carduri de credit

Itaú Volar sau OCA: Care card de credit oferă mai mult cashback?

Itaú Volar câștigă la o marjă mică: 67 de puncte, față de 59 pentru OCA. Itaú Volar excelează în ceea ce privește acumularea, răscumpărarea și acoperirea biletelor. OCA este lider în ceea ce privește acoperirea rețelei. Itaú Volar este destinat utilizatorilor care cheltuiesc în pesos/dolari și își doresc flexibilitate completă pentru a răscumpăra bilete la orice companie aeriană, fără a fi legați de un program specific de mile. OCA este destinat celor care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Nu merită pentru punctele Metro; valoarea constă în reducere.

Axă cu axă

Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.

Axă (greutate)Itaú FlyOCACâştiga
Acumulare (25%)6230Itaú Fly
Rețea de reduceri (25%)6886OCA
Schimb (20%)7260Itaú Fly
Cost (15%)6562Remiză
Flexibilitate (8%)6562Remiză
Acoperire (7%)6855Itaú Fly
Scorul general6759Itaú Fly

Datele, una lângă alta

FaptItaú FlyOCA
TransmiţătorBanco Itaú UruguayOCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
RețeleVisa, MastercardMastercard, Visa
Program de puncteZbor (mile Itaú)Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri
Cum se acumuleazăCredit: 1 milă Itaú pentru fiecare 1 USD (sau echivalentul în pesos) cheltuit pe achiziții. Debit Volar: 1 milă pentru fiecare 2 USD. Confirmat în Întrebările frecvente oficiale și pe milesItauVolar.html.OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate.
Care este valoarea unui punct?Nu este publicat niciun tarif oficial; valoarea reală per milă depinde de articolul utilizat în catalogul Jetmar. Neconfirmat.Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd.
Cum se valorificăMilele pot fi utilizate pentru bilete de avion (orice companie aeriană, fără restricții de dată), pachete de călătorie interne, tehnologie, modă, spectacole, cărți și articole pentru casă. Biletele sunt oferite de Jetmar Viajes. Pot fi utilizate doar de către titularul principal al cardului (alți titulari de card nu pot fi utilizați). Creditul va fi emis în termen de 10 zile lucrătoare de la data închiderii.Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”.
ReduceriAcces la rețeaua de beneficii Itaú: reduceri pe tot parcursul anului la farmacii, restaurante, supermarketuri, magazine de modă și locuri de divertisment. Procentele/zilele specifice variază și nu sunt listate pe pagina produsului (detalii neverificate).Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație.
Costuri1er pe an fără costuri; apoi UI 864/an, ceea ce este ≈ $U 5.743 cu UI de 22/9/2026 ($U 6,6468, valoare INE). Cost confirmat în grila oficială de taxe, versiunea din septembrie 2026 (acoperă „Septembrie 10, 2026”, aceleași valori UI ca și versiunea 1/8/2026), pentru linia Internațională, Visa și Mastercard. Se percepe în rate 3 în moneda locală, TVA inclus. Venit minim declarat ~$26.000. Prima taxă suplimentară este redusă la 100%, taxele ulterioare la 50%. Notă: grila de taxe imprimă „$5.010” lângă UI 864, dar este o valoare de referință înghețată la data imprimării, nu suma care va fi percepută. Aceeași grilă de taxe enumeră celelalte niveluri din interval: Regional UI 471 pentru Visa și UI 414 pentru Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Gold UI 961 (≈ $U 6.388) pentru ambele mărci și Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Alternativa la costul individual o reprezintă pachetele de cont, care includ cardul: Light UI 91 pe lună (include cardul Internațional, internațional 3% + TVA), Full UI 190 pe lună (include cardul Platinum, internațional 1% + TVA) și Personal Bank UI 280 pe lună (include cardul Infinite, fără suprataxă internațională), TVA inclus.Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri.
Date confirmateDa, conform unei surse oficiale.Da, conform unei surse oficiale.

Pro și contra

Itaú Fly (Visa/Mastercard International)

Bancă · Banco Itaú Uruguay

În favoare

  • Mile fără o companie aeriană fixă: valorificați bilete cu orice companie aeriană și fără blocare a datei
  • Tarif simplu și transparent: 1 milă = 1 USD credit
  • Bonus de bun venit de 2.500 de mile la prima achiziție (3.500 sunt de la Platinum și Mastercard Black; 10.000 sunt de la cardul Infinite de la Personal Bank)
  • Înscrierea se face automat la emiterea cardului, iar primul card suplimentar este 100% gratuit.
  • Catalog extins (călătorii, tehnologie, casă) plus bilete

Împotriva

  • Suprataxă pentru achizițiile în străinătate: 3% + TVA (aproximativ 3,66% rată efectivă), iar cu Visa, încă 3% față de cursul de schimb Visa International. Împreună, aceste comisioane consumă de câteva ori mai mult decât aproximativ 1% câștigat pe milă, exact cheltuielile pe care cardul promite să le recompenseze. Suprataxa este redusă de pachetul de cont, nu de cardul în sine: cu Pachetul Complet este 1% + TVA, iar cu Personal Bank nu există suprataxă (grila de comisioane septembrie 2026).
  • Valoarea monetară pe milă nu este publicată; depinde de catalog/Jetmar (performanța reală este incertă)
  • Nu acumulează retrageri de numerar, împrumuturi cu dobândă 0%, dobânzi/comisioane bancare sau plăți prin Abitab/Redpagos.
  • Milele expiră după 5 ani
  • Detaliile rețelei de reduceri necesită autentificare/aplicație, ceea ce nu este foarte transparent pe site-ul public.
  • Prin adăugarea de credit la Volar, nu veți mai acumula credit în alte programe bancare (de exemplu, LATAM).

OCA — Contor de program (Contoare)

Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.

În favoare

  • Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
  • 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
  • Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
  • Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
  • 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă

Împotriva

  • Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
  • Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
  • Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
  • Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.

Lectura noastră a fiecăruia

Itaú Fly

Acumulare confirmată de 1 mile per USD1 (~1-1,5% presupunând valoarea de piață per milă, nepublicată de Itaú) și răscumpărare flexibilă (bilete la orice companie aeriană fără restricții de dată + catalog). Cost rezonabil (1 gratuit pe an, apoi UI 864 = USD5.743 cu UI de 22/9/2026). Rata de acumulare/răscumpărare este considerată conservatoare deoarece Itaú nu publică un raport oficial valoare-per-milă; răscumpărarea este limitată la titularul cardului.

OCA

Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.