OCA eller jag är Santander: Vilket kreditkort ger mest cashback?
Med liknande kriterier vinner Soy Santander: 69 poäng mot OCAs 59. OCA är överlägsen i nätverkstäckning. Soy Santander är överlägsen i ackumulering, inlösen och täckning. OCA är för: de som handlar ofta i lokala fysiska butiker och planerar sina köp till de största rabattdagarna (fredagar, 20%). Det är inte värt det för storstadsområdena; värdet ligger i rabatten. Soy Santander är för: kunder som redan använder Santander (med insatt lön) och spenderar mycket med sitt kreditkort, och som vill lösa in poäng för resor eller apparater med ett förutsägbart poängvärde.
Axel för axel
Belöningsprogram jämförs baserat på vad de faktiskt erbjuder: hur många poäng du samlar, värdet på varje poäng, hur enkelt det är att lösa in dem, vilka rabatter de erbjuder och kostnaden för att underhålla kortet. En skillnad på mindre än 5 poäng betraktas som oavgjort: poängen är en forskningsbedömning, inte ett decimalmått.
| Axel (vikt) | OCA | Jag är Santander | Vinna |
|---|---|---|---|
| Ackumulering (25 %) | 30 | 72 | Jag är Santander |
| Rabattnätverk (25 %) | 86 | 68 | OCA |
| Utbyte (20%) | 60 | 70 | Jag är Santander |
| Kostnad (15%) | 62 | 62 | Dra |
| Flexibilitet (8 %) | 62 | 64 | Dra |
| Täckning (7 %) | 55 | 82 | Jag är Santander |
| Totalpoäng | 59 | 69 | Jag är Santander |
Uppgifterna, sida vid sida
| Faktum | OCA | Jag är Santander |
|---|---|---|
| Sändare | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utgiven av OCA Dinero Electrónico S.A. | Santander Bank Uruguay |
| Nätverk | Mastercard, Visa | Visa, Mastercard |
| Poängprogram | Metros (OCA-poängprogram) + omfattande rabattnätverk | Jag är Santander |
| Hur det ackumuleras | OCA Blue: 1 Metro för varje U 120 spenderad USD, enligt det nuvarande kortet sedan 15/09/2026 (det föregående, som varit i kraft sedan 01/10/2025, angav 1 Metro för varje U 104 USD). Kombinerat med inlösenvärdet för bränslekuponger på U 0,20 USD per Metro är avkastningen för OCA Blue cirka 0,17 % av utgifterna (den var cirka 0,19 %), den lägsta i serien. För kreditkortet OCA förblir räntan per peso opublicerad (Mastercard-kreditkortet som varit i kraft sedan 01/09/2026 nämner inte Metro) och varierar med kampanjerna x2/x3. Betalningar, kontantuttag, kortavgifter, amorteringsbara lån och refinansieringar ackumuleras inte Metros; med OCA VISA ackumuleras endast lokala utgifter, inte köp utomlands. | Acumulación por consumo con tarjeta de crédito, escalonada por segmento según las bases vigentes desde el 1/2/2026: Internacional 1 punto cada $U 100; Platinum 1 cada $U 90; Infinite Select y Black Select (Pack Trilogy Select) 1 cada $U 80; Infinite Banca Privada y Black Banca Privada 1 cada $U 70. Con débito se acumula bastante menos: Internacional 1 cada $U 240, Infinite Select 1 cada $U 200 e Infinite Banca Privada 1 cada $U 180. Requisitos por segmento: Internacional ingresos líquidos desde $U 10.000; Platinum desde $U 70.000; Pack Trilogy Select desde $U 200.000 o patrimonio en el banco desde USD 100.000; Pack Trilogy Banca Privada patrimonio desde USD 700.000. Las exclusiones son distintas según el plástico: en CRÉDITO no acumulan los adelantos de efectivo en cajeros locales o del exterior, los cargos del banco y sus impuestos ni los préstamos con débito automático en cuenta; en DÉBITO no acumulan los débitos automáticos, los retiros en cajeros ni los consumos en redes de cobranza. Los puntos de crédito se acreditan dentro de los 5 días hábiles posteriores al cierre. |
| Vad är värdet av en poäng? | Inlösenvärdet för bränslekuponger är $U 0,20 per Metro. Detta härleds från själva Metro-tabellen: $U 500 för 2.500-mätare, $U 1.500 för 7.500-mätare och $U 1.000 diesel för 5.000-mätare – alla tre förhållandena ger exakt $U 0,20. Det finns dock en inlösen som ger mer än det dubbla, vilket publiceras i Metro FAQs (läs på 22/9/2026): 2.000-mätare annullerar kvartalskostnaden för Mastercard- eller Visa-kortet, vilket är UI 130 (≈ $U 864 med UI från 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro; för närvarande är detta endast tillgängligt personligen på OCA- eller Metro-kontor eller via 1730, och endast om kostnaden redan har fakturerats. Se upp för "Metro-värdet" som trycktes på den tidigare biljettlistan ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versionen; det var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-biljettlistan, vilket är varifrån siffran vi publicerade tidigare kommer): den siffran är en biljettreferens, en ersättningsgrad för saknade Metros mot pengar, INTE vad Metron ger vid inlösen. Att kombinera det med ackumuleringsgraden skulle ge en avkastning på 50%, vilket är absurt. | 1 poäng = 1 USD att spendera på något av de auktoriserade inlösencentren (bekräftat på två nuvarande officiella webbplatser). Viktig information som saknades: det totala poängsaldot förfaller om 12 månader i följd går utan minst ett giltigt köp med ett Santander-kredit- eller betalkort. Erbjudandet "upp till 1,5 USD i kampanjer" har tagits bort: det visas inte längre på någon nuvarande officiell webbplats. |
| Hur man löser in | Metros kan lösas in mot bränslekuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer över hela landet, Riogas propantankar och påfyllningar, påfyllning av mobiltelefoner, biobiljetter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), resor via Hiperviajes och – den bästa inlösningsmetode som erbjuds – kvartalskostnaden för själva Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Inlösning kräver att man är uppdaterad med alla OCA-produkter. Viktig korrigering: OCA Blue ackumulerar och löser även in Metros (kortinnehavarna sätter sin egen avgift, 1 Metro per $U 120 från och med 15/09/2026); det är inte ett "endast rabattkort". | 1 poäng = $U 1. Kan lösas in i Soy Santander Store (vitvaror, möbler, teknik), Soy Santander Travel (flyg, hotell, upplevelser) och kuponger/presentkort. Viktig fakta som förklarar katalogpriset: dessa inlösencenter drivs INTE av banken. Butiken drivs av RIOLUX S.A. och Travel drivs av DIEGAL S.A., och Santander frånsäger sig uttryckligen allt ansvar för försäljning och kundservice. Det finns inget minsta inlösenbelopp: du kan betala en del med poäng och resten i pesos eller dollar, även i omgångar. Två tidsfrister att tänka på: inlösta kuponger upphör att gälla efter 60 kalenderdagar och återbetalas inte, och byten och returer i butik måste begäras inom 5 arbetsdagar efter mottagandet av produkten, förutsatt att förpackningen är intakt. Nivåindelade välkomstbonusar (santander.com.uy/soysantander, 22/9/2026): 1.000 poäng i International, 3.000 i Platinum, 5.000 i Trilogy Select Pack och 8.000 i Trilogy Private Banking Pack, plus en kreditförbrukningsbonus på 1.000 poäng vid uppnående av 200.000 USD (International), 3.000 till 300.000 USD (Platinum), 5.000 till 750.000 USD (Black och Infinite Select, ackumulerat mellan båda) och 8.000 till 1.000.000 USD (Private Banking); och bonusar för löneinsättningar, automatiska betalningar och minimibelopp. |
| Rabatter | Omfattande nätverk: 20 % på fredagar med kredit + 12 avbetalningar varje dag, med en maxgräns på U 5.500 USD per konto per månad hos deltagande handlare, enligt OCA-förmånssidan (giltig från 1/6/2026 till 31/5/2027). Tre villkor ändrar beräkningen: de extra +5 % vid betalning med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har ett eget tak på U 500 USD per månad, fördelat mellan alla aktiva OCA-appkampanjer; 12-avbetalningarna är exklusiva för Mastercard; och kampanjen gäller inte köp gjorda via Mercado Pago och kan inte kombineras med andra rabatter. Dessutom 10 % dagligen hos utvalda handlare och rabatter på 10 %–30 % på mat, mode, elektronik och utbildning. | Nätverket "Santander Discounts" erbjuder rabatter hos deltagande företag (restauranger, klädbutiker, resebyråer etc.) och inkluderar specifika kampanjer/räntefria avbetalningar enligt beskrivningen i "Kampanjvillkor". Ett fast, permanent dagligt rabattschema för stormarknader och en fast bränslerabatt under detta varumärke kunde inte bekräftas av en officiell källa; kampanjerna roterar. Detaljer om berättigade kategorier och rabattgränser verifierades inte från fall till fall. |
| Kostnader | Mastercard-kortutdrag giltigt från 01/09/2026 och dokument "Aktuella priser" från 15/09/2026: korttjänst OCA UI 130 per kvartal inklusive moms (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI från 22/9/2026), ytterligare make/maka UI 0, ytterligare barn/andra UI 65 per kvartal inklusive moms, ersättnings-UI 130, förnyelse-UI 0; Visa International UI 130 per kvartal och Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), båda inklusive moms, enligt "Aktuella priser". Kortanvändning utomlands 2,44% inklusive moms; uttag utomlands US$ 2,459 + moms; försäkring på saldon 0,4% inklusive moms (maximalt 50 UI). Balansfinansiering: de två dokumenten i OCA anger inte samma sak — 01/09/2026-häftet anger 64% APR + moms i pesos (12% i dollar), kontantförskott 80% + moms och försenad betalning 75% + moms (13% i dollar); dokumentet "Aktuella räntor" i 15/09/2026 anger 63% (12% i dollar), 80% och försenad betalning 72% (13%). Vi publicerar båda tills OCA sammanställer dem. Påföljder: vid full betalning inom 48 timmar från förfallodagen UI 50 + moms, vid försenad betalning UI 50 + moms; skicka kontoutdrag UI 10 + moms per månad (valfritt); Ogrundade avgifter 10% + moms på kupongen, minimum $100 / US$ 4 och maximum $600 / US$ 15; uttag i bankomater och filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primärkort, extra kort, kontounderhåll, låg genomsnittlig provision och ersättning upp till 2ª, men debiterar 0,35% + moms på fakturabeloppet för betalningar i inkassonätverk, och har dagliga gränser på $U 20.000 / US$ 500 på lokala och internationella köp och $U 20.000 / US$ 520 på uttag. | Den är nu publicerad: Santander-avgiftsschemat (version 22/09/2026) fastställer den årliga administrationsavgiften för kreditkort, inklusive moms, till 895 (≈ $U 5.949), 1.085 (≈ $U 7.212) och 1.560 (≈ $U 10.369) för det internationella UI-kortet, som betalas i 3 på varandra följande delbetalningar utan tilläggsavgift; nytt kort $0 och ytterligare kort $0. Det internationella SOY-kortet är gratis det första året, och från och med förnyelse debiteras 50 % av årsavgiften (≈ UI 448, cirka $U 2.974). Internationella köp är föremål för en obligatorisk avgift per köp: 3 % + moms för det internationella kortet, 2,5 % + moms för Platinum-kortet, 0 % för Black-kortet och 0 % för Infinite-kortet; plus 3 % på växelkursen när valutan inte är amerikanska dollar. Saldoskydd: 3 per tusenlapp per månad för internationella och Platinum-kort, 2 per tusenlapp för Black- och Infinite-kort (exklusive Private Banking), lägst 0,75 USD och högst 40 USD per månad. VIP Lounge Key-åtkomst: USD 35 för varje ytterligare åtkomst utöver den kostnadsfria åtkomsten per korttyp. Pappersutdrag: USD 90 inklusive moms (valfritt); betalning vid inkassonätverk: UI 5 + moms per transaktion, ingen avgift för digitala kanaler. Konvertering med UI för 22/9/2026 (USD 6,6468). |
| Bekräftade uppgifter | Ja, enligt en officiell källa. | Ja, enligt en officiell källa. |
För och emot
OCA — Programmätare (Mätare)
Emittent utanför bank · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utgiven av OCA Dinero Electrónico S.A.
Till förmån
- Det största nätverket av rabatter i fysiska butiker på den lokala marknaden
- 20 % rabatt på fredagar + 12 delbetalningar är en av de mest aggressiva kampanjerna i Uruguay
- Metrokort går inte ut och kan överföras mellan OCA-, OCA Blue- och OCA VISA-kort från samma innehavare.
- Konkret och användbart utbyte: bränslekuponger på DISA-stationer, Riogas-behållare, påfyllning av mobiltelefon, bio- och resebiljetter och själva kortets kvartalsvisa kostnad (2.000 metron = UI 130, ≈ $U 0,43 per metron)
- Extra 5 % med digital plånbok; allmänt använd icke-bankutgivare
Mot
- Metron erbjuder väldigt liten avkastning: med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro för varje $U 120 från 15/09/2026) och bränsleutbytet på $U 0,20 per Metro, är avkastningen ≈ 0,17% av kostnaden, en sjättedel av ~1% av bankprogrammen; även att betala med kortet med Metros ($U 0,43) når inte 0,4%
- OCA-kreditkortens ackumuleringsgrad publiceras inte och varierar beroende på kampanj x2/x3
- Ingen cashback: förmånen är en rabatt beroende på dagar/butiker och med begränsningar (5.500 U per månad och 500 U extra från appen)
- Appens 5%-rabatt, de 12 delbetalningarna (endast Mastercard) och undantaget för köp via Mercado Pago förminskar stjärnkampanjen.
Jag är Santander (poäng)
Bank · Santander Bank Uruguay
Till förmån
- Punkt med ett tydligt och stabilt värde: 1 poäng = $U 1, lätt att beräkna
- Accelererad ackumulering i höga segment (1 pt/$U 80 i Select och 1 pt/$U 70 i Private Banking)
- Flexibel inlösen: produkter, resor och värdekuponger, utan att behöva samla 100 % i poäng
- Välkomstbonusar (1.000 till 8.000 poäng beroende på segment), utgiftsbonusar och lönebonusar, automatiska betalningar och minimibelopp
- Årskostnad publicerad i prismanualen (22/09/2026), första året gratis på den internationella SOY-planen och 0 % tillägg utomlands på Black- och Infinite-planer
Mot
- Katalogens priser är högre än märkets officiella butik för de flesta modeller, men inte alla: i vår egen undersökning av Samsungs TV-apparater 17/8/2026 och 9 med matchande modeller var 7 och Santander dyrare på Soy Store (mellan +1,1% och +8,7%, median +6,3) och 2 var billigare. Båda katalogerna har roterande kampanjer, så detta är en ögonblicksbild av dagen.
- Växlingscentralerna drivs av tredje part (RIOLUX S.A. the Store, DIEGAL S.A. Travel): priset sätts inte av banken, inte heller av kundservicen.
- Hela ditt poängsaldo förfaller om du inte har gjort ett kvalificerande köp i 12 månader i följd.
- Rabatter på stormarknader/bränsle är kampanjerbjudanden och roterar, inte en garanterad fast förmån.
- Debet ackumuleras med en mycket låg ränta (1 poäng för varje 180–240 dollar)
- Internationella och Platinum-korten betalar 3 % respektive 2,5 % + moms för varje köp utomlands (plus 3 % på växelkursen om den inte är i dollar): 0 % gäller endast för Black- och Infinite-kort.
- De segment som accelererar ackumulering kräver intäkter från U 200.000 USD eller tillgångar från 100.000 USD (Select) och 700.000 USD (Private Banking)
Vår läsning av var och en
OCA
Den största korrigeringen från 17/8/2026-granskningen kvarstår. Rankningen värderade Metro till $U37 med hjälp av "Metro-värdet" från biljettlistan, vilket är en biljettreferens och inte inlösenvärdet: de tre bränslekupongförhållandena som publiceras av Metraje själva ($U500 per 2.500 Metros och motsvarande) ger $U 0,20 per Metro. Med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro varje $U120 från 15/09/2026, tidigare $U104) är den faktiska avkastningen ~0,17%, så ackumuleringen förblir 30. Inlösen ökar från 58 till 60 på 22/9/2026 eftersom Metraje publicerar en bättre inlösenavgift än kupongerna: 2.000 Metros betalar kvartalskostnaden för kortet (UI 130), det vill säga $U 0,43 per Metro. Flexibiliteten i 62, eftersom Metros inte går ut och kan överföras mellan kortinnehavarens kort, är bättre än nästan hela setet. Rabattnätverket förblir dess verkliga styrka.
Jag är Santander
Gediget och väldokumenterat program: 1 poäng = $U1, nivåindelad ackumulering per segment (1 poäng/$100 internationellt upp till 1 poäng/$70 privatbank), flexibel inlösen med delbetalning i poäng och välkomstbonusar från 1.000 till 8.000. Inlösen minskas från 80 till 70 efter att ha verifierat två saker: katalogen drivs av tredje part (RIOLUX och DIEGAL, med bankens uttryckliga ansvarsfriskrivning) och i vår egen undersökning är 17/8/2026 prissatt högre än varumärkets officiella butik för 7 av 9 jämförbara tv-apparater (median +6,3), vilket innebär att poängen är värd $U1 nominellt men köper mindre. Minskad flexibilitet på grund av att blocket löper ut efter 12 månader utan köp. Kostnaden för 58 ökar till 62 på 22/9/2026: prismanualen publicerar redan årsavgiften (UI 895 i International, med det första året gratis och 50% från förnyelsen i SOY), i linje med Itau och under Scotiabank, även om International betalar 3% + moms utomlands.