt bij nul (Wet 16.713 art. 171 lit. A). Daartegenover staat dat het geen FONASA heeft.
  • SAS-beheerder:$10.504 per maand Hoewel hij geen salaris ontvangt en geen enkele peso factureert, is de vrijstelling onder artikel 171 niet op hem van toepassing — "in geen geval is de vrijstelling onder artikel 171 van toepassing". Hij is echter wel verzekerd via FONASA. (Deactiveer de maatschappij Met BPS is het mogelijk, maar het is een formaliteit: zie hieronder.)
  • Hij gewone aandeelhouder van een SAS, die het noch beheert noch vertegenwoordigt, Het draagt niet bij aan BPSArtikel 172 is niet van toepassing op vennootschappen.

Baseren: Wet 16.713 art. 171 lit. A — Bestuurders die geen vergoeding ontvangen, zijn vrijgesteld, mits dit feit wordt bewezen door een notariële of boekhoudkundige verklaring (d.w.z. de vrijstelling bestaat, maar moet worden bewezen) — en Wet 19.820 art. 43, waarin de beheerder van de SAS wordt verwezen naar artikel 172 van Wet 16.713 en die mogelijkheid voor hem wordt uitgesloten: “in geen geval is de uitzondering van artikel 171 van toepassing”.

Informatieblad voor elk regime

Wat is het, wat is je antwoord daarop, en waar komt elk van deze dingen vandaan?

MIDES Sociale Monotaxis

Onbeperkte aansprakelijkheid

Voor bedrijven die worden gerund door huishoudens in kwetsbare situaties. Vereist voorafgaande kwalificatie van MIDES.

Uitgangsslot — 3 jaar

Als je de limiet overschrijdt, ben je uitgesloten; je kunt het volgende jaar terugkomen met een goedkeuring van MIDES.

Wet 18.874 art. 4
Bronnen

Monotributo

Onbeperkte aansprakelijkheid

Een eenmalige betaling ter vervanging van belastingen en premies. Alleen voor eenmanszaken en feitelijke vennootschappen, en alleen als u uitsluitend aan eindconsumenten verkoopt.

Uitgangsslot — 3 jaar

Als u niet aan een van de voorwaarden voldoet, wordt u automatisch en onmiddellijk ontslagen en kunt u pas na afloop van het derde kalenderjaar terugkeren. Dit geldt ook als u vrijwillig vertrekt.

Besluit 199/007 art. 13 en 14
Bronnen

Unipersoonlijk — Letterlijk E

Onbeperkte aansprakelijkheid

Kleine bedrijven: vrijgesteld van IRAE (vennootschapsbelasting), betalen een minimaal btw-tarief. Bij elektronische facturering wordt het minimale btw-tarief het laagste van het btw-bedrag en 3,3% van het gefactureerde bedrag.

Uitgangsslot — 3 jaar

Als u de limiet overschrijdt, moet u in hetzelfde jaar IRAE betalen over het overschot, en bent u verplicht om IRAE minimaal 3 jaar te betalen.

Titel 4 art. 66 lit. E
Bronnen

Persoonlijke diensten — Inkomstenbelasting voor particulieren, categorie II

Onbeperkte aansprakelijkheid

Het pad van de zelfstandige professional: progressieve inkomstenbelasting, met een belastingvrij minimum en een fictieve kostenaftrek van 30%, plus btw volgens de algemene regeling.

Bronnen

Unipersoonlijk — IRAE

Onbeperkte aansprakelijkheid

De eenmanszaak onder het algemene regime: IRAE (fictief of echt) plus btw. Er is geen minimumdrempel – u kunt hier terechtkomen met een lage omzet – maar dit is waar u onvermijdelijk terechtkomt wanneer u de limiet van Letterlijk E overschrijdt.

Bronnen

feitelijke samenleving

Onbeperkte aansprakelijkheid

Het ontstaat automatisch wanneer twee personen samenwerken zonder dit formeel vast te leggen. De aansprakelijkheid is gezamenlijk en onbeperkt, en elke vennoot kan het ontbinden.

Bronnen

SRL

Beperkte aansprakelijkheid

Besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid, minimaal 2 vennoten. Overdracht van aandelen vereist unanimiteit indien er 5 vennoten of minder zijn, plus notariskosten en publicatiekosten.

Bronnen

SAS

Beperkte aansprakelijkheid

Besloten vennootschap met één vennoot, geen minimumkapitaal, geen notaris nodig en 100% online. Maar de beheerder betaalt BPS, zelfs als er geen factuur wordt verstuurd.

Bronnen

SA

Beperkte aansprakelijkheid

Duur en traag: openbare akte, AIN-controle en ICOSA voor onbepaalde tijd. Tegenwoordig is dat zelden handig voor een klein bedrijf.

Bronnen

Persoonlijke inkomstenbelasting categorie II — de schaal van 2026

Het solide pad voor de professionele freelancer. Het is een vooruitstrevend traject dat begint met een minimale belastingvrije drempel van... $48.048 per maandDaarom wint het in het begin meestal van IRAE.

Maandelijks berekenbaar inkomenTarief
Tot $48.0480%
$ 48.048 a $ 68.64010%
$ 68.640 a $ 102.96015%
$ 102.960 a $ 205.92024%
$ 205.920 a $ 343.20025%
$ 343.200 a $ 514.80027%
$ 514.800 a $ 789.36031%
Meer dan $789.36036%

Er wordt een fictieve kostenaftrek van 30% toegepast (niet de werkelijke kosten). BPS — schalen voor persoonlijke inkomstenbelasting 2026-07-13

Fictieve IRAE — het is geen vast percentage van 12%

Decreet 150/007, artikel 64, stelt een schaal per sectie jaarlijkse facturering in UI, en dat is marginaalElke categorie is alleen van toepassing op het gedeelte van de omzet dat erbinnen valt ("op de verkopen..."). opgenomen in elke sectieHet overeenkomstige percentage wordt toegepast. naar genoemd gedeelte"Over dat veronderstelde inkomen wordt 25% betaald."

Jaarlijkse factuurcategorieToegerekend inkomeneffectieve IRAE
Tot 1.000.000 UI12%3%
UI 1.000.000 tot UI 2.000.00014%3,5%
UI 2.000.000 tot UI 3.000.00048%12%
Meer dan 3.000.000 gebruikersinterfaces60%15%

De facto samenleving: je hoeft er niet eens bewust voor te kiezen.

Het is geconfigureerd voor de evenementenTwee personen die samenwerken, worden als één persoon beschouwd (Wet 16.060 art. 36), en dit kan op elke mogelijke manier worden bewezen (art. 41). Er is geen ondertekening nodig.

  • Hoofdelijke aansprakelijkheid, zonder recht van uitsluiting. (art. 39): een schuldeiser kan zich wenden tot de 100% van de schuld aan de partner die over vermogen beschikt, direct, zonder eerst via de maatschappij te gaan, en ongeacht het percentage waarover ze overeenstemming hebben bereikt.
  • Interne overeenkomsten Ze zijn niet afdwingbaar tegen derden. (art. 37).
  • Artikel 43: Iedere vennoot kan de ontbinding van de overeenkomst eisen door de anderen daarvan in kennis te stellen. Je partner kan op elke willekeurige dinsdag voor het bedrijf vliegen.
  • Regel het later Het heft de eerdere verantwoordelijkheid niet op. (art. 42).

Het is alleen goedkoop tot er iets misgaat. Als je schulden aangaat, mensen in dienst neemt of contracten met boetes afsluit, kost een SAS (Simplified Stock Company) $2.530 en worden de activa gescheiden.

Procedures: wat is verplicht en wat niet?

Zonder werknemers is de lijst veel korter dan ze je zullen vertellen.

LichaamVerplicht?Wanneer?
DGI (RUT) + BPS
SIEMPRE
Bij het starten van een bedrijf is het een eenvoudige procedure: formulier 0351 gecombineerd.
BPS-bijdragen van de houder
SIEMPRE
Elke maand. Het feit dat de eigenaar geen werknemers in dienst heeft, ontslaat hem NIET van de verplichting om persoonlijk bij te dragen.
MTSS (werkrooster)
Voorwaardelijk
Alleen met 1 of meer afhankelijke personen. Tegenwoordig wordt het gegenereerd op basis van BPS-gegevens: het is geen aparte procedure.
BSE (ongevallenverzekering)
Voorwaardelijk
Alleen met 1 of meer personen ten laste.
Intendancy (autorisatie)
Voorwaardelijk
Alleen als u een bedrijfs- of industriële locatie heeft.
Brandweerlieden
Voorwaardelijk
Gebouwen die niet bestemd zijn voor bewoning.
Voedingswetenschap / RUNAEV
Voorwaardelijk
Voedselcategorie (4 UR per winkel).
Zorgpas
Voorwaardelijk
Voor wie werkt. Het is gratis via je provider en is 2 jaar geldig.

De drie dingen die Uruguayaanse blogs verkeerd doen

“De BSE-test is altijd verplicht.”

Nep, geen werknemers. Wet 16.074 verplicht werkgevers, gedefinieerd als degenen die "de arbeid van een ander gebruiken" (artikel 3), tot het afsluiten van een verzekering. Artikel 56 bestraft degenen die nalaten "hun personeel te verzekeren". Zonder werknemers bestaat deze verplichting niet; de BSE (Staatsverzekeringsbank) verkoopt juist daarvoor vrijwillige verzekeringen. (Nieuw in 2025: Wet 20.396, artikel 17, dekt ook zelfstandigen op digitale platformen, waarbij het platform als werkgever optreedt.)

“U moet het MTSS-werkformulier indienen.”

Nep, geen werknemers. Decreet 278/017 – dat decreet 108/007, dat nog steeds door veel blogs wordt aangehaald, intrekt – koppelt de verplichting aan werkgevers "die personeel in loondienst hebben". En tegenwoordig is de loonadministratie een rapport dat wordt gegenereerd op basis van BPS-gegevens, en geen aparte procedure.

“Start uw eenmanszaak met “Bedrijf in één dag”.

Niet van toepassing. "Empresa en el Día" is bedoeld voor het oprichten van rechtspersoonlijkheden (SRL, SA). Een eenmanszaak wordt opgericht met formulier 0351, een combinatie van DGI en BPS, online, en vereist niets van dat alles.

Pauzeer en sluit af: wat schakelt zichzelf niet uit?

Een account openen is één proces, en een account sluiten is een ander. Niets daartussenin gebeurt automatisch: stoppen met factureren heft niets op, en de schuld die zich in de tussentijd opbouwt, is een van de weinige dingen op deze site die groeit zonder dat u er iets aan doet.

Een maand zonder factuur: wat wordt er uitgeschakeld (weinig) en wat niet (bijna alles)?

DGI heeft deze vraag nauwkeurig beantwoord, en het standaardantwoord is dat het NIET wordt uitgeschakeld: "De minimale btw-betaling begint in de maand waarin de belastingplichtige zijn eerste inkomsten genereert en moet doorgaan tot de laatste maand van het fiscale jaar, zelfs als hij gedurende die periode geen inkomsten meer heeft." Als u het jaar bent begonnen met factureren, loopt de betaling door tot het einde van het jaar, zelfs als u tussendoor niets verkoopt.

De uitzondering hierop is elektronische facturering, en dat is een kwestie van simpele rekenkunde: wie elektronische facturering gebruikt, betaalt het LAAGSTE van het verschuldigde bedrag en 3,3% van de maandelijkse omzet, en 3,3% van nul is nul. DGI stelt het duidelijk: "In deze gevallen, als er in een bepaalde maand geen verkopen waren, is de belastingplichtige niet verplicht het minimum btw-bedrag voor die maand te betalen." Dit is de enige maas in de wet, en die is alleen beschikbaar voor DGI.

Bij de overgang naar een nieuw boekjaar begint de teller opnieuw: het verkoopquotum begint weer "vanaf de maand waarin de eerste verkoop plaatsvindt tot het einde van dat boekjaar". Een heel jaar zonder verkopen genereert geen verkoopquotum; een half jaar wel, en dat loopt door tot het einde van het jaar.

De BPS schakelt niet uit aan het einde van de factureringscyclus, en dat is waar het vervelend is.

Alles wat deze module u in rekening brengt voor BPS—de eenmanszaak ($8.833), de vennoot in een besloten vennootschap ($6.265), de beheerder van een SAS ($10.504), de monotributista—wordt berekend op basis van een fictieve bijdrage: het is een FICTIEVE bijdrage en er wordt geen rekening gehouden met wat u gefactureerd heeft. U betaalt het volledige bedrag voor een maand zonder verkopen.

Er is geen eenduidige regel en het is belangrijk om te weten welke op u van toepassing is: de vennoot in een SRL (besloten vennootschap) en de zelfstandige met personeel betalen belasting volgens artikel 172 van Wet 16.713; de bestuurder van een SAS (vereenvoudigde naamloze vennootschap) volgens artikel 43 van Wet 19.820, dat verwijst naar hetzelfde artikel 172; de monotributista (belastingplichtige in het vereenvoudigde belastingregime) volgens artikel 75 van Wet 18.083, dat de belasting berekent "op een fictief salaris"; en de eigenaar van een eenmanszaak volgens de bijdragetabel voor ondernemers in de industrie en handel, gepubliceerd door BPS. Vier verschillende wegen met hetzelfde einddoel: een fictief salaris.

De enige uitzondering die de wet biedt voor "het niet ontvangen van betalingen" is die van artikel 171 van Wet 16.713, en de titel zelf geeft de reikwijdte aan: "(Uitzondering voor bestuurders, commissarissen en trustees van naamloze vennootschappen)". Lid A vrijstelt degenen die "geen enkele vergoeding ontvangen, wat moet worden aangetoond door middel van een notariële of boekhoudkundige verklaring". Met andere woorden: het is van toepassing op de naamloze vennootschap en het moet worden BEWEZEN – het enkel stoppen met het ontvangen van betalingen is niet voldoende.

De SAS (Vereenvoudigde Naamloze Vennootschap) wordt uitdrukkelijk opgeheven. Artikel 43 van Wet 19.820 schrijft voor dat de bewindvoerder zich moet houden aan de algemene regeling van artikel 172 van Wet 16.713 en voegt daaraan toe dat "in geen geval de vrijstelling van artikel 171 van Wet 16.713 van toepassing is". Deze pagina gebruikt die zin twee keer als uitzondering; de regel die hiermee wordt bevestigd is deze: afgezien van de directeur van een SAS (Vereenvoudigde Naamloze Vennootschap) die geen betaling ontvangt en dit kan bewijzen, wordt de bijdrage van niemand ingehouden wegens het niet factureren.

Voor alle anderen is de oplossing niet om te stoppen met factureren: dat is een formaliteit. En er zijn twee verschillende oplossingen, met verschillende gevolgen.

De pauze: inactiviteit tegen BPS

BPS publiceert een aparte procedure, los van de sluiting, "om de tijdelijke stopzetting van de activiteiten te verklaren", en deze bestaat daadwerkelijk: het heet het inactiveren van de onderneming.

En het is niet "niet-uitoefening". Let hier goed op, want dit zijn twee aparte procedures bij twee verschillende instanties, en het sluiten van de ene sluit de andere niet af: de inactiviteitsverklaring is voor het bedrijf en wordt ingediend bij BPS; de beëdigde verklaring van niet-uitoefening is voor de professional en wordt ingediend bij de beroepsvereniging, die vereist dat deze wordt ingediend "binnen 90 (negentig) dagen na afstuderen of beroepscertificering, indien van toepassing, of na het beëindigen van de beroepsuitoefening" (Wet 17.738, artikelen 64 en 65), met een boete voor te late indiening. We leggen het allemaal uit op /preguntas-economia-personal.

In feite vereist BPS het certificaat van de andere organisatie: voor de PROFESSIONAL-houder is niet het onderstaande accountants- of notariële certificaat vereist, maar "bewijs van inactiviteit van het Notarieel Fonds of het Fonds voor Universitaire Professionals (CJPPU)"—dat "kan worden vervangen door een accountants- of notariële certificaat met dezelfde informatie als voor niet-professionals"—. Met andere woorden: als u notaris of universitair professional bent, komt het Fonds eerst, en dan BPS.

Het heeft dezelfde korte deadline als al het andere hier: maximaal 30 kalenderdagen vanaf de datum van inactiviteit, en de procedure "legt sancties op als het te laat wordt ingediend".

Het maakt aangifte met terugwerkende kracht mogelijk, maar wel met bewijs. Voor niet-professionele belastingplichtigen is een notarieel of boekhoudkundig certificaat vereist waarin staat "dat er geen belastbare activiteit is verricht", de datum waarop de inactiviteit begon en details van de laatst uitgegeven factuur – en BPS vereist dit uitdrukkelijk "wanneer de inactiviteit meer dan 90 dagen geleden begon of betalingen zijn gedaan na de beëindiging". Als u dit niet kunt verkrijgen, is het alternatief dat BPS accepteert een notarieel bekrachtigde verklaring (Art. 203 van het Notarieel Reglement) "waarin 3 getuigen de periode van inactiviteit verklaren en dat er geen belastbare activiteit is verricht".

Er is een versie voor particulieren naast de versie voor bedrijven: "inactiviteit van partner", die dient "om de beëindiging van de activiteiten van een partner die in het bedrijf blijft te melden". Dit is precies de tegenhanger van de informatie die in deze module wordt gevraagd en zonder welke een bedrijf weigert sociale premies te betalen: Artikel 172 brengt kosten in rekening voor elke partner DIE ACTIVITEIT UITVOERT, en dit is de procedure waarmee een partner stopt met het uitoefenen van die activiteit zonder het bedrijf te verlaten.

Een SAS (Simplified Stock Company) KAN worden gedeactiveerd: BPS publiceert de procedure voor de Simplified Stock Company, evenals voor andere rechtsvormen. Wat artikel 43 van Wet 19.820 de beheerder ontzegt, is iets anders: de vrijstelling op grond van artikel 171 voor het niet ontvangen van een salaris. Dit zijn twee verschillende processen die niet met elkaar verward moeten worden.

Pas op voor wie het kan. BPS publiceert inactiviteit voor eenmanszaken in PERSOONLIJKE DIENSTEN, de MIDES sociale monotax, de SAS, feitelijke vennootschappen, persoonlijke vennootschappen met contracten, de werknemers- of sociale coöperatie, kantines in onderwijsinstellingen en ontvangers van postdoctorale beurzen, en consortiums: acht procedures, en dat zijn ze allemaal. Voor eenmanszaken in de industrie en handel en voor de algemene monotax publiceert het geen equivalente procedure: het publiceert sluiting. We stellen niet dat de wet het verbiedt – dat hebben we niet geverifieerd –; we stellen wat het publiceert BPS.

De afsluiting: de stopzetting, een enkele procedure vóór DGI en BPS

Het wordt gesloten zoals het geopend is, in zijn geheel. De registratie gebeurt via formulier 0351 voor DGI en BPS; de uitschrijving gebeurt via formulier 0355, "Annulering", dat wordt ingediend met vermelding van de laatste activiteitsdag.

Begin online: dien eerst het verzoek tot sluiting in via DGI Online Services (Register van individuele belastingplichtigen → Verzoek tot sluiting) en voltooi vervolgens de procedure. Als de eigenaar een geauthenticeerd BPS-gebruikersaccount heeft, "wordt de voor de sluiting benodigde informatie online ingevuld, waardoor er geen documentatie nodig is."

De deadline is 30 kalenderdagen "vanaf de sluitingsdatum", en op de procedurepagina staat de waarschuwing dat "het niet naleven van de deadlines sancties tot gevolg heeft": een van de vereisten is het bewijs van de boete, voor degenen die de boete buiten de deadline betalen.

De relevante datum is de datum die u als uw laatste activiteitsdag opgeeft, niet de datum waarop u het proces afrondt; daarom kan de sluitingsdatum met terugwerkende kracht gelden. Wat verandert door de vertraging is het bewijs: als er na die datum aangiften of betalingen zijn gedaan, vereist BPS een boekhoudkundig verslag of een notariële verklaring waaruit blijkt dat er geen verdere activiteiten hebben plaatsgevonden.

Allereerst moet u de benodigde documenten verzamelen: formulier 0453 als u niet-elektronische ontvangstbewijzen hebt uitgegeven, een eerder rapport van alle elektronische belastingontvangsten als u gebruikmaakt van elektronische facturering, en een bewijs van sluiting vóór de MTSS als u gezinsleden ten laste had.

Het afsluiten van een transactie kost ook geld: er is een professionele stempel nodig. Als dit online gebeurt met een BPS-gebruikersaccount, hoeft u deze stempel niet zelf te plaatsen. Gub.uy waarschuwt: "U dient geen professionele stempel te plaatsen, aangezien de kosten hiervan worden opgenomen in de volgende BPS-factuur voor verplichtingen." BPS stelt aan de andere kant: "Deze procedure genereert de kosten van een professionele stempel die in de bedrijfsrekening worden opgenomen." We publiceren het bedrag niet: het bedrag dat in de procedure wordt weergegeven, heeft een beperkte geldigheidsduur en is inmiddels verlopen.

Als u gewoon stopt met betalen

BPS markeert u als inactief OP OFFICIEEL BEWIJS, en het is geen gunst. Het is van toepassing op degenen die geregistreerd staan onder de vereenvoudigde belastingregeling (Monotributo) en degenen die geregistreerd staan onder het MIDES sociale Monotributo-programma "omdat ze gedurende 2 opeenvolgende maanden geen bijdragen hebben betaald". Het is een administratieve status, geen sluiting.

Wie overblijft, moet de zaak alsnog sluiten – BPS publiceert hiervoor een specifieke procedure – en wel binnen dezelfde termijn van 30 dagen. Stilte heft de schuld niet op: het laat de schuld oplopen terwijl je denkt dat je de zaak hebt gesloten.

Wat we niet konden verifiëren

Tot welke maand zijn de werkgeversbijdrage en de minimale btw-betaling verschuldigd als de procedure te laat wordt afgerond? BPS en DGI vermelden de deadline (30 dagen) en geven aan dat te late indiening een boete met zich meebrengt, evenals het bewijs dat nodig is om een eerdere datum te accepteren. Geen van beide documenten vermeldt of de bijdragen en heffingen die zijn ontstaan tussen het daadwerkelijke einde van het dienstverband en de indieningsdatum worden geannuleerd, herberekend of geldig blijven. Dit is de meest kostbare vraag in dit onderdeel en we zullen deze niet uit ons hoofd beantwoorden.

Het enige dat in dat gedeelte is gepubliceerd, is de regel voor belastingplichtigen die geregistreerd BLIJVEN: de minimale btw moet worden betaald "tot de laatste maand van het fiscale jaar", zelfs als u geen inkomsten meer heeft. Deze regel geldt niet voor degenen die hun bedrijf sluiten, en wij breiden deze dan ook niet op hen uit.

We publiceren het bedrag van de beroepsstempel voor de afsluiting ook niet: de procedure vermeldt deze slechts met een geldigheidsduur van één semester, en de online versie is al verlopen. We geven er de voorkeur aan te zeggen dat deze verschuldigd is, in plaats van het bedrag te noemen en zo een fout te riskeren.

Geverifieerd aan de hand van de norm en de procedure. 2026-08-10De verwerkingstijden en de hoogte van de zegelrechten variëren per resolutie: controleer deze via de link voordat u iets indient.

Bij welke aankopen kunt u de btw aftrekken?

In het algemene systeem wordt de btw die u betaalt over uw aankopen afgetrokken van de btw die u int over uw verkopen. De vraag die bijna iedereen stelt – "Kan ik dit ook op mijn bedrijf toepassen?" – is niet de vraag die de regelgeving stelt: de regelgeving vraagt waarvoor de aankoop is bedoeld, en voor voertuigen voegt ze een eigen regel toe die niet afhankelijk is van wie u bent.

De regel is niet of het een bedrijfsuitgave is, maar voor welke bedrijfsactiviteit de aankoop bedoeld is.

Titel 10, artikel 14, heet "Belastingafwikkeling" en werkt in twee stappen. Eerst de debetpost: "De verschuldigde belasting wordt verrekend op basis van de totale gefactureerde belastingen" aan uw klanten. Vervolgens de creditpost: hiervan wordt "de belasting die overeenkomt met de aankopen van goederen en diensten die door de belastingplichtige zijn verworven en die zijn gedocumenteerd op de wijze zoals vastgesteld in onderdeel A) van het vorige artikel" afgetrokken.

De centrale voorwaarde – de voorwaarde die men moet leren – is het verband: de belastingvermindering wordt verleend zolang "deze belastingen afkomstig zijn van goederen en diensten die direct of indirect deel uitmaken van de kosten van goederen en diensten die bestemd zijn voor de belaste activiteiten."

Het is niet de enige. Paragraaf A zelf vereist ook dat de aankoop wordt GEDOCUMENTEERD zoals voorgeschreven in artikel 13, machtigt de uitvoerende macht om te bepalen dat de aftrek alleen van toepassing is wanneer "het blijkt dat de leverancier de btw-betalingen heeft voldaan" en machtigt haar om "de aftrek van de belasting die is opgenomen in de aankopen van de belastingplichtigen zoals bedoeld in paragrafen B) en C) van artikel 6 te beperken" wanneer deze slechts gedeeltelijk verband houden met de belastbare activiteit. En er is een categoriebeperking die iedereen treft: het voertuig, twee voetnoten verderop.

Met uitzondering van deze gevallen is er geen algemene lijst met toegestane aankopen: er is een koppelingstoets, en hetzelfde artikel komt al dan niet in aanmerking voor aftrek, afhankelijk van het beoogde gebruik. "Direct of indirect" is opzettelijk breed geformuleerd: de huur van het pand, energie of de software die u gebruikt voor de facturering maken allemaal indirect deel uit van de kosten van wat u verkoopt, zelfs als ze niet direct met het product te maken hebben.

Vrijgestelde en niet-belastbare transacties: de evenredige verdeling

Als alles wat u verkoopt belastbaar is, bedraagt de belastingaftrek het volledige bedrag. Als een deel ervan niet belastbaar is, dwingt artikel 14 u niet tot een keuze: "Wanneer zowel belastbare als vrijgestelde transacties worden verricht, wordt de aftrek van de belasting op goederen en diensten die niet uitsluitend voor de ene of de andere categorie bestemd zijn, naar rato van het bedrag van de belastbare transacties toegepast." Wat aan de ene of de andere categorie kan worden toegerekend, wordt toegerekend; wat gemeenschappelijk is, wordt naar rato verdeeld.

Exporteren is een geval dat in tegenspraak is met de intuïtie, en deze pagina behandelt dit al in het informatieblad voor elk belastingregime: het wordt niet belast, en toch behoudt u de aftrek, omdat artikel 14 u toestaat "de belasting af te trekken die overeenkomt met de goederen en diensten die direct of indirect deel uitmaken van de kosten van het geëxporteerde product". Daarom zijn een vrijstelling en exporteren niet hetzelfde voor uw portemonnee, ook al eindigen beide met "u brengt geen btw in rekening".

Het voertuig heeft zijn eigen regels, en die gelden voor IEDEREEN — ook voor SAS- en SRL-bedrijven.

Dit is de cruciale vraag: "Draag ik de vrachtwagen bij aan het bedrijf?" Deze vraag kan niet eenvoudig beantwoord worden door het verband aan te tonen. Artikel 14 kent een specifieke categorie toe aan het voertuig, en deze categorie verwijst niet naar een persoon: ze valt onder hetzelfde onderdeel dat zojuist het verband heeft aangetoond ("onder de voorwaarden van dit onderdeel"), en is dus van toepassing op alle btw-plichtigen. Dit omvat ook naamloze vennootschappen (SAS en SRL) en eenmanszaken die onderworpen zijn aan de inkomstenbelasting (IRAE).

Tekstueel: "Wat betreft de belasting die verschuldigd is bij de aanschaf van voertuigen, hoeft alleen de belasting voor bedrijfsvoertuigen (vrachtwagens en bestelwagens) en de belasting voor de overige voertuigen die, op basis van de door de uitvoerende macht uitgevaardigde regelgeving, noodzakelijk zijn voor de bedrijfsvoering van de belastingplichtige, te worden doorgegeven aan de Algemene Belastingdienst (DGI). In elk geval dient de aankoopprijs, het merk, het type, het model van het voertuig en het beoogde gebruik ervan te worden doorgegeven."

Er zijn twee deuren, niet één. Als het een bedrijfsvoertuig is – een vrachtwagen of bestelbus – valt het onder de regeling. Zo niet, dan valt het alleen onder de regeling als de regelgeving dit toestaat als noodzakelijk voor de bedrijfsvoering van de belastingplichtige, en zelfs dan moeten de aankoopprijs, het merk, het type, het model en het beoogde gebruik worden gerapporteerd aan DGI. Het feit dat de factuur op naam van het bedrijf staat, opent geen van beide deuren.

De regelgeving is geen belofte: ze bestaat, het is decreet 220/998, artikel 124, en ze is van kracht. En ze bevestigt voor wie de regel is geschreven, want de aftrek geldt "voor de aanschaf van voertuigen door belastingplichtigen, BEHALVE die genoemd in onderdeel C) van artikel 6"—dat wil zeggen, voor bedrijven; het sluit professionals alleen uit omdat de volgende opmerking het voor hen expliciet verbiedt. Daarin wordt "bedrijfsvoertuig" gedefinieerd met verwijzing naar "Categorieën 'A' en 'B' van artikel 35 van decreet nr. 96/990", en voor alle andere voertuigen is vereist dat de volgende informatie per eenheid in een bijlage bij de beëdigde verklaring wordt vermeld: "merk, type, model van het voertuig, aankoopdatum, prijs, motornummer, kenteken, nummerplaat of andere indicator die individualisering mogelijk maakt, en de specifieke activiteit(en) waarvoor het zal worden gebruikt."

Wat we niet publiceren: welke specifieke modellen in elke categorie van Decreet 96/990 vallen. Dat is een aparte regeling en die controleren we niet. Wat we wel bevestigen, is wat de vraag beantwoordt: er is een lijst en een procedure voor elk voertuig, en die zijn niet afhankelijk van de categorie die u hebt gekozen.

De andere indeling, die op onderwerp is gebaseerd: voertuigen EN meubilair van de professional.

Verderop bevat artikel 14 een tweede zwarte lijst met twee items, en deze heeft wel een eigenaar: "Belastingplichtigen die een vergoeding ontvangen voor persoonlijke diensten die buiten een arbeidsrelatie worden verricht en geen inkomstenbelasting over economische activiteiten (IRAE) betalen, mogen de belasting die is inbegrepen in hun aanschaf van: A) Voertuigen. B) Meubilair en uitgaven van persoonlijke aard niet aftrekken."

De twee voorwaarden zijn cumulatief en subjectief: het verlenen van persoonlijke diensten buiten een arbeidsrelatie EN het niet betalen van IRAE (vennootschapsbelasting). Zelfstandigen die onder categorie II van de inkomstenbelasting (IRPF) vallen, komen in deze categorie terecht. Voor hen heeft het voertuig zelfs niet de twee deuren die in de vorige opmerking werden genoemd: ze kunnen het niet aftrekken, evenmin als meubels of persoonlijke uitgaven. Een vereenvoudigde naamloze vennootschap (SAS), een besloten vennootschap (SRL) of een eenmanszaak die onderworpen is aan IRAE, vallen niet onder deze lijst.

Maar het feit dat ze niet op deze lijst staan, betekent niet dat ze geen aftrekposten hebben. De koppelingstoets en de algemene voertuigaftrek blijven van toepassing en overlappen elkaar: een voertuig dat niet direct of indirect deel uitmaakt van de kosten van belastbare activiteiten komt niet in aanmerking voor een aftrek, en een voertuig dat niet in aanmerking komt, komt evenmin in aanmerking als het geen bedrijfsvoertuig is of niet voldoet aan de eisen van de regelgeving die melding aan DGI vereist. Het enige dat het bedrijf met betrekking tot de professional kwijt is, is punt B), meubilair en persoonlijke uitgaven.

Een bon zonder gespecificeerde btw is niet geldig.

De aftrek onder artikel 14 is "de btw die overeenkomt met de aankopen", en deze btw moet worden opgenomen: artikel 13 bepaalt dat "het resulterende bedrag afzonderlijk op de factuur of een gelijkwaardig document moet worden vermeld". Zonder gespecificeerde btw valt er niets af te trekken. Dit is geen louter formaliteit; de aftrek bestaat simpelweg niet.

Twee belastingstelsels heffen geen btw op basis van ontwerp. Het eerste is Sectie E, omdat Decreet 220/998, Artikel 106, bepaalt dat "de bovengenoemde belastingplichtigen geen btw hoeven te factureren of af te rekenen over hun activiteiten". Het tweede is het vereenvoudigde belastingstelsel (Monotributo), dat in Wet 18.083, Artikel 70, wordt gedefinieerd als een betaling "in plaats van de speciale sociale premies die voortvloeien uit hun eigen activiteit, en van alle lopende nationale belastingen, met uitzondering van die welke worden geheven op invoer".

Voor onderdeel E hoeft men het niet eens af te leiden uit de ontvangstbewijs: de laatste paragraaf van artikel 14 lost het direct op vanuit het perspectief van de koper. "De belasting die is inbegrepen in de overdracht van goederen of de verlening van diensten door de belastingplichtigen genoemd in onderdeel E) van artikel 66 van titel 4 van deze geconsolideerde tekst, mag niet door de kopers worden afgetrokken."

Het werkt twee kanten op, en het is belangrijk om dit te begrijpen VOORDAT u een belastingregime kiest. Als u bij hen koopt, krijgt u geen belastingvoordeel. En als u in het lagere belastingregime valt, krijgen uw zakelijke klanten ook geen belastingvoordeel – bij dezelfde catalogusprijs bent u voor hen duurder dan een concurrent in het algemene belastingregime – en bovendien worden de btw-kosten op uw eigen aankopen een kostenpost voor u: Titel 10, Artikel 21 stelt dat als er een overschot ontstaat, dit "geen belastingvoordeel oplevert".

Geverifieerd aan de hand van de norm en de procedure. 2026-08-10De verwerkingstijden en de hoogte van de zegelrechten variëren per resolutie: controleer deze via de link voordat u iets indient.

Ondersteuning die daadwerkelijk bestaat

Met de daadwerkelijke sluitingsdatum. We publiceren geen BROU-tarieven voor bedrijven. BROU publiceert ze niet.En elk cijfer dat de ronde doet, is verzonnen.

ProgrammaIs overgeblevenStaat
ANDE Seed 2026Tot $1.000.000 niet-restitueerbaar (tot $400.000 zonder boekhouding). Vereist een facturering van maximaal $2.000.000 binnen 6 maanden.
Geopend — sluit op 06/10/2026
Ideevalidatie (VIN) 2026Tot $200.000 niet-restitueerbaar, 90% vooruitbetaling.
Geopend — sluit op 21/07/2026
ANII — Innovatieve OndernemingenTot 80% van het project, met een maximum van $3.000.000. Facturering moet maximaal $2.400.000 bedragen.
Permanent venster
SiGa (garantie)Het dekt tot 70% van de lening. Je vraagt het aan BIJ DE BANK, niet via SiGa.
Permanent
INEFOP — StandaardtrainingSubsidie van 85% (micro), 75% (klein) of 60% (middelgroot) — het huidige systeem kent vijf categorieën: 85/75/60/40/50. Een mkb-certificaat is vereist.
Permanent
MKB-certificaat (DINAPYME)Gratis. Deblokkeert INEFOP, Prodiseño en PIADE.
Permanent
Overheidsaanbestedingen voor het mkbPreferentiemarge van 8-16% en een reserve van 10% van de call-optie.
Permanent

Wat we niet kunnen bevestigen

Dit is het meest waardevolle gedeelte van deze pagina, en het gedeelte dat geen enkele contentfarm schrijft. Hier eindigt de verifieerbare informatie op basis van een primaire bron. Wat er daarna komt, weten we niet. En daarom hebben we het niet uitgevonden..

Kan een freelancer die uitsluitend diensten levert, worden opgenomen in Literal E?

We weten het niet. De regel sluit niet-zakelijke inkomsten uit, en puur persoonlijke diensten worden beschouwd als inkomsten uit loondienst; Besluit DGI 4761 suggereert iets anders. In de praktijk wordt het op grote schaal toegepast. Daarom beschouwen we het als een "grijs gebied" en raden we het nooit aan, hoe voordelig het ook lijkt: de betrouwbare en bewezen route is inkomstenbelasting (categorie II) plus btw onder de algemene regeling. Raadpleeg een accountant.

Draagt een professional met een Caja (CJPPU) die factureert via een eenmanszaak bij aan BPS, aan de Caja, of aan beide?

Dit is de duurste vraag op de site, en we kunnen hem niet beantwoorden. Een eenmanszaak is geen aparte rechtspersoon, dus u blijft factureren "op uw eigen naam"—het scenario zoals beschreven in artikel 43 van Wet 17.738. In hetzelfde artikel staat echter dat dit geldt "onverminderd eventuele banden met andere sociale zekerheidsinstellingen die van toepassing kunnen zijn", zonder te specificeren wanneer deze van toepassing kunnen zijn. Er bestaat geen regelgeving die deze discrepantie oplost, en de CJPPU (Pensioenfondsbeheerders van de provincie Buenos Aires) publiceert haar tarieven niet. Daarom, als u dat vakje aanvinkt, zullen wij u GEEN totaalbedrag geven volgens WELKE regeling dan ook: een verzonnen bedrag, in welke richting dan ook, zou erger zijn dan u helemaal niets te geven.

Welke kwalificaties worden precies gedekt door het Beroepsfonds?

De lijst is niet wettelijk vastgelegd. Artikel 42 van Wet 17.738 verwijst naar de beroepen onder het vorige systeem (Wet 12.997, betaalbaar via IMPO) plus de beroepen die zijn opgenomen door de Raad van Bestuur van het Pensioenfonds, en Wet 20.410 (2025) vermeldt deze niet. Er is geen officiële lijst te vinden op bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy of impo.com.uy. We kunnen echter bevestigen dat een softwareontwikkelaar ZONDER erkend diploma bijdraagt aan BPS: BPS definieert "niet-beroepsmatig" op basis van de activiteit, "ongeacht of ze een universitair diploma hebben".

Is de SA uitgesloten van Letterlijk E?

Veel studies bevestigen dit. We vonden geen dergelijke uitzondering in de huidige regelgeving: sectie E somt vier uitzonderingen op, geen daarvan gebaseerd op rechtsvorm, en DGI beschrijft de regeling als van toepassing op "kleine belastingplichtigen van elke rechtsvorm". Het is eigenlijk theoretisch – een vennootschap betaalt immers sowieso ICOSA – maar we zullen geen bewering herhalen die we niet konden verifiëren.

Bestaat "Business in a Day" nog steeds?

We bevestigen het niet, noch in welke richting dan ook. De cataloguspagina's zijn niet meer beschikbaar (HTTP 403) en de applicatie is nog steeds actief, zonder officiële aankondiging van stopzetting.

Wat kost een kant-en-klare notarisdienst, ofwel een "standaard SA"?

Niemand publiceert prijzen. Notariskosten, de prijs van een reeds opgerichte vennootschap, BROU-kosten voor bedrijven en de kosten van de tweede publicatie in een particuliere krant zijn allemaal onderhevig aan marktnoteringen. Wij verzinnen deze prijzen niet, en daarom omvat de "opstartkosten" voor de LLC en de vennootschap die u hierboven ziet, alleen het overheidsgedeelte.

Hoeveel draagt een medewerker in de persoonlijke dienstverlening bij Literal E bij aan zijn pensioen?

BPS laat die cel in Categorie 1 van de tabel met progressieve bijdragen letterlijk leeg. We zouden het kunnen berekenen, maar het is niet gepubliceerd en we hebben het niet zelf bedacht. Daarom presenteren we het traject van de inkomstenbelasting (IRPF) categorie II zonder progressieve bijdragen, wat is geverifieerd: de korting voor de eerste 3 jaar onder Wet 19.889 is een voordeel van SECTIE E en vervalt bij de overgang naar het algemene btw-regime. Het vereenvoudigde belastingregime (Monotributo) heeft een eigen, aparte korting, namelijk die van Wet 19.942, met twee tarieven: 25% in het eerste jaar en 50% in het tweede.

En hoe zit het met de FONASA-dekking voor een partner in een feitelijke relatie?

De BPS-tabel voor deze afbeelding toont één bedrag per lid, ZONDER een FONASA-kolom: wat we weergeven is pensioen + FRL. We weten niet of het lid in aanmerking komt voor dekking of hoeveel het zou kosten, dus we adviseren dat, indien ze in aanmerking komen, de werkelijke bijdrage HOGER is dan wat u ziet.

Zijn de cijfers van IRAE en IRPF die ze laten zien accuraat?

Nee: het zijn plafonds, en dat is bewust zo. We trekken de salarissen van eigenaren of vennoten, zoals artikel 64 toestaat, niet af van de fictieve vennootschapsbelasting (IRAE), omdat we niet vragen of u uzelf een salaris uitbetaalt. We trekken de aftrekposten (bijdragen, afhankelijke kinderen) niet af van de inkomstenbelasting (IRPF), die wordt geheven tegen een tarief van 14% of 8%. In beide gevallen betaalt u in werkelijkheid MINDER dan wat wij berekenen – nooit meer. We kiezen liever voor de veilige optie, zodat u niet in een nadelige positie terechtkomt.

Wordt de limiet van 4.000.000 UI berekend op basis van uw facturen van dit jaar of van vorig jaar?

Wat betreft het voorgaande jaar: Voldoende boekhouding is verplicht "wanneer het inkomen van het voorgaande jaar de drempel overschrijdt", dus de belastingregeling voor dit jaar is afhankelijk van uw inkomen van het voorgaande jaar. Het formulier houdt alleen rekening met uw geschatte inkomen van vandaag, niet met dat van het voorgaande jaar: als u dicht bij de drempel zit, beschouw het resultaat dan als een richtlijn om uw werkelijke situatie met een accountant te bespreken, niet als een definitieve conclusie.

Hoeveel beheerders kan een SAS-systeem hebben?

Er is geen wettelijk maximum. Artikel 30 van Wet 19.820 bepaalt dat de vertegenwoordiging "in handen is van een of meer personen", zonder limiet, en de statuten definiëren dit. Standaard gaan we uit van 1 (het restant van artikel 29), maar elke actieve beheerder draagt bij aan BPS: als u er meerdere wilt aanstellen, laat het ons dan weten tijdens de fijnafstemming, omdat dit de kosten beïnvloedt.

Zijn er voorwaarden van de vereenvoudigde belastingregeling die de adviseur niet controleert?

Ja, drie, want we stellen u deze vragen niet en we creëren geen maas in de wet zonder de noodzakelijke informatie: we controleren niet of u meer dan één kraam of locatie tegelijk heeft (Wet 18.083 art. 71 lit. B), noch of u een andere activiteit met werkgeversbijdragen uitoefent (art. 71 lit. C), noch – in het geval van de vereenvoudigde belastingregeling voor kleine bedrijven – of uw bedrijf huishoudelijke dienstverlening of bouw betreft, aangezien deze zijn uitgesloten (Besluit 220/012 art. 2). Als een van deze situaties op u van toepassing is, is de vereenvoudigde belastingregeling mogelijk niet geschikt, zelfs als de adviseur dit niet aangeeft: bevestig dit bij BPS of een accountant.

Veelgestelde vragen

Primaire bronnen

62 bronnen, allemaal officieel (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Geen enkel officieel cijfer op deze pagina – limieten, bijdragen, tarieven – wordt gepubliceerd zonder een van deze bronnen; de bedragen van de steun zijn voorzien van een eigen verificatiedatum op de website van de betreffende instantie. Laatste verificatie: 2026-07-13.

  • BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Vereenvoudigde belastinglimiet voor eenpersoonspersonen (UI) · Vereenvoudigde belastinglimiet voor eenpersoonspersonen 2026 · Vereenvoudigde belastinglimiet voor feitelijke vennootschappen 2026 · Vereenvoudigde belastinglimiet voor activa onder het vereenvoudigde belastingregime 2026 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Volledig vereenvoudigde belastingregeling, zonder FONASA · Volledig vereenvoudigde belastingregeling, met FONASA, met kinderen · Volledig vereenvoudigde belastingregeling, met FONASA, met partner en kinderen · Vereenvoudigde belastingregeling, pensioen + FRL per partner · BPS — Vereenvoudigde belastingregeling · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Volledig vereenvoudigde belastingregeling, met FONASA, zonder partner of kinderen · Volledig vereenvoudigde belastingregeling, met FONASA, met partner · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Monotributo jaar 1 (25%), zonder FONASA · Monotributo jaar 1 (25%), met FONASA, met kinderen · Monotributo jaar 1 (25%), met FONASA, met partner en kinderen · Monotributo jaar 2 (50%), zonder FONASA · Monotributo jaar 2 (50%), met FONASA, met kinderen · Monotributo jaar 2 (50%), met FONASA, met partner en kinderen · Monotributo de facto company, jaar 1 (25%): pensioen + FRL per partner · Monotributo de facto company, jaar 2 (50%): pensioen + FRL per partner · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Monotributo jaar 1 (25%), met FONASA, zonder partner of kinderen · Monotributo jaar 1 (25%), met FONASA, met partner · Monotributo jaar 2 (50%), met FONASA, zonder partner of kinderen · Monotributo jaar 2 (50%), met FONASA, met partner · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Sociale monotaxie jaar 1 (25%), zonder FONASA · Sociale monotaxie jaar 2 (50%), zonder FONASA · Sociale monotaxie jaar 3 (75%), zonder FONASA · BPS — Sociale monotaxie · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — BPS eenmanszaak (11 BFC, FONASA, alleenstaand) · BPS eenmanszaak met kinderen · BPS eenmanszaak met partner · BPS eenmanszaak met partner en kinderen · BPS ondernemer die al via loondienst bijdraagt aan FONASA · BPS vennoot in een besloten vennootschap met activiteiten (15 BFC, zonder FONASA) · BPS vennoot in een feitelijke vennootschap zonder afhankelijken (11 BFC, zonder FONASA) · BPS beheerder van een SAS (15 BFC, verplichte FONASA) · BPS beheerder van een SAS met kinderen · BPS beheerder van een SAS met partner · BPS beheerder van een SAS met partner en kinderen · Pensioen + FRL voor persoonlijke diensten (11 BFC, kolom SS 9/SS 99) · BPS — Industrie en handel (bijdrage per partner) · BPS — Industrie en handel (bijdragen van ondernemers) · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS eenmanszaak, jaar 1 (Wet 19.889) · BPS eenmanszaak, jaar 1, met kinderen · BPS eenmanszaak, jaar 1, met partner · BPS eenmanszaak, jaar 1, met partner en kinderen · BPS eenmanszaak, jaar 2 · BPS eenmanszaak, jaar 2, met kinderen · BPS eenmanszaak, jaar 2, met partner · BPS eenmanszaak, jaar 2, met partner en kinderen · BPS eenmanszaak, jaar 3 · BPS eenmanszaak, jaar 3, met kinderen · BPS eenmanszaak, jaar 3, met partner · BPS eenmanszaak, jaar 3, met partner en kinderen · BPS eigenaar met FONASA vanwege dienstverband, jaar 1 (Wet 19.889) · Houder van een BPS-certificaat met FONASA voor één baan, jaar 2 · Houder van een BPS-certificaat met FONASA voor één baan, jaar 3 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Aftrekbare kosten (IRPF Cat. II) · Maandelijks niet-belastbaar minimum (7 BPC) · Persoonlijke inkomstenbelastingschaal Cat. II 2026 · BPS — Persoonlijke inkomstenbelastingschalen 2026 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — FONASA-basis = gefactureerd exclusief btw × 70% (IRPF) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — FONASA-persoonlijk tarief, zonder partner of kinderen (basis > 2,5 BPC) · FONASA-persoonlijk tarief, met kinderen · FONASA-persoonlijk tarief, met partner · FONASA-persoonlijk tarief, met partner en kinderen · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Minimale maandelijkse bijdrage aan FONASA, exclusieve activiteit (75% van de CPE, Decreet 25/026) · Minimale jaarlijkse facturering (30 BPC) om de FONASA-dekking te behouden · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — BFC van de fictieve pensionering van de monotributo (in tegenstelling tot de 11 BFC van de unipersonal) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • BPS — Uiterste datum voor het melden van inactiviteit aan BPS (kalenderdagen vanaf de datum van inactiviteit) · Duur van de inactiviteit waarna BPS aanvullende documentatie vereist (dagen) · Getuigen van de notariële verklaring die BPS accepteert wanneer er geen certificaat is · BPS — Inactiviteit van een eenmanszaak in de persoonlijke dienstverlening · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — Opeenvolgende maanden zonder betaling waarna BPS de monotributista automatisch deactiveert · BPS — Sluiting van een inactieve monotributista eenmanszaak ambtshalve · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS — Bedrijven deactiveren · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS — Inactiviteit van een vereenvoudigde naamloze vennootschap (SAS) · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS — Partnerinactiviteit · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS — Sluiting van eenmanszaak · Geverifieerd op 10-08-2026
  • BPS — BPS — Bijzondere situaties voor de sluiting van een eenmanszaak · Geverifieerd op 10-08-2026
  • DGI — Geïndexeerde eenheid (13/07/2026) · UI tot 01/01/2026 (stelt de grenzen 2026 in) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • DGI — Letterlijk Cap E (UI) · Letterlijk Cap E 2026 · DGI — Inkomensplafond, kleine bedrijven · Geverifieerd op 13-07-2026
  • DGI — Minimum btw-tarief 2026 · Minimum btw-jaar 1 (25%) · Minimum btw-jaar 2 (50%) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • DGI — Maximum: 3,3% van de maandelijkse omzet met e-factuur · DGI — Voordelen van e-factuur (3,3%) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • DGI — ICOSA bij oprichting (alleen SA) · Jaarlijkse ICOSA (alleen SA) · DGI — ICOSA 2026 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • DGI — DGI — Als de belastingplichtige geen omzet heeft, kan hij dan stoppen met het betalen van het minimum btw-tarief? · Geverifieerd op 10-08-2026
  • gub.uy — Procedures — Beroepsstempel (eenmanszaak) · SRL-stempels (zonder publicaties of notaris) · DGI/BPS — Registratie van eenmanszaak · Geverifieerd op 10-08-2026
  • gub.uy — Procedures — Kosten van digitale SAS (DGR + DGI + BPS) · Digitale SAS-procedure · Geverifieerd op 13-07-2026
  • gub.uy — Procedures — Uiterste datum voor het melden van de sluiting aan DGI en BPS (kalenderdagen vanaf de sluitingsdatum) · gub.uy — Sluiting van een eenmanszaak (DGI en BPS) · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Drempelwaarde waarboven voldoende boekhouding verplicht is en de veronderstelde IRAE niet langer beschikbaar is (UI, inkomen van het voorgaande jaar) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Jaarlijks inkomen uit persoonlijke diensten waarboven IRAE verplicht is vanaf de eerste maand van het volgende jaar (UI, inkomen over het jaar, eindbijdrage) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Inkomensgrens waaronder winstuitkeringen van persoonlijke vennootschappen en SAS zijn vrijgesteld van IRPF (UI) · Geverifieerd op 25-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Maximale oppervlakte van het pand (monotributo) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Vereenvoudigde belastingregeling: maximaal aantal vennoten in een feitelijke vennootschap zonder familiebanden (Art. 70 lid B) · Vereenvoudigde belastingregeling: maximaal aantal vennoten in een feitelijke vennootschap die uitsluitend uit familieleden bestaat (Art. 70 lid C) · Wet 18.083 art. 70-84 · Wet 18.083 art. 70 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — MIDES Sociale Monotaxis: maximum aantal partners in de verenigingsonderneming (art. 1 lit. B) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Minimum aantal personen vereist voor het bestaan van een handelsonderneming (Wet 16.060 art. 1) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Basistarief btw · Minimum btw-tarief · Geverifieerd op 25-07-2026
  • IMPO — regelgeving — IRAE-tarief · Titel 4 (IRAE) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Categorie I Persoonlijke inkomstenbelasting op dividenden · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Uiterste datum voor het indienen van de beëdigde verklaring van niet-uitoefening bij de CJPPU (dagen) · Wet 17.738 art. 65 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Omvang van de fictieve IRAE (Decreet 150/007 art. 64) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 18.874 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Besluit 220/012 (reglementen) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 17.738 art. 43 — beschermde beroepsactiviteit (CJPPU) · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 4 art. 66 lit. S · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Decreet 150/007 art. 6 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 16.060 art. 36-43 · Wet 16.060 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 16.713 art. 172 — bijgedragen door de vennoot die de activiteit uitvoert · Wet 16.713 art. 172 — 15 BFC per vennoot die de activiteit uitvoert · Wet 16.713 art. 172 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 19.820 · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 19.820 art. 29 — administratief orgaan · Geverifieerd op 13-07-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 19.820 art. 43 — sociale zekerheidsbijdragen van de beheerder · Wet 19.820 art. 43 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Decreet 220/998 art. 106 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 10 art. 21 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 16.713 art. 171 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 18.083 art. 75 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Wet 17.738 art. 64 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 10 art. 14 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 10 art. 13 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 10 art. 6 lit. C · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Titel 10 art. 5 · Geverifieerd op 10-08-2026
  • IMPO — regelgeving — Decreet 220/998 art. 124 · Geverifieerd op 10-08-2026