OCA sau Pronto!: Care card de credit oferă mai mult cashback?
OCA și Pronto! sunt practic la egalitate (59 vs. 63 de puncte): decizia nu se bazează pe medie, ci pe care dintre ele câștigă în domeniile care contează cel mai mult pentru tine. OCA excelează prin flexibilitate și acoperire. Pronto! câștigă prin acumulare. OCA este pentru: cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Pentru Metros, nu merită: valoarea constă în reducere. Pronto! este pentru: persoanele fără cont bancar sau istoric de credit (tineri, utilizatori de carduri de credit pentru prima dată) care își doresc reduceri substanțiale la achizițiile de zi cu zi.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | OCA | Curând! | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 30 | 58 | Curând! |
| Rețea de reduceri (25%) | 86 | 85 | Remiză |
| Schimb (20%) | 60 | 58 | Remiză |
| Cost (15%) | 62 | 58 | Remiză |
| Flexibilitate (8%) | 62 | 50 | OCA |
| Acoperire (7%) | 55 | 48 | OCA |
| Scorul general | 59 | 63 | Remiză |
Datele, una lângă alta
| Fapt | OCA | Curând! |
|---|---|---|
| Transmiţător | OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A. | În curând! (Scotiabank Uruguay) |
| Rețele | Mastercard, Visa | Visa |
| Program de puncte | Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri | Recompense Soon (cu alertă gratuită de cumpărare cu Visa ca beneficiu separat) |
| Cum se acumulează | OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate. | Tarif confirmat pe site-ul oficial Pronto!: 1 punct pentru fiecare 30 USD cheltuiți, cu 1.000 de puncte de bun venit la înscrierea la Pronto+. Programul se numește Pronto Premios și are propriul site web (prontopremios.com.uy). |
| Care este valoarea unui punct? | Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd. | Valoarea monetară a punctelor nu este publicată, nici data expirării: știi câte puncte acumulezi, dar nu și valoarea lor. Principala atracție rămâne rețeaua de reduceri. |
| Cum se valorifică | Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”. | Catalogul este public: pe prontopremios.com.uy, punctele pot fi valorificate pentru electrocasnice, articole de uz casnic, modă, articole pentru copii, divertisment și tehnologie, plus vouchere pentru încărcarea telefonului mobil și carduri cadou Mercado Libre. Pe lângă program, „Alertă de achiziție gratuită” de la Visa poate oferi un bonus la o achiziție. |
| Reduceri | Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație. | Rețea extinsă de reduceri: de exemplu, 25% McDonald's, 50% Grido, 50% cinematografe, 25% Colonia Express; până la 35% cazare, până la 50% gastronomie, până la 60% divertisment; 15% reducere fixă în cofetării, magazine de jucării și pizzerii la nivel național. |
| Costuri | Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri. | Costurile sunt publicate în termenii și condițiile oficiale (în vigoare din septembrie 2026, aceeași grilă de taxe ca și versiunea din august), iar „primul an gratuit” NU este universal: depinde de portofoliul care vă este atribuit. Taxă anuală: portofoliu 259 1.308 USD + TVA din primul an; portofoliu 52 3.468 USD + TVA; portofoliile 299 și 312 5.148 USD + TVA; portofoliu 313 0 USD în primul an și 1.308 USD + TVA ulterior; portofoliu 201 0 USD în primul an și 2.970 USD + TVA ulterior. Taxe suplimentare: între 594 USD și 1.485 USD + TVA pe an. Deliverare extras de cont: 10 UI + TVA pe lună; raport și înlocuire: 90 UI + TVA. Finanțare, publicată acum în aceleași termeni: DAE maximă pentru finanțare 63,56% + TVA, retrageri de numerar 63,56% + TVA și plăți cu întârziere 73,82% + TVA; penalizare pentru neplată, cea mai mică dintre 50% din suma restantă și 50 UI + TVA, și comision de gestionare a încasărilor de 10 UI + TVA per notificare, cu un plafon de 50 UI + TVA pe an. Comisionul de 3% pentru achizițiile internaționale există: Pronto! se oferă să renunțe la acesta și numai pentru lista sa de „servicii preferate” (achiziții, rezervări sau abonamente), nu pentru toate cheltuielile internaționale. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Da, conform unei surse oficiale. |
Pro și contra
OCA — Contor de program (Contoare)
Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
În favoare
- Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
- 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
- Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
- Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
- 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă
Împotriva
- Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
- Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
- Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
- Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.
Pronto! — Card Pronto+ Visa (puncte + beneficii)
Emitent nebancar · În curând! (Scotiabank Uruguay)
În favoare
- Rețea de discount foarte puternică și variată (fast-food, cinematografe, turism)
- Cererile sunt acceptate doar pe baza actului de identitate; nu este necesar fluturaș de salariu sau cont bancar.
- Tarif publicat și unul dintre cele mai dense de pe piață: 1 punct pentru fiecare 30 USD, plus 1.000 de puncte de bun venit
- Catalog public de schimb (electrocasnice, tehnologie, vouchere Mercado Libre și reîncărcări de telefoane mobile)
- Bonus de 3% la comisionul internațional pentru participarea la „serviciile preferate”
Împotriva
- Nici valoarea punctelor în pesos, nici data de expirare a acestora nu sunt publicate.
- „Primul an gratuit” depinde de abonament: unele abonamente costă 1.308 USD + TVA încă din primul an, în timp ce altele costă 5.148 USD + TVA.
- Bonusul internațional de 3% se aplică numai serviciilor participante, nu tuturor achizițiilor din străinătate.
- Finanțare scumpă: DAE maximă 63,56% + TVA și dobândă de întârziere 73,82% + TVA (termeni valabili până în septembrie 2026), în zona OCA și departe de ANDA de 27,30% + TVA
Lectura noastră a fiecăruia
OCA
Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.
Curând!
O rețea de reduceri foarte largă și agresivă (25% la McDonald's, 50% la Grido/cinematografe, până la 50% la restaurante, până la 60% la locurile de divertisment). Ratele de acumulare și răscumpărare au crescut față de revizuirea anterioară, deoarece motivul penalizării a dispărut: rata de 1 punct la 30 USD și catalogul sunt acum publicate de emitent, nu pe site-uri de comparare. Costul a scăzut de la 68 la 58 odată cu publicarea grilei de comisioane: primul an gratuit nu este universal, iar unele portofolii plătesc până la 5.148 USD + TVA pe an. Valoarea fiecărui punct în pesos încă nu este publicată.