Formalizează-ți afacerea
Ce tip de afacere ar trebui să deschid în Uruguay?
Monotributo, unipersonal, Literal E, SAS, SRL. Diferența nu constă în stil: schimbă cât plătești, dacă ești responsabil cu casa ta și dacă poți reveni asupra datoriilor. Fiecare figură de pe această pagină include standardul care o susține.Și acolo unde legea nu permite, spunem asta în loc să inventăm.
Spune-ne povestea ta
Nu este un scor sau o clasificare a opiniilor: mai întâi aplicăm gateway-uri legale (un sistem pentru care nu te califici nu este „mai rău”, este ilegal) și abia apoi comparăm costul între cele care ți-au mai rămas.
50.000 de dolari pe lună, facturare uniformă.
„Serviciile personale” se referă la munca prestată în afara unui raport de muncă: dezvoltare, proiectare, consultanță, o activitate comercială, o profesie. Acesta este răspunsul care schimbă cel mai semnificativ rezultatul: regimul fiscal simplificat (monotributo) le exclude prin lege.
Regimul fiscal simplificat (Monotributo) impune vânzarea exclusiv către consumatorii finali și este singurul sistem fiscal pe care acest răspuns îl poate exclude. Dacă vreuna dintre vânzările dvs. este exportată, modificați acest răspuns: tratamentul TVA este diferit și vă vom arăta detaliile pentru fiecare sistem fiscal.
Verdictul
Cel mai ieftin dintre regimuri legal pe care le puteți utiliza și al căror cost îl putem calcula integral.
Monotributo
O plată unică ce înlocuiește impozitele și contribuțiile. Doar pentru întreprinderi individuale și societăți de facto și numai dacă vindeți exclusiv către consumatori finali.
- Plata unică înlocuiește TVA, IRAE și contribuțiile pentru propria activitate.
- Pensia ta este construită pe o sumă fictivă de 9.240 de dolari pe lună, nu pe ceea ce câștigi de fapt.
- Vă aflați în faza graduală a Legii 19.942 (25% primul an, 50% al doilea).
În acest tip de structură comercială, ești răspunzător personal cu bunurile tale: casa ta, mașina ta, contul tău bancar. Nu există o entitate juridică separată - tu ești afacerea. Dacă intenționezi să te datori, să angajezi angajați, să cumperi mărfuri pe credit sau să semnezi contracte cu penalități, ia în considerare o societate pe acțiuni simplificată (SAS), care separă bunurile tale personale de cele ale afacerii.
Codul Civil art. 2372Acestea sunt informații generale, nu sfaturi contabile. Numărul de mai sus este derivat din standarde și tabele oficiale, dar situația dumneavoastră specifică poate conține detalii pe care un formular nu le include - iar mai multe dintre aceste detalii pot schimba rezultatul. Consultați un contabil înainte de a vă înregistra.
De ce îi excludem pe ceilalți?
Aceasta este partea auditabilă a paginii, motiv pentru care nu o ascundem în spatele unui buton. Fiecare excludere include regula care o impune, cu un link către regulă.
Unipersonal — Literal E
Îl poți folosi, dar te costă 4.406 USD în plus pe lună acea recomandare.
Unipersonal — IRAE
Îl poți folosi, dar te costă 9.572 USD în plus pe lună acea recomandare.
SAS
Îl poți folosi, dar te costă 11.243 USD în plus pe lună acea recomandare.
Monotaxă socială MIDES
- Calificarea prealabilă de către MIDES este necesară: gospodăria trebuie să se afle sub pragul sărăciei sau într-o situație vulnerabilă. Calificarea este necesară în prealabil și este responsabilitatea exclusivă a MIDES.Legea 18.874 art. 2
Servicii personale — Impozit pe venitul persoanelor fizice Categoria II
- Se aplică serviciilor personale prestate în afara unui raport de muncă, nu vânzării de bunuri.Titlul 7 (Impozitul pe venitul persoanelor fizice) art. 45
societate de facto
- Necesită două sau mai multe persoane care lucrează împreună: va exista un parteneriat atunci când 2 sau mai multe persoane sunt de acord să facă contribuții.Legea 16.060 art. 1
SRL
- O societate cu răspundere limitată (SRL) necesită un număr minim de asociați 2. Dacă operați individual, structura echivalentă este societatea pe acțiuni simplificată (SAS), care poate fi înființată de o singură persoană.Legea 16.060 art. 1
SA
- O societate pe acțiuni (SA) necesită un număr minim de acționari 2. Dacă acționați individual, structura echivalentă este societatea pe acțiuni simplificată (SAS), care poate fi înființată de o singură persoană.Legea 16.060 art. 1
Cele nouă regimuri, unul lângă altul
Coloana „cost lunar” este recalculată cu datele pe care le-ați încărcat mai sus.
| Regim | Plafonul veniturilor | Cost lunar (cazul dumneavoastră) | Responsabilitate | Monotribut? | Literal E? | Dividende | Costul de deschidere |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Monotaxă socială MIDES | $ 1.175.537 | Nu îl poți folosi | nelimitat | Este regimul (varianta MIDES) | Nu — sunt regimuri care se exclud reciproc | — | Gratuit |
| Monotributo | $ 1.175.537 | 4.761 USD / lună | nelimitat | Este regimul | Nu — sunt regimuri care se exclud reciproc | — | $ 270 |
| Unipersonal — Literal E | $ 1.959.229 | 9.167 USD / lună | nelimitat | Nu | Este regimul | — | $ 270 |
| Servicii personale — Impozit pe venitul persoanelor fizice Categoria II | Fără o limită proprie, dar pentru venituri care depășesc 4.000.000 UI pe an, IRAE este OBLIGATORIU din prima lună a anului următor (Decretul 150/007 art. 7): acest regim încetează | Nu îl poți folosi | nelimitat | Nu — Legea 18.083 art. 72 lit. c | Zonă gri (Interogare DGI 4761) | — | $ 270 |
| Unipersonal — IRAE | Fără limită | 14.333 USD / lună | nelimitat | Nu | Nu — optând pentru IRAE sunteți exclus | — | $ 270 |
| societate de facto | Fără o limită proprie; peste 4.000.000 UI (venit din anul precedent) este obligatorie o contabilitate suficientă și IRAE devine real. | Nu îl poți folosi | nelimitat | Da — până la 2 parteneri (3 dacă sunt membri ai familiei) | Da | — | Gratuit (se configurează singur) |
| SRL | Fără o limită proprie; peste 4.000.000 UI (venit din anul precedent) este obligatorie o contabilitate suficientă și IRAE devine real. | Nu îl poți folosi | limitat | Nu — Legea 18.083, art. 70, este explicit | Da | 0% impozit pe venit sub 4.000.000 UI → 25% total; peste, 30,25% | 540 USD + taxe notariale și publicații (preț disponibil) |
| SAS | Fără o limită proprie; peste 4.000.000 UI (venit din anul precedent) este obligatorie o contabilitate suficientă și IRAE devine real. | 16.004 USD / lună | limitat | Nu — Legea 18.083, art. 70, este explicit | Da | 0% impozit pe venit sub 4.000.000 UI → 25% total; peste, 30,25% | 2.530 USD (fără notar, 100% digital) |
| SA | Fără limită | Nu îl poți folosi | limitat | Nu — Legea 18.083, art. 70, este explicit | Nu am găsit nicio excludere în reglementările actuale → vezi „Ce nu putem afirma” | 7% întotdeauna → 30,25% total | 55.732 USD de la ICOSA + notar și publicații (prețul va fi cotat) |
Două lucruri pe care aproape niciun ghid nu le spune bine
Dacă ați citit alte pagini despre asta, este foarte probabil ca aceste două numere să vă fi fost date greșit.
Micul tău SAS sau SRL nu plătește 30,25%. Plătește 25%.
Toate ghidurile repetă „IRAE 25% + 7% IRPF din dividende = 30,25%”. Acest lucru este fals pentru marea majoritate a companiilor SAS și SRL din Uruguay: mai jos 4.000.000 UI din venit (≈ 25.694.800 USD pe an), dividendele pe care le retrageți sunt SCUTIȚI de impozitul pe venit.
| SAS / SRL sub plafon | 25% |
| SAS / SRL peste limită | 30,25% |
| SA — întotdeauna, indiferent de dimensiune | 30,25% |
Baza: Titlul 7 art. 38 lit. C, reglementată de Decretul 148/007 art. 34, care scutește profiturile „distribuite de parteneriatele ale căror venituri în anul care dă naștere distribuirii nu au depășit limita stabilită pentru decontarea obligatorie a IRAE în cadrul regimului contabilității suficiente” - iar această limită este stabilită de Decretul 150/007 art. 168 lit. b4.000.000 UI din venitul din anul fiscal precedent, la valorile de închidere. Se aplică SAS deoarece Legea 19.820 art. 42 Îl tratează ca pe un parteneriat în toate scopurile fiscale, inclusiv distribuirea profiturilor — iar DGI a confirmat acest lucru în Interogarea 6306.
Directorul unei societăți pe acțiuni (SA) care nu este plătit nu contribuie cu nimic. Administratorul unei societăți pe acțiuni simplificate (SAS) nu este exonerat.
Este compromisul despre care nimeni nu vorbește și este exact opusul a ceea ce te-ai aștepta de la o figură „modernă”:
- Director SA neremunerat: contribuie zero (Legea 16.713 art. 171 lit. A). În schimb, nu deține FONASA.
- Administrator SAS:10.504 USD pe lună Chiar dacă nu primește un salariu și nu facturează niciun peso: scutirea de la articolul 171 nu i se aplică — „în niciun caz nu se va aplica scutirea de la articolul 171”. Cu toate acestea, el beneficiază de asigurare FONASA. (Dezactivați societate Este posibil cu BPS, dar este o formalitate: vezi mai jos.)
- El simplu acționar al unui SAS, pe care nu îl administrează și nici nu îl reprezintă, Nu contribuie la BPSArticolul 172 nu se aplică societăților comerciale.
Baza: Legea 16.713 art. 171 lit. A — Directorii care nu primesc nicio remunerație sunt scutiți, iar acest fapt trebuie dovedit prin intermediul unui certificat notarial sau contabil (adică: scutirea există, dar trebuie dovedită) — și Legea 19.820 art. 43, care îl trimite pe administratorul SAS la art. 172 din Legea 16.713 și îi închide acea ușă: „în niciun caz nu se va aplica excepția de la articolul 171”.
Fișă informativă pentru fiecare regim
Ce este, cu ce răspunzi și de unde a venit fiecare lucru?
Monotaxă socială MIDES
Pentru afacerile conduse de gospodării aflate în situații vulnerabile. Necesită o calificare prealabilă de la MIDES.
Dacă depășești limita, ești eliminat; te poți întoarce în anul următor cu aprobarea MIDES.
Legea 18.874 art. 4Monotributo
O plată unică ce înlocuiește impozitele și contribuțiile. Doar pentru întreprinderi individuale și societăți de facto și numai dacă vindeți exclusiv către consumatori finali.
Dacă nu îndepliniți vreuna dintre condiții, veți fi concediat automat și imediat și nu vă puteți întoarce până la sfârșitul celui de-al treilea an calendaristic. Acest lucru se aplică chiar dacă plecați voluntar.
Decretul 199/007 art. 13 și 14Unipersonal — Literal E
Întreprinderi mici: scutite de IRAE (Impozitul pe profit), plătesc o cotă minimă de TVA. În cazul facturării electronice, cota minimă de TVA devine cea mai mică dintre suma TVA și 3,3% din suma facturată.
Dacă depășiți limita, trebuie să plătiți IRAE din surplus, în același an, și sunteți obligat să plătiți IRAE timp de minimum 3 ani.
Titlul 4 art. 66 lit. EServicii personale — Impozit pe venitul persoanelor fizice Categoria II
Calea profesionistului independent: impozit progresiv pe venit, cu un minim neimpozabil și o deducere fictivă pentru cheltuieli de 30%, plus TVA în regim general.
Unipersonal — IRAE
Întreprinderea individuală în regim general: IRAE (fictivă sau reală) plus TVA. Nu există un prag minim — poți factura puțin aici — dar acesta este pragul minim la care ajungi inevitabil atunci când depășești limita de Literal E.
societate de facto
Se formează automat atunci când două persoane operează împreună fără a o formaliza. Răspunderea este solidară și nelimitată, iar orice asociat o poate dizolva.
SRL
Răspundere limitată, minim 2 parteneri. Transferul de acțiuni necesită unanimitate dacă există 5 parteneri sau mai puțini, plus taxe notariale și publicare.
SAS
Răspundere limitată cu un singur asociat, fără capital minim, fără a fi necesar un notar și 100% online. Dar administratorul plătește BPS chiar dacă nu facturează.
SA
Scump și lent: act public de constituire, control AIN și ICOSA pe termen nelimitat. În zilele noastre, este rareori convenabil pentru o companie mică.
Categoria II de impozit pe venit — grila din 2026
Calea solidă pentru freelancerul profesionist. Este progresivă și începe cu un prag minim scutit de taxe de 48.048 USD pe lunăDe aceea, de obicei, la început bate IRAE.
| Venit lunar calculabil | Rată |
|---|---|
| Până la 48.048 USD | 0% |
| $ 48.048 a $ 68.640 | 10% |
| $ 68.640 a $ 102.960 | 15% |
| $ 102.960 a $ 205.920 | 24% |
| $ 205.920 a $ 343.200 | 25% |
| $ 343.200 a $ 514.800 | 27% |
| $ 514.800 a $ 789.360 | 31% |
| Peste 789.360 USD | 36% |
Se face o deducere de 30% din cheltuielile noționale (nu cheltuielile reale). BPS — baremuri de impozit pe venit 2026-07-13
IRAE fictiv — nu este un procent fix de 12%
Decretul 150/007, articolul 64, stabilește un scalare pe secțiuni facturare anuală în UI și este marginalFiecare categorie se aplică numai porțiunii din venituri care se încadrează în aceasta („vânzărilor...”) inclus în fiecare secțiunese va aplica procentul corespunzător către secțiunea menționată„Se plătește 25% din venitul asimilat.”
| Interval de facturare anual | Venit imputat | IRAE efectiv |
|---|---|---|
| Până la 1.000.000 de lei din Regatul Unit | 12% | 3% |
| UI 1.000.000 până la UI 2.000.000 | 14% | 3,5% |
| UI 2.000.000 până la UI 3.000.000 | 48% | 12% |
| Peste 3.000.000 de interfețe utilizator | 60% | 15% |
Societate de facto: nu trebuie să vrei să o creezi.
Este configurat pentru evenimenteDouă persoane care încep să opereze împreună sunt considerate una singură (Legea 16.060 art. 36), iar acest lucru poate fi dovedit prin orice mijloace (art. 41). Nu este nevoie să semnați nimic.
- Răspundere solidară, fără beneficiul scuzei (art. 39): un creditor poate opta pentru 100% a datoriei față de partenerul care deține active, direct, fără a trece mai întâi prin societate și indiferent de procentul asupra căruia au convenit.
- Acorduri interne Acestea nu sunt opozabile terților (art. 37).
- Art. 43: orice asociat poate cere dizolvarea prin simpla notificare a celorlalți. Partenerul dumneavoastră poate zbura cu compania în orice zi de marți.
- Regularizează-l mai târziu Nu înlătură responsabilitatea anterioară. (art. 42).
Este ieftin doar până în ziua în care ceva nu merge bine. Dacă ai de gând să te îndatorezi, să angajezi oameni sau să semnezi contracte cu penalități, SAS (Societate pe Acțiuni Simplificată) costă 2.530 de dolari și separă activele.
Proceduri: ce este obligatoriu și ce nu este
Fără angajați, lista este mult mai scurtă decât vor să vă spună.
| Corp | Obligatoriu? | Când? |
|---|---|---|
| DGI (RUT) + BPS | SIEMPRE | La pornirea unei afaceri. Este o singură procedură: formularul 0351 combinat. |
| Contribuții BPS din partea titularului | SIEMPRE | În fiecare lună. Faptul că nu are niciun angajat NU scutește proprietarul de contribuția personală. |
| MTSS (program de lucru) | Condiţional | Numai cu 1 sau mai multe persoane dependente. Astăzi este generat din datele BPS: nu este o procedură separată. |
| BSE (asigurare de accidente) | Condiţional | Numai cu 1 sau mai multe persoane în întreținere. |
| Intendență (autorizație) | Condiţional | Numai dacă aveți un spațiu comercial sau industrial. |
| Pompieri | Condiţional | Clădiri care nu sunt destinate locuințelor. |
| Știința Alimentației / RUNAEV | Condiţional | Categorie alimentară (4 UR per magazin). |
| Card de sănătate | Condiţional | Pentru cei care lucrează. Este gratuit la furnizorul dvs. și este valabil 2 ani. |
Trei lucruri pe care blogurile uruguayene le greșesc
Fals, fără angajați. Legea 16.074 obligă angajatorii, definiți ca fiind cei care „folosesc munca altuia” (art. 3), să ofere asigurări, iar sancțiunea prevăzută la art. 56 îi pedepsește pe cei care nu își asigură „personalul”. Fără angajați, nu există nicio obligație - BVB (Banca de Asigurări de Stat) vinde asigurări voluntare tocmai în acest scop. (Noutate în 2025: Legea 20.396, art. 17, acoperă lucrătorii independenți de pe platformele digitale, platforma acționând ca angajator.)
Fals, fără angajați. Decretul 278/017 — care a abrogat Decretul 108/007, citat încă de multe bloguri — leagă obligația de angajatorii „care au personal dependent”. Iar astăzi, statul de plată este un raport generat din datele BPS, nu o procedură separată.
Nu se aplică. „Empresa en el Día” este destinat înființării de entități juridice (SRL, SA). O întreprindere individuală se deschide online cu formularul 0351 combinat DGI și BPS și nu necesită nimic din toate acestea.
Pauză și închidere: ce nu se oprește singur
Deschiderea unui cont este un proces, iar închiderea unuia este altul. Nimic nu este automat între acestea: încetarea facturării nu anulează nimic, iar datoria care se acumulează între timp este unul dintre puținele lucruri de pe acest site care crește fără ca tu să faci nimic.
O lună fără facturare: ce se dezactivează (puțin) și ce nu (aproape totul)
DGI a răspuns precis la această întrebare, iar răspunsul implicit este că NU SE dezactivează: „Plata minimă a TVA-ului începe în luna în care contribuabilul generează primul venit și trebuie să continue până în ultima lună a anului fiscal, chiar dacă acesta încetează să mai aibă venituri în acea perioadă.” Dacă ați început facturarea anuală, plata continuă până la sfârșitul anului, chiar dacă nu vindeți nimic între timp.
Excepția este facturarea electronică, iar este o aritmetică simplă: cei care utilizează facturarea electronică plătesc MAI MICĂ sumă dintre suma datorată și 3,3% din venitul lunar, iar 3,3% din zero este zero. DGI o precizează clar: „În aceste cazuri, dacă nu au existat vânzări într-o anumită lună, contribuabilul nu va fi obligat să plătească suma minimă a TVA pentru luna respectivă.” Aceasta este singura lacună fiscală și este disponibilă doar pentru DGI.
Când anul fiscal se schimbă, ceasul se resetează: cota începe din nou „din luna în care se efectuează prima vânzare până la sfârșitul anului fiscal respectiv”. Un an întreg fără vânzări nu generează o cotă; jumătate de an da, iar aceasta continuă până la sfârșitul anului.
BPS nu se oprește când se termină ciclul de facturare și aici e problema.
Tot ce vă percepe acest modul pentru BPS — întreprinzătorul individual (8.833 USD), asociatul unui SRL (6.265 USD), administratorul unui SAS (10.504 USD), monotributistul — este calculat pe o bază de contribuție fictivă: este o contribuție FICTIȚIE și nu ia în considerare ceea ce ați facturat. Plătiți suma integrală pentru o lună fără vânzări.
Nu este o singură regulă și este important să știi care dintre ele ți se aplică: asociatul dintr-un SRL (Societate cu Răspundere Limitată) și persoana fizică liberă care angajează personal contribuie conform articolului 172 din Legea 16.713; administratorul unei SAS (Societate pe Acțiuni Simplificată), conform articolului 43 din Legea 19.820, care face referire la același articol 172; monotributista (contribuabilul cu regim fiscal simplificat), conform articolului 75 din Legea 18.083, care calculează impozitul „pe un salariu fictiv”; și titularul unei întreprinderi individuale, conform tabelului de contribuții pentru antreprenorii din Industrie și Comerț publicat de BPS. Patru căi diferite cu același final: un salariu fictiv.
Singura excepție prevăzută de lege pentru „neprimirea plății” este cea prevăzută la articolul 171 din Legea 16.713, iar chiar titlul acesteia precizează domeniul său de aplicare: „(Excepție pentru directori, administratori și administratori ai societăților pe acțiuni).” Subsecțiunea A îi exceptează pe cei care „nu primesc nicio remunerație, care trebuie dovedită prin intermediul unui certificat notarial sau contabil”. Cu alte cuvinte: se aplică societății pe acțiuni și trebuie DOVEDITĂ – simpla încetare a primirii plății nu este suficientă.
Societatea pe Acțiuni Simplificată (SAS) este închisă în mod expres. Articolul 43 din Legea 19.820 prevede ca administratorul să respecte regimul general al articolului 172 din Legea 16.713 și adaugă că „în niciun caz nu se aplică scutirea prevăzută la articolul 171 din Legea nr. 16.713”. Această pagină folosește această sintagmă de două ori ca excepție; regula pe care o confirmă este următoarea: în afară de directorul unei SA (Societăți pe Acțiuni Simplificate) care nu primește plata și o dovedește, nimănui nu i se reține contribuția pentru nefacturare.
Pentru toți ceilalți, soluția nu este oprirea facturării: este o formalitate. Și există două tipuri diferite, cu efecte diferite.
Pauza: inactivitate împotriva BPS
BPS publică o procedură separată de închidere, „de declarare a încetării temporare a activității”, și chiar există: se numește inactivarea companiei.
Și nu este vorba de „ne-practică”. Acordați atenție acestui aspect, deoarece acestea sunt două proceduri separate cu două agenții diferite, iar închiderea uneia nu o închide pe cealaltă: declarația de INACTIVITATE este pentru companie și se depune la BPS; declarația pe proprie răspundere de NE-PRACTICĂ este pentru profesionist și se depune la Asociația Profesională, care prevede depunerea acesteia „în termen de 90 (nouăzeci) de zile de la absolvire sau certificare profesională, dacă este cazul, sau de la încetarea practicării” (Legea 17.738, articolele 64 și 65), cu amendă pentru depunerea cu întârziere. Vă explicăm totul la /preguntas-economia-personal.
De fapt, BPS necesită certificatul de la cealaltă organizație: pentru titularul PROFESIONIST, cerința nu este certificatul contabil sau notarial de mai jos, ci „dovada inactivității de la Fondul Notarial sau de la Fondul Profesioniștilor Universitari (CJPPU)” — care „poate fi înlocuită cu un certificat contabil sau notarial care conține aceleași informații ca și pentru neprofesioniști” —. Cu alte cuvinte: dacă sunteți notar sau profesionist universitar, Fondul este primul, iar apoi BPS.
Are același termen limită scurt ca tot ce se întâmplă aici: până la 30 de zile calendaristice de la data inactivității, iar procedura „generează penalități dacă este depusă cu întârziere”.
Permite raportarea retroactivă, dar cu dovadă. Pentru contribuabilii neprofesioniști, este necesar un certificat notarial sau contabil care să ateste „că nu s-a desfășurat nicio activitate impozabilă”, data la care a început inactivitatea și detalii despre ultima factură emisă — și BPS îl solicită în mod expres „când inactivitatea a început cu mai mult de 90 de zile în urmă sau plățile au fost efectuate după încetare”. Dacă nu puteți obține acest lucru, alternativa pe care BPS o acceptă este o declarație notarială (art. 203 din Regulamentul Notarial) „în care 3 martori declară perioada de inactivitate și că nu s-a desfășurat nicio activitate impozabilă”.
Există o versiune pentru persoane fizice, pe lângă versiunea pentru companii: „inactivitatea asociatului”, care servește „pentru a declara încetarea activității unui asociat care rămâne în cadrul companiei”. Este echivalentul exact al informațiilor solicitate de acest modul și fără de care o companie refuză să plătească contribuțiile de asigurări sociale: articolul 172 impune taxe pentru fiecare asociat CARE DESFĂȘOARĂ ACTIVITATE, iar aceasta este procedura prin care un asociat încetează să desfășoare acea activitate fără a părăsi compania.
Și o SAS (Societate pe Acțiuni Simplificată) POATE fi dezactivată: BPS publică procedura atât pentru societatea pe acțiuni simplificată, cât și pentru altele. Ceea ce Legea 19.820, Articolul 43, îi refuză administratorului este altceva - scutirea conform Articolului 171 pentru neprimirea unui salariu - și acestea sunt două procese diferite care nu trebuie confundate.
Atenție cu cine poți. BPS publică statutul de inactivitate pentru întreprinderile individuale din sectorul SERVICII PERSONALE, monotaxa socială MIDES, societățile SAS, societățile de fapt, societățile personale cu contracte, cooperativele de muncă sau sociale, cantinele din centrele educaționale și beneficiarii de burse postuniversitare și consorțiile: opt proceduri, și acele opt sunt toate. Pentru întreprinderile individuale din industrie și comerț și pentru monotaxa comună, nu publică o procedură echivalentă: publică închiderea. Nu afirmăm că legea interzice acest lucru — nu am verificat asta —; afirmăm ceea ce publică BPS.
Închiderea: oprirea, o singură procedură înainte de DGI și BPS
Se închide așa cum se deschide, în ansamblu. Înregistrarea este formularul 0351 pentru DGI și BPS; radierea este formularul 0355, „Anulare”, care se depune indicând ultima zi de activitate.
Începeți online: mai întâi, trimiteți cererea de închidere prin intermediul Serviciilor Online DGI (Registrul Unic al Contribuabililor → Cerere de închidere), apoi finalizați procesul. Dacă proprietarul are un cont de utilizator BPS autentificat, „informațiile necesare pentru închidere sunt completate online, deci nu este necesară nicio documentație”.
Termenul limită este de 30 de zile calendaristice „de la data închiderii”, iar pagina de procedură avertizează că „nerespectarea termenelor generează sancțiuni”: printre cerințe se numără și dovada amenzii, pentru cei care o fac în afara termenului limită.
Data relevantă este cea pe care o declarați ca fiind ultima zi de activitate, nu data la care finalizați procesul; de aceea, data de închidere poate fi retroactivă. Ceea ce se schimbă odată cu întârzierea este DOVADA: dacă există declarații sau plăți efectuate după acea dată, BPS solicită un certificat contabil sau notarial care să dovedească că nu a existat nicio activitate ulterioară.
În primul rând, trebuie să organizați documentele: formularul 0453 dacă ați emis chitanțe non-electronice, o declarație prealabilă a tuturor chitanțelor fiscale electronice dacă utilizați facturarea electronică și dovada încheierii în fața MTSS dacă ați avut persoane în întreținere.
Încheierea tranzacției costă și bani: necesită o ștampilă profesională. Dacă se face online cu un cont de utilizator BPS, nu o atașați — gub.uy avertizează că „nu ar trebui să atașați o ștampilă profesională, deoarece costul acesteia va fi inclus în următoarea factură de obligații BPS”, iar BPS precizează pe cealaltă parte: „Această procedură generează costul unei ștampile profesionale care va fi inclusă în contul companiei”. Nu publicăm suma: cea afișată în procedură are o perioadă de valabilitate limitată și a expirat deja.
Dacă pur și simplu încetați să plătiți
BPS vă marchează ca inactiv PRIN RECLAMAȚIE OFICIALĂ și nu este o favoare. Se aplică celor înregistrați în regimul fiscal simplificat (Monotributo) și celor înregistrați în programul social MIDES Monotributo „pentru neplata contribuțiilor timp de 2 luni consecutive”. Este un statut administrativ, nu o închidere.
Cine mai rămâne trebuie să închidă afacerea — BPS publică o procedură specifică pentru acest caz — și în același termen de 30 de zile. Tăcerea nu șterge datoria: o lasă să crească în timp ce tu crezi că ai închis-o.
Ceea ce nu am putut verifica
Până în ce lună se datorează contribuția proprietarului și plata minimă a TVA-ului atunci când procesul este finalizat cu întârziere? BPS și DGI publică termenul limită (30 de zile), precizând că depunerea cu întârziere atrage o penalizare și dovada necesară pentru a accepta o dată anterioară. Niciuna dintre publicații nu publică dacă contribuțiile și taxele generate între încetarea efectivă a contractului de muncă și data depunerii sunt anulate, recalculate sau rămân valabile. Aceasta este cea mai costisitoare întrebare din această secțiune și nu vom răspunde la ea din memorie.
Singurul lucru publicat în acea secțiune este regula pentru contribuabilii care RĂMÂN înregistrați: TVA-ul minim se plătește „până în ultima lună a anului fiscal” chiar dacă încetați să mai aveți venituri. Aceasta nu este regula pentru cei care își închid afacerile și nu o extindem și lor.
De asemenea, nu publicăm valoarea timbrului profesional pentru închidere: procedura îl publică doar cu o perioadă de valabilitate de un semestru, iar cel online a expirat deja. Preferăm să spunem că este plătibil decât să vă spunem suma și să riscăm să greșim.
Verificat conform standardului și procedurii 2026-08-10Timpii de procesare și cuantumurile taxei de timbru se modifică prin rezoluție: vă rugăm să le confirmați accesând linkul înainte de a trimite orice document.
Ce achiziții permit deducerea TVA-ului?
Conform sistemului general, TVA-ul pe care îl plătiți pentru achiziții este dedus din TVA-ul pe care îl colectați pentru vânzări. Întrebarea pe care aproape toată lumea și-o pune - „Pot aplica acest lucru afacerii mele?” - nu este cea pe care o pune regulamentul: regulamentul întreabă la ce se referă achiziția, iar pentru vehicule adaugă propria regulă care nu depinde de cine sunteți.
Regula nu este dacă este o cheltuială a companiei: ci pentru ce operațiune este destinată achiziția.
Titlul 10, Articolul 14, se numește „Decontarea taxei” și funcționează în doi pași. Mai întâi, debitul: „Taxa de plată va fi decontată pe baza totalului taxelor facturate” clienților dumneavoastră. Apoi, creditul: din aceasta se scade „taxa corespunzătoare achizițiilor de bunuri și servicii dobândite de contribuabil, documentate în modul stabilit la secțiunea A) a articolului precedent”.
Condiția centrală — cea care trebuie învățată — este legătura: creditul se acordă atâta timp cât „respectivele impozite provin din bunuri și servicii care fac parte direct sau indirect din costul bunurilor și serviciilor destinate operațiunilor impozitate”.
Nu este singura. Secțiunea A însăși impune, de asemenea, ca achiziția să fie DOCUMENTATĂ, așa cum prevede articolul 13, împuternicește Executivul să stabilească faptul că deducerea este aplicabilă doar atunci când „rezultă că furnizorul este la zi cu taxa pe valoarea adăugată (TVA)” și îl autorizează să „limiteze deducerea taxei incluse în achizițiile contribuabililor stabiliți la secțiunile B) și C) ale articolului 6” atunci când acestea sunt legate doar parțial de activitatea impozabilă. Și există o reducere pe categorii care afectează pe toată lumea: vehiculul, două note mai jos.
Cu aceste excepții, nu există o listă generală de achiziții permise: există un test de legătură, iar același articol se califică pentru credit sau nu, în funcție de utilizarea preconizată. „Direct sau indirect” este intenționat general: chiria pentru spații, energia sau software-ul pe care îl utilizați pentru facturare fac parte indirect din costul a ceea ce vindeți, chiar dacă nu sunt direct afectate de produs.
Tranzacții scutite și neimpozabile: prorata
Dacă tot ceea ce vindeți este impozabil, creditul este suma integrală. Dacă o parte din aceasta nu este, articolul 14 nu vă obligă să alegeți: „Atunci când se efectuează atât tranzacții impozabile, cât și tranzacții scutite, deducerea taxei pe bunuri și servicii care nu sunt destinate exclusiv uneia sau alteia se face proporțional cu valoarea tranzacțiilor impozabile.” Ceea ce poate fi atribuit uneia sau alteia este atribuit; ceea ce este comun este calculat proporțional.
Exportul este un caz care sfidează intuiția, iar această pagină îl abordează deja în fișa informativă pentru fiecare regim fiscal: nu este impozitat și, TOTUȘI, vă păstrați creditul, deoarece articolul 14 vă permite să deduceți „taxa corespunzătoare bunurilor și serviciilor care fac parte direct sau indirect din costul produsului exportat”. De aceea, o scutire și exportul nu sunt același lucru pentru portofelul dvs., chiar dacă ambele se termină cu „nu percepeți TVA”.
Vehiculul are propriile reguli, iar acestea se aplică TUTUROR — inclusiv companiilor SAS și SRL.
Aceasta este întrebarea crucială — „Contribui cu camionul la companie?” — și nu se poate răspunde la ea pur și simplu prin stabilirea conexiunii. Articolul 14 atribuie o categorie specifică vehiculului, iar această categorie nu desemnează nicio persoană: se află în cadrul aceleiași secțiuni care tocmai a stabilit legătura („în condițiile prezentei secțiuni”), deci se aplică tuturor contribuabililor la TVA. Aceasta include SAS, SRL și întreprinderile individuale supuse IRAE (Impozitul pe Venit din Activități Economice).
Text: „În ceea ce privește taxa inclusă în achiziția de vehicule, trebuie comunicate Direcției Generale de Impozite (DGI) doar taxa corespunzătoare vehiculelor utilitare (camioane și autoutilitare) și taxa pe restul vehiculelor care, în baza reglementărilor emise de Executiv, sunt necesare pentru gestionarea contribuabilului, în fiecare caz în parte, prețul de achiziție, marca, tipul, modelul vehiculului și scopul utilizării acestuia.”
Există două uși, nu una. Dacă este vorba de un vehicul utilitar - un camion sau o dubă - este inclus. Dacă nu, este inclus doar dacă reglementările permit acest lucru, deoarece este necesar pentru operațiunile contribuabilului și, chiar și atunci, prețul de achiziție, marca, tipul, modelul și utilizarea preconizată trebuie raportate către DGI. Faptul că factura este pe numele companiei nu deschide niciuna dintre uși.
Regulamentele nu sunt o promisiune: există, sunt Decretul 220/998, articolul 124 și sunt în vigoare. Și confirmă pentru cine este scrisă regula, deoarece deducerea se aplică „achiziționării de vehicule de către contribuabili, CU EXCEPȚIA celor din secțiunea C) a articolului 6” - adică societăților comerciale; exclude profesioniștii doar pentru că nota următoare o interzice în mod explicit pentru aceștia. Acolo, „vehicul utilitar” este definit prin referire la „Categoriile «A» și «B» din articolul 35 din Decretul nr. 96/990”, iar pentru toate celelalte vehicule, se impune ca următoarele informații să fie detaliate într-o anexă la declarația pe proprie răspundere, per unitate: „marca, tipul, modelul vehiculului, data achiziției, prețul, numărul motorului, numărul de înmatriculare, plăcuța de înmatriculare sau alt indicator care permite individualizarea acestuia și activitatea sau activitățile specifice în care va fi utilizat”.
Ce nu publicăm: ce modele specifice se încadrează în fiecare categorie a Decretului 96/990. Acesta este un regulament separat și nu îl verificăm. Ceea ce confirmăm este răspunsul la întrebare: există o listă și o procedură pentru fiecare vehicul, iar acestea nu depind de categoria aleasă.
Cealaltă reducere, cea care este pe subiecte: vehicule ȘI mobilier al profesionistului
Mai jos, articolul 14 conține o a doua listă neagră, cu două elemente, iar aceasta are într-adevăr un proprietar: „Contribuabilii care primesc remunerații pentru servicii personale prestate în afara unui raport de muncă și nu plătesc impozit pe venit din activități economice (IRAE) nu pot deduce impozitul inclus în achizițiile lor de: A) Vehicule. B) Mobilier și cheltuieli cu caracter personal.”
Cele două condiții sunt cumulative și subiective: prestarea de servicii personale în afara unui raport de muncă ȘI neplata IRAE (Impozit pe venit). Profesioniștii independenți din Categoria II de Impozit pe venit (IRPF) se încadrează în această categorie, iar pentru aceștia, vehiculul nici măcar nu are cele două uși menționate în nota anterioară: nu îl pot deduce, nici nu pot deduce mobilierul sau cheltuielile personale. O Societate pe Acțiuni Simplificată (SAS), o Societate cu Răspundere Limitată (SRL) sau o întreprindere individuală supusă IRAE nu sunt incluse în această listă.
Însă faptul că nu sunt incluși pe această listă nu îi lasă fără nicio deducere. Testul de legătură și deducerea generală pentru vehicul continuă să se aplice, suprapunându-se: un vehicul care nu face parte direct sau indirect din costul operațiunilor impozabile nu se califică pentru un credit, iar unul care nu este eligibil, de asemenea, dacă nu este un vehicul comercial sau nu îndeplinește cerințele reglementărilor care impun notificarea către DGI, nu este eligibil. Singurul lucru de care compania scapă în ceea ce privește profesionistul este punctul B), mobilierul și cheltuielile personale.
O chitanță fără TVA detaliat nu este valabilă
Creditul conform articolului 14 este „taxa corespunzătoare achizițiilor”, iar taxa trebuie inclusă: articolul 13 prevede că „suma rezultată trebuie inclusă separat pe factură sau document echivalent”. Fără TVA detaliată, nu există nimic de dedus. Aceasta nu este o simplă detaliere tehnică de formatare; creditul pur și simplu nu există.
Două regimuri fiscale nu percep TVA pe baza designului. Primul este Secțiunea E, deoarece Decretul 220/998, Articolul 106, prevede că „contribuabilii menționați anterior nu vor factura sau achita taxa pe valoarea adăugată corespunzătoare operațiunilor lor”. Al doilea este regimul fiscal simplificat (Monotributo), pe care Legea 18.083, Articolul 70, îl definește ca o plată „în locul contribuțiilor speciale de asigurări sociale generate de propria activitate și al tuturor impozitelor naționale actuale, excluzând cele percepute la importuri”.
Pentru secțiunea E, nu este nevoie nici măcar să se explice din chitanță: ultimul paragraf al articolului 14 rezolvă problema direct și din perspectiva cumpărătorului. „Taxa inclusă în transferul de bunuri sau prestarea de servicii efectuată de contribuabilii incluși în secțiunea E) a articolului 66 din Titlul 4 din prezentul Text Consolidat nu poate fi dedusă de către cumpărători.”
Funcționează în ambele sensuri și este important să înțelegeți acest lucru ÎNAINTE de a alege un regim fiscal. Dacă cumpărați de la ei, acea achiziție nu vă va oferi un credit. Și dacă sunteți cel din regimul fiscal mai mic, nici clienții dvs. de afaceri nu vor avea niciun credit - la același preț de listă, sunteți mai scump pentru ei decât un concurent în regimul fiscal general - și, pe lângă asta, TVA-ul la propriile achiziții devine un cost pentru dvs.: Titlul 10, Articolul 21 prevede că, dacă apare un surplus, „acesta nu va da naștere unui credit”.
Verificat conform standardului și procedurii 2026-08-10Timpii de procesare și cuantumurile taxei de timbru se modifică prin rezoluție: vă rugăm să le confirmați accesând linkul înainte de a trimite orice document.
Sprijin care există cu adevărat
Cu data de închidere efectivă. Nu publicăm nicio rată BROU pentru companii. BROU nu le publicăși orice cifră care circulă este inventată.
| Program | A rămas | Stat |
|---|---|---|
| Semințe ANDE 2026 | Până la 1.000.000 USD nerambursabil (până la 400.000 USD fără contabilizare). Necesită facturare ≤ 2.000.000 USD în 6 luni. | Deschis — se închide 06/10/2026 |
| Validarea ideilor (VIN) 2026 | Până la 200.000 USD nerambursabil, cu 90% în avans. | Deschis — se închide 21/07/2026 |
| ANII — Inițiative inovatoare | Până la 80% din proiect, plafonat la 3.000.000 USD. Necesită o facturare ≤ 2.400.000 USD. | Fereastră permanentă |
| SiGa (garanție) | Acoperă până la 70% din credit. Aplici LA BANCĂ, nu prin SiGa. | Permanent |
| INEFOP — Instruire standard | Subvenție de 85% (micro), 75% (mică) sau 60% (medie) — grila actuală are cinci niveluri: 85/75/60/40/50. Necesită certificat de IMM. | Permanent |
| Certificat IMM (DINAPYME) | Gratuit. Deblochează INEFOP, Prodiseño și PIADE. | Permanent |
| Achiziții publice pentru IMM-uri | Marjă de preferință de 8-16% și rezervă de 10% din valoarea apelului. | Permanent |
Două numere pe care aproape toată lumea le copiază greșit:
- Procente INEFOP 80/70/50 Cifrele repetate de firmele de consultanță provin dintr-un PDF din 2019. Cele actuale sunt 85/75/60/40/50 — cinci niveluri, nu trei (85% micro, 75% mic, 60% mediu și încă două niveluri în grila actuală). Confirmați ce nivel vi se aplică înainte de a aloca bugetul pentru instruire.
- ANDE Semilla necesită o facturare ≤ 2.000.000 USD în 6 luni; ANII necesită ≤ 2.400.000 USD. Nu sunt același număr.
Cifrele și datele avizelor verificate pe site-ul agenției la adresa 2026-07-13 (avizele au propria dată: nu sunt cifre oficiale și nu se modifică odată cu acestea). Avizele se modifică: confirmați pe site-ul agenției (ANDE, ANII, INEFOP) înainte de a aplica.
Ceea ce nu putem afirma
Aceasta este cea mai valoroasă secțiune a acestei pagini și cea pe care o scrie no content farm. Aici se termină informațiile verificabile pe baza unei surse primare. Ce urmează, nu știm. Și de aceea nu l-am inventat noi.
Nu știm. Regula exclude veniturile care nu provin din activități comerciale, iar serviciile pur personale sunt considerate venituri din salarii; Hotărârea DGI 4761 sugerează contrariul. În practică, se face masiv. De aceea, o marcăm ca o „zonă gri” și nu o recomandăm niciodată, oricât de ieftină ar părea: calea solidă și verificată este impozitul pe venitul persoanelor fizice (Categoria II) plus TVA în regimul general. Consultați un contabil.
Aceasta este cea mai costisitoare întrebare de pe site și nu putem răspunde la ea. O întreprindere individuală nu este o entitate juridică separată de dumneavoastră, așa că continuați să facturați „în nume propriu” - scenariul descris în articolul 43 din Legea 17.738. Cu toate acestea, același articol prevede că acest lucru se aplică „fără a aduce atingere oricăror afilieri cu alte instituții de securitate socială care ar putea fi aplicabile”, fără a specifica când acestea ar putea fi aplicabile. Nicio reglementare nu rezolvă această discrepanță, iar CJPPU (Administratorii Fondurilor de Pensii din Provincia Buenos Aires) nu își publică grila. Prin urmare, dacă bifați această căsuță, NU vă vom oferi un total în cadrul NICIUNUI sistem: un număr inventat în oricare dintre direcții ar fi mai rău decât să nu vă oferim nimic.
Lista nu este prevăzută în lege. Articolul 42 din Legea 17.738 se referă la profesiile din sistemul anterior (Legea 12.997, plătibile prin IMPO) plus cele înregistrate de Consiliul de Administrație al Fondului de Pensii, iar Legea 20.410 (2025) nu le enumeră. Nu există o listă oficială pe bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy sau impo.com.uy. Putem confirma, totuși, că un dezvoltator de software FĂRĂ o diplomă recunoscută contribuie la BPS: BPS definește „neprofesionist” pe baza activității, „indiferent dacă are sau nu o diplomă universitară”.
Numeroase studii confirmă acest lucru. Nu am găsit nicio astfel de excludere în reglementările actuale: Secțiunea E enumeră patru excluderi, niciuna bazată pe forma juridică, iar DGI descrie regimul ca fiind aplicabil „micilor contribuabili de orice formă juridică”. Este destul de academic - o corporație plătește ICOSA indiferent de situație - dar nu vom repeta o afirmație pe care nu am putut-o verifica.
Nu confirmăm nimic. Paginile catalogului sunt nepublicate (HTTP 403), iar aplicația este încă activă, fără niciun anunț oficial privind încetarea utilizării.
Nimeni nu publică prețurile. Taxele notariale, prețul unei societăți deja înregistrate, taxele BROU pentru companii și costul celei de-a doua publicații într-un ziar privat sunt toate supuse cotațiilor pieței. Nu inventăm nimic din toate acestea și de aceea „costul de pornire” pentru SRL și corporația pe care o vedeți mai sus reprezintă doar partea guvernamentală.
BPS lasă acea celulă literalmente goală în Categoria 1 a tabelului său de contribuții gradate. Am putea să o calculăm, dar nu este publicată și nu am inventat-o. De aceea prezentăm calea pentru Categoria II de Impozit pe Venit (IRPF) fără contribuții gradate, ceea ce a fost verificat: reducerea pentru primii 3 ani conform Legii 19.889 este un beneficiu al SECȚIUNII E și încetează la intrarea în regimul general de TVA. Regimul fiscal simplificat (Monotributo) are propria reducere separată, cea a Legii 19.942, cu două niveluri: 25% în primul an și 50% în al doilea.
Tabelul BPS pentru această figură arată o singură sumă per membru, FĂRĂ o coloană FONASA: ceea ce afișăm este pensia + FRL. Nu știm dacă membrul este eligibil pentru acoperire sau cât ar costa aceasta, așa că vă recomandăm ca, dacă este eligibil, contribuția reală să fie MAI MARE decât ceea ce vedeți.
Nu: sunt un plafon, intenționat. Nu deducem salariile proprietarilor sau partenerilor, așa cum permite articolul 64, din IRAE (Impozitul pe venitul societăților) presupus, deoarece nu vă întrebăm dacă vă plătiți un salariu. Nu deducem creditul pentru deduceri (contribuții, copii în întreținere) din IRPF (Impozitul pe venitul persoanelor fizice), care se deduce la o cotă de 14% sau 8%. În ambele cazuri, ceea ce ați plăti în realitate este MAI PUȚIN decât ceea ce arătăm - niciodată mai mult. Preferăm să fim precauți, pentru a nu vă pune într-o poziție proastă.
Referitor la anul precedent: Contabilitatea suficientă devine obligatorie „atunci când venitul din anul precedent depășește” pragul, astfel încât regimul fiscal din acest an depinde de veniturile din anul precedent. Formularul ia în considerare doar veniturile estimate pentru ziua de azi, nu pentru anul precedent: dacă sunteți aproape de prag, considerați rezultatul ca un ghid pentru a confirma situația dumneavoastră reală cu un contabil, nu ca o concluzie definitivă.
Nu există un maxim legal. Legea 19.820, articolul 30, stabilește că reprezentarea este „în sarcina uneia sau mai multor persoane”, fără o limită, iar statutul o definește. În mod implicit, presupunem 1 (restul din articolul 29), dar fiecare administrator activ contribuie la BPS: dacă veți numi mai mulți, anunțați-ne la reglajele fine, deoarece acest lucru modifică costul.
Da, trei, pentru că nu vă punem aceste întrebări și nu creăm o lacună fiscală fără informațiile necesare: nu verificăm dacă aveți mai multe standuri sau locații în același timp (Legea 18.083 art. 71 lit. B), nici dacă aveți o altă activitate cu contribuții ale angajatorului (art. 71 lit. C), nici — în cazul regimului fiscal simplificat pentru întreprinderile mici — dacă afacerea dumneavoastră este cea de servicii domestice sau construcții, care sunt excluse (Decretul 220/012 art. 2). Dacă oricare dintre acestea vi se aplică, regimul fiscal simplificat s-ar putea să nu fie potrivit chiar dacă recomandatorul nu o indică: confirmați acest lucru cu BPS sau cu un contabil.
Întrebări frecvente
Surse primare
62 de surse, toate oficiale (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Nicio figură juridică de pe această pagină — limite, contribuții, rate — nu este publicată fără una dintre aceste surse; sumele sprijinului includ propria dată de verificare pe site-ul web al fiecărei agenții. Ultima verificare: 2026-07-13.
- BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Limită de impozitare simplificată (UI) pentru persoane singure · Limită de impozitare simplificată pentru persoane singure 2026 · Limită de impozitare simplificată pentru societățile de facto 2026 · Limită de impozitare simplificată pentru regimul fiscal simplificat 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Regim fiscal simplificat integral, fără FONASA · Regim fiscal simplificat integral, cu FONASA, cu copii · Regim fiscal simplificat integral, cu FONASA, cu soț/soție și copii · Regim fiscal simplificat, pensie + FRL per partener · BPS — Regim fiscal simplificat · verificat 2026-07-13
- BPS — Regim fiscal simplificat complet, cu FONASA, fără soț/soție sau copii · Regim fiscal simplificat complet, cu FONASA, cu soț/soție · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotributo anul 1 (25%), fără FONASA · Monotributo anul 1 (25%), cu FONASA, cu copii · Monotributo anul 1 (25%), cu FONASA, cu soț/soție și copii · Monotributo anul 2 (50%), fără FONASA · Monotributo anul 2 (50%), cu FONASA, cu copii · Monotributo anul 2 (50%), cu FONASA, cu soț/soție și copii · Societate monotributo de facto, anul 1 (25%): pensie + FRL per asociat · Societate monotributo de facto, anul 2 (50%): pensie + FRL per asociat · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotributo anul 1 (25%), cu FONASA, fără soț/soție sau copii · Monotributo anul 1 (25%), cu FONASA, cu soț/soție · Monotributo anul 2 (50%), cu FONASA, fără soț/soție sau copii · Monotributo anul 2 (50%), cu FONASA, cu soț/soție · verificat 2026-07-13
- BPS — Monotaxă socială Anul 1 (25%), fără FONASA · Monotaxă socială Anul 2 (50%), fără FONASA · Monotaxă socială Anul 3 (75%), fără FONASA · BPS — Monotaxă socială · verificat 2026-07-13
- BPS — BPS întreprinzător individual (11 BFC, FONASA, celibatar) · BPS întreprinzător individual, cu copii · BPS întreprinzător individual, cu soț/soție · BPS întreprinzător individual, cu soț/soție și copii · BPS proprietar care contribuie deja la FONASA prin angajare · BPS asociat într-un SRL cu activitate (15 BFC, fără FONASA) · BPS asociat într-o societate comercială de facto fără persoane în întreținere (11 BFC, fără FONASA) · BPS administrator al unui SAS (15 BFC, FONASA obligatoriu) · BPS administrator al unui SAS, cu copii · BPS administrator al unui SAS, cu soț/soție · BPS administrator al unui SAS, cu soț/soție și copii · Pensie + FRL pentru servicii personale (11 BFC, coloana SS 9/SS 99) · BPS — Industrie și Comerț (contribuție per asociat) · BPS — Industrie și Comerț (contribuții de la proprietarii de afaceri) · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS întreprinzător individual, anul 1 (Legea 19.889) · BPS întreprinzător individual, anul 1, cu copii · BPS întreprinzător individual, anul 1, cu soț/soție · BPS întreprinzător individual, anul 1, cu soț/soție și copii · BPS întreprinzător individual, anul 2 · BPS întreprinzător individual, anul 2, cu copii · BPS întreprinzător individual, anul 2, cu soț/soție · BPS întreprinzător individual, anul 2, cu soț/soție și copii · BPS întreprinzător individual, anul 3 · BPS întreprinzător individual, anul 3, cu copii · BPS întreprinzător individual, anul 3, cu soț/soție · BPS întreprinzător individual, anul 3, cu soț/soție și copii · BPS proprietar cu FONASA din motive de angajare, anul 1 (Legea 19.889) · BPS titular cu FONASA pentru un loc de muncă, anul 2 · BPS titular cu FONASA pentru un loc de muncă, anul 3 · verificat 2026-07-13
- BPS — Cheltuieli deductibile (IRPF Cat. II) · Minim lunar neimpozabil (7 BPC) · Grilă de impozit pe venit Cat. II 2026 · BPS — Grile de impozit pe venit 2026 · verificat 2026-07-13
- BPS — Baza FONASA = facturat fără TVA × 70% (IRPF) · verificat 2026-07-13
- BPS — Tarif personal FONASA, fără soț/soție sau copii (bază > 2,5 BPC) · Tarif personal FONASA, cu copii · Tarif personal FONASA, cu soț/soție · Tarif personal FONASA, cu soț/soție și copii · verificat 2026-07-13
- BPS — Contribuție lunară minimă la FONASA, activitate exclusivă (75% din CPE, Decretul 25/026) · Facturare anuală minimă (30 BPC) pentru menținerea acoperirii FONASA · verificat 2026-07-13
- BPS — BFC al retragerii fictive a monotributo-ului (spre deosebire de cele 11 BFC ale unipersonalului) · verificat 2026-07-13
- BPS — Termen limită pentru declararea inactivității către BPS (zile calendaristice de la data inactivității) · Durata inactivității de la care BPS solicită documentație suplimentară (zile) · Martori ai declarației notariale pe care BPS o acceptă în lipsa unui certificat · BPS — Inactivitatea unui întreprinzător individual de servicii personale · verificat 2026-08-10
- BPS — Luni consecutive fără plată după care BPS dezactivează automat monotributista · BPS — Închiderea din oficiu a unei întreprinderi individuale monotributista inactive · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Dezactivarea companiilor · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Inactivitatea societății pe acțiuni simplificate (SAS) · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Inactivitatea partenerului · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Închiderea unei întreprinderi individuale · verificat 2026-08-10
- BPS — BPS — Situații particulare pentru închiderea unei întreprinderi individuale · verificat 2026-08-10
- DGI — Unitate indexată (13/07/2026) · UI începând cu 01/01/2026 (setează limitele pentru 2026) · verificat 2026-07-13
- DGI — Literal Cap E (UI) · Literal Cap E 2026 · DGI — Plafonare venit, întreprinderi mici · verificat 2026-07-13
- DGI — Cotă minimă de TVA 2026 · TVA minimă anul 1 (25%) · TVA minimă anul 2 (50%) · verificat 2026-07-13
- DGI — Plafon: 3,3% din venitul lunar cu factura electronică · DGI — Beneficii ale facturii electronice (3,3%) · verificat 2026-07-13
- DGI — ICOSA la încorporare (numai SA) · ICOSA anual (numai SA) · DGI — ICOSA 2026 · verificat 2026-07-13
- DGI — DGI — Dacă contribuabilul nu are vânzări, poate înceta plata taxei minime de TVA? · verificat 2026-08-10
- gub.uy — Proceduri — Ștampilă profesională (întreprindere individuală) · Ștampile SRL (fără publicații sau autentificare notarială) · DGI/BPS — Înregistrarea întreprinderii individuale · verificat 2026-08-10
- gub.uy — Proceduri — Costul indicat al SAS-ului digital (DGR + DGI + BPS) · Procedura SAS digitală · verificat 2026-07-13
- gub.uy — Proceduri — Termen limită pentru notificarea închiderii către DGI și BPS (zile calendaristice de la data închiderii) · gub.uy — Închiderea unei întreprinderi individuale (DGI și BPS) · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Pragul peste care este obligatorie o contabilitate suficientă și IRAE-ul presupus încetează să fie disponibil (UI, venit din anul precedent) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Venit anual din servicii personale peste care IRAE este obligatoriu din prima lună a anului următor (UI, venit pe an, contribuție de închidere) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Venituri sub care profiturile distribuite de societățile individuale și societățile cu răspundere limitată (SAS) sunt scutite de plata IRPF (UI) · verificat 2026-07-25
- IMPO — reglementări — Suprafața maximă a spațiilor (monotributo) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Regim fiscal simplificat: numărul maxim de asociați într-o societate de facto fără legături familiale (Art. 70 lit. B) · Regim fiscal simplificat: numărul maxim de asociați într-o societate de facto compusă exclusiv din membri ai familiei (Art. 70 lit. C) · Legea 18.083 art. 70-84 · Legea 18.083 art. 70 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Monotaxă socială MIDES: numărul maxim de parteneri în cadrul întreprinderii asociative (art. 1 lit. B) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Numărul minim de persoane necesar pentru existența unei societăți comerciale (Legea 16.060 art. 1) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Cotă de bază a TVA-ului · Cotă minimă a TVA-ului · verificat 2026-07-25
- IMPO — reglementări — Rata IRAE · Titlul 4 (IRAE) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Categoria I Impozit pe venitul persoanelor fizice pentru dividende · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Termen limită pentru depunerea declarației pe proprie răspundere de nepractică la CJPPU (zile) · Legea 17.738 art. 65 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Amploarea IRAE fictivă (Decretul 150/007 art. 64) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 18.874 · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Decretul 220/012 (reglementări) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 17.738 art. 43 — activitate profesională protejată (CJPPU) · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Titlul 4 art. 66 lit. S · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Decretul 150/007 art. 6 · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 16.060 art. 36-43 · Legea 16.060 · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 16.713 art. 172 — contribuția asociatului care desfășoară activitatea · Legea 16.713 art. 172 — 15 BFC per asociat care desfășoară activitatea · Legea 16.713 art. 172 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Legea 19.820 · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 19.820 art. 29 — organ administrativ · verificat 2026-07-13
- IMPO — reglementări — Legea 19.820 art. 43 — contribuțiile la asigurările sociale ale administratorului · Legea 19.820 art. 43 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Decretul 220/998 art. 106 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Titlul 10 art. 21 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Legea 16.713 art. 171 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Legea 18.083 art. 75 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Legea 17.738 art. 64 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Titlul 10 art. 14 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Titlul 10 art. 13 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Titlul 10 art. 6 lit. C · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Titlul 10 art. 5 · verificat 2026-08-10
- IMPO — reglementări — Decretul 220/998 art. 124 · verificat 2026-08-10