Sunt Santander sau am Scotia Points: Care card de credit oferă mai mult cashback?
Soy Santander câștigă la o marjă mică: 69 de puncte, față de 62 pentru Scotia Puntos. Soy Santander excelează în ceea ce privește acumularea de puncte, acoperirea rețelei și costul. Soy Santander este destinat clienților care utilizează deja Santander (cu depunere directă a salariului) și cheltuiesc mult pe cardurile de credit, dorind să răscumpere puncte pentru călătorii sau electrocasnice cu o valoare previzibilă a punctelor. Scotia Puntos este destinată deținătorilor de carduri Scotiabank Platinum sau Infinite care își folosesc frecvent cardul: răscumpărarea prin intermediul aplicației este una dintre cele mai flexibile de pe piață, dar îi penalizează pe cei care își lasă cardul neutilizat.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | Eu sunt Santander | Puncte Scotia | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 72 | 58 | Eu sunt Santander |
| Rețea de reduceri (25%) | 68 | 58 | Eu sunt Santander |
| Schimb (20%) | 70 | 72 | Remiză |
| Cost (15%) | 62 | 55 | Eu sunt Santander |
| Flexibilitate (8%) | 64 | 60 | Remiză |
| Acoperire (7%) | 82 | 80 | Remiză |
| Scorul general | 69 | 62 | Eu sunt Santander |
Datele, una lângă alta
| Fapt | Eu sunt Santander | Puncte Scotia |
|---|---|---|
| Transmiţător | Banca Santander Uruguay | Scotiabank Uruguay |
| Rețele | Visa, Mastercard | Visa, Mastercard, Amex |
| Program de puncte | Eu sunt Santander | Puncte Scotia |
| Cum se acumulează | Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre. | Rata este eșalonată în funcție de categoria cardului, nu de un randament general de 1 puncte per $100: Visa International și Mastercard International acumulează 1 puncte per $150 (randament de ~0,67%), puncte Visa Platinum 1 puncte per $100 (~1%), iar puncte Visa Infinite 1 puncte per $80 (~1,25%). Cardurile entry-level, care sunt cele mai utilizate, oferă cu aproximativ o treime mai puțin decât „1%” asociat programului. Noi caracteristici în termenii și condițiile 2026 din iulie (noi puncte Scotia, pentru cardurile solicitate începând cu 14/7/2025 și cardurile migrate): un bonus la prima achiziție de 500 puncte pentru cardurile Visa Platinum și Visa Infinite (cardurile internaționale nu au acest bonus) și un bonus minim de cheltuieli de 700 puncte în primele 4 luni pentru cardurile internaționale (U $50.000), 1.500 pentru cardurile Platinum (U $90.000) și 2.500 pentru cele Infinite (U $120.000). Punctele sunt creditate până la 10 zile lucrătoare după data închiderii. |
| Care este valoarea unui punct? | 1 punct = 1 USD de cheltuit la oricare dintre centrele de valorificare autorizate (confirmat pe două site-uri web oficiale actuale). Informații importante care lipseau: soldul total de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără cel puțin o achiziție validă cu un card de credit sau de debit Santander. Oferta „până la 1,5 USD în promoții” a fost eliminată: nu mai apare pe niciun site web oficial actual. | 1 Punct Scotia = 1 USD la răscumpărare. Randamentul real depinde de nivel: ~0,67% pentru International, ~1% pentru Platinum și ~1,25% pentru Infinite. Valoarea este confirmată pe site-ul oficial. |
| Cum se valorifică | 1 punct = U 1. Poate fi valorificat la magazinul Soy Santander (electrocasnice, mobilier, tehnologie), Soy Santander Travel (zboruri, hoteluri, experiențe) și vouchere/carduri cadou. Fapt cheie care explică prețul din catalog: aceste centre de valorificare NU sunt operate de bancă. Magazinul este administrat de RIOLUX S.A., iar Travel este administrat de DIEGAL S.A., iar Santander declină în mod expres orice responsabilitate pentru vânzări și servicii post-vânzare. Nu există o sumă minimă de valorificare: puteți plăti o parte cu puncte și soldul în pesos sau dolari, chiar și în rate. Două termene limită de reținut: voucherele valorificate expiră după 60 de zile calendaristice și nu sunt rambursabile, iar schimburile și retururile în magazin trebuie solicitate în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea produsului, cu condiția ca ambalajul să fie intact. Bonusuri de bun venit pe niveluri (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 de puncte în International, 3.000 în Platinum, 5.000 în Trilogy Select Pack și 8.000 în Trilogy Private Banking Pack, plus un bonus de consum de credit de 1.000 de puncte la atingerea a 200.000 USD (International), 3.000 - 300.000 USD (Platinum), 5.000 - 750.000 USD (Black și Infinite Select, acumulate între ambele) și 8.000 - 1.000.000 USD (Private Banking); și bonusuri pentru depuneri salariale, plăți automate și solduri minime. | Răscumpărare 100% autogestionată prin aplicația mobilă Scotia: puteți răscumpăra puncte pentru orice achiziție plătibilă cu cardul („dacă puteți plăti cu cardul, puteți răscumpăra cu puncte”), la o rată de 1 punct = 1 USD. Există însă o problemă: achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și trebuie să aveți suficiente puncte pentru a acoperi suma TOTALĂ (răscumpărările parțiale nu sunt permise). Răscumpărarea este disponibilă numai prin intermediul aplicației: nu se pot răscumpăra punctele prin intermediul site-ului web sau în sucursale. Punctele expiră la 36 de luni de la acumulare, iar termenii și condițiile din iulie 2026 adaugă expirarea soldului TOTAL după 180 de zile calendaristice fără o achiziție efectuată cu cardul. |
| Reduceri | Rețeaua „Santander Discounts” oferă reduceri la afacerile participante (restaurante, magazine de îmbrăcăminte, agenții de turism etc.) și include promoții specifice/rate fără dobândă, așa cum sunt detaliate în „Termenii și condițiile promoțiilor”. Un program fix și permanent de reduceri zilnice pentru supermarketuri și o rambursare fixă la combustibil sub acest brand nu au putut fi confirmate de o sursă oficială; promoțiile sunt prin rotație. Detaliile categoriilor eligibile și limitele de reducere nu au fost verificate de la caz la caz. | Accentul programului este pus pe acumularea de puncte; reducerile la companiile participante sunt oferite prin campanii specifice (nu un program fix precum BROU). Programele partenere active începând cu septembrie 2026: Scotia Points, Membership Rewards (American Express), Copa ConnectMiles și Club Card (Tienda Inglesa, puncte duble). Două programe enumerate în clasament nu mai sunt valabile: Gaviotas a fost întrerupt în februarie 1 sau 2026 (soldul poate fi valorificat până la 31/12/2026 la Montevideo Shopping), iar Sonrisas a fost înlocuit de Scotia Points. MileagePlus (United) și Smiles sunt listate pe site doar ca link-uri de referință, fără date de expirare sau notificări de întrerupere: statutul lor este în așteptarea confirmării. |
| Costuri | Acum este publicat: Grila de taxe Santander (versiunea 22/09/2026) stabilește taxa anuală de administrare a cardului de credit, inclusiv TVA, la 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) și 1.560 (≈ $U 10.369) pentru cardul International UI, plătibilă în 3 rate consecutive fără suprataxă; cardul nou este 0 și cardurile suplimentare este 0. Cardul International SOY este gratuit în primul an, iar de la reînnoire, se percepe o taxă de 50% din taxa anuală (≈ UI 448, aproximativ $U 2.974). Achizițiile internaționale sunt supuse unei taxe obligatorii per achiziție: 3% + TVA pentru cardul International, 2,5% + TVA pentru cardul Platinum, 0% pentru cardul Black și 0% pentru cardul Infinite; plus 3% la cursul de schimb atunci când moneda nu este dolarul american. Protecție sold: 3 la mia de dolari lunar pentru cardurile International și Platinum, 2 la mia de dolari pentru cardurile Black și Infinite (excluzând Private Banking), minim 0,75 USD și maxim 40 USD pe lună. Acces cu cheia VIP Lounge: 35 USD pentru fiecare intrare suplimentară dincolo de accesul gratuit per tip de card. Extras de cont pe hârtie: 90 USD inclusiv TVA (opțional); plată la rețelele de colectare: 5 UI + TVA per tranzacție, fără taxă pentru canalele digitale. Conversie cu UI-ul 22/9/2026 (6,6468 USD). | Tabela oficială de comisioane (Broșură de card de credit personal F.2540, 20/03/2026): Emitere și primul an gratuite. Taxă anuală obligatorie, inclusiv TVA, exprimată în unități indexate (adică indexată la inflația în pesos, nu în dolari): Visa și Mastercard International UI 1.000 (≈ $U 6.647), Platinum UI 1.250 (≈ $U 8.309) și Infinite UI 1.600 (≈ $U 10.635). Carduri suplimentare gratuite; retipărire UI 180. Achiziții în străinătate, taxă obligatorie + TVA per achiziție: 3% pentru International și Mastercard Gold, 1,5% pentru American Express Gold și Visa Platinum, 0% pentru American Express Platinum și Visa Infinite. Și o taxă care nu este menționată în documentul comercial: „cursul de schimb suplimentar” pentru fiecare tranzacție într-o altă monedă decât dolarul, 6% pentru Visa International, 4,5% pentru Visa Platinum, 3% pentru Visa Infinite și 3% pentru Mastercard. Taxă de gestionare a încasării întârziate a plăților de UI 10 + TVA, de până la 5 ori pe an. Conversie în pesos folosind UI de 22/9/2026 ($U 6,6468). Referința de piață de „~$U 6.000/an” pentru Platinum este insuficientă: valoarea reală este cu ~38% mai mare. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Da, conform unei surse oficiale. |
Pro și contra
Sunt Santander (Puncte)
Bancă · Santander Bank Uruguay
În favoare
- Punct cu o valoare clară și stabilă: 1 punct = $U 1, ușor de calculat
- Acumulare accelerată în segmentele superioare (1 punct/80 USD în Select și 1 punct/70 USD în Private Banking)
- Utilizare flexibilă: produse, călătorii și vouchere, fără a fi nevoie să acumulați 100% în puncte
- Bonusuri de bun venit (1.000 până la 8.000 de puncte, în funcție de segment), bonusuri de cheltuieli și bonusuri salariale, plăți automate și solduri minime
- Cost anual publicat în Manualul Tarifelor (22/09/2026), primul an gratuit la abonamentul SOY Internațional și suprataxă 0% în străinătate la abonamentele Black și Infinite
Împotriva
- Prețurile din catalog sunt mai mari decât cele din magazinul oficial al mărcii pentru majoritatea modelelor, deși nu pentru toate: în propriul nostru sondaj privind televizoarele Samsung 17/8/2026 și 9 cu modele corespunzătoare, 7 și Santander au fost mai scumpe în magazinul Soy Store (între +1,1% și +8,7%, mediana +6,3), iar 2 au fost mai ieftine. Ambele cataloage au promoții rotative, așa că aceasta este o prezentare generală a zilei.
- Centrele de schimb valutar sunt operate de terți (RIOLUX S.A. Magazinul, DIEGAL S.A. Travel): prețul nu este stabilit de bancă, nici serviciul post-vânzare.
- Întregul sold de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără o achiziție eligibilă.
- Reducerile la supermarketuri/combustibili sunt promoționale și rotative, nu reprezintă un beneficiu fix garantat.
- Debitul se acumulează la o rată foarte mică (1 punct pentru fiecare 180-240 USD)
- Cardurile International și Platinum plătesc 3% și, respectiv, 2,5% + TVA pentru fiecare achiziție în străinătate (plus 3% la cursul de schimb dacă aceasta nu este în dolari): 0% se aplică doar cardurilor Black și Infinite.
- Segmentele care accelerează acumularea necesită venituri de la 200.000 USD sau active de la 100.000 USD (Select) și 700.000 USD (Private Banking).
Puncte Scotia
Bancă · Scotiabank Uruguay
În favoare
- Valoare simplă și transparentă în puncte: 1 punct = $U 1 (fără cataloage cu rate de răscumpărare ascunse).
- Răscumpărați pentru orice achiziție plătibilă cu cardul, nu un catalog închis: rămâne unul dintre cele mai lichide dintre programele bancare.
- Program unificat: punctele Visa și Mastercard se acumulează în același cont Scotia Points.
- Emitere gratuită, primul an și anii suplimentari, cu listă de prețuri publică și datată (broșura F.2540 din 20/03/2026).
- Bonusuri începând cu baza din iulie 2026: 500 de puncte pentru prima achiziție în Platinum și Infinite și 700/1.500/2.500 de puncte pentru cheltuieli de 50.000/90.000/120.000 USD în primele 4 luni.
Împotriva
- Punctele expiră după 36 de luni, iar totalul punctelor acumulate expiră și dacă trec 180 de zile consecutive fără să faci nicio achiziție cu cardul.
- Cardurile internaționale acumulează 1 punct pentru fiecare 150 USD (~0,67%), nu ~1% atribuit programului.
- Pentru a fi valorificat, achiziția trebuie să depășească 700 USD, să aibă o vechime mai mică de 90 de zile și să fie acoperită 100% cu puncte: nu se poate valorifica parțial.
- Schimbul se face doar prin aplicația mobilă Scotia: nu există site web sau sucursală.
- Reduceri la magazine mai puțin structurate decât schema fixă de zile și limite ale BROU.
Lectura noastră a fiecăruia
Eu sunt Santander
Program solid și bine documentat: puncte 1 = $U1, acumulare eșalonată pe segment (puncte 1/$100 Internațional până la 1 puncte/$70 Private Banking), răscumpărare flexibilă cu plată parțială în puncte și bonusuri de bun venit de la 1.000 la 8.000. Răscumpărarea este redusă de la 80 la 70 după verificarea a două lucruri: catalogul este operat de terți (RIOLUX și DIEGAL, cu declinarea expresă a responsabilității din partea băncii) și, în propriul nostru sondaj, 17/8/2026 are un preț peste cel din magazinul oficial al mărcii pentru 7 sau 9 televizoare comparabile (mediană +6,3), ceea ce înseamnă că punctul valorează nominal $U1, dar permite cumpărarea a mai puțin. Flexibilitate redusă din cauza expirării blocului după 12 luni fără achiziții. Costul 58 crește la 62 pe 22/9/2026: Manualul de Tarife publică deja taxa anuală (UI 895 în Internațional, cu primul an gratuit și 50% de la reînnoire în SOY), în conformitate cu Itau și sub Scotiabank, deși Internaționalul plătește 3% + TVA în străinătate.
Puncte Scotia
S-a făcut o corecție majoră față de analiza anterioară. Rata de acumulare scade de la 74 la 58 deoarece rata nu este de 1 punct per 100 USD în toate cazurile: cardurile internaționale, care constituie cea mai mare parte a portofoliului, acumulează 1 punct per 150 USD (aproximativ 0,67%). Rata de răscumpărare scade de la 95 la 72 deoarece sloganul „dacă poți plăti cu cardul, îl poți răscumpăra” are patru condiții pe care clasamentul nu le-a luat în considerare (minim 700 USD, mai puțin de 90 de zile, acoperire 100% din sumă și numai prin aplicație) și o clauză de inactivitate care șterge întregul sold după 6 luni fără o achiziție. Costul crește ușor odată cu publicarea grilei oficiale de comisioane, care confirmă, de asemenea, că taxa este în Unități Indexate (UI) și nu în dolari.