OCA vagy ANDA: Melyik hitelkártya ad több pénzvisszatérítést?
A OCA és az ANDA gyakorlatilag döntetlen (59-55 pont): a döntés nem az átlagon alapul, hanem azon, hogy melyik nyer a számodra legfontosabb területeken. A OCA a hálózat, a beváltás és a rugalmasság terén jeleskedik. Az ANDA a pontgyűjtés és a lefedettség terén nyer. A OCA azoknak szól: akik gyakran vásárolnak helyi hagyományos üzletekben, és a legnagyobb kedvezményes napokra (pénteken, 20%) tervezik vásárlásaikat. Azoknak, akik több pontra vágynak, nem éri meg: az érték a kedvezményben rejlik. Az ANDA azoknak szól: ANDA-tagoknak, akik kihasználják a társadalmi megállapodásokat, a kamatmentes részletfizetést és az éves díj és külföldi tranzakciós díjak nélküli nemzetközi kártyát.
Tengelyről tengelyre
A jutalmazási programokat a ténylegesen kínált pontszámuk alapján hasonlítják össze: hány pontot gyűjthetsz, mennyi az egyes pontok értéke, milyen könnyen válthatóak be, milyen kedvezményeket biztosítanak, és mennyibe kerül a kártya fenntartása. Az 5 pontnál kisebb különbség döntetlennek számít: az eredmény egy kutatási értékelés, nem pedig egy tizedes mérőszám.
| Tengely (súly) | OCA | ANDA | Győzelem |
|---|---|---|---|
| Felhalmozás (25%) | 30 | 45 | ANDA |
| Kedvezményhálózat (25%) | 86 | 68 | OCA |
| Csere (20%) | 60 | 45 | OCA |
| Költség (15%) | 62 | 62 | Döntetlen |
| Rugalmasság (8%) | 62 | 48 | OCA |
| Lefedettség (7%) | 55 | 62 | ANDA |
| Összpontszám | 59 | 55 | Döntetlen |
Az adatok, egymás mellett
| Tény | OCA | ANDA |
|---|---|---|
| Adó | OCA S.A. (Itaú Unibanco csoport); OCA Blue, kibocsátó: OCA Dinero Electrónico S.A. | Nemzeti Társszervezetek Szövetsége (ANDA) |
| Hálózatok | Mastercard, Visa | Vízum, Egyéb |
| Pontprogram | Metros (OCA pontprogram) + kiterjedt kedvezményhálózat | Dale (hűségprogram pontgyűjtéssel) |
| Hogyan halmozódik fel | OCA Blue: A 15/09/2026 óta érvényes kártya szerint minden elköltött 120 U dollár után 1 Metro jár (az előző, 01/10/2025 óta érvényes kártya szerint minden 104 U dollár után 1 Metro jár). A Metrónkénti 0,20 U üzemanyagutalvány beváltási értékével együtt a OCA Blue hozama a költések körülbelül 0,17%-a (korábban körülbelül 0,19%), ami a legalacsonyabb a készletben. A OCA hitelkártya esetében a pesónkénti árfolyam továbbra sem nyilvános (a 01/09/2026 óta érvényes Mastercard hitelkártya nem említi a Metrot), és az x2/x3 kampányoktól függően változik. A fizetések, készpénzfelvételek, kártyadíjak, amortizálható kölcsönök és refinanszírozások nem halmozzák a Metrot; a OCA VISA esetében csak a helyi költések halmozódnak, a külföldi vásárlások nem. | A kamatlábat szolgáltatásonként tesszük közzé: hitelkártyánál minden elköltött $U 40 = 1 pont; kölcsönöknél minden igényelt $U 125 = 1 pont; készpénzfelvételnél minden felvett $U 125 = 1 pont; nyugdíjelőlegeknél 4 pont előlegenként; turizmus, gyógyszertár, orvosi és fogászati klinika, valamint egyéb helyi vállalkozásoknál minden $U 40 = 1 pont; bérleti garanciáknál 1.000 pont a szerződés évenkénti érvényessége alapján az aláírás vagy megújítás időpontjában, csak a 01/01/2026-től kezdődő szerződésekre. A pontokat naponta írják jóvá, a maximális feldolgozási idő 72 munkaidő. |
| Mennyi egy pont értéke? | Az üzemanyagutalványok beváltási értéke $U 0,20 metrónként. Ez magából a Metro táblázatból származik: $U 500 2.500 mérőórák esetén, $U 1.500 7.500 mérőórák esetén és $U 1.000 dízelolaj esetén 5.000 mérőórák esetén – mindhárom arány pontosan $U 0,20-t eredményez. Van azonban egy beváltási érték, amely több mint kétszeresét hozza, ahogyan azt a Metro GYIK is közzétette (lásd a 22/9/2026 oldalon): A 2.000 mérőórák törlik a Mastercard vagy Visa kártya negyedéves költségét, ami UI 130 (≈ $U 864 a 22/9/2026 UI-jával), vagy ≈ $U 0,43 metrónként; egyelőre ez csak személyesen a OCA vagy a Metro fiókokban, illetve a 1730-n keresztül érhető el, és csak akkor, ha a költséget már kiszámlázták. Vigyázz az előző tarifatáblázaton feltüntetett „Metro Value” értékkel (a 04/08/2026 verzióban (U 52 / US$ 1,30; a 2019 tarifatáblázatban ($U 37 / US$ 1,5 volt, innen származik a korábban közzétett adat): ez az érték egy tarifareferencia, a hiányzó Metro jegyek pénzért való pótlásának aránya, NEM az, amit a Metro beváltáskor hoz. A felhalmozási arányal kombinálva 50%-os hozamot kapnánk, ami abszurd. | A Dale pontok pénzbeli értékét nem teszik közzé: ez az az információ, amely megakadályozza a valós hozam kiszámítását. Amit közzétesznek, az az, hogy a pontok 24 hónappal a megszerzésük után lejárnak, és az andatienda.com.uy oldalon válthatók be. |
| Hogyan lehet beváltani | A Metro kártyát üzemanyagutalványokra (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 vagy Diesel) lehet váltani az országszerte található DISA kutaknál, Riogas propántartályokra és utántöltésekre, mobiltelefon-feltöltésekre, mozijegyekre készpénzben + Metro formátumban (2D $U 260 + 360 Metros), Hiperviajes-en keresztüli utazásokra, és – a legjobb beváltási lehetőségként – magának a Mastercard vagy Visa kártyának a negyedéves költségére 2.000 Metros kártyáként. A beváltáshoz naprakésznek kell lenni az összes OCA termékkel. Fontos helyesbítés: A OCA Blue is gyűjti és beváltja a Metro kártyát (a kártyabirtokosok maguk határozzák meg a díjszabást, 1 Metro $U 120-ként, 15/09/2026-vel kezdve); ez nem egy „csak kedvezményes” kártya. | Váltsd be a pontokat exkluzív termékekre, kedvezményekre és előnyökre a 'Dale' áruházban (andatienda.com.uy). |
| Kedvezmények | Kiterjedt hálózat: Péntekenként 20% kedvezmény jóváírással + napi 12 részletfizetés, maximum $U 5.500 számlánként havonta a részt vevő kereskedőknél, az OCA kedvezményoldal szerint (1/6/2026 és 31/5/2027 között érvényes). Három feltétel módosítja a számítást: az OCA alkalmazással, az Apple Pay-jel vagy a Google Pay-jel történő fizetés esetén felszámított plusz +5% kedvezménynek saját $U 500 havi limitje van, amelyet az összes aktív OCA alkalmazáspromóció között megosztanak; az 12 részletfizetések kizárólag a Mastercardhoz érhetők el; és az akció nem vonatkozik a Mercado Pago-n keresztül végrehajtott vásárlásokra, és nem vonható össze más kedvezményekkel. Ezenkívül napi 10% kedvezmény kiválasztott kereskedőknél, valamint 10%-30% kedvezmények élelmiszerekre, divatcikkekre, elektronikára és oktatási cikkekre. | „Kedvezményes napok” kategóriák szerint tagoknak; megállapodások oktatás, sport, egészségügy, otthon és szabadidő területén. A DEANDA előre fizetett csomaggal törvényileg biztosított áfakedvezményekhez férhet hozzá: −2 pont vegyesboltokban és −9 pont éttermekben, maximum 30/4/2027 értékben (235/026 rendelet; DGI egyeztetés alapján 23/10/2026), a minimum áfa adófizetői számára a teljes összeg 7,38%-ával. Emellett IMESI-visszatérítés a határ menti régió benzinkutakon. 2 - 6 vagy akár 12 részletfizetés felár nélkül a részt vevő kereskedőknél. Az ANDA VISA kártya nemzetközi, éves díj nélküli, jutalékmentes nemzetközi vásárlások vagy külföldi készpénzfelvételek esetén, az ANDA által meghatározott kedvezményes árfolyammal és a VISA hálózat teljes elfogadásával (több mint 45.000 kereskedő az országban); a régi ANDA kártya a cseréjéig továbbra is működik. |
| Költségek | Mastercard kártyakivonat érvényes 01/09/2026-től és "Aktuális díjszabás" dokumentum 15/09/2026-től: kártyaszolgáltatás OCA UI 130 negyedévente ÁFA-val (UI 520 évente, ≈ $U 3.456 a 22/9/2026 UI-val), további házastárs UI 0, további gyermek/egyéb UI 65 negyedévente ÁFA-val, csere UI 130, megújítás UI 0; Visa International UI 130 negyedévente és Visa Gold UI 162,50 negyedévente (≈ $U 4.320 évente), mindkettő ÁFA-val, az "Aktuális díjszabás" szerint. Kártyahasználat külföldön 2,44% ÁFA-val; külföldi kifizetés 2,459 USD + ÁFA; egyenlegbiztosítás 0,4% ÁFA-val (maximum 50 UI). Egyenlegfinanszírozás: a OCA-ben található két dokumentum nem ugyanazt állítja – a 01/09/2026 füzet a 64% THM + ÁFA összegét pesóban (12% dollárban), a készpénzelőleget 80% + ÁFA-t, a késedelmi fizetést pedig 75% + ÁFA-t (13% dollárban) határozza meg; a 15/09/2026-ben található „Jelenlegi kamatlábak” dokumentum a 63%-ot (12% dollárban), a 80%-ot, a késedelmi fizetést pedig 72%-ot (13%) határozza meg. Mindkettőt közzétesszük, amíg a OCA egyesíti őket. Kötbérek: a fizetési határidőtől számított 48 órákon belüli teljes fizetés esetén UI 50 + ÁFA, késedelmi fizetés esetén UI 50 + ÁFA; számlakivonat küldése UI 10 + ÁFA havonta (opcionális). Alaptalanul terhelték a kupont 10% + ÁFA összeggel, minimum 100 $ / 4 USD és maximum 600 $ / 15 USD összeggel; ATM-ekből és fiókokból történő készpénzfelvétel esetén OCA $ 0. OCA Kék: $0 főkártyára, kiegészítő kártyára, számlavezetésre, alacsony átlagos jutalékra és akár 2ª pótlásra, de 0,35% + ÁFA díjat számít fel a számla összegére a beszedési hálózatokban történő fizetések esetén, és napi limitjei $U 20.000 / US$ 500 helyi és nemzetközi vásárlásokra, $U 20.000 / US$ 520 készpénzfelvételekre. | A kártyának nincs éves díja (sem az ANDA, sem az ANDA VISA kártyának), és további kártyák ingyenesek. A vásárlásfinanszírozás 27,30% + ÁFA éves effektív kamatlábbal (AER) érhető el, a 22/9/2026-n áttekintett hivatalos tájékoztató szerint (a 17/8/2026-n áttekintett tájékoztató 27,40%-ot mutatott), ami jelentős különbséggel a legalacsonyabb a nem banki szegmensben. Tagsági díjak érvényesek: teljes jogú tagság $U 831, előfizetői tagság 50 UI (körülbelül $U 332 a 22/9/2026 UI-jával) a turisztikai és pénzügyi kategóriákban, temetési szolgáltatás pedig $U 132 ÁFA-val együtt. Kölcsönfelvétel az Abitab, a Redpagos, a Banred ATM-ekben és az ANDA fiókokban lehetséges. A kártya akkor is igényelhető, ha szerepel a Clearing de Informes-ben (hitelképességi előzményeitől függően, esetleg garanciával), és a kifizetések bérszámfejtésen keresztül történnek. |
| Megerősített adatok | Igen, egy hivatalos forrás szerint. | Részleges |
Mellette és ellene
OCA — Programmérő (Méterek)
Nem banki kibocsátó · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue által kibocsátott OCA Dinero Electrónico S.A.
Javára
- A helyi piac legnagyobb diszkonthálózata a fizikai üzletekben
- A pénteki 20% kedvezmény + 12 részletfizetés Uruguay egyik legagresszívabb promóciója
- A Metro kártyák nem járnak le, és átvihetők ugyanazon tulajdonos OCA, OCA Blue és OCA VISA kártyái között.
- Konkrét és hasznos csere: üzemanyagutalványok a DISA töltőállomásokon, Riogas kannák, mobiltelefon-feltöltés, mozijegyek és utazási jegyek, valamint maga a kártya negyedéves költsége (2.000 mérőóra = UI 130, ≈ $U 0,43 mérőóránként)
- Plusz 5% digitális pénztárcával; széles körben használt, nem banki kibocsátó
Ellen
- A Metro nagyon csekély hozamot kínál: az egyetlen közzétett árfolyammal (OCA Blue, 1 Metro, mindegyik $U 120 15/09/2026-től) és a $U 0,20 üzemanyag-cserével Metrónként a hozam a kiadás ≈ 0,17%-a, ami a banki programok ~1%-ának egyhatoda; még a Metro-kártyás fizetés ($U 0,43) sem éri el a 0,4%-ot.
- A OCA hitelkártya-felhalmozási arány nem nyilvános, és kampányonként x2/x3-ként változik.
- Nincs pénzvisszatérítés: a kedvezmény napokhoz/üzletekhez kötött és limitekhez kötött (havonta U 5.500, plusz U 500 az alkalmazásban).
- Az alkalmazás 5%-os kedvezménye, a 12 részletfizetés (csak Mastercarddal) és a Mercado Pago-n keresztül történő vásárlások kizárása csökkenti a csillagos promóció értékét.
ANDA — ANDA hitelkártya + Dale program + DEANDA előre fizetett
Szövetkezet · Országos Tagszövetség (ANDA)
Javára
- Éves díj nélküli kártya (ANDA és ANDA VISA) és további kártyák díjmentesen
- A legolcsóbb finanszírozás a nem banki szegmensben: 27,30% + ÁFA, szemben a OCA 63-64%-ával, a Pronto! 63,56%-ával és a Passcard 107%-ával.
- A felhalmozódási arányt szervánként, és a halmaz súlyozott pontjainak legsűrűbbjét publikálják (U 40 = 1 pont)
- Az ANDA VISA nemzetközi, és nem számít fel jutalékot a külföldi vásárlásokért vagy készpénzfelvételekért.
- Együttműködő modell társadalmi megállapodásokkal (oktatás, egészségügy, sport) a kártya mellett
- Hozzáférhető a Jelentések törlése közben.
Ellen
- A teljes körű előnyök igénybevételéhez tagság szükséges (tagsági díj: 831 USD teljes jogú tag, 50 UI előfizető).
- Az ANDA nem teszi közzé a Dale-pontok pénzbeli értékét: azt tudod, hogy hány pontot szereztél, nem azt, hogy mennyit érnek.
- A Dale pontok 24 hónap után lejárnak, és a beváltás az andatienda.com.uy oldalon lehetséges.
- A bérszámfejtésből levont kifizetések a kártyát a munkaviszonyhoz vagy a nyugdíjjogosultsághoz kötik.
Az egyes olvasataink
OCA
A 17/8/2026 értékeléséből származó legnagyobb korrekció továbbra is érvényben van. A rangsor a Metrot $U37-re értékelte a tarifatáblázatban szereplő "Metro Value" alapján, ami egy tarifareferencia, és nem a beváltási érték: a Metraje által közzétett három üzemanyagutalvány-arány ($U500 per 2.500 Metro és azzal egyenértékűek) $U 0,20-t eredményez Metrónként. Az egyetlen közzétett árfolyammal (OCA Blue, 1 Metro mindegyike $U120 15/09/2026-től, korábban $U104) a tényleges hozam ~0,17%, így a felhalmozás 30 marad. A beváltási arány 58-ről 60-re nő 22/9/2026 esetén, mert a Metraje jobb beváltási arányt tesz közzé, mint az utalványok: a 2.000 Metrok a kártya negyedéves költségét (UI 130) fizetik, azaz $U 0,43 Metrónként. A 62 rugalmassága jobb, mint szinte az összes többi Metro kártya esetében, mivel azok nem járnak le és átvihetők a kártyabirtokosok kártyái között. A kedvezményhálózat továbbra is az igazi erőssége.
ANDA
Három felfelé irányuló korrekció hivatalos források alapján. A költségek 45-ről 62-re emelkednek: a kártyának nincs éves díja, a további kártyák ingyenesek, és a 27,30% + ÁFA THM (22/9/2026 kártya) messze a legolcsóbb a nem banki szegmensben (OCA, 63-64%, Passcard 107%). A lefedettség 45-ről 62-re nő, mivel az ANDA VISA nemzetközi, a VISA hálózatot használja, és nincs jutaléka a külföldi vásárlásokért vagy készpénzfelvételekért. A felhalmozás 35-ről 45-re nő, mivel a Dale programdíjat szolgáltatásonként közzéteszik (40 = 1 pontok a kártyával), és nem emelkedik tovább, mert az ANDA továbbra sem tette közzé a pontértéket: enélkül nem lehet valódi hozamot kiszámítani. A teher továbbra is a tagsági díj, nem maga a kártya.