OCA eller jeg er Santander: Hvilket kreditkort giver mest cashback?
Med lignende kriterier vinder Soy Santander: 69 point mod 59 for OCA. OCA er bedre i netværksdækning. Soy Santander er bedre i optjening, indløsning og dækning. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de dage med den største rabat (fredage, 20%). Det er ikke det værd for metroerne; værdien ligger i rabatten. Soy Santander er for: kunder, der allerede bruger Santander (løn indbetalt) og bruger mange penge med deres kreditkort, og som ønsker at indløse point til rejser eller apparater med en forudsigelig pointværdi.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.
| Akse (vægt) | OCA | Jeg er Santander | Vinde |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25%) | 30 | 72 | Jeg er Santander |
| Rabatnetværk (25%) | 86 | 68 | OCA |
| Udveksling (20%) | 60 | 70 | Jeg er Santander |
| Omkostninger (15%) | 62 | 62 | Tegne |
| Fleksibilitet (8%) | 62 | 64 | Tegne |
| Dækning (7%) | 55 | 82 | Jeg er Santander |
| Samlet score | 59 | 69 | Jeg er Santander |
Dataene, side om side
| Faktum | OCA | Jeg er Santander |
|---|---|---|
| Sender | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A. | Santander Bank Uruguay |
| Netværk | Mastercard, Visa | Visa, Mastercard |
| Pointprogram | Metros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværk | Jeg er Santander |
| Hvordan det akkumuleres | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet. | Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre. |
| Hvad er værdien af et point? | Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd. | 1 point = $U 1 at bruge på et hvilket som helst af de autoriserede indløsningscentre (bekræftet på to nuværende officielle websteder). Vigtig information, der manglede: Den samlede pointsaldo udløber, hvis der går 12 sammenhængende måneder uden mindst ét gyldigt køb med et Santander kredit- eller betalingskort. Tilbuddet "op til $U 1,5 i kampagner" er blevet fjernet: det vises ikke længere på nogen nuværende officielle websteder. |
| Sådan indløser du | Metros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort. | 1 point = $U 1. Kan indløses i Soy Santander Store (apparater, møbler, teknologi), Soy Santander Travel (fly, hoteller, oplevelser) og værdikuponer/gavekort. Vigtig fakta, der forklarer katalogprisen: Disse indløsningscentre drives IKKE af banken. Butikken administreres af RIOLUX S.A., og Travel administreres af DIEGAL S.A., og Santander fraskriver sig udtrykkeligt ethvert ansvar for salg og eftersalgsservice. Der er ingen minimumsindløsning: du kan betale en del med point og restbeløbet i pesos eller dollars, selv i rater. To frister at huske på: indløste værdikuponer udløber efter 60 kalenderdage og kan ikke refunderes, og ombytning og returnering i butikken skal anmodes om inden for 5 hverdage efter modtagelsen af produktet, forudsat at emballagen er intakt. Trinvise velkomstbonusser (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 point i International, 3.000 i Platinum, 5.000 i Trilogy Select Pack og 8.000 i Trilogy Private Banking Pack, plus en kreditforbrugsbonus på 1.000 point ved opnåelse af $U 200.000 (International), 3.000 til $U 300.000 (Platinum), 5.000 til $U 750.000 (Black og Infinite Select, akkumuleret mellem begge) og 8.000 til $U 1.000.000 (Private Banking); og bonusser for lønindbetalinger, automatiske betalinger og minimumsaldi. |
| Rabatter | Omfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse. | Netværket 'Santander Discounts' tilbyder rabatter hos deltagende virksomheder (restauranter, tøjbutikker, rejsebureauer osv.) og inkluderer specifikke kampagner/rentefri afdrag som beskrevet i 'Vilkår og betingelser for kampagner'. En fast, permanent daglig rabatplan for supermarkeder og en fast brændstofrabat under dette mærke kunne ikke bekræftes af en officiel kilde; kampagnerne roterer. Detaljer om berettigede kategorier og rabatgrænser blev ikke verificeret fra sag til sag. |
| Omkostninger | Mastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger. | Den er nu offentliggjort: Santander-gebyrskemaet (version 22/09/2026) fastsætter det årlige administrationsgebyr for kreditkort, inklusive moms, til 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) og 1.560 (≈ $U 10.369) for det internationale UI-kort, der betales i 3 fortløbende rater uden tillægsgebyr; nyt kort $0 og yderligere kort $0. Det internationale SOY-kort er gratis det første år, og fra og med fornyelse opkræver det 50% af det årlige gebyr (≈ UI 448, ca. $U 2.974). Internationale køb er underlagt et obligatorisk gebyr pr. køb: 3% + moms for det internationale kort, 2,5% + moms for Platinum-kortet, 0% for Black-kortet og 0% for Infinite-kortet; plus 3% af valutakursen, når valutaen ikke er amerikanske dollars. Saldobeskyttelse: 3 pr. tusinde om måneden for internationale og Platinum-kort, 2 pr. tusinde for Black- og Infinite-kort (eksklusive Private Banking), minimum USD 0,75 og maksimum USD 40 pr. måned. VIP Lounge-nøgleadgang: USD 35 for hver yderligere adgang ud over den gratis adgang pr. korttype. Papirudtog: USD 90 inklusive moms (valgfrit); betaling ved opkrævningsnetværk: UI 5 + moms pr. transaktion, ingen gebyrer for digitale kanaler. Konvertering med UI'en for 22/9/2026 (USD 6,6468). |
| Bekræftede data | Ja, ifølge en officiel kilde. | Ja, ifølge en officiel kilde. |
For og imod
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
- 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
- Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
- Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
- Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder
Mod
- Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
- OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
- Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.
Jeg er Santander (Point)
Bank · Santander Bank Uruguay
Til fordel
- Punkt med en klar og stabil værdi: 1 point = $U 1, let at beregne
- Accelereret akkumulering i høje segmenter (1 point/$U 80 i Select og 1 point/$U 70 i Private Banking)
- Fleksibel indløsning: produkter, rejser og værdikuponer, uden at du behøver at optjene 100% i point
- Velkomstbonusser (1.000 til 8.000 point afhængigt af segment), forbrugsbonusser og lønbonusser, automatiske betalinger og minimumsaldi
- Årlig pris offentliggjort i takstmanualen (22/09/2026), første år gratis på den internationale SOY-plan og 0% tillæg i udlandet på Black- og Infinite-planer
Mod
- Katalogets priser er højere end i mærkets officielle butik for de fleste modeller, dog ikke alle: i vores egen undersøgelse af 17/8/2026 og 9 Samsung TV med matchende modeller var 7 og Santander dyrere i Soy Store (mellem +1,1% og +8,7%, median +6,3) og 2 var billigere. Begge kataloger har skiftende kampagner, så dette er et øjebliksbillede af dagen.
- Vekslecentrene drives af tredjeparter (RIOLUX S.A. the Store, DIEGAL S.A. Travel): prisen er ikke fastsat af banken, og det gælder heller ikke eftersalgsservicen.
- Hele din pointsaldo udløber, hvis du ikke har foretaget et kvalificerende køb i 12 sammenhængende måneder.
- Rabatter på supermarkeder/brændstof er salgsfremmende og roterende, ikke en garanteret fast fordel.
- Debet akkumuleres med en meget lav rente (1 point for hver $U 180-240)
- Internationale og Platinum-kort betaler 3% og 2,5% + moms for hvert køb i udlandet (plus 3% på valutakursen, hvis den ikke er i dollars): 0% gælder kun for Black og Infinite-kort.
- De segmenter, der accelererer akkumulering, kræver indkomst fra U 200.000 USD eller aktiver fra USD 100.000 (Select) og USD 700.000 (Private Banking)
Vores læsning af hver enkelt
OCA
Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.
Jeg er Santander
Solidt og veldokumenteret program: 1 point = $U1, trindelt akkumulering efter segment (1 point/$100 International op til 1 point/$70 Private Banking), fleksibel indløsning med delvis betaling i point og velkomstbonusser fra 1.000 til 8.000. Indløsningen reduceres fra 80 til 70 efter at have verificeret to ting: kataloget drives af tredjeparter (RIOLUX og DIEGAL, med bankens udtrykkelige ansvarsfraskrivelse), og i vores egen undersøgelse er 17/8/2026 prissat højere end mærkets officielle butik for 7 af 9 sammenlignelige fjernsyn (median +6,3), hvilket betyder, at pointet nominelt er $U1 værd, men der købes mindre. Reduceret fleksibilitet på grund af blokkens udløb efter 12 måneder uden køb. Prisen på 58 stiger til 62 på 22/9/2026: Takstmanualen offentliggør allerede det årlige gebyr (UI 895 i International, med det første år gratis og 50% fra fornyelsen i SOY), på linje med Itau og under Scotiabank, selvom International betaler 3% + moms i udlandet.