Formalizálja vállalkozását

Milyen típusú vállalkozást érdemes nyitnom Uruguayban?

Monotributo, unipersonal, Literal E, SAS, SRL. A különbség nem a stílusban van: változik, hogy mennyit fizetsz, hogy felelősséggel tartozol-e a házaddal, és hogy visszamehetsz-e. Az ezen az oldalon található minden ábra tartalmazza az azt alátámasztó szabványt.És ahol a törvény nem engedi, ott kimondjuk, ahelyett, hogy kitalálnánk.

Mondd el a történetedet

Ez nem egy pontszám vagy véleményrangsor: először alkalmazzuk a jogi kapuk (egy olyan rendszer, amire nem vagy jogosult, nem "rosszabb", hanem illegális), és csak ezután hasonlítjuk össze a költségeket azok között, amelyek megmaradtak neked.

1. Mennyit fogsz évente számlázni?
$

50.000 dollár havonta, egyenletes elszámolással.

2. Mit árulsz?

A „személyes szolgáltatások” a munkaviszonyon kívüli munkára utalnak: fejlesztés, tervezés, tanácsadás, kereskedelmi tevékenység, szabadfoglalkozás. Ez a válasz változtatja meg a legjelentősebben az eredményt: az egyszerűsített adórendszer (monotributo) törvényileg kizárja ezeket.

3. Kik vásárolnak tőled?

Az egyszerűsített adórendszer (Monotributo) kizárólag a végfelhasználóknak történő értékesítést írja elő, és ez az egyetlen adórendszer, amelyet ez a válasz kizárhat. Ha az értékesítések bármelyike exportra kerül, módosítsa ezt a választ: az áfa-kezelés eltérő, és megmutatjuk az egyes adórendszerek részleteit.

4. Hányan vannak?
5. Alkalmazottak?
6. Szüksége van a személyes vagyontárgyai védelmére?

Az ítélet

A legolcsóbb rendszerek jogilag használhatod, és amelynek költségét teljes egészében ki tudjuk számolni.

Monotributo

Korlátlan felelősség

Egyszeri befizetés, amely helyettesíti az adókat és a járulékokat. Csak egyéni vállalkozók és de facto társaságok számára, és csak akkor, ha kizárólag végfelhasználóknak értékesít.

BPS hozzájárulások
$ 4.761
havonta
Adók
Az egységes fizetési rendszerben
havonta
Ellen
Nincs rá szükséged
ebben a rezsimben
Havi összesen
$ 4.761
57.132 dollár évente
A megnyitása költséges $ 270 állami eljárás.
  • Az egyszeri befizetés helyettesíti az áfát, az adójóváírást és a saját tevékenységedhez kapcsolódó járulékokat.
  • A nyugdíjadat egy fiktív havi 9.240 dolláron alapozod meg, nem pedig azon, amit ténylegesen keresel.
  • A 19.942-es törvény fokozatos szakaszában vagy (25% az első évben, 50% a másodikban).

Ez általános információ, nem számviteli tanács. A fenti szám hivatalos szabványokból és táblázatokból származik, de az Ön konkrét helyzetében lehetnek olyan részletek, amelyeket az űrlap nem rögzít – és ezek közül több is megváltoztathatja az eredményt. Regisztráció előtt egyeztessen egy könyvelővel.

Miért zárjuk ki a többieket?

Ez az oldal auditálható része, ezért nem rejtjük el gomb mögé. Minden kizárás tartalmazza az azt alkalmazó szabályt, valamint egy hivatkozást a szabályra.

Egyszemélyes — Szó szerinti E

Jogosult
9.167 USD / hó

Használhatod, de pénzbe kerül. 4.406 dollárral több havonta azt az ajánlást.

Egyszemélyes — IRAE

Jogosult
14.333 USD / hó

Használhatod, de pénzbe kerül. 9.572 dollárral több havonta azt az ajánlást.

SAS

Jogosult
16.004 USD / hó

Használhatod, de pénzbe kerül. 11.243 dollárral több havonta azt az ajánlást.

MIDES Szociális Monotax

Nem használhatod
  • A MIDES előzetes minősítése szükséges: a háztartásnak a szegénységi küszöb alatt kell élnie, vagy kiszolgáltatott helyzetben kell lennie. A minősítés előzetesen szükséges, és kizárólag a MIDES felelőssége.18.874. törvény 2. cikkely

Személyi szolgáltatások — Személyi jövedelemadó II. kategória

Nem használhatod

de facto társadalom

Nem használhatod
  • Két vagy több, együttesen működő embert igényel: partnerségről akkor beszélünk, ha 2 vagy több ember beleegyezik a hozzájárulásokba.16.060. törvény 1. cikkely

SRL

Nem használhatod
  • Egy korlátolt felelősségű társaság (SRL) alapításához legalább 2 tag szükséges. Ha egyedül alapítod, akkor az egyszerűsített részvénytársaság (SAS) a megfelelő struktúra, amelyet egyetlen személy is alapíthat.16.060. törvény 1. cikkely

SA

Nem használhatod
  • Egy nyilvánosan működő részvénytársasághoz (SA) legalább 2 részvényesre van szükség. Ha egyedül alapítasz, akkor az egyszerűsített részvénytársaság (SAS) a megfelelő struktúra, amelyet egyetlen személy is alapíthat.16.060. törvény 1. cikkely

A kilenc rezsim egymás mellett

A „havi költség” oszlop újraszámításra került a fent feltöltött adatokkal.

RezsimJövedelemplafonHavi költség (az Ön esete)FelelősségMonotributó?Betű szerint E?OsztalékokNyitóköltség
MIDES Szociális Monotax$ 1.175.537Nem használhatod
korlátlan
Ez a rezsim (MIDES-változat)Nem – ezek kölcsönösen kizáró rendszerek—Ingyenes
Monotributo$ 1.175.5374.761 USD / hó
korlátlan
Ez a rezsimNem – ezek kölcsönösen kizáró rendszerek—$ 270
Egyszemélyes — Szó szerinti E$ 1.959.2299.167 USD / hó
korlátlan
NemEz a rezsim—$ 270
Személyi szolgáltatások — Személyi jövedelemadó II. kategóriaSaját korlát nélkül, de az évi 4.000.000 UI feletti jövedelem esetén az IRAE a következő év első hónapjától KÖTELEZŐ (150/007. sz. rendelet 7. cikk): ez a rendszer megszűnik.Nem használhatod
korlátlan
Nem — 18.083. törvény 72. cikk c) pontSzürke zóna (DGI 4761 lekérdezés)—$ 270
Egyszemélyes — IRAENincs korlát14.333 USD / hó
korlátlan
NemNem – az IRAE választásával kizárásra kerül.—$ 270
de facto társadalomSaját limit nélkül; 4.000.000 UI (előző évi jövedelem) felett elegendő könyvelés kötelező, és az IRAE valóssá válik.Nem használhatod
korlátlan
Igen — legfeljebb 2 partner (3, ha családtagok)Igen—Ingyenes (magától beállítódik)
SRLSaját limit nélkül; 4.000.000 UI (előző évi jövedelem) felett elegendő könyvelés kötelező, és az IRAE valóssá válik.Nem használhatod
korlátozott
Nem – A 18.083. törvény 70. cikkelye kifejezetten kimondjaIgen0% személyi jövedelemadó 4.000.000 UI alatt → összesen 25%; e felett 30,25%540 dollár + közjegyző és dokumentumok (ár kérésre)
SASSaját limit nélkül; 4.000.000 UI (előző évi jövedelem) felett elegendő könyvelés kötelező, és az IRAE valóssá válik.16.004 USD / hó
korlátozott
Nem – A 18.083. törvény 70. cikkelye kifejezetten kimondjaIgen0% személyi jövedelemadó 4.000.000 UI alatt → összesen 25%; e felett 30,25%$ 2.530 (közjegyző nélkül, 100% digitális)
SANincs korlátNem használhatod
korlátozott
Nem – A 18.083. törvény 70. cikkelye kifejezetten kimondjaA jelenlegi szabályozásban nem találtunk kizárást → lásd: „Amit nem állíthatunk”7% mindig → összesen 30,25%55.732 dollár az ICOSA-tól + közjegyző és kiadványok (ár később)

Két dolog, amit szinte egyetlen kalauz sem mond jól

Ha más oldalakon is olvastál erről, akkor nagyon valószínű, hogy ezt a két számot helytelenül adták meg neked.

1. megtalálása

A kis SAS vagy SRL nem 30,25%-ot fizet, hanem 25%-ot.

Minden útmutató ismétli a következőt: „IRAE 25% + 7% IRPF osztalékokra = 30,25%”. Ez az uruguayi SAS és SRL vállalatok túlnyomó többségére nem igaz: alább 4.000.000 UI a jövedelem (≈ 25.694.800 USD évente), a felvett osztalék MENTES a személyi jövedelemadó alól.

SAS / SRL a felső határ alatt25%
SAS / SRL a határérték felett30,25%
SA – mindig, mérettől függetlenül30,25%

Bázis: 7. cím 38. cikk C) pont, amelyet a 148/007. számú rendelet 34. cikk, amely mentesíti az adó alól azt a nyereséget, amelyet „olyan partnerségek osztanak fel, amelyeknek a kifizetésre okot adó évben a jövedelme nem haladta meg az IRAE kötelező rendezésére megállapított határértéket a megfelelő számviteli rendszer szerint” – és ezt a határértéket a … határozza meg. 150/007. számú rendelet 168. cikk b) pont4.000.000 UI bevétel az előző pénzügyi évből, záróértéken. Az SAS-ra vonatkozik, mert a 19.820. törvény 42. cikkely Minden adózási szempontból partnerségként kezeli, beleértve a nyereség felosztását is – és a DGI ezt megerősítette a ...-ban. 6306-os lekérdezés.

2. megtalálása

Egy nyilvánosan működő részvénytársaság (SA) igazgatója, aki nem kap fizetést, semmit sem fizet. Egy egyszerűsített részvénytársaság (SAS) vagyonkezelője soha fel van mentve.

Ez az a kompromisszum, amiről senki sem beszél, és pontosan az ellenkezője annak, amit egy „modern” alaktól elvárnánk:

  • Fizetés nélküli SA igazgató: hozzájárul nulla (16.713. törvény 171. cikk A) pontja). Cserébe nem rendelkezik FONASA-val.
  • SAS adminisztrátor:10.504 dollár havonta Habár nem kap fizetést, és egyetlen pesót sem számláz ki: a 171. cikk szerinti mentesség nem vonatkozik rá – „a 171. cikk szerinti mentesség semmilyen esetben sem alkalmazható”. Azonban FONASA biztosításban részesül. (Deaktiválja a társadalom BPS-vel lehetséges, de ez csak formalitás: lásd alább.)
  • Ő puszta részvényes egy SAS, amelyet sem nem kezel, sem nem képvisel, Nem járul hozzá a BPS-hezA 172. cikk nem vonatkozik a vállalatokra.

Bázis: 16.713. törvény 171. cikk A. pont — Azok az igazgatók, akik semmilyen javadalmazásban nem részesülnek, mentesülnek, és ezt a tényt közjegyző által hitelesített vagy számviteli bizonylattal kell igazolni (azaz: a mentesség fennáll, de azt bizonyítani kell) — és 19.820. törvény 43. cikkely, amely a SAS kezelőjét a 16.713. törvény 172. cikkére utalja, és bezárja előtte ezt az ajtót: „a 171. cikk szerinti kivétel semmilyen esetben sem alkalmazható”.

Tájékoztató az egyes rendszerekről

Mi ez, mivel válaszolsz, és honnan származik az egyes dolgok?

MIDES Szociális Monotax

Korlátlan felelősség

Kiszolgáltatott helyzetben lévő háztartások által működtetett vállalkozások számára. Előzetes MIDES minősítést igényel.

Kijárati zár – 3 év

Ha túlléped a limitet, kiesel; a következő évben visszatérhetsz a MIDES jóváhagyásával.

18.874. törvény 4. cikkely
Források

Monotributo

Korlátlan felelősség

Egyszeri befizetés, amely helyettesíti az adókat és a járulékokat. Csak egyéni vállalkozók és de facto társaságok számára, és csak akkor, ha kizárólag végfelhasználóknak értékesít.

Kijárati zár – 3 év

Ha bármelyik feltételnek nem felelsz meg, automatikusan és azonnali hatállyal elbocsátásodra kerülsz, és a harmadik naptári év végéig nem térhetsz vissza. Ez akkor is érvényes, ha önként távozol.

199/007. számú rendelet 13. és 14. cikk
Források

Egyszemélyes — Szó szerinti E

Korlátlan felelősség

Kisvállalkozások: mentesülnek az IRAE (társasági jövedelemadó) alól, minimális áfakulcsot fizetnek. E-számlázás esetén a minimális áfakulcs az áfa összege és a számlázott összeg 3,3%-a közül az alacsonyabb.

Kijárati zár – 3 év

Ha túllépi a limitet, a többletből még abban az évben IRAE-t kell fizetnie, és legalább 3 évig köteles IRAE-t fizetni.

4. cím, 66. cikk, E) pont
Források

Személyi szolgáltatások — Személyi jövedelemadó II. kategória

Korlátlan felelősség

A független szakember útja: progresszív személyi jövedelemadó, adómentes minimummal és 30%-os fiktív költségkedvezménnyel, plusz az általános rendszer szerinti áfa.

Források

Egyszemélyes — IRAE

Korlátlan felelősség

Az egyéni vállalkozás az általános rendszer szerint: IRAE (fiktív vagy valós) plusz áfa. Nincs minimális küszöbérték – itt számlázhatsz keveset –, de elkerülhetetlenül itt kötsz ki, ha túlléped a Literal E határt.

Források

de facto társadalom

Korlátlan felelősség

Automatikusan létrejön, amikor két személy együtt működik anélkül, hogy formalizálná. A felelősség egyetemleges és korlátlan, és bármelyik partner felmondhatja.

Források

SRL

Korlátolt felelősség

Korlátolt felelősség, minimum 2 tag. A részvények átruházásához egyhangú szavazat szükséges, ha 5 vagy kevesebb tag van, plusz közjegyzői díjak és közzétételi díjak.

Források

SAS

Korlátolt felelősség

Korlátolt felelősség egyetlen partnerrel, nincs minimális tőke, nincs közjegyzői engedély, és 100%-ban online. De a vagyonkezelő fizeti a BPS-t, még akkor is, ha nem számláz.

Források

SA

Korlátolt felelősség

Drága és lassú: közokirat, adóhatósági ellenőrzés és ICOSA a végtelenségig. Manapság ez ritkán kényelmes egy kisvállalat számára.

Források

Személyi jövedelemadó II. kategória – a 2026-os skála

A professzionális szabadúszók számára a biztos út. Progresszív, és egy minimális adómentes küszöbértékkel kezdődik, amely ... 48.048 dollár havontaEzért általában legyőzi az IRAE-t az elején.

Havi kiszámítható jövedelemArány
Akár 48.048 dollár0%
$ 48.048 a $ 68.64010%
$ 68.640 a $ 102.96015%
$ 102.960 a $ 205.92024%
$ 205.920 a $ 343.20025%
$ 343.200 a $ 514.80027%
$ 514.800 a $ 789.36031%
Több mint 789.360 dollár36%

30%-os elméleti költség levonást kell végrehajtani (nem a tényleges költségeket). BPS — személyi jövedelemadó-kulcsok 2026-07-13

Fiktív IRAE – ez nem egy lapos 12%

A 150/007. számú rendelet 64. cikke létrehoz egy szakaszonkénti méretezés éves számlázás a felhasználói felületen, és ez így van marginálisMinden sáv csak a bevétel azon részére vonatkozik, amelyik beleesik („az árbevételre…”). minden szakaszban szerepela megfelelő százalékos arányt alkalmazzák az említett szakaszhoz"A vélelmezett jövedelem 25%-át fizetik."

Éves számlázási sávImplicit jövedelemhatékony IRAE
Akár UI 1.000.000-ig12%3%
UI 1.000.000 – 2.000.000 felhasználói felület14%3,5%
UI 2.000.000 – 3.000.000 felhasználói felület48%12%
Több mint 3.000.000 felhasználói felület60%15%

De facto társadalom: nem kell akarnod létrehozni.

Konfigurálva van az eseményekreKét ember, akik együtt kezdenek működni, egynek tekintendők (16.060. törvény 36. cikk), és ez bármilyen módon bizonyítható (41. cikk). Nincs szükség aláírásra.

  • Egyetemleges felelősség, kimentési lehetőség nélkül (39. cikk): a hitelező a 100% a vagyonnal rendelkező partnerrel szembeni tartozásról, közvetlenülanélkül, hogy előbb átment volna a társadalomon, és függetlenül attól, hogy milyen százalékban állapodtak meg.
  • Belső megállapodások Harmadik felekkel szemben nem érvényesíthetők (37. cikk).
  • 43. cikk: bármelyik partner kérheti a felbontást egyszerűen a többiek értesítésével. A partnered bármelyik kedden repülhet a céggel.
  • Később rendezd vissza Ez nem mentesít a korábbi felelősség alól. (42. cikk).

Csak addig olcsó, amíg valami baj nem történik. Ha eladósodást tervezel, embereket alkalmazol, vagy büntetésekkel járó szerződéseket írsz alá, a SAS $2.530-ba kerül, és elkülöníti a vagyontárgyakat.

Eljárások: mi kötelező és mi nem

Alkalmazottak nélkül a lista sokkal rövidebb, mint amennyit el fognak mondani.

TestKötelező?Amikor?
DGI (RUT) + BPS
SIEMPRE
Vállalkozásindításkor. Ez egyetlen eljárás: a 0351-es nyomtatvány együttesen.
BPS hozzájárulások a tulajdonostól
SIEMPRE
Minden hónapban. Az alkalmazottak számának nulla százaléka NEM mentesíti a tulajdonost a személyes hozzájárulás alól.
MTSS (munkarend)
Feltételes
Csak 1 vagy több eltartott esetén. Ma BPS adatokból generálják: nem egy különálló eljárás.
BSE (balesetbiztosítás)
Feltételes
Csak 1 vagy több eltartottal.
Intendencia (engedélyezés)
Feltételes
Csak akkor, ha kereskedelmi vagy ipari telephelyed van.
Tűzoltók
Feltételes
Nem lakás céljára szolgáló épületek.
Élelmiszertudomány / RUNAEV
Feltételes
Élelmiszerkategória (üzletenként 4 UR).
Egészségügyi kártya
Feltételes
Dolgozóknak. Ingyenes a szolgáltatójuknál, és 2 évig érvényes.

A három dolog, amit az uruguayi blogok elrontanak

„A BSE mindig kötelező.”

Hamis, nincsenek alkalmazottak. A 16.074-es törvény kötelezi a munkáltatókat – akiket „más munkaerő-állományát igénybe vevőként” határoznak meg (3. cikk) –, hogy biztosítást nyújtsanak, az 56. cikkben foglalt büntetés pedig azokat sújtja, akik nem biztosítják „személyzetüket”. Alkalmazottak nélkül nincs kötelezettség – a BSE (Állami Biztosító Bank) pontosan erre a célra értékesít önkéntes biztosítást. (Újdonság 2025-ben: a 20.396-os törvény 17. cikke kiterjed a digitális platformokon dolgozó önálló vállalkozókra, ahol a platform jár el munkáltatóként.)

„Be kell nyújtania az MTSS munkalapot.”

Hamis, nincsenek alkalmazottak. A 278/017-es rendelet – amely hatályon kívül helyezte a 108/007-es rendeletet, és amelyet sok blog még mindig idéz – a kötelezettséget azokhoz a munkáltatókhoz köti, „akiknek eltartott személyzetük van”. Ma pedig a bérszámfejtés a BPS adataiból generált jelentés, nem pedig különálló eljárás.

„Indítsa el egyéni vállalkozását a „Cég egy nap alatt” programmal.”

Nem alkalmazható. Az „Empresa en el Día” jogi személyek (SRL, SA) alapítására szolgál. Az egyéni vállalkozást a 0351-es nyomtatvánnyal, a DGI és BPS nyomtatványok kombinálásával lehet megnyitni online, és ehhez nincs szükség ezekre.

Szünet és bezárás: ami nem kapcsol ki magától

A számlanyitás egy folyamat, a számlazárás pedig egy másik. A kettő között semmi sem automatikus: a számlázás megszüntetése nem szüntet meg semmit, és az időközben felhalmozódó tartozás egyike azon kevés dolgoknak ezen az oldalon, amelyek anélkül nőnek, hogy bármit is tennél.

Egy hónap számlázás nélkül: mi kapcsol ki (keveset) és mi nem (szinte mindent)

A DGI pontosan megválaszolta ezt a kérdést, és az alapértelmezett válasz az, hogy NEM kapcsol ki: „A minimális áfafizetés abban a hónapban kezdődik, amikor az adózó az első jövedelmét megszerzi, és a pénzügyi év utolsó hónapjáig folytatódnia kell, még akkor is, ha ebben az időszakban megszűnik a jövedelme.” Ha elkezdte az éves számlázást, a fizetés az év végéig folytatódik, még akkor is, ha a kettő között nem értékesít semmit.

Kivételt képez az elektronikus számlázás, és ez egyszerű számtan: akik elektronikus számlázást használnak, a fizetendő összeg és a havi bevételük 3,3%-a közül a KISEBBet fizetik, a nulla 3,3%-a pedig nulla. A DGI világosan kimondja: „Ezekben az esetekben, ha egy adott hónapban nem volt értékesítés, az adózónak nem kell megfizetnie az adott hónapra vonatkozó minimális áfaösszeget.” Ez az egyetlen kiskapu, és csak a DGI számára elérhető.

Amikor a pénzügyi év változik, az óra visszaáll: a kvóta újraindul „az első eladás hónapjától az adott pénzügyi év végéig”. Egy teljes év értékesítés nélkül nem generál kvótát; egy fél év igen, és az év végéig folytatódik.

A BPS nem kapcsol ki, amikor a számlázási ciklus véget ér, és ez az, ami fáj.

Minden, amit ez a modul a BPS-ért felszámít – az egyéni vállalkozó ($8.833), a SRL partnere ($6.265), a SAS adminisztrátora ($10.504), a monotributista –, egy fiktív hozzájárulási alapon kerül kiszámításra: ez egy FIKTÍV adó, és nem veszi figyelembe a tényleges számlázást. A teljes összeget egy olyan hónapra fizeted, amelyiken nem volt eladás.

Ez nem egyetlen szabály, és fontos tudni, hogy melyik vonatkozik Önre: egy SRL (korlátolt felelősségű társaság) partnere és az önálló vállalkozó, aki alkalmazottakat foglalkoztat, a 16.713 törvény 172. cikke szerint járul hozzá; egy SAS (egyszerűsített részvénytársaság) kezelője a 19.820 törvény 43. cikke szerint, amely ugyanerre a 172. cikkre hivatkozik; a monotributista (egyszerűsített adórendszerű adózó) a 18.083 törvény 75. cikke szerint, aki az adót "fiktív fizetés után" számítja ki; és egy egyéni vállalkozás tulajdonosa a BPS által közzétett ipari és kereskedelmi vállalkozók járuléktáblázata szerint. Négy különböző út ugyanazzal a végkifejlettel: fiktív fizetés.

Az egyetlen kivétel, amit a törvény a „fizetés elmaradása” esetére biztosít, a 16.713. törvény 171. cikke, és maga a címe is meghatározza a hatályát: „(Mentesülés a nyilvánosan működő részvénytársaságok igazgatói, vagyonkezelői és vagyonkezelői számára).” Az A. alszakasz mentesíti azokat, akik „semmilyen javadalmazásban nem részesülnek, amit közjegyző által hitelesített vagy számviteli bizonylattal kell igazolni”. Más szóval: a nyilvánosan működő részvénytársaságra vonatkozik, és ezt BIZONYÍTANI kell – a fizetés megszűnése önmagában nem elég.

Az SAS (Egyszerűsített Részvénytársaság) kifejezetten bezárásra kerül. A 19.820-as törvény 43. cikke előírja, hogy a vagyonfelügyelőnek be kell tartania a 16.713-as törvény 172. cikkének általános szabályozását, és hozzáteszi, hogy "a 16.713-as törvény 171. cikkében foglalt mentesség semmilyen esetben sem alkalmazható". Ez az oldal kétszer használja ezt a kifejezést kivételként; a szabály, amelyet megerősít, a következő: az SA (Egyszerűsített Részvénytársaság) igazgatóján kívül, aki nem kapja meg a kifizetést és ezt bizonyítja, senkinek a hozzájárulását nem tartják vissza számlázás elmulasztása miatt.

Mindenki más számára a megoldás nem a számlázás leállítása: ez egy formalitás. És két különböző is van, különböző hatásokkal.

A szünet: tétlenség a BPS ellen

A BPS a bezárástól különálló eljárást tesz közzé, a „tevékenység ideiglenes szüneteltetésének kihirdetésére”, és ez valóban létezik: a cég inaktiválásának hívják.

És ez nem „gyakorlat nélküli tevékenység”. Figyeljen erre, mert ez két külön eljárás két különböző ügynökséggel, és az egyik lezárása nem zárja le a másikat: az INAKTIVITĀTI nyilatkozat a vállalatnak szól, és a BPS-hez kell benyújtani; a GYAKORLATI SZABÁLYTALANSÁGI nyilatkozat a szakembernek szól, és a Szakmai Szövetséghez kell benyújtani, amely előírja, hogy azt „a végzettség megszerzésétől vagy a szakmai képesítés megszerzésétől számított 90 (kilencven) napon belül, adott esetben, vagy a gyakorlat megszüntetésétől számított” (17.738. törvény, 64. és 65. cikk) belül kell benyújtani, a késedelmes benyújtásért bírságot kell fizetni. Mindent elmagyarázunk a /preguntas-economia-personal oldalon.

Valójában a BPS megköveteli a másik szervezet igazolását: a SZAKMAI jogosult esetében nem az alábbi számviteli vagy közjegyzői igazolás szükséges, hanem a „Közjegyzői Alaptól vagy az Egyetemi Szakemberek Alapjától (CJPPU) származó inaktivitási igazolás” – amely „helyettesíthető egy olyan számviteli vagy közjegyzői igazolással, amely ugyanazokat az információkat tartalmazza, mint a nem szakemberek esetében” –. Más szóval: ha Ön közjegyző vagy egyetemi szakember, az Alap az első, és csak utána a BPS.

Ugyanolyan rövid határidővel rendelkezik, mint minden más itt: legfeljebb 30 naptári nap a tétlenség dátumától számítva, és az eljárás "bírságot von maga után késedelmes benyújtás esetén".

Lehetővé teszi a visszamenőleges bevallást, de igazolással. Nem szakmai adózók esetében közjegyző által hitelesített vagy számviteli igazolás szükséges, amely kimondja, hogy „nem végeztek adóköteles tevékenységet”, a inaktivitás kezdetének dátumát, valamint az utolsó kiállított számla adatait – és a BPS kifejezetten előírja, hogy „amikor a inaktivitás több mint 90 nappal ezelőtt kezdődött, vagy a kifizetések a megszüntetés után történtek”. Ha ezt nem tudja beszerezni, az BPS által elfogadott alternatíva egy közjegyző által hitelesített nyilatkozat (a Közjegyzői Szabályzat 203. cikke), „amelyben 3 tanú nyilatkozik a inaktivitás időszakáról és arról, hogy nem végeztek adóköteles tevékenységet”.

A vállalatoknak szóló verzió mellett létezik egy magánszemélyek számára készült változat is: a „partner inaktivitása”, amely „a vállalatnál maradó partner tevékenységének megszüntetését jelenti”. Ez pontosan megegyezik azokkal az információkkal, amelyeket ez a modul kér, és amelyek nélkül a vállalat megtagadja a társadalombiztosítási járulékok megfizetését: a 172. cikk minden olyan partner után díjat számít fel, AKI TEVÉKENYSÉGET FOLYTAT, és ez az eljárás, amelynek során a partner a vállalat elhagyása nélkül megszünteti a tevékenységét.

És egy SAS (egyszerűsített részvénytársaság) deaktiválható: a BPS közzéteszi az egyszerűsített részvénytársaságra és más részvénytársaságokra vonatkozó eljárást is. Amit a 19.820-as törvény 43. cikke megtagad a vagyonfelügyelőtől, az valami más – a 171. cikk szerinti mentesség a fizetés elmaradása esetén –, és ez két különböző folyamat, amelyeket nem szabad összekeverni.

Vigyázz, kit teszel. A BPS közzéteszi a SZEMÉLYI SZOLGÁLTATÁSOK szektorban működő egyéni vállalkozások, a MIDES szociális monotax, a SAS társaságok, a de facto társaságok, a szerződéses egyéni vállalkozások, a munkavállalói vagy szociális szövetkezetek, az oktatási központok kávézói és a posztgraduális ösztöndíjasok, valamint a konzorciumok inaktivitási státuszát: nyolc eljárás, és ez a nyolc mind. Az iparban és a kereskedelemben működő egyéni vállalkozások és a közös monotax esetében nem tesz közzé egyenértékű eljárást: a bezárást teszi közzé. Nem azt állítjuk, hogy a törvény ezt tiltja – ezt nem ellenőriztük –; azt állítjuk, hogy a BPS mit tesz közzé.

A bezárás: a leállás, egyetlen eljárás a DGI és a BPS előtt

Úgy van lezárva, ahogy megnyitották, egészében. A regisztráció a DGI és BPS esetében a 0351-es nyomtatvány; a törlés a 0355-ös, „Lemondás” nyomtatvány, amelyet a tevékenység utolsó napjának feltüntetésével kell benyújtani.

Online kezdés: először nyújtsa be a lezárási kérelmet a DGI Online Services-en keresztül (Egységes adófizetői nyilvántartás → Lezárási kérelem), majd fejezze be a folyamatot. Ha a tulajdonos rendelkezik hitelesített BPS felhasználói fiókkal, akkor „a lezáráshoz szükséges információk online kitöltése megtörténik, így nincs szükség dokumentációra”.

A határidő 30 naptári nap „a lezárás dátumától számítva”, és az eljárási oldal figyelmeztet, hogy „a határidők be nem tartása szankciókat von maga után”: a követelmények között szerepel a bírság igazolása azok számára, akik határidőn túl teszik.

A releváns dátum az, amelyet az utolsó tevékenységi napként jelöl meg, nem pedig a folyamat befejezésének dátuma; ezért lehet a záró dátum visszamenőleges. A késedelemmel a BIZONYÍTÉK változik: ha az adott dátum után vannak nyilatkozatok vagy kifizetések, a BPS-nak könyvelési vagy közjegyző által hitelesített igazolásra van szüksége, amely igazolja, hogy nem volt további tevékenység.

Először is rendszereznie kell a papírmunkát: a 0453-as nyomtatványt, ha nem elektronikus számlákat állított ki, az összes elektronikus adóbevétel előzetes jelentését, ha elektronikus számlázást használ, és az MTSS előtti lezárás igazolását, ha voltak eltartottai.

A zárás pénzbe is kerül: szakmai bélyegzőre van szükség hozzá. Ha online intézik egy BPS felhasználói fiókkal, akkor azt nem kell csatolni – a gub.uy arra figyelmeztet, hogy „ne csatoljon szakmai bélyegzőt, mivel annak költsége a következő BPS kötelezettségszámlán fog szerepelni”, a BPS pedig a másik oldalon kijelenti: „Ez az eljárás egy szakmai bélyegző költségét generálja, amely a cég számláján fog szerepelni.” Az összeget nem tesszük közzé: az eljárásban feltüntetett bélyegző érvényességi ideje korlátozott, és már lejárt.

Ha egyszerűen abbahagyod a fizetést

A BPS HIVATALOS ÁLLÍTÁS ALAPJÁN jelöl inaktívként, és ez nem szívesség. Ez az egyszerűsített adórendszer (Monotributo) alatt regisztráltakra és a MIDES szociális Monotributo program keretében regisztráltakra vonatkozik, "mivel 2 egymást követő hónapban nem fizettek be hozzájárulást". Ez egy adminisztratív státusz, nem pedig bezárás.

Aki marad, annak be kell zárnia az üzletet – a BPS külön eljárást tesz közzé erre az esetre –, méghozzá ugyanazon a 30 napos határidőn belül. A hallgatás nem törli el az adósságot: hagyja, hogy az növekedjen, miközben azt hiszed, hogy bezártad a vállalkozást.

Amit nem tudtunk ellenőrizni

Melyik hónapig kell befizetni a tulajdonos hozzájárulását és a minimális áfa-t, ha a folyamat késedelmesen fejeződik be? A BPS és a DGI közzéteszi a határidőt (30 nap), kimondva, hogy a késedelmes benyújtás büntetést von maga után, valamint a korábbi dátum elfogadásához szükséges igazolást. Egyik sem teszi közzé, hogy a munkaviszony tényleges megszűnése és a benyújtás dátuma között keletkezett hozzájárulásokat és díjakat törlik-e, újraszámolják-e, vagy érvényesek maradnak-e. Ez a legdrágább kérdés ebben a részben, és nem fogunk emlékezetből válaszolni rá.

Az ebben a részben közzétett egyetlen dolog azokra a szabály, amelyek azokra az adózókra vonatkoznak, akik MARADNAK regisztráltak: a minimális áfát „a pénzügyi év utolsó hónapjáig” kell megfizetni, még akkor is, ha megszűnik a bevétel. Ez a szabály nem vonatkozik azokra, akik bezárják vállalkozásukat, és rájuk nem is terjesztjük ki.

A lezáráshoz szükséges szakmai bélyeg összegét sem tesszük közzé: az eljárás csak egy féléves érvényességi idővel teszi közzé, az online bélyeg pedig már lejárt. Inkább azt mondjuk, hogy fizetős, mintsem hogy megadjuk az összeget, és kockáztatjuk a hibázást.

A szabvány és az eljárás szerint ellenőrizve 2026-08-10A feldolgozási idők és az illeték összege határozattal változik: kérjük, a beküldés előtt erősítse meg őket a linken.

Mely vásárlások esetén vonható le az ÁFA?

Az általános rendszer szerint a vásárlások után fizetett áfát levonják az értékesítések után beszedett áfából. A kérdés, amit szinte mindenki feltesz – „Alkalmazhatom ezt a vállalkozásomra?” –, nem ugyanaz, mint amit a rendelet feltesz: a rendelet azt kérdezi, hogy mire szolgál a vásárlás, a járművek esetében pedig saját szabályt szab meg, amely nem függ attól, hogy ki vagy.

A szabály nem az, hogy céges költségről van-e szó, hanem az, hogy milyen műveletre szánják a vásárlást.

A 10. cím 14. cikkelye az „Adóelszámolás” címet viseli, és két lépésben működik. Először a terhelés történik: „A fizetendő adót a vevőknek kiszámlázott teljes adóösszeg alapján rendezik”. Ezután a jóváírás történik: ebből vonják le „az adófizető által beszerzett áruk és szolgáltatások beszerzésének megfelelő adót, amelyet az előző cikk A) szakaszában meghatározott módon dokumentáltak”.

A központi feltétel – amelyet meg kell tanulni – a kapcsolat: a jóváírást akkor adják meg, ha „az említett adók olyan árukból és szolgáltatásokból származnak, amelyek közvetlenül vagy közvetve az adóköteles műveletekre szánt áruk és szolgáltatások költségének részét képezik”.

Nem ez az egyetlen. Az A. szakasz maga is előírja, hogy a vásárlást DOKUMENTÁLNI kell a 13. cikkben foglaltaknak megfelelően, felhatalmazza a végrehajtó hatalmat annak megállapítására, hogy a levonás csak akkor alkalmazható, ha "úgy tűnik, hogy a szállító naprakész a hozzáadottérték-adó (ÁFA) tekintetében", és felhatalmazza arra, hogy "korlátozza a 6. cikk B) és C) szakaszában meghatározott adóalanyok beszerzéseiben foglalt adó levonását", ha azok csak részben kapcsolódnak az adóköteles tevékenységhez. És van egy kategóriánkénti csökkentés, amely mindenkit érint: a jármű, két megjegyzés alább.

Ezen kivételektől eltekintve nincs általános lista az engedélyezett vásárlásokról: van egy összekapcsolási teszt, és ugyanaz a tétel a rendeltetésétől függően jogosult-e jóváírásra vagy sem. A „közvetlenül vagy közvetve” szándékosan tág értelmű: a helyiség bérleti díja, az energia vagy a számlázáshoz használt szoftver mind közvetve részét képezik az eladott termék költségének, még akkor is, ha a termék közvetlenül nem érinti őket.

Mentesített és nem adóköteles tranzakciók: az arányosítás

Ha minden eladott termék adóköteles, a jóváírás a teljes összeg. Ha annak egy része nem, a 14. cikk nem kötelez választásra: „Amikor adóköteles és adómentes ügyleteket is lebonyolítanak, a nem kizárólag az egyik vagy a másik félnek szánt áruk és szolgáltatások adójának levonását az adóköteles ügyletek összegének arányában kell elvégezni.” Ami az egyikhez vagy a másikhoz rendelhető, azt hozzárendelik; ami közös, azt arányosítják.

Az export az a helyzet, ami minden intuíción felül áll, és ez az oldal már foglalkozik vele az egyes adórendszerek tájékoztató lapján: nem adóköteles, MÉGIS megtartod a jóváírást, mivel maga a 14. cikk lehetővé teszi, hogy levond "az exportált termék költségének közvetlenül vagy közvetve részét képező áruknak és szolgáltatásoknak megfelelő adót". Ezért a mentesség és az export nem ugyanaz a pénztárcád számára, annak ellenére, hogy mindkettő azzal végződik, hogy "nem számítasz fel áfát".

A járműnek saját szabályai vannak, és ezek MINDENKIRE vonatkoznak – beleértve az SAS és SRL vállalatokat is.

Ez a kulcsfontosságú kérdés – „Hozzájárulok-e a teherautóhoz a cégnek?” –, és nem lehet rá egyszerűen a kapcsolat megállapításával válaszolni. A 14. cikk egy adott kategóriát rendel a járműhöz, és ez a kategória nem nevez meg egyetlen személyt sem: ugyanabban a szakaszban szerepel, amelyik a kapcsolatot létrehozta („e szakasz feltételei szerint”), így minden áfaalanyra vonatkozik. Ide tartoznak az SAS-ok, az SRL-ek és az IRAE (gazdasági tevékenység utáni jövedelemadó) hatálya alá tartozó egyéni vállalkozások.

Szöveges: „A járművek beszerzésébe beleértett adó tekintetében csak a haszongépjárművekre (teherautókra és furgonokra) vonatkozó adót, valamint a többi, a végrehajtó hatalom által kiadott rendeletek alapján az adózó gazdálkodásához szükséges járműre vonatkozó adót kell közölni az Adóügyi Főigazgatósággal (DGI), minden esetben a jármű vételárát, márkáját, típusát, modelljét és használatának célját feltüntetve.”

Két ajtó van, nem egy. Ha haszongépjárműről – teherautóról vagy furgonról – van szó, akkor is benne van az adózási szabályokban. Ha nem, akkor csak akkor, ha a szabályozások megengedik, amennyiben az adófizető működéséhez szükséges, és még akkor is be kell jelenteni a vételárat, a gyártmányt, a típust, a modellt és a tervezett felhasználást a DGI-nek. A cég nevére szóló számla nem nyitja ki egyik ajtót sem.

A szabályozás nem ígéret: létezik, a 220/998. számú rendelet 124. cikkelye, és hatályban van. És megerősíti, hogy kinek szól a szabályozás, mivel a levonás „az adófizetők általi járművek beszerzésére vonatkozik, KIVÉVE a 6. cikk C) szakaszában foglaltakat” – azaz vállalatokra; a szakembereket csak azért zárja ki, mert a következő megjegyzés kifejezetten tiltja számukra. Ott a „haszongépjármű” fogalmát a „96/990. számú rendelet 35. cikkének „A” és „B” kategóriáira” hivatkozva határozzák meg, és minden más jármű esetében előírja, hogy a következő információkat részletezzék az eskü alatt tett nyilatkozat mellékletében, egységenként: „a jármű márkája, típusa, modellje, vásárlás dátuma, ár, motorszám, rendszám, rendszám vagy más jelzés, amely lehetővé teszi az egyénre szabását, valamint a konkrét tevékenység vagy tevékenységek, amelyekben használni fogják”.

Amit nem teszünk közzé: mely modellek tartoznak a 96/990-es rendelet egyes kategóriáiba. Ez egy külön szabályozás, és nem ellenőrizzük. Amit viszont megerősítünk, az az, amire a kérdés válaszol: minden járműhöz van egy lista és egy eljárás, és ezek nem függnek a választott kategóriától.

A másik vágás, amelyik téma szerint van: járművek ÉS bútorok a szakemberek számára

Lejjebb, a 14. cikk egy második feketelistát tartalmaz, két tétellel, és ennek van egy felelőse: „Azok az adófizetők, akik munkaviszonyon kívül nyújtott személyes szolgáltatásokért díjazást kapnak, és nem fizetik a gazdasági tevékenységek utáni jövedelemadót (IRAE), nem vonhatják le a következő beszerzéseikbe beleszámított adót: A) Járművek. B) Berendezési tárgyak és személyes jellegű kiadások.”

A két feltétel kumulatív és szubjektív: személyes szolgáltatások nyújtása munkaviszonyon kívül ÉS társasági jövedelemadó (IRAE) megfizetésének elmulasztása. A II. kategóriába tartozó személyi jövedelemadó (IRPF) alá tartozó önálló vállalkozók ebbe a kategóriába tartoznak, és számukra a járműnek még az előző megjegyzésben említett két ajtaja sincs: azt nem vonhatják le, sem a bútorokat, sem a személyes költségeket. Az egyszerűsített részvénytársaság (SAS), a korlátolt felelősségű társaság (SRL) vagy az IRAE hatálya alá tartozó egyéni vállalkozás nem szerepel ebben a listában.

De az, hogy nem szerepelnek ezen a listán, nem jelenti azt, hogy nem részesülnek levonásokban. A kapcsoltsági teszt és az általános gépjármű-levonás továbbra is érvényes, átfedésben: az a jármű, amely közvetlenül vagy közvetve nem része az adóköteles műveletek költségének, nem jogosult levonásra, és az sem, amelyik akkor sem jogosult, ha nem haszongépjármű, vagy nem felel meg a DGI-nek történő bejelentést előíró szabályozás követelményeinek. A vállalat a szakemberrel kapcsolatban csak a B) ponttól, a berendezési tárgyaktól és a személyi költségektől szabadul meg.

A tételes ÁFA nélküli nyugta nem érvényes.

A 14. cikk szerinti jóváírás „a vásárlásoknak megfelelő adó”, és az adót bele kell foglalni: a 13. cikk előírja, hogy „a kapott összeget külön kell feltüntetni a számlán vagy azzal egyenértékű dokumentumon”. Tételes áfa nélkül nincs mit levonni. Ez nem pusztán formai hiba; a jóváírás egyszerűen nem létezik.

Két adórendszer nem számít fel áfát tervezési alapon. Az első az E. szakasz, mivel a 220/998. számú rendelet 106. cikke kimondja, hogy „a fent említett adófizetők nem számlázhatják ki és nem fizethetik meg a tevékenységükhöz kapcsolódó hozzáadottérték-adót”. A második az egyszerűsített adórendszer (Monotributo), amelyet a 18.083. törvény 70. cikke a „saját tevékenységükből származó különleges társadalombiztosítási járulékok, valamint az importra kivetett adók kivételével az összes folyó nemzeti adó helyetti fizetésként” határoz meg.

Az E. szakasz esetében nincs szükség arra, hogy a nyugtából kiindulva indokoljuk: a 14. cikk utolsó bekezdése közvetlenül és a vevő szemszögéből oldja meg. „A jelen egységes szerkezetbe foglalt szöveg 4. címének 66. cikkének E) szakaszában felsorolt adózók által végzett áruátadás vagy szolgáltatásnyújtás során felszámított adót a vevők nem vonhatják le.”

Ez mindkét irányban működik, és fontos ezt megérteni, MIELŐTT kiválasztanál egy adórendszert. Ha tőlük vásárolsz, az a vásárlás nem jogosít fel jóváírásra. És ha te vagy az alacsonyabb adórendszerben, az üzleti ügyfeleid sem kapnak jóváírást – ugyanazon listaár mellett drágább vagy nekik, mint egy versenytárs az általános adórendszerben –, és ráadásul a saját vásárlásaid áfája költséggé válik számodra: a 10. cím 21. cikke kimondja, hogy ha többlet keletkezik, „az nem jogosít fel jóváírásra”.

A szabvány és az eljárás szerint ellenőrizve 2026-08-10A feldolgozási idők és az illeték összege határozattal változik: kérjük, a beküldés előtt erősítse meg őket a linken.

Valóban létező támogatás

A tényleges zárási dátummal. Nem teszünk közzé semmilyen BROU árfolyamot vállalkozások számára. A BROU nem teszi közzé őket, és minden forgalomban lévő alak kitalált.

ProgramMaradtÁllami
ANDE Seed 2026Akár 1.000.000 USD nem visszatéríthető (akár 400.000 USD elszámolás nélkül). A számlázási igény ≤ 2.000.000 USD 6 hónap alatt.
Nyitás — 06/10/2026 zárás
Ötletvalidáció (VIN) 2026Akár 200.000 dollárig nem visszatéríthető, 90% előleggel.
Nyitás — 21/07/2026 zárás
ANII — Innovatív vállalkozásokA projekt akár 80%-a, maximum 3.000.000 dollárig. A számlázási igény ≤ 2.400.000 dollár.
Állandó ablak
SiGa (garancia)A kölcsön akár 70%-át is fedezi. A BANKBAN igényelhető, nem a SiGa-n keresztül.
Állandó
INEFOP — Standard képzés85%-os (mikro), 75%-os (kis) vagy 60%-os (közepes) támogatás – a jelenlegi hálózat öt szinttel rendelkezik: 85/75/60/40/50. KKV-tanúsítvány szükséges.
Állandó
KKV tanúsítvány (DINAPYME)Ingyenes. Feloldja az INEFOP, a Prodiseño és a PIADE blokkolását.
Állandó
Közbeszerzés kkv-k számára8-16%-os kedvezményes árrés és a hívás 10%-ának megfelelő tartalék.
Állandó

Amit nem állíthatunk

Ez az oldal legértékesebb része, és ez az, amit egyetlen tartalomfarm sem ír. Itt véget ér az elsődleges forrással szemben ellenőrizhető információ. Hogy mi következik, azt nem tudjuk. És ezért nem mi találtuk ki.

Felkerülhet egy tisztán szolgáltatásokat nyújtó szabadúszó a Literary E-be?

Nem tudjuk. A szabály kizárja a nem üzleti jövedelmet, és a tisztán személyes szolgáltatásokat munkaviszonyból származó jövedelemnek tekintik; a DGI 4761. számú szabályozás mást sugall. A gyakorlatban ezt tömegesen alkalmazzák. Ezért jelöljük meg „szürke zónaként”, és soha nem ajánljuk, bármennyire olcsónak is tűnik: a szilárd és ellenőrzött út a személyi jövedelemadó (II. kategória) plusz az áfa az általános rendszer szerint. Forduljon könyvelőhöz.

Egy Caja-val (CJPPU) rendelkező szakember, aki egyéni vállalkozáson keresztül számláz, hozzájárul-e a BPS-hez, a Caja-hoz vagy mindkettőhöz?

Ez a legdrágább kérdés az oldalon, és nem tudunk rá válaszolni. Az egyéni vállalkozás nem Öntől elkülönült jogi személy, így továbbra is „saját nevében” számláz – a 17.738-as törvény 43. cikkében leírt forgatókönyv szerint. Ugyanez a cikk azonban kimondja, hogy ez „a többi társadalombiztosítási intézményhez fűződő esetleges kapcsolatok sérelme nélkül” érvényes, anélkül, hogy meghatározná, hogy mikor alkalmazandók. Egyetlen szabályozás sem oldja meg ezt az ellentmondást, és a CJPPU (Buenos Aires tartomány nyugdíjpénztári kezelői) sem teszi közzé a skáláját. Ezért, ha bejelöli ezt a négyzetet, NEM adunk Önnek összesített összeget SEMMILYEN rendszer szerint: egy kitalált szám bármelyik irányban rosszabb lenne, mintha semmit sem adnánk Önnek.

Pontosan milyen képesítéseket fedez a Szakmai Alap?

A lista nem szerepel a törvényben. A 17.738. törvény 42. cikke a korábbi rendszer (12.997. törvény, az IMPO-n keresztül fizetendő) szerinti szakmákra, valamint a Nyugdíjalap Igazgatótanácsa által bejegyzett szakmákra utal, és a 20.410 (2025) törvény nem sorolja fel ezeket. Nincs hivatalos lista a bps.gub.uy, dgi.gub.uy, gub.uy vagy impo.com.uy oldalakon. Megerősíthetjük azonban, hogy egy elismert diplomával NEM rendelkező szoftverfejlesztő hozzájárul a BPS-hez: A BPS a "nem szakember" fogalmát a tevékenység alapján határozza meg, "függetlenül attól, hogy rendelkezik-e egyetemi diplomával".

Ki van zárva az SA a literál E-ből?

Számos tanulmány megerősíti ezt. A jelenlegi szabályozásban nem találtunk ilyen kizárást: az E. szakasz négy kizárást sorol fel, amelyek közül egyik sem a jogi formán alapul, a DGI pedig a rendszert „bármely jogi formájú kisadózóra” vonatkozik. Ez meglehetősen elméleti jellegű – egy vállalat ettől függetlenül fizeti az ICOSA-t –, de nem fogunk megismételni egy olyan állítást, amelyet nem tudtunk ellenőrizni.

Létezik még az „Üzlet egy nap alatt”?

Nem erősítjük meg semhogy. A katalógusoldalak nincsenek közzétéve (HTTP 403), és az alkalmazás továbbra is aktív, hivatalos megszüntetéséről nem érkezett bejelentés.

Mennyibe kerül egy kulcsrakész közjegyző, vagy egy "kész közjegyzői szerződés"?

Senki sem tesz közzé árakat. A közjegyzői díjak, a már bejegyzett társaságok ára, a BROU díjak vállalkozások esetében, valamint a magánújságban megjelenő második megjelenés költségei mind piaci árak függvényében változnak. Ezeket nem mi találjuk ki, ezért a fent látható Kft. és a vállalat „indulási költsége” csak az állami részesedés.

Mennyivel járul hozzá egy személyi szolgáltatásokat nyújtó alkalmazott a Literal E-ben a nyugdíjjuttatásokhoz?

A BPS szó szerint üresen hagyja ezt a cellát a fokozatos hozzájárulási táblázat 1. kategóriájában. Kiszámíthatnánk, de nem publikálták, és nem mi találtuk ki. Ezért mutatjuk be a II. kategóriás személyi jövedelemadó (IRPF) útját fokozatos hozzájárulások nélkül, amit igazoltunk: a 19.889 törvény szerinti első 3 évre vonatkozó kedvezmény az E. SZAKASZ előnye, és az általános áfarendszerbe való belépéskor megszűnik. Az egyszerűsített adórendszernek (Monotributo) saját külön kedvezménye van, a 19.942 törvény szerinti, kétszintű: 25% az első évben és 50% a másodikban.

És mi a helyzet a FONASA fedezetével egy de facto partnerségben élő partner esetében?

Az ábrán szereplő BPS táblázat egyetlen összeget mutat tagonként, FONASA oszlop NÉLKÜL: amit mi mutatunk, az a nyugdíj + FRL. Nem tudjuk, hogy a tag jogosult-e a biztosításra, vagy mennyibe kerülne, ezért azt tanácsoljuk, hogy ha jogosult, a tényleges befizetés MAGASABB, mint amit Ön lát.

Pontosak az IRAE és IRPF adatai, amiket mutatnak?

Nem: ezek egy tervezett felső határt jelentenek. Nem vonjuk le a tulajdonosok vagy partnerek fizetését a vélelmezett IRAE-ből (társasági jövedelemadó), amit a 64. cikk megenged, mert nem kérdezzük meg, hogy fizetsz-e magadnak fizetést. Nem vonjuk le a levonások (járulékok, eltartott gyermekek) utáni jóváírást az IRPF-ből (személyi jövedelemadó), amelyet 14% vagy 8%-os mértékben vonnak le. Mindkét esetben a ténylegesen fizetendő összeg KEVESEBB, mint amit mutatunk – soha nem több. Inkább az óvatosság oldalán legyünk, hogy ne kerülj rossz helyzetbe.

A 4.000.000 felhasználói felületre vonatkozó limit az idei vagy a tavalyi számlázás alapján van mérve?

Az előző évvel kapcsolatban: A megfelelő könyvelés kötelezővé válik, „amikor az előző évi bevétel meghaladja” a küszöbértéket, így az idei adórendszer az előző évi bevételtől függ. Az űrlap csak a mai napra becsült bevételt veszi figyelembe, az előző évit nem: ha közel jár a küszöbértékhez, az eredményt iránymutatásként vegye figyelembe a tényleges helyzet könyvelővel való megerősítéséhez, ne pedig végleges következtetésként.

Hány adminisztrátora lehet egy SAS-nak?

Nincs törvényes felső határ. A 19.820-as törvény 30. cikkelye kimondja, hogy a képviselet „egy vagy több személy felelőssége”, korlátozás nélkül, és az alapszabály is ezt határozza meg. Alapértelmezés szerint 1-et feltételezünk (a 29. cikkből származó maradék), de minden aktív vagyonkezelő BPS-hoz járul hozzá: ha többet is kinevez, kérjük, jelezze ezt a finomhangolás során, mert ez megváltoztatja a költségeket.

Vannak-e az egyszerűsített adórendszernek olyan feltételei, amelyeket a ajánló nem ellenőriz?

Igen, három, mert mi nem tesszük fel Önnek ezeket a kérdéseket, és nem hozunk létre kiskaput a szükséges információk nélkül: nem ellenőrizzük, hogy van-e egyszerre egynél több standja vagy telephelye (18.083. törvény 71. cikk B) pont), sem azt, hogy van-e más, munkáltatói hozzájárulással járó tevékenysége (71. cikk C) pont), sem pedig – a kisvállalkozásokra vonatkozó egyszerűsített adórendszer esetében –, hogy a vállalkozása háztartási szolgáltatás vagy építőipar-e, amelyek ki vannak zárva (220/012. rendelet 2. cikk). Ha ezek bármelyike vonatkozik Önre, az egyszerűsített adórendszer esetleg nem megfelelő, még akkor is, ha az ajánló nem jelzi: ezt erősítse meg a BPS-val vagy egy könyvelővel.

Gyakran Ismételt Kérdések

Elsődleges források

62 forrás, mindegyik hivatalos (BPS, DGI, IMPO, gub.uy). Az ezen az oldalon található jogi adatok – limitek, hozzájárulások, díjak – egyike sem kerül közzétételre ezen források valamelyikének feltüntetése nélkül; a támogatási összegek tartalmazzák a saját, az egyes ügynökségek weboldalán történő ellenőrzésük dátumát. Utolsó ellenőrzés: 2026-07-13.

  • BPS — BPC 2026 · BFC 2026 · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Egyszemélyes egyszerűsített adókulcs (UI) · Egyszemélyes egyszerűsített adókulcs 2026 · Egyszerűsített adókulcs de facto társaságok számára 2026 · Egyszerűsített adókulcs egyszerűsített adórendszerű eszközök számára 2026 · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Teljesen egyszerűsített adórendszer FONASA nélkül · Teljesen egyszerűsített adórendszer FONASA-val, gyermekekkel · Teljesen egyszerűsített adórendszer FONASA-val, házastárssal és gyermekekkel · Egyszerűsített adórendszer, nyugdíjazás + FRL partnerenként · BPS — Egyszerűsített adórendszer · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Teljesen egyszerűsített adórendszer, FONASA-val, házastárs vagy gyermekek nélkül · Teljesen egyszerűsített adórendszer, FONASA-val, házastárssal · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Monotributo 1. év (25%), FONASA nélkül · Monotributo 1. év (25%), FONASA-val, gyermekekkel · Monotributo 1. év (25%), FONASA-val, házastárssal és gyermekekkel · Monotributo 2. év (50%), FONASA nélkül · Monotributo 2. év (50%), FONASA-val, gyermekekkel · Monotributo 2. év (50%), FONASA-val, házastárssal és gyermekekkel · Monotributo de facto társaság, 1. év (25%): nyugdíj + FRL partnerenként · Monotributo de facto társaság, 2. év (50%): nyugdíj + FRL partnerenként · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Monotributo 1. év (25%), FONASA-val, házastárs vagy gyermekek nélkül · Monotributo 1. év (25%), FONASA-val, házastárssal · Monotributo 2. év (50%), FONASA-val, házastárs vagy gyermekek nélkül · Monotributo 2. év (50%), FONASA-val, házastárssal · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Szociális monotax 1. év (25%), FONASA nélkül · Szociális monotax 2. év (50%), FONASA nélkül · Szociális monotax 3. év (75%), FONASA nélkül · BPS — Szociális monotax · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — BPS egyéni vállalkozó (11 BFC, FONASA, egyedülálló) · BPS egyéni vállalkozó, gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, házastárssal · BPS egyéni vállalkozó, házastárssal és gyermekekkel · BPS vállalkozó, aki már alkalmazottként hozzájárul a FONASA-hoz · BPS partner egy SRL-ben, amely tevékenységet végez (15 BFC, FONASA nélkül) · BPS partner egy de facto társaságban eltartottak nélkül (11 BFC, FONASA nélkül) · BPS SAS adminisztrátor (15 BFC, kötelező FONASA) · BPS SAS adminisztrátor, gyermekekkel · BPS SAS adminisztrátor, házastárssal · BPS SAS adminisztrátor, házastárssal és gyermekekkel · Nyugdíj + FRL személyes szolgáltatásokért (11 BFC, SS 9/SS 99 oszlop) · BPS — Ipar és Kereskedelem (hozzájárulás partnerenként) · BPS — Ipar és Kereskedelem (vállalkozások tulajdonosainak hozzájárulásai) · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS egyéni vállalkozó, 1. év (19.889. törvény) · BPS egyéni vállalkozó, 1. év, gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, 1. év, házastárssal · BPS egyéni vállalkozó, 1. év, házastárssal és gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, 2. év · BPS egyéni vállalkozó, 2. év, gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, 2. év, házastárssal · BPS egyéni vállalkozó, 2. év, házastárssal és gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, 3. év · BPS egyéni vállalkozó, 3. év, gyermekekkel · BPS egyéni vállalkozó, 3. év, házastárssal · BPS egyéni vállalkozó, 3. év, házastárssal és gyermekekkel · BPS vállalkozó FONASA-val foglalkoztatás miatt, 1. év (19.889. törvény) · BPS FONASA-val rendelkező egy munkakörre, 2. év · BPS FONASA-val rendelkező egy munkakörre, 3. év · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Levonható költségösszeg (IRPF II. kategória) · Havi adómentes minimum (7 BPC) · Személyi jövedelemadó-skála II. kategória 2026 · BPS — Személyi jövedelemadó-skála 2026 · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — FONASA alap = ÁFA nélkül számlázott × 70% (IRPF) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — FONASA személyes díjszabás, házastárs vagy gyermekek nélkül (alap > 2,5 BPC) · FONASA személyes díjszabás, gyermekekkel · FONASA személyes díjszabás, házastárssal · FONASA személyes díjszabás, házastárssal és gyermekekkel · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Minimum havi hozzájárulás a FONASA-nak, kizárólagos tevékenység (a CPE 75%-a, 25/026. sz. rendelet) · Minimum éves számlázás (30 BPC) a FONASA fedezetének fenntartásához · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — A monotributo fiktív nyugdíjba vonulásának BFC-je (ellentétben az uniperszonális 11 BFC-jével) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • BPS — Inaktivitás bejelentésének határideje a BPS-nek (naptári napokban az inaktivitás dátumától számítva) · Inaktivitás időtartama, amelytől kezdve a BPS további dokumentációt igényel (nap) · A közjegyző által hitelesített nyilatkozat tanúi, amelyeket a BPS elfogad, ha nincs igazolás · BPS — Személyi szolgáltatásokat nyújtó egyéni vállalkozó inaktivitása · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — Egymást követő hónapok fizetés nélkül, amely után a BPS automatikusan deaktiválja a monotributistát · BPS — Inaktív monotributista egyéni vállalkozás hivatalból történő bezárása · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS — Cégek deaktiválása · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS — Egyszerűsített részvénytársaság (SAS) inaktivitása · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS — Partner inaktivitás · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS — Egyéni vállalkozás megszüntetése · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • BPS — BPS — Egyéni vállalkozás megszüntetésének különleges helyzetei · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • DGI — Indexelt egység (13/07/2026) · Felhasználói felület 01/01/2026-re (beállítja a 2026 határértékeit) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • DGI — Jövedelemkorlát E (UI) · Jövedelemkorlát E 2026 · DGI — Jövedelemkorlát, kisvállalkozások · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • DGI — Minimum ÁFA-kulcs 2026 · Minimum ÁFA az 1. évben (25%) · Minimum ÁFA a 2. évben (50%) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • DGI — Max. árbevétel: a havi bevétel 3,3%-a e-számlával · DGI — E-számlázási előnyök (3,3%) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • DGI — ICOSA a bejegyzéskor (csak SA) · Éves ICOSA (csak SA) · DGI — ICOSA 2026 · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • DGI — DGI — Ha az adózónak nincsenek árbevételei, leállíthatja-e a minimális áfadíj megfizetését? · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • gub.uy — Eljárások — Szakmai bélyegző (egyéni vállalkozás) · SRL bélyegzők (kiadványok és közjegyző nélkül) · DGI/BPS — Egyéni vállalkozás bejegyzése · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • gub.uy — Eljárások — A digitális SAS állami költsége (DGR + DGI + BPS) · Digitális SAS eljárás · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • gub.uy — Eljárások — A DGI és BPS bezárásáról szóló értesítés határideje (naptári nap a bezárás dátumától számítva) · gub.uy — Egyéni vállalkozás bezárása (DGI és BPS) · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — Az a küszöbérték, amely felett elegendő elszámolás kötelező, és a vélelmezett IRAE már nem áll rendelkezésre (UI, előző évi jövedelem) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — Személyes szolgáltatásokból származó éves jövedelem, amely felett az IRAE kötelező a következő év első hónapjától (UI, éves jövedelem, záró hozzájárulás) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — Jövedelem, amely alatt a személyi társaságok és a SAS által felosztott nyereség mentesül az IRPF (UI) alól · Ellenőrizve: 2026-07-25
  • IMPO – szabályozások — A helyiségek maximális területe (monotributo) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — Egyszerűsített adórendszer: a családi kapcsolatok nélküli de facto társaságban a tagok maximális száma (70. cikk B) pont) · Egyszerűsített adórendszer: a kizárólag családtagokból álló de facto társaságban a tagok maximális száma (70. cikk C) pont) · 18.083. törvény 70–84. cikk · 18.083. törvény 70. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — MIDES Social Monotax: a társult vállalkozásban részt vevő partnerek max. száma (1. cikk B) pont) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — A kereskedelmi társaság működéséhez szükséges minimális létszám (16.060. törvény 1. cikk) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — Alap ÁFA-kulcs · Minimális ÁFA-kulcs · Ellenőrizve: 2026-07-25
  • IMPO – szabályozások — IRAE árfolyam · 4. cím (IRAE) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — I. kategóriájú személyi jövedelemadó osztalékok után · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — A szakmai gyakorlat mellőzésének eskü alatt tett nyilatkozatának benyújtási határideje a CJPPU-hoz (nap) · 17.738. törvény 65. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — A fiktív IRAE mértéke (150/007. sz. rendelet 64. cikk) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 18.874. törvény · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 220/012. számú rendelet (rendeletek) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 17.738. törvény 43. cikk — védett szakmai tevékenység (CJPPU) · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 4. cím, 66. cikk, S. pont · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 150/007. számú rendelet 6. cikk · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 16.060. törvény 36–43. cikkelyek · 16.060. törvény · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 16.713. törvény 172. cikk — a tevékenységet végző partner hozzájárulása · 16.713. törvény 172. cikk — 15 BFC a tevékenységet végző partnerenként · 16.713. törvény 172. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 19.820. törvény · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 19.820. törvény 29. cikk — közigazgatási szerv · Ellenőrizve: 2026-07-13
  • IMPO – szabályozások — 19.820. törvény 43. cikk — a vagyonfelügyelő társadalombiztosítási járulékai · 19.820. törvény 43. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 220/998. számú rendelet 106. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 10. cím 21. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 16.713. törvény 171. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 18.083. törvény 75. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 17.738. törvény 64. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 10. cím 14. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 10. cím 13. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 10. cím 6. cikk C) pont · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 10. cím 5. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10
  • IMPO – szabályozások — 220/998. számú rendelet 124. cikk · Ellenőrizve: 2026-08-10