Hvor skal man bo? Lej eller køb, kvarter for kvarter

Fortæl os, hvad du leder efter, dit budget, og hvad der betyder mest for dig. Vi fortæller dig, hvilke kvarterer der har det, du har brug for, inden for dit budget, de månedlige omkostninger og udbetalingsomkostninger, om det er bedre at leje eller købe, og hvordan hvert kvarter er: klager, strøm- og vandafbrydelser, problemer og nærliggende tjenester. Disse oplysninger kommer fra aktuelle leje- og salgsannoncer, som webstedet læser dagligt.

Jeg ved ikke: sammenlign
Montevideo
Lejlighed
2
BHU-lån (90%)

Hvad er vigtigst for dig? (op til 3)

Gør det billigt
Flere meter til sølv
Færre klager
Tjenester i nærheden
Færre strøm- og vandafbrydelser
Gader, rengøring og belysning
At det betaler sig som en investering

Con $ 120.000 de ingreso, la Contaduría y ANDA aceptan un alquiler de hasta $ 48.000 (40 %); Mapfre, hasta $ 36.000 (30 %).

Con US$ 30.000 de ahorro y el crédito del BHU (financia 90 %, cuota hasta 25 % del líquido, que estimamos en $ 85.337, desde 4,50 % a 25 años) alcanza hasta US$ 103.593: el ahorro cubre hasta US$ 145.208 y la cuota hasta US$ 103.593.

Estos son los 8 barrios que mejor cumplen lo que marcaste, de 52 donde lo que buscás entra en tu plata (54 barrios de Montevideo con avisos suficientes). Barrios que quedaron afuera: 2 fuera de tu plata.

1. La Comercial

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 25.000

mitad entre $ 24.500 y $ 28.000 · 103 avisos

Más gastos comunes: $ 2.200 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 55.500.

Udsalg

US$ 124.500

mitad entre US$ 110.001 y US$ 137.000 · 12 avisos · US$ 2.000 el m²

Para entrar: US$ 12.450 de anticipo y entre US$ 10.782 y US$ 13.272 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 25.640 por mes, sin seguros.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 25.000 de mediana (21 % de tu ingreso), más $ 2.200 de gastos comunes.
  • Menos denuncias que el 84 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 79 % de los barrios medidos.
  • Menos cortes de luz que el 89 % de los barrios medidos.

Hvad du giver op

  • Comprar acá no te alcanza: la mitad se pide hasta US$ 124.500 y te alcanza hasta US$ 103.593.
  • Pocos avisos (12): el precio es menos firme.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 84 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 89 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 72 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 83 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 79 % de los barrios

2. Ciudad Vieja

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 29.000

mitad entre $ 26.250 y $ 34.300 · 119 avisos

Más gastos comunes: $ 4.000 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 64.380.

Udsalg

US$ 132.000

mitad entre US$ 99.000 y US$ 159.000 · 31 avisos · US$ 2.373 el m²

Para entrar: US$ 13.200 de anticipo y entre US$ 11.431 y US$ 14.071 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 27.184 por mes, sin seguros.

¿Alquilar o comprar acá?

La vivienda vale 15,8 años de alquiler (rinde 6,3 % bruto por año). Por mes, comprar sale $ 31.184 de cuota y gastos comunes contra $ 33.000 de alquiler con gastos comunes: comprar sale $ 1.816 menos por mes, pero necesitás US$ 27.271 de entrada.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 29.000 de mediana (24 % de tu ingreso), más $ 4.000 de gastos comunes.
  • La mitad de los apartamentos de 2 dormitorios se piden hasta US$ 132.000. Con el BHU ponés US$ 27.271 de entrada y la cuota ronda $ 27.184 (estimada, sin seguros).
  • Menos denuncias que el 80 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 85 % de los barrios medidos.

Hvad du giver op

  • La mediana de venta se pasa de lo que alcanza; la cuarta parte más barata entra (desde US$ 99.000).

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 80 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 60 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 72 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 82 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 85 % de los barrios

3. Malvín Norte

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 20.000

mitad entre $ 19.000 y $ 29.250 · 67 avisos

Más gastos comunes: $ 4.000 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 44.400.

Udsalg

US$ 70.000

mitad entre US$ 36.000 y US$ 75.450 · 19 avisos · US$ 1.509 el m²

Para entrar: US$ 7.000 de anticipo y entre US$ 6.062 y US$ 7.462 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 14.416 por mes, sin seguros.

¿Alquilar o comprar acá?

La vivienda vale 12,1 años de alquiler (rinde 8,3 % bruto por año). Por mes, comprar sale $ 18.416 de cuota y gastos comunes contra $ 24.000 de alquiler con gastos comunes: comprar sale $ 5.584 menos por mes, pero necesitás US$ 14.462 de entrada.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 20.000 de mediana (17 % de tu ingreso), más $ 4.000 de gastos comunes.
  • La mitad de los apartamentos de 2 dormitorios se piden hasta US$ 70.000. Con el BHU ponés US$ 14.462 de entrada y la cuota ronda $ 14.416 (estimada, sin seguros).
  • Rinde 8 % bruto por año: la vivienda vale 12 años de alquiler.

Hvad du giver op

  • Más denuncias que el 77 % de los barrios medidos.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 23 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 48 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 39 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 80 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 59 % de los barrios

4. Palermo

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 31.750

mitad entre $ 28.125 y $ 34.500 · 138 avisos

Más gastos comunes: $ 4.500 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 70.485.

Udsalg

US$ 182.600

mitad entre US$ 169.317 y US$ 203.525 · 50 avisos · US$ 3.056 el m²

Para entrar: US$ 18.260 de anticipo y entre US$ 15.813 y US$ 19.465 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 37.605 por mes, sin seguros.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 31.750 de mediana (26 % de tu ingreso), más $ 4.500 de gastos comunes.
  • Menos denuncias que el 98 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 87 % de los barrios medidos.

Hvad du giver op

  • Comprar acá no te alcanza: la mitad se pide hasta US$ 182.600 y te alcanza hasta US$ 103.593.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 98 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 58 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 89 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 86 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 87 % de los barrios

5. Barrio Sur

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 30.000

mitad entre $ 28.900 y $ 35.500 · 128 avisos

Más gastos comunes: $ 4.700 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 66.600.

Udsalg

US$ 166.000

mitad entre US$ 149.000 y US$ 177.550 · 50 avisos · US$ 2.807 el m²

Para entrar: US$ 16.600 de anticipo y entre US$ 14.376 y US$ 17.696 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 34.187 por mes, sin seguros.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 30.000 de mediana (25 % de tu ingreso), más $ 4.700 de gastos comunes.
  • Menos denuncias que el 97 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 90 % de los barrios medidos.

Hvad du giver op

  • Comprar acá no te alcanza: la mitad se pide hasta US$ 166.000 y te alcanza hasta US$ 103.593.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 97 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 51 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 72 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 90 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 90 % de los barrios

6. Villa Muñoz

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo · barrio Villa Muñoz, Retiro

Leje

$ 24.000

mitad entre $ 22.500 y $ 25.000 · 17 avisos

Más gastos comunes: $ 2.200 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 53.280.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 24.000 de mediana (20 % de tu ingreso), más $ 2.200 de gastos comunes.
  • Menos denuncias que el 66 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 74 % de los barrios medidos.
  • Menos cortes de luz que el 82 % de los barrios medidos.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 66 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 82 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 39 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 76 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 74 % de los barrios

No hay avisos de venta suficientes para comparar con comprar.

7. Colón

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 18.000

mitad entre $ 17.500 y $ 21.500 · 37 avisos

Más gastos comunes: $ 2.000 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 39.960.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 18.000 de mediana (15 % de tu ingreso), más $ 2.000 de gastos comunes.

Cómo es el barrio

No tenemos denuncias, cortes ni reclamos medidos para este barrio.

No hay avisos de venta suficientes para comparar con comprar.

8. Cordón

un apartamento de 2 dormitorios · Montevideo

Leje

$ 33.800

mitad entre $ 29.000 y $ 36.000 · 736 avisos

Más gastos comunes: $ 5.500 de mediana.

Para entrar: primer mes y comisión, unos $ 75.036.

Udsalg

US$ 175.100

mitad entre US$ 159.000 y US$ 191.938 · 568 avisos · US$ 3.047 el m²

Para entrar: US$ 17.510 de anticipo y entre US$ 15.164 y US$ 18.666 de gastos de compra.

Cuota estimada del crédito: $ 36.061 por mes, sin seguros.

Fordi

  • Alquilar un apartamento de 2 dormitorios sale $ 33.800 de mediana (28 % de tu ingreso), más $ 5.500 de gastos comunes.
  • Menos denuncias que el 79 % de los barrios medidos.
  • Más servicios cerca que el 97 % de los barrios medidos.

Hvad du giver op

  • Comprar acá no te alcanza: la mitad se pide hasta US$ 175.100 y te alcanza hasta US$ 103.593.

Cómo es el barrio

  • Klagermenos que el 79 % de los barrios
  • Strømafbrydelsermenos que el 53 % de los barrios
  • Vandafskærmenos que el 72 % de los barrios
  • Reclamosmenos que el 91 % de los barrios
  • Tjenester i nærhedenmás que el 97 % de los barrios

Alquileres de los avisos de los últimos diez días y ventas de InfoCasas y Casasweb, con 8 avisos o más por barrio. Dólar a $ 41,55. Datos del 06/11.

Før underskrivelse

  1. Hvis du lejer: først garantien, derefter lejligheden

    Regnskabsafdelingen og ANDA accepterer husleje på op til 40% af din nominelle indkomst, og Mapfre op til 30%. Når du ved, hvilke der accepterer dig, fortæller det dig, hvor meget du skal kigge efter, og nogle godkendelser tager uger.

    Sammenlign garantier
  2. Skriftlig kontrakt og lagerbeholdning

    Bed om kontrakten, inden du betaler depositummet, tag billeder af ejendommens stand på ankomstdagen, og dokumenter alt, der allerede var i stykker. Hvis det ikke er skriftligt, kan du ikke gøre krav på noget senere.

    Guide til førstegangsudlejning
  3. Kommissionen er ikke obligatorisk

    En måned plus moms er et gebyr opkrævet af Ejendomsmæglerkammeret, ikke en lov. Det skal kun betales, hvis du har underskrevet aftalen; boliger fra direkte ejere er undtaget.

    Ejendomskommission
  4. Hvis du køber: kreditkortet med datoen

    Jeg spurgte om den effektive rente med alle gebyrer, amortiseringsplanen og omkostningerne ved førtidig tilbagebetaling. To lån med samme rente ender med at koste forskellige beløb på grund af forsikring og gebyrer.

    Realkreditlån
  5. Certifikater og gæld før løftet

    Notaren anmoder om ejendomsregistreringscertifikater og bevis for udestående ejendomsskatter og andre kommunale afgifter, som i Montevideo er knyttet til ejendommen. Uden disse udbetales der ikke depositum.

    Ejendomsskat (IM)
  6. ITP beregnes ud fra den matrikelværdi

    Ejendomsoverdragelsesskatten er 2% for hver part af den faktiske værdi fastsat af tinglysningskontoret, ikke af den aftalte pris. Jeg anmodede om en skriftlig erklæring om skatteforpligtelsen.

    ITP i DGI

Sådan beregner du

  • Priser. For hvert kvarter beregnes den gennemsnitlige udbudspris for en lejlighed med 2 soveværelser baseret på lejemål fra annoncer i de sidste ti dage og salg fra aktuelle annoncer, altid med 8 eller flere annoncer. Dette er udbudsprisen, ikke den faktiske salgspris.
  • Den husleje, der er nok. Regnskabsafdelingen og ANDA accepterer huslejebetalinger på op til 40% af den nominelle indkomst; Mapfre op til 30% af den deklarerede indkomst og tillader en samlet indkomst på op til fem personer. Hvis du selv sætter din grænse, så send den til os, så sammenligner vi den med huslejen plus fællesudgifter.
  • Hvad du har råd til at købe. Det laveste af to lofter: hvad din opsparing dækker (den del, der ikke finansieres af lånet plus købsudgifter), og hvad den maksimale månedlige betaling tillader af din nettoindkomst, hvilket vi estimerer ved at fratrække pensionsbidrag, FONASA (National Health Fund), FRL (Retirement Fund) og IRPF (Personal Income Tax), som om det var en enkelt løn (med to lønninger er den faktiske nettoindkomst noget højere). I UI (Indexed Units) er den årlige effektive rente fra 4,50 % op til 25 år, finansieringen er 90 %, og den månedlige betaling kan nå op på 25 % af den disponible indkomst (30 % med direkte debitering fra lønseddel). I UI er det 4,00 % op til 10 år og 4,75 % fra 11 til 30 år; for den brede offentlighed annonceres løbetider på op til 20 år, finansieringen er 80 %, og den månedlige betaling kan nå op på 35 % af indkomsten. Den månedlige betaling beregnes ved hjælp af den årlige effektive rente omregnet til en månedlig rente.
  • Købsudgifter. Overførselsafgift (ITP) 2% af købers procentdel af matrikelværdien, tinglysning 3% til 5% af prisen (markedsreference, ikke en takst) og provision 3% + moms, hvis et ejendomsmæglerfirma er involveret. Den øvre ende af intervallet bruges til at bestemme den potentielle besparelse.
  • Hvordan er nabolaget? Klager fra Indenrigsministeriet, strømafbrydelser fra UTE (det statsejede elselskab), vandafbrydelser fra OSE (det statsejede vandselskab), klager over sanitet, rengøring og gadebelysning fra Intendencia (lokalforvaltningen) og nærliggende tjenester fra OpenStreetMap. Hvert kvarter sammenlignes med alle andre undersøgte kvarterer: "færre klager end 70 %" betyder, at 70 % af kvartererne har flere klager. Dette er optegnelser, ikke en individuel risiko. Vanddataene offentliggøres i deres helhed, zone for zone, på [website/link missing]. planlagte vandafbrydelser efter nabolag, med hvor mange anmeldte OSE i hver enkelt.
  • Ordren. Hvert kvarter får en score baseret på pris, kvadratmeter, klager, forsyningsomkostninger, elektricitet og vand, og hvis du køber, rentabilitet. Det, du markerer som vigtigt, er tredobbelt værd, og manglende information er et halvt point værd.

Det inkluderer ikke ejendomsskat eller grundskoleskat, som afhænger af den matrikelværdi af hver ejendom, og heller ikke realkreditforsikring. For den komplette beregning af leje-til-eje, inklusive alternativomkostningerne ved udbetalingen, er der kalkulatorFor at sammenligne nabolag på et kort, sammenligning af nabolag.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket kvarter er bedst at bo i Montevideo?
Der er ikke kun én: det afhænger af dit budget, hvor mange soveværelser du har brug for, og hvad der betyder mest for dig. Rådgiveren rangerer de kvarterer, hvor det, du leder efter, passer til dit budget, baseret på dine kriterier – pris, kvadratmeter, færre klager, nærliggende forsyningsledninger, færre strøm- og vandafbrydelser, færre skader eller rentabilitet – ved hjælp af aktuelle annoncer.
Hvor meget skal jeg tjene for at leje?
Garantien bestemmer beløbet. National Accounting Office og ANDA accepterer husleje på op til 40% af den nominelle indkomst; Mapfre op til 30% af den deklarerede indkomst og tillader den samlede indkomst for op til fem personer. Med en indkomst på $80.000 svarer det til en husleje på op til $32.000 hos National Accounting Office eller ANDA og $24.000 hos Mapfre.
Hvor meget skal jeg bruge for at købe et hus?
To ting: opsparing til at dække den del, banken ikke finansierer, plus købsudgifter, og en indkomst til at dække den månedlige betaling. BHU finansierer 90% med en månedlig betaling på op til 25% af den disponible indkomst; en privat bank som Santander finansierer 80% med en månedlig betaling på op til 35%. Købsudgifterne udgør i alt cirka 10,7% af prisen: 2% i ejendomsoverdragelsesskat (ITP), 3% til 5% i lukkeomkostninger og en provision på 3,66%, hvis en ejendomsmægler er involveret.
Er det bedre at leje eller købe?
Det afhænger af nabolaget og hvor længe du planlægger at blive boende. For hvert nabolag viser vi den gennemsnitlige årlige husleje, den månedlige betaling plus fællesudgifter versus den samlede husleje plus fællesudgifter og den krævede udbetaling i hvert tilfælde. For en komplet oversigt, inklusive alternativomkostningerne ved udbetalingen, kan du bruge vores køb-eller-lej-beregner. Køb eller lej beregner
Hvor kommer priserne og dataene for hvert nabolag fra?
Lejemål er baseret på annoncer, der er aktive inden for de sidste ti dage, og salg fra InfoCasas og Casasweb, altid med mindst 8 annoncer for at give en median. Klager rapporteres til Indenrigsministeriet, strømafbrydelser til UTE, vandafbrydelser til OSE, krav til kommunens fælles klagesystem og OpenStreetMap-tjenester. Hvad et nabolag ikke måler, hverken lægges til eller trækkes fra totalen.
Hvad er ikke inkluderet i den månedlige pris?
Ejendomsskat og grundskoleskat, som afhænger af den matrikelværdi af hver ejendom; obligatorisk realkreditforsikring; vedligeholdelse; og prisen på forsikringsgarantier, som ikke offentliggøres. Det gælder heller ikke slutprisen: vi måler udbudsprisen.