OCA sau Puncte Scotia: Care card de credit oferă mai mult cashback
OCA și Scotia Points sunt practic la egalitate (59 vs. 62 de puncte): decizia nu se bazează pe medie, ci pe care dintre ele câștigă în domeniile care contează cel mai mult pentru tine. OCA iese în frunte la dimensiunea rețelei și la cost. Scotia Points iese în frunte la acumulare, răscumpărare și acoperire. OCA este pentru: cei care fac cumpărături frecvent în magazinele fizice locale și își planifică achizițiile pentru zilele cu cele mai mari reduceri (vineri, 20%). Nu merită pentru zonele metropolitane; valoarea constă în reducere. Scotia Points este pentru: deținătorii de carduri Scotiabank Platinum sau Infinite care folosesc des cardul: răscumpărarea prin aplicație este una dintre cele mai flexibile de pe piață, dar îi penalizează pe cei care lasă cardul neutilizat.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | OCA | Puncte Scotia | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 30 | 58 | Puncte Scotia |
| Rețea de reduceri (25%) | 86 | 58 | OCA |
| Schimb (20%) | 60 | 72 | Puncte Scotia |
| Cost (15%) | 62 | 55 | OCA |
| Flexibilitate (8%) | 62 | 60 | Remiză |
| Acoperire (7%) | 55 | 80 | Puncte Scotia |
| Scorul general | 59 | 62 | Remiză |
Datele, una lângă alta
| Fapt | OCA | Puncte Scotia |
|---|---|---|
| Transmiţător | OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A. | Scotiabank Uruguay |
| Rețele | Mastercard, Visa | Visa, Mastercard, Amex |
| Program de puncte | Metrouri (program de puncte OCA) + rețea extinsă de reduceri | Puncte Scotia |
| Cum se acumulează | OCA Albastru: 1 Metro pentru fiecare U USD 120 cheltuiți, conform cardului actual de la 15/09/2026 (cel anterior, în vigoare de la 01/10/2025, menționa 1 Metro pentru fiecare U USD 104). Combinat cu valoarea de utilizare a voucherului de combustibil de U USD 0,20 per Metro, randamentul pentru OCA Albastru este de aproximativ 0,17% din cheltuieli (era de aproximativ 0,19%), cel mai mic din set. Pentru cardul de credit OCA, rata per peso rămâne nepublicată (cardul de credit Mastercard în vigoare de la 01/09/2026 nu menționează Metro) și variază în funcție de campaniile x2/x3. Plățile, retragerile de numerar, comisioanele cardului, împrumuturile amortizabile și refinanțările nu acumulează puncte Metro; cu OCA VISA, se acumulează doar cheltuielile locale, nu și achizițiile în străinătate. | Rata este eșalonată în funcție de categoria cardului, nu de un randament general de 1 puncte per $100: Visa International și Mastercard International acumulează 1 puncte per $150 (randament de ~0,67%), puncte Visa Platinum 1 puncte per $100 (~1%), iar puncte Visa Infinite 1 puncte per $80 (~1,25%). Cardurile entry-level, care sunt cele mai utilizate, oferă cu aproximativ o treime mai puțin decât „1%” asociat programului. Noi caracteristici în termenii și condițiile 2026 din iulie (noi puncte Scotia, pentru cardurile solicitate începând cu 14/7/2025 și cardurile migrate): un bonus la prima achiziție de 500 puncte pentru cardurile Visa Platinum și Visa Infinite (cardurile internaționale nu au acest bonus) și un bonus minim de cheltuieli de 700 puncte în primele 4 luni pentru cardurile internaționale (U $50.000), 1.500 pentru cardurile Platinum (U $90.000) și 2.500 pentru cele Infinite (U $120.000). Punctele sunt creditate până la 10 zile lucrătoare după data închiderii. |
| Care este valoarea unui punct? | Valoarea de răscumpărare a voucherelor de combustibil este de U USD 0,20 per Metro. Aceasta este derivată din tabelul Metro în sine: U USD 500 pentru contoarele 2.500, U USD 1.500 pentru contoarele 7.500 și U USD 1.000 pentru motorină pentru contoarele 5.000 - toate cele trei rapoarte dau exact U USD 0,20. Cu toate acestea, există o răscumpărare care oferă un randament mai mult decât dublu, așa cum este publicat în Întrebările frecvente Metro (citiți mai jos 22/9/2026): Contoarele 2.000 anulează costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa, care este de U USD 130 (≈ U USD 864 cu UI de la 22/9/2026) sau ≈ U USD 0,43 per Metro; deocamdată, acest lucru este disponibil doar personal la sucursalele OCA sau Metro sau prin 1730 și numai dacă costul a fost deja facturat. Atenție la „Valoarea Metro” tipărită în grila tarifară anterioară (U 52 / US$ 1,30 în versiunea 04/08/2026; era U $ 37 / US$ 1,5 în grila tarifară 2019, de unde provine cifra pe care am publicat-o anterior): acea cifră este o referință tarifară, o rată de substituire a biletelor Metro lipsă cu bani, NU ceea ce obține Metro atunci când sunt utilizate. Combinarea acesteia cu rata de acumulare ar da un randament de 50%, ceea ce este absurd. | 1 Punct Scotia = 1 USD la răscumpărare. Randamentul real depinde de nivel: ~0,67% pentru International, ~1% pentru Platinum și ~1,25% pentru Infinite. Valoarea este confirmată pe site-ul oficial. |
| Cum se valorifică | Carduri Metro care pot fi valorificate în vouchere de combustibil (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 sau Motorină) la stațiile DISA din întreaga țară, rezervoare și reumpleri de propan Riogas, încărcări de telefoane mobile, bilete la film în numerar + format Metro (2D $U 260 + 360 Metro), călătorii prin Hiperviajes și - cea mai bună opțiune de valorificare oferită - costul trimestrial al cardului Mastercard sau Visa în 2.000 Metro. Valorificarea necesită actualizarea cu toate produsele OCA. Corecție importantă: OCA Blue acumulează și valorifică și carduri Metro (deținătorii de carduri își stabilesc propria tarifă, 1 Metro per $U 120 începând cu 15/09/2026); nu este un card „doar cu reduceri”. | Răscumpărare 100% autogestionată prin aplicația mobilă Scotia: puteți răscumpăra puncte pentru orice achiziție plătibilă cu cardul („dacă puteți plăti cu cardul, puteți răscumpăra cu puncte”), la o rată de 1 punct = 1 USD. Există însă o problemă: achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și trebuie să aveți suficiente puncte pentru a acoperi suma TOTALĂ (răscumpărările parțiale nu sunt permise). Răscumpărarea este disponibilă numai prin intermediul aplicației: nu se pot răscumpăra punctele prin intermediul site-ului web sau în sucursale. Punctele expiră la 36 de luni de la acumulare, iar termenii și condițiile din iulie 2026 adaugă expirarea soldului TOTAL după 180 de zile calendaristice fără o achiziție efectuată cu cardul. |
| Reduceri | Rețea extinsă: 20% în zilele de vineri cu credit + 12 rate în fiecare zi, plafonate la U 5.500 USD per cont pe lună la comercianții participanți, conform paginii de beneficii OCA (valabil de la 1/6/2026 la 31/5/2027). Trei condiții modifică calculul: extra +5% la plata cu aplicația OCA, Apple Pay sau Google Pay are propriul plafon de U 500 USD pe lună, împărțit între toate promoțiile active din aplicația OCA; ratele 12 sunt exclusive pentru Mastercard; iar promoția nu se aplică achizițiilor efectuate prin Mercado Pago și nici nu poate fi combinată cu alte reduceri. În plus, 10% zilnic la comercianții selectați și reduceri de 10%-30% la alimente, modă, electronice și educație. | Accentul programului este pus pe acumularea de puncte; reducerile la companiile participante sunt oferite prin campanii specifice (nu un program fix precum BROU). Programele partenere active începând cu septembrie 2026: Scotia Points, Membership Rewards (American Express), Copa ConnectMiles și Club Card (Tienda Inglesa, puncte duble). Două programe enumerate în clasament nu mai sunt valabile: Gaviotas a fost întrerupt în februarie 1 sau 2026 (soldul poate fi valorificat până la 31/12/2026 la Montevideo Shopping), iar Sonrisas a fost înlocuit de Scotia Points. MileagePlus (United) și Smiles sunt listate pe site doar ca link-uri de referință, fără date de expirare sau notificări de întrerupere: statutul lor este în așteptarea confirmării. |
| Costuri | Extras de cont card Mastercard valabil de la 01/09/2026 și documentul „Tarife curente” de la 15/09/2026: serviciu card OCA UI 130 pe trimestru, inclusiv TVA (UI 520 pe an, ≈ $U 3.456 cu UI de la 22/9/2026), soț/soție suplimentar/ă UI 0, copil/alții suplimentar/ă UI 65 pe trimestru, inclusiv TVA, înlocuire UI 130, reînnoire UI 0; Visa International UI 130 pe trimestru și Visa Gold UI 162,50 pe trimestru (≈ $U 4.320 pe an), ambele inclusiv TVA, conform „Tarifelor curente”. Utilizare card în străinătate 2,44%, inclusiv TVA; retragere în străinătate USD 2,459 + TVA; asigurare solduri 0,4%, inclusiv TVA (maxim 50 UI). Finanțare sold: cele două documente din OCA nu menționează același lucru — broșura 01/09/2026 stabilește 64% DAE + TVA în pesos (12% în dolari), avans de numerar 80% + TVA și plată cu întârziere 75% + TVA (13% în dolari); documentul „Rate curente” din 15/09/2026 menționează 63% (12% în dolari), 80% și plată cu întârziere 72% (13%). Le vom publica pe ambele până când OCA le va unifica. Penalități: pentru plata integrală în termen de 48 de orele de la data scadenței UI 50 + TVA, pentru plată cu întârziere UI 50 + TVA; trimiterea extrasului de cont UI 10 + TVA pe lună (opțional); Taxe nefondate 10% + TVA pe cupon, minim $100 / US$ 4 și maxim $600 / US$ 15; retrageri la bancomate și sucursale OCA $0. OCA Albastru: $0 pe cardul principal, card suplimentar, administrare cont, comision mediu scăzut și înlocuire până la 2ª, dar se percepe o taxă 0,35% + TVA pe suma facturii pentru plățile în rețelele de colectare și are limite zilnice de $U 20.000 / US$ 500 pentru achizițiile locale și internaționale și $U 20.000 / US$ 520 pentru retrageri. | Tabela oficială de comisioane (Broșură de card de credit personal F.2540, 20/03/2026): Emitere și primul an gratuite. Taxă anuală obligatorie, inclusiv TVA, exprimată în unități indexate (adică indexată la inflația în pesos, nu în dolari): Visa și Mastercard International UI 1.000 (≈ $U 6.647), Platinum UI 1.250 (≈ $U 8.309) și Infinite UI 1.600 (≈ $U 10.635). Carduri suplimentare gratuite; retipărire UI 180. Achiziții în străinătate, taxă obligatorie + TVA per achiziție: 3% pentru International și Mastercard Gold, 1,5% pentru American Express Gold și Visa Platinum, 0% pentru American Express Platinum și Visa Infinite. Și o taxă care nu este menționată în documentul comercial: „cursul de schimb suplimentar” pentru fiecare tranzacție într-o altă monedă decât dolarul, 6% pentru Visa International, 4,5% pentru Visa Platinum, 3% pentru Visa Infinite și 3% pentru Mastercard. Taxă de gestionare a încasării întârziate a plăților de UI 10 + TVA, de până la 5 ori pe an. Conversie în pesos folosind UI de 22/9/2026 ($U 6,6468). Referința de piață de „~$U 6.000/an” pentru Platinum este insuficientă: valoarea reală este cu ~38% mai mare. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Da, conform unei surse oficiale. |
Pro și contra
OCA — Contor de program (Contoare)
Emitent nebancar · OCA S.A. (Grupul Itaú Unibanco); OCA Blue emis de OCA Dinero Electrónico S.A.
În favoare
- Cea mai mare rețea de reduceri în magazinele fizice din piața locală
- 20% reducere vinerea + 12 rate este una dintre cele mai agresive promoții din Uruguay
- Cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile VISA OCA, OCA Blue și OCA ale aceluiași titular.
- Schimb concret și util: vouchere de combustibil la stațiile DISA, canistre Riogas, reîncărcări de telefon mobil, bilete de cinema și de călătorie și costul trimestrial al cardului în sine (2.000 Metro = 130 UI, ≈ 0,43 USD per Metro)
- 5% suplimentari cu portofel digital; emitent nebancar utilizat pe scară largă
Împotriva
- Sistemul Metro oferă un randament foarte mic: cu singura tarifă publicată (OCA Albastru, 1 Metro per 120 USD din 15/09/2026) și un schimb de combustibil de 0,20 USD per Metro, randamentul este de ≈ 0,17% din cheltuieli, o șesime din ~1% din programele bancare; nici măcar plata cu cardul de credit cu Metro (0,43 USD) nu ajunge la 0,4%.
- Rata de acumulare a cardurilor de credit OCA nu este publicată și variază în funcție de campania x2/x3.
- Fără cashback: beneficiul este o reducere condiționată de zile/magazine și cu limite (5.500 USD pe lună și 500 USD suplimentari pentru aplicație)
- Reducerea de 5% oferită de aplicație, cele 12 rate (doar cu Mastercard) și excluderea achizițiilor prin Mercado Pago diminuează valoarea promoției vedetă.
Puncte Scotia
Bancă · Scotiabank Uruguay
În favoare
- Valoare simplă și transparentă în puncte: 1 punct = $U 1 (fără cataloage cu rate de răscumpărare ascunse).
- Răscumpărați pentru orice achiziție plătibilă cu cardul, nu un catalog închis: rămâne unul dintre cele mai lichide dintre programele bancare.
- Program unificat: punctele Visa și Mastercard se acumulează în același cont Scotia Points.
- Emitere gratuită, primul an și anii suplimentari, cu listă de prețuri publică și datată (broșura F.2540 din 20/03/2026).
- Bonusuri începând cu baza din iulie 2026: 500 de puncte pentru prima achiziție în Platinum și Infinite și 700/1.500/2.500 de puncte pentru cheltuieli de 50.000/90.000/120.000 USD în primele 4 luni.
Împotriva
- Punctele expiră după 36 de luni, iar totalul punctelor acumulate expiră și dacă trec 180 de zile consecutive fără să faci nicio achiziție cu cardul.
- Cardurile internaționale acumulează 1 punct pentru fiecare 150 USD (~0,67%), nu ~1% atribuit programului.
- Pentru a fi valorificat, achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și să fie acoperită 100% cu puncte: nu se poate valorifica parțial.
- Schimbul se face doar prin aplicația mobilă Scotia: nu există site web sau sucursală.
- Reduceri la magazine mai puțin structurate decât schema fixă de zile și limite ale BROU.
Lectura noastră a fiecăruia
OCA
Cea mai mare corecție din analiza 17/8/2026 rămâne în vigoare. Clasamentul a evaluat Metro la $U37 folosind „Valoarea Metro” din lista tarifară, care este o referință tarifară și nu valoarea de răscumpărare: cele trei rapoarte privind voucherele de combustibil publicate de Metraje în sine (U500 per 2.500 Metro și echivalente) produc U $0,20 per Metro. Cu singura rată publicată (OCA Blue, 1 Metro fiecare U120 de la 15/09/2026, anterior U104 $), randamentul real este de ~0,17%, deci acumularea rămâne la 30. Răscumpărarea crește de la 58 la 60 pe 22/9/2026 deoarece Metraje publică o rată de răscumpărare mai bună decât voucherele: 2.000 Metro plătesc costul trimestrial al cardului (UI 130), adică U $0,43 per Metro. Flexibilitatea oferită de 62, deoarece cardurile Metro nu expiră și sunt transferabile între cardurile titularului de card, este mai bună decât aproape întregul set. Rețeaua de reduceri rămâne adevăratul său punct forte.
Puncte Scotia
S-a făcut o corecție majoră față de analiza anterioară. Rata de acumulare scade de la 74 la 58 deoarece rata nu este de 1 punct per 100 USD în toate cazurile: cardurile internaționale, care constituie cea mai mare parte a portofoliului, acumulează 1 punct per 150 USD (aproximativ 0,67%). Rata de răscumpărare scade de la 95 la 72 deoarece sloganul „dacă poți plăti cu cardul, îl poți răscumpăra” are patru condiții pe care clasamentul nu le-a luat în considerare (minim 700 USD, mai puțin de 90 de zile, acoperire 100% din sumă și numai prin aplicație) și o clauză de inactivitate care șterge întregul sold după 6 luni fără o achiziție. Costul crește ușor odată cu publicarea grilei oficiale de comisioane, care confirmă, de asemenea, că taxa este în Unități Indexate (UI) și nu în dolari.