kredittkort

OCA eller jeg er Santander: Hvilket kredittkort gir mest cashback?

Med lignende kriterier vinner Soy Santander: 69 poeng mot OCAs 59. OCA er bedre på nettverksdekning. Soy Santander er bedre på akkumulering, innløsning og dekning. OCA er for: de som handler ofte i lokale fysiske butikker og planlegger kjøpene sine til dagene med størst rabatt (fredager, 20 %). Det er ikke verdt det for storbyene; verdien ligger i rabatten. Soy Santander er for: kunder som allerede bruker Santander (lønn innbetalt) og bruker mye penger med kredittkortet sitt, og som ønsker å innløse poeng for reiser eller apparater med en forutsigbar poengverdi.

Aksel for aksel

Belønningsprogrammer sammenlignes basert på hva de faktisk tilbyr: hvor mange poeng du samler, verdien av hvert poeng, hvor enkelt det er å innløse dem, hvilke rabatter de gir og kostnaden ved å vedlikeholde kortet. En forskjell på mindre enn 5 poeng regnes som uavgjort: poengsummen er en forskningsvurdering, ikke en desimalmåling.

Akse (vekt)OCAJeg er SantanderVinne
Akkumulering (25 %)3072Jeg er Santander
Rabattnettverk (25 %)8668OCA
Bytte (20 %)6070Jeg er Santander
Kostnad (15 %)6262Tegne
Fleksibilitet (8 %)6264Tegne
Dekning (7 %)5582Jeg er Santander
Totalpoengsum5969Jeg er Santander

Dataene, side om side

FaktumOCAJeg er Santander
SenderOCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.Santander Bank Uruguay
NettverkMastercard, VisaVisa, Mastercard
PoengprogramMetros (OCA-poengprogram) + omfattende rabattnettverkJeg er Santander
Hvordan det akkumuleresOCA Blue: 1 Metro for hver $U 120 brukt, i henhold til det nåværende kortet siden 15/09/2026 (det forrige, som var gjeldende siden 01/10/2025, oppga 1 Metro for hver $U 104). Kombinert med innløsningsverdien av drivstoffkupongen på $U 0,20 per Metro, er avkastningen for OCA Blue omtrent 0,17 % av forbruket (det var omtrent 0,19 %), den laveste i settet. For OCA-kredittkortet forblir prisen per peso upublisert (Mastercard-kredittkortet som var gjeldende siden 01/09/2026 nevner ikke Metro) og varierer med kampanjene x2/x3. Betalinger, kontantuttak, kortgebyrer, amortiserbare lån og refinansieringer akkumuleres ikke Metros; med OCA VISA akkumuleres kun lokale forbruk, ikke kjøp i utlandet.Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre.
Hva er verdien av et poeng?Innløsningsverdien i drivstoffkuponger er $U 0,20 per Metro. Dette er utledet fra selve Metro-tabellen: $U 500 for 2.500-målere, $U 1.500 for 7.500-målere og $U 1.000 diesel for 5.000-målere – alle tre forholdstallene gir nøyaktig $U 0,20. Det finnes imidlertid en innløsning som gir mer enn det dobbelte, som publisert i Metro FAQs (les på 22/9/2026): 2.000-målere kansellerer den kvartalsvise kostnaden for Mastercard- eller Visa-kortet, som er UI 130 (≈ $U 864 med UI fra 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro. Foreløpig er dette bare tilgjengelig personlig i OCA- eller Metro-filialer eller via 1730, og bare hvis kostnaden allerede er fakturert. Vær oppmerksom på «Metro-verdien» som var trykt på den forrige taksttabellen ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versjonen; den var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-taksttabellen, som er derfra tallet vi publiserte tidligere kom): dette tallet er en billettprisreferanse, en sats for erstatning av manglende Metro-billetter med penger, IKKE hva Metro-billetter gir når de innløses. Å kombinere det med akkumuleringsraten ville gitt en avkastning på 50%, noe som er absurd.1 poeng = $U 1 å bruke på et av de autoriserte innløsningssentrene (bekreftet på to nåværende offisielle nettsteder). Viktig informasjon som manglet: den totale poengsaldoen utløper hvis det går 12 sammenhengende måneder uten minst ett gyldig kjøp med et Santander kreditt- eller debetkort. Tilbudet om «opptil $U 1,5 i kampanjer» er fjernet: det vises ikke lenger på noen nåværende offisielle nettsteder.
Slik løser du innMetros kan innløses mot drivstoffkuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stasjoner over hele landet, Riogas propantanker og påfyll, påfylling av mobiltelefoner, kinobilletter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), reiser via Hiperviajes og – den beste innløsningsmuligheten – den kvartalsvise kostnaden for selve Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Innløsning krever at du er oppdatert på alle OCA-produkter. Viktig korreksjon: OCA Blue akkumulerer og innløser også Metros (kortinnehaverne setter sin egen pris, 1 Metro per $U 120 starter med 15/09/2026); det er ikke et "kun rabattkort".1-poeng = $U 1. Kan innløses i Soy Santander-butikken (apparater, møbler, teknologi), Soy Santander Travel (flyreiser, hoteller, opplevelser) og med kuponger/gavekort. Viktig informasjon som forklarer katalogprisen: disse innløsningssentrene drives IKKE av banken. Butikken administreres av RIOLUX S.A. og Travel by DIEGAL S.A., og Santander fraskriver seg uttrykkelig ethvert ansvar for salg og ettersalgsservice. Det er ingen minimumsinnløsning: du kan betale deler med poeng og resterende beløp i pesos eller dollar, selv i avdrag. To frister å huske på: innløste kuponger utløper etter 60 kalenderdager og kan ikke refunderes, og bytte og retur i butikk må forespørres innen 5 virkedager etter mottak av produktet, forutsatt at emballasjen er intakt. Nivådelte velkomstbonuser (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 poeng i International, 3.000 i Platinum, 5.000 i Trilogy Select Pack og 8.000 i Trilogy Private Banking Pack, pluss en kredittforbruksbonus på 1.000 poeng ved oppnåelse av $U 200.000 (International), 3.000 til $U 300.000 (Platinum), 5.000 til $U 750.000 (Black og Infinite Select, akkumulert mellom begge) og 8.000 til $U 1.000.000 (Private Banking); og bonuser for lønnsinnskudd, automatiske betalinger og minimumsaldoer.
RabatterOmfattende nettverk: 20 % på fredager med kreditt + 12 avdrag hver dag, begrenset til $U 5.500 per konto per måned hos deltakende selgere, i henhold til OCA-fordelssiden (gyldig fra 1/6/2026 til 31/5/2027). Tre betingelser endrer beregningen: de ekstra +5 % ved betaling med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har sin egen grense på $U 500 per måned, fordelt mellom alle aktive OCA-appkampanjer; 12-avdragene er eksklusive for Mastercard; og kampanjen gjelder ikke for kjøp gjort via Mercado Pago og kan heller ikke kombineres med andre rabatter. I tillegg 10 % daglig hos utvalgte selgere og rabatter på 10 %–30 % på mat, mote, elektronikk og utdanning.Nettverket «Santander Discounts» tilbyr rabatter hos deltakende bedrifter (restauranter, klesbutikker, reisebyråer osv.) og inkluderer spesifikke kampanjer/rentefrie avdrag som beskrevet i «Vilkår og betingelser for kampanjer». En fast, permanent daglig rabattplan for supermarkeder og en fast drivstoffrabatt under dette merket kunne ikke bekreftes av en offisiell kilde; kampanjene roterer. Detaljer om kvalifiserte kategorier og rabattgrenser ble ikke bekreftet fra sak til sak.
KostnaderMastercard-kortutskrift gyldig fra 01/09/2026 og dokumentet "Gjeldende priser" fra 15/09/2026: korttjeneste OCA UI 130 per kvartal inkludert mva. (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI fra 22/9/2026), ekstra ektefelle UI 0, ekstra barn/andre UI 65 per kvartal inkludert mva., erstatning UI 130, fornyelse UI 0; Visa International UI 130 per kvartal og Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), begge inkludert mva., i henhold til "Gjeldende priser". Kortbruk i utlandet 2,44% inkludert mva.; uttak i utlandet USD 2,459 + mva.; forsikring på saldoer 0,4% inkludert mva. (maksimalt 50 UI). Saldofinansiering: De to dokumentene i OCA oppgir ikke det samme – 01/09/2026-heftet angir 64 % effektiv rente + mva. i pesos (12 % i dollar), kontantforskudd 80 % + mva. og forsinket betaling 75 % + mva. (13 % i dollar); dokumentet «Gjeldende renter» i 15/09/2026 oppgir 63 % (12 % i dollar), 80 % og forsinket betaling 72 % (13 %). Vi publiserer begge inntil OCA forener dem. Gebyrer: for full betaling innen 48 timer etter forfallsdato UI 50 + mva., for forsinket betaling UI 50 + mva.; sending av kontoutskrift UI 10 + mva. per måned (valgfritt); Ubegrunnede kostnader 10% + mva. på kupongen, minimum $100 / US$ 4 og maksimum $600 / US$ 15; uttak i minibanker og filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på hovedkort, tilleggskort, kontovedlikehold, lav gjennomsnittlig provisjon og erstatning opptil 2ª, men belaster 0,35% + mva. på fakturabeløpet for betalinger i inkassonettverk, og har daglige grenser på $U 20.000 / US$ 500 på lokale og internasjonale kjøp og $U 20.000 / US$ 520 på uttak.Den er nå publisert: Santander-gebyrplanen (versjon 22/09/2026) setter det årlige administrasjonsgebyret for kredittkort, inkludert mva., til 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) og 1.560 (≈ $U 10.369) for det internasjonale UI-kortet, som betales i 3 påfølgende avdrag uten tilleggsgebyr; nytt kort $0 og tilleggskort $0. Det internasjonale SOY-kortet er gratis det første året, og fra og med fornyelse belastes det 50 % av årsgebyret (≈ UI 448, omtrent $U 2.974). Internasjonale kjøp er underlagt et obligatorisk gebyr per kjøp: 3 % + mva. for det internasjonale kortet, 2,5 % + mva. for Platinum-kortet, 0 % for Black-kortet og 0 % for Infinite-kortet; pluss 3 % på valutakursen når valutaen ikke er amerikanske dollar. Saldobeskyttelse: 3 per tusen per måned for internasjonale og Platinum-kort, 2 per tusen for Black- og Infinite-kort (unntatt Private Banking), minimum USD 0,75 og maksimum USD 40 per måned. VIP Lounge-nøkkeltilgang: USD 35 for hver ekstra adgang utover den gratis tilgangen per korttype. Papirutskrift: USD 90 inkludert mva. (valgfritt); betaling på inkassonettverk: UI 5 + mva. per transaksjon, ingen gebyr for digitale kanaler. Konvertering med UI-en til 22/9/2026 (USD 6,6468).
Bekreftede dataJa, ifølge en offisiell kilde.Ja, ifølge en offisiell kilde.

For og imot

OCA — Programmåler (Metre)

Ikke-bankutsteder · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utstedt av OCA Dinero Electrónico S.A.

Til fordel

  • Det største nettverket av rabatter i fysiske butikker i det lokale markedet
  • 20 % rabatt på fredager + 12 avdrag er en av de mest aggressive kampanjene i Uruguay
  • Metro-kort utløper ikke og kan overføres mellom OCA-, OCA Blue- og OCA VISA-kort fra samme innehaver.
  • Konkret og nyttig utveksling: drivstoffkuponger på DISA-stasjoner, Riogas-beholdere, påfylling av mobiltelefon, kino- og reisebilletter og kvartalsvis kostnad for selve kortet (2.000-målere = UI 130, ≈ $U 0,43 per måler)
  • Ekstra 5 % med digital lommebok; mye brukt ikke-bankutsteder

Imot

  • Metro-systemet gir svært liten avkastning: med den eneste publiserte satsen (OCA Blue, 1 Metro per $U 120 fra 15/09/2026) og drivstoffutveksling på $U 0,20 per Metro, er avkastningen ≈ 0,17 % av utgiftene, en sjettedel av ~1 % av bankprogrammene; selv betaling med kredittkort med Metros ($U 0,43) når ikke 0,4 %.
  • Oppsamlingsraten for OCA-kredittkort er ikke publisert og varierer etter kampanje x2/x3
  • Ingen cashback: fordelen er en rabatt betinget av dager/butikker og med grenser ($U 5.500 per måned, og $U 500 appen ekstra)
  • Appens 5 % rabatt, de 12 avdragene (kun Mastercard) og utelukkelsen av kjøp via Mercado Pago reduserer stjernekampanjen.

Jeg er Santander (poeng)

Bank · Santander Bank Uruguay

Til fordel

  • Punkt med en klar og stabil verdi: 1 poeng = $U 1, lett å beregne
  • Akselerert akkumulering i høye segmenter (1 poeng/$U 80 i Select og 1 poeng/$U 70 i Private Banking)
  • Fleksibel innløsning: produkter, reiser og kuponger, uten å måtte samle 100 % i poeng
  • Velkomstbonuser (1.000 til 8.000 poeng avhengig av segment), forbruksbonuser og lønnsbonuser, automatiske betalinger og minimumsbeløp
  • Årlig kostnad publisert i prismanualen (22/09/2026), første år gratis på den internasjonale SOY-planen og 0 % tillegg i utlandet på Black- og Infinite-planer

Imot

  • Katalogens priser er høyere enn i merkets offisielle butikk for de fleste modellene, men ikke alle: i vår egen undersøkelse av Samsung TV-er av typen 17/8/2026 og 9 med matchende modeller, var 7 og Santander dyrere hos Soy Store (mellom +1,1 % og +8,7 %, median +6,3), og 2 var billigere. Begge katalogene har roterende kampanjer, så dette er et øyeblikksbilde av dagen.
  • Vekslesentrene drives av tredjeparter (RIOLUX S.A. the Store, DIEGAL S.A. Travel): prisen er ikke fastsatt av banken, og det gjelder heller ikke kundeservicen.
  • Hele poengsaldoen din utløper hvis du ikke har gjort et kvalifiserende kjøp i 12 måneder på rad.
  • Rabatter på supermarkeder/drivstoff er kampanjetilbud og roterer, ikke en garantert fast fordel.
  • Debet akkumuleres med en svært lav rente (1 poeng for hver $U 180-240)
  • Internasjonale og Platinum-kortene betaler 3 % og 2,5 % + mva. for hvert kjøp i utlandet (pluss 3 % på valutakursen hvis den ikke er i dollar): 0 % gjelder kun for Black- og Infinite-kort.
  • Segmentene som akselererer akkumulering krever inntekt fra USD U 200.000 eller eiendeler fra USD 100.000 (Select) og USD 700.000 (Private Banking)

Vår lesning av hver enkelt

OCA

Den største korreksjonen fra 17/8/2026-gjennomgangen er fortsatt gjeldende. Rangeringen verdsatte Metroen til $U37 ved å bruke "Metro-verdien" fra billettlisten, som er en billettreferanse og ikke innløsningsverdien: de tre drivstoffkupongforholdene publisert av Metraje selv ($U500 per 2.500 Metros og tilsvarende) gir $U 0,20 per Metro. Med den eneste publiserte prisen (OCA Blue, 1 Metro hver $U120 fra 15/09/2026, tidligere $U104), er den faktiske avkastningen ~0,17%, så akkumuleringen forblir på 30. Innløsningen øker fra 58 til 60 på 22/9/2026 fordi Metraje publiserer en bedre innløsningsrate enn kupongene: 2.000 Metros betaler den kvartalsvise kostnaden for kortet (UI 130), det vil si $U 0,43 per Metro. Fleksibiliteten i 62, fordi Metros ikke utløper og kan overføres mellom kortinnehaverens kort, er bedre enn nesten hele settet. Rabattnettverket er fortsatt dens sanne styrke.

Jeg er Santander

Solid og veldokumentert program: 1 poeng = $U1, nivåinndelt akkumulering per segment (1 poeng / $100 internasjonalt opptil 1 poeng / $70 privatbank), fleksibel innløsning med delvis betaling i poeng og velkomstbonuser fra 1.000 til 8.000. Innløsningen reduseres fra 80 til 70 etter å ha bekreftet to ting: katalogen drives av tredjeparter (RIOLUX og DIEGAL, med bankens uttrykkelige ansvarsfraskrivelse), og i vår egen undersøkelse er 17/8/2026 priset høyere enn merkets offisielle butikk for 7 av 9 sammenlignbare TV-er (median +6,3), noe som betyr at poenget nominelt er verdt $U1, men gir kjøp for mindre. Redusert fleksibilitet på grunn av at blokken utløper etter 12 måneder uten kjøp. Kostnaden for 58 øker til 62 på 22/9/2026: Prismanualen publiserer allerede årsavgiften (UI 895 i International, med det første året gratis og 50% fra fornyelsen i SOY), på linje med Itau og under Scotiabank, selv om International betaler 3% + MVA i utlandet.