kredittkort

OCA eller Pronto!: Hvilket kredittkort gir mest cashback?

OCA og Pronto! ligger praktisk talt likt (59 mot 63 poeng): avgjørelsen er ikke basert på gjennomsnittet, men på hvilken som vinner på de områdene som betyr mest for deg. OCA utmerker seg i fleksibilitet og dekning. Pronto! vinner i akkumulering. OCA er for: de som handler ofte i lokale fysiske butikker og planlegger kjøpene sine til dagene med størst rabatt (fredager, 20 %). For storbyer er det ikke verdt det: verdien ligger i rabatten. Pronto! er for: folk uten bankkonto eller kredithistorikk (unge mennesker, førstegangsbrukere av kredittkort) som ønsker betydelige rabatter på hverdagskjøp.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes basert på hva de faktisk tilbyr: hvor mange poeng du samler, verdien av hvert poeng, hvor enkelt det er å innløse dem, hvilke rabatter de gir og kostnaden ved å vedlikeholde kortet. En forskjell på mindre enn 5 poeng regnes som uavgjort: poengsummen er en forskningsvurdering, ikke en desimalmåling.

Akse (vekt)OCASnart!Vinne
Akkumulering (25 %)3058Snart!
Rabattnettverk (25 %)8685Tegne
Bytte (20 %)6058Tegne
Kostnad (15 %)6258Tegne
Fleksibilitet (8 %)6250OCA
Dekning (7 %)5548OCA
Totalpoengsum5963Tegne

Dataene, side om side

FaktumOCASnart!
SenderOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.Kommer snart! (Scotiabank Uruguay)
NettverkMastercard, VisaVisum
PoengprogramMetros (OCA-poengprogram) + omfattende rabattnettverkSoon Rewards (med gratis Visa-kjøpsvarsling som en separat fordel)
Hvordan det akkumuleresOCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brukt, i henhold til det nåværende kortet siden 15/09/2026 (det forrige, som var gjeldende siden 01/10/2025, oppga 1 Metro for hver $U 104). Kombinert med innløsningsverdien av drivstoffkupongen på $U 0,20 per Metro, er avkastningen for OCA Blue omtrent 0,17 % av forbruket (det var omtrent 0,19 %), den laveste i settet. For OCA-kredittkortet forblir prisen per peso upublisert (Mastercard-kredittkortet som var gjeldende siden 01/09/2026 nevner ikke Metro) og varierer med kampanjene x2/x3. Betalinger, kontantuttak, kortgebyrer, amortiserbare lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbruk, ikke kjøp i utlandet.Pris bekreftet på den offisielle Pronto!-nettsiden: 1 poeng for hver 30 dollar brukt, med 1.000 velkomstpoeng ved søknad om Pronto+. Programmet heter Pronto Premios og har sin egen nettside (prontopremios.com.uy).
Hva er verdien av et poeng?Innløsningsverdien i drivstoffkuponger er $U 0,20 per Metro. Dette er utledet fra selve Metro-tabellen: $U 500 for 2.500-målere, $U 1.500 for 7.500-målere og $U 1.000 diesel for 5.000-målere – alle tre forholdstallene gir nøyaktig $U 0,20. Det finnes imidlertid en innløsning som gir mer enn det dobbelte, som publisert i Metro FAQs (les på 22/9/2026): 2.000-målere kansellerer den kvartalsvise kostnaden for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ $U 864 med UI fra 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro. Foreløpig er dette bare tilgjengelig personlig i OCA- eller Metro-filialer eller via 1730, og bare hvis kostnaden allerede er fakturert. Vær oppmerksom på «Metro-verdien» som var trykt på den forrige taksttabellen ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versjonen; den var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-taksttabellen, som er derfra tallet vi publiserte tidligere kom): dette tallet er en billettprisreferanse, en sats for erstatning av manglende Metro-billetter med penger, IKKE hva Metro-billetter gir når de innløses. Å kombinere det med akkumuleringsraten ville gitt en avkastning på 50%, noe som er absurd.Poengenes pengeverdi publiseres ikke, og det gjøres heller ikke utløpsdatoen: du vet hvor mange poeng du tjener, men ikke verdien deres. Hovedattraksjonen er fortsatt rabattnettverket.
Slik løser du innMetros kan innløses mot drivstoffkuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stasjoner over hele landet, Riogas propantanker og påfyll, påfylling av mobiltelefoner, kinobilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), reiser via Hiperviajes og – den beste innløsningsmuligheten – den kvartalsvise kostnaden for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Innløsning krever at du er oppdatert på alle OCA-produkter. Viktig korreksjon: OCA Blue akkumulerer og innløser også Metros (kortinnehaverne setter sin egen pris, 1 Metro per $U 120 starter med 15/09/2026); det er ikke et "kun rabattkort".Katalogen er offentlig: på prontopremios.com.uy kan poeng innløses for hvitevarer, husholdningsartikler, mote, barneartikler, underholdning og teknologi, pluss kuponger for påfylling av mobiltelefon og gavekort fra Mercado Libre. I tillegg til programmet kan Visas «Free Purchase Alert» tilby en bonus på et kjøp.
RabatterOmfattende nettverk: 20 % på fredager med kreditt + 12 avdrag hver dag, begrenset til $U 5.500 per konto per måned hos deltakende selgere, i henhold til OCA-fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser endrer beregningen: de ekstra +5 % ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sin egen grense på $U 500 per måned, fordelt mellom alle aktive OCA-appkampanjer; 12-avdragene er eksklusive for Mastercard; og kampanjen gjelder ikke for kjøp gjort via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. I tillegg 10 % daglig hos utvalgte selgere og rabatter på 10 %–30 % på mat, mote, elektronikk og utdanning.Omfattende rabattnettverk: f.eks. 25 % McDonald's, 50 % Grido, 50 % kinoer, 25 % Colonia Express; opptil 35 % overnatting, opptil 50 % gastronomi, opptil 60 % underholdning; 15 % fast rabatt i konfektbutikker, leketøysbutikker og pizzeriaer over hele landet.
KostnaderMastercard-kortutskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokumentet "Gjeldende priser" fra 15/09/2026: korttjeneste OCA UI 130 per kvartal inkludert mva. (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), ekstra ektefelle UI 0, ekstra barn/andre UI 65 per kvartal inkludert mva., erstatning UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 per kvartal og Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), begge inkludert mva., i henhold til "Gjeldende priser". Kortbruk i utlandet 2,44% inkludert mva.; uttak i utlandet USD 2,459 + mva.; forsikring på saldoer 0,4% inkludert mva. (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumentene i OCA oppgir ikke det samme – 01/09/2026-heftet angir 64 % effektiv rente + mva. i pesos (12 % i dollar), kontantforskudd 80 % + mva. og forsinket betaling 75 % + mva. (13 % i dollar); dokumentet «Gjeldende renter» i 15/09/2026 oppgir 63 % (12 % i dollar), 80 % og forsinket betaling 72 % (13 %). Vi publiserer begge inntil OCA forener dem. Gebyrer: for full betaling innen 48 timer etter forfallsdato UI 50 + mva., for forsinket betaling UI 50 + mva.; sending av kontoutskrift UI 10 + mva. per måned (valgfritt); Ubegrunnede kostnader 10% + mva. på kupongen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; uttak i minibanker og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på hovedkort, tilleggskort, kontovedlikehold, lav gjennomsnittlig provisjon og erstatning opptil 2ª, men belaster 0,35% + mva. på fakturabeløpet for betalinger i inkassonettverk, og har daglige grenser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internasjonale kjøp og $U 20.000 / US$ 520 på uttak.Kostnadene er publisert i de offisielle vilkårene og betingelsene (gyldige fra september 2026, samme gebyrplan som augustversjonen), og «gratis første år» er IKKE universell: den avhenger av porteføljen som er tildelt deg. Årsavgift: portefølje 259 $1.308 + mva. fra det første året; portefølje 52 $3.468 + mva.; porteføljer 299 og 312 $5.148 + mva.; portefølje 313 $0 det første året og deretter $1.308 + mva.; portefølje 201 $0 det første året og deretter $2.970 + mva. Tilleggsgebyrer: mellom $594 og $1.485 + mva. per år. Levering av kontoutskrift: 10 UI + mva. per måned; rapport og erstatning: 90 UI + mva. Finansiering, nå publisert under samme vilkår: maksimal effektiv rente for finansiering 63,56 % + mva., kontantuttak 63,56 % + mva. og for sen betaling 73,82 % + mva. Gebyr for manglende betaling, det laveste av 50 % av det utestående beløpet og 50 UI + mva., og inkassoadministrasjonsgebyr 10 UI + mva. per varsel med et tak på 50 UI + mva. per år. Provisjonen på 3 % for internasjonale kjøp eksisterer: Pronto! tilbyr å frafalle den, og kun på listen over «favoritttjenester» (kjøp, reservasjoner eller abonnementer), ikke på alle internasjonale utgifter.
Bekreftede dataJa, ifølge en offisiell kilde.Ja, ifølge en offisiell kilde.

For og imot

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankutsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største nettverket av rabatter i fysiske butikker i det lokale markedet
  • 20 % rabatt på fredager + 12 avdrag er en av de mest aggressive kampanjene i Uruguay
  • Metro-kort utløper ikke og kan overføres mellom OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme innehaver.
  • Konkret og nyttig utveksling: drivstoffkuponger på DISA-stasjoner, Riogas-beholdere, påfylling av mobiltelefon, kino- og reisebilletter og kvartalsvis kostnad for selve kortet (2.000-målere = UI 130, ≈ $U 0,43 per måler)
  • Ekstra 5 % med digital lommebok; mye brukt ikke-bankutsteder

Imot

  • Metro-systemet gir svært liten avkastning: med den eneste publiserte satsen (OCA Blue, 1 Metro per $U 120 fra 15/09/2026) og drivstoffutveksling på $U 0,20 per Metro, er avkastningen ≈ 0,17 % av utgiftene, en sjettedel av ~1 % av bankprogrammene; selv betaling med kredittkort med Metros ($U 0,43) når ikke 0,4 %.
  • Oppsamlingsraten for OCA-kredittkort er ikke publisert og varierer etter kampanje x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabatt betinget av dager/butikker og med grenser ($U 5.500 per måned, og $U 500 appen ekstra)
  • Appens 5 % rabatt, de 12 avdragene (kun Mastercard) og utelukkelsen av kjøp via Mercado Pago reduserer stjernekampanjen.

Pronto! — Pronto+ Visa-kort (poeng + fordeler)

Ikke-bankutsteder · Snart! (Scotiabank Uruguay)

Til fordel

  • Svært sterkt og variert lavprisnettverk (hurtigmat, kino, reiseliv)
  • Søknader mottas kun med legitimasjon; det kreves ingen lønnsslipp eller bankkonto.
  • Publisert pris og en av de tetteste på markedet: 1 poeng for hver $30, pluss 1.000 velkomstpoeng
  • Offentlig byttekatalog (apparater, teknologi, Mercado Libre-kuponger og påfylling av mobiltelefoner)
  • 3 % bonus på internasjonal provisjon for deltakende «favoritttjenester»

Imot

  • Verken poengverdien i pesos eller poengenes utløpsdato publiseres.
  • Det «gratis første året» avhenger av planen: noen planer koster 1.308 dollar + mva. fra år én, mens andre koster 5.148 dollar + mva.
  • Den internasjonale bonusen på 3 % gjelder kun for deltakende tjenester, ikke for alle kjøp i utlandet.
  • Dyr finansiering: Maksimal effektiv rente 63,56 % + mva. og forsinkelsesrenter 73,82 % + mva. (vilkår gyldige til september 2026), i OCA-sonen og langt fra ANDAs 27,30 % + mva.

Vår lesning av hver enkelt

OCA

Den største korreksjonen fra 17/8/2026-gjennomgangen er fortsatt gjeldende. Rangeringen verdsatte Metroen til $U37 ved å bruke "Metro-verdien" fra billettlisten, som er en billettreferanse og ikke innløsningsverdien: de tre drivstoffkupongforholdene publisert av Metraje selv ($U500 per 2.500 Metros og tilsvarende) gir $U 0,20 per Metro. Med den eneste publiserte prisen (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104), er den faktiske avkastningen ~0,17%, så akkumuleringen forblir på 30. Innløsningen øker fra 58 til 60 på 22/9/2026 fordi Metraje publiserer en bedre innløsningsrate enn kupongene: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise kostnaden for kortet (UI 130), det vil si $U 0,43 per Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke utløper og kan overføres mellom kortinnehaverens kort, er bedre enn nesten hele settet. Rabattnettverket er fortsatt dens sanne styrke.

Snart!

Et svært bredt og aggressivt rabattnettverk (25 % hos McDonald's, 50 % hos Grido/kinoer, opptil 50 % på restauranter, opptil 60 % på underholdningssteder). Akkumulerings- og innløsningsratene har økt sammenlignet med forrige gjennomgang fordi årsaken til straffen har forsvunnet: satsen på 1 poeng per $30 og katalogen publiseres nå av utstederen, ikke på sammenligningsnettsteder. Kostnaden har sunket fra 68 til 58 med publiseringen av gebyrplanen: det første året gratis er ikke universelt, og noen porteføljer betaler opptil $5.148 + mva. per år. Verdien av hvert poeng i pesos er fortsatt ikke publisert.