kreditkort

OCA eller PassCard: Hvilket kreditkort giver mest cashback?

OCA og PassCard er praktisk talt lige (59 vs. 57 point): Beslutningen er ikke baseret på gennemsnittet, men på hvilken der vinder på de områder, der betyder mest for dig. OCA kommer i top i netværk, indløsning, pris, fleksibilitet og dækning. PassCard vinder i pointoptjening. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). For metrostationer er det ikke det værd: værdien ligger i rabatten. PassCard er for: dem, der ønsker aggressive daglige rabatter efter kategori (restauranter, biografer, isbutikker, elektronisk betalingssystem) uden at være afhængig af en bank, og det opererer gennem Redpagos.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.

Akse (vægt)OCAPassCardVinde
Akkumulering (25%)3055PassCard
Rabatnetværk (25%)8680OCA
Udveksling (20%)6048OCA
Omkostninger (15%)6248OCA
Fleksibilitet (8%)6238OCA
Dækning (7%)5548OCA
Samlet score5957Tegne

Dataene, side om side

FaktumOCAPassCard
SenderOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.Pass Card S.A.
NetværkMastercard, VisaAndre
PointprogramMetros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværkBeståelsespoint
Hvordan det akkumuleresOCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet.Optjen 1 Pass Point for hver 100 USD brugt med kortet; ved indløsning er 1 point = 1 USD af produktets værdi. Begge tal findes i de officielle Passcard Store-vilkår og -betingelser: det er et af de mest transparente programmer i ikke-banksektoren.
Hvad er værdien af et point?Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd.1 point = $1 (kan indløses i Passcard-butikken)
Sådan indløser duMetros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort.Indløs point for produkter i Passcard Store, hvor 1 point svarer til $1 af produktets værdi. Den maksimale indløsningsværdi er 50% af produktets værdi: du skal have mindst den anden halvdel tilgængelig på dit Passcard, som kun kan betales med Passcard. Point udløber 12 kalendermåneder efter, at de er krediteret, kan ikke overføres til en anden person eller konto, kan ikke ombyttes til kontanter, og yderligere kortholdere kan ikke indløse point, selvom den primære kortholder optjener point på køb foretaget af deres yderligere kortholdere.
RabatterOmfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse.Daglige rabatter efter kategori, med vilkår og betingelser gældende fra 31. januar 2026 og gyldige indtil december 2027: Mandage: boghandlere; tirsdage: frisører; onsdage: restauranter; torsdage: passagertransport; og fredage: biografer, teatre og billetsalg (eksklusive kategorien Sport). I alle tilfælde 25% rabat med Passcard Clásica og Like-kort og 30% rabat med Passcard Black og Experta-kort, med en maksimal refusion på $U 400 pr. transaktion. Lørdage: isbarer med 50% rabat dog højst $U 400, og søndage: elektronisk vejafgiftsopkrævning med 50% rabat dog højst $U 200. Fire versioner: Clásica, Like (18-29, studerende), Black og Experta (60+).
OmkostningerMastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger.Første år gratis. Derefter fastsætter det officielle Pass Card S.A.-hæfte (FC 02 Revision 30, versionen udstedt den 22/9/2026; angiver ikke en udløbsdato) en "Årlig Affinity Group-omkostning" på U 133,75 USD + moms, der skal betales MÅNEDLIGT og er obligatorisk (≈ U 163,2 USD pr. måned inklusive moms, ≈ U 1.958 USD pr. år): 70 % mere end de U 78,58 USD + moms i hæftet, vi læste den 17/8/2026. Yderligere kort er gratis. Andre obligatoriske gebyrer: svindelforsikring U 39 USD + moms pr. måned, saldoforsikring på 2,5 promille pr. måned, kontanthævning U 24 USD + moms pr. hævning og betaling af tjenester hos inkassonometværk U 24 USD + moms pr. transaktion. For betalinger over 30 dage for sent opkræves et administrationsgebyr på 10 U + moms. For omtvistede opkræves der et gebyr på 18,03 USD + moms. Det er valgfrit at sende kontoudtoget (10 UI). Finansiering: 107 % ÅOP og morarenter: 125 % ÅOP (det tidligere hæfte angav 113 % og 128 %).
Bekræftede dataJa, ifølge en officiel kilde.Ja, ifølge en officiel kilde.

For og imod

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
  • 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
  • Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
  • Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
  • Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder

Mod

  • Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
  • OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
  • Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.

PassCard — Passpoint

Ikke-bankudsteder · Pass Card S.A.

Til fordel

  • Meget markante daglige rabatter (25%-30% fra mandag til fredag, 50% om lørdagen og søndagen)
  • Sats og pointværdi offentliggjort i reglerne: 1 point pr. $100 og 1 point = $1
  • Det erhverves og administreres via Redpagos, uden behov for en bankkonto
  • Første år gratis og yderligere år gratis
  • Segmenterede versioner (unge/studerende, sorte og 60+)

Mod

  • Pointene udløber 12 kalendermåneder efter, at de er krediteret.
  • Byttebeløbet er begrænset til 50% af produktets værdi: den anden halvdel skal betales med selve Passcard.
  • Finansiering med en ÅOP på 107 % (125 % misligholdelsesrate), den dyreste i segmentet: sammenlignet med 27,30 % + moms fra ANDA og 63-64 % fra OCA
  • Fra det andet år og fremefter er vedligeholdelsen U $133,75 + moms MÅNEDLIGT (≈ U $1.958 pr. år inklusive moms), plus obligatorisk forsikring mod bedrageri på U $39 + moms pr. måned.
  • Point kan ikke overføres, og yderligere point kan ikke indløses.

Vores læsning af hver enkelt

OCA

Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.

PassCard

Stærke og nu veldokumenterede daglige rabatter (25%-30% fra mandag til fredag afhængigt af versionen, 50% om lørdagen og søndagen, alle begrænset til $U400 pr. lukning). Akkumuleringen stiger, fordi påstanden om "ikke-transparent kurs og værdi" var falsk: vilkårene og betingelserne angiver, at 1-point er værd hver $100, og 1-point = $1. Omkostningerne falder (68 til 52), og fleksibiliteten øges (45 til 38) med udgivelsen af det officielle kort: vedligeholdelse er månedlig fra det andet år og fremefter, point udløber efter 12 måneder, kan ikke overføres, og yderligere point kan ikke indløses. Omkostningerne falder igen, fra 52 til 48, på 22/9/2026: onlinekortet øgede den månedlige vedligeholdelse fra $U 78,58 til $U 133,75 + moms (+70%) og tilføjede en obligatorisk forsikring mod bedrageri på $U 39 + moms pr. måned; faldet i ÅOP fra 113% til 107% kompenserer ikke.