Piața mașinilor second-hand din Uruguay
Ce este la reducere astăzi, la ce preț, cât pierde fiecare model pe an și de unde există loc de negociere? Provine 19.717 de anunțuri Anunțuri actuale pentru modelele 960, citite zilnic pe Mercado Libre, Facebook Marketplace și opt site-uri web de anunțuri și produse auto. Date din 6 noiembrie 2026.
Aceasta măsoară oferta, nu vânzările. Nimeni în Uruguay nu publică câte mașini second-hand se vând per model, așa că atunci când scrie aici „modelul cu cele mai multe anunțuri” înseamnă asta și nimic mai mult: ar putea fi modelul cel mai bine vândut sau cel mai greu de vândut.
Piața în șase cifre
Notificări actuale
19.717
80 de mărci
Preț mediu
US$ 12.500
p25 8.900 USD · p75 18.000 USD
Kilometri medii
107.000 km
dintre cei care o raportează
Vinde o reprezentanță auto
48 %
52% proprietar
Prețul s-a schimbat
317
în 7 zile
Ce spun datele
Pentru ambele părți
Mașinile mari se depreciază mult mai repede.
Modelele cu prețuri de peste 22.000 USD pierd 10,0% din valoare pe an de vechime; cele sub 12.000 USD, 4,7%. Dacă cumpărați un SUV sau o camionetă mare, una relativ nouă a absorbit deja cea mai scumpă parte a acestei scăderi; dacă dețineți una și ezitați să o vindeți, în fiecare an vă costă mai mult decât pe cineva cu o mașină mică.
Pentru ambele părți
Transmisia automată valorează mai puțin decât pare
Comparativ cu versiunea manuală a aceluiași model, cea automată costă cu 4,5% mai mult. Comparativ cu versiunea manuală a aceluiași model și an, indiferent de nivelul de echipare, costă cu 10,8% mai mult: diferența se datorează echipamentului standard. Dacă plătiți acest supliment, asigurați-vă că verificați ce versiune cumpărați.
Pentru ambele părți
Este o piață a cumpărătorilor.
Din fiecare 10 anunțuri care își modifică prețul, 9 scad, cu o reducere medie a prețului de 4,4%. Vânzătorii se listează sus și se ajustează ulterior: cumpărătorii au spațiu de manevră, iar vânzătorii câștigă timp listând la prețul pieței de la început.
Dacă cumperi
Dealerul auto cere puțin mai mult decât proprietarul.
Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Nissan Sentra, Citroën C3, Renault Sandero Stepway y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.
Dacă vindeți
Kilometrii cântăresc mai puțin decât un an
În cadrul aceluiași model și an, fiecare diferență de 10.000 km adaugă 1,5% la preț: 50.000 km în plus, 7%. Un an de vechime suplimentar, însă, adaugă 5,9%: mai mult decât dublul diferenței de preț dintr-un an. Pentru vânzători: dezvăluirea kilometrajului real costă mai puțin decât o reclamă pe care nimeni nu o poate compara.
Câte mașini există în fiecare categorie de preț?
| Franjuri | Notificări | O parte a pieței | |
|---|
| până la 5.000 USD | 721 | 3,7 % | |
| 5.000 USD până la 8.000 USD | 3.043 | 15,4 % | |
| 8.000 USD până la 12.000 USD | 5.704 | 28,9 % | |
| 12.000 USD până la 18.000 USD | 5.304 | 26,9 % | |
| 18.000 USD până la 25.000 USD | 2.386 | 12,1 % | |
| 25.000 USD până la 40.000 USD | 1.609 | 8,2 % | |
| peste 40.000 USD | 950 | 4,8 % | |
Jumătate din piață cere între 8.900 și 18.000 de dolari americani. O mașină de gamă medie (12.500 de dolari americani) este un model din 2018 cu 107.000 km la bord.
Cu ce se vinde: combustibil, casă de marcat și cine îl vinde
Combustibil
- Naftă81,8 %
- Diesel5,8 %
- Fără date5,3 %
- Electric4,4 %
- Hibrid2,7 %
- GNC0,1 %
Cutie
- Manual59,1 %
- Automat30,5 %
- Fără date10,4 %
Cine vinde
- Automotive47,8 %
- Proprietar52,1 %
- Fără date0,1 %
O reprezentanță auto întreabă cu 3,0% mai mult mai mult de un singur proprietar pentru același model și an.
Modelele cu cele mai multe oferte
Din nou: sunt cele cu cele mai multe anunțuri, nu cele mai bine vândute. Este la fel de util, și chiar foarte util: un model cu sute de anunțuri este ușor de comparat, ușor de găsit în versiunea dorită și mai ușor de revinzut.
| Model | Notificări | Preț mediu | An / km tipici | Pierderi pe an | Interval de prețuri | Automat |
|---|
| Chevrolet Onix | 655 | US$ 12.700 | 2021 · 74.932 km | 4,4 % | 26 % | 13 % |
| Volkswagen Gol | 519 | US$ 10.400 | 2014 · 127.000 km | 3,9 % | 41 % | 3 % |
| Peugeot 208 | 479 | US$ 12.900 | 2021 · 72.000 km | 5,9 % | 39 % | 17 % |
| Volkswagen Saveiro | 406 | US$ 14.300 | 2019 · 106.000 km | 3,7 % | 28 % | 1 % |
| Fiat Strada | 366 | US$ 14.895 | 2022 · 84.750 km | 5,8 % | 37 % | 14 % |
| Suzuki Celerio | 366 | US$ 9.500 | 2018 · 98.311 km | 4,5 % | 33 % | 6 % |
| Hyundai HB20 | 344 | US$ 13.490 | 2022 · 65.000 km | 3,7 % | 20 % | 6 % |
| Renault Kwid | 324 | US$ 9.900 | 2021 · 67.453 km | 3,5 % | 20 % | 1 % |
| Renault Oroch | 291 | US$ 14.800 | 2022 · 89.000 km | 4,6 % | 33 % | 17 % |
| Toyota Hilux | 291 | US$ 29.900 | 2017 · 202.240 km | 7,5 % | 71 % | 19 % |
| Suzuki Swift | 281 | US$ 13.490 | 2020 · 89.300 km | 5,8 % | 41 % | 14 % |
| Citroën C3 | 257 | US$ 11.200 | 2021 · 74.173 km | 4,1 % | 36 % | 7 % |
| Peugeot 2008 | 244 | US$ 13.990 | 2020 · 79.000 km | 7,1 % | 36 % | 38 % |
| Fiat Uno | 242 | US$ 8.545 | 2017 · 119.750 km | fără date | 18 % | 1 % |
| Nissan Versa | 232 | US$ 12.900 | 2020 · 96.000 km | 8,0 % | 52 % | 49 % |
| Ford Ecosport | 219 | US$ 11.800 | 2017 · 119.105 km | 4,1 % | 27 % | 19 % |
| Volkswagen Sus! | 213 | US$ 10.500 | 2018 · 105.000 km | fără date | 15 % | 0 % |
| Suzuki Alto | 202 | US$ 6.925 | 2017 · 118.000 km | 6,2 % | 38 % | 0 % |
| Nissan Kicks | 192 | US$ 16.800 | 2020 · 85.000 km | 7,3 % | 27 % | 85 % |
| Chevrolet Tracker | 189 | US$ 17.290 | 2021 · 86.500 km | 8,4 % | 42 % | 73 % |
| Chevrolet Spark | 179 | US$ 6.900 | 2012 · 129.000 km | fără date | 20 % | 1 % |
| Volkswagen Amarok | 173 | US$ 27.000 | 2019 · 179.000 km | 12,0 % | 69 % | 46 % |
| Chevrolet Celta | 161 | US$ 6.500 | 2010 · 150.625 km | fără date | 37 % | 0 % |
| Chevrolet Corsa | 158 | US$ 6.000 | 2008 · 185.750 km | fără date | 35 % | 1 % |
| Nissan Sentra | 155 | US$ 11.990 | 2015 · 116.697 km | 8,3 % | 82 % | 59 % |
Ventilator Este vorba despre cât de mult se întind prețurile aceluiași model între trimestrul cel mai ieftin și cel mai scump. Peste 40% înseamnă că există mașini foarte diferite în acel interval - versiuni, motoare, stare - și că prețul de listă în sine nu vă spune prea multe.
Cât pierde fiecare model pe an?
Aceasta este o comparație a prețului actual al aceluiași model de la an la an. Dacă intenționați să păstrați mașina timp de cinci ani, acest factor este mai semnificativ decât prețul inițial: între un model care se depreciază cu 2,4% pe an și unul care se depreciază cu 12,0%, o diferență de 15.000 USD pe parcursul a cinci ani reprezintă o diferență de 7.200 USD.
Cei care rezistă cel mai bine la valoare
| Model | Pierderi pe an | Despre prețul său mediu |
|---|
| Chevrolet Prisma | 2,4 % | US$ 252 |
| Renault Kwid | 3,5 % | US$ 347 |
| Volkswagen Saveiro | 3,7 % | US$ 529 |
| Hyundai HB20 | 3,7 % | US$ 499 |
| Volkswagen Gol | 3,9 % | US$ 406 |
| Citroën C3 | 4,1 % | US$ 459 |
| Ford Ecosport | 4,1 % | US$ 484 |
| Volkswagen Nivus | 4,2 % | US$ 861 |
Cei care pierd cel mai mult
| Model | Pierderi pe an | Despre prețul său mediu |
|---|
| Volkswagen Amarok | 12,0 % | US$ 3.240 |
| Hyundai Tucson | 11,8 % | US$ 1.628 |
| Nissan Frontier | 10,3 % | US$ 2.420 |
| Volkswagen Vento | 10,3 % | US$ 2.153 |
| Volkswagen Tiguan | 9,6 % | US$ 2.390 |
| Ford Ranger | 9,5 % | US$ 1.519 |
| Chevrolet Tracker | 8,4 % | US$ 1.452 |
| Nissan Sentra | 8,3 % | US$ 995 |
Se calculează folosind o linie dreaptă bazată pe prețul median pentru fiecare an de fabricație și este publicat doar cu date de șase ani și o perioadă de cinci ani. Un model care pare plat combină aproape întotdeauna diferite versiuni, fără a-și menține valoarea.
Ce cumperi în funcție de buget
Modele ale căror costuri de publicitate se încadrează între 80% și 100% din buget, comparativ cu costul anual al acelor bani în prezent. Nu este „cea mai ieftină opțiune”: este ceea ce cumperi cheltuind banii.
Cu 6.000 USD (979 de reclame în acea bandă)
Suzuki Alto 20175.600 USD · 138.000 kmChevrolet Corsa 20085.495 USD · 190.000 kmChevrolet Celta din 20065.500 USD · 186.331 kmVolkswagen Gol 20025.000 USD · 220.000 kmChevrolet Spark 20105.500 USD · 135.000 kmChevrolet Corsa Classic din 20095.900 USD · 162.000 kmPeugeot 206 20025.500 USD · 215.000 kmSuzuki Alto 800 20145.900 USD · 141.170 km
Cu 10.000 USD (3.256 de reclame în acea bandă)
Renault Kwid 20209.490 USD · 81.650 kmFiat Uno 20178.990 USD · 115.000 kmVolkswagen Gol 20129.000 USD · 147.000 kmSuzuki Celerio 20179.200 USD · 110.000 kmPeugeot 208 20169.390 USD · 106.000 kmChevrolet Onix 20179.500 USD · 128.000 kmVolkswagen Up! 20179.800 USD · 114.908 kmSuzuki Swift 20159.500 USD · 136.000 km
Cu 15.000 USD (3.302 de reclame în acea bandă)
Chevrolet Onix 202313.500 USD · 58.200 kmHyundai HB20 202213.500 USD · 63.541 kmVolkswagen Saveiro 201813.990 USD · 116.400 kmPeugeot 208 202313.500 USD · 60.000 kmVolkswagen Gol 202013.490 USD · 88.750 kmRenault Oroch 201913.500 USD · 115.000 kmSuzuki Swift 202213.900 USD · 79.000 kmPeugeot 2008 202013.800 USD · 80.000 km
Cu 20.000 USD (2.388 de reclame în acea bandă)
Fiat Strada 202417.490 USD · 50.161 kmChevrolet Montana 202418.300 USD · 48.750 kmVolkswagen Saveiro 202317.300 USD · 46.000 kmRenault Oroch 202317.900 USD · 55.000 kmNissan Kicks 202217.800 USD · 75.000 kmPeugeot 208 202416.990 USD · 29.000 kmChevrolet Onix 202317.200 USD · 37.627 kmVolkswagen Nivus 202218.990 USD · 71.350 km
Cu 30.000 USD (1.145 de reclame în acea bandă)
Toyota Hilux 201326.500 USD · 295.000 kmVolkswagen Tiguan 202026.990 USD · 88.000 kmBYD Yuan Pro 202525.900 USD · 20.570 kmNissan Frontier 202328.900 USD · 100.000 kmToyota Corolla Cross 202227.850 USD · 82.737 kmJeep Compass 202326.990 USD · 56.000 kmVolkswagen Amarok 201726.450 USD · 190.000 kmVolkswagen T-Cross 202526.500 USD · 30.000 km
Cât spațiu există pentru negociere?
În ultimele 7 zile am observat o modificare a prețului la 317 de anunțuri (1,1% dintre cei pe care îi urmărim zilnic, inclusiv cei care nu sunt incluși în tabelele de mai sus). 285 au scăzut și 32 au crescut; scăderea mediană a fost 4,4 %.
Acestea sunt schimbări care am văzut Între două citiri, nu există reducerile așa cum pretinde anunțul că le are. Acesta servește drept limită pentru cât de mult poate varia un preț fără ca cineva să negocieze: dacă vânzătorul l-a redus deja pe cont propriu, există loc.
Cât durează până se vinde?
Jumătate din reclame dispar în 22.619 de zile sau mai puțin, aproximativ 11.292 de anunțuri care au părăsit piața în timp ce le analizam.
Ce menționează notificările
629 anunțuri (2,7%) menționează ceva despre mașină care schimbă ceea ce cumperi: datorii, documente în așteptare, accident, cerere de despăgubire la asigurare, mecanică defectă. Toate sunt acolo, cu explicația vânzătorului și cât de mult afectează fiecare motiv prețul - datoriile scad prețul; documentele în așteptare nu - în mașini cu datorii sau avariate.
Procentul ăsta crește în fiecare zi, și nu pentru că piața s-ar înrăutăți: citim în continuare descrierea fiecărui anunț, acolo unde vânzătorul o explică.
Cum să folosești asta pentru a alege
Dacă vrei să o facem pentru tine, consultant de achiziții Comparați bugetul și utilizarea cu aceleași date, brevetul și prețul pieselor de schimb.
Ești de cealaltă parte? ghid pentru vânzarea mașinii tale Folosește aceleași date pentru a determina cât să comanzi și evaluator calculează-l pe al tău.
- Stabilește bugetul și vezi în ce an plătești. Cu aceeași sumă de bani se poate cumpăra un model popular, mai nou cu cinci ani decât unul mare și vechi, iar cel mai nou va avea piese de schimb și piese comparabile ani de zile.
- Uită-te cât pierde pe an înainte de prețul de intrare. Dacă o păstrezi timp de cinci ani, amortizarea depășește suma de o mie de dolari negociată.
- Am ales un model cu o ofertă bogată. Cu sute de anunțuri, poți aștepta să apară mașina cu versiunea și kilometrajul dorite și să compari prețurile reale.
- O gamă largă de opțiuni nu este o oportunitate, ci un avertisment. Când prețul aceluiași model variază cu 40%, înseamnă că mașinile din interior sunt diferite: versiune, motor, stare. Comparați cu mașinile similare, nu cu mediana.
- Înainte să semnezi, verifică. Taxe de înmatriculare a vehiculului neplătite la SUCIVE, drept de retenție și sarcini asupra certificatului de înmatriculare a vehiculului, iar mașina a fost verificată de un mecanic. Motivul prețului scăzut este explicat în această altă listăieftin fără un motiv declarat, în oportunități.
Metodă și limite
- Sunt prețurile solicitate în anunțuriFără prețuri fixe de vânzare sau evaluări.
- Aceeași mașină listată în mai multe surse este luată în considerare o singură dată. Anunțurile în pesos și cele a căror monedă am dedus-o sunt excluse deoarece nu pot fi comparate în dolari.
- Un model intră în grafice cu 30 sau mai multe notificări; fiecare an al curbei de amortizare are nevoie de 3. Sub această valoare, mediana este anecdotică.
- Nu măsurăm vânzările. În Uruguay, transferurile de mașini second-hand nu sunt listate după model, așa că nimeni - nici măcar noi - nu poate spune care mașină second-hand a fost cea mai bine vândută în luna respectivă. Cea mai apropiată informație pe care o putem obține este durata de valabilitate a unei listări, iar informațiile respective vor fi publicate atunci când seria va fi suficient de lungă.
- Se recalculează în fiecare zi odată cu rularea directorului.