kreditkort

OCA eller ANDA: Hvilket kreditkort giver mest cashback?

OCA og ANDA er praktisk talt lige (59 til 55 point): Beslutningen er ikke baseret på gennemsnittet, men på hvilken der vinder på de områder, der betyder mest for dig. OCA udmærker sig ved netværk, indløsning og fleksibilitet. ANDA vinder i pointoptjening og dækning. OCA er for: dem, der handler ofte i lokale fysiske butikker og planlægger deres køb til de største rabatdage (fredage, 20%). For dem, der leder efter flere point, er det ikke det værd: værdien ligger i rabatten. ANDA er for: ANDA-medlemmer, der drager fordel af sociale aftaler, rentefri afdrag og et internationalt kort uden årlige gebyrer eller udenlandske transaktionsgebyrer.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes baseret på, hvad de rent faktisk tilbyder: hvor mange point du optjener, værdien af hvert point, hvor nemt det er at indløse dem, hvilke rabatter de tilbyder, og omkostningerne ved at vedligeholde kortet. En forskel på mindre end 5 point betragtes som uafgjort: scoren er en researchvurdering, ikke en decimalmåling.

Akse (vægt)OCAANDAVinde
Akkumulering (25%)3045ANDA
Rabatnetværk (25%)8668OCA
Udveksling (20%)6045OCA
Omkostninger (15%)6262Tegne
Fleksibilitet (8%)6248OCA
Dækning (7%)5562ANDA
Samlet score5955Tegne

Dataene, side om side

FaktumOCAANDA
SenderOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.National Association of Affiliates (ANDA)
NetværkMastercard, VisaVisa, Andet
PointprogramMetros (OCA pointprogram) + omfattende rabatnetværkDale (loyalitetsprogram med pointoptjening)
Hvordan det akkumuleresOCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brugt, ifølge det nuværende kort siden 15/09/2026 (det forrige, gældende siden 01/10/2025, angav 1 Metro for hver $U 104). Kombineret med indløsningsværdien af brændstofkuponer på $U 0,20 pr. Metro er afkastet for OCA Blue cirka 0,17% af forbruget (det var cirka 0,19%), det laveste i sættet. For OCA-kreditkortet forbliver prisen pr. peso uoffentliggjort (Mastercard-kreditkortet, gældende siden 01/09/2026, nævner ikke Metro) og varierer med kampagnerne x2/x3. Betalinger, kontanthævninger, kortgebyrer, afdragsfrie lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbrug, ikke køb i udlandet.Prisen offentliggøres tjeneste for tjeneste: med kreditkort er hver brugte U 40 USD = 1 point; på lån er hver anmodet U 125 USD = 1 point; ved kontanthævninger er hver hævede U 125 USD = 1 point; pensionsforskud er 4 point pr. forskud; turisme, apotek, læge- og tandklinik og andre lokale virksomheder er hver U 40 USD = 1 point; lejegarantier er 1.000 point pr. kontraktår på tidspunktet for underskrivelse eller fornyelse, kun for kontrakter fra 01/01/2026. Point krediteres dagligt med en maksimal periode på 72 åbningstimer.
Hvad er værdien af et point?Indløsningsværdien for brændstofkuponer er 0,20 U$ pr. Metro. Dette er taget fra selve Metraje: 500 U$ for 2.500 Metros, 1.500 U$ for 7.500 Metros og 1.000 U$ diesel for 5.000 Metros – alle tre forhold resulterer i præcis 0,20 U$. Der er dog en indløsning, der giver mere end det dobbelte, offentliggjort i Metrajes ofte stillede spørgsmål (læst den 22/9/2026): 2.000 Metros annullerer den kvartalsvise pris for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ 864 U$ med UI-værdien den 22/9/2026) eller ≈ 0,43 U$ pr. Metro; for nuværende er dette kun muligt personligt i OCA- eller Metraje-filialer eller ved at ringe til 1730, og kun hvis prisen allerede er blevet faktureret. Vær opmærksom på "Metro-værdien", der er trykt i den tidligere prisplan (U 52 / US$ 1,30 i versionen fra 04/08/2026; den var U 37 / US$ 1,5 i prisplanen fra 2019, hvilket er derfra det tal, vi offentliggjorde tidligere): dette tal er en prisreference, en sats for erstatning af manglende Metro-billetter for penge, IKKE hvad Metroen giver ved indløsning. Kombinationen med akkumuleringssatsen ville give et afkast på 50%, hvilket er absurd.Den monetære værdi af Dale-point offentliggøres ikke: det er disse oplysninger, der forhindrer beregning af et reelt afkast. Det, der offentliggøres, er, at pointene udløber 24 måneder efter, at de er optjent, og kan indløses på andatienda.com.uy.
Sådan indløser duMetros kan indløses til brændstofkuponer (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer over hele landet, Riogas propantanke og genopfyldninger, optankning af mobiltelefoner, biografbilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), ture via Hiperviajes og - den bedste indløsningsmulighed - den kvartalsvise pris for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Indløsning kræver, at man er opdateret med alle OCA-produkter. Vigtig rettelse: OCA Blue akkumulerer og indløser også Metros (kortholderne fastsætter deres egen pris, 1 Metro pr. $U 120 startende med 15/09/2026); det er ikke et "kun-rabat"-kort.Indløs point for eksklusive produkter, rabatter og fordele i 'Dale'-butikken (andatienda.com.uy).
RabatterOmfattende netværk: 20% om fredagen med kredit + 12 afdrag hver dag, begrænset til $U 5.500 pr. konto pr. måned hos deltagende forhandlere, ifølge OCA fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser ændrer beregningen: de ekstra +5% ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sit eget loft på $U 500 pr. måned, der deles mellem alle aktive OCA-app-kampagner; 12-afdragene er eksklusive for Mastercard; og kampagnen gælder ikke for køb foretaget via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. Derudover 10% dagligt hos udvalgte forhandlere og rabatter på 10%-30% på mad, mode, elektronik og uddannelse.'Rabatdage' efter kategori for medlemmer; aftaler inden for uddannelse, sport, sundhed, hjem og fritid. Med DEANDA-forudbetalte abonnement har du adgang til momsrabatter i henhold til loven: −2 point i almindelige butikker og −9 point på restauranter op til 30/4/2027 (dekret 235/026; DGI konsulteret om 23/10/2026), med 7,38% af det samlede beløb for skatteydere af minimumsmomsen. Derudover IMESI-refusion på tankstationer i grænseregionen. 2 til 6 eller op til 12 rater uden tillægsgebyr hos deltagende forhandlere. ANDA VISA-kortet er internationalt, uden årligt gebyr, ingen provision for internationale køb eller kontanthævninger i udlandet, med en præferentiel valutakurs defineret af ANDA og accept i hele VISA-netværket (mere end 45.000 forhandlere i landet); det gamle ANDA-kort fortsætter med at virke, indtil det udskiftes.
OmkostningerMastercard-kortudskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokument med "Aktuelle satser" fra 15/09/2026: kortservice OCA UI 130 pr. kvartal inklusive moms (UI 520 pr. år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), yderligere ægtefælle UI 0, yderligere barn/andre UI 65 pr. kvartal inklusive moms, erstatnings-UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 pr. kvartal og Visa Gold UI 162,50 pr. kvartal (≈ $U 4.320 pr. år), begge inklusive moms, i henhold til "Aktuelle satser". Kortforbrug i udlandet 2,44% inklusive moms; hævning i udlandet US$ 2,459 + moms; forsikring på saldi 0,4% inklusive moms (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumenter i OCA angiver ikke det samme — 01/09/2026-hæftet angiver 64% ÅOP + moms i pesos (12% i dollars), kontantforskud 80% + moms og forsinket betaling 75% + moms (13% i dollars); dokumentet "Aktuelle satser" i 15/09/2026 angiver 63% (12% i dollars), 80% og forsinket betaling 72% (13%). Vi offentliggør begge, indtil OCA forener dem. Sanktioner: for fuld betaling inden for 48 timer efter forfaldsdatoen UI 50 + moms, for forsinket betaling UI 50 + moms; afsendelse af kontoudtog UI 10 + moms pr. måned (valgfrit); Ubegrundede opkræver 10% + moms på kuponen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; hævninger i hæveautomater og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primært kort, ekstra kort, kontovedligeholdelse, lav gennemsnitlig provision og erstatning op til 2ª, men opkræver 0,35% + moms på fakturabeløbet for betalinger i inkassonetværk og har daglige grænser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internationale køb og $U 20.000 / US$ 520 på hævninger.Kortet har intet årligt gebyr (hverken ANDA- eller ANDA VISA-kortet), og yderligere kort er gratis. Købsfinansiering er tilgængelig med en årlig effektiv rente (AER) på 27,30% + moms, ifølge det officielle informationsark, der er gennemgået på 22/9/2026 (anmeldelsen på 17/8/2026 anførte 27,40%), den laveste i ikke-banksegmentet med en bred margin. Medlemsgebyrer gælder: Fuldt medlem $U 831, abonnentmedlem 50 UI (ca. $U 332 med UI fra 22/9/2026) for turisme- og finanskategorierne og begravelsesservice $U 132 inklusive moms. Låneudbetalinger kan foretages i Abitab, Redpagos, Banred-hæveautomater og ANDA-filialer. Kortet kan fås, selvom du er registreret i Clearing de Informes (afhængigt af din kredithistorik, muligvis med en garanti), og betalinger foretages via løntræk.
Bekræftede dataJa, ifølge en officiel kilde.Delvis

For og imod

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankudsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue udstedt af OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største netværk af rabatter i fysiske butikker på det lokale marked
  • 20% rabat om fredagen + 12 rater er en af de mest aggressive kampagner i Uruguay
  • Metrokort udløber ikke og kan overføres mellem OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme indehaver.
  • Konkret og nyttig udveksling: brændstofkuponer på DISA-stationer, Riogas-dunke, optankning af mobiltelefon, biograf- og rejsebilletter og selve kortets kvartalsvise pris (2.000 metroer = UI 130, ≈ $U 0,43 pr. metro)
  • Ekstra 5% med digital tegnebog; udbredt ikke-bankudsteder

Mod

  • Metrosystemet tilbyder meget lidt afkast: med den eneste offentliggjorte sats (OCA Blue, 1 Metro pr. $U 120 fra 15/09/2026) og brændstofudvekslingen på $U 0,20 pr. Metro, er afkastet ≈ 0,17% af udgifterne, en sjettedel af de ~1% af bankprogrammerne; selv betaling med kreditkort med Metros ($U 0,43) når ikke op på 0,4%.
  • OCA-kreditkortoptjenelsesraten er ikke offentliggjort og varierer afhængigt af kampagnen x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabat betinget af dage/butikker og med begrænsninger ($ 5.500 U pr. måned og $ 500 U ekstra for appen)
  • Appens 5% rabat, de 12 rater (kun Mastercard) og udelukkelsen af køb via Mercado Pago mindsker stjernekampagnen.

ANDA — ANDA Kreditkort + Dale Program + DEANDA forudbetalt

Kooperativ · National Association of Affiliates (ANDA)

Til fordel

  • Kort uden årligt gebyr (ANDA og ANDA VISA) og yderligere kort uden gebyr
  • Den billigste finansiering i ikke-banksegmentet: 27,30% + moms, sammenlignet med 63-64% fra OCA, 63,56% fra Pronto! og 107% fra Passcard
  • Akkumuleringsrate offentliggjort service for service, og den tætteste i point pr. vægt af sættet ($U 40 = 1 point)
  • ANDA VISA er internationalt og opkræver ikke gebyr for køb eller hævninger i udlandet.
  • Samarbejdsmodel med sociale aftaler (uddannelse, sundhed, sport) ud over kortet
  • Den kan tilgås, mens du er i rapportrydning

Mod

  • Medlemskab er påkrævet (medlemsgebyr: $U 831 Fuldgyldigt medlem, 50 UI abonnent) for at få adgang til alle fordele.
  • ANDA offentliggør ikke den monetære værdi af Dale-pointene: du ved, hvor mange point du tjener, ikke hvor meget de er værd.
  • Dale-point udløber efter 24 måneder, og indløsning er begrænset til andatienda.com.uy
  • Løntræksbetalinger knytter kortet til ansættelses- eller pensionsforholdet.

Vores læsning af hver enkelt

OCA

Den største korrektion fra 17/8/2026-gennemgangen er fortsat gældende. Rangeringen vurderede Metroen til $U37 ved hjælp af "Metro-værdien" fra prisplanen, som er en prisreference og ikke indløsningsværdien: de tre brændstofkuponforhold offentliggjort af Metraje selv ($U500 pr. 2.500 Metros og tilsvarende) giver $U 0,20 pr. Metro. Med den eneste offentliggjorte pris (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104) er det faktiske afkast ~0,17%, så akkumuleringen forbliver på 30. Indløsningen stiger fra 58 til 60 på 22/9/2026, fordi Metraje offentliggør en bedre indløsningspris end værdikuponerne: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise pris for kortet (UI 130), det vil sige $U 0,43 pr. Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke udløber og kan overføres mellem kortholderens kort, er bedre end næsten hele sættet. Rabatnetværket er fortsat dens sande styrke.

ANDA

Tre opadrettede korrektioner baseret på officielle kilder. Omkostningerne stiger fra 45 til 62: kortet har intet årligt gebyr, yderligere kort er gratis, og ÅOP på 27,30 % + moms (pr. 22/9/2026) er langt den billigste i ikke-banksegmentet (OCA 63-64 %, Passcard 107 %). Dækningen stiger fra 45 til 62, fordi ANDA VISA er international, bruger VISA-netværket og ikke har provision for køb eller hævninger i udlandet. Akkumuleringen stiger fra 35 til 45, fordi Dale-programmets sats offentliggøres tjeneste for tjeneste ($40 = 1 point med kortet), og den stiger ikke yderligere, fordi ANDA stadig ikke har offentliggjort pointværdien: uden disse oplysninger kan et reelt afkast ikke beregnes. Byrden er fortsat medlemsgebyret, ikke selve kortet.