kreditkort

Itaú Volar Mastercard Black eller OCA: Hvilket kreditkort tilbyder mest cashback?

Itaú Volar Mastercard Black vinder med en snæver margin: 64 point mod OCA's 59. Itaú Volar Mastercard Black udmærker sig i pointoptjening, indløsning og dækning. OCA fører an i netværksadgang og omkostninger. Itaú Volar Mastercard Black er for: kunder med højt forbrug/formue, der ønsker det bedste Volar-kort på Mastercard-netværket med premium-fordele. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). Det er ikke værd at overveje Metro-gebyrerne; værdien ligger i rabatten.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.

Akse (vægt)Itaú Volar Mastercard BlackOCAVinde
Akkumulering (25%)6030Itaú Volar Mastercard Black
Rabatnetværk (25%)7886OCA
Udveksling (20%)7060Itaú Volar Mastercard Black
Omkostninger (15%)4262OCA
Fleksibilitet (8%)6362Tegne
Dækning (7%)6055Itaú Volar Mastercard Black
Samlet score6459Itaú Volar Mastercard Black

Dataene, side om side

FaktumItaú Volar Mastercard BlackOCA
SenderBanco Itaú UruguayOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
NetværkMastercardMastercard, Visa
PointprogramFlyv (Itaú miles)Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk
Hvordan det akkumuleresOptjen 1 Itaú-mile for hver 1 USD (eller tilsvarende i pesos), der bruges på kreditkøb, samme regler som Volar. En differentieret sats for det sorte segment er ikke beskrevet i det offentlige informationsarke (antages at være den samme som flyselskabets; ikke specifikt verificeret).OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet.
Hvad er værdien af et point?Intet officielt forholdstal offentliggjort. Ikke bekræftet.Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd.
Sådan indløser duLigesom Volar: billetter til alle flyselskaber + katalog, via itauvolar.com.uy/SuperApp. Indløsning kun for kortholderen.Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort.
RabatterItaú-fordelsnetværket plus Mastercard Black-niveauet, offentliggjort i dag i september-gebyroversigten (2026): Fra 1/2/2026 modtager kortholderen 4 gratis adgang til VIP-lounger plus 10-adgang til 10 USD pr. kalenderår, og fra 15 og fremefter betaler kortholderen 38 USD pr. adgang; adgang for yderligere kortholdere fratrækkes kortholderens kvote. Derudover gælder gratis rejseassistance fra Universal Assistance på Itaú Mastercard-linjen udelukkende for Black-kort, både for den primære kortholder og yderligere kortholdere.Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse.
OmkostningerUI 1.454/år, ≈ $U 9.664 med UI'en 22/9/2026 ($U 6,6468), bekræftet i den officielle gebyrplan, septemberversion 2026 (samme værdi som 1/8/2026-versionen; Visa Infinite koster det samme, UI 1.454). Det første år er også gratis for Black-kortet: gebyrplanen angiver dette for alle korttyper, selvom produktinformationsarket ikke gentager det. Det opkræves i 3-rater i lokal valuta, inklusive moms; yderligere rater på Black-kortet betaler det samme som på Gold-kortet. Velkomstbonus på 3.500 Itaú-miles ved det første køb. Minimum kreditgrænse: skal bekræftes.Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger.
Bekræftede dataJa, ifølge en officiel kilde.Ja, ifølge en officiel kilde.

For og imod

Itaú Volar Mastercard Black

Bank · Banco Itaú Uruguay

Til fordel

  • Højeste niveau i Volar-serien (Mastercard Black)
  • 4 gratis årlige entréer til VIP-lounger (det eneste Itaú-niveau, der bevarer gratis adgang) plus 10 til 10 USD
  • Universel assistance uden ekstra omkostninger, eksklusivt for den sorte linje, for primære og yderligere kortholdere.
  • Samme fleksibilitet i billetbytte med alle flyselskaber
  • 3.500-mile velkomstbonus

Mod

  • Højeste årlige omkostning i intervallet (UI 1.454 ≈ $U 9.664)
  • Tillæg for køb i udlandet: 3% + moms (1% + moms med den fulde pakke; intet tillæg med Personal Bank)
  • Miles udløber efter 5 år; ingen officiel mileværdi
  • Samme akkumuleringsudelukkelser

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
  • 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
  • Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
  • Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
  • Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder

Mod

  • Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
  • OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
  • Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.

Vores læsning af hver enkelt

Itaú Volar Mastercard Black

Premium Black-niveau-fordele er nu bekræftet i gebyroversigten (septemberversion 2026, samme værdier som 1/8/2026): det er det eneste Itaú-niveau, der bevarer gratis adgang til VIP-lounger (4 pr. år) og det eneste Mastercard-niveau med gratis Universal Assistance. Den højeste årlige pris i intervallet (UI 1.454 = $U 9.664, ikke $9.000 angivet i den gamle konvertering) fortsætter med at påvirke den samlede pris negativt, og den differentierede pris for Black-niveauet er ikke detaljeret i informationsarket (antages at være den samme som Volars), hvilket reducerer dækningen.

OCA

Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.