Muu kuin pankkiliikkeeseenlaskija
Mastercard ja Visa
Vahvistettu

OCA-materiaalia: Miten se ansaitsee pisteitä, paljonko se maksaa ja mitä etuja se tarjoaa

OCA — Programa Metraje (Metros) sijoittaa kortin uudelle tasolle 15º kortin uudelle tasolle 23 kortin luokkaa, ja 59 kortti saa pisteet uudelle tasolle 100 kortin luokkaa (taso C). Ihanteellinen niille, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, 20%). Annetut pisteet eivät ole hintansa arvoisia; arvo piilee alennuksessa.

Sijoituspisteet

59/100

15 / 23 · taso C

Toimii kyllä, mutta kannattaa vertailla.

AkseliPainoPisteet
KertymäKuinka paljon todellista arvoa se palauttaa jokaista käytettyä dollaria kohden (pisteitä, maileja tai käteispalautusta)?25%30
AlennusverkostoAlennusten ja etujen laajuus ja hyödyllisyys (supermarketit, ravintolat, polttoaine, osamaksut).25%86
VaihtaaMitä voi lunastaa ja kuinka helppoa ja kätevää se on tehdä.20%60
MaksaaVuosittaiset kustannukset ja ylläpito verrattuna niiden tarjoamaan hyötyyn.15%62
JoustavuusPisteiden vanhenemis-, siirto- ja käyttövaihtoehdot.8%62
KattavuusVerkon hyväksyntä ja saatavuus eri profiileille.7%55

Sen vahvin akseli on alennusverkosto (86) ja heikoin on kertymä (30). Kokonaispistemäärää ei syötetä manuaalisesti: se lasketaan kiinteäpainoisten akselien 6, kertymän 25%, alennusverkoston 25%, lunastus 20%, kustannusten 15%, joustavuuden 8% ja kattavuuden 7% perusteella.

Miksi tuo pistemäärä?

17/8/2026-arvostelun suurin korjaus on edelleen voimassa. Sijoitus arvioi Metron hinnaksi $U37 käyttämällä hinnaston "Metro Value" -ominaisuutta, joka on hintavertailuarvo eikä lunastusarvo: Metrajen itsensä julkaisemat kolme polttoainesetelisuhdetta ($U500 per 2.500 Metro ja vastaavat) antavat $U 0,20 per Metro. Ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U120 alkaen 15/09/2026:sta, aiemmin $U104), todellinen tuotto on ~0,17 %, joten kertymä pysyy 30:ssa. Lunastusprosentti kasvaa 58:stä 60:aan 22/9/2026:lla, koska Metraje julkaisee paremman lunastusprosentin kuin seteleiden: 2.000 Metrot maksavat kortin neljännesvuosittaisen hinnan (UI 130) eli $U 0,43 per Metro. 62:n joustavuus on parempi kuin lähes koko sarjan Metro-korttien voimassaoloajan pidentymisen ja siirrettävyyden ansiosta. Alennusverkosto on edelleen sen todellinen vahvuus.

Keräily, lunastus, alennukset ja kustannukset

OCA — Ohjelmamittari (Metrit)

Lähetin
OCA S.A. (Itaú Unibanco Group); OCA Blue, jonka on myöntänyt OCA Dinero Electrónico S.A.
Liikkeeseenlaskijan tyyppi
Muu kuin pankkiliikkeeseenlaskija
Verkot
Mastercard ja Visa
Ohjelmoida
Metrot (OCA-pisteohjelma) + laaja alennusverkosto
Miten se kertyy
OCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset.
Mikä on pisteen arvo?
Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä.
Lunastaminen
Metro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti.
Alennukset ja edut
Laaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta.
Maksaa
Mastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille.
Huomautus
Metro-pisteet eivät vanhene. Ne vanhenevat ennenaikaisesti vain, jos maksua ei ole suoritettu peräkkäin yli 60 päivää, kortinhaltijan kuoleman, OCA/OCA VISA -kortti on ollut käyttämätön 24 kuukauden ajan tai kortti palautetaan (OCA Bluessa ainoa syy on kuolema). Tämä kumoaa lehdistötiedotteen, jonka mukaan ne "vanhenevat 24 kuukauden kuluttua": 24-kuukaudet viittaavat kortin käyttämättömyyteen, eivät pisteiden käyttöikään. Omistajuus: OCA S.A. on ollut Itaú Unibancon omistuksessa 2007:sta lähtien; OCA Blueta ei ole myöntänyt OCA S.A., vaan OCA Dinero Electrónico S.A., itsenäinen yritys, joita molempia sääntelee BCU. 22/9/2026 uudelleenvahvistettu: OCA Blue -verkkovihkosessa on kaksi päällekkäistä versiota (renderöidyssä kannessa lukee 15/09/2026 ja "$120"; 3-sivulla on edelleen "01/10/2025" ja vanha taso "$104"); julkaisimme näkyvän luvun, joka on nykyinen. Perjantaisin voimassa oleva 20%-kampanja (raja $U 5.500, +5%-sovellusraja $U 500, 12-erämaksut vain Mastercardilla ilman Mercado Pago -korttia, 1/6/2026–31/5/2027) vahvistettiin uudelleen samana päivänä oca.uy-sivustolla.
Vahvistetut tiedot
Kyllä, virallisen lähteen mukaan (22/09/2026-arvostelu)

Puolesta ja vastaan

Puolesta

  • Paikallisten markkinoiden laajin fyysisten myymälöiden alennusverkosto
  • 20 % alennus perjantaisin + 12 erässä on yksi Uruguayn aggressiivisimmista kampanjoista
  • Metro-kortit eivät vanhene, ja niitä voi siirtää saman haltijan OCA-, OCA Blue- ja OCA VISA -korttien välillä.
  • Konkreettista ja hyödyllistä vaihtoa: polttoainekuponkeja DISA-asemilla, Riogas-tankkereita, matkapuhelimen latausta, elokuva- ja matkalippuja sekä itse kortin neljännesvuosittaiset kustannukset (2.000 metroa = 130 UI, ≈ 0,43 UI/metro)
  • Digitaalisen lompakon lisäetu 5 %; laajalti käytetty ei-pankkimainen liikkeeseenlaskija

Vastaan

  • Metro tarjoaa hyvin vähän tuottoa: ainoalla julkaistulla kurssilla (OCA Blue, 1 Metro kukin $U 120 alkaen 15/09/2026) ja polttoaineen vaihdolla $U 0,20 per Metro, tuotto on ≈ 0,17 % kuluista, mikä on kuudesosa pankkiohjelmien ~1 %:sta; edes Metrolla maksaminen ($U 0,43) ei saavuta 0,4 %:a.
  • OCA-luottokortin kertymisprosenttia ei julkaista, ja se vaihtelee kampanjan mukaan x2/x3
  • Ei käteispalautusta: etu on alennus, joka on ehdollinen tietyille päiville/myymälöille ja rajoituksille (5.500 dollaria kuukaudessa ja 500 dollaria lisää sovelluksesta)
  • Sovelluksen 5 %:n alennus, 12 erämaksua (vain Mastercard) ja Mercado Pagon kautta tehtyjen ostosten poissulkeminen heikentävät tarjouksen arvoa.

Ihanteellinen: Ne, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, -20 %). Metroille se ei ole vaivan arvoista: arvo on alennuksessa.

Missä ovat OCA-alennukset?

Kartta latautuu valitsemillasi OCA-luottokorteilla ja näyttää, missä myymälöissä on tänään alennuksia.

OCA-materiaalia vs. muut kortit

Jokainen vertailu asettaa kaksi ohjelmaa toisiaan vasten akseli akselilta käyttäen samaa arviointiperustetta.

Muita kortteja, joita kannattaa tarkastella

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta pistettä OCA-mittari antaa?
OCA Blue: 1 Metro jokaista käytettyä 120 U dollaria kohden nykyisen kortin mukaan 15/09/2026:sta lähtien (edellinen, 01/10/2025:sta lähtien ollut kortti, ilmoitti 1 Metro jokaista 104 U dollaria kohden). Yhdessä polttoainekupongin lunastusarvon 0,20 U dollaria per Metro, OCA Bluen tuotto on noin 0,17 % kulutuksesta (se oli noin 0,19 %), mikä on sarjan alhaisin. OCA-luottokortin pesokohtainen korko on edelleen julkaisematon (Mastercard-luottokortti, joka on voimassa 01/09/2026:sta lähtien, ei mainitse Metroa) ja vaihtelee kampanjoiden mukaan x2/x3. Maksut, käteisnostot, korttimaksut, lyhennyskelpoiset lainat ja jälleenrahoitukset eivät kerrytä Metroja; OCA VISA -kortilla vain paikalliset kulut kertyvät, eivät ulkomailla tehdyt ostokset.
Mikä on pisteen arvo OCA-mittareissa?
Polttoainesetelien lunastusarvo on $U 0,20 per Metro. Tämä johdetaan itse Metro-taulukosta: $U 500 2.500-mittareille, $U 1.500 7.500-mittareille ja $U 1.000 dieseliä 5.000-mittareille – kaikki kolme suhdetta antavat täsmälleen $U 0,20. On kuitenkin olemassa lunastus, joka antaa yli kaksinkertaisen tuloksen, kuten Metro-usein kysytyissä kysymyksissä (lue lisää 22/9/2026:sta) on julkaistu: 2.000-mittarit peruuttavat Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan, joka on UI 130 (≈ $U 864 22/9/2026:n UI-tunnuksella) tai ≈ $U 0,43 per Metro. Tällä hetkellä tämä on saatavilla vain henkilökohtaisesti OCA- tai Metro-konttoreissa tai 1730:n kautta ja vain, jos hinta on jo laskutettu. Varo edellisessä lipputaulukossa olevaa "Metro Value" -lukua (04/08/2026-versiossa (U 52 / US$ 1,30); 2019-versiossa se oli $U 37 / US$ 1,5, josta aiemmin julkaisemamme luku on peräisin): luku on hintavertailuluku, puuttuvien Metro-korttien korvaamisprosentti rahana, EI sitä, mitä Metro-kortti tuottaa lunastettuna. Yhdistämällä sen kertymisprosenttiin saisimme 50 %:n tuoton, mikä on järjetöntä.
Miten lunastan OCA-mittaripisteitä?
Metro-pisteitä voi lunastaa polttoaineseteleinä (Super Gasoline 95, Premium Gasoline 97 tai diesel) DISA-asemilla valtakunnallisesti, Riogas-propaanisäiliöinä ja -täyttöinä, matkapuhelinten latauksina, elokuvalippuina käteisenä + Metros-muodossa (2D $U 260 + 360 Metros), matkoina Hiperviajesin kautta ja – paras lunastusvaihtoehto – Mastercard- tai Visa-kortin neljännesvuosittaisen hinnan 2.000 Metros -pisteinä. Lunastaminen edellyttää ajan tasalla olevia OCA-tuotteita. Tärkeä korjaus: Myös OCA Blue kerää ja lunastaa Metro-pisteitä (kortinhaltijat asettavat oman hintansa, 1 Metro per $U 120 alkaen 15/09/2026); se ei ole "vain alennus" -kortti.
Onko OCA-mittareilla vuosittaisia kustannuksia?
Mastercard-kortin tiliote, voimassa alkaen 01/09/2026 ja "Nykyiset hinnat" -asiakirja alkaen 15/09/2026: korttipalvelun OCA käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain sis. ALV (käyttöoikeus 520 vuodessa, ≈ $U 3.456 käyttöoikeustunnuksella 22/9/2026), puolison lisäkäyttöoikeus 0, lapsen/muiden lisäkäyttöoikeus 65 neljännesvuosittain sis. ALV, korvaava käyttöoikeus 130, uusiva käyttöoikeus 0; Visa International -käyttöoikeus 130 neljännesvuosittain ja Visa Gold -käyttöoikeus 162,50 neljännesvuosittain (≈ $U 4.320 vuodessa), molemmat sis. ALV, "Nykyisten hintojen" mukaisesti. Kortin käyttö ulkomailla 2,44 % sis. ALV; nostot ulkomailla 2,459 USD + ALV; saldovakuutus 0,4 % sis. ALV (enintään 50 käyttöoikeustunnus). Taseen rahoitus: kaksi dokumenttia OCA eivät sano samaa asiaa – vihkosessa 01/09/2026 esitetään 64 % todellinen vuosikorko + alv pesoina (12 % dollareina), käteisennakossa 80 % + alv ja myöhästyneissä maksuissa 75 % + alv (13 % dollareina); "Nykyiset korot" -dokumentissa 15/09/2026 sanotaan 63 % (12 % dollareina), 80 % ja myöhästyneissä maksuissa 72 % (13 %). Julkaisemme molemmat, kunnes OCA yhdistää ne. Sakot: täysi maksu 48 tunnin kuluessa eräpäivästä UI 50 + alv, myöhästyneistä maksuista UI 50 + alv; tiliotteen lähettäminen UI 10 + alv kuukaudessa (valinnainen); perusteettomien veloitusten korvausvaatimukset 10 % + alv kupongista, vähintään 100 $ / US$ 4 ja enintään 600 $ / US$ 15; nostot pankkiautomaateista ja konttoreista OCA $ 0. OCA Sininen: 0 dollaria pääkortilta, rinnakkaiskortilta, tilin ylläpidolta, alhaisen keskiarvon palkkiolta ja uudesta kortista 2. päivään asti, mutta veloittaa 0,35 % + alv laskun summasta perintäverkostoissa maksettaessa. Päivittäiset rajat ovat 20.000 dollaria / 500 dollaria paikallisille ja kansainvälisille ostoksille ja 20.000 dollaria / 520 dollaria nostoille.
Mitä alennuksia ja etuja OCA Metrology tarjoaa?
Laaja verkosto: 20 % perjantaisin luotolla + 12 erässä joka päivä, enintään 5.500 USD tiliä kohden kuukaudessa osallistuvilla kauppiailla etusivun OCA mukaisesti (voimassa 1/6/2026–31/5/2027). Kolme ehtoa muuttaa laskelmaa: ylimääräisellä 5 %:lla maksettaessa OCA-sovelluksella, Apple Paylla tai Google Paylla on oma 500 USD:n kuukausittainen yläraja, joka jaetaan kaikkien aktiivisten OCA-sovelluskampanjoiden kesken; 12 erää koskevat vain Mastercardia; ja kampanja ei koske Mercado Pagon kautta tehtyjä ostoksia, eikä sitä voi yhdistää muihin alennuksiin. Lisäksi 10 % päivittäin valituilla kauppiailla ja 10–30 %:n alennukset ruoasta, muodista, elektroniikasta ja koulutuksesta.
Mikä on OCA Metrajen sijoitus?
59 verrattuna 100: 15:n sijoitus 23:aan verrattuna Uruguayn luottokorttirankingissamme, tasolla C, on tyydyttävä, mutta vertailu on suositeltavaa. Sen vahvin ominaisuus on alennusverkosto (86) ja heikoin kertymä (30). Kokonaispistemäärää ei syötetä manuaalisesti: se lasketaan kiinteäpainotteisten akselien (6), kertymän (25), alennusverkoston (25), lunastusprosenttien (20), kustannusten (15), joustavuuden (8%) ja kattavuuden (7) perusteella.
Kenelle OCA Metrology sopii?
Ne, jotka ostavat usein paikallisista kivijalkakaupoista ja suunnittelevat ostoksensa suurimmille alennuspäiville (perjantaisin, -20 %). Metroille se ei ole vaivan arvoista: arvo on alennuksessa.