Itaú Volar Visa Platinum eller OCA: Hvilket kredittkort tilbyr mest cashback?
Itaú Volar Visa Platinum vinner med knapp margin: 66 poeng mot OCAs 59. Itaú Volar Visa Platinum utmerker seg når det gjelder poengopphopning, innløsning og dekning. OCA leder an innen nettverksdekning og kostnader. Itaú Volar Visa Platinum er for: kunder med middels til øvre inntekt som reiser og verdsetter den inkluderte assistansen og VIP-loungetilgangen til gunstige priser, samtidig som de opprettholder Volars innløsningsfleksibilitet. OCA er for: de som handler ofte i lokale fysiske butikker og planlegger kjøpene sine for dagene med størst rabatt (fredager, 20 %). For de som vurderer Metro, er det ikke verdt det: verdien ligger i rabatten.
Aksel for aksel
Belønningsprogrammer sammenlignes basert på hva de faktisk tilbyr: hvor mange poeng du samler, verdien av hvert poeng, hvor enkelt det er å innløse dem, hvilke rabatter de gir og kostnaden ved å vedlikeholde kortet. En forskjell på mindre enn 5 poeng regnes som uavgjort: poengsummen er en forskningsvurdering, ikke en desimalmåling.
| Akse (vekt) | Itaú Volar Visa Platinum | OCA | Vinne |
|---|---|---|---|
| Akkumulering (25 %) | 62 | 30 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Rabattnettverk (25 %) | 70 | 86 | OCA |
| Bytte (20 %) | 72 | 60 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Kostnad (15 %) | 55 | 62 | OCA |
| Fleksibilitet (8 %) | 65 | 62 | Tegne |
| Dekning (7 %) | 68 | 55 | Itaú Volar Visa Platinum |
| Totalpoengsum | 66 | 59 | Itaú Volar Visa Platinum |
Dataene, side om side
| Faktum | Itaú Volar Visa Platinum | OCA |
|---|---|---|
| Sender | Banco Itaú Uruguay | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A. |
| Nettverk | Visum | Mastercard, Visa |
| Poengprogram | Fly (Itaú miles) | Metros (OCA-poengprogram) + omfattende rabattnettverk |
| Hvordan det akkumuleres | Tjen 1 Itaú-miles for hver 1 amerikanske dollar (eller tilsvarende i pesos) brukt på kredittkjøp. Samme opptjeningsregler som Volar-linjen. Bekreftet på tarjetaVolar.html. | OCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brukt, i henhold til det nåværende kortet siden 15/09/2026 (det forrige, som var gjeldende siden 01/10/2025, oppga 1 Metro for hver $U 104). Kombinert med innløsningsverdien av drivstoffkupongen på $U 0,20 per Metro, er avkastningen for OCA Blue omtrent 0,17 % av forbruket (det var omtrent 0,19 %), den laveste i settet. For OCA-kredittkortet forblir prisen per peso upublisert (Mastercard-kredittkortet som var gjeldende siden 01/09/2026 nevner ikke Metro) og varierer med kampanjene x2/x3. Betalinger, kontantuttak, kortgebyrer, amortiserbare lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbruk, ikke kjøp i utlandet. |
| Hva er verdien av et poeng? | Ingen offisielle forholdstall publisert; faktisk verdi avhenger av valutakursen. Ikke bekreftet. | Innløsningsverdien i drivstoffkuponger er $U 0,20 per Metro. Dette er utledet fra selve Metro-tabellen: $U 500 for 2.500-målere, $U 1.500 for 7.500-målere og $U 1.000 diesel for 5.000-målere – alle tre forholdstallene gir nøyaktig $U 0,20. Det finnes imidlertid en innløsning som gir mer enn det dobbelte, som publisert i Metro FAQs (les på 22/9/2026): 2.000-målere kansellerer den kvartalsvise kostnaden for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ $U 864 med UI fra 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro. Foreløpig er dette bare tilgjengelig personlig i OCA- eller Metro-filialer eller via 1730, og bare hvis kostnaden allerede er fakturert. Vær oppmerksom på «Metro-verdien» som var trykt på den forrige taksttabellen ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versjonen; den var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-taksttabellen, som er derfra tallet vi publiserte tidligere kom): dette tallet er en billettprisreferanse, en sats for erstatning av manglende Metro-billetter med penger, IKKE hva Metro-billetter gir når de innløses. Å kombinere det med akkumuleringsraten ville gitt en avkastning på 50%, noe som er absurd. |
| Slik løser du inn | Samme som Volar Base: billetter på alle flyselskaper + katalog (teknologi, innenriks turisme, mote, show), via itauvolar.com.uy/SuperApp. Kun innløsning av kortinnehaveren. | Metros kan innløses mot drivstoffkuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stasjoner over hele landet, Riogas propantanker og påfyll, påfylling av mobiltelefoner, kinobilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), reiser via Hiperviajes og – den beste innløsningsmuligheten – den kvartalsvise kostnaden for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Innløsning krever at du er oppdatert på alle OCA-produkter. Viktig korreksjon: OCA Blue akkumulerer og innløser også Metros (kortinnehaverne setter sin egen pris, 1 Metro per $U 120 starter med 15/09/2026); det er ikke et "kun rabattkort". |
| Rabatter | Itaú-fordelsnettverket pluss fordeler på Platinum-nivå, med den lille skriften som endret 1/2/2026: tilgang til VIP-lounger er ikke gratis; Visa Platinum-kortinnehaveren har 10-tilgang til USD 10 per person per kalenderår, og fra 11 og utover betaler de USD 38 per tilgang (tilgang skjer via Visa Airport Companion-appen, og tilgangen til ekstra kortinnehavere trekkes fra den primære kortinnehaverens 10). Det som er gratis er to forskjellige og ikke-kumulative dekninger: Universal Assistance opptil USD 15.000 per person over hele verden, unntatt Uruguay, for kortinnehaver, ektefelle og forsørgede barn under 21 år; og AXA USA for medisinske nødsituasjoner på reiser på opptil 60 sammenhengende dager, som krever at billetten er kjøpt med Visa Platinum-kortet og at sertifikatet er generert før hver reise. | Omfattende nettverk: 20 % på fredager med kreditt + 12 avdrag hver dag, begrenset til $U 5.500 per konto per måned hos deltakende selgere, i henhold til OCA-fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser endrer beregningen: de ekstra +5 % ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sin egen grense på $U 500 per måned, fordelt mellom alle aktive OCA-appkampanjer; 12-avdragene er eksklusive for Mastercard; og kampanjen gjelder ikke for kjøp gjort via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. I tillegg 10 % daglig hos utvalgte selgere og rabatter på 10 %–30 % på mat, mote, elektronikk og utdanning. |
| Kostnader | 1er per år uten kostnad; deretter UI 1.058/år, ≈ $U 7.032 med UI for 22/9/2026 ($U 6,6468). Bekreftet i den offisielle gebyrplanen, septemberversjon 2026 (samme verdi som 1/8/2026-versjonen); belastes i 3-avdrag i lokal valuta, inkludert mva. Med fullpakke (UI 190 per måned, inkludert mva.) er Platinum-kortet inkludert, og tilleggsgebyret i utlandet synker til 1% + mva. Minimumsgrense/kreditt: Volar-oppføringen sier $U 125.000, og Visa Volar Platinum-informasjonsarket selv sier $U 120.000 (leses som 22/9/2026); vi publiserer den fra oppføringen og noterer bankens avvik. | Mastercard-kortutskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokumentet "Gjeldende priser" fra 15/09/2026: korttjeneste OCA UI 130 per kvartal inkludert mva. (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), ekstra ektefelle UI 0, ekstra barn/andre UI 65 per kvartal inkludert mva., erstatning UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 per kvartal og Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), begge inkludert mva., i henhold til "Gjeldende priser". Kortbruk i utlandet 2,44% inkludert mva.; uttak i utlandet USD 2,459 + mva.; forsikring på saldoer 0,4% inkludert mva. (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumentene i OCA oppgir ikke det samme – 01/09/2026-heftet angir 64 % effektiv rente + mva. i pesos (12 % i dollar), kontantforskudd 80 % + mva. og forsinket betaling 75 % + mva. (13 % i dollar); dokumentet «Gjeldende renter» i 15/09/2026 oppgir 63 % (12 % i dollar), 80 % og forsinket betaling 72 % (13 %). Vi publiserer begge inntil OCA forener dem. Gebyrer: for full betaling innen 48 timer etter forfallsdato UI 50 + mva., for forsinket betaling UI 50 + mva.; sending av kontoutskrift UI 10 + mva. per måned (valgfritt); Ubegrunnede kostnader 10% + mva. på kupongen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; uttak i minibanker og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på hovedkort, tilleggskort, kontovedlikehold, lav gjennomsnittlig provisjon og erstatning opptil 2ª, men belaster 0,35% + mva. på fakturabeløpet for betalinger i inkassonettverk, og har daglige grenser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internasjonale kjøp og $U 20.000 / US$ 520 på uttak. |
| Bekreftede data | Ja, ifølge en offisiell kilde. | Ja, ifølge en offisiell kilde. |
For og imot
Itaú Volar Visa Platinum
Bank · Banco Itaú Uruguay
Til fordel
- 10 årlige VIP-loungeinnganger til USD 10 per person (fortrinnspris, ikke gratis adgang: fra den 11. inngangen og utover er det USD 38 i henhold til prislisten; produktarket trykker fortsatt USD 27)
- Universell bistand uten kostnad på opptil 15.000 USD per person for forsikringstakeren og deres familie (verden over unntatt Uruguay)
- Samme pris 1 mile = USD 1 og fleksibel billettinnløsning
- 3.500 miles velkomstbonus
Imot
- Høyere årlig kostnad (UI 1.058 ≈ $U 7.032) enn den internasjonale
- Tillegg for kjøp i utlandet: 3 % + mva. (1 % + mva. med Fullpakke; ingen tillegg med Personal Bank), pluss ytterligere 3 % på Visa Internationals valutakurs
- Krever høy inntekt/grense ($ 125.000 U i henhold til oppføringen; $ 120.000 U i henhold til skjemaet)
- Miles utløper etter 5 år og har ingen publisert kilometerverdi
- Samme unntak fra periodisering (kontanter, renter, innkrevingsnettverk)
OCA — Programmåler (Metre)
Ikke-bankutsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.
Til fordel
- Det største nettverket av rabatter i fysiske butikker i det lokale markedet
- 20 % rabatt på fredager + 12 avdrag er en av de mest aggressive kampanjene i Uruguay
- Metro-kort utløper ikke og kan overføres mellom OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme innehaver.
- Konkret og nyttig utveksling: drivstoffkuponger på DISA-stasjoner, Riogas-beholdere, påfylling av mobiltelefon, kino- og reisebilletter og kvartalsvis kostnad for selve kortet (2.000-målere = UI 130, ≈ $U 0,43 per måler)
- Ekstra 5 % med digital lommebok; mye brukt ikke-bankutsteder
Imot
- Metro-systemet gir svært liten avkastning: med den eneste publiserte satsen (OCA Blue, 1 Metro per $U 120 fra 15/09/2026) og drivstoffutveksling på $U 0,20 per Metro, er avkastningen ≈ 0,17 % av utgiftene, en sjettedel av ~1 % av bankprogrammene; selv betaling med kredittkort med Metros ($U 0,43) når ikke 0,4 %.
- Oppsamlingsraten for OCA-kredittkort er ikke publisert og varierer etter kampanje x2/x3
- Ingen cashback: fordelen er en rabatt betinget av dager/butikker og med grenser ($U 5.500 per måned, og $U 500 appen ekstra)
- Appens 5 % rabatt, de 12 avdragene (kun Mastercard) og utelukkelsen av kjøp via Mercado Pago reduserer stjernekampanjen.
Vår lesning av hver enkelt
Itaú Volar Visa Platinum
Samme oppsamlings- og innløsningssystem som basisplanen for Volar, med fordeler på Platinum-nivå fortsatt gyldige (Universal Assistance gratis opptil USD 15.000). Rabattene reduseres fra 75 til 70 etter å ha sjekket prislisten: fra 1/2/2026 og utover inkluderer ikke Platinum lenger gratis tilgang til VIP-lounger; tilgang er nå 10 til USD 10 og USD 38 fra 11 og utover, noe som betyr en fortrinnspris, ikke inkludert tilgang. Den høyere årlige kostnaden (UI 1.058 = USD U 7.032) sammenlignet med basisversjonen gjør den praktisk talt på nivå med Volar Internacional.
OCA
Den største korreksjonen fra 17/8/2026-gjennomgangen er fortsatt gjeldende. Rangeringen verdsatte Metroen til $U37 ved å bruke "Metro-verdien" fra billettlisten, som er en billettreferanse og ikke innløsningsverdien: de tre drivstoffkupongforholdene publisert av Metraje selv ($U500 per 2.500 Metros og tilsvarende) gir $U 0,20 per Metro. Med den eneste publiserte prisen (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104), er den faktiske avkastningen ~0,17%, så akkumuleringen forblir på 30. Innløsningen øker fra 58 til 60 på 22/9/2026 fordi Metraje publiserer en bedre innløsningsrate enn kupongene: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise kostnaden for kortet (UI 130), det vil si $U 0,43 per Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke utløper og kan overføres mellom kortinnehaverens kort, er bedre enn nesten hele settet. Rabattnettverket er fortsatt dens sanne styrke.