Itaú Volar Visa Platinum eller OCA: Hvilket kreditkort tilbyder mest cashback?
Itaú Volar Visa Platinum vinder med en snæver margin: 66 point mod OCA's 59. Itaú Volar Visa Platinum udmærker sig ved pointoptjening, indløsning og dækning. OCA fører inden for netværksdækning og omkostninger. Itaú Volar Visa Platinum er for: kunder med mellem- til øvre indkomst, der rejser og værdsætter den inkluderede assistance og adgang til VIP-loungen til fordelagtige priser, samtidig med at Volars indløsningsfleksibilitet opretholdes. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). For dem, der overvejer Metroen, er det ikke det værd: værdien ligger i rabatten.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.
| Akse (vægt) | Itaú Volar Visa Platinum | OCA | Vinde |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25%) | 62 | 30 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Rabatnetværk (25%) | 70 | 86 | OCA |
| Udveksling (20%) | 72 | 60 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Omkostninger (15%) | 55 | 62 | OCA |
| Fleksibilitet (8%) | 65 | 62 | Tegne |
| Dækning (7%) | 68 | 55 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Samlet score | 66 | 59 | Itaú Volar Visa Platinum |
Dataene, side om side
| Faktum | Itaú Volar Visa Platinum | OCA |
|---|---|---|
| Sender | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Netværk | Visum | Mastercard, Visa |
| Pointprogram | Flyv (Itaú miles) | Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk |
| Hvordan det akkumuleres | Optjen 1 Itaú-mil for hver 1 USD (eller tilsvarende i pesos), du bruger på kreditkøb. Samme optjeningsregler som Volar-linjen. Bekræftet på tarjetaVolar.html. | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet. |
| Hvad er værdien af et point? | Intet officielt forhold offentliggjort; den faktiske værdi afhænger af valutakursen. Ikke bekræftet. | Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd. |
| Sådan indløser du | Samme som Volar Base: billetter på alle flyselskaber + katalog (teknologi, indenrigsturisme, mode, shows) via itauvolar.com.uy/SuperApp. Kun indløsning af kortholderen. | Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort. |
| Rabatter | Itaú-fordelsnetværket plus Platinum-fordele, med det med småt, der ændrede 1/2/2026: adgang til VIP-lounger er ikke gratis; Visa Platinum-kortholderen har 10-adgang til 10 USD pr. kalenderår, og fra 11 og fremefter betaler de 38 USD pr. adgang (adgang sker via Visa Airport Companion-appen, og adgang for yderligere kortholdere trækkes fra den primære kortholders 10). Der er to forskellige og ikke-kumulative dækninger gratis: Universal Assistance op til 15.000 USD pr. person på verdensplan, eksklusive Uruguay, for kortholderen, ægtefællen og forsørgede børn under 21 år; og AXA USA til medicinske nødsituationer på rejser på op til 60 sammenhængende dage, hvilket kræver, at billetten er købt med Visa Platinum-kortet og at certifikatet er genereret før hver rejse. | Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse. |
| Omkostninger | 1er pr. år uden omkostninger; derefter UI 1.058/år, ≈ $U 7.032 med UI'en på 22/9/2026 ($U 6,6468). Bekræftet i den officielle gebyrplan, septemberversion 2026 (samme værdi som 1/8/2026-versionen); opkrævet i 3-rater i lokal valuta, inklusive moms. Med den fulde pakke (UI 190 pr. måned, inklusive moms) er Platinum-kortet inkluderet, og tillægget i udlandet falder til 1% + moms. Minimumsgrænse/kredit: Volar-opslaget siger $U 125.000, og Visa Volar Platinum-informationsarket selv siger $U 120.000 (læses som 22/9/2026); vi offentliggør gebyret fra opslaget og noterer bankens uoverensstemmelse. | Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger. |
| Bekræftede data | Ja, ifølge en officiel kilde. | Ja, ifølge en officiel kilde. |
For og imod
Itaú Volar Visa Platinum
Bank · Banco Itaú Uruguay
Til fordel
- 10 årlige VIP-loungeentréer à 10 USD pr. person (fortrinspris, ikke gratis adgang: fra den 11. entré og fremefter koster det 38 USD ifølge prislisten; produktbladet viser stadig 27 USD)
- Universel bistand uden omkostninger op til 15.000 USD pr. person for forsikringstageren og dennes familie (verden over undtagen Uruguay)
- Samme pris 1 mile = 1 USD og fleksibel billetindløsning
- 3.500-mile velkomstbonus
Mod
- Højere årlige omkostninger (UI 1.058 ≈ $U 7.032) end den internationale
- Tillæg for køb i udlandet: 3% + moms (1% + moms med den fulde pakke; intet tillæg med Personal Bank), plus yderligere 3% på Visa Internationals valutakurs
- Kræver høj indkomst/grænse ($125.000 U ifølge opslaget; $120.000 U ifølge formularen)
- Miles udløber efter 5 år og har ingen offentliggjort kilometerværdi
- Samme undtagelser fra periodisering (kontanter, renter, inkassonetværk)
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
- 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
- Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
- Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
- Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder
Mod
- Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
- OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
- Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.
Vores læsning af hver enkelt
Itaú Volar Visa Platinum
Det samme optjenings- og indløsningssystem som den grundlæggende Volar-plan, hvor Platinum-fordele stadig er gyldige (Universal Assistance gratis op til US$15.000). Rabatterne falder fra 75 til 70 efter kontrol af prisplanen: fra 1/2/2026 og frem inkluderer Platinum ikke længere gratis adgang til VIP-lounger; adgang koster nu 10 til US$10 og US$38 fra 11 og frem, hvilket betyder en præferencepris, eksklusive adgang. Den højere årlige pris (UI 1.058 = $U 7.032) sammenlignet med basisversionen gør den praktisk talt på niveau med Volar Internacional.
OCA
Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.