Itaú Volar eller OCA: Hvilket kreditkort tilbyder mest cashback?
Itaú Volar vinder med en snæver margin: 67 point mod OCA's 59. Itaú Volar udmærker sig ved optjening, indløsning og dækning. OCA fører an inden for netværksdækning. Itaú Volar er til brugere, der bruger penge i pesos/dollars og ønsker fuld fleksibilitet til at indløse billetter hos ethvert flyselskab uden at være bundet til et specifikt mileage-program. OCA er til dem, der ofte handler i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). Det er ikke det værd for Metro-pointene; værdien ligger i rabatten.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.
| Akse (vægt) | Itaú Fly | OCA | Vinde |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25%) | 62 | 30 | Itaú Fly |
| Rabatnetværk (25%) | 68 | 86 | OCA |
| Udveksling (20%) | 72 | 60 | Itaú Fly |
| Omkostninger (15%) | 65 | 62 | Tegne |
| Fleksibilitet (8%) | 65 | 62 | Tegne |
| Dækning (7%) | 68 | 55 | Itaú Fly |
| Samlet score | 67 | 59 | Itaú Fly |
Dataene, side om side
| Faktum | Itaú Fly | OCA |
|---|---|---|
| Sender | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Netværk | Visa, Mastercard | Mastercard, Visa |
| Pointprogram | Flyv (Itaú miles) | Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk |
| Hvordan det akkumuleres | Kredit: 1 Itaú-mile for hver 1 USD (eller tilsvarende i pesos), der bruges på køb. Volar Debit: 1 mile for hver 2 USD. Bekræftet i den officielle FAQ og milesItauVolar.html. | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet. |
| Hvad er værdien af et point? | Ingen officiel pris offentliggjort; den faktiske værdi pr. mil afhænger af den vare, der indløses i Jetmar-kataloget. Ikke bekræftet. | Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd. |
| Sådan indløser du | Miles kan indløses til flybilletter (alle flyselskaber, ingen datobegrænsninger), indenrigsrejsepakker, teknologi, mode, shows, bøger og boligartikler. Billetter leveres af Jetmar Viajes. Indløsning kun af den primære kortholder (yderligere kortholdere kan ikke indløses). Kredit udstedes inden for 10 hverdage efter udløbsdatoen. | Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort. |
| Rabatter | Adgang til Itaú-fordelsnetværket: rabatter året rundt på apoteker, restauranter, supermarkeder, modebutikker og underholdningssteder. Specifikke procenter/dage varierer og er ikke angivet på produktsiden (detaljerne er ikke bekræftede). | Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse. |
| Omkostninger | 1er år uden omkostninger; derefter UI 864/år, hvilket er ≈ $U 5.743 med UI på 22/9/2026 ($U 6,6468, INE-værdi). Omkostningerne er bekræftet i den officielle gebyrplan, septemberversion 2026 (dækker "september 10, 2026", samme UI-værdier som 1/8/2026-versionen), for den internationale linje, Visa og Mastercard. Det opkræves i 3-rater i lokal valuta, inklusive moms. Minimumsopgivet indkomst ~$26.000. Første ekstra gebyr er nedsat med 100%, efterfølgende gebyrer med 50%. Bemærk: Gebyrplanen skriver "$5.010" ud for UI 864, men det er en referenceværdi, der er fastfrosset på trykdatoen, ikke det beløb, der skal opkræves. Den samme gebyrplan viser de andre niveauer i intervallet: Regional UI 471 for Visa og UI 414 for Mastercard (≈ $U 3.131 / $U 2.752), Gold UI 961 (≈ $U 6.388) for begge mærker og Visa Infinite UI 1.454 (≈ $U 9.664). Alternativet til den individuelle pris er kontopakker, som inkluderer kortet: Light UI 91 pr. måned (inkluderer det internationale kort, internationalt 3% + moms), Full UI 190 pr. måned (inkluderer Platinum-kortet, internationalt 1% + moms) og Personal Bank UI 280 pr. måned (inkluderer Infinite-kortet uden tillæg internationalt), inklusive moms. | Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger. |
| Bekræftede data | Ja, ifølge en officiel kilde. | Ja, ifølge en officiel kilde. |
For og imod
Itaú Fly (Visa/Mastercard International)
Bank · Banco Itaú Uruguay
Til fordel
- Miles uden fast flyselskab: indløs billetter hos ethvert flyselskab og uden datolås
- Enkel og gennemsigtig pris: 1 mile = 1 USD i kredit
- Velkomstbonus på 2.500 miles ved dit første køb (3.500 er fra Platinum og Mastercard Black; 10.000 er fra Personal Banks Infinite-kort)
- Automatisk tilmelding ved kortudstedelse, og det første ekstra kort er 100% gratis.
- Omfattende katalog (rejser, teknologi, hjem) plus billetter
Mod
- Tillæg for køb i udlandet: 3% + moms (ca. 3,66% effektiv sats), og med Visa yderligere 3% i forhold til Visa Internationals valutakurs. Disse gebyrer udgør tilsammen flere gange de ca. 1%, der optjenes pr. mil, hvilket er præcis det forbrug, som kortet lover at belønne. Tillægget reduceres med kontopakken, ikke selve kortet: med Full Package er det 1% + moms, og med Personal Bank er der intet tillæg (gebyrplan september 2026).
- Monetær værdi pr. mil ikke offentliggjort; afhænger af kataloget/Jetmar (faktisk ydeevne usikker)
- De akkumulerer ikke kontanthævninger, lån med 0% rente, bankrenter/gebyrer eller betalinger via Abitab/Redpagos.
- Miles udløber efter 5 år
- Detaljerne om rabatnetværket kræver login/app, hvilket ikke er særlig gennemsigtigt på den offentlige hjemmeside.
- Ved at tilføje kredit til Volar, vil du ikke længere optjene kredit i andre bankprogrammer (f.eks. LATAM).
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
- 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
- Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
- Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
- Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder
Mod
- Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
- OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
- Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.
Vores læsning af hver enkelt
Itaú Fly
Bekræftet optjening af 1 miles pr. US$1 (~1-1,5% forudsat markedsværdi pr. mil, ikke offentliggjort af Itaú) og fleksibel indløsning (billetter på ethvert flyselskab uden datobegrænsninger + katalog). Rimelig pris (1 gratis pr. år, derefter UI 864 = $U 5.743 med UI'en på 22/9/2026). Optjenings-/indløsningsraten anses for konservativ, fordi Itaú ikke offentliggør et officielt værdi-pr. mil-forhold; indløsning er begrænset til kortholderen.
OCA
Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.