kredittkort

BBVA- eller OCA-poeng: hvilket kredittkort gir mest tilbake?

Med lignende kriterier vinner BBVA-poeng: 70 poeng mot OCAs 59. BBVA-poeng er bedre i akkumulering og dekning. BBVA-poeng er for: BBVA-kunder som handler ofte i butikknettverket (Tienda Inglesa, restauranter) og som verdsetter å innløse poeng for turer og opplevelser gjennom Despegar. OCA er for: de som handler ofte i lokale fysiske butikker og planlegger kjøpene sine for dagene med størst rabatt (fredager, 20 %). For Metros er det ikke verdt det: verdien ligger i rabatten.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes basert på hva de faktisk tilbyr: hvor mange poeng du samler, verdien av hvert poeng, hvor enkelt det er å innløse dem, hvilke rabatter de gir og kostnaden ved å vedlikeholde kortet. En forskjell på mindre enn 5 poeng regnes som uavgjort: poengsummen er en forskningsvurdering, ikke en desimalmåling.

Akse (vekt)BBVA-poengOCAVinne
Akkumulering (25 %)6630BBVA-poeng
Rabattnettverk (25 %)8586Tegne
Bytte (20 %)6260Tegne
Kostnad (15 %)6262Tegne
Fleksibilitet (8 %)6262Tegne
Dekning (7 %)8055BBVA-poeng
Totalpoengsum7059BBVA-poeng

Dataene, side om side

FaktumBBVA-poengOCA
SenderBanco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) UruguayOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.
NettverkVisa, MastercardMastercard, Visa
PoengprogramBBVA-poengMetros (OCA-poengprogram) + omfattende rabattnettverk
Hvordan det akkumuleresOpptjening av kredittkortforbruk: Internasjonale kort og Gold-kort tjener 1 BBVA-poeng for hver 100 dollar brukt; Platinum-, Infinite- og Black-kort tjener 1 BBVA-poeng for hver 80 dollar brukt. Alle BBVA-kredittkortinnehavere deltar automatisk, ingen registrering kreves. Bekreftet på det offisielle nettstedet til BBVA Uruguay Rewards Program.OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brukt, i henhold til det nåværende kortet siden 15/09/2026 (det forrige, som var gjeldende siden 01/10/2025, oppga 1 Metro for hver $U 104). Kombinert med innløsningsverdien av drivstoffkupongen på $U 0,20 per Metro, er avkastningen for OCA Blue omtrent 0,17 % av forbruket (det var omtrent 0,19 %), den laveste i settet. For OCA-kredittkortet forblir prisen per peso upublisert (Mastercard-kredittkortet som var gjeldende siden 01/09/2026 nevner ikke Metro) og varierer med kampanjene x2/x3. Betalinger, kontantuttak, kortgebyrer, amortiserbare lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbruk, ikke kjøp i utlandet.
Hva er verdien av et poeng?1 poeng = $1 UYU (tilsvarende verdi oppgitt av banken); faktisk effektiv verdi er underlagt prisene på Despegar-plattformen og hvilke kjøp banken muliggjør som innløsbare.Innløsningsverdien i drivstoffkuponger er $U 0,20 per Metro. Dette er utledet fra selve Metro-tabellen: $U 500 for 2.500-målere, $U 1.500 for 7.500-målere og $U 1.000 diesel for 5.000-målere – alle tre forholdstallene gir nøyaktig $U 0,20. Det finnes imidlertid en innløsning som gir mer enn det dobbelte, som publisert i Metro FAQs (les på 22/9/2026): 2.000-målere kansellerer den kvartalsvise kostnaden for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ $U 864 med UI fra 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro. Foreløpig er dette bare tilgjengelig personlig i OCA- eller Metro-filialer eller via 1730, og bare hvis kostnaden allerede er fakturert. Vær oppmerksom på «Metro-verdien» som var trykt på den forrige taksttabellen ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versjonen; den var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-taksttabellen, som er derfra tallet vi publiserte tidligere kom): dette tallet er en billettprisreferanse, en sats for erstatning av manglende Metro-billetter med penger, IKKE hva Metro-billetter gir når de innløses. Å kombinere det med akkumuleringsraten ville gitt en avkastning på 50%, noe som er absurd.
Slik løser du inn1 BBVA-poeng = 1 uruguayansk peso. Kan hovedsakelig innløses på BBVA Viajes, plattformen «Powered by Despegar» (drevet av Holidays S.A.): flyreiser, hoteller, pakker og lokale og internasjonale opplevelser; der kan du betale delvis med poeng og resten med BBVA-kortet ditt. I tillegg er «Innløsbare kjøp» aktivert hver måned, betales med poeng gjennom appen, uten minimumsinnløsning, men med streng liten skrift: du har 15 kalenderdager fra kjøpsdatoen til å innløse; kun kjøp i uruguayanske pesos er kvalifisert, i en enkelt avbetaling, og hos selgere i Uruguay; delvis innløsning er ikke tillatt (du trenger poeng for 100 % av beløpet); bare ett kjøp kan innløses om gangen; og kjøp gjort via Mercado Pago, Mercado Libre og PedidosYa er ekskludert fordi de ikke viser den opprinnelige selgeren.Metros kan innløses mot drivstoffkuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stasjoner over hele landet, Riogas propantanker og påfyll, påfylling av mobiltelefoner, kinobilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), reiser via Hiperviajes og – den beste innløsningsmuligheten – den kvartalsvise kostnaden for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Innløsning krever at du er oppdatert på alle OCA-produkter. Viktig korreksjon: OCA Blue akkumulerer og innløser også Metros (kortinnehaverne setter sin egen pris, 1 Metro per $U 120 starter med 15/09/2026); det er ikke et "kun rabattkort".
RabatterOmfattende rabattnettverk: over 300 deltakende butikker hver dag. Supermarkeder: Tienda Inglesa-kampanje med 20 % rabatt (maksimal refusjon på $U 2.000 per ID-kort per måned, gyldig fra 16/6/2022 til 15/6/2027). Servering: rabatter på restauranter og gourmetbutikker hele året over hele landet. Kampanjer med refusjon på opptil 15 % (7,5 % på kjøpsstedet + 7,5 % på utskriften, kreditert innen maksimalt 30 dager): grenser settes av hver butikk og varierer for tiden fra ubegrenset til $U 6.000 per transaksjon – for eksempel tilbyr Zona Tecno 7,5 % + 7,5 % uten grense, og Prodéco tilbyr 7,5 % på kassen uten grense pluss 7,5 % på utskriften med en grense på $U 6.000 – ikke $U 8.000-10.000 som ble listet opp tidligere. Vær oppmerksom på en utløpt kampanje: innløsning av poeng på bensinstasjoner, restauranter og kinoer var en del av det generelle programmet (ikke Plus-fellesskapet), og det offisielle nettstedet oppgir selv gyldigheten frem til 30/06/2026, så per september er 2026 fortsatt nede.Omfattende nettverk: 20 % på fredager med kreditt + 12 avdrag hver dag, begrenset til $U 5.500 per konto per måned hos deltakende selgere, i henhold til OCA-fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser endrer beregningen: de ekstra +5 % ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sin egen grense på $U 500 per måned, fordelt mellom alle aktive OCA-appkampanjer; 12-avdragene er eksklusive for Mastercard; og kampanjen gjelder ikke for kjøp gjort via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. I tillegg 10 % daglig hos utvalgte selgere og rabatter på 10 %–30 % på mat, mote, elektronikk og utdanning.
KostnaderKostnaden er publisert i den offisielle gebyrplanen (Gebyr- og provisjonshåndboken, sist oppdatert 3/9/2026; UI-verdiene er de samme som i 20/7/2026-versjonen): gratis utstedelse, gratis første år, og deretter årlig fornyelse med mva., i 3-avdrag uten tilleggsgebyr. Standardkostnad: International 743 UI (≈ $U 4.939), Gold 872 UI (≈ $U 5.796), Platinum 969 UI (≈ $U 6.441), Infinite og Black 1.308 UI (≈ $U 8.694). Med lønnsutbetalinger i BBVA reduseres kostnaden med halvparten: 372 UI (≈ $U 2.473), 436 UI (≈ $U 2.898), 485 UI (≈ $U 3.224) og 645 UI (≈ $U 4.287). Ytterligere kort er gratis opptil 9. Kort med samme merkenavn er ekskludert fra bonusen og betaler 100 % av standardkostnaden. Konvertering med 22/9/2026-grensesnittet ($U 6,6468).Mastercard-kortutskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokumentet "Gjeldende priser" fra 15/09/2026: korttjeneste OCA UI 130 per kvartal inkludert mva. (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), ekstra ektefelle UI 0, ekstra barn/andre UI 65 per kvartal inkludert mva., erstatning UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 per kvartal og Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), begge inkludert mva., i henhold til "Gjeldende priser". Kortbruk i utlandet 2,44% inkludert mva.; uttak i utlandet USD 2,459 + mva.; forsikring på saldoer 0,4% inkludert mva. (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumentene i OCA oppgir ikke det samme – 01/09/2026-heftet angir 64 % effektiv rente + mva. i pesos (12 % i dollar), kontantforskudd 80 % + mva. og forsinket betaling 75 % + mva. (13 % i dollar); dokumentet «Gjeldende renter» i 15/09/2026 oppgir 63 % (12 % i dollar), 80 % og forsinket betaling 72 % (13 %). Vi publiserer begge inntil OCA forener dem. Gebyrer: for full betaling innen 48 timer etter forfallsdato UI 50 + mva., for forsinket betaling UI 50 + mva.; sending av kontoutskrift UI 10 + mva. per måned (valgfritt); Ubegrunnede kostnader 10% + mva. på kupongen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; uttak i minibanker og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på hovedkort, tilleggskort, kontovedlikehold, lav gjennomsnittlig provisjon og erstatning opptil 2ª, men belaster 0,35% + mva. på fakturabeløpet for betalinger i inkassonettverk, og har daglige grenser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internasjonale kjøp og $U 20.000 / US$ 520 på uttak.
Bekreftede dataJa, ifølge en offisiell kilde.Ja, ifølge en offisiell kilde.

For og imot

BBVA-poeng (kredittkort)

Bank · Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) Uruguay

Til fordel

  • Automatisk registrering: ingen registrering nødvendig. Med uttrykkelige unntak: debetkort og forhåndsbetalte kort, Mastercard Black-kort tilknyttet et annet poeng-/miles-/avios-program (bare ett kan velges), ikke-regionale og bedriftskredittkort akkumulerer ikke poeng, og BBVA kan endre denne listen med 30 virkedagers varsel.
  • Sterkt nettverk av daglige rabatter (300+ butikker) og kraftige kampanjer i supermarkeder (Tienda Inglesa 20%) og gastronomi
  • Forbedret akkumulering i høye segmenter (1 poeng per $80 i Platinum/Infinite/Black)
  • Reiseutveksling via Despegar med et bredt utvalg og lokale opplevelser
  • Årlig kostnad publisert i prislisten og rabattert med 50 % ved å sette inn lønn i banken

Imot

  • BBVA-poeng utløper 24 måneder etter at de er kreditert og belastes automatisk fra kontoen.
  • Banken kan kansellere dem tidligere hvis du avslutter forholdet, hvis kortet blir inaktivt og ugyldig, eller hvis du har kortgjeld; og de kan ikke overføres under noen omstendigheter.
  • Poenginnløsning er sterkt rettet mot reiser (Despegar); mindre fleksibel for produkter eller kontanter.
  • «Innløsbare kjøp» har en 15-dagers løpetid, krever en enkelt betaling i pesos og Uruguay, tillater ikke delvis innløsning og ekskluderer Mercado Pago, Mercado Libre og PedidosYa.
  • De beste rabattene (refusjonsgrensene) avhenger av kampanjer og «utvalgte» kunder

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankutsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største nettverket av rabatter i fysiske butikker i det lokale markedet
  • 20 % rabatt på fredager + 12 avdrag er en av de mest aggressive kampanjene i Uruguay
  • Metro-kort utløper ikke og kan overføres mellom OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme innehaver.
  • Konkret og nyttig utveksling: drivstoffkuponger på DISA-stasjoner, Riogas-beholdere, påfylling av mobiltelefon, kino- og reisebilletter og kvartalsvis kostnad for selve kortet (2.000-målere = UI 130, ≈ $U 0,43 per måler)
  • Ekstra 5 % med digital lommebok; mye brukt ikke-bankutsteder

Imot

  • Metro-systemet gir svært liten avkastning: med den eneste publiserte satsen (OCA Blue, 1 Metro per $U 120 fra 15/09/2026) og drivstoffutveksling på $U 0,20 per Metro, er avkastningen ≈ 0,17 % av utgiftene, en sjettedel av ~1 % av bankprogrammene; selv betaling med kredittkort med Metros ($U 0,43) når ikke 0,4 %.
  • Oppsamlingsraten for OCA-kredittkort er ikke publisert og varierer etter kampanje x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabatt betinget av dager/butikker og med grenser ($U 5.500 per måned, og $U 500 appen ekstra)
  • Appens 5 % rabatt, de 12 avdragene (kun Mastercard) og utelukkelsen av kjøp via Mercado Pago reduserer stjernekampanjen.

Vår lesning av hver enkelt

BBVA-poeng

Bekreftet akkumulering (1 poeng/$100 basispoeng, 1 poeng/$80 high-end, 1 poeng = $1) og det kraftigste og mest konkrete rabattnettverket i settet (300+ butikker, 20 % rabatt hos Tienda Inglesa, cashback på opptil 15 %). Kostnaden øker fordi den offisielle gebyrplanen er publisert, og gebyret reduseres med halvparten når lønnen settes inn. Innløsning og fleksibilitet reduseres når du leser det med liten skrift: poeng utløper etter 24 måneder, innløsningen er konsentrert på Despegar, og "innløsbare kjøp" krever 15 dager, en enkelt betaling, 100 % dekning med poeng, og ekskluderer Mercado Pago, Mercado Libre og PedidosYa.

OCA

Den største korreksjonen fra 17/8/2026-gjennomgangen er fortsatt gjeldende. Rangeringen verdsatte Metroen til $U37 ved å bruke "Metro-verdien" fra billettlisten, som er en billettreferanse og ikke innløsningsverdien: de tre drivstoffkupongforholdene publisert av Metraje selv ($U500 per 2.500 Metros og tilsvarende) gir $U 0,20 per Metro. Med den eneste publiserte prisen (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104), er den faktiske avkastningen ~0,17%, så akkumuleringen forblir på 30. Innløsningen øker fra 58 til 60 på 22/9/2026 fordi Metraje publiserer en bedre innløsningsrate enn kupongene: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise kostnaden for kortet (UI 130), det vil si $U 0,43 per Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke utløper og kan overføres mellom kortinnehaverens kort, er bedre enn nesten hele settet. Rabattnettverket er fortsatt dens sanne styrke.