Împrumuturi peer-to-peer în Uruguay: ce poți face și ce pierzi
În august 2026, a apărut prima platformă de creditare peer-to-peer înregistrată la Banca Centrală, la opt ani de la crearea licenței. Toată acoperirea s-a concentrat pe potențialele câștiguri. Niciuna dintre acestea nu a abordat ceea ce regulamentul în sine prevede a fi dezvăluit: Dacă debitorul nu plătește, pierderea este suportată în întregime de către creditor....iar constituirea unui fond de garanție pentru distribuirea acestuia este interzisă în mod expres.
Regimul este citat din textul actual al Compilării Standardelor de Reglementare și Control ale Sistemului Financiar (ultima circulară nr. 2.506, din 23 iunie 2026), nu din proiectul pe care BCU l-a pus în consultare în 2018, care spunea altceva în puncte importante.
Și există două fapte separate: Banca Centrală a publicat o înregistrare pe numele unei companii, iar presa a publicat denumirea comercială a unei platforme. Legarea lor este o chestiune de interpretare a unei terțe părți, nu a lui BCU. Verbul corect nu este nici „a autoriza”: fișa oficială a cerințelor precizează că aceste companii „Nu necesită autorizație prealabilă pentru a funcționa, dar necesită înregistrarea în Registru.”.
Date verificate la 17 august 2026 · IU din 17 august 2026 · Inflație de referință 4.27% (iulie 2026 (an la an, INE))
Ce s-a întâmplat mai exact?
Ce spune Banca Centrală. La 29 iunie 2026, Superintendența Serviciilor Financiare a hotărât înregistrarea FARISOUL S.A. în Registrul Societăților Comerciale care Gestionează Platforme pentru Împrumuturi Peer-to-Peer (Rezoluția SSF nr. 2026-420, Dosar nr. 2025-50-1-00024) și a notificat piața în ziua următoare. Rezoluția precizează că societatea a efectuat depozitul minim cerut de Articolul 248.1, nu precizează că este primul și nu menționează nicio marcă comercială.
Ceea ce spune presa. Pe 5 august 2026, El Observador a relatat că Plăți în avansFondată de Indro Montanelli, compania a obținut aprobarea de a opera ca prima companie de administrare a platformelor de creditare Peer-to-Peer din țară, după un proces care a durat un an și jumătate când se aștepta șase luni, și care urma să înceapă să funcționeze „în următoarele 10 zile”.
Conform notei respective: împrumuturile încep de la 1.000 USD, creditorul alege rata într-un interval de 50% până la 130% din rata efectivă anuală, împrumutul mediu așteptat este de 25.000 USD (aproximativ 500 USD), termenele tipice sunt de trei până la șase luni, cu maximum un an, solicitanții sunt clasificați ca fiind de platină, aur, argint și bronz, iar pentru primele șase luni nu se percepe comision.
Începând cu 17 august 2026, site-ul web al platformei anunță implementarea acesteia ca fiind „În curând” și precizează că „Nu garantează rambursarea împrumutului, nu gestionează fondurile utilizatorilor și nici nu încasează plăți direct.”Nu publică numele companiei, RUT (numărul de identificare fiscală) sau numărul de înregistrare.
Nu este o bandă inventată de platformă și nici un produs special: acestea sunt limitele de camătă publicate de BCU pentru creditul de consum în pesos fără autorizație de reducere, valabile de la 1 noiembrie 2026.
Împrumutul mediu anunțat, de 25.000 de dolari, se încadrează în partea scumpă a acestui prag.
Ce a mai rămas din rata pe care ți-o oferă?
Rata convenită este plafonul, nu randamentul. De aici provin creditele neperformante, comisionul platformei și impozitul pe venit. Fă calculele pentru fiecare 100 de pesos investiți pe parcursul unui an.
Nu există date publicate în Uruguay privind neplata la împrumuturile între persoane: platforma este obligată să își publice rata medie lunară de neplată (art. 484.1), iar aceasta este cifra care trebuie introdusă aici atunci când va exista.
| Dobânzi percepute (creditele neperformante nu generează dobânzi) | +51,00 |
| Pierderi de capital, net de recuperare | −12,00 |
| Comisia Platformei | −5,00 |
| Impozitul pe venitul personal pentru dobânzile primite | −6,12 |
| Ai plecat | 27,88 |
nominal anual
inflație reală, actualizată
Implicitul lasă rezultatul la zero, cu această rată, acest comision și această recuperare.
Spre deosebire de un bilet de trezorerie în UI, care a generat 2,98% real și scutit de impozitul pe venit În procesul de licitație din 4 august 2026, avantajul dumneavoastră real astăzi este 19,66% anual.
Modelul presupune că un credit nerambursat nu generează dobânzi și că impozitul pe venitul persoanelor fizice se percepe asupra dobânzii primite fără a fi compensat de pierderea de capital, acesta fiind tratamentul aplicabil unei persoane fizice din Categoria I. Este o simplificare declarată, nu o decontare fiscală.
Regimul, articol cu articol
Tot ce urmează se află în Compilația actuală, cu Circulara 2.307 la sfârșitul fiecărui articol (rezoluția din 21 noiembrie 2018, intrată în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial la 28 noiembrie 2018).
| Concept | Limită |
|---|---|
| Datoria totală a unei persoane în cadrul unei platforme | UI 100.000 ≈ $ 663.500 |
| Datoria totală a unei entități juridice în cadrul unei platforme | UI 1.000.000 ≈ $ 6.635.000 |
| Credit garantat cu ipotecă | 70% din valoarea estimată a proprietății |
| Suma totală pe care o persoană o poate împrumuta pe o platformă | UI 100.000 ≈ $ 663.500 |
| Suma maximă care poate fi împrumutată unui singur debitor | UI 25.000 ≈ $ 165.875 |
| Total dacă aveți active financiare care depășesc 4.000.000 UI | UI 1.000.000 ≈ $ 6.635.000 |
La norma fija los límites en UI; el equivalente en pesos usa la UI del 17 de agosto de 2026 y se mueve todos los días. Para agotar el tope de inversión hay que repartir entre al menos 4 deudores distintos.
| Segment | Medie | Stop |
|---|---|---|
| Consum, mai mic de 10.000 UI, până la 366 de zile, fără autorizație de reducere Plafonul este cel care explică „până la 130%” despre care vorbește presa. | 92,09% | 142,74% |
| Consum, mai mic de 10.000 UI, 367 de zile sau mai mult, fără autorizație de reducere | 87,40% | 135,47% |
| Consum, UI 10.000 sau mai mult, până la 366 de zile, fără autorizație de reducere Depășirea pragului de 10.000 UI (aproximativ 66.350 USD) reduce plafonul legal la jumătate. | 35,57% | 55,13% |
| Consum, UI 10.000 sau mai mult, 367 de zile sau mai mult, fără autorizație de reducere | 51,74% | 80,20% |
| Consum cu autorizație de reducere, până la 366 de zile (mai puțin de 10.000 UI) | 21,10% | 32,71% |
| Credit cu reținere din salariu, până la 366 de zile (mai puțin de 10.000 UI) Regim special: limita este media + 30%, nu + 55%. | 27,43% | 32,27% |
| Cheltuieli în dolari, până la 366 de zile Împrumuturile în dolari te plasează sub un plafon legal radical mai scăzut. | 8,26% | 12,80% |
| Consum în dolari, 367 de zile sau mai mult | 12,26% | 19,00% |
Rândurile pentru reducerea salarială și autorizarea reținerii la sursă nu sunt incluse în tabelul care se citește zilnic: acestea sunt din trimestrul aprilie-iunie 2026, valabil de la 1 august 2026. Restul este ceea ce publică BCU astăzi.
Depășirea limitei nu este doar o amendă: dreptul de a percepe dobânzi, comisioane și cheltuieli se prescrie (art. 21 din Legea 18.212), iar infracțiunea de camătă se pedepsește cu închisoare de la șase luni la patru ani.
Opt ani de permis neutilizat: povestea uruguayană
Conceptul nu a fost inventat în 2026. Există din noiembrie 2018, iar înainte de aceasta existau deja patru platforme care operau fără o reglementare specifică.
- 2015–2017Patru platforme fără licență
Inversionate (operațională de la sfârșitul anului 2015, cu aproximativ 300 de utilizatori și un randament estimat de aproximativ 47%), Prezzta (împrumuturi de la 5.000 USD la 50.000 USD, comision total de 10%, IRR estimat de 65% începând cu decembrie 2016), TuTasa și Socius operează fără o reglementare specifică. Astăzi, niciuna dintre cele patru nu mai este în sector. fântână
- Aprilie 2016Băncile vor ajunge la BCU
Asociația Băncilor Private se întâlnește cu oficiali ai Băncii Centrale, inclusiv cu superintendentul Juan Pedro Cantera, pentru a discuta despre concurența nereglementată din partea acestor platforme. În prezent, nu există reglementări în vigoare. fântână
- Mai 2016TuTasa este structurată ca un trust
A fost lansat cu un fond de rezervă pentru atenuarea întârzierilor la plăți și cu o platformă care gestionează încasările și plățile. Doi ani mai târziu, întregul model a fost interzis prin Circulara 2.307. fântână
- iunie 2017„Nu are o soluție ușoară”
Președintele BCU, Mario Bergara, afirmă că reglementarea acestor platforme „este pe ordinea de zi, dar este o provocare care nu are o soluție ușoară”. fântână
- 9 august 2018Proiect în consultare
Superintendența publică proiectul de regulament și acceptă comentarii din partea pieței până pe 7 septembrie. Versiunea finală va fi mai permisivă decât proiectul în mai multe domenii cheie. fântână
- 28 noiembrie 2018Licența ia naștere (Circulara 2.307)
Rezoluția din 21 noiembrie, care intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial. Se creează Titlul XII din Compilare și înregistrarea EAPPP, cu o perioadă de patru luni pentru ca societățile deja înființate să solicite înregistrarea. fântână
- 17 decembrie 2018„E mai degrabă ca o fumigație decât ca o reglementare.”
Camera de Comerț Fintech din Uruguay, congresmanul Rodrigo Goñi, și președintele de atunci al ANII, Fernando Brum, solicită Parlamentului abrogarea regulamentului: ei susțin că impune sarcini care nu sunt adaptate realității afacerii. fântână
- 2019–2025Licența neutilizată
Nu există nicio înregistrare publică a vreunei platforme care s-ar fi înregistrat în acea perioadă. Prezzta abandonează P2P și își transformă tehnologia în software pentru companiile de creditare. Site-urile Inversionate și Socius nu se mai rezolvă; domeniul TuTasa rămâne neutilizat.
- 4 ianuarie 2024Crowder, dar prin cealaltă ușă
Superintendența a autorizat Crowder ca platformă de crowdfunding. Aceasta operează în baza unei licențe și a unor reglementări diferite: emiterea de valori mobiliare, nu de împrumuturi. Rămâne singura platformă înregistrată în registrul respectiv, cu patru emitenți înregistrați. fântână
- 31 ianuarie 2026Prima eroare de plată a finanțării colective
Produits de France (Saint Germain, Piazza Italia) nu a plătit în rate o obligațiune de 5.240.000 UI cu o dobândă anuală de 8%, plasată de Crowder către aproximativ 300 de investitori. Procedura de faliment voluntar a fost inițiată pe 6 februarie. fântână
- 5 iunie 2026BCU extinde perimetrul
În urma dezastrului fondului zootehnic, Superintendența solicită o declarație pe proprie răspundere din partea oricărei persoane care solicită investiții, chiar și fără a emite valori mobiliare. Aceasta clarifică în mod expres faptul că depunerea acestei declarații „nu implică înregistrarea în niciun registru”. fântână
- 29 și 30 iunie 2026Prima inscripție publicată
Superintendența hotărăște înregistrarea FARISOUL S.A. în Registrul Societăților care Gestionează Platforme de Creditare Peer-to-Peer (Rezoluția SSF nr. 2026-420, Dosar nr. 2025-50-1-00024) și notifică piața în ziua următoare. Rezoluția precizează că societatea a efectuat depozitul minim prevăzut la articolul 248.1 și nu indică faptul că este prima societate care se înregistrează și nici nu menționează vreo marcă comercială. fântână
- 5 august 2026Apare prima platformă
The Observer relatează că Prestapagos a obținut aprobarea de a opera ca prima companie de administrare a platformelor de creditare peer-to-peer din țară, după un proces de un an și jumătate, și că va începe să funcționeze „în următoarele 10 zile”. fântână
- 1 octombrie 2026Regimul de autentificare îmbunătățit intră în vigoare
Conform Circularei 2.497, platformele P2P sunt supuse cerințelor de securitate ale instrumentelor electronice: autentificare cu doi factori pentru acces, pentru cererile de împrumut care nu se efectuează față în față și pentru modificarea datelor sensibile. fântână
Ce a mers prost în Uruguay
Wenance Uruguay
Ce au vândut: Ați achiziționat portofolii de credite de consum (marca WELP) prin cesiuni de credit, cu simulatoare de venituri pe sumă, termen și valută.
Cum s-a terminat: BCU a concluzionat că, în esență, compania promitea capital și o rată fixă a dobânzii pe o perioadă determinată, asumându-și riscurile de credit și de schimb valutar: „transformarea termenilor și a monedei, care este similară unei operațiuni de acceptare de depozite”. A dispus încetarea intermedierii financiare neautorizate și a amendat compania. Compania nu era înregistrată la Superintendență.
Numere: Conform propriilor cifre ale companiei, tranzacțiile 438 între 1/3/2020 și 31/5/2021 au însumat 9,6 milioane USD. A fost aplicată o amendă de 13 milioane USD. În cadrul procedurii de faliment din Uruguay, au fost verificați creditorii 560 pentru aproximativ 20 milioane USD, având active în valoare de aproximativ 1,9 milioane USD.
Rezoluția RR-SSF-2024-168 a BCU (02/04/2024)Mercur
Ce au vândut: Se prezenta ca o companie fintech care conecta companiile de credit cu investitori privați și instituționali, care dobândeau statutul de creditori prin contracte de cesiune de drepturi.
Cum s-a terminat: O plângere penală a fost depusă în noiembrie 2023 pentru presupusa strângere de capital prin pretinsa transfer a unor drepturi de credit inexistente. Camera de Comerț Fintech din Uruguay a clarificat că societatea nu făcea parte din organizație, în ciuda afirmațiilor sale contrare.
Numere: Conform plângerii, aproximativ 70 de investitori au contribuit cu 1.000.000 de dolari americani.
Observatorul, 15/11/2023Conexiune pentru animale
Ce au vândut: Capitalizarea animalelor cu un venit fix de cel puțin 7% pe an în dolari.
Cum s-a terminat: S-a prăbușit în ianuarie 2025. Patru persoane au fost acuzate de fraudă și spălare de bani, iar în august 2026, cazul încă nu ajunsese în instanță. Administratorul falimentului a concluzionat că activele erau insuficiente pentru a recupera chiar și capitalul investit.
Numere: Datorii de 387 milioane USD față de active de 115 milioane USD: un deficit de 272 milioane USD, confirmat în verificarea creditului din iulie 2026.
Infobae, 23/07/2026Republica Zootehnă
Ce au vândut: Achiziționarea de animale cu venituri, cu contribuții tipice de 25.000 USD per investitor.
Cum s-a terminat: Concurența și, în iulie 2026, o hotărâre a Curții Administrative a condamnat Banca Centrală și Ministerul Creșterii Animalelor să despăgubească patru investitori pentru omisiunea în îndeplinirea atribuțiilor lor de control: BCU a dispus doar încetarea publicității fără a închide operațiunea sau a depune o plângere penală.
Numere: Peste 1.400 de victime și o datorie de aproximativ 95 de milioane de dolari americani. Statul a fost obligat să plătească 25.000 de dolari americani fiecăruia dintre cei patru reclamanți.
Observatorul, 30/07/2026Grupul Larrarte
Ce au vândut: Primul fond pentru creșterea animalelor care s-a prăbușit. Procuratura a descris-o ca fiind o schemă piramidală.
Cum s-a terminat: Jairo Larrarte a fost condamnat pe 5 septembrie 2025, printr-un proces abreviat, la trei ani și opt luni de închisoare efectivă pentru fraudă în formă continuată, deturnare de fonduri și emitere de cecuri fără scop lucrativ.
Numere: Aproximativ 12 milioane de dolari americani și în jur de 170 de investitori, potrivit El Observador.
Portalul Montevideo, 05/09/2025Products de France (Saint Germain, Piazza Italia)
Ce au vândut: Obligație negociabilă de 5.240.000 UI la o dobândă de 8% pe an în UI, timp de 54 de luni, plasată de Crowder în rândul a aproximativ 300 de investitori în octombrie 2024.
Cum s-a terminat: Plățile au încetat la 31 ianuarie 2026, după trei sau patru rate trimestriale. Crowder a notificat BCU și a suspendat negocierile. Pe 6 februarie, au fost inițiate procedurile de faliment voluntar, iar la adunarea deținătorilor de obligațiuni, propunerea de executare a garanției a primit 48,5% din voturi, neobținând majoritatea.
Numere: Potrivit lui Ámbito, au fost alocați aproximativ 887.000 de dolari americani.
Observatorul, 19/02/2026Verificați platformele de reduceri
Ce au vândut: Cumperi un cec postdatat cu discount și încasezi valoarea nominală la scadență. Rata internă de rată (RIR) aparentă depășește cu ușurință orice depozit pe termen fix.
Cum s-a terminat: Dacă un cec este respins, platforma încearcă să îl recupereze într-un interval de timp limitat și, dacă nu reușește, rambursează comisionul, dar nu și principalul. Există reclamanți publici care nu au reușit să încaseze datoria. Activitatea nu este nici înregistrată, nici reglementată în mod specific pentru BCU.
Numere: S-a observat o RIR de 8% până la 10% în dolari și aproape 18% în pesos, mult sub nivelul de 30-35% care circulă în mărturii.
Analiză pe r/uruguay, 17/08/2026Înainte de a da bani oricăreia dintre aceste persoane, este recomandabil să verificați numele în raport cu lista de avertizări a Băncii Centrale, care include companii care — potrivit spuselor lui BCU însuși — nu sunt nici înregistrate, nici autorizate. Se poate căuta aiciȘi din iunie 2026, BCU solicită o declarație pe proprie răspundere din partea oricărei persoane care solicită investiții, chiar dacă nu emite valori mobiliare, clarificând faptul că depunerea acesteia... „nu implică înregistrarea în niciun Registru”.
Împrumuturile de la egal la egal au fost deja încercate în întreaga lume și aproape întotdeauna au eșuat.
Nu este un model nou. Este un model cu o istorie de douăzeci de ani, iar istoria nu este blândă cu investitorul individual.
Autoritatea de reglementare a lichidat întregul sector între 2016 și 2020. Nicio platformă nu a rămas în funcțiune.
De la aproximativ 2.600 platforme active simultan în 2015 (5.970 înregistrat în 2017) la zero până la mijlocul lunii noiembrie pentru 2020. Peste 5.400 se prăbușise sau întâmpinase probleme, cu peste 2 milioane de investitori afectați și peste 800.000 milioane de yuani (115.000 milioane USD) rămase nerecuperate. Cea mai mare fraudă, Ezubao, a defraudat investitorii din 900.000 cu peste 59.800 milioane de yuani; fondatorul său a primit o condamnare pe viață.
China Daily, 30/11/2020 SCMP, 14/08/2020Țara care a inventat modelul l-a abandonat în favoarea investitorului individual în patru ani.
Lendy și FundingSecure au intrat în administrare în 2019; RateSetter, cu 750.000 utilizatori și o sumă inițială de 4.000 milioane de lire sterline, a fost vândută către Metro Bank pentru o sumă inițială de 2,5 milioane de lire sterline; Zopa și-a închis platforma 2 în decembrie 2021, după 16 ani; Funding Circle și-a închis platforma de retail în 2022. FCA a înăsprit regulile în 2019, cu un plafon de investiții de 10% din activele investibile pentru noii investitori individuali.
FCA, PS19/14 (04/06/2019)Performanța promisă și performanța reală nu au fost același număr.
Funding Circle și-a redus ținta pentru contul „echilibrat” de la 7,2% la 6–7% în iunie 2018. Propria sa diagramă de recoltă a proiectat în cele din urmă un randament net de 4,0%–4,6% pentru creditarea din 2017, față de 7,1%–7,2% pentru recolta din 2012.
Cercul de finanțare, actualizare T3 2019LendingClub și-a închis platforma de retail după ce a devenit bancă.
A încetat să mai vândă obligațiuni la 31 decembrie 2020: „nu este practic din punct de vedere economic să continue să le ofere” în cadrul unui cadru bancar. Cu doi ani mai devreme, SEC amendase administratorul său de active și foștii directori cu peste 4,2 milioane de dolari americani pentru utilizarea activelor fondului în beneficiul companiei-mamă și manipularea randamentelor raportate.
Crowdfund Insider, 07/10/2020Grup de prăbușiri cu suspiciuni de împrumuturi fabricate.
Kuetzal și Envestio au dispărut în ianuarie 2020 și au fost declarate falimentare în iunie, în contextul anchetelor penale: Kuetzal a afectat peste 550 de persoane, iar Envestio peste 1.800 de reclamanți, cu 33 de milioane de euro din fondurile creditorilor. Investitorii Grupeer au fost nevoiți să strângă până la 275.000 de euro doar pentru a plăti avocații.
Investitor în credit alternativ, 10/06/2020Formatul care supraviețuiește este cel care împrumută cu capital propriu, nu cel care acționează ca intermediar între oameni.
În 2018, Brazilia a creat două entități: SCD (care acordă împrumuturi din bilanțul său) și SEP (creditare peer-to-peer, plafonată la 15.000 R$ per creditor pentru același debitor). Până la sfârșitul anului 2019, existau 11 SCD-uri față de 4 SEP-uri; în mai 2026, Nexoos a anunțat că va solicita anularea licenței sale SEP. În Argentina, Banca Centrală a Argentinei (BCRA) a creat un registru în 2021 cu aceeași regulă ca și Uruguay: platforma nu își poate asuma riscul de credit.
Notificare Nexoos, 18/05/2026 · El Cronista, 25/11/2021Este cel mai bine documentat exemplu al diferenței dintre rata anunțată și ceea ce ajunge în buzunarul tău: rata medie oferită este de aproximativ 10%, dar randamentul realizat a scăzut vertiginos în anii de stres.
Dacă vrei să investești bani: care sunt concurenții săi?
Pragul fără risc în Uruguay se situează astăzi între 2,3% și 3,0% din randamentul anual real al titlurilor de trezorerie în UI (unități indexate), scutite de impozitul pe venit. Orice valoare peste această valoare reprezintă prețul riscului pe care ți-l asumi.
| Unde | Randamente | Riscul de pierdere a capitalului | Lichiditate | Asigurarea depozitelor | Taxa |
|---|---|---|---|---|---|
| Contract pe termen fix în pesos (BROU, e-BROU, 367 de zile sau mai mult)Depozit pe termen fix la bord BROU, valabil până la 01/07/2026 | 5,50% nominal anual La sucursală, aceeași plasare plătește 4,13%. Rata e-BROU se aplică numai persoanelor fizice. | Foarte scăzut: risc bancar, cu asigurare a depozitelor. | Imobilizat până la maturitate. | Da | Impozit pe venit (IRPF) 2,5% (mai mult de un an, monedă națională, cotă fixă) |
| Termen fix în dolari (BROU, e-BROU, 367 de zile sau mai mult)Depozit pe termen fix la bord BROU, valabil până la 01/07/2026 | 2,80% pe an | Foarte scăzut: risc bancar, cu asigurare a depozitelor. | Imobilizat până la maturitate. | Da | Impozit pe venitul persoanelor fizice (IRPF) 12% pentru un an sau mai puțin; 7% pentru mai mult de trei ani |
| Indemnizație de asigurare pe termen fix (BROU, e-BROU, 367 de zile sau mai mult)Depozit pe termen fix la bord BROU, valabil până la 01/07/2026 | 1,70% real anual Dobânda de 1,70% este peste inflație: este un randament real, nu nominal. | Foarte scăzut: risc bancar, cu asigurare a depozitelor. | Imobilizat până la maturitate. | Da | Impozit pe venitul persoanelor fizice 7% (monedă națională cu clauză de reajustare, mai mult de un an) |
| Bilet de trezorerie în UI (licitație din 04/08/2026, seria 32)Raportul privind datoria suverană, MEF, august 2026 | 2,98% real anual Este o rată limită pentru o anumită licitație, nu o rată disponibilă la cerere. Seria de obligațiuni 21/07/2026 denominată în peso este la 7,04% nominal. | Riscul suveran uruguayan (de grad investițional). Riscul de preț dacă vindeți înainte de 2036. | Poate fi vândut pe piață, cu risc de preț. | Nu | Scutit de impozitul pe venitul persoanelor fizice |
| Proiecte de lege de reglementare monetară BCUDomeniu de aplicare, licitații BCU | 5,9% la 84 de zile (data limită 12/02/2026) Fiecare licitație rezervă o cotă de 20% pentru modalitatea necompetitivă. | Riscul suveran al Uruguayului. | Termene scurte, de la 28 la 350 de zile. | Nu | Scutit de impozitul pe venitul persoanelor fizice |
| Fond de lichiditate în peso (portofoliu LRM)Fișă informativă privind gestionarea lichidității Fondului Centenario, iulie 2026 | 5,96% în ultimele 12 luni; fondul însuși estimează 4,50% pentru următoarele 12. Declarațiile publicate sunt deja nete de comisionul de administrare (1,40% inclusiv TVA). | Scăzut: Portofoliu de datorii BCU, cu risc de piață. | Salvare în câteva zile. | Nu | Conform instrumentului de bază |
| Obligație negociabilă prin intermediul platformei de crowdfundingDomeniu de aplicare, 03/02/2026 | 8% UI anual (număr Produits de France, octombrie 2024) Este o altă licență și un alt sistem: crowdfunding-ul este emiterea de valori mobiliare, nu un împrumut între persoane fizice. | Riscul companiei emitente. Emisiunea respectivă a intrat în incapacitate de plată în ianuarie 2026. | Negociabil pe platformă, până la suspendarea negocierilor. | Nu | IRPF redus dacă este o emisiune tranzacționată public |
| Achiziționarea de cecuri postdatate (platforme de discount)Analiză de la un utilizator de pe r/uruguay, 17/08/2026 | RIR observată de 8% până la 10% în dolari și ~18% în pesos Această activitate nu are o înregistrare sau reglementări specifice BCU: este cea mai populară și cea mai puțin reglementată. | Stop. Dacă cecul este respins și nu este recuperat, platforma rambursează comisionul, dar nu și principalul. | Până la expirarea cecului. | Nu | Impozitul pe venitul personal pe câștiguri |
| Împrumuturi peer-to-peer prin intermediul unei platforme înregistrate (EAPPP)RNRCSF, Titlul XII și art. 473.5 - 473.7 | Tu alegi rata, în limitele de camătă. | Tare și direct: dacă debitorul nu plătește, pierderea este a ta. Împărțirea riscului este interzisă. | Nul până la expirare: voucherul „nu este negociabil”. | Nu | Impozit pe venit (IRPF) 12% din dobândă, fără un agent de reținere la sursă desemnat |
Asigurarea COPAB acoperă până la 250.000 UI în monedă locală și 10.000 USD în valută străină, de persoană și de instituție, și se aplică numai depozitelor la bănci și cooperative financiare. Un împrumut nu este un depozit.
Dacă trebuie să întrebi: împotriva a ce concurează?
În Uruguay, prețul creditului nu este determinat de urgență, ci de cerințele pe care le poți îndeplini. Fiecare treaptă a ratei dobânzii înseamnă o cerință în minus.
| Unde | Rata efectivă anuală | Ce îți cer ei? |
|---|---|---|
| BROU, împrumut cu retențieBROU, tarife valabile de la 01/03/2026 | 16% a 28% + TVA la dobândă | Dobândă preferențială doar dacă primești salariul în BROU. e-BROU scade cu câteva puncte. |
| BROU, consum fără retențieBROU, tarife valabile de la 01/03/2026 | 23% a 31% + TVA la dobândă | Este comparabil cu o companie financiară: fără deduceri din salariu. |
| Itaú, un împrumut în pesos cu semnătura taItaú, manual de tarife, august 2026 | 32% (3 până la 12 luni) și 36% (18 până la 48 de luni) + TVA la dobândă | În plus, comisionul de control al sistemului financiar și beneficiul suplimentar. |
| Santander, consumul salarialSantander, broșură din mai 2026 | 35,50% (până la 12 rate) și 37,85% (între 13 și 60) | Salariul este creditat sau rata este debitată din bancă. Asigurarea de viață este inclusă în tarif. |
| Santander, „piață deschisă”Santander, broșură din mai 2026 | 70% (13 până la 36 rate) | Aceeași bancă, pentru care nu își depune salariul: aproape dublu față de rată. |
| ANDA, credit personalANDA, tarife în vigoare în august 2026 | 27,40% (1 până la 10 rate) și 32,20% (12 sau mai multe rate) + TVA la dobândă | Cel mai recent fluturaș de salariu, 6 luni de experiență profesională și un act de identitate valabil. |
| OCA, Pronto! și FUCAC (card, în solduri)BCU, rate informative din iulie 2026 | 63,00% a 64,91% | Cerințe minime. Este următorul pas după ce ai terminat cu banca. |
| Creditel, Italcred, Card de acces, Reîncărcare, Credite directeBCU, rate informative din iulie 2026 | 108% a 123,12% | Plafonul pieței reglementate pentru cei care nu se califică nicăieri altundeva. |
| Card de credit bancar, finanțare în pesosBCU, rate informative din iulie 2026 | 31,16% (HSBC) până la 64,15% (Scotiabank) | Rata medie de referință publicată de BCU este de 80,72%. |
| ANDE, Credit pentru Centrele IMM-urilorANDE, program valabil până la 31/12/2026 | până la 18% în pesos; până la 6% în dolari americani sau dolari americani | Fiți client al unui Centru pentru IMM-uri cu consiliere prealabilă. Acordat de instituții de microfinanțare afiliate. |
| Platformă de împrumuturi peer-to-peerObservatorul, 05/08/2026 | DAE între 50% și 130%, conform relatărilor din presă | Să fii rezident. Limita este stabilită de legile privind camăta, nu de platformă. |
Cotele „+ TVA” nu sunt direct comparabile cu cele care includ deja TVA: pentru o persoană fizică care nu este supusă IRAE (Impozit pe profit), acestea trebuie înmulțite cu aproximativ 1,22. Vedeți și comparația completă a unde să obții un împrumut.
Înainte de a intra
Platforma trebuie să fie înregistrată la Superintendența Serviciilor Financiare și să publice notificarea de înregistrare (art. 484.1). Sursa este motorul de căutare din registrul BCU; o sigilare pe site nu. Și notă: înregistrarea nu constituie o autorizare prealabilă și nici nu implică supravegherea fiecărui împrumut.
Standardul impune acest lucru lună de lună. Fără această cifră, rata pe care o oferă nu reprezintă un randament: este un plafon teoretic. Dacă platforma este nouă și nu are încă un istoric, presupune că nu știi care va fi rata ta implicită.
Taxele percepute de platformă includ rata dobânzii implicite pentru camătă (Art. 338) și se scad din câștigurile dumneavoastră. Rugați-i să vă arate rata dobânzii implicite, pe care legea le impune să o afișeze.
Plafonul de 25.000 UI per debitor te obligă să îl împarți între cel puțin patru persoane pentru a atinge maximul de 100.000 UI. În cazul portofoliilor mici, o singură creanță neperformantă poate consuma dobânda pe întregul an.
Voucherul este nominativ și „nu este la comandă”: nu există piață secundară sau răscumpărare. Banii rămân imobilizați până când debitorul plătește.
Dacă trebuie să executați silit, costul avocatului și al procesului nu depind de mărimea datoriei. Sub o anumită sumă, inițierea procesului costă mai mult decât suma pe care o solicitați.
Dobânda este supusă cotei de 12% IRPF (Categoria I, „alte venituri”), iar platformele P2P nu se numără printre agenții de reținere la sursă desemnați de Decretul 148/007. Dacă debitorul este o persoană fizică, sunteți responsabil pentru plata impozitului.
Asigurarea depozitelor acoperă depozitele la bănci și instituții financiare. Un împrumut nu este un depozit. În plus, partajarea riscurilor între creditori este interzisă în mod expres.
Pentru un credit de consum mic în pesos, plafonul actual al dobânzii de camătă este de 142,74%, iar pentru unul de 10.000 UI sau mai mult (aproximativ 66.350 USD) scade la 55,13%. O rată „în limitele permise” poate fi totuși extrem de scumpă.
Cu salariul depus sau cu rețineri autorizate din salariu, plafoanele scad la 32%–38%, iar băncile publică rate de 16% până la 31% plus TVA. Costul creditului în Uruguay este determinat de cerințele pe care le puteți îndeplini, nu de urgența situației.
Platforma este obligată să vă afișeze tariful implicit, inclusiv cât percepe și tariful legal maxim aplicabil tranzacției dumneavoastră. Dacă nu apare, înseamnă că lipsește jumătate din preț.
Rata dobânzii pentru întârzierea plății are propriul plafon, și este mai mare. Iar creditorul este o persoană fizică cu un voucher pe numele său: negocierea nu se face cu un call center, ci cu o persoană care poate efectiv executa documentul.
Dacă aveți deja datorii restante, cel mai bine este să le rezolvați mai întâi: curățarea ieșirii y negociază ce datorezi.
Întrebări frecvente
Surse
- regulăCompilarea Standardelor de Reglementare și Control ale Sistemului Financiar (Titlul XII și art. 248.1, 338, 371, 473.5–473.7, 484.1, 661.16, 719–720.3)
- BCUBCU — Comunicarea nr. 2026/135: înregistrarea FARISOUL S.A. în Registrul EAPPP (rezoluția SSF nr. 2026-420 din 29/06/2026)
- BCUBCU — Lista cerințelor: Companii care gestionează platforme pentru împrumuturi peer-to-peer
- BCUBCU / SSF — Baze și linii directoare pentru reglementarea viitoare a platformelor de creditare de la egal la egal
- regulăBCU — Circulara 2.497 (autentificare îmbunătățită, în vigoare de la 01/10/2026)
- BCUBCU — Rate medii ale dobânzii și limite maxime (trimestrul aprilie-iunie 2026)
- BCUBCU — Tarife pentru carduri de credit și informații despre administratori (iulie 2026)
- BCUBCU — Comunicarea 2026/116: declarația sub jurământ a celor care solicită investiții
- BCUBCU — Recomandări și avertismente pentru public (Portalul utilizatorilor financiari)
- regulăLegea 18.212 privind ratele dobânzii și camăta (textul actual)
- regulăTextul consolidat 2023, Titlul 7 (Impozitul pe venitul persoanelor fizice), art. 37 și 38
- regulăDecretul 148/007, art. 39 (agenți de reținere la sursă pentru venituri din capital mobiliar)
- BCUCOPAB — Întrebări frecvente despre asigurarea depozitelor
- presaThe Observer — Banca Centrală a autorizat prima platformă dedicată canalizării împrumuturilor de bani între persoane (05/08/2026)
- presaThe Observer — Afacerea „Uber-urilor financiare” din Uruguay (04/06/2017)
- BCURezoluția RR-SSF-2024-168 — încetarea și încălcarea drepturilor Wenance Uruguay S.A.
- piaţăMEF / Unitatea de Management al Datoriilor — Raportul privind Datoria Suverană (august 2026)
- piaţăBROU — Consiliu de administrație pe termen fix (valabilitate 01/07/2026)
- internaţionalFCA — PS19/14, noi reguli pentru platformele P2P (Regatul Unit)
- internaţionalMintos — Randament net istoric pe an
- internaţionalChina Daily — Numărul platformelor chinezești P2P a scăzut la zero (30/11/2020)
Doar conținut informativ, nu sfaturi financiare sau juridice. Tarifele, plafoanele și modificarea valorii UI: verificați cu sursa înainte de a lua o decizie.