OCA eller ANDA: Vilket kreditkort ger mest cashback?
OCA och ANDA är praktiskt taget lika (59 till 55 poäng): beslutet baseras inte på genomsnittet, utan på vilken som vinner inom de områden som är viktigast för dig. OCA utmärker sig i nätverk, inlösen och flexibilitet. ANDA vinner i poängansamling och täckning. OCA är för: de som handlar ofta i lokala fysiska butiker och planerar sina köp till de största rabattdagarna (fredagar, 20%). För de som letar efter fler poäng är det inte värt det: värdet ligger i rabatten. ANDA är för: ANDA-medlemmar som utnyttjar sociala avtal, räntefria avbetalningar och ett internationellt kort utan årsavgift eller avgifter för utländska transaktioner.
Axel för axel
Belöningsprogram jämförs baserat på vad de faktiskt erbjuder: hur många poäng du samlar, värdet på varje poäng, hur enkelt det är att lösa in dem, vilka rabatter de erbjuder och kostnaden för att underhålla kortet. En skillnad på mindre än 5 poäng betraktas som oavgjort: poängen är en forskningsbedömning, inte ett decimalmått.
| Axel (vikt) | OCA | ANDA | Vinna |
|---|---|---|---|
| Ackumulering (25 %) | 30 | 45 | ANDA |
| Rabattnätverk (25 %) | 86 | 68 | OCA |
| Utbyte (20%) | 60 | 45 | OCA |
| Kostnad (15%) | 62 | 62 | Dra |
| Flexibilitet (8 %) | 62 | 48 | OCA |
| Täckning (7 %) | 55 | 62 | ANDA |
| Totalpoäng | 59 | 55 | Dra |
Uppgifterna, sida vid sida
| Faktum | OCA | ANDA |
|---|---|---|
| Sändare | OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utgiven av OCA Dinero Electrónico S.A. | Nationella föreningen för anslutna företag (ANDA) |
| Nätverk | Mastercard, Visa | Visum, Övrigt |
| Poängprogram | Metros (OCA-poängprogram) + omfattande rabattnätverk | Dale (lojalitetsprogram med poänginsamling) |
| Hur det ackumuleras | OCA Blue: 1 Metro för varje U 120 spenderad USD, enligt det nuvarande kortet sedan 15/09/2026 (det föregående, som varit i kraft sedan 01/10/2025, angav 1 Metro för varje U 104 USD). Kombinerat med inlösenvärdet för bränslekuponger på U 0,20 USD per Metro är avkastningen för OCA Blue cirka 0,17 % av utgifterna (den var cirka 0,19 %), den lägsta i serien. För kreditkortet OCA förblir räntan per peso opublicerad (Mastercard-kreditkortet som varit i kraft sedan 01/09/2026 nämner inte Metro) och varierar med kampanjerna x2/x3. Betalningar, kontantuttag, kortavgifter, amorteringsbara lån och refinansieringar ackumuleras inte Metros; med OCA VISA ackumuleras endast lokala utgifter, inte köp utomlands. | Priset publiceras tjänst för tjänst: med kreditkortet är varje spenderad $U 40 = 1 poäng; på lån är varje begärd $U 125 = 1 poäng; på kontantuttag är varje uttagen $U 125 = 1 poäng; pensionsförskott, 4 poäng per förskott; turism, apotek, läkar- och tandkliniker samt andra lokala företag, varje $U 40 = 1 poäng; hyresgarantier, 1.000 poäng per kontraktsår vid tidpunkten för undertecknande eller förnyelse, endast för kontrakt från 01/01/2026 och framåt. Poäng krediteras dagligen, med en maximal behandlingstid på 72 öppettider. |
| Vad är värdet av en poäng? | Inlösenvärdet för bränslekuponger är $U 0,20 per Metro. Detta härleds från själva Metro-tabellen: $U 500 för 2.500-mätare, $U 1.500 för 7.500-mätare och $U 1.000 diesel för 5.000-mätare – alla tre förhållandena ger exakt $U 0,20. Det finns dock en inlösen som ger mer än det dubbla, vilket publiceras i Metro FAQs (läs på 22/9/2026): 2.000-mätare annullerar kvartalskostnaden för Mastercard- eller Visa-kortet, vilket är UI 130 (≈ $U 864 med UI från 22/9/2026), eller ≈ $U 0,43 per Metro; för närvarande är detta endast tillgängligt personligen på OCA- eller Metro-kontor eller via 1730, och endast om kostnaden redan har fakturerats. Se upp för "Metro-värdet" som trycktes på den tidigare biljettlistan ($U 52 / US$ 1,30 i 04/08/2026-versionen; det var $U 37 / US$ 1,5 i 2019-biljettlistan, vilket är varifrån siffran vi publicerade tidigare kommer): den siffran är en biljettreferens, en ersättningsgrad för saknade Metros mot pengar, INTE vad Metron ger vid inlösen. Att kombinera det med ackumuleringsgraden skulle ge en avkastning på 50%, vilket är absurt. | Det monetära värdet av Dale-poäng publiceras inte: det är informationen som förhindrar att en faktisk avkastning beräknas. Det som publiceras är att poängen förfaller 24 månader efter att de intjänats och kan lösas in på andatienda.com.uy. |
| Hur man löser in | Metros kan lösas in mot bränslekuponger (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 eller Diesel) på DISA-stationer över hela landet, Riogas propantankar och påfyllningar, påfyllning av mobiltelefoner, biobiljetter kontant + Metros-format (2D $U 260 + 360 Metros), resor via Hiperviajes och – den bästa inlösningsmetode som erbjuds – kvartalskostnaden för själva Mastercard- eller Visa-kortet i 2.000 Metros. Inlösning kräver att man är uppdaterad med alla OCA-produkter. Viktig korrigering: OCA Blue ackumulerar och löser även in Metros (kortinnehavarna sätter sin egen avgift, 1 Metro per $U 120 från och med 15/09/2026); det är inte ett "endast rabattkort". | Lös in poäng mot exklusiva produkter, rabatter och förmåner i 'Dale'-butiken (andatienda.com.uy). |
| Rabatter | Omfattande nätverk: 20 % på fredagar med kredit + 12 avbetalningar varje dag, med en maxgräns på U 5.500 USD per konto per månad hos deltagande handlare, enligt OCA-förmånssidan (giltig från 1/6/2026 till 31/5/2027). Tre villkor ändrar beräkningen: de extra +5 % vid betalning med OCA-appen, Apple Pay eller Google Pay har ett eget tak på U 500 USD per månad, fördelat mellan alla aktiva OCA-appkampanjer; 12-avbetalningarna är exklusiva för Mastercard; och kampanjen gäller inte köp gjorda via Mercado Pago och kan inte kombineras med andra rabatter. Dessutom 10 % dagligen hos utvalda handlare och rabatter på 10 %–30 % på mat, mode, elektronik och utbildning. | "Rabattdagar" per kategori för medlemmar; avtal inom utbildning, sport, hälsa, hem och rekreation. Med det förbetalda planen DEANDA har du tillgång till momsrabatter enligt lag: −2 poäng i diversebutiker och −9 poäng på restauranger upp till 30/4/2027 (förordning 235/026; DGI konsulterad om 23/10/2026), med 7,38% på det totala beloppet för skattebetalare av minimimoms. Även IMESI-återbetalning på bensinstationer i gränsregionen. 2 till 6 eller upp till 12 delbetalningar utan tilläggsavgift hos deltagande handlare. ANDA VISA-kortet är internationellt, utan årsavgift, ingen provision för internationella köp eller kontantuttag utomlands, med en förmånlig växelkurs definierad av ANDA och acceptans i hela VISA-nätverket (fler än 45.000 handlare i landet); det gamla ANDA-kortet fortsätter att fungera tills det ersätts. |
| Kostnader | Mastercard-kortutdrag giltigt från 01/09/2026 och dokument "Aktuella priser" från 15/09/2026: korttjänst OCA UI 130 per kvartal inklusive moms (UI 520 per år, ≈ $U 3.456 med UI från 22/9/2026), ytterligare make/maka UI 0, ytterligare barn/andra UI 65 per kvartal inklusive moms, ersättnings-UI 130, förnyelse-UI 0; Visa International UI 130 per kvartal och Visa Gold UI 162,50 per kvartal (≈ $U 4.320 per år), båda inklusive moms, enligt "Aktuella priser". Kortanvändning utomlands 2,44% inklusive moms; uttag utomlands US$ 2,459 + moms; försäkring på saldon 0,4% inklusive moms (maximalt 50 UI). Balansfinansiering: de två dokumenten i OCA anger inte samma sak — 01/09/2026-häftet anger 64% APR + moms i pesos (12% i dollar), kontantförskott 80% + moms och försenad betalning 75% + moms (13% i dollar); dokumentet "Aktuella räntor" i 15/09/2026 anger 63% (12% i dollar), 80% och försenad betalning 72% (13%). Vi publicerar båda tills OCA sammanställer dem. Påföljder: vid full betalning inom 48 timmar från förfallodagen UI 50 + moms, vid försenad betalning UI 50 + moms; skicka kontoutdrag UI 10 + moms per månad (valfritt); Ogrundade avgifter 10% + moms på kupongen, minimum $100 / US$ 4 och maximum $600 / US$ 15; uttag i bankomater och filialer OCA $0. OCA Blå: $0 på primärkort, extra kort, kontounderhåll, låg genomsnittlig provision och ersättning upp till 2ª, men debiterar 0,35% + moms på fakturabeloppet för betalningar i inkassonätverk, och har dagliga gränser på $U 20.000 / US$ 500 på lokala och internationella köp och $U 20.000 / US$ 520 på uttag. | Kortet har ingen årsavgift (varken ANDA- eller ANDA VISA-kortet), och ytterligare kort är gratis. Köpfinansiering är tillgänglig med en årlig effektiv ränta (AER) på 27,30% + moms, enligt det officiella informationsbladet som granskats på 22/9/2026 (granskningen på 17/8/2026 listade 27,40%), den lägsta i icke-banksegmentet med god marginal. Medlemsavgifter gäller: Fullvärdig medlem $U 831, prenumerantmedlem 50 UI (ungefär $U 332 med UI från 22/9/2026) för kategorierna turism och finans, och begravningstjänster $U 132 inklusive moms. Låneuttag kan göras på Abitab, Redpagos, Banred-bankomater och ANDA-kontor. Kortet kan erhållas även om du är registrerad i Clearing de Informes (beroende på din kredithistorik, eventuellt med en garanti), och betalningar görs via löneavdrag. |
| Bekräftade uppgifter | Ja, enligt en officiell källa. | Partiell |
För och emot
OCA — Programmätare (Mätare)
Emittent utanför bank · OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue utgiven av OCA Dinero Electrónico S.A.
Till förmån
- Det största nätverket av rabatter i fysiska butiker på den lokala marknaden
- 20 % rabatt på fredagar + 12 delbetalningar är en av de mest aggressiva kampanjerna i Uruguay
- Metrokort går inte ut och kan överföras mellan OCA-, OCA Blue- och OCA VISA-kort från samma innehavare.
- Konkret och användbart utbyte: bränslekuponger på DISA-stationer, Riogas-behållare, påfyllning av mobiltelefon, bio- och resebiljetter och själva kortets kvartalsvisa kostnad (2.000 metron = UI 130, ≈ $U 0,43 per metron)
- Extra 5 % med digital plånbok; allmänt använd icke-bankutgivare
Mot
- Metron erbjuder väldigt liten avkastning: med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro för varje $U 120 från 15/09/2026) och bränsleutbytet på $U 0,20 per Metro, är avkastningen ≈ 0,17% av kostnaden, en sjättedel av ~1% av bankprogrammen; även att betala med kortet med Metros ($U 0,43) når inte 0,4%
- OCA-kreditkortens ackumuleringsgrad publiceras inte och varierar beroende på kampanj x2/x3
- Ingen cashback: förmånen är en rabatt beroende på dagar/butiker och med begränsningar (5.500 U per månad och 500 U extra från appen)
- Appens 5%-rabatt, de 12 delbetalningarna (endast Mastercard) och undantaget för köp via Mercado Pago förminskar stjärnkampanjen.
ANDA — ANDA Kreditkort + Dale Program + DEANDA Förbetalt
Kooperativ · Nationella förbundet för affiliates (ANDA)
Till förmån
- Kort utan årsavgift (ANDA och ANDA VISA) och ytterligare kort utan kostnad
- Den billigaste finansieringen inom icke-banksegmentet: 27,30 % + moms, jämfört med 63–64 % från OCA, 63,56 % från Pronto! och 107 % från Passcard
- Ackumuleringsgrad publicerad tjänst för tjänst, och den tätaste i poäng per vikt av uppsättningen ($U 40 = 1 poäng)
- ANDA VISA är internationellt och tar inte ut någon provision för köp eller uttag utomlands.
- Kooperativ modell med sociala avtal (utbildning, hälsa, sport) utöver kortet
- Den kan nås i rensningsläge för rapporter
Mot
- Medlemskap krävs (medlemsavgift: U 831 USD för fullvärdig medlemskap, 50 USD för prenumerantskap) för att få tillgång till alla förmåner.
- ANDA publicerar inte det monetära värdet av Dale-poängen: du vet hur många poäng du tjänar, inte hur mycket de är värda.
- Dale-poäng upphör att gälla efter 24 månader och inlösen är begränsad till andatienda.com.uy
- Löneavdragsbetalningar knyter kortet till anställnings- eller pensionsförhållandet.
Vår läsning av var och en
OCA
Den största korrigeringen från 17/8/2026-granskningen kvarstår. Rankningen värderade Metro till $U37 med hjälp av "Metro-värdet" från biljettlistan, vilket är en biljettreferens och inte inlösenvärdet: de tre bränslekupongförhållandena som publiceras av Metraje själva ($U500 per 2.500 Metros och motsvarande) ger $U 0,20 per Metro. Med den enda publicerade avgiften (OCA Blue, 1 Metro varje $U120 från 15/09/2026, tidigare $U104) är den faktiska avkastningen ~0,17%, så ackumuleringen förblir 30. Inlösen ökar från 58 till 60 på 22/9/2026 eftersom Metraje publicerar en bättre inlösenavgift än kupongerna: 2.000 Metros betalar kvartalskostnaden för kortet (UI 130), det vill säga $U 0,43 per Metro. Flexibiliteten i 62, eftersom Metros inte går ut och kan överföras mellan kortinnehavarens kort, är bättre än nästan hela setet. Rabattnätverket förblir dess verkliga styrka.
ANDA
Tre uppjusteringar baserade på officiella källor. Kostnadsökningar från 45 till 62: kortet har ingen årsavgift, ytterligare kort är gratis och den effektiva räntan på 27,30% + moms (22/9/2026-kort) är den klart billigaste i icke-banksegmentet (OCA, 63-64%, Passcard 107%). Täckningen ökar från 45 till 62 eftersom ANDA VISA är internationellt, använder VISA-nätverket och inte har någon provision för köp eller uttag utomlands. Ackumuleringen ökar från 35 till 45 eftersom Dale-programmets ränta publiceras tjänst för tjänst (40 = 1 poäng med kortet), och den ökar inte ytterligare eftersom ANDA fortfarande inte har publicerat poängvärdet: utan det kan en real avkastning inte beräknas. Belastningen fortsätter att vara medlemsavgiften, inte själva kortet.