Brugtbilmarkedet i Uruguay
Hvad er på udsalg i dag, til hvilken pris, hvor meget taber hver model om året, og hvor er der plads til forhandling? Det kommer fra. 19.751 annoncer Aktuelle annoncer for 960-modeller, læst dagligt på Mercado Libre, Facebook Marketplace og otte hjemmesider med speciale i biler og annoncer. Data fra 6. november 2026.
Dette måler udbud, ikke salg. Ingen i Uruguay offentliggør, hvor mange brugte biler der sælges pr. model, så når der står "modellen med flest annoncer" her, betyder det det og intet mere: det kan være den bedst sælgende model eller den, der er sværest at sælge.
Markedet i seks tal
Aktuelle meddelelser
19.751
80 mærker
Mellempris
US$ 12.500
p25 USD 8.900 · p75 USD 18.000
Mellem kilometer
107.000 km
af dem, der anmelder det
Sælger en bilforhandler
48 %
52% ejer
Prisen ændrede sig
317
om 7 dage
Hvad dataene siger
For begge sider
Store biler afskrives meget hurtigere.
Modeller prissat over 22.000 USD mister 10,0 % af deres værdi pr. år; modeller under 12.000 USD mister 4,7 %. Hvis du køber en SUV eller en stor pickup truck, har en relativt ny allerede absorberet den dyreste del af dette fald; hvis du ejer en og tøver med at sælge, koster den dig hvert år mere end det ville koste en med en lille bil.
For begge sider
Automatgearkassen er mindre værd, end den ser ud til
Sammenlignet med den manuelle version af samme model koster automatgearet 4,5 % mere. Sammenlignet med den manuelle version af samme model og årgang koster den, uanset udstyrsniveau, 10,8 % mere: forskellen skyldes standardudstyret. Hvis du betaler ekstra, skal du sørge for at tjekke, hvilken version du køber.
For begge sider
Det er et købers marked
Ud af hver 10 annoncer, der ændrer pris, falder 9, med en medianprisreduktion på 4,4 %. Sælgere sætter deres annoncer højt og justerer senere: købere har råderum, og sælgere vinder tid ved at sætte annoncer til markedspris fra starten.
Hvis du køber
Bilforhandleren opkræver lidt mere end ejeren.
Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Renault Kwid, Nissan Sentra, Nissan March y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.
Hvis du sælger
Kilometer vejer mindre end et år
Inden for samme model og årgang svarer hver 10.000 km forskel til 1,5% af prisen; 50.000 km mere, 7%. Et ekstra år tilføjer dog 5,9%: mere end det dobbelte af prisstigningen på et år. For sælgere: Det koster mindre at oplyse det faktiske kilometertal end en annonce, som ingen kan sammenligne.
Hvor mange biler er der i hver prisklasse?
| Frynser | Meddelelser | En del af markedet | |
|---|
| op til 5.000 amerikanske dollars | 721 | 3,7 % | |
| 5.000 USD til 8.000 USD | 3.049 | 15,4 % | |
| 8.000 USD til 12.000 USD | 5.714 | 28,9 % | |
| 12.000 USD til 18.000 USD | 5.314 | 26,9 % | |
| 18.000 USD til 25.000 USD | 2.389 | 12,1 % | |
| 25.000 USD til 40.000 USD | 1.613 | 8,2 % | |
| mere end 40.000 amerikanske dollars | 951 | 4,8 % | |
Halvdelen af markedet spørger mellem 8.900 og 18.000 amerikanske dollars. En mellemklassebil (12.500 amerikanske dollars) er en 2018-model med 107.000 km på bilen.
Hvad det sælges med: brændstof, kasseapparat og hvem sælger det
Brændstof
- Nafta81,8 %
- Diesel5,8 %
- Ingen data5,3 %
- Elektrisk4,4 %
- Hybrid2,7 %
- GNC0,1 %
Boks
- Manuel59,1 %
- Automatisk30,5 %
- Ingen data10,4 %
Hvem sælger
- Bilindustrien47,8 %
- Ejer52,1 %
- Ingen data0,1 %
En bilforhandler spørger 3,0% mere end én ejer af samme model og årgang.
Modellerne med flest tilbud
Igen: det er dem med flest annoncer, ikke de bedst sælgende. Det er lige så nyttigt, og i høj grad: en model med hundredvis af annoncer er nem at sammenligne, nem at finde i den version, du ønsker, og nemmere at videresælge.
| Model | Meddelelser | Mellempris | År / typisk km | Tab pr. år | Prisinterval | Automatisk |
|---|
| Chevrolet Onix | 655 | US$ 12.700 | 2021 · 74.932 km | 4,4 % | 26 % | 13 % |
| Volkswagen Gol | 520 | US$ 10.395 | 2014 · 127.500 km | 3,9 % | 41 % | 3 % |
| Peugeot 208 | 479 | US$ 12.900 | 2021 · 72.000 km | 5,9 % | 39 % | 17 % |
| Volkswagen Saveiro | 406 | US$ 14.300 | 2019 · 106.000 km | 3,7 % | 28 % | 1 % |
| Suzuki Celerio | 368 | US$ 9.500 | 2018 · 98.000 km | 4,5 % | 34 % | 6 % |
| Fiat Strada | 366 | US$ 14.895 | 2022 · 84.750 km | 5,8 % | 37 % | 14 % |
| Hyundai HB20 | 344 | US$ 13.490 | 2022 · 65.000 km | 3,7 % | 20 % | 6 % |
| Renault Kwid | 326 | US$ 9.900 | 2021 · 67.540 km | 3,5 % | 20 % | 1 % |
| Renault Oroch | 291 | US$ 14.800 | 2022 · 89.000 km | 4,6 % | 33 % | 17 % |
| Toyota Hilux | 291 | US$ 29.900 | 2017 · 202.240 km | 7,5 % | 71 % | 19 % |
| Suzuki Swift | 282 | US$ 13.490 | 2020 · 89.300 km | 5,8 % | 40 % | 14 % |
| Citroën C3 | 257 | US$ 11.200 | 2021 · 74.173 km | 4,1 % | 36 % | 7 % |
| Peugeot 2008 | 244 | US$ 13.990 | 2020 · 79.000 km | 7,1 % | 36 % | 38 % |
| Fiat Uno | 242 | US$ 8.545 | 2017 · 119.750 km | ingen data | 18 % | 1 % |
| Nissan Versa | 232 | US$ 12.900 | 2020 · 96.000 km | 8,0 % | 52 % | 49 % |
| Ford Ecosport | 219 | US$ 11.800 | 2017 · 119.105 km | 4,1 % | 27 % | 19 % |
| Volkswagen Op! | 215 | US$ 10.500 | 2018 · 104.500 km | ingen data | 15 % | 0 % |
| Suzuki Alto | 202 | US$ 6.925 | 2017 · 118.000 km | 6,2 % | 38 % | 0 % |
| Nissan Kicks | 192 | US$ 16.800 | 2020 · 85.000 km | 7,3 % | 27 % | 85 % |
| Chevrolet Tracker | 191 | US$ 17.270 | 2021 · 87.500 km | 8,4 % | 42 % | 72 % |
| Chevrolet Spark | 180 | US$ 6.900 | 2012 · 129.000 km | ingen data | 20 % | 1 % |
| Volkswagen Amarok | 173 | US$ 27.000 | 2019 · 179.000 km | 12,0 % | 69 % | 46 % |
| Chevrolet Celta | 162 | US$ 6.500 | 2010 · 151.000 km | ingen data | 37 % | 0 % |
| Chevrolet Corsa | 158 | US$ 6.000 | 2008 · 185.750 km | ingen data | 35 % | 1 % |
| Nissan Sentra | 155 | US$ 11.990 | 2015 · 116.697 km | 8,3 % | 82 % | 59 % |
Ventilator Det handler om, hvor meget priserne på den samme model spænder mellem den billigste og dyreste kvartal. Over 40% betyder, at der er meget forskellige biler i det interval – versioner, motorer, stand – og at listeprisen alene ikke fortæller dig meget.
Hvor meget taber hver model om året?
Dette er en sammenligning af den aktuelle pris for den samme model år for år. Hvis du planlægger at beholde bilen i fem år, er denne faktor mere betydelig end den oprindelige pris: mellem en model, der afskrives med 2,4 % om året, og en, der afskrives med 12,0 %, repræsenterer en forskel på 15.000 USD over fem år en forskel på 7.200 USD.
Dem, der bedst modstår værdien
| Model | Tab pr. år | Om dens gennemsnitspris |
|---|
| Chevrolet Prisma | 2,4 % | US$ 252 |
| Renault Kwid | 3,5 % | US$ 347 |
| Volkswagen Saveiro | 3,7 % | US$ 529 |
| Hyundai HB20 | 3,7 % | US$ 499 |
| Volkswagen Gol | 3,9 % | US$ 405 |
| Citroën C3 | 4,1 % | US$ 459 |
| Ford Ecosport | 4,1 % | US$ 484 |
| Volkswagen Nivus | 4,2 % | US$ 861 |
Dem der taber mest
| Model | Tab pr. år | Om dens gennemsnitspris |
|---|
| Volkswagen Amarok | 12,0 % | US$ 3.240 |
| Hyundai Tucson | 11,8 % | US$ 1.628 |
| Nissan Frontier | 10,3 % | US$ 2.420 |
| Volkswagen Vento | 10,3 % | US$ 2.153 |
| Volkswagen Tiguan | 9,6 % | US$ 2.390 |
| Ford Ranger | 9,5 % | US$ 1.519 |
| Chevrolet Tracker | 8,4 % | US$ 1.451 |
| Nissan Sentra | 8,3 % | US$ 995 |
Den beregnes ved hjælp af en lineær linje baseret på medianprisen for hvert produktionsår og offentliggøres kun med seks års data og en femårig periode. En model, der ser flad ud, blander næsten altid forskellige versioner og holder ikke sin værdi.
Hvad du køber med hvert budget
Modeller, hvis reklameomkostninger ligger mellem 80 % og 100 % af budgettet, sammenlignet med det år, pengene betaler for i dag. Det er ikke "den billigste løsning": det er, hvad du køber ved at bruge det.
Suzuki Alto 20175.600 USD · 138.000 km2008 Chevrolet Corsa5.495 USD · 190.000 km2006 Chevrolet Celta5.500 USD · 186.559 kmVolkswagen Gol 20025.000 USD · 220.000 kmChevrolet Spark 20105.500 USD · 135.000 kmChevrolet Corsa Classic 20095.900 USD · 162.000 kmPeugeot 206 20025.500 USD · 215.000 kmSuzuki Alto 800 20145.900 USD · 141.170 km
Renault Kwid 20209.490 USD · 81.300 kmFiat Uno 20178.990 USD · 115.000 kmVolkswagen Gol 20129.000 USD · 147.000 km2017 Suzuki Celerio9.200 USD · 109.500 kmPeugeot 208 20169.390 USD · 106.000 km2017 Chevrolet Onix9.500 USD · 128.000 kmVolkswagen Up! 20179.800 USD · 114.908 kmNissan March 20158.990 USD · 113.250 km
2023 Chevrolet Onix13.500 USD · 58.200 kmHyundai HB20 202213.500 USD · 63.541 kmVolkswagen Saveiro 201813.990 USD · 116.400 kmPeugeot 208 202313.500 USD · 60.000 kmVolkswagen Gol 202013.490 USD · 88.750 km2019 Renault Oroch13.500 USD · 115.000 kmSuzuki Swift 202213.900 USD · 79.000 kmPeugeot 2008 202013.800 USD · 80.000 km
Fiat Strada 202417.490 USD · 50.161 km2024 Chevrolet Montana18.300 USD · 48.750 kmVolkswagen Saveiro 202317.300 USD · 46.000 km2023 Renault Oroch17.900 USD · 55.000 km2022 Nissan Kicks17.800 USD · 75.000 kmPeugeot 208 202416.990 USD · 29.000 km2023 Chevrolet Onix17.200 USD · 37.627 kmVolkswagen Nivus 202218.990 USD · 71.350 km
2013 Toyota Hilux26.500 USD · 295.000 km2020 Volkswagen Tiguan26.990 USD · 88.000 kmBYD Yuan Pro 202525.900 USD · 20.570 km2023 Nissan Frontier28.900 USD · 100.000 km2022 Toyota Corolla Cross27.850 USD · 82.737 km2023 Jeep Compass26.495 USD · 55.500 kmVolkswagen Amarok 201726.450 USD · 190.000 kmVolkswagen T-Cross 202526.500 USD · 30.000 km
Hvor meget plads er der til forhandling?
I løbet af de sidste 7 dage har vi set prisen ændre sig til 317 annoncer (1,1 % af dem, vi følger dagligt, inklusive dem, der ikke er inkluderet i ovenstående tabeller). 285 faldt og 32 steg; medianfaldet var 4,4 %.
Dette er ændringer, der vi så Mellem to aflæsninger er der ingen af de rabatter, som annoncen påstår at have. Den fungerer som en bundgrænse for, hvor meget en pris kan bevæge sig uden at nogen forhandler: hvis sælgeren allerede har sænket den selv, er der plads.
Hvor lang tid tager det at sælge?
Halvdelen af annoncerne forsvinder i 22.619 dage eller mindre, omkring 11.292 annoncer, der forlod markedet, mens vi kiggede på dem.
Hvad meddelelserne angiver
630 annoncer (2,7%) nævner noget ved bilen, der ændrer det, du køber: gæld, udestående papirarbejde, ulykke, forsikringskrav, defekt mekanik. De er alle der, med sælgerens forklaring og hvor meget hver årsag påvirker prisen – gæld sænker prisen; udestående papirarbejde gør ikke – i biler med gæld eller ødelagte.
Den procentdel stiger hver dag, og det er ikke fordi markedet bliver værre: vi læser stadig beskrivelsen af hver annonce, hvor sælgeren forklarer den.
Sådan bruger du dette til at vælge
Hvis du ønsker, at vi skal gøre det for dig, indkøbsrådgiver Sammenlign dit budget og forbrug med de samme data, patentet og prisen på reservedele.
Er du på den anden side? guide til at sælge din bil Brug de samme data til at bestemme, hvor meget der skal bestilles, og vurderingsmand beregn din.
- Sæt et budget og se hvilket år du betaler. For det samme beløb kan man købe en populær model, der er fem år nyere end en stor, gammel, og den nyere vil have reservedele og sammenlignelige dele i årevis.
- Se hvor meget den taber om året før indgangsprisen. Hvis du skal beholde den i fem år, opvejer afskrivningen de tusind dollars, du har forhandlet dig frem til.
- Jeg valgte en model med et dybt udbud. Med hundredvis af annoncer kan du vente på den med den version og det kilometertal, du ønsker, og sammenligne de faktiske priser.
- En bred vifte af muligheder er ikke en mulighed, det er en advarsel. Når prisen på den samme model varierer med 40 %, betyder det, at bilerne indeni er forskellige: version, motor, stand. Sammenlign med dine konkurrenter, ikke medianen.
- Før du underskriver, så tjek. Ubetalte registreringsafgifter hos SUCIVE, pant og hæftelse på registreringsattesten, og bilen inspiceret af en mekaniker. Årsagen til den lave pris er forklaret i denne anden liste; den billige uden en angivet grund, i muligheder.
Metode og grænser
- Er priser efterspurgt i annoncerIngen faste salgspriser eller vurderinger.
- Den samme bil, der er anført i flere kilder, tæller kun én gang. Annoncer i pesos og dem, hvis valuta vi har udledt, er udelukket, fordi de ikke kan sammenlignes i dollars.
- En model kommer ind i diagrammerne med 30 eller flere varsel; hvert år af afskrivningskurven har brug for 3. Under dette er medianen anekdotisk.
- Vi måler ikke salg. I Uruguay er overførsler af brugte biler ikke opført efter model, så ingen – ikke engang os – kan sige, hvilken brugt bil der var den bedst sælgende i måneden. Det tætteste vi kan komme, er hvor længe en annonce varer, og vi offentliggør disse oplysninger, når serien er lang nok.
- Den genberegnes hver dag med katalogkørslen.