Itaú Volar sau Scotia Points: Care card de credit oferă mai mult cashback?
Itaú Volar câștigă la o diferență mică: 67 de puncte, față de 62 de puncte pentru Scotia Puntos. Itaú Volar excelează prin rețea, cost și flexibilitate. Scotia Puntos are o acoperire mai mare. Itaú Volar este destinat utilizatorilor care cheltuiesc în pesos/dolari și doresc flexibilitate completă pentru a valorifica bilete la orice companie aeriană, fără a fi legați de un program specific de mile. Scotia Puntos este destinat titularilor de carduri Platinum sau Infinite Scotiabank care utilizează cardul frecvent: valorificarea prin intermediul aplicației este printre cele mai flexibile de pe piață, dar îi penalizează pe cei care lasă cardul neutilizat.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | Itaú Fly | Puncte Scotia | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 62 | 58 | Remiză |
| Rețea de reduceri (25%) | 68 | 58 | Itaú Fly |
| Schimb (20%) | 72 | 72 | Remiză |
| Cost (15%) | 65 | 55 | Itaú Fly |
| Flexibilitate (8%) | 65 | 60 | Itaú Fly |
| Acoperire (7%) | 68 | 80 | Puncte Scotia |
| Scorul general | 67 | 62 | Itaú Fly |
Datele, una lângă alta
| Fapt | Itaú Fly | Puncte Scotia |
|---|---|---|
| Transmiţător | Banco Itaú Uruguay | Scotiabank Uruguay |
| Rețele | Visa, Mastercard | Visa, Mastercard, Amex |
| Program de puncte | Zbor (mile Itaú) | Puncte Scotia |
| Cum se acumulează | Credit: 1 milă Itaú pentru fiecare 1 USD (sau echivalentul în pesos) cheltuit pe achiziții. Debit Volar: 1 milă pentru fiecare 2 USD. Confirmat în Întrebările frecvente oficiale și pe milesItauVolar.html. | Rata este eșalonată în funcție de categoria cardului, nu de un randament general de 1 puncte per $100: Visa International și Mastercard International acumulează 1 puncte per $150 (randament de ~0,67%), puncte Visa Platinum 1 puncte per $100 (~1%), iar puncte Visa Infinite 1 puncte per $80 (~1,25%). Cardurile entry-level, care sunt cele mai utilizate, oferă cu aproximativ o treime mai puțin decât „1%” asociat programului. Noi caracteristici în termenii și condițiile 2026 din iulie (noi puncte Scotia, pentru cardurile solicitate începând cu 14/7/2025 și cardurile migrate): un bonus la prima achiziție de 500 puncte pentru cardurile Visa Platinum și Visa Infinite (cardurile internaționale nu au acest bonus) și un bonus minim de cheltuieli de 700 puncte în primele 4 luni pentru cardurile internaționale (U $50.000), 1.500 pentru cardurile Platinum (U $90.000) și 2.500 pentru cele Infinite (U $120.000). Punctele sunt creditate până la 10 zile lucrătoare după data închiderii. |
| Care este valoarea unui punct? | Nu este publicat niciun tarif oficial; valoarea reală per milă depinde de articolul utilizat în catalogul Jetmar. Neconfirmat. | 1 Punct Scotia = 1 USD la răscumpărare. Randamentul real depinde de nivel: ~0,67% pentru International, ~1% pentru Platinum și ~1,25% pentru Infinite. Valoarea este confirmată pe site-ul oficial. |
| Cum se valorifică | Milele pot fi utilizate pentru bilete de avion (orice companie aeriană, fără restricții de dată), pachete de călătorie interne, tehnologie, modă, spectacole, cărți și articole pentru casă. Biletele sunt oferite de Jetmar Viajes. Pot fi utilizate doar de către titularul principal al cardului (alți titulari de card nu pot fi utilizați). Creditul va fi emis în termen de 10 zile lucrătoare de la data închiderii. | Răscumpărare 100% autogestionată prin aplicația mobilă Scotia: puteți răscumpăra puncte pentru orice achiziție plătibilă cu cardul („dacă puteți plăti cu cardul, puteți răscumpăra cu puncte”), la o rată de 1 punct = 1 USD. Există însă o problemă: achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și trebuie să aveți suficiente puncte pentru a acoperi suma TOTALĂ (răscumpărările parțiale nu sunt permise). Răscumpărarea este disponibilă numai prin intermediul aplicației: nu se pot răscumpăra punctele prin intermediul site-ului web sau în sucursale. Punctele expiră la 36 de luni de la acumulare, iar termenii și condițiile din iulie 2026 adaugă expirarea soldului TOTAL după 180 de zile calendaristice fără o achiziție efectuată cu cardul. |
| Reduceri | Acces la rețeaua de beneficii Itaú: reduceri pe tot parcursul anului la farmacii, restaurante, supermarketuri, magazine de modă și locuri de divertisment. Procentele/zilele specifice variază și nu sunt listate pe pagina produsului (detalii neverificate). | Accentul programului este pus pe acumularea de puncte; reducerile la companiile participante sunt oferite prin campanii specifice (nu un program fix precum BROU). Programele partenere active începând cu septembrie 2026: Scotia Points, Membership Rewards (American Express), Copa ConnectMiles și Club Card (Tienda Inglesa, puncte duble). Două programe enumerate în clasament nu mai sunt valabile: Gaviotas a fost întrerupt în februarie 1 sau 2026 (soldul poate fi valorificat până la 31/12/2026 la Montevideo Shopping), iar Sonrisas a fost înlocuit de Scotia Points. MileagePlus (United) și Smiles sunt listate pe site doar ca link-uri de referință, fără date de expirare sau notificări de întrerupere: statutul lor este în așteptarea confirmării. |
| Costuri | 1er pe an fără costuri; apoi UI 864/an, ceea ce este ≈ $U 5.743 cu UI de 22/9/2026 ($U 6,6468, valoare INE). Cost confirmat în grila oficială de taxe, versiunea din septembrie 2026 (acoperă „Septembrie 10, 2026”, aceleași valori UI ca și versiunea 1/8/2026), pentru linia Internațională, Visa și Mastercard. Se percepe în rate 3 în moneda locală, TVA inclus. Venit minim declarat ~$26.000. Prima taxă suplimentară este redusă la 100%, taxele ulterioare la 50%. Notă: grila de taxe imprimă „$5.010” lângă UI 864, dar este o valoare de referință înghețată la data imprimării, nu suma care va fi percepută. Aceeași grilă de taxe enumeră celelalte niveluri din interval: Regional UI 471 pentru Visa și UI 414 pentru Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Gold UI 961 (≈ $U 6.388) pentru ambele mărci și Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Alternativa la costul individual o reprezintă pachetele de cont, care includ cardul: Light UI 91 pe lună (include cardul Internațional, internațional 3% + TVA), Full UI 190 pe lună (include cardul Platinum, internațional 1% + TVA) și Personal Bank UI 280 pe lună (include cardul Infinite, fără suprataxă internațională), TVA inclus. | Tabela oficială de comisioane (Broșură de card de credit personal F.2540, 20/03/2026): Emitere și primul an gratuite. Taxă anuală obligatorie, inclusiv TVA, exprimată în unități indexate (adică indexată la inflația în pesos, nu în dolari): Visa și Mastercard International UI 1.000 (≈ $U 6.647), Platinum UI 1.250 (≈ $U 8.309) și Infinite UI 1.600 (≈ $U 10.635). Carduri suplimentare gratuite; retipărire UI 180. Achiziții în străinătate, taxă obligatorie + TVA per achiziție: 3% pentru International și Mastercard Gold, 1,5% pentru American Express Gold și Visa Platinum, 0% pentru American Express Platinum și Visa Infinite. Și o taxă care nu este menționată în documentul comercial: „cursul de schimb suplimentar” pentru fiecare tranzacție într-o altă monedă decât dolarul, 6% pentru Visa International, 4,5% pentru Visa Platinum, 3% pentru Visa Infinite și 3% pentru Mastercard. Taxă de gestionare a încasării întârziate a plăților de UI 10 + TVA, de până la 5 ori pe an. Conversie în pesos folosind UI de 22/9/2026 ($U 6,6468). Referința de piață de „~$U 6.000/an” pentru Platinum este insuficientă: valoarea reală este cu ~38% mai mare. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Da, conform unei surse oficiale. |
Pro și contra
Itaú Fly (Visa/Mastercard International)
Bancă · Banco Itaú Uruguay
În favoare
- Mile fără o companie aeriană fixă: valorificați bilete cu orice companie aeriană și fără blocare a datei
- Tarif simplu și transparent: 1 milă = 1 USD credit
- Bonus de bun venit de 2.500 de mile la prima achiziție (3.500 sunt de la Platinum și Mastercard Black; 10.000 sunt de la cardul Infinite de la Personal Bank)
- Înscrierea se face automat la emiterea cardului, iar primul card suplimentar este 100% gratuit.
- Catalog extins (călătorii, tehnologie, casă) plus bilete
Împotriva
- Suprataxă pentru achizițiile în străinătate: 3% + TVA (aproximativ 3,66% rată efectivă), iar cu Visa, încă 3% față de cursul de schimb Visa International. Împreună, aceste comisioane consumă de câteva ori mai mult decât aproximativ 1% câștigat pe milă, exact cheltuielile pe care cardul promite să le recompenseze. Suprataxa este redusă de pachetul de cont, nu de cardul în sine: cu Pachetul Complet este 1% + TVA, iar cu Personal Bank nu există suprataxă (grila de comisioane septembrie 2026).
- Valoarea monetară pe milă nu este publicată; depinde de catalog/Jetmar (performanța reală este incertă)
- Nu acumulează retrageri de numerar, împrumuturi cu dobândă 0%, dobânzi/comisioane bancare sau plăți prin Abitab/Redpagos.
- Milele expiră după 5 ani
- Detaliile rețelei de reduceri necesită autentificare/aplicație, ceea ce nu este foarte transparent pe site-ul public.
- Prin adăugarea de credit la Volar, nu veți mai acumula credit în alte programe bancare (de exemplu, LATAM).
Puncte Scotia
Bancă · Scotiabank Uruguay
În favoare
- Valoare simplă și transparentă în puncte: 1 punct = $U 1 (fără cataloage cu rate de răscumpărare ascunse).
- Răscumpărați pentru orice achiziție plătibilă cu cardul, nu un catalog închis: rămâne unul dintre cele mai lichide dintre programele bancare.
- Program unificat: punctele Visa și Mastercard se acumulează în același cont Scotia Points.
- Emitere gratuită, primul an și anii suplimentari, cu listă de prețuri publică și datată (broșura F.2540 din 20/03/2026).
- Bonusuri începând cu baza din iulie 2026: 500 de puncte pentru prima achiziție în Platinum și Infinite și 700/1.500/2.500 de puncte pentru cheltuieli de 50.000/90.000/120.000 USD în primele 4 luni.
Împotriva
- Punctele expiră după 36 de luni, iar totalul punctelor acumulate expiră și dacă trec 180 de zile consecutive fără să faci nicio achiziție cu cardul.
- Cardurile internaționale acumulează 1 punct pentru fiecare 150 USD (~0,67%), nu ~1% atribuit programului.
- Pentru a fi valorificat, achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și să fie acoperită 100% cu puncte: nu se poate valorifica parțial.
- Schimbul se face doar prin aplicația mobilă Scotia: nu există site web sau sucursală.
- Reduceri la magazine mai puțin structurate decât schema fixă de zile și limite ale BROU.
Lectura noastră a fiecăruia
Itaú Fly
Acumulare confirmată de 1 mile per USD1 (~1-1,5% presupunând valoarea de piață per milă, nepublicată de Itaú) și răscumpărare flexibilă (bilete la orice companie aeriană fără restricții de dată + catalog). Cost rezonabil (1 gratuit pe an, apoi UI 864 = USD5.743 cu UI de 22/9/2026). Rata de acumulare/răscumpărare este considerată conservatoare deoarece Itaú nu publică un raport oficial valoare-per-milă; răscumpărarea este limitată la titularul cardului.
Puncte Scotia
S-a făcut o corecție majoră față de analiza anterioară. Rata de acumulare scade de la 74 la 58 deoarece rata nu este de 1 punct per 100 USD în toate cazurile: cardurile internaționale, care constituie cea mai mare parte a portofoliului, acumulează 1 punct per 150 USD (aproximativ 0,67%). Rata de răscumpărare scade de la 95 la 72 deoarece sloganul „dacă poți plăti cu cardul, îl poți răscumpăra” are patru condiții pe care clasamentul nu le-a luat în considerare (minim 700 USD, mai puțin de 90 de zile, acoperire 100% din sumă și numai prin aplicație) și o clauză de inactivitate care șterge întregul sold după 6 luni fără o achiziție. Costul crește ușor odată cu publicarea grilei oficiale de comisioane, care confirmă, de asemenea, că taxa este în Unități Indexate (UI) și nu în dolari.