carduri de credit

Itaú Volar sau Soy Santander: Care card de credit oferă mai mult cashback?

Itaú Volar și Soy Santander sunt practic la egalitate (67 vs. 69 de puncte): decizia nu se bazează pe medie, ci pe care dintre ele câștigă în domeniile care contează cel mai mult pentru tine. Soy Santander iese în top la acumularea și acoperirea punctelor. Itaú Volar este destinat: utilizatorilor care cheltuiesc în pesos/dolari și își doresc flexibilitate totală pentru a răscumpăra bilete la orice companie aeriană, fără a fi legați de un program specific de mile. Soy Santander este destinat: clienților care utilizează deja Santander (salariu depus) și cheltuiesc mult cu cardul de credit, dorind să răscumpere puncte pentru călătorii sau aparate electrocasnice cu o valoare previzibilă a punctelor.

Axă cu axă

Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.

Axă (greutate)Itaú FlyEu sunt SantanderCâştiga
Acumulare (25%)6272Eu sunt Santander
Rețea de reduceri (25%)6868Remiză
Schimb (20%)7270Remiză
Cost (15%)6562Remiză
Flexibilitate (8%)6564Remiză
Acoperire (7%)6882Eu sunt Santander
Scorul general6769Remiză

Datele, una lângă alta

FaptItaú FlyEu sunt Santander
TransmiţătorBanco Itaú UruguayBanca Santander Uruguay
RețeleVisa, MastercardVisa, Mastercard
Program de puncteZbor (mile Itaú)Eu sunt Santander
Cum se acumuleazăCredit: 1 milă Itaú pentru fiecare 1 USD (sau echivalentul în pesos) cheltuit pe achiziții. Debit Volar: 1 milă pentru fiecare 2 USD. Confirmat în Întrebările frecvente oficiale și pe milesItauVolar.html.Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre.
Care este valoarea unui punct?Nu este publicat niciun tarif oficial; valoarea reală per milă depinde de articolul utilizat în catalogul Jetmar. Neconfirmat.1 punct = 1 USD de cheltuit la oricare dintre centrele de valorificare autorizate (confirmat pe două site-uri web oficiale actuale). Informații importante care lipseau: soldul total de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără cel puțin o achiziție validă cu un card de credit sau de debit Santander. Oferta „până la 1,5 USD în promoții” a fost eliminată: nu mai apare pe niciun site web oficial actual.
Cum se valorificăMilele pot fi utilizate pentru bilete de avion (orice companie aeriană, fără restricții de dată), pachete de călătorie interne, tehnologie, modă, spectacole, cărți și articole pentru casă. Biletele sunt oferite de Jetmar Viajes. Pot fi utilizate doar de către titularul principal al cardului (alți titulari de card nu pot fi utilizați). Creditul va fi emis în termen de 10 zile lucrătoare de la data închiderii.1 punct = U 1. Poate fi valorificat la magazinul Soy Santander (electrocasnice, mobilier, tehnologie), Soy Santander Travel (zboruri, hoteluri, experiențe) și vouchere/carduri cadou. Fapt cheie care explică prețul din catalog: aceste centre de valorificare NU sunt operate de bancă. Magazinul este administrat de RIOLUX S.A., iar Travel este administrat de DIEGAL S.A., iar Santander declină în mod expres orice responsabilitate pentru vânzări și servicii post-vânzare. Nu există o sumă minimă de valorificare: puteți plăti o parte cu puncte și soldul în pesos sau dolari, chiar și în rate. Două termene limită de reținut: voucherele valorificate expiră după 60 de zile calendaristice și nu sunt rambursabile, iar schimburile și retururile în magazin trebuie solicitate în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea produsului, cu condiția ca ambalajul să fie intact. Bonusuri de bun venit pe niveluri (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 de puncte în International, 3.000 în Platinum, 5.000 în Trilogy Select Pack și 8.000 în Trilogy Private Banking Pack, plus un bonus de consum de credit de 1.000 de puncte la atingerea a 200.000 USD (International), 3.000 - 300.000 USD (Platinum), 5.000 - 750.000 USD (Black și Infinite Select, acumulate între ambele) și 8.000 - 1.000.000 USD (Private Banking); și bonusuri pentru depuneri salariale, plăți automate și solduri minime.
ReduceriAcces la rețeaua de beneficii Itaú: reduceri pe tot parcursul anului la farmacii, restaurante, supermarketuri, magazine de modă și locuri de divertisment. Procentele/zilele specifice variază și nu sunt listate pe pagina produsului (detalii neverificate).Rețeaua „Santander Discounts” oferă reduceri la afacerile participante (restaurante, magazine de îmbrăcăminte, agenții de turism etc.) și include promoții specifice/rate fără dobândă, așa cum sunt detaliate în „Termenii și condițiile promoțiilor”. Un program fix și permanent de reduceri zilnice pentru supermarketuri și o rambursare fixă la combustibil sub acest brand nu au putut fi confirmate de o sursă oficială; promoțiile sunt prin rotație. Detaliile categoriilor eligibile și limitele de reducere nu au fost verificate de la caz la caz.
Costuri1er pe an fără costuri; apoi UI 864/an, ceea ce este ≈ $U 5.743 cu UI de 22/9/2026 ($U 6,6468, valoare INE). Cost confirmat în grila oficială de taxe, versiunea din septembrie 2026 (acoperă „Septembrie 10, 2026”, aceleași valori UI ca și versiunea 1/8/2026), pentru linia Internațională, Visa și Mastercard. Se percepe în rate 3 în moneda locală, TVA inclus. Venit minim declarat ~$26.000. Prima taxă suplimentară este redusă la 100%, taxele ulterioare la 50%. Notă: grila de taxe imprimă „$5.010” lângă UI 864, dar este o valoare de referință înghețată la data imprimării, nu suma care va fi percepută. Aceeași grilă de taxe enumeră celelalte niveluri din interval: Regional UI 471 pentru Visa și UI 414 pentru Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Gold UI 961 (≈ $U 6.388) pentru ambele mărci și Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Alternativa la costul individual o reprezintă pachetele de cont, care includ cardul: Light UI 91 pe lună (include cardul Internațional, internațional 3% + TVA), Full UI 190 pe lună (include cardul Platinum, internațional 1% + TVA) și Personal Bank UI 280 pe lună (include cardul Infinite, fără suprataxă internațională), TVA inclus.Acum este publicat: Grila de taxe Santander (versiunea 22/09/2026) stabilește taxa anuală de administrare a cardului de credit, inclusiv TVA, la 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) și 1.560 (≈ $U 10.369) pentru cardul International UI, plătibilă în 3 rate consecutive fără suprataxă; cardul nou este 0 și cardurile suplimentare este 0. Cardul International SOY este gratuit în primul an, iar de la reînnoire, se percepe o taxă de 50% din taxa anuală (≈ UI 448, aproximativ $U 2.974). Achizițiile internaționale sunt supuse unei taxe obligatorii per achiziție: 3% + TVA pentru cardul International, 2,5% + TVA pentru cardul Platinum, 0% pentru cardul Black și 0% pentru cardul Infinite; plus 3% la cursul de schimb atunci când moneda nu este dolarul american. Protecție sold: 3 la mia de dolari lunar pentru cardurile International și Platinum, 2 la mia de dolari pentru cardurile Black și Infinite (excluzând Private Banking), minim 0,75 USD și maxim 40 USD pe lună. Acces cu cheia VIP Lounge: 35 USD pentru fiecare intrare suplimentară dincolo de accesul gratuit per tip de card. Extras de cont pe hârtie: 90 USD inclusiv TVA (opțional); plată la rețelele de colectare: 5 UI + TVA per tranzacție, fără taxă pentru canalele digitale. Conversie cu UI-ul 22/9/2026 (6,6468 USD).
Date confirmateDa, conform unei surse oficiale.Da, conform unei surse oficiale.

Pro și contra

Itaú Fly (Visa/Mastercard International)

Bancă · Banco Itaú Uruguay

În favoare

  • Mile fără o companie aeriană fixă: valorificați bilete cu orice companie aeriană și fără blocare a datei
  • Tarif simplu și transparent: 1 milă = 1 USD credit
  • Bonus de bun venit de 2.500 de mile la prima achiziție (3.500 sunt de la Platinum și Mastercard Black; 10.000 sunt de la cardul Infinite de la Personal Bank)
  • Înscrierea se face automat la emiterea cardului, iar primul card suplimentar este 100% gratuit.
  • Catalog extins (călătorii, tehnologie, casă) plus bilete

Împotriva

  • Suprataxă pentru achizițiile în străinătate: 3% + TVA (aproximativ 3,66% rată efectivă), iar cu Visa, încă 3% față de cursul de schimb Visa International. Împreună, aceste comisioane consumă de câteva ori mai mult decât aproximativ 1% câștigat pe milă, exact cheltuielile pe care cardul promite să le recompenseze. Suprataxa este redusă de pachetul de cont, nu de cardul în sine: cu Pachetul Complet este 1% + TVA, iar cu Personal Bank nu există suprataxă (grila de comisioane septembrie 2026).
  • Valoarea monetară pe milă nu este publicată; depinde de catalog/Jetmar (performanța reală este incertă)
  • Nu acumulează retrageri de numerar, împrumuturi cu dobândă 0%, dobânzi/comisioane bancare sau plăți prin Abitab/Redpagos.
  • Milele expiră după 5 ani
  • Detaliile rețelei de reduceri necesită autentificare/aplicație, ceea ce nu este foarte transparent pe site-ul public.
  • Prin adăugarea de credit la Volar, nu veți mai acumula credit în alte programe bancare (de exemplu, LATAM).

Sunt Santander (Puncte)

Bancă · Santander Bank Uruguay

În favoare

  • Punct cu o valoare clară și stabilă: 1 punct = $U 1, ușor de calculat
  • Acumulare accelerată în segmentele superioare (1 punct/80 USD în Select și 1 punct/70 USD în Private Banking)
  • Utilizare flexibilă: produse, călătorii și vouchere, fără a fi nevoie să acumulați 100% în puncte
  • Bonusuri de bun venit (1.000 până la 8.000 de puncte, în funcție de segment), bonusuri de cheltuieli și bonusuri salariale, plăți automate și solduri minime
  • Cost anual publicat în Manualul Tarifelor (22/09/2026), primul an gratuit la abonamentul SOY Internațional și suprataxă 0% în străinătate la abonamentele Black și Infinite

Împotriva

  • Prețurile din catalog sunt mai mari decât cele din magazinul oficial al mărcii pentru majoritatea modelelor, deși nu pentru toate: în propriul nostru sondaj privind televizoarele Samsung 17/8/2026 și 9 cu modele corespunzătoare, 7 și Santander au fost mai scumpe în magazinul Soy Store (între +1,1% și +8,7%, mediana +6,3), iar 2 au fost mai ieftine. Ambele cataloage au promoții rotative, așa că aceasta este o prezentare generală a zilei.
  • Centrele de schimb valutar sunt operate de terți (RIOLUX S.A. Magazinul, DIEGAL S.A. Travel): prețul nu este stabilit de bancă, nici serviciul post-vânzare.
  • Întregul sold de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără o achiziție eligibilă.
  • Reducerile la supermarketuri/combustibili sunt promoționale și rotative, nu reprezintă un beneficiu fix garantat.
  • Debitul se acumulează la o rată foarte mică (1 punct pentru fiecare 180-240 USD)
  • Cardurile International și Platinum plătesc 3% și, respectiv, 2,5% + TVA pentru fiecare achiziție în străinătate (plus 3% la cursul de schimb dacă aceasta nu este în dolari): 0% se aplică doar cardurilor Black și Infinite.
  • Segmentele care accelerează acumularea necesită venituri de la 200.000 USD sau active de la 100.000 USD (Select) și 700.000 USD (Private Banking).

Lectura noastră a fiecăruia

Itaú Fly

Acumulare confirmată de 1 mile per USD1 (~1-1,5% presupunând valoarea de piață per milă, nepublicată de Itaú) și răscumpărare flexibilă (bilete la orice companie aeriană fără restricții de dată + catalog). Cost rezonabil (1 gratuit pe an, apoi UI 864 = USD5.743 cu UI de 22/9/2026). Rata de acumulare/răscumpărare este considerată conservatoare deoarece Itaú nu publică un raport oficial valoare-per-milă; răscumpărarea este limitată la titularul cardului.

Eu sunt Santander

Program solid și bine documentat: puncte 1 = $U1, acumulare eșalonată pe segment (puncte 1/$100 Internațional până la 1 puncte/$70 Private Banking), răscumpărare flexibilă cu plată parțială în puncte și bonusuri de bun venit de la 1.000 la 8.000. Răscumpărarea este redusă de la 80 la 70 după verificarea a două lucruri: catalogul este operat de terți (RIOLUX și DIEGAL, cu declinarea expresă a responsabilității din partea băncii) și, în propriul nostru sondaj, 17/8/2026 are un preț peste cel din magazinul oficial al mărcii pentru 7 sau 9 televizoare comparabile (mediană +6,3), ceea ce înseamnă că punctul valorează nominal $U1, dar permite cumpărarea a mai puțin. Flexibilitate redusă din cauza expirării blocului după 12 luni fără achiziții. Costul 58 crește la 62 pe 22/9/2026: Manualul de Tarife publică deja taxa anuală (UI 895 în Internațional, cu primul an gratuit și 50% de la reînnoire în SOY), în conformitate cu Itau și sub Scotiabank, deși Internaționalul plătește 3% + TVA în străinătate.