BBVA Community Plus (co eller OCA: hvilket kreditkort giver mest cashback)
Med lignende kriterier vinder BBVA Community Plus (co): 69 point mod 59 for OCA. BBVA Community Plus (co) sejrer i akkumulering og dækning. BBVA Community Plus (co) er for: dem, der handler dagligvarer hos Ta-Ta, BAS eller Multi Ahorro Hogar og ønsker at maksimere onsdagsrabatter, momsfri salg om fredagen og rentefri afdrag, ved at akkumulere point i to programmer samtidigt. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og organiserer deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). Det er ikke det værd for Metros-programmet: værdien ligger i rabatten.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.
| Akse (vægt) | BBVA Community Plus (samarbejde | OCA | Vinde |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25%) | 68 | 30 | BBVA Community Plus (samarbejde |
| Rabatnetværk (25%) | 84 | 86 | Tegne |
| Udveksling (20%) | 60 | 60 | Tegne |
| Omkostninger (15%) | 62 | 62 | Tegne |
| Fleksibilitet (8%) | 60 | 62 | Tegne |
| Dækning (7%) | 66 | 55 | BBVA Community Plus (samarbejde |
| Samlet score | 69 | 59 | BBVA Community Plus (samarbejde |
Dataene, side om side
| Faktum | BBVA Community Plus (samarbejde | OCA |
|---|---|---|
| Sender | Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Uruguay, i co-brand med GDN Uruguay (Vierci Group) | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Netværk | Visum | Mastercard, Visa |
| Pointprogram | BBVA Points + Plus Points (GDN Uruguay loyalitetsprogram) | Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk |
| Hvordan det akkumuleres | Comunidad Plus-kortet er et internationalt Visa (gebyroversigten og kortoplysningerne anvender den internationale takst), så det optjener 1 BBVA-point for hver 100 USD brugt, programmets basistakst. Det særlige træk er ikke selve prisen, men den dobbelte optjening: det samme køb optjener både BBVA-point og Plus-point, GDN Uruguays loyalitetsprogram. | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet. |
| Hvad er værdien af et point? | 1 point = $1 UYU (samme ækvivalens som BBVA Points-programmet). | Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd. |
| Sådan indløser du | Det, der adskiller Plus Community-kortet, er ikke et særligt indløsningsprogram, men snarere optjeningen af point i to parallelle programmer: BBVA Points (kan indløses i BBVA Travel, drevet af Despegar, og i indløselige køb i appen uden minimumsindløsning) og Plus Points fra GDN Uruguay. Indløsning i biografer, restauranter og tankstationer har aldrig været en del af dette kort; det var en del af det generelle BBVA Points-program, og den officielle hjemmeside angiver selv dets gyldighed indtil 30/06/2026, hvilket betyder, at det fra september 2026 stadig er utilgængeligt. | Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort. |
| Rabatter | Det er et co-brand af BBVA med GDN Uruguay (Grupo Vierci): fordelene gælder for supermarkeder og detailbutikker, ikke for brændstof eller biografer. Hos Ta-Ta: yderligere 20% rabat på udvalgte produkter hver dag på Ofertata, 10% rabat om onsdagen og momsfri Hometech-produkter om fredagen (18,03% rabat). Hos BAS: 25% rabat om onsdagen og 12 rentefrie afdrag hver dag. Hos Multi Ahorro Hogar: 10% rabat om onsdagen og momsfri om fredagen på Hometech-produkter. Alle tre kæder tilbyder 25% velkomstrabat på dit første køb. Du får også adgang til det generelle BBVA-netværk med over 300 deltagende butikker. Specifikke rabatgrænser gælder for hver fordel. | Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse. |
| Omkostninger | Første år gratis (udstedelses- og vedligeholdelsesgebyrer frafaldes). Fra det andet år og fremefter er vedligeholdelsen 743 UI inklusive moms, ≈ $U 4.939 med UI-værdien pr. 22/9/2026 - samme værdi som det internationale kort i gebyroversigten, fordi Comunidad Plus er et internationalt Visa. Yderligere kort er gratis (2 til 9). Bemærk: Som et co-branded kort er det udelukket fra 50% rabatten på lønudbetalinger og betaler 100% af standardgebyret; gebyroversigten, sidst opdateret 3/9/2026, opretholder denne undtagelse og angiver "LINKED (Comunidad Plus)"-pakken til $0 pr. måned. | Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger. |
| Bekræftede data | Ja, ifølge en officiel kilde. | Ja, ifølge en officiel kilde. |
For og imod
BBVA Community Plus Kreditkort (samarbejde med Ta-Ta / BAS / Multi Home Savings)
Bank · Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Uruguay, i co-brand med GDN Uruguay (Vierci Group)
Til fordel
- Optjen point i to programmer med det samme køb: BBVA Points og GDN Uruguay Plus Points
- Specifikke og betydelige rabatter hos Ta-Ta, BAS og Multi Ahorro Hogar (onsdage 10%-25% rabat, momsrabat om fredagen, 12 rentefrie afdrag hos BAS)
- Det er også afhængigt af BBVA's generelle netværk af over 300 butikker.
- Første år gratis, yderligere år uden omkostninger og krav om lav indkomst ($10.000 U netto)
Mod
- Den store rabat er knyttet til tre kæder (Ta-Ta, BAS, Multi Ahorro Hogar): udover det er det det generelle BBVA-netværk.
- Fordi det er co-brandet, er det undtaget fra 50%-rabatten på de årlige lønudgifter: det betaler 100%.
- Del det med småt om "Indløsbare køb" i BBVA Points-programmet (15 dage, én betaling, ingen delvis indløsning, ingen Mercado Pago/Mercado Libre/PedidosYa)
- De specifikke grænser for hver rabat er ikke offentliggjort på informationsarket: se vilkårene og betingelserne for hver fordel.
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
- 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
- Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
- Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
- Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder
Mod
- Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
- OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
- Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.
Vores læsning af hver enkelt
BBVA Community Plus (samarbejde
Hele beskrivelsen er omskrevet: Den tidligere version beskrev et kort, der ikke eksisterer. Comunidad Plus-kortet er et co-brand med GDN Uruguay (Ta-Ta, BAS, Multi Ahorro Hogar), og dets reelle fordel er dobbelt optjening - BBVA-point + Plus-point med samme køb - plus specifikke hylderabatter, hvilket øger både optjening og rabatter. Indløsningen fra 72 til 60 er lavere, fordi den "udvidede indløsning på tankstationer, biografer og Sodimac", der begrundede denne beskrivelse, aldrig gjaldt for dette kort og udløb ved 30/06/2026. Den offentliggjorte pris er moderat, selvom co-brandingen udelukker det fra 50-lønbonussen.
OCA
Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.