carduri de credit

OCA sau Sunt Santander: Care card de credit oferă mai mult cashback?

Cu criterii similare, Soy Santander câștigă: 69 de puncte față de 59 pentru OCA. OCA este superior în ceea ce privește acoperirea rețelei. Soy Santander este superior în ceea ce privește acumularea, răscumpărarea și acoperirea. OCA este pentru: cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Nu merită pentru zonele metropolitane; valoarea constă în reducere. Soy Santander este pentru: clienții care folosesc deja Santander (salariu depus) și cheltuiesc mult cu cardul de credit, dorind să răscumpere puncte pentru călătorii sau electrocasnice cu o valoare previzibilă a punctelor.

Axă cu axă

Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.

Axă (greutate)OCAEu sunt SantanderCâştiga
Acumulare (25%)3072Eu sunt Santander
Rețea de reduceri (25%)8668OCA
Schimb (20%)6070Eu sunt Santander
Cost (15%)6262Remiză
Flexibilitate (8%)6264Remiză
Acoperire (7%)5582Eu sunt Santander
Scorul general5969Eu sunt Santander

Datele, una lângă alta

FaptOCAEu sunt Santander
TransmiţătorOCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.Banca Santander Uruguay
RețeleMastercard, VisaVisa, Mastercard
Program de puncteMetrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceriEu sunt Santander
Cum se acumuleazăOCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate.Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre.
Care este valoarea unui punct?Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd.1 punct = 1 USD de cheltuit la oricare dintre centrele de valorificare autorizate (confirmat pe două site-uri web oficiale actuale). Informații importante care lipseau: soldul total de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără cel puțin o achiziție validă cu un card de credit sau de debit Santander. Oferta „până la 1,5 USD în promoții” a fost eliminată: nu mai apare pe niciun site web oficial actual.
Cum se valorificăCarduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”.1 punct = U 1. Poate fi valorificat la magazinul Soy Santander (electrocasnice, mobilier, tehnologie), Soy Santander Travel (zboruri, hoteluri, experiențe) și vouchere/carduri cadou. Fapt cheie care explică prețul din catalog: aceste centre de valorificare NU sunt operate de bancă. Magazinul este administrat de RIOLUX S.A., iar Travel este administrat de DIEGAL S.A., iar Santander declină în mod expres orice responsabilitate pentru vânzări și servicii post-vânzare. Nu există o sumă minimă de valorificare: puteți plăti o parte cu puncte și soldul în pesos sau dolari, chiar și în rate. Două termene limită de reținut: voucherele valorificate expiră după 60 de zile calendaristice și nu sunt rambursabile, iar schimburile și retururile în magazin trebuie solicitate în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea produsului, cu condiția ca ambalajul să fie intact. Bonusuri de bun venit pe niveluri (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 de puncte în International, 3.000 în Platinum, 5.000 în Trilogy Select Pack și 8.000 în Trilogy Private Banking Pack, plus un bonus de consum de credit de 1.000 de puncte la atingerea a 200.000 USD (International), 3.000 - 300.000 USD (Platinum), 5.000 - 750.000 USD (Black și Infinite Select, acumulate între ambele) și 8.000 - 1.000.000 USD (Private Banking); și bonusuri pentru depuneri salariale, plăți automate și solduri minime.
ReduceriRețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație.Rețeaua „Santander Discounts” oferă reduceri la afacerile participante (restaurante, magazine de îmbrăcăminte, agenții de turism etc.) și include promoții specifice/rate fără dobândă, așa cum sunt detaliate în „Termenii și condițiile promoțiilor”. Un program fix și permanent de reduceri zilnice pentru supermarketuri și o rambursare fixă la combustibil sub acest brand nu au putut fi confirmate de o sursă oficială; promoțiile sunt prin rotație. Detaliile categoriilor eligibile și limitele de reducere nu au fost verificate de la caz la caz.
CosturiExtras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri.Acum este publicat: Grila de taxe Santander (versiunea 22/09/2026) stabilește taxa anuală de administrare a cardului de credit, inclusiv TVA, la 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) și 1.560 (≈ $U 10.369) pentru cardul International UI, plătibilă în 3 rate consecutive fără suprataxă; cardul nou este 0 și cardurile suplimentare este 0. Cardul International SOY este gratuit în primul an, iar de la reînnoire, se percepe o taxă de 50% din taxa anuală (≈ UI 448, aproximativ $U 2.974). Achizițiile internaționale sunt supuse unei taxe obligatorii per achiziție: 3% + TVA pentru cardul International, 2,5% + TVA pentru cardul Platinum, 0% pentru cardul Black și 0% pentru cardul Infinite; plus 3% la cursul de schimb atunci când moneda nu este dolarul american. Protecție sold: 3 la mia de dolari lunar pentru cardurile International și Platinum, 2 la mia de dolari pentru cardurile Black și Infinite (excluzând Private Banking), minim 0,75 USD și maxim 40 USD pe lună. Acces cu cheia VIP Lounge: 35 USD pentru fiecare intrare suplimentară dincolo de accesul gratuit per tip de card. Extras de cont pe hârtie: 90 USD inclusiv TVA (opțional); plată la rețelele de colectare: 5 UI + TVA per tranzacție, fără taxă pentru canalele digitale. Conversie cu UI-ul 22/9/2026 (6,6468 USD).
Date confirmateDa, conform unei surse oficiale.Da, conform unei surse oficiale.

Pro și contra

OCA — Contor de program (Contoare)

Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.

În favoare

  • Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
  • 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
  • Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
  • Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
  • 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă

Împotriva

  • Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
  • Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
  • Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
  • Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.

Sunt Santander (Puncte)

Bancă · Santander Bank Uruguay

În favoare

  • Punct cu o valoare clară și stabilă: 1 punct = $U 1, ușor de calculat
  • Acumulare accelerată în segmentele superioare (1 punct/80 USD în Select și 1 punct/70 USD în Private Banking)
  • Utilizare flexibilă: produse, călătorii și vouchere, fără a fi nevoie să acumulați 100% în puncte
  • Bonusuri de bun venit (1.000 până la 8.000 de puncte, în funcție de segment), bonusuri de cheltuieli și bonusuri salariale, plăți automate și solduri minime
  • Cost anual publicat în Manualul Tarifelor (22/09/2026), primul an gratuit la abonamentul SOY Internațional și suprataxă 0% în străinătate la abonamentele Black și Infinite

Împotriva

  • Prețurile din catalog sunt mai mari decât cele din magazinul oficial al mărcii pentru majoritatea modelelor, deși nu pentru toate: în propriul nostru sondaj privind televizoarele Samsung 17/8/2026 și 9 cu modele corespunzătoare, 7 și Santander au fost mai scumpe în magazinul Soy Store (între +1,1% și +8,7%, mediana +6,3), iar 2 au fost mai ieftine. Ambele cataloage au promoții rotative, așa că aceasta este o prezentare generală a zilei.
  • Centrele de schimb valutar sunt operate de terți (RIOLUX S.A. Magazinul, DIEGAL S.A. Travel): prețul nu este stabilit de bancă, nici serviciul post-vânzare.
  • Întregul sold de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără o achiziție eligibilă.
  • Reducerile la supermarketuri/combustibili sunt promoționale și rotative, nu reprezintă un beneficiu fix garantat.
  • Debitul se acumulează la o rată foarte mică (1 punct pentru fiecare 180-240 USD)
  • Cardurile International și Platinum plătesc 3% și, respectiv, 2,5% + TVA pentru fiecare achiziție în străinătate (plus 3% la cursul de schimb dacă aceasta nu este în dolari): 0% se aplică doar cardurilor Black și Infinite.
  • Segmentele care accelerează acumularea necesită venituri de la 200.000 USD sau active de la 100.000 USD (Select) și 700.000 USD (Private Banking).

Lectura noastră a fiecăruia

OCA

Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.

Eu sunt Santander

Program solid și bine documentat: puncte 1 = $U1, acumulare eșalonată pe segment (puncte 1/$100 Internațional până la 1 puncte/$70 Private Banking), răscumpărare flexibilă cu plată parțială în puncte și bonusuri de bun venit de la 1.000 la 8.000. Răscumpărarea este redusă de la 80 la 70 după verificarea a două lucruri: catalogul este operat de terți (RIOLUX și DIEGAL, cu declinarea expresă a responsabilității din partea băncii) și, în propriul nostru sondaj, 17/8/2026 are un preț peste cel din magazinul oficial al mărcii pentru 7 sau 9 televizoare comparabile (mediană +6,3), ceea ce înseamnă că punctul valorează nominal $U1, dar permite cumpărarea a mai puțin. Flexibilitate redusă din cauza expirării blocului după 12 luni fără achiziții. Costul 58 crește la 62 pe 22/9/2026: Manualul de Tarife publică deja taxa anuală (UI 895 în Internațional, cu primul an gratuit și 50% de la reînnoire în SOY), în conformitate cu Itau și sub Scotiabank, deși Internaționalul plătește 3% + TVA în străinătate.