Itaú Visa LATAM Pass International sau OCA: Care card de credit oferă mai mult cashback?
Itaú Visa LATAM Pass International și OCA sunt practic la egalitate (58 vs. 59 de puncte): decizia nu se bazează pe medie, ci pe care dintre ele câștigă în domeniile care contează cel mai mult pentru tine. Itaú Visa LATAM Pass International iese în frunte la acumularea de milă, flexibilitate și acoperire. OCA câștigă la acoperirea rețelei. Itaú Visa LATAM Pass International este destinată: călătorilor frecvenți LATAM Airlines care preferă să-și concentreze milele în programul LATAM Pass și să utilizeze locațiile partenere. OCA este destinată: celor care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri cu 20% reducere). Pentru Metro, nu merită: valoarea constă în reducere.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | Itaú Visa LATAM Pass International | OCA | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 45 | 30 | Itaú Visa LATAM Pass International |
| Rețea de reduceri (25%) | 58 | 86 | OCA |
| Schimb (20%) | 62 | 60 | Remiză |
| Cost (15%) | 65 | 62 | Remiză |
| Flexibilitate (8%) | 70 | 62 | Itaú Visa LATAM Pass International |
| Acoperire (7%) | 70 | 55 | Itaú Visa LATAM Pass International |
| Scorul general | 58 | 59 | Remiză |
Datele, una lângă alta
| Fapt | Itaú Visa LATAM Pass International | OCA |
|---|---|---|
| Transmiţător | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Rețele | Visa | Mastercard, Visa |
| Program de puncte | Abonament LATAM | Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri |
| Cum se acumulează | Acumulează 1 mile LATAM Pass pentru fiecare 2 USD (sau echivalentul în pesos) cheltuiți la achiziții cu cardul de credit. Confirmat pe tarjetaLatam.html. | OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate. |
| Care este valoarea unui punct? | Valoarea unei mile LATAM Pass nu este publicată de Itaú; estimările pieței sugerează aproximativ 0,01-0,015 USD pe milă, variind în funcție de rută și disponibilitate. Nu este confirmată oficial. | Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd. |
| Cum se valorifică | Milele se acumulează în contul LATAM Pass al membrului; acestea se valorifică prin programul LATAM Pass (zboruri LATAM și ale companiilor aeriene partenere, upgrade-uri), nu în catalogul Volar. Milele sunt valabile 36 de luni și pot fi reînnoite dacă se acumulează anual 5.000 de mile. | Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”. |
| Reduceri | Rețeaua de beneficii Itaú (farmacii, restaurante, supermarketuri, modă, divertisment) plus beneficiile acestui nivel LATAM Pass, care sunt mai puține decât se crede în mod obișnuit: 1 punct eligibil pentru fiecare 2 mile fără limită, 50% puncte eligibile bonus din milele acumulate în fiecare lună, cereri prioritare de upgrade (excluzând segmentele gratuite), reînnoirea valabilității milelor la acumularea a 5.000 de mile anual și o reducere de 5% la cumpărăturile LATAM Pass. În tabelul oficial LATAM Pass Uruguay, coloana Internațional include check-in-ul prioritar, segmentele gratuite de upgrade în interiorul și în afara Americii de Sud, selectarea în avans a locurilor, bagajul prioritar, o toleranță suplimentară de bagaj de 23 kg, accesul la Visa Lounge și 25% acumulare bonus de milă. | Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație. |
| Costuri | 1er pe an fără costuri; apoi UI 864/an, ≈ $U 5.743 cu UI de 22/9/2026, confirmat în versiunea din septembrie a grilei tarifare 2026 (aceeași valoare ca și versiunea 1/8/2026). Venit minim declarat ~$26.000. Bonus de bun venit 2.500 mile. Prima mile suplimentară este gratuită. | Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Da, conform unei surse oficiale. |
Pro și contra
Itaú Visa LATAM Pass International
Bancă · Banco Itaú Uruguay
În favoare
- Milele sunt integrate direct în contul LATAM Pass al membrului
- Bonus de bun venit de 2.500 de mile la prima achiziție
- Reducere de 5% la cumpărăturile cu LATAM Pass și 1 punct eligibil pentru fiecare 2 mile fără plafon, plus încă 50% din punctele eligibile acumulate lunar.
- Cost anual accesibil (864 UI ≈ 5.743 USD) și primul suplimentar gratuit
Împotriva
- Tarif redus: doar 1 milă per 2 USD (jumătate din prețul creditului Volar)
- Nu oferă beneficiile de călătorie care îi sunt atribuite de obicei: fără check-in prioritar, fără segmente de upgrade gratuite, fără selectare anticipată a locurilor, fără bagaje prioritare și fără acces la Visa Lounge.
- Suprataxă pentru achiziții în străinătate: 3% + TVA (1% + TVA cu Pachetul Complet; fără suprataxă cu Banca Personală), plus încă 3% la cursul de schimb valutar Visa International
- Mile legate de LATAM și parteneri; mai puțin flexibile decât Volar
- Expiră la 36 de luni (mai scurt decât Volar), cu excepția cazului în care este reînnoită din cauza activității.
- Aceștia nu acumulează dobânzi, avansuri, tranzacții de jocuri de noroc/cazinou, restructurări, împrumuturi în limita limitelor de credit sau plăți de impozite.
OCA — Contor de program (Contoare)
Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
În favoare
- Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
- 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
- Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
- Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
- 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă
Împotriva
- Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
- Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
- Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
- Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.
Lectura noastră a fiecăruia
Itaú Visa LATAM Pass International
Acumulare de kilometraj confirmată, dar redusă (1 mile per 2 USD, ~0,5-0,75 randament estimat), cea mai slabă dintre cardurile Itaú. Reducerile scad de la 68 la 58 după analizarea tabelului oficial LATAM Pass coloană cu coloană: acest nivel NU include check-in-ul prioritar, segmentele de upgrade gratuit, selectarea locului, bagajul prioritar sau Lounge Visa, beneficii pe care le oferea nivelul anterior. Păstrează rețeaua Itaú, bonusul de cumpărături LATAM Pass 5 și punctele eligibile. Cost moderat (1 primul an gratuit, apoi 864 USD = 5.743 USD) și un bonus de mile 2.500.
OCA
Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.