Begagnade bilmarknaden i Uruguay

Vad säljs idag, till vilket pris, hur mycket förlorar varje modell per år och var finns det utrymme för förhandling? Det kommer ifrån. 19.717 annonser Aktuella listor för 960-modeller, läses dagligen på Mercado Libre, Facebook Marketplace och åtta webbplatser för bilar och radannonser. Data från 6 november 2026.

Marknaden i sex siffror

Aktuella meddelanden

19.717

80 varumärken

Mellanpris

US$ 12.500

p25 8.900 USD · p75 18.000 USD

Medianår

2018

p25 2013

Medellånga kilometer

107.000 km

av dem som rapporterar det

Säljer en bilhandlare

48 %

52 % ägare

Priset ändrades

317

om 7 dagar

Vad informationen säger

För båda sidor

Stora bilar minskar i värde mycket snabbare.

Modeller prissatta över 22.000 USD förlorar 10,0 % av sitt värde per år; de under 12.000 USD förlorar 4,7 %. Om du köper en SUV eller en stor pickup har en relativt ny redan absorberat den dyraste delen av den nedgången; om du äger en och tvekar att sälja kostar den dig mer varje år än vad den skulle göra för någon med en liten bil.

För båda sidor

Automatväxellådan är värd mindre än den verkar

Jämfört med den manuella versionen av samma modell kostar automatlådan 4,5 % mer. Jämfört med den manuella versionen av samma modell och år, oavsett utrustningsnivå, kostar den 10,8 % mer: skillnaden beror på standardutrustningen. Om du betalar extra, se till att kontrollera vilken version du köper.

För båda sidor

Det är en köparmarknad.

Av 10 objekt som ändrar pris sjunker 9, med en medianprissänkning på 4,4 %. Säljare listar högt och justerar senare: köpare har manöverutrymme och säljare vinner tid genom att lista till marknadspris från början.

Om du köper

Bilhandlaren tar något mer betalt än ägaren.

Por el mismo modelo y año, una automotora pide 3,0 % más que un particular. En Nissan Sentra, Citroën C3, Renault Sandero Stepway y otros la automotora pide incluso menos. Con una diferencia así, la garantía y la transferencia hecha pueden valer más que el ahorro.

Om du säljer

Kilometer väger mindre än ett år

Inom samma modell och år ökar prisskillnaden med 10.000 km med 1,5 %: 50.000 km mer, 7 %. Ett extra års ålder ökar dock prisskillnaden med 5,9 %: mer än dubbelt så mycket som prisskillnaden på ett år. För säljare: att uppge den faktiska körsträckan kostar mindre än en annons som ingen kan jämföra.

Hur många bilar finns det i varje prisklass?

FransMeddelandenEn del av marknaden
upp till 5.000 USD7213,7 %
5.000 till 8.000 USD3.04315,4 %
8.000 till 12.000 USD5.70428,9 %
12.000 till 18.000 USD5.30426,9 %
18.000 till 25.000 USD2.38612,1 %
25.000 till 40.000 USD1.6098,2 %
mer än 40.000 USD9504,8 %

Hälften av marknaden frågar mellan 8.900 och 18.000 USD. En mellanklassbil (12.500 USD) är en 2018-modell med 107.000 km på bilen.

Vad det säljs med: bränsle, kassaregister och vem som säljer det

Bränsle

  • Nafta81,8 %
  • Diesel5,8 %
  • Inga uppgifter5,3 %
  • Elektrisk4,4 %
  • Hybrid2,7 %
  • GNC0,1 %

Låda

  • Manuell59,1 %
  • Automatisk30,5 %
  • Inga uppgifter10,4 %

Vem säljer

  • Bil47,8 %
  • Ägare52,1 %
  • Inga uppgifter0,1 %

En bilhandlare frågar 3,0 % mer än en ägare för samma modell och år.

Modellerna med flest erbjudanden

Återigen: det är de som har flest annonser, inte de som säljer bäst. Det är lika användbart, och mycket användbart: en modell med hundratals annonser är lätt att jämföra, lätt att hitta i den version du vill ha och lättare att sälja vidare.

ModellMeddelandenMellanprisÅr / typisk kmFörluster per årPrisintervallAutomatisk
Chevrolet Onix655US$ 12.7002021 · 74.932 km4,4 %26 %13 %
Volkswagen Gol519US$ 10.4002014 · 127.000 km3,9 %41 %3 %
Peugeot 208479US$ 12.9002021 · 72.000 km5,9 %39 %17 %
Volkswagen Saveiro406US$ 14.3002019 · 106.000 km3,7 %28 %1 %
Fiat Strada366US$ 14.8952022 · 84.750 km5,8 %37 %14 %
Suzuki Celerio366US$ 9.5002018 · 98.311 km4,5 %33 %6 %
Hyundai HB20344US$ 13.4902022 · 65.000 km3,7 %20 %6 %
Renault Kwid324US$ 9.9002021 · 67.453 km3,5 %20 %1 %
Renault Oroch291US$ 14.8002022 · 89.000 km4,6 %33 %17 %
Toyota Hilux291US$ 29.9002017 · 202.240 km7,5 %71 %19 %
Suzuki Swift281US$ 13.4902020 · 89.300 km5,8 %41 %14 %
Citroën C3257US$ 11.2002021 · 74.173 km4,1 %36 %7 %
Peugeot 2008244US$ 13.9902020 · 79.000 km7,1 %36 %38 %
Fiat Uno242US$ 8.5452017 · 119.750 kminga uppgifter18 %1 %
Nissan Versa232US$ 12.9002020 · 96.000 km8,0 %52 %49 %
Ford Ecosport219US$ 11.8002017 · 119.105 km4,1 %27 %19 %
Volkswagen Upp!213US$ 10.5002018 · 105.000 kminga uppgifter15 %0 %
Suzuki Alto202US$ 6.9252017 · 118.000 km6,2 %38 %0 %
Nissan Kicks192US$ 16.8002020 · 85.000 km7,3 %27 %85 %
Chevrolet Tracker189US$ 17.2902021 · 86.500 km8,4 %42 %73 %
Chevrolet Spark179US$ 6.9002012 · 129.000 kminga uppgifter20 %1 %
Volkswagen Amarok173US$ 27.0002019 · 179.000 km12,0 %69 %46 %
Chevrolet Celta161US$ 6.5002010 · 150.625 kminga uppgifter37 %0 %
Chevrolet Corsa158US$ 6.0002008 · 185.750 kminga uppgifter35 %1 %
Nissan Sentra155US$ 11.9902015 · 116.697 km8,3 %82 %59 %

Fläkt Det handlar om hur mycket priserna på samma modell varierar mellan den billigaste och dyraste kvartalet. Över 40 % betyder att det finns väldigt olika bilar i det intervallet – versioner, motorer, skick – och att listpriset ensamt inte säger så mycket.

Hur mycket förlorar varje modell per år?

Detta är en jämförelse av det aktuella priset för samma modell år för år. Om du planerar att behålla bilen i fem år är denna faktor mer betydande än det ursprungliga priset: mellan en modell som minskar i värde med 2,4 % per år och en som minskar i värde med 12,0 % motsvarar en skillnad på 15.000 USD över fem år en skillnad på 7.200 USD.

De som bäst tål värdet

ModellFörluster per årUngefär dess genomsnittliga pris
Chevrolet Prisma2,4 %US$ 252
Renault Kwid3,5 %US$ 347
Volkswagen Saveiro3,7 %US$ 529
Hyundai HB203,7 %US$ 499
Volkswagen Gol3,9 %US$ 406
Citroën C34,1 %US$ 459
Ford Ecosport4,1 %US$ 484
Volkswagen Nivus4,2 %US$ 861

De som förlorar mest

ModellFörluster per årUngefär dess genomsnittliga pris
Volkswagen Amarok12,0 %US$ 3.240
Hyundai Tucson11,8 %US$ 1.628
Nissan Frontier10,3 %US$ 2.420
Volkswagen Vento10,3 %US$ 2.153
Volkswagen Tiguan9,6 %US$ 2.390
Ford Ranger9,5 %US$ 1.519
Chevrolet Tracker8,4 %US$ 1.452
Nissan Sentra8,3 %US$ 995

Den beräknas med en linjär linje baserat på medianpriset för varje tillverkningsår och publiceras endast med sex års data och en femårsperiod. En modell som ser oförändrad ut blandar nästan alltid olika versioner och behåller inte sitt värde.

Vad du köper med varje budget

Modeller vars reklamkostnader ligger mellan 80 % och 100 % av budgeten, jämfört med den årliga kostnaden för dessa pengar idag. Det är inte "det billigaste alternativet": det är vad du köper genom att spendera dem.

Med 6.000 USD (979 annonser i den remsan)

Suzuki Alto 20175.600 USD · 138.000 km2008 Chevrolet Corsa5.495 USD · 190.000 km2006 Chevrolet Celta5.500 USD · 186.331 kmVolkswagen Gol 20025.000 USD · 220.000 km2010 Chevrolet Spark5.500 USD · 135.000 km2009 Chevrolet Corsa Classic5.900 USD · 162.000 kmPeugeot 206 20025.500 USD · 215.000 kmSuzuki Alto 800 20145.900 USD · 141.170 km

Med 10.000 USD (3.256 annonser i den remsan)

Renault Kwid 20209.490 USD · 81.650 kmFiat Uno 20178.990 USD · 115.000 kmVolkswagen Gol 20129.000 USD · 147.000 km2017 Suzuki Celerio9.200 USD · 110.000 kmPeugeot 208 20169.390 USD · 106.000 km2017 Chevrolet Onix9.500 USD · 128.000 kmVolkswagen Up! 20179.800 USD · 114.908 kmSuzuki Swift 20159.500 USD · 136.000 km

Med 15.000 USD (3.302 annonser i den remsan)

2023 Chevrolet Onix13.500 USD · 58.200 kmHyundai HB20 202213.500 USD · 63.541 kmVolkswagen Saveiro 201813.990 USD · 116.400 kmPeugeot 208 202313.500 USD · 60.000 kmVolkswagen Gol 202013.490 USD · 88.750 km2019 Renault Oroch13.500 USD · 115.000 kmSuzuki Swift 202213.900 USD · 79.000 kmPeugeot 2008 202013.800 USD · 80.000 km

Med 20.000 USD (2.388 annonser i den remsan)

Fiat Strada 202417.490 USD · 50.161 km2024 Chevrolet Montana18.300 USD · 48.750 kmVolkswagen Saveiro 202317.300 USD · 46.000 km2023 Renault Oroch17.900 USD · 55.000 km2022 Nissan Kicks17.800 USD · 75.000 kmPeugeot 208 202416.990 USD · 29.000 km2023 Chevrolet Onix17.200 USD · 37.627 kmVolkswagen Nivus 202218.990 USD · 71.350 km

Med 30.000 USD (1.145 annonser i den remsan)

2013 Toyota Hilux26.500 USD · 295.000 km2020 Volkswagen Tiguan26.990 USD · 88.000 kmBYD Yuan Pro 202525.900 USD · 20.570 km2023 Nissan Frontier28.900 USD · 100.000 km2022 Toyota Corolla Cross27.850 USD · 82.737 km2023 Jeep Compass26.990 USD · 56.000 kmVolkswagen Amarok 201726.450 USD · 190.000 kmVolkswagen T-Cross 202526.500 USD · 30.000 km

Hur mycket utrymme finns det för förhandling?

Under de senaste 7 dagarna såg vi prisförändringen till 317 annonser (1,1 % av dem vi följer dagligen, inklusive de som inte ingår i tabellerna ovan). 285 minskade och 32 ökade; medianminskningen var 4,4 %.

Det här är förändringar som vi såg Mellan två avläsningar finns inga rabatter som annonsen påstår sig ha. Den fungerar som ett golv för hur mycket ett pris kan förändras utan att någon förhandlar: om säljaren redan har sänkt det på egen hand finns det utrymme.

Hur lång tid tar det att sälja?

Hälften av annonserna försvinner i 22.619 dagar eller färre, cirka 11.292 annonser som lämnade marknaden medan vi tittade på dem.

Vad meddelandena anger

629 annonser (2,7 %) nämner något om bilen som förändrar vad du köper: skulder, pågående pappersarbete, olycka, försäkringsanspråk, trasig mekanik. Allt finns där, med säljarens förklaring och hur mycket varje anledning påverkar priset – skulder sänker priset; pågående pappersarbete gör det inte. bilar med skulder eller havererade.

Den procentandelen ökar varje dag, och inte för att marknaden försämras: vi läser fortfarande beskrivningen av varje annons, vilket är där säljaren förklarar det.

Hur man använder detta för att välja

Om du vill att vi ska göra det åt dig, inköpsrådgivare Jämför din budget och användning med samma data, patentet och priset på reservdelar.

Är du på andra sidan? guide till att sälja din bil Använd samma data för att avgöra hur mycket du ska beställa, och värderare beräkna din.

  1. Sätt upp budgeten och se vilket år du betalar. För samma summa pengar köper man en populär modell som är fem år nyare än en stor, gammal, och den nyare kommer att ha reservdelar och jämförbara delar i åratal.
  2. Titta på hur mycket den förlorar per år före ingångspriset. Om du ska behålla den i fem år överstiger värdeminskningen de tusen dollar du förhandlade om.
  3. Jag valde en modell med ett djupt utbud. Med hundratals annonser kan du vänta på den med den version och körsträcka du vill ha, och jämföra verkliga priser.
  4. Ett brett utbud av alternativ är inte en möjlighet, det är en varning. När priset på samma modell varierar med 40 % betyder det att bilarna inuti är olika: version, motor, skick. Jämför med dina konkurrenter, inte medianpriset.
  5. Innan du skriver under, kontrollera. Obetalda fordonsregistreringsavgifter hos SUCIVE, panträtt och inteckning på fordonets registreringsbevis, och bilen besiktigad av en mekaniker. Anledningen till det låga priset förklaras i den här andra listan; det billiga utan angiven anledning, i möjligheter.

Metod och gränser

  • Är priser som begärs i annonserInga fasta försäljningspriser eller värderingar.
  • Samma bil listad i flera källor räknas bara en gång. Annonser i pesos och de vars valuta vi härlett är exkluderade eftersom de inte kan jämföras i dollar.
  • En modell kommer in i diagrammen med 30 eller fler meddelanden; varje år av avskrivningskurvan behöver 3. Under det är medianen anekdotisk.
  • Vi mäter inte försäljning. I Uruguay listas inte begagnade bilar per modell, så ingen – inte ens vi – kan säga vilken begagnad bil som var den bäst säljande under månaden. Det närmaste vi kan komma är hur länge en annons varar, och vi kommer att publicera den informationen när serien är tillräckligt lång.
  • Den beräknas om varje dag med katalogkörningen.