BBVA Community Plus (co eller OCA: hvilket kredittkort gir mest cashback)
Med lignende kriterier vinner BBVA Community Plus (co): 69 poeng mot 59 for OCA. BBVA Community Plus (co) vinner i akkumulering og dekning. BBVA Community Plus (co) er for: de som handler dagligvarer hos Ta-Ta, BAS eller Multi Ahorro Hogar og ønsker å maksimere onsdagsrabatter, mva-fritt salg på fredager og rentefrie avdrag, og samler poeng i to programmer samtidig. OCA er for: de som handler ofte i lokale fysiske butikker og organiserer kjøpene sine for dagene med størst rabatt (fredager, 20 %). Det er ikke verdt det for Metros-programmet: verdien ligger i rabatten.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes basert på hva de faktisk tilbyr: hvor mange poeng du samler, verdien av hvert poeng, hvor enkelt det er å innløse dem, hvilke rabatter de gir og kostnaden ved å vedlikeholde kortet. En forskjell på mindre enn 5 poeng regnes som uavgjort: poengsummen er en forskningsvurdering, ikke en desimalmåling.
| Akse (vekt) | BBVA Community Plus (medvirkende | OCA | Vinne |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25 %) | 68 | 30 | BBVA Community Plus (medvirkende |
| Rabattnettverk (25 %) | 84 | 86 | Tegne |
| Bytte (20 %) | 60 | 60 | Tegne |
| Kostnad (15 %) | 62 | 62 | Tegne |
| Fleksibilitet (8 %) | 60 | 62 | Tegne |
| Dekning (7 %) | 66 | 55 | BBVA Community Plus (medvirkende |
| Totalpoengsum | 69 | 59 | BBVA Community Plus (medvirkende |
Dataene, side om side
| Faktum | BBVA Community Plus (medvirkende | OCA |
|---|---|---|
| Sender | Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Uruguay, i co-brand med GDN Uruguay (Vierci Group) | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Nettverk | Visum | Mastercard, Visa |
| Poengprogram | BBVA-poeng + Plusspoeng (GDN Uruguays lojalitetsprogram) | Metros (OCA-poengprogram) + omfattende rabattnettverk |
| Hvordan det akkumuleres | Comunidad Plus-kortet er et internasjonalt Visa (gebyrplanen og kortdetaljene gjelder den internasjonale satsen), så det tjener 1 BBVA-poeng for hver 100 dollar brukt, programmets basissats. Det særegne trekket er ikke selve satsen, men den doble opptjeningen: samme kjøp gir både BBVA-poeng og Plus-poeng, GDN Uruguays lojalitetsprogram. | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brukt, i henhold til det nåværende kortet siden 15/09/2026 (det forrige, som var gjeldende siden 01/10/2025, oppga 1 Metro for hver $U 104). Kombinert med innløsningsverdien av drivstoffkupongen på $U 0,20 per Metro, er avkastningen for OCA Blue omtrent 0,17 % av forbruket (det var omtrent 0,19 %), den laveste i settet. For OCA-kredittkortet forblir prisen per peso upublisert (Mastercard-kredittkortet som var gjeldende siden 01/09/2026 nevner ikke Metro) og varierer med kampanjene x2/x3. Betalinger, kontantuttak, kortgebyrer, amortiserbare lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbruk, ikke kjøp i utlandet. |
| Hva er verdien av et poeng? | 1 poeng = $1 UYU (samme ekvivalens som BBVA-poengprogrammet). | Innløsningsverdien i drivstoffkuponger er $U 0,20 per Metro. Dette er utledet fra selve Metro-tabellen: $U 500 for 2.500-målere, $U 1.500 for 7.500-målere og $U 1.000 diesel for 5.000-målere – alle tre forholdstallene gir nøyaktig $U 0,20. Det finnes imidlertid en innløsning som gir mer enn det dobbelte, som publisert i Metro FAQs (les på 22/9/2026): 2.000-målere kansellerer den kvartalsvise kostnaden for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ $U 864 med UI fra 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro. Foreløpig er dette bare tilgjengelig personlig i OCA- eller Metro-filialer eller via 1730, og bare hvis kostnaden allerede er fakturert. Vær oppmerksom på «Metro-verdien» som var trykt på den forrige taksttabellen ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versjonen; den var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-taksttabellen, som er derfra tallet vi publiserte tidligere kom): dette tallet er en billettprisreferanse, en sats for erstatning av manglende Metro-billetter med penger, IKKE hva Metro-billetter gir når de innløses. Å kombinere det med akkumuleringsraten ville gitt en avkastning på 50%, noe som er absurd. |
| Slik løser du inn | Det som skiller Plus Community-kortet ut er ikke et spesielt innløsningsprogram, men snarere akkumulering av poeng i to parallelle programmer: BBVA-poeng (kan innløses i BBVA Travel, drevet av Despegar, og i innløsbare kjøp i appen, uten minimumsinnløsning) og Plus-poeng fra GDN Uruguay. Innløsning på kinoer, restauranter og bensinstasjoner var aldri en funksjon i dette kortet; det var en del av det generelle BBVA-poengprogrammet, og den offisielle nettsiden oppgir selv at det er gyldig frem til 30/06/2026, noe som betyr at det fra og med september 2026 fortsatt er utilgjengelig. | Metros kan innløses mot drivstoffkuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stasjoner over hele landet, Riogas propantanker og påfyll, påfylling av mobiltelefoner, kinobilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), reiser via Hiperviajes og – den beste innløsningsmuligheten – den kvartalsvise kostnaden for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Innløsning krever at du er oppdatert på alle OCA-produkter. Viktig korreksjon: OCA Blue akkumulerer og innløser også Metros (kortinnehaverne setter sin egen pris, 1 Metro per $U 120 starter med 15/09/2026); det er ikke et "kun rabattkort". |
| Rabatter | Det er et samarbeid mellom BBVA og GDN Uruguay (Grupo Vierci): fordelene gjelder for supermarkeder og butikker, ikke for drivstoff eller kinoer. Hos Ta-Ta: ytterligere 20 % rabatt på utvalgte produkter hver dag på Ofertata, 10 % rabatt på onsdager og momsfrie Hometech-produkter på fredager (18,03 % rabatt). Hos BAS: 25 % rabatt på onsdager og 12 rentefrie avdrag hver dag. Hos Multi Ahorro Hogar: 10 % rabatt på onsdager og momsfritt på fredager på Hometech-produkter. Alle tre kjedene tilbyr 25 % velkomstrabatt på ditt første kjøp. Du får også tilgang til det generelle BBVA-nettverket med over 300 deltakende butikker. Spesifikke rabattgrenser gjelder for hver fordel. | Omfattende nettverk: 20 % på fredager med kreditt + 12 avdrag hver dag, begrenset til $U 5.500 per konto per måned hos deltakende selgere, i henhold til OCA-fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser endrer beregningen: de ekstra +5 % ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sin egen grense på $U 500 per måned, fordelt mellom alle aktive OCA-appkampanjer; 12-avdragene er eksklusive for Mastercard; og kampanjen gjelder ikke for kjøp gjort via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. I tillegg 10 % daglig hos utvalgte selgere og rabatter på 10 %–30 % på mat, mote, elektronikk og utdanning. |
| Kostnader | Første år gratis (utstedelse og vedlikehold inkludert). Fra det andre året og utover er vedlikeholdet 743 UI inkludert mva., ≈ $U 4.939 med UI på 22/9/2026 – samme verdi som det internasjonale gebyret i gebyrplanen, fordi Comunidad Plus er et internasjonalt Visa. Ytterligere kort er gratis (fra 2 til 9). Merk: Som et co-branded kort er det ekskludert fra 50% lønnsrabatt og betaler 100% av standardgebyret. Den siste oppdaterte gebyrplanen (3/9/2026) opprettholder dette unntaket og viser pakken "LINKED (Comunidad Plus)" til $0 per måned. | Mastercard-kortutskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokumentet "Gjeldende priser" fra 15/09/2026: korttjeneste OCA UI 130 per kvartal inkludert mva. (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), ekstra ektefelle UI 0, ekstra barn/andre UI 65 per kvartal inkludert mva., erstatning UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 per kvartal og Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), begge inkludert mva., i henhold til "Gjeldende priser". Kortbruk i utlandet 2,44% inkludert mva.; uttak i utlandet USD 2,459 + mva.; forsikring på saldoer 0,4% inkludert mva. (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumentene i OCA oppgir ikke det samme – 01/09/2026-heftet angir 64 % effektiv rente + mva. i pesos (12 % i dollar), kontantforskudd 80 % + mva. og forsinket betaling 75 % + mva. (13 % i dollar); dokumentet «Gjeldende renter» i 15/09/2026 oppgir 63 % (12 % i dollar), 80 % og forsinket betaling 72 % (13 %). Vi publiserer begge inntil OCA forener dem. Gebyrer: for full betaling innen 48 timer etter forfallsdato UI 50 + mva., for forsinket betaling UI 50 + mva.; sending av kontoutskrift UI 10 + mva. per måned (valgfritt); Ubegrunnede kostnader 10% + mva. på kupongen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; uttak i minibanker og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på hovedkort, tilleggskort, kontovedlikehold, lav gjennomsnittlig provisjon og erstatning opptil 2ª, men belaster 0,35% + mva. på fakturabeløpet for betalinger i inkassonettverk, og har daglige grenser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internasjonale kjøp og $U 20.000 / US$ 520 på uttak. |
| Bekreftede data | Ja, ifølge en offisiell kilde. | Ja, ifølge en offisiell kilde. |
For og imot
BBVA Community Plus kredittkort (medmerkevare Ta-Ta / BAS / Multi Home Savings)
Bank · Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Uruguay, i co-brand med GDN Uruguay (Vierci Group)
Til fordel
- Tjen poeng i to programmer med samme kjøp: BBVA-poeng og GDN Uruguay Plus-poeng
- Spesifikke og betydelige rabatter hos Ta-Ta, BAS og Multi Ahorro Hogar (onsdager 10–25 % rabatt, momsreduksjon på fredager, 12 rentefrie avdrag hos BAS)
- Den er også avhengig av BBVAs generelle nettverk av over 300 butikker.
- Første år gratis, ytterligere år uten kostnad og krav om lav inntekt ($ 10.000 U netto)
Imot
- Den store rabatten er knyttet til tre kjeder (Ta-Ta, BAS, Multi Ahorro Hogar): utenom det er det det generelle BBVA-nettverket.
- Fordi det er co-branded, er det ekskludert fra 50 % rabatt på den årlige lønnskostnaden: det betaler 100 %.
- Del den lille skriften om «Innløsbare kjøp» i BBVA Points-programmet (15 dager, én betaling, ingen delvis innløsning, ingen Mercado Pago/Mercado Libre/PedidosYa)
- De spesifikke grensene for hver rabatt er ikke publisert på informasjonsarket: se vilkårene og betingelsene for hver fordel.
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankutsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største nettverket av rabatter i fysiske butikker i det lokale markedet
- 20 % rabatt på fredager + 12 avdrag er en av de mest aggressive kampanjene i Uruguay
- Metro-kort utløper ikke og kan overføres mellom OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme innehaver.
- Konkret og nyttig utveksling: drivstoffkuponger på DISA-stasjoner, Riogas-beholdere, påfylling av mobiltelefon, kino- og reisebilletter og kvartalsvis kostnad for selve kortet (2.000-målere = UI 130, ≈ $U 0,43 per måler)
- Ekstra 5 % med digital lommebok; mye brukt ikke-bankutsteder
Imot
- Metro-systemet gir svært liten avkastning: med den eneste publiserte satsen (OCA Blue, 1 Metro per $U 120 fra 15/09/2026) og drivstoffutveksling på $U 0,20 per Metro, er avkastningen ≈ 0,17 % av utgiftene, en sjettedel av ~1 % av bankprogrammene; selv betaling med kredittkort med Metros ($U 0,43) når ikke 0,4 %.
- Oppsamlingsraten for OCA-kredittkort er ikke publisert og varierer etter kampanje x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabatt betinget av dager/butikker og med grenser ($U 5.500 per måned, og $U 500 appen ekstra)
- Appens 5 % rabatt, de 12 avdragene (kun Mastercard) og utelukkelsen av kjøp via Mercado Pago reduserer stjernekampanjen.
Vår lesning av hver enkelt
BBVA Community Plus (medvirkende
Hele beskrivelsen er omskrevet: den forrige versjonen beskrev et kort som ikke eksisterer. Comunidad Plus-kortet er et samarbeid med GDN Uruguay (Ta-Ta, BAS, Multi Ahorro Hogar), og den virkelige fordelen er dobbel akkumulering – BBVA-poeng + Plus-poeng med samme kjøp – pluss spesifikke hyllerabatter, noe som øker både akkumulering og rabatter. Innløsningen fra 72 til 60 er lavere fordi den «utvidede innløsningen på bensinstasjoner, kinoer og Sodimac» som rettferdiggjorde den beskrivelsen aldri gjaldt for dette kortet og utløp ved 30/06/2026. Den publiserte kostnaden er moderat, selv om samarbeidet ekskluderer det fra 50-lønnsbonusen.
OCA
Den største korreksjonen fra 17/8/2026-gjennomgangen er fortsatt gjeldende. Rangeringen verdsatte Metroen til $U37 ved å bruke "Metro-verdien" fra billettlisten, som er en billettreferanse og ikke innløsningsverdien: de tre drivstoffkupongforholdene publisert av Metraje selv ($U500 per 2.500 Metros og tilsvarende) gir $U 0,20 per Metro. Med den eneste publiserte prisen (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104), er den faktiske avkastningen ~0,17%, så akkumuleringen forblir på 30. Innløsningen øker fra 58 til 60 på 22/9/2026 fordi Metraje publiserer en bedre innløsningsrate enn kupongene: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise kostnaden for kortet (UI 130), det vil si $U 0,43 per Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke utløper og kan overføres mellom kortinnehaverens kort, er bedre enn nesten hele settet. Rabattnettverket er fortsatt dens sanne styrke.