carduri de credit

Itaú Volar Visa Platinum sau OCA: Care card de credit oferă mai mult cashback?

Itaú Volar Visa Platinum câștigă la o marjă mică: 66 de puncte, față de 59 pentru OCA. Itaú Volar Visa Platinum excelează în acumularea, valorificarea și acoperirea punctelor. OCA este lider în ceea ce privește acoperirea rețelei și costul. Itaú Volar Visa Platinum este destinată: clienților cu venituri medii și superioare care călătoresc și apreciază asistența inclusă și accesul la lounge-ul VIP la tarife preferențiale, menținând în același timp flexibilitatea de valorificare oferită de Volar. OCA este destinată: celor care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Pentru cei care iau în considerare Metro, nu merită: valoarea constă în reducere.

Axă cu axă

Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.

Axă (greutate)Itaú Volar Visa PlatinumOCACâştiga
Acumulare (25%)6230Itaú Volar Visa Platinum
Rețea de reduceri (25%)7086OCA
Schimb (20%)7260Itaú Volar Visa Platinum
Cost (15%)5562OCA
Flexibilitate (8%)6562Remiză
Acoperire (7%)6855Itaú Volar Visa Platinum
Scorul general6659Itaú Volar Visa Platinum

Datele, una lângă alta

FaptItaú Volar Visa PlatinumOCA
TransmiţătorBanco Itaú UruguayOCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
RețeleVisaMastercard, Visa
Program de puncteZbor (mile Itaú)Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri
Cum se acumuleazăAcumulează 1 mile Itaú pentru fiecare 1 USD (sau echivalentul în pesos) cheltuiți pe achiziții cu cardul de credit. Aceleași reguli de acumulare ca și pentru linia Volar. Confirmat pe tarjetaVolar.html.OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate.
Care este valoarea unui punct?Nu a fost publicat niciun raport oficial; valoarea reală depinde de cursul de schimb. Neconfirmat.Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd.
Cum se valorificăLa fel ca Volar Base: bilete la orice companie aeriană + catalog (tehnologie, turism intern, modă, spectacole), prin intermediul itauvolar.com.uy/SuperApp. Se poate folosi doar de către titularul cardului.Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”.
ReduceriRețeaua de beneficii Itaú plus beneficii de nivel Platinum, cu specificațiile care au modificat limita 1/2/2026: accesul la saloanele VIP nu este gratuit; titularul cardului Visa Platinum are acces la 10 la un preț de 10 USD per an calendaristic, iar de la 11 încolo, plătește 38 USD per acces (accesul se face prin aplicația Visa Airport Companion, iar accesul titularilor de card suplimentari se scade din 10 al titularului principal de card). Sunt gratuite două acoperiri diferite și necumulative: Asistență Universală de până la 15.000 USD per persoană la nivel mondial, excluzând Uruguay, pentru titularul cardului, soț/soție și copii dependenți cu vârsta sub 21 ani; și AXA USA pentru urgențe medicale în călătorii de până la 60 zile consecutive, ceea ce necesită achiziționarea biletului cu cardul Visa Platinum și generarea certificatului înainte de fiecare călătorie.Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație.
Costuri1er pe an fără costuri; apoi UI 1.058/an, ≈ $U 7.032 cu UI de 22/9/2026 ($U 6,6468). Confirmat în grila oficială de taxe, versiunea din septembrie 2026 (aceeași valoare ca și versiunea 1/8/2026); se percepe în rate 3 în moneda locală, TVA inclus. Cu Pachetul Complet (UI 190 pe lună, TVA inclus) cardul Platinum este inclus, iar suprataxa pentru străinătate scade la 1% + TVA. Limită/credit minim: listarea Volar spune $U 125.000, iar fișa informativă Visa Volar Platinum spune $U 120.000 (citit ca 22/9/2026); publicăm cea din listare și notăm discrepanța băncii.Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri.
Date confirmateDa, conform unei surse oficiale.Da, conform unei surse oficiale.

Pro și contra

Itaú Volar Visa Platinum

Bancă · Banco Itaú Uruguay

În favoare

  • 10 intrări anuale la salonul VIP la 10 USD fiecare (tarif preferențial, acces negrat: de la a 11-a intrare costă 38 USD conform listei de prețuri; fișa produsului încă imprimă 27 USD)
  • Asistență universală gratuită, până la 15.000 USD de persoană pentru asigurat și familia acestuia (în întreaga lume, cu excepția Uruguayului)
  • Același tarif 1 milă = 1 USD și utilizare flexibilă a biletului
  • Bonus de bun venit de 3.500 de mile

Împotriva

  • Cost anual mai mare (1.058 UI ≈ 7.032 USD) decât cel internațional
  • Suprataxă pentru achiziții în străinătate: 3% + TVA (1% + TVA cu Pachetul Complet; fără suprataxă cu Banca Personală), plus încă 3% la cursul de schimb valutar Visa International
  • Necesită venit/limită ridicată (125.000 USD conform anunțului; 120.000 USD conform formularului)
  • Milele expiră după 5 ani și nu au o valoare publicată a kilometrajului.
  • Aceleași excluderi de la acumulare (numerar, dobândă, rețele de colectare)

OCA — Contor de program (Contoare)

Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.

În favoare

  • Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
  • 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
  • Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
  • Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
  • 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă

Împotriva

  • Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
  • Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
  • Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
  • Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.

Lectura noastră a fiecăruia

Itaú Volar Visa Platinum

Același sistem de acumulare și răscumpărare ca și planul Volar de bază, beneficiile de nivel Platinum rămânând valabile (Asistență Universală gratuită până la 15.000 USD). Reducerile scad de la 75 la 70 după verificarea grilei tarifare: de la 1/2/2026 încolo, Platinum nu mai include acces gratuit la saloanele VIP; accesul este acum 10 la 10 USD și 38 USD de la 11 încolo, ceea ce înseamnă un tarif preferențial, fără acces inclus. Costul anual mai mare (UI 1.058 = $U 7.032) comparativ cu versiunea de bază îl face practic la egalitate cu Volar Internacional.

OCA

Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.