Sunt Santander sau ANDA: Care card de credit oferă mai mult cashback?
Soy Santander câștigă la o marjă mică: 69 de puncte, față de 55 de puncte pentru ANDA. Soy Santander excelează în acumularea de puncte, răscumpărare, flexibilitate și acoperire. Soy Santander este destinat clienților care utilizează deja Santander (salariu depus) și cheltuiesc mult cu cardul de credit, dorind să răscumpere puncte pentru călătorii sau electrocasnice cu o valoare previzibilă a punctelor. ANDA este destinat membrilor ANDA care beneficiază de acorduri sociale, rate fără dobândă și un card internațional fără taxă anuală sau comisioane pentru tranzacții externe.
Axă cu axă
Programele de recompense sunt comparate în funcție de ceea ce oferă efectiv: câte puncte acumulați, valoarea fiecărui punct, cât de ușor este să le valorificați, ce reduceri oferă și costul de întreținere a cardului. O diferență mai mică de 5 puncte este considerată egalitate: scorul este o evaluare a cercetării, nu o măsurătoare zecimală.
| Axă (greutate) | Eu sunt Santander | ANDA | Câştiga |
|---|---|---|---|
| Acumulare (25%) | 72 | 45 | Eu sunt Santander |
| Rețea de reduceri (25%) | 68 | 68 | Remiză |
| Schimb (20%) | 70 | 45 | Eu sunt Santander |
| Cost (15%) | 62 | 62 | Remiză |
| Flexibilitate (8%) | 64 | 48 | Eu sunt Santander |
| Acoperire (7%) | 82 | 62 | Eu sunt Santander |
| Scorul general | 69 | 55 | Eu sunt Santander |
Datele, una lângă alta
| Fapt | Eu sunt Santander | ANDA |
|---|---|---|
| Transmiţător | Banca Santander Uruguay | Asociația Națională a Afiliaților (ANDA) |
| Rețele | Visa, Mastercard | Viză, Altele |
| Program de puncte | Eu sunt Santander | Dale (program de fidelitate cu acumulare de puncte) |
| Cum se acumulează | Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre. | Tariful este publicat serviciu cu serviciu: cu cardul de credit, fiecare 40 USD cheltuiți = 1 punct; la credite, fiecare 125 USD solicitați = 1 punct; la retrageri de numerar, fiecare 125 USD retrași = 1 punct; avansuri pentru pensii, 4 puncte per avans; turism, farmacie, clinici medicale și stomatologice și alte afaceri locale, fiecare 40 USD = 1 punct; garanții de închiriere, 1.000 de puncte pe an de contract la momentul semnării sau reînnoirii, numai pentru contractele încheiate începând cu 01/01/2026. Punctele se creditează zilnic, cu o perioadă maximă de 72 de ore lucrătoare. |
| Care este valoarea unui punct? | 1 punct = 1 USD de cheltuit la oricare dintre centrele de valorificare autorizate (confirmat pe două site-uri web oficiale actuale). Informații importante care lipseau: soldul total de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără cel puțin o achiziție validă cu un card de credit sau de debit Santander. Oferta „până la 1,5 USD în promoții” a fost eliminată: nu mai apare pe niciun site web oficial actual. | Valoarea monetară a punctelor Dale nu este publicată: aceasta este informația care împiedică calcularea unui randament real. Ceea ce este publicat este că punctele expiră la 24 de luni de la acumulare și pot fi valorificate pe andatienda.com.uy. |
| Cum se valorifică | 1 punct = U 1. Poate fi valorificat la magazinul Soy Santander (electrocasnice, mobilier, tehnologie), Soy Santander Travel (zboruri, hoteluri, experiențe) și vouchere/carduri cadou. Fapt cheie care explică prețul din catalog: aceste centre de valorificare NU sunt operate de bancă. Magazinul este administrat de RIOLUX S.A., iar Travel este administrat de DIEGAL S.A., iar Santander declină în mod expres orice responsabilitate pentru vânzări și servicii post-vânzare. Nu există o sumă minimă de valorificare: puteți plăti o parte cu puncte și soldul în pesos sau dolari, chiar și în rate. Două termene limită de reținut: voucherele valorificate expiră după 60 de zile calendaristice și nu sunt rambursabile, iar schimburile și retururile în magazin trebuie solicitate în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea produsului, cu condiția ca ambalajul să fie intact. Bonusuri de bun venit pe niveluri (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 de puncte în International, 3.000 în Platinum, 5.000 în Trilogy Select Pack și 8.000 în Trilogy Private Banking Pack, plus un bonus de consum de credit de 1.000 de puncte la atingerea a 200.000 USD (International), 3.000 - 300.000 USD (Platinum), 5.000 - 750.000 USD (Black și Infinite Select, acumulate între ambele) și 8.000 - 1.000.000 USD (Private Banking); și bonusuri pentru depuneri salariale, plăți automate și solduri minime. | Răscumpără puncte pentru produse exclusive, reduceri și beneficii la magazinul „Dale” (andatienda.com.uy). |
| Reduceri | Rețeaua „Santander Discounts” oferă reduceri la afacerile participante (restaurante, magazine de îmbrăcăminte, agenții de turism etc.) și include promoții specifice/rate fără dobândă, așa cum sunt detaliate în „Termenii și condițiile promoțiilor”. Un program fix și permanent de reduceri zilnice pentru supermarketuri și o rambursare fixă la combustibil sub acest brand nu au putut fi confirmate de o sursă oficială; promoțiile sunt prin rotație. Detaliile categoriilor eligibile și limitele de reducere nu au fost verificate de la caz la caz. | „Zile de reducere” pe categorii pentru membri; acorduri în educație, sport, sănătate, locuință și recreere. Cu planul preplătit DEANDA, aveți acces la reduceri de TVA prin lege: −2 puncte la magazinele generale și −9 puncte la restaurante până la 30/4/2027 (Decretul 235/026; DGI consultat pe 23/10/2026), cu 7,38% din total pentru contribuabilii la TVA minim. De asemenea, rambursare IMESI la stațiile de service din regiunea de frontieră. Rate de la 2 la 6 sau până la 12 fără suprataxă la comercianții participanți. Cardul ANDA VISA este internațional, fără taxă anuală, fără comision pentru achiziții internaționale sau retrageri de numerar în străinătate, cu un curs de schimb preferențial definit de ANDA și acceptat în întreaga rețea VISA (mai mult de 45.000 comercianți din țară); vechiul card ANDA continuă să funcționeze până la înlocuirea sa. |
| Costuri | Acum este publicat: Grila de taxe Santander (versiunea 22/09/2026) stabilește taxa anuală de administrare a cardului de credit, inclusiv TVA, la 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) și 1.560 (≈ $U 10.369) pentru cardul International UI, plătibilă în 3 rate consecutive fără suprataxă; cardul nou este 0 și cardurile suplimentare este 0. Cardul International SOY este gratuit în primul an, iar de la reînnoire, se percepe o taxă de 50% din taxa anuală (≈ UI 448, aproximativ $U 2.974). Achizițiile internaționale sunt supuse unei taxe obligatorii per achiziție: 3% + TVA pentru cardul International, 2,5% + TVA pentru cardul Platinum, 0% pentru cardul Black și 0% pentru cardul Infinite; plus 3% la cursul de schimb atunci când moneda nu este dolarul american. Protecție sold: 3 la mia de dolari lunar pentru cardurile International și Platinum, 2 la mia de dolari pentru cardurile Black și Infinite (excluzând Private Banking), minim 0,75 USD și maxim 40 USD pe lună. Acces cu cheia VIP Lounge: 35 USD pentru fiecare intrare suplimentară dincolo de accesul gratuit per tip de card. Extras de cont pe hârtie: 90 USD inclusiv TVA (opțional); plată la rețelele de colectare: 5 UI + TVA per tranzacție, fără taxă pentru canalele digitale. Conversie cu UI-ul 22/9/2026 (6,6468 USD). | Cardul nu are comision anual (nici cardul ANDA, nici cardul ANDA VISA), iar cardurile suplimentare sunt gratuite. Finanțarea achizițiilor este disponibilă la o Dobândă Anuală Efectivă (DAE) de 27,30% + TVA, conform fișei informative oficiale consultate pe 22/9/2026 (recenzia de pe 17/8/2026 a listat 27,40%), cea mai mică din segmentul nebancar, cu o marjă largă. Se aplică taxe de membru: Membru cu drepturi depline 831, Membru Abonat 50 UI (aproximativ 332 cu UI de la 22/9/2026) pentru categoriile turism și financiar și servicii funerare 132 U$ inclusiv TVA. Retragerile de credite se pot face la bancomatele Abitab, Redpagos, Banred și la sucursalele ANDA. Cardul poate fi obținut chiar dacă sunteți înscris în Clearing de Informes (în funcție de istoricul dvs. de credit, eventual cu garanție), iar plățile se efectuează prin reținere din salariu. |
| Date confirmate | Da, conform unei surse oficiale. | Parţial |
Pro și contra
Sunt Santander (Puncte)
Bancă · Santander Bank Uruguay
În favoare
- Punct cu o valoare clară și stabilă: 1 punct = $U 1, ușor de calculat
- Acumulare accelerată în segmentele superioare (1 punct/80 USD în Select și 1 punct/70 USD în Private Banking)
- Utilizare flexibilă: produse, călătorii și vouchere, fără a fi nevoie să acumulați 100% în puncte
- Bonusuri de bun venit (1.000 până la 8.000 de puncte, în funcție de segment), bonusuri de cheltuieli și bonusuri salariale, plăți automate și solduri minime
- Cost anual publicat în Manualul Tarifelor (22/09/2026), primul an gratuit la abonamentul SOY Internațional și suprataxă 0% în străinătate la abonamentele Black și Infinite
Împotriva
- Prețurile din catalog sunt mai mari decât cele din magazinul oficial al mărcii pentru majoritatea modelelor, deși nu pentru toate: în propriul nostru sondaj privind televizoarele Samsung 17/8/2026 și 9 cu modele corespunzătoare, 7 și Santander au fost mai scumpe în magazinul Soy Store (între +1,1% și +8,7%, mediana +6,3), iar 2 au fost mai ieftine. Ambele cataloage au promoții rotative, așa că aceasta este o prezentare generală a zilei.
- Centrele de schimb valutar sunt operate de terți (RIOLUX S.A. Magazinul, DIEGAL S.A. Travel): prețul nu este stabilit de bancă, nici serviciul post-vânzare.
- Întregul sold de puncte expiră dacă trec 12 luni consecutive fără o achiziție eligibilă.
- Reducerile la supermarketuri/combustibili sunt promoționale și rotative, nu reprezintă un beneficiu fix garantat.
- Debitul se acumulează la o rată foarte mică (1 punct pentru fiecare 180-240 USD)
- Cardurile International și Platinum plătesc 3% și, respectiv, 2,5% + TVA pentru fiecare achiziție în străinătate (plus 3% la cursul de schimb dacă aceasta nu este în dolari): 0% se aplică doar cardurilor Black și Infinite.
- Segmentele care accelerează acumularea necesită venituri de la 200.000 USD sau active de la 100.000 USD (Select) și 700.000 USD (Private Banking).
ANDA — Card de credit ANDA + Program Dale + DEANDA Preplătit
Cooperativă · Asociația Națională a Afiliaților (ANDA)
În favoare
- Card fără comision anual (ANDA și ANDA VISA) și carduri suplimentare fără comision
- Cea mai ieftină finanțare din segmentul non-bancar: 27,30% + TVA, față de 63-64% de la OCA, 63,56% de la Pronto! și 107% de la Passcard
- Rata de acumulare publicată serviciu cu serviciu și cea mai densă în puncte per greutate a setului ($U 40 = 1 punct)
- Cartea ANDA VISA este internațională și nu percepe comision pentru achiziții sau retrageri în străinătate.
- Model cooperativ cu acorduri sociale (educație, sănătate, sport) pe lângă card
- Poate fi accesat în timpul compensării rapoartelor.
Împotriva
- Calitatea de membru este obligatorie (taxă de membru: 831 USD pentru membru cu drepturi depline, 50 USD pentru abonat) pentru a accesa toate beneficiile.
- ANDA nu publică valoarea monetară a punctelor Dale: știi câte puncte câștigi, nu cât valorează.
- Punctele Dale expiră după 24 de luni, iar valorificarea este limitată la andatienda.com.uy
- Plățile prin deducere din salariu leagă cardul de relația de angajare sau de pensionare.
Lectura noastră a fiecăruia
Eu sunt Santander
Program solid și bine documentat: puncte 1 = $U1, acumulare eșalonată pe segment (puncte 1/$100 Internațional până la 1 puncte/$70 Private Banking), răscumpărare flexibilă cu plată parțială în puncte și bonusuri de bun venit de la 1.000 la 8.000. Răscumpărarea este redusă de la 80 la 70 după verificarea a două lucruri: catalogul este operat de terți (RIOLUX și DIEGAL, cu declinarea expresă a responsabilității din partea băncii) și, în propriul nostru sondaj, 17/8/2026 are un preț peste cel din magazinul oficial al mărcii pentru 7 sau 9 televizoare comparabile (mediană +6,3), ceea ce înseamnă că punctul valorează nominal $U1, dar permite cumpărarea a mai puțin. Flexibilitate redusă din cauza expirării blocului după 12 luni fără achiziții. Costul 58 crește la 62 pe 22/9/2026: Manualul de Tarife publică deja taxa anuală (UI 895 în Internațional, cu primul an gratuit și 50% de la reînnoire în SOY), în conformitate cu Itau și sub Scotiabank, deși Internaționalul plătește 3% + TVA în străinătate.
ANDA
Trei ajustări în sus bazate pe surse oficiale. Costurile cresc de la 45 la 62: cardul nu are comision anual, cardurile suplimentare sunt gratuite, iar DAE de 27,30% + TVA (cardul 22/9/2026) este de departe cea mai mică din segmentul non-bancar (OCA, 63-64%, Passcard 107%). Acoperirea crește de la 45 la 62 deoarece cardul ANDA VISA este internațional, folosește rețeaua VISA și nu are comision pentru achiziții sau retrageri în străinătate. Acumularea crește de la 35 la 45 deoarece tariful programului Dale este publicat serviciu cu serviciu (40 = 1 puncte cu cardul) și nu crește în continuare deoarece ANDA încă nu a publicat valoarea punctelor: fără aceasta, nu se poate calcula un randament real. Povara continuă să fie taxa de membru, nu cardul în sine.